Provinciale Zeeuwsche CcMiat Dommelsch Bier is teler S Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 12.000 ex. SPORT 183ste JAARGANG NUMMER 149 DINSDAG 2 JULI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer Van 1-5 regels f 1.50, iedere regel meet 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ H ET-B URE AU V OOR PUBLIC j(T E I T S W AA R D E. INGESTELD DÓÓR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SC.HE DAG BLA D P ER S" ER ZIJN WEER KOLEN TE KRIJGEN. Voorloopig 20 van het jaarverbruik. ABONNEMENTSPRIJS: 1'8 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. waarin opgenomen de ADVERTENTIEPRIJS: Blijkens een circulaire gericht door het Rijkskolenbureau aan de handelaren, is aan handelaren weder dispensatie verleend van het verbod tot het verkoopen en aJleveren van vaste brandstoffen, voorzoover betreft den verkoop en aflevering van steenkolen, steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriketten en petro- Ieumcokes. Handelaren mogen voor de maand Juni 1940 aan binnenlandsclie industrieele verbruikers en daarmede gelijk te stellen afnemers, zooals o.a. ziekenhuizen, ge stichten en alle instellingen van rijk, provincie en gemeente, ook indien verkoop of aflevering plaats vindt via een handelaar, slyter of depóthouder, voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan 1/12 van de door deze afne mers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 van hen ontvangen hoeveel heid. Voorts mogen zy tot en met 30. September 1940 aan hun overige binnen- Iandsche afnemers voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan 20 van de door deze afnemers in maanden April 1939 tot en met Maart 1940, respectievelijk sedert 1 Mei 1940 van handelaren en anderen ontvangen kwan tum vaste brandstoffen, mogen worden afgeleverd.. deelen en tevens de werkelijk geleverde soort en kwaliteit der vaste brandstoffen aan deze afnemers berekenen. Voor zoover de beschikbare hoeveelheden dit toelaten, zal aan nieuwe af nemers-verbruikers, 1/12, respectievelijk 20 van hun geschatte normale jaar verbruik van vaste brandstoffen, verminderd met het eventueel reeds in Juni 1940, respectievelijk sedert 1 Mei 1940 van handelaren en anderen ontvangen vaste brandstoffen, mogen worden geleverd. Van deze afleveringen aan nieuwe afnemers-verbruikers dient een geteekend ontvangstbewijs te worden ingenomen. De handelaren mogen tot en met 30 September 1940 tot nader order geen verplichtingen aangaan tot het verkoopen of afleveren van vaste brandstoffen na 30 September 1940, Voorts zyn er eenige bijzondere voorwaarden vastgesteld o.a. voor levering aan slijters en depothouders. Krijgsgevangenen passeeren Zeeuwsch-Vlaanderen. Een gulle hulpdienst verzacht hun groote leed. (Van onzen Terneuzen- schen correspondent.) Voor dc tweede maal in deze felbewo- gen eeuw is het Zeeuwsch-Vlaamsche volk geroepen het oorlogsleed te verzachten door de dorstigen te laven en de hongeri- gen te spijzigen. Na het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 ontstond hier een invasie van geallieerde troepen en burgers die België verlieten en een wijkplaats zochten en vonden in het gastvrije Nederland. Hon- derdduizenden warén van alles verstoken en werden in Zeeuwsch-Vlaanderen door een ongeëvenaarde krachtsinspanning cn gemeenschapszin der bevolking van het allernoodigste voorzien. En ook thans na ruim vijf en twintig jaren beijvert de be volking van Zeeuwsch-Vlaanderen zich we derom, haar bekende gulheid zonder aan zien des persoons te toonen. Sedert de capitulatie van het Belgische leger op 28 Mei j.l. is een onafgebroken stroom van honderdduizenden krijgsge vangenen door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren getrokken. De eerste troepen die uit Belgen bestonden, overschreden te voet de grens, doch het organisatievennogen der Duitschers maakte hieraan een eind en thans wordt het overgroote gedeelte der krijgsgevangenen met de trams der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschap pij van Moerbeke naar Walsoorden ver voerd. Op de wagons waarmede het transport geschiedt, bevinden zich Engelsche, Fran- sche en' verschillende gekleurde nationali teiten. Telkens komen nieuwe trams voor bij, geladen met strijders wier strijd ge streden is. Het medegevoel der burgers ontwaakte in de dorpjes die zij op hun exodus passeerden. En zoo werd' een .hulpdienst" georganiseerd en getracht het leed van duizenden moede mannen te verzachten. En dit geschiedde met groot succes. Een tram passeert! Op dezen stralenden zomerschen Zon dag bevinden we ons in het vriendelijke dorpje Zaamslag. De stille wijding die anders op den rustdag in dit dorpje do mineert, is thans verstoord. Bij het sta tion van de tram groepen velen samen. Bij den slootkant Is een soort opslag plaats ingericht jvaar men zijn gaven kan afgeven en waar de etenswaren toe bereid worden. Hier wordt ook de „buit" verzameld die in wijden omtrek wordt op gehaald. Met bakfietsen trekt men er op uit, om de etenswaren op. te vragen. En het resultaat is verrassend. Men geeft gul en met toewijding. De arme van zijn -tekort en de welgestelde van zijn over vloed. Ondanks distributieperikelen heeft men in de groote gezinnen der hardwer kende landarbeiders nog iets van het da- gelijksch brood over voor den minder be genadigden soldaat. Op de verzamelplaats meldt ziclr een auto. Onder grooten bijval van het pu bliek wordt een mand met brood uitge laden. De bestuurder meldt tevens dat hij 1000 kg. aardappelen „op den kop heeft weten te tikken" en dat deze met sla en spekjes toebereid worden. Een heuvel van eetwaren vertoont zich 'aan ons oog. Emmers gevuld met aard appelen, sla en spekjes. Een heele rij flesschen, jampotjes en blikjes gevuld met de oud-vaderlandsche kost, de „snert", rijen met boterhammen, besmeerd met Zeeuwsche roomboter, kroppen sla, rabar- berstèngels, kauwgurhmi, stukjes choco lade, rollen pepermunt, potjes met mos selen eir tenslotte rookartikelen zooals si garetten, sigaren, pakjes tabak en boek jes met vloeiblaadjes. Tusschen het geroezemoes in, doet zich het puffend geluid van de tram hooren. Moeizaam wringt de volgeladen tram zich in een bocht van den weg. De spanning stygt. Een ieder grijpt zyn gaven en be geeft zich naar het stationnetje. De ge legenheid om de krijgsgevangenen van een en ander te voorzien, is hier groot, daar de tram hier een oogenblik moet stilhouden. De mannen hangen over den rand der- wagons en strekken de handen begeerig uit. „Ici, ici", roepen ze en „Vive la Hol- lande" weerklinkt. En thans begint het bombardement op de tramwagens. Op zeer korten tyd is men „uitverkocht", doch geen nood: zy, die niet. hebben ge kregen, komen straks aan de beurt. Over al waar de tram verder passeert, bij ieder gehucht en bij ieder dorpje herhaalt zich het vredelievende bombardement. De mannen zijn dankbaar en verrast. Sommigen willen hun horloge, ringen of andere zaken van waarde aan de milde gevers afstaan, doch zulks wordt onder geen beding aanvaard. Bij het station staat een bord waarop te lezen staat: „La charité demande ni de l'argent, ni de souvenir-s". (Liefdadigheid vraagt geld noch souvenirs.) En vaak moeten de ge vers, die de Fransche taal niet machtig zyn, hier- naar wijzen. Met het lot der krijgsgevangènen voelt zoowel vriend als vyand mede. De Duitsche militairen die de tram begeleiden, steken vaak de be hulpzame hand toe. Het oponthoud is verstreken. De tram zet zich in beweging en men wuift elkan der ten afscheid toe. En als de tram haar reis voortzet, begint de drukte weer. De inzamelingen nemen een aanvang, bak fietsen rijden de wijde omgeving af, de jeugd haalde de potjes en flesschen op die langs dc spoorbaan liggen, waarna zij weer gevuid en gereed gezet worden. Want straks komt een andere tram en zullen, weer vele hoofden reikhalzend uit zien en vele handen uitgestrekt worden. Het 'doet ons goed deze gastvrijheid, een der grootste nationale deugden,'in dezen vorm te hebben mogen aanschouwen. Een volk dat dergelijke goede eigenschappen ongerept weet te bewaren, kan niet ten ondergaan, wat er ook gebeure. Met zoo'n volle kan men bouwen aan een betere toe komst, een toekomst waarin het egoïsme niet dc allesoverheerschende factor- zal zyn. De Fransche jeugd achter Pêtsdn. Het D.N.B.meldt uit MadridHet blad „La Petite Girönde" publiceert een ma nifest der Fransche jeugd, waarin deze trouw belooft aan maarschalk Pétain en zijn regeering en uitdrukking geeft aan haar vertrouwen. Het manifest is onder teekend door alle Fransche studenten organisaties. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG ONTSLAGEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede De in functie zynde burgemeester'van de gemeente Den Haag, mr. S. J. R. de Mon- chy, is op last van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zyn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den burgemees ter worden voorloopig door den oudsten wethouder waargenomen. Opnieuw bommen op Rotterdam. Hedennacht is de stad Rotterdam weder geteisterd door een Britsch bombardement, dat dezen keer vrij aanzienlijke schade heeft aangericht, waarbij wederom parti culier eigendom het heeft moeten ontgel den. Het verkeer heeft in de gevolgen van dezen nachtaanval moeten deelen. Engeland neemt buitengewone verdedigingsmaatregelen aan de kust. Svenska Dagbladet meldt uit Londen, dat binnen een zóne ter breedte van 30 K.M. langs de Zuidkust tot Hastings en vervolgens langs de geheele Oostkust tot do monding van de Tees buitengewone verdedigingsmaatregelen worden genomen. Behalve de plaatselijke bewoners mogen zich thans ook geen Engelschen zonder- speciale ver-gunning ophouden in deze verdedigingszöne. Een heele reeks be roemde badplaatsen is op deze wijze afge sneden. Ook de overige deelen der kust en een groot aantal gebieden in het land zelf is voor alle buitenlanders verboden. - In de omgeving van Londen stuit men overal op versperringen van verschillenden aard, massieve barricaden of oude auto's, die met steenen zijn gevuld en op den weg moeten worden getrokken. Twee dagbladen verboden. In de provincie Noord-Holland zyn twee kleinere dagbladen voor den tijd van twee weken verboden, omdat zij, naar de Pres- se-abteilung van het Rijkscommissariaat mededeelde, systematisch een onvriende lijke houding jegens de Duitsche bezet tingsmacht hebben aangenomen en niet hebben kunnen afzien van hun vroegere eenzijdige propaganda ten gunste van de geallieerden. Guernsey en Jersey door de Duitschers bezet. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het Britsche kanaaleiland Guernsey is Zondag op verrassende wijze door deelen van het Duitsche luchtwapen in bezit ge nomen. Hierbij schoot een Duitsch ver kenningsvliegtuig in een luchtgevecht twee Britsche gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim neer. Maandag ge lukte het op dezelfde manier het Britsche kanaaleiland Jersey by verrassing te be zetten. (Guernsey en Jersey liggen aan de Fransche zijde van het Kanaal, in de groote bocht ten N. van Brêtagne. Red.) ENGELAND DOOR EEN DOODELIJK GEVAAR BEDREIGD. Uit Rome: De vermetele onderneming van het Duitsche luchtwapen op de Engel sche Kanaaleilanden wordt door de Itali- aansche ochtendbladen vermeld als de eer ste Duitsche landingsoperatie op Engelsch gebied. „Albion is zich thans zoo schrijft de „Popoio di Roma" bewust van het doodelijke gevaar, dat het van alle zijden door de geweldige Duitsche strijdkrachten bedreigt, een gevaar, dat Engeland, zooals het zelf verklaart, sedert 900 jaar- niet meer heeft gekend. Laatste Berichten HEI' ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Legerbericht no. 22 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt Aan de grens van Cyrenaica hebben onze vliegtuigen, ondanks ongunstige weersgesteldheid bombardementsacties uit gevoerd, waarbij bommen van licht en zwaar kaliber geworpen werden op vijan delijke pantserauto's, waarvan enkele in brand vlogen. Twee vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. In iret Zuidoosten van de Middelland- sche Zee verraste onze luchtmacht een groot vijandelijk convooi, dat herhaalde malen doeltreffend gebombardeerd werd. In Oost Afrika heeft onze luchtmacht doeltreffend de haveninstallaties van Ber- bera bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Massaoeah te bombar deeren, doch het optreden van onze jacht- toestellen, die 2 machines neerhaalden, en het luchtafweer der marine, dat een toestel brandend deed neerstorten, dwong den vyand zich terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een bombardement gericht op Augusta. Het onmiddellijk en doeltreffend optreden van het luchtafweergeschut der marine maak te den aanval vergeefs. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. De schade is onbeteekenend. Onder de burgerbevolking vielen 3 gewonden. VOETBAL Wedstryduitslagen, MiddelburgE.M.M. 81. Middelburg IIIMiddelb. Boys I 83. Adsp. GoesAdsp. Middelburg 44. Na.de bezetting van Parys. Per luidspreker verneemt de bevolking der Fransche hoofd 'r.-5. de bericht-:i en dc verordeningen welke door de Duitsche autoriteiten worden bekend gemaakt. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAA111 ^T'I I. Administr.Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRE5KENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Een felle brand verwoestte te Rosmalen vier boerderijen. Hier boven het weinige, dat de bewoners nog wisten te redden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1