Provinciate Zeeuwsche Koarató Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DE NATIONALE INZAMELING 1940. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 150 WOENSDAG 3 JULI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 ceoi je. wjsek of 2 30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1—5 -egels 0,50 iedere rege' mee' 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU V O O R P U B 11 C I T E 1 T S W A A R D E. I N G ESTHP DOOR DE V E R E E N I G I EG „D E N E D E B L A NDS C HE D A G B I A D P E BS Wat zij beoogt en wal het parool moet zijn. Hen meldt ons uit Den Haag wege wordt thans hard gewerkt a; Aller- aan de laatste voorbereidingen voor de nationale inzameling 1940, die Zaterdag a.s. in vrij wel het geheele land zal worden gehou den, nadat deze door verschillende om standigheden, tweemaal was uitgesteld. Een redacteur van het A.N.P. had een onderhoud met eenige heeren van het co mité, die een uiteenzetting gaven van het geen reeds is geschied en wat nog zal worden gedaan. De voorbereidingen voor de inzameling waren in enkele gemeenten reeds zoo ver gevorderd, dat daar de inza meling reeds op 22 Juni werd gehouden. (O.a. in verschillende Zeeuwsche gemeen ten. Red.). In deze gemeenten wordt dus Zaterdag a.s. niet ingezameld. De nationale inzameling 1940 heeft ten doel zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de inwoners van gebieden, welke door den oorlog hebben geleden. Uitdrukkelijk zjj hierbij aangeteekend, dat de ontvangen gelden in hun geheel zullen worden aan gewend voor hulpverleening in de getrof fen gebieden van ons land, zulks in tegen stelling met de daarover verspreide ge ruchten. In deze hulpverleening zijn drie phasen te onderscheiden. De eerste phase is het verleenen van onderdak en verzorging van hen, wier te huis verloren is gegaan door het oorlogs geweld. Deze phase is thans vrijwel achter den rug, doch deze verzorging heeft slechts een tijdelijk karakter, immers ve len vonden onderdak bij familie of beken den, ja dikwijls zelfs bij geheel onbeken den. Het is duidelijk dat deze voorziening daarom slechts tijdelijk kan zijn. De tweede phase van hulpverleening, die thans reeds is ingezet, is het verstrek ken van financieele hulp aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, bijv. door het aankoopen van meubels en kleeding, on het verstrekken van een klein bedrijfs- Icapitaal aan de kleinste middenstanders. De voorziening met kleeren is vrij bevre digend, doch anders is het gesteld met meubels. Hier bestaat een groote vraag van de zijde van hen, die uit hun voor- loopig onderdak overgaan naar hun nieuwe semipermanente verblijfplaatsen. Het comité is thans in onderhandeling met verschillende meubelfabrikanten, waarbij het een geruststellende verzeke ring is, dat alles in voldoende mate en snel kan worden geleverd, mits er geld is voor den aankoop. Maar het comité koes tert geen twijfel of door de inzameling zal hierin worden voorzien cloor het Neder- landsche publiek, dat reeds zoo dikwijls met milde hand gaf, wanneer dit noodig was, en dat thans bij een zoo bjj uitstek nationaal doel, het verstrekken van hulp aan hun door het oorlogsgeweld getroffen landgenooten zeker niet zal achterblijven. Wat het verstrekken van een klein be drijfskapitaal aangaat, zooals gezegd geldt dit slechts voor de groep der kleinste middenstanders, die met een betrekkelijk klein bedrag weer op de been geholpen kunnen worden, en daai'door in staat wor den gesteld weer voor zichzelf te zorgen. Als voorbeeld kan bijv. dienen een mid denstander, die geholpen wordt aan een kleine voorraad voor zijn bedrijf, gereed schap, enz., terwijl daarbij ook moeten worden gerekend schippers, wier vaartuig is gezonken, en die dit moeten laten lich ten en nazien. Met een betrekkelijk ge ring bedrag zijn deze nijveren weer gehol pen en kunnen zij hun plaats innemen bij' den wederopbouw van ons land. Over het algemeen zullen deze gelden niet als voorschot worden beschouwd. Voor de te gemoetkoming voor de door den ooi'log ge troffen grootere bedrijven zorgen de pro vinciale comité's, die aan deze bedrijven voorschotten verleenen op de uitkeerin- gen, waarop zij recht hebben bij de defi nitieve regeling der oorlogsschade. Deze regeling betreft echter de derde phase, waar het comité geen bemoeienis mede heeft. Wat het werk van het comité be treft bestaat er via het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en verschillende commissies een samenwerking, waardoor de contróle op individueele gevallen moge lijk is. Zaterdag 6 Juli zullen in ons land in nog ongeveer 950 gemeenten collecten worden georganiseerd. Welk een hoeveel heid werk hiervoor moest worden verzet behoeft geen toelichting. Via de commissa rissen in de verschillende provincies zijn de burgemeesters aangeschreven met het verzoek mede te werken aan deze inzame lingen. Echter bestaan er nog verschil lende moeilijkheden, in de eerste plaats het beperkte vervoer, dat zich vooral zal laten gelden in de groote gemeenten. Waar vroeger voor het wegbrengen en halen der bussen, voor het rondbrengen van broodjes enz. voor de collectanten altijd een aantal auto's beschikbaar werd ge steld. is dit nu ten eenenmale uitgesloten, zoodat van de collectanten veel zal worden gevergd. Dat dit door niemand als een be zwaar wordt gevoeld, bewijst wel het groote aantal personen, die zich als zoo danig opgaf. Hieraan zal het niet liggen bij deze gelegenheid, evenmin als aan de nog steeds vertraagde postverbindingen. De organisatie klopt en thans is het wach ten op het antwoord van het Nederland- sche volk, dat Zaterdag a.s. in de gelegen heid wordt gesteld om een steentje hij te dragen tot den opbouw van de streken in ons vaderland, die het oorlogsgeweld over zich heen zagen gaan. Dat dit antwoord onze Nederlandsche traditie waardig zal zijn. Er is reeds nu een bedrag van onge veer 125.000 gestort op giro 388000 van het comité. De eischen, die worden gesteld zijn echter zwaar, er zal veel noodig zijn, dus het parool voor Nederland zal op 6 Juli zijn geef met gulle hand voor steun aan uw getroffen landgenooten. Wordt dit opgevolgd, dan kan wat dit betreft de toe komst gerust worden tegemoet gezien. In herinnering zij nog gebracht, dat het adres van het bureau voor de nationale inzameling is Koningskade 17, Den Haag, telef. 721892 of 775455. Wederopbouw van boerderijen. De regeeringscommissaris voor den we deropbouw deelt mede, dat hij, in. overleg met den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij de behande ling van zaken den wederopbouw van landbouwbedrijven betreffende tot nader order heeft opgedragen aan het bureau ontruiming van het regeeringscommissa- riaat voor den akkerbouw en de veehou derij. De leiding van den wederopbouw van landbouwgebouwen bij dit bureau berust bij den heer A. D. van Eek, hoofd van. de bouwkundige afdeeling van de directie van de Wieringermeer te Alkmaar. Bij het opmaken van plannen tot weder opbouw van vernielde boerderijen zullen door den heer Van Eek te verstrekken algemeente richtlijnen moeten worden ge volgd; omtrent de indeeling van de ge bouwen zullen dwingende aanwijzingen worden gegeven. De eigenaar is vrij in de keuze van zijn architect, behoudens goedkeuring door den regeeringscommissaris. Het is de be doeling alleen die architecten toe te laten, die bekend zijn met den bouw van boerde rijen en hun aantal te beperken. Zoo zal het in die streken, waar vele boerderijen werden verwoest, gewenscht zijn, dat dezelfde architect opdracht krijgt voor verschillende, in eikaars nabijheid gelegen boerderijen. In dit geval zal de aanwijzing van architecten door den re geeringscommissaris kunnen plaats vin den. De gang van zaken zal ongeveer als volgt zijn: De algemeene richtlijnen en de afmetin gen en indeeling van de gebouwen wor den gegeven door of vanwege dèn heer van Eek, die in verschillende plaatsen een kantoor zal vestigen (bureau wederop bouw boerderijen). Het plan met kosten- begrooting kan door den architect wor den opgemaakt, waarna het door den dienst van den heer van Eek wordt be oordeeld. By de beoordeeling van het plan wordt tevens do waarde van het gebouw vóór de vernieling opgenomen. Blijkt bij dezen dienst geen bezwaar te gen het plan te bestaan, dan wordt het door tusschenkomst ran dezen dienst aan den regeeringscommissaris voor den we deropbouw ter goedkeuring aangeboden. Na diens goedkeuring zal het bureau ont ruiming met de advies commissie vorde ringen en de voor de oorlogsgeweldschade aan te wijzen instantie vaststellen, welke schadeloosstelling of welk crediet kan worden verleend. Op basis hiervan wordt met den eige naar een overeenkomst aangegaan en kan op aanwijzing en volgens door het bureau wederopbouw boerderijen goed te keuren bestekken met de uitvoering worden be gonnen. Teneinde de landbouwgebouwen met spoed te kunnen herstellen of herbouwen, hetgeen uit een oogpunt van de voedsel voorziening van belang is, zullen bij de burgemeesters der gemeenten formulieren verkrijgbaar zijn, waarop de eigenaar mededeelingen kan doen omtrent den aard der vernieling. Aan de hand van de in gezonden formulieren zal daarna de heer van Eek zoo spoedig mogelijk contact met de belanghebbenden zoeken. Het hoofdkantoor van het bureau We deropbouw boerderijen is gevestigd te Utrecht, Maliesingel' 12, tel. 16551. Steun aan getroffen kruideniers. De vertegenwoordigers van de levens middelenbranche hebben opgericht een commissie tot financieelen steun aan de getroffen kruideniers. De commissie stelt zich tot taak de nood van de getroffenen zoover in haar vermogen is te helpen lee- nigen. Alle getroffen kruideniers, die ern stige schade hebben geleden gedurende de periode na 10 Mei 1940 en rechtstreeks voortvloeiende uit den ooi'log, worden ver zocht hun naam en adres zoo spoedig mogelijk op tè geven aan het secretariaat van bovengenoemde commissie, gevestigd Hecmraadssingel 190, Rotterdam, Generaal Winkelman krijgsgevangen De bevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers Chris tiansen, maakt bekend Officieele mededeeling. 1. Generaal Winkelman en onder- hoorigen van de Nederlandsche weer macht en politietroepen hebben door hun persoonlijke handelwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche rijk toegestane voorrechten behoorde te worden verwacht. 2. Hierdoor is het rustig verloop van de demobilisatie der Nederlandsche weermacht, zooals dat in groote trekken is voorzien en ook door de meerder heid van de Nederlandsche bevolking en weermacht werd toegejuicht ver stoord geworden. Derhalve is de daar voor verantwoordelijke Opperbevelheb ber van de in demobilisatie zijnde Ne derlandsche land- en zeemacht in krijgsgevangenschap naar Duitschland overgebracht. 3. De functie van Opperbevelhebber der Nederlandsche land- en zeemacht is tegelijkertijd door den commissaris voor de demobilisatie der Nederland sche weermacht opgeheven. 4. In het hoogst eigen belang van de Nederlandsche weermacht en van het Nederlandsche volk wordt verwacht, dat in de toekomst verstoringen der demobi lisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatrege len vanwege de Duitsche weermacht leiden. De groote Deensc'ie partijen sluiten zich aaneen. Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen De voorzitters der vier groote partijen in den Deenschen rijksdag, n.l. de sociaal-demo cratische partij, de radicale partij, de con servatieven en de z.g. venstre (conserva tief) hebben tezamen met de rechtsstaat partij besloten tot aaneensluiting over te gaan. In een desbetreffende verklaring wordt gezegdDe in den Deenschen Rijksdag vertegenwoordigde partijen, die een be houd der bestaande grondwet wenschen als basis voor het politieke leven, hebben besloten een nationaal-Deensche sa menwerking ten uitvoer te leggen. Deze partijen leggen alle meeningsverschillen ter zijde en sluiten zich aaneen ter ver zekering der onafhankelijkheid en integri teit van Denemarken. Vooral wil men er naar streven hervormingen ten uitvoer te leggen, die zekerheid scheppen voor ge zonde economische toestanden. Bovendien wil men door werkverschaffing een einde maken aan de werkloosheid. Overigens, zoo zegt de resolutie, zal het doel zijn de taken van den dag te brengen tot een snelle oplossing en de best mogelijke sa menwerking met de naties te verzekeren, met wie verbindingen mogelyk zijn en op welker begrip de vereenigde partijen een beroep doen. Om verdei'e ontwikkeling van deze samenwerking te verzekeren ook voor den tijd, waarin de Rijksdag niet bij een is, kiezen de partijen een gemeen schapscommissie van twee leden uit elk der vier groote partijen en een lid van de rechtsstaatpartij. Geheime vloofovereenkomst tusschen Engeland en de Ver. Staten? Het D.N.B. meldt uit Tokio De Kokoe- min Sjimboen meldt, dat een verstrek kend, geheim vlootaccoord tusschen Enge land en de Vereenigde Staten betreffende den Stillen Oceaan op het punt staat ge sloten te worden. Het blad wil weten, dat dit geheime vlootverdrag, waarin de na druk wordt gelegd op de gemeenschappe lijke belangen van de beide landen in den Stillen Oceaan, een gemeenschappelijke mobilisatie bepaalt van de Engelsche en de Amerikaansche vloot en van de ver dedigingsinstallaties der beide landen. Hongkong zou geplaatst worden onder de contróle der Ver. Staten, terwijl de ove rige havens van den Stillen Oceaan ter beschikking zouden staan van de vloot- eenheden der beide landen. Ten aanzien van dit bericht heeft de woordvoerder van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken verklaard, dat in officieele leringen hierover geen in lichtingen aanwezig zijn. De woordvoerder wees er op, dat reeds jaren geleden be richten waren verspreid over een En- gelsch-Amerikaansche rondetafelconferen tie. Betreffende de militaire, ontwikkeling van den toestand in Hongkong verklaarde de woordvoerder verder, dat nog geen definitieve inlichtingen waren ontvangen. Van Japansche zijde is niets geschied, dat de Engelsche maatregelen in Hongkong zou rechtvaardigen. Het is nog niet dui delijk, wat men op het oog heeft met de ontwikkeling van den toestand in Hong kong. Hamster geen vleesch en spek De directeur van het Slachthuis te Goes, dr. C. van Baak, deelt ons mede, dat de burgers ook in deze provincie blijk baar bezig zijn voorraden van vleesch en spek te vormen. De burger denkt daarbij aan de boeren-zelfslachters, die zulks ook in den regel doen, doch zij vergeten daar bij, dat deze „deskundigen" dat doen in de eerste koudere maanden en dat opge slagen vleesch en spek ook een deskundig onderhoud eischt. Ook den vorigen oorlog maakte ik dat mede, vertelde de heer Baak ons, en voor kapitalen, van dezen „voorraad" is toen naar de mestvaalt ver huisd. Dr. Baak beval ons daarbij opname van het volgende artikeltje uit „De Vee- én Vleeschhandel" aan, hetgeen het ten- volle onderschrijft: „Er is op het oogenblik een zekere run op gerookt spek, ham en rauw vet (om te smelten). De consument, die het betalen kan, wil zich voor de kwade win terdagen dekken en smeekt den slager om hem daarbij ter wille te zijn. De slager, die helpt, heeft voor het oogenblik een dankbare klant, maar hoe zal het zijn in den winter? De klant hangt het stuk gezouten en gerookt spek of de ham in den kelder, waar de schimmel er spoedig dik op zit, of hangt den voorraad op den zolder, waar bij heete dagen het vet er af druipt en de vliegen azen er op. ']ji beide gevallen treedt het bederf bij deze in den zomer gezouten en gerookte producten reeds in den zomer nog op en de klant, die een appeltje voor den dorst meende te hebben, heeft straks door den zuren appel heen te bijten om den kost baren voorraad naar de vuilnisbelt te verwijzen. Daarom achten wij thans het opslaan van gerookte vleeschwaren en eveneens van gesmolten vet in kruiken door den consument een zeer slechte belegging. Het leidt tot groote teleurstelling en tot ontevredenheid en tot klachten bij den slager. We moeten dan ook onze slagers adviseeren: werkt aan deze voorraadvor- ming niet mede. Verkoopt geen producten aan den klant, die deze wil opslaan en die toch niet houdbaar zijn. De vleesch- en vetpositie van ons land is momenteel nog niet zoo ongunstig, dat men nu reeds zijn toevlucht zou moeten nemen tot voorzorgsmaatregelen, die slechts zorg en last en groot verlies brengen. Daarbij werken deze voorzorgsmaatre gelen de schaarschte en duurte van 't vet slechts in de hand. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat de hamsterbeschikking van 10 Mei, ver schenen in de Staatscrt. van 14 Mei, nog volledig van kracht is en krachtens die beschikking het opslaan van voorraad door particulieren is verboden." Massale vlucht uit Engeland naar Amerika. Het Zweedsche Aftonbladet bericht, dat vanuit Engeland een massale vlucht naai de Vereenigde Staten is begonnen. In de laatste week hebben niet minder dan 10.000 personen geprobeerd een visum te krijgen voor de Vereenigde Staten. Het betreft hier uitsluitend welgestelde personen, die niet alleen het geld voor de reis beschikbaar hadden, doch tevens over voldoende kapi taal beschikten om langeren tijd in Ameri ka te leven. Een groot gedeelte van de kunstschatten, van de Britsche musea en de Britsche National Galery zijn reeds naar Canada verstuurd. Daaronder bevinden zich ook de waardevolle Friezen uit de Acropo lis te Athene. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Tel. 269 I. Administr.Tel. 139 BIERKAA111 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Tetetoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 PATER1K THANS WAGENAARSTRAAT 3 MIDDELBURG lieeft groote sorteering in STC00- EN VILTHOEOEM. Een Latijnsch blok Frankrijk, Italië, Spanje? Reuter meldt uit New York: De mogelijkheid van de vorming eener Fransche regeering door een partij onder den vroegeren minister-president Laval wordt door de New York Times besproken Het blad oordeelt, dat in dat geval een Latijnsch blok zou worden gevormd, dat bestaan zou uit de landen Italië, Frankrijk en Spanje. De vijandelijke vliegeraanvallen op Italiaansche steden. Uit Rome meldt het D.N.B. De vijandelijke vliegeraanvallen op Ita- liaansche steden hebben volgens een offi cieele publicatie van 11 tot 30 Juni de volgende slachtoffers onder de burger bevolking geëischt. 99 dooden en 392 gewonden. Vationale rouwdag in Roemenië. De Roemeensche regeering heeft beslo ten, dat de 3e Juli, de dag, waarop de laat ste elementen der Roemeensche troepen de gebieden van Bessarabië en het Noorden der Boekowina verlieten, een dag van na tionale rouw zal zijn. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft besloten, dat de bioscopen gesloten zullen zijn, evenals de openbare gelegenheden na 23 uur, terwijl de herbergen om half 9 des avonds zullen sluiten. Aan liet herstel van de verbinding tusschen Noord en Zuid wordt met man en macht geworkt. Drijve- 'e bo'ken nemen een iredeelt" der opgeblazen bruggen over do Maal bij Zaltbommel onder handen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1