De laatste bus Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag l Juli 1340 ONZE VOEDING OVER GROENTE EN FRUIT. Doelmatige bereiding vereischt. Een kort bericht in de dagbladpers waar schuwt ons, dat de zuidvruchten schaar- scher zullen wórden. Dat gemis, hoe onaan genaam ook, zullen wij voor een deel met vullen, wij moeten ér ten minste ernstig producten uit ons eigen land moeten aan- naar streven. Nu mag op het oogenblik het jaargetijde in dit opzicht bijzonder gunstig heeten. Het Nederlandsche fruit is thans voorhanden. Dank zij den velen zonneschijn heeft een krachtige suikervorming plaats gevonden, die de voedingswaarde verhoogt en de smaak van de aardbeien en van de kersen bijzonder lekker maakt. Daarna be ginnen de bessen in rijke verscheidenheid op de markt te komen. Dit jaar zijn de vruchten zoo zoet, dat zelfs de aalbessen, vooral versch geplukt gegeten, nauwelijks suiker behoeven. Maar vooral moet aller aandacht gericht worden op de zoo waardevolle tomaten ,die nog lang niet de populariteit verkregen, die zij verdienen. Nu wij door de bijzondere om standigheden gedwongen worden deze kost bare vrucht te leeren eten, moge zij voor goed ook bij onze bevolking de plaats inne men, die haar toekomt. Voorts vormen peulen, tuinboonen, dop erwten, jonge capucijