UIT DE PROVINCIE Voor de getroffenen door het oorlogsgeweld. ALLER SAMENWERKING IS NOODIG. Men schrijft ons van de Stichting „Getrof fenen door Oorlogsgeweld Zeeland" het vol gende Meer en meer blijkt het groote belang, dat de getroffenen door oorlogsschade in onze provincie zich vereenigen. Immers een wettelijke grondslag voor schadeherstel bestaat er niet. Den gedupeerden blijft dus de keus uit drie mogelijkheden le. Niets doen en afwachten wat er gebeurt2e. zelf, op eigen houtje, trachten jets te bereiken en 3e zich vereenigen. Wat de eerste mogelijkheid betreftdeze luxe kunnen de getroffenen zich niet per- mitteeren. Zij kunnen en willen de handen niet in den schoot leggen zij kunnen niet afwachtenzij moeten levenzij moeten voort. Het is verder duidelijk, dat de bevoegde instanties den tijd, de gelegenheid en de plaatselijke kennis missen om zich in dit stadium te bemoeien met iederen -indivi- dueelen aanvrager. Slechts een gemeenschappelijk optreden van alle getroffenen geeft met eenigen grond van waarschijnlijkheid uitzicht op succes. Allen moeten hun stem laten hooren, welke een vlot en volledig schadeherstel vraagt en tevens maatregelen om de moei lijkheden te overbruggen, welke zich voor doen vóórdat het definitieve herstelwerk wordt aangepakt. De samenwerking van alle gedupeerden is noodig. Het bestuur van de Stichting „Getroffe nen door Oorlogsgeweld Zeeland" heeft reeds veel nuttig werk verricht. Het heeft contact gevonden met verscheidene instan ties voor het herstel. De organisatorische voorbereiding is thans zoover gevorderd, dat overal in de provincie de gedupeerden kun nen toetreden tot de Stichting, opdat deze inderdaad de vertegenwoordigster wordt van alle slachtoffers van het oorlogsgeweld in Zeeland. Deze toetreding is als volgt georgani seerd Met medewerking van den burgemeester wordt in elke gemeente een commissie van getroffenen aangewezen. Deze commissie heeft voor elk toekomstig lid de beschik king over a. aanvragen voor het lidmaatschap. b. lidmaatschaps-kwitantiekaarten. c. reglementen der Stichting. d. toelichtingen tot doel en opzet van de Stichting. e. belastingrapport. Het belastingrapport bevat voor de ge troffenen zeer belangrijke adviezen omtrent mogelijkheden op dit gebied voor dit belas tingjaar. De commissie voor de levenwervïng vult de lidmaatschapskaarten zoover mogelijk in uit 'de schadelasten op elk gemeentehuis aanwezig. Daarna worden de getroffenen door de leden der commissie of door daar toe aangezochte personen bezocht voor toe treding. Personen, die zouden zijn vergeten, worden verzocht zich voor het lidmaatschap bij één der commissieleden te melden. Hoewel alle bestuursfuncties gratis ver richt worden, zijn voor een goede voorlich ting der leden en werking van het secre tariaat geldmiddelen onmisbaar. De contri butie bedraagt 1 en voor weinig bemid delden naar eigen keuze 0.50. De moge lijkheid voor extra vrijwillige bijdrage be staat ook. De contributies en bijdragen wor den tegelijk bij de opgave tegen kwitantie geïnd. „ER ZIJN WEER KOLEN TE KRIJGEN'. In een deel onzer oplaag van gisteren is de derde alinea van het bericht inzake de verstrekking van brandstof (kolen) ver minkt weergegeven. Ze moet luiden als volgt Voorts mogen zij (de handelaren, Red.) tot en met 30 September 1940 aan hun ove rige binnenlandsche afnemers voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan 20 van de door deze afne mers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 aan deze afnemers afgeleverd kwantum en moeten zij de hiervoor be schikbare hoeveelheden, zooveel mogelijk naar verhouding gelijkelijk over deze afne mers verdeelen en tevens de werkelijk ge leverde soort en kwaliteit der vaste brand stoffen aan deze afnemers berekenen. Eindexamens U.L.O. Dinsdag 2 Juli 1940 slaagden te Goes J. Hellendoorn, Breskens A. S. de Booy, Vlissingen B. F. van Opdorp, Terneuzen (allen dipl. A) J. G. Mulder, Goes J. Nooteboom, Goes W. Vlaander, Ellemeet (allen B) W. Traast, Vlissingen (A) M. L. van Dijke, Oosterland (B) P. E. van Hekken, Krabbendijke (A) J. Reijnierse, Koudekerke (B) A. C. de Pagter, Middel burg (A) J. H. van Pagee, Middelburg (A) N. C. Louwerse, Wissenkerke (B) C. J. van der Weele, Colijnsplaat (B) W. Struiwigh, Vlissingen (A) J. A. Tielke- meijer, 's Heer Arendskerke (A) J. Tram per, Kapelle (B). Afgewezen 3. WERKKRACHTEN VOOR DUITSCHLAND. Ook deze week zal er gelegenheid be staan voor metaalbewerkers in den ruim- sten zin des woords, voor ladarbeiders, hulpkrachten bij constructiewerken en losse werklieden om zich voor werken in Duitschland op te geven. De gelegenheid is opengesteld Donder dagmorgen van 10 tot 12 bij de Arbeids beurs te Middelburg, des middags van twee tot vier bij de Arbeidsbeurs te Vlis singen. Zaterdag voor Noord- en Zuid-Beveland bjj het agentschap der Arbeidsbeurs te Goes van 10 tot 12 uur. De belanghebbenden uit Schouwen en Duiveland kunnen zich aanmelden bij de agenten op dat eiland of op genoemde dagen en uren bij genoemde arbeidsbeur zen. Walcheren LOOP DER BEVOLKING. SINT LAURENS. In de maand Juni zijn ingekomen: P. W. Holzenspies en gezin, z.b., uit Vlissingen naar Noordweg B 19; P. M. Flipse, onderwijzeres, uit Axel naar Noordweg B 12; I. M. Boasson en gezin, koopman, uit Middelburg naar Noordweg B 53b; H. Spanjaard, wed. van J. Loopuit, z.b., uit Middelburg naar Noordweg B 53b; E. H. Klooverkorn, z.b., uit Middelburg naar Noordweg B 53b; M. Labruijère, dienstbode, uit Middelburg naar Noord weg B 163; D. Goudriaan, z.b., uit Vlis singen naar Golsteinsche weg B 94; D. Marinissen, onderwijzer uit Colijnsplaat, naar Nadorstweg B 13Ö; A. W. J. Roe leven en gezin, scheepsbouwer, uit Helle- voetsluis naar Nadorst B 119 i; J. Beun, smid, uit O. W. Souburg naar Nadorst B 130; C. Roeleven-Verschiere en gezin z.b., uit Vlissingen naar Nadorst B 119 i; M. J. Cohen en gezin, z.b., uit Middel burg naar Noordweg B 151 g; D. de Bree en gezin, z.b., uit Middelburg naar Ga- pingscheweg A 85; C. Joosse, boekhouder, uit Serooskerke Z.(W.) naar Noordweg B 33;Th. Wijtman en gezin, z.b., uit Mid delburg naar Noordweg B 37. Vertrokken: L. Geschiere en gezin, on derwijzer, van Noordweg B 46 naar Nieu wer Amstel, Rentmeesterlaan 79; S. A. Kodde, wed. van W. M. Wilderom, z.b., van Noordweg A 67 naar 's-Gravenhage, van Heutzstraat 54; J. van Aartsen en gezin, timmerman, van Noordweg B 68 naar Koudekerke ZNieuwe Vliss.weg E 179; G. Bartelds en gezin, werktuig kundige ,van Noordweg B 11 naar Vlis singen, Paul Krugerstraat 59. BINNENKORT HERVATTING DER GARNALENVISSCHERIJ VEERE. Naar aanleiding van enkele vragen van de zijde der gamalenvisschers naar de mogelijkheid van het weer ter vischvangst uitzeilen, hebben wij ons tot schipper Jacob van Belzen, wethouder van Arnemuiden, gewend, die zich steeds als een der voormannen inzake de garnalen- visscherlj heeft gekenmerkt. De heer Van Belzen deelde ons mede, dat hij er zich persoonlijk van vergewist had, dat de be richten, die spraken van een hervatting der vischvangst ten eenenmale voorbarig waren, of op een misverstand berustten. De zaak is zoo Op het oogenblik mag wel gevischt worden van Colijnsplaat naar Zierikzee en de binnenwateren rond Veere. Er wordt echter voorshands nog geen toestemming verleend om op de oude vischgronden te visschen, dus op den Roompot, in het Westgat' en dergelijke. Wel wordt in dit opzicht door het provin ciale bestuur gewerkt. Binnenkort vindt een conferentie plaats met den comman dant in Zeeland, en men hoopt, dat, wan neer blijkt, dat het mijnengevaar geweken is, de vischvergunning binnen veertien dagen gegeven zal worden. Opbrengst collecte. VEERE. Ten behoeve der vereeniging De Macht van het Kleine is alhier een be drag van ruim 22,ingezameld. Loop der bevolking. WESTKAPELLE: De loop der bevolking in Juni was als volgt: Ingekomen: Pieternella Heijt, dienstbode uit Koudekerke; Cornelia Hui- bregtse, dienstbode uit Middelburg; Jaco bus de Wolf. landbouwersknecht uit Aag- tekerke; Franciscus Frederik C. Maas, kunstschilder en beeldhouwer, uit Vlis singen (met gezin). V er trok ken: Maatje Gabriëlse dienstbode, naar Middelburg; Jakobus Ja- kobsen, huisknecht naar Moergestel. Zuid-Beveland VEREEN. VOOR ZEEKENHUIS- VERPLEGING Z.- EN N.-BEVELAND. Zooals wy op 18 Juni j.l. berichtten be sloot het Bestuur der Vereen, voor Zie- kenhuisverpleging op Z.- en N.-Beveland aan de leden, die als gevolg van verwon dingen, opgeloopen in de oorlogsdagen, of die tijdens verplichte evacuatie, in een zie kenhuis of hulp-ziekenhuis, moesten wor den opgenomen, een onverplichte tege moetkoming in de verplegingskosten te ge ven. Blijkens een advertentie in dit nummer worden deze leden in de gelegenheid ge steld al hun rekeningen, hierop betrekking hebbend, vóór 15 Juli a.s. in te zenden. Zooals reeds gemeld, heeft deze tege moetkoming geen betrekking op hen, die tijdens hun ongeval in dienst van hun werkgever, van Roode Kruis, enz. waren en op hen, die vrijwillig evacueerden. RAAD VAN DRIEWEGEN. DRIEWEGEN. Maandag vergaderde de Raad voltallig. Uit de gemeentekas werd beschikbaar gesteld voor B-steun aan boe ren 4 en voor extra hulp aan werkloozen 18. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot aankoop der afgebakende per- ceelen tot verbetering van den Zandweg en de Dorpsstraat tot een gezamenlijk bedrag van 2205.60. Vervolgens werden enkele af- en bij schrijvingen op de begrooting 1940 goed gekeurd. Hierbij bevond zich een post tot plaatsing van een nieuw aanplakbord op den hoek van de Nieuwstraatf terwijl het andere bord verplaatst zal worden naar Schoondijke. Opbrengst collecte Nationaal Hulpcomité. ELLEWOUTSDIJK. De collecte voor het Nationaal Hulpcomité 1940 heeft in deze gemeente 366 opgebracht. GEZONKEN SCHEPEN GELICHT. HANSWEERT. De opruimingswerkzaam heden aan de verschillende gezonken sche pen wordt met kracht aangevat. Zoo pas seerden alhier hedenmiddag vjjf stuks nl. de „Telegraaf 3", „Telegraaf 19", „Gulf 6", „Gulf 12" en „Maria Suzanna". Alle schepen verkeeren in zwaar beschadigden toestand en worden naar Rotterdam naar de werf gesleept. Faillissement geëindigd. 's-HEERENHOEK. Het faillissement van Martinus van Eijkeren, landbouwer te 's- Heerenhoek is geëindigd door het ver bindend worden der uitdeelingslijst. Cura tor was mr. A. L. W. van Heel, advocaat te Goes. BENOEMING ONDERWIJZERES. KRABBENDIJKE. Benoemd als onder wijzeres aan de School van de Ger. Ge meente te Oostdijk gem. Krabbendijke, mej. P. E. Snoep, kweekelinge met acte aan de Chr. School te Kapelle-Biezelinge. VERKOOPING. RILLAND. Alhier werd in het publiek verkocht een woonhuis, staande aan „De drie haasjes", bewoond geweest door wijlen den heer A. Traas. Kooper werd de heer J. Nagelkerke voor de som van 770. Muziekuitvoering. WILHELMTNADORP. By gunstig weer geeft het muziekgezelschap „De Echo" a.s. Vrijdagavond 8.30 uur een concert op het dorp. Wemeldinge. Getyden. Juli Hoogwater. Laagwater. Woensd. 3 2.57 15.26 8.28 21.13 Donderd. 4 3.46 16.11 9.32 21.53 Vrijdag 5N.M. 4.30 16.55 10.10 22.12 Spaarbank. YERSEKE. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juni 1940 op spaarbankboekjes ingelegd 1827.66 en terugbetaald 18.658.79. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5995. Woningen voor daklooze gezinnen. Het eerste gezin, dat door den oor log dakloos was geworden, heeft thans zijn intrek genomen in een lokaal van school 1, hetwelk daartoe zoo huiselijk mo gelijk is ingericht We kunnen gerust zeg gen, „men had het minder kunnen treffen". Voor een tweede gezin komt in deze school nog een dergelijke woning, terwijl één der andere lokalen in gebruik is bij de N.V. v/d Peijl, die er haar drukkers- bedrijf in hoopt voort te zetten. Ook de barakkenbouw maakt goede vorderingen, en binnenkort zullen ook deze wel in gebruik worden genomen, en ook deze houten woningen zullen beslist ge waardeerd worden. Zeeuwsch-Vlaanderen DOODELÏJK ONGEVAL BIJ OOSTBURG. Landbouwer door tram overreden Zondagmiddag omstreeks drie uur is de rustende landbouwer P. de Badts uit Sasput door de tram op den weg Oost- burg-Schoondijke gegrepen en op slag ge dood. De Badts stapte 50 M. voor de ko mende tram van zijn rijwiel en begaf zich op de tramrails. Hoewel de machinist met alle macht remde, door roepen en arm zwaaien waarschuwde, kon hij niet meer voorkomen, dat een aanrijding plaats vond. Door pastoor Lievegoed uit Oost burg werd het H. Oliesel toegediend. Zeer spoedig waren dr. Broodman uit Bres kens, de gemeente-politie en de mare chaussee aanwezig. Met een ziekenauto van de firma Hontelez uit Oostburg is het slachtoffer naar het St. Antonius- ziekenhuis overgebracht. De Badts was kortgeleden hersteld van een zware ziekte en nog steeds niet geheel genezen. Zijn gezichtsvermogen was sterk verminderd. (Dagbl. v. N.-B. en Z.) LANDBOUWSCHOOL SCHOONDIJKE Maandag 1 Juli j.l. werden te Schoon dijke de eindlessen van de Landbouwschool gehouden onder leiding van den voorzitter van het Schoolbestuur, den heer De Mil- liano. Vele ouders waren bij deze jaar- Ijjksche gebeurtenis aanwezig, evenals tal- rijke vertegenwoordigers van vereenigin- gen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de woelige dagen, die achter ons liggen, waardoor het gebouw van de school, alsmede de woning van het hoofd der school zoodanig gehavend zijn, dat de gewone lessen en nu ook de eindlessen tijdelijk elders moeten worden gehouden. De heer De Milliano sprak daarbij de hoop uit, dat de volgende eindlessen we der in het eigen huis kunnen plaats vinden. Daarop schetste de voorzitter de positie van den landbouwer, speciaal in oorlogs- Ven vestigde spreker er de aandacht op, dat het nu meer dan ooit zin lieeft het vakonderwijs te volgen. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Van Dijk, het hoofd dei- school, die met enkele woorden herdacht het overlijden van een der leerlingen door ziekte en het zware ongeval, dat een der jongens van de school door den oorlog is overkomen. Hierop werden de rapporten uitgereikt aan de leerlingen van de eerste en daarna aan die van de tweede klasse. Bevorderd werden van I naar H: Arn. de Badts, J. Remijn en Arn. de Smet, Sluis; H. P. Beun, Joh. de Bruykere en W. Vercraeye, Aardenburg"A. Dieleman, Biervliet; Jac. de Feyter Joh. zn. en I. A. Risseeuw Jzn. (v.) Schoondijke; M. Flikweert, Breskens Ant. Hoste, Ant. Lako (v.) en A. v. d. Waeter, Groede; A. de Hullu en P. Riemens, Nieuwvliet; A. Kools, Zuidzande; A. Koster en F. v. d. Vijver, Waterlandkerkje; A. de Milliano en I. J. Risseeuw Azn., Oostburg; F. Min- derhoud, Cadzand; C. Verplanke, Hoofd plaat; niet bevorderd twee leerlingen, (v voorwaardelijk) Van n naar IH: Rich. Aemaudts, A. Lako en P. J. Quaak, Sluis; A. Buysse, Biervliet, K. Dees, F. J. van Hal en Ach. Paridaen, St. Kruis; M. Dierikx Tzn. en R. P. Dierikx Czn.: Schoondijke; D. van Gorsel en Iz. de Hullu, Oostburg Ach. v. d. Hemel en Jac. A. de Ligny, Groede; Jac. Kools en P. W. Leenhouts, Cadzand; Myr. Cauwels en Ach. Mabesoo- ne, Aardenburg L. Salomé, Zuidzande G. Tas, Iz. Verplanke en G. v. d. Vijver, Waterlandkerkje P. Vercouteren Retran- chement; niet bevorderd: geen. Achtereenvolgens werden nu onder vraagd de leerlingen der derde en vierde klasse. Het meerendeel der antwoorden getuigde er van, dat het onderwijs met vrucht was gevolgd. Bevorderd van de derde klasse naar de vierde klasse werden: W. L. Basting, Zuidzande; G. J. de Bruyckere, J. I. Butijn, en H. A. de Rijcke, Aardenburg; G. A. Cuelenaere, Biervliet; D. H. Dek ker, Hoofdplaat; W. R. Dekkers, Water landkerkje; Jac. A. Dhont, J. J. Dhont, H. Haemers, J. A. Leenhouts, I. A. Lu- teyn en M. J. Quaak Jr., IJzendijke; R. C. Diei-ikx, Schoondijke; V. v. d. Hemel en A. Salomé, Groede; B. Remijn Sluis. Het diploma werd verworven door: P. Aarnoutse, Joh. Riemens Aardenburg C. J. Almekinders, L. Basting, A. L. Luteyn, C. M. Quaak en A. Salomé, Zuidzande C. Haak en J. G. Haemers, IJzendijke Ed. v. d. Hemel, Groede Ant. de Hulster, A. J. Scheele en P. Vennue, Schoondijke P. de Milliano, Waterlandkerkje; A. L. Termote, St. Kruis P. Van Damme, Oostburg. (De namen zijn niet volgens rangnummer ge- De voorzitter, die ook de leerlingen der eerste en tweede klasse had toegesproken, complimenteerde eveneens de leerlingen der hoogere klassen, inzonderheid wenschte hij de gediplomeerden geluk en evenzoo de ouders. Hij bond de jongelui op het hart de boeken niet te sluiten en het ge leerde te onderhouden, waartoe het in contact blijven met het hoofd der school zeer bevordelijk kan zijn. Een bijzonder woord van gelukwensch richtte hij tot den leerling, J. Riemens, aan wie de eerepenning van de vereeniging van oud leerlingen was toegekend. Hij 'dankte ten slotte den heer Van Dijk voor de vele zorgen, aan het onderwijs besteed, waar op het Hoofd der School de gediplo meerde jongens opwekte om de prettige onderlinge verstandhouding, die tijdens de vier jaar van hun schoolgaan ge kweekt was, ook in hun verder leven te bestendigen. Hij zeide in de school ook steeds een symbool van eenheid te heb ben gezien. Dat deze eenheid ook in de toekomst nog flink verstevigd moge wor den in het belang van onzen Zeeuwseh- Vlaamsclien boerenstand. De leerling, A. Termote, dankte hierna in welgekozen bewoordingen bestuur en leeraar. Hierna sloot de voorzitter op de hem eigen wijze de welgeslaagde bijeenkomst, hetgeen door de aanwezigen met een har telijk applaus werd bezegeld. Ernstig ongeval bij het demonteeren van een mijn. TWEE PERSONEN OMGEKOMEN. Dinsdagmiddag om vier uur is nabij het overzetveer aan het kanaal Gent-Terneu- zen in Westdorpe, bij het demonteeren van een mijn een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat de mijn ontplofte, werden een Duitsche militair en een Nederlandsche deskundige, werkzaam bij het opruimings depot te Veere, vreeselijk verminkt en ge dood. De mijn werd aan het einde van de vori ge week des nachts in het kanaal gewor pen door een Engelsch vliegtuig, tegelijk met een drietal andere, waarvan er een bij het neerwerpen ontplofte, terwijl twee andere mijnen terecht kwamen bij een boerderij, doch daar weinig schade aan richtten. Naar wij nader vernemen is de Neder landsche deskundige die bij dit ongeval het leven heeft verloren, de heer Meijers, com mandeur van het mijnenmagazijn te Veere. Den heer Meyers die een uiterst bekwaam vakman was, werd op 1 Mei j.l. te Den Helder bij de herdenking van het demon teeren van de 500ste mijn, nog de eere medaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. KERKNIEUWS Met emeritaat. Naar „De Zeeuw" verneemt zal ook de predikant der Geref. Kerk te Tholen, dr. C. Veltenaar, in den loop van dit jaar eme ritaat vragen. Officiëele Publicaties. UITZENDING VAN KINDEREN NAAR BOVEN-OOSTENRIJK. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis I. dat, ingevolge uitnoodiging van den' Gouwleider van BovenDonau (Boven— Oostenrijk) 6000 Nederlandsche kinderen, voor wie voor herstel van gezondheid uit zending naar buiten noodzakelijk of wen- scheüjk is, in den ouderdom van S tot 14 jaren, in den Rijksgouw BovenDonau voor den duur van 2 tot 3 maanden koste loos in kinderherstellingsoorden en welge stelde gezinnen kunnen worden onderge bracht n. dat voor een veiligen overtocht voor rekening der Duitsche autoriteiten zal worden zorg gedragen Hl. dat ingezetenen, welke voor hun kin deren van vorenvermelde uitnoodiging willen gebruik maken, zich daarvoor op Donderdag 4 of Vrydag 5 Juli 1940, van 9 tot 1 uur, persoonlijk moeten aanmelden ter Secretarie, afdeeling Bevolking, (gebouw S.D.O.A. Molenwater). Middelburg, 2 Juli 1940. De lo. Burgemeester van Middelburg, P. PH. PAUL. VERKEERS-AFSLUITENG WEGENS LEGGEN HOOG- EN LAAGSPANNENGS- KABELS. Burg. en Weth. van Middelburg brengen ter openbare kennis dat het Noordpoortplein en de Noord poortstraat van de Noordbrug af tot aan den Watertoren voor alle rij verkeer zullen worden afgesloten van Maandag 8 Juli 1940 tot en met Woensdag 10 Juli 1940, zullcs in verband met het leggen van hoog- en laag- spanningskabels. Middelburg, den 2en Juli 1940. Burg. en Weth. van Middelburg, P. PH. PAUL, lo. Voorzitter M. VAN DER VEUR, Secretaris. Laatste Berichten HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Legerbericht no. 23 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: In Oost Afrika hebben belangrijke En- gelsche strijdkrachten een feilen aanval ondernomen op ons garnizoen van Metem- ma. Door energieke tegenaanvallen zijn zij op de vlucht geslagen, waarbij zij een zestigtal dooden, mitrailleurs en munitie op het slagveld achterlieten. Aan onze zijde waren de verliezen ge ring. Tijdens een daarna ondernomen luchtaanval, die geen schade veroorzaakte, verloor dé vijand twee toestellen, die door het luchtafweergeschut brandend werden neergehaald. Onze luchtmacht heeft op nieuw met succes de luchtbasis van Aden gebombardeerd. Engelsche bommen op Ofburgen. Omstreeks half twee in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn op de buurt schap Olburgen, gemeente Steenderen, door een Engelsch vliegtuig, dat uit westelijke richting kwam, vier bommen neergeworpen, twee van zwaar en twee van lichter kaliber. De boerenhofstede van den heer G. werd door twee bommen getroffen. Een kwam in de gierkelder aan den voorkant van het huis terecht, doch richtte bijna geen schade aan; de andere bom raakte de achterzijde van het huis en drukte een muur in. Deze kwam neer in een slaapkamer, waar vier jongens sliepen. De Jcnapen werden onder het puin bedolven, doch liepen wonder boven wonder geen letsel op. De overige huisgenooten, het gezin bestaat uit 10 personen, konden de jongens spoedig bevrijden. De boerderij is evenwel zoo beschadigd, dat ze geheel afgebroken zal moeten worden en opnieuw opgebouwd, '(Ongecorrigeerd) Engelsche bezorgdheid in verband met Ierland. Het D.N.B. meldt uit New York Naar in leidende nationaal-Iersche kringen te New-York verluidt, heeft de Britsche re geering den- Iersehen Vrijstaat een dezer dagen een garantie-aanbod gedaan voor het geval van een Duitschen inval, waar tegenover Ierland zijn verdediging aan En gelsche leiding zon moeten toevertrouwen. Het Engelsche garantie-aanbod is in hoofd zaak gebaseerd op de belofte van hulpver leening door Poolselie en Tsjechische troe pen, voor zoover deze zich op het oogen blik op Engelsch grondgebied bevinden. De New-Yorlc Times" meldt nog 3 De neutraliteit van Zuid-Ierland en zijn, naar voorgegeven wordt, gebrekkige bewa pening, wekken in Engelsche regeerings- kringen, zoowel van het standpunt der ver dediging van Engeland als van de hand having der verbindingen met de buiten wereld, toenemende bezorgdheid. Daar naar de meening van vele militaire deskundigen een Duitsche aanval op En geland waarschijnlijk zou worden vooraf gegaan door een Duitsche bezetting van Ierland, zoekt Londen naar een formule, die de Britsche troepen in staat zou stel len, het bedreigde land zonder de Iersche gevoeligheid te krenken, te bezetten. O.a. wordt voorgesteld, Poolsche en Tsjechische divisies uit Frankrijk, alsmede het in wor ding zijnde „Fransche legioen" onder ge neraal De Gaulle, voorloopig naar Noord- Ierland te zenden, om daar een verzoek om hulp van den Iersehen president De Valera af te wachten. Men redeneert, dat deze meerendeels uit katholieken bestaande troepen door de Iersche bevolking vriende lijker zouden worden ontvangen dan Brit sche troepen, die nog kort geleden als vijandelijke soldaten werden beschouwd. De correspondent van de „New-York Ti mes", die onlangs in Ierland was, heeft echter geconstateerd, dat de Iersche bevol king het gevaar van een Duitschen inval niet ernstig opneemt, wel echter wantrou wend staat tegenover de motieven van hen, die Ierland op de noodzakelijkheid van be wapening meenden te moeten wijzen. Zuid-Ierland schijnt vast besloten te zijn, liever alleen tegenstand te bieden dan de Britsche strijdkrachten weder op Iersch grondgebied en in zijn havens toe te laten. Vaak wordt zelfs in Zuid-Ierland verklaard dat Britsche troepen bij eventueele over schrijding van de noordelijke grens den zelfden tegenstand zouden ontmoeten als de Duitschers. EEN DAG PER WEEK OUD BROOD Westlandsche bakkers hemen de proef. De corr. van het „Vaderland" meldt s De brood-distributie heeft in het bak- kersbedrrjfsleven verandering gebracht, die in omzet wel vermindering gebracht moge hebben, doch in administratief op zicht vermeerdering van werk heeft ge bracht. Het is om die reden, dat de Westland sche bakkerspatroons een principe-besluit hebben genomen, om in het vervolg één dag per werkweek geen versch brood te bakken, waardoor men een dag meer vry heeft voor regeling van de zaken. Naast die ruimte aan tijd welke men door dezen maatregel krijgt, wordt uiter aard ook eenige bezuiniging verkregen in het balckerijbedrijf, hetgeen door de ver mindering van den omzet noodig wordt geacht. Zeer waarschijnlijk zal dan op Woens dag dus geen versch brood aan de klanten geleverd worden. Alvorens definitief de maatregel in te voeren, moest in het Westland nog overleg worden gepleegd met een tweetal coöpe raties buiten de streek, die in het West- land leveren, doch reeds hebben de 's-Gra- venzandsclie bakkers besloten Woensdag niet te bakken. In dit verband wees men er ons op, dat ook in den vorigen oorlog dergelijke maat regelen wel zijn getroffen. Abonneert U op dit blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3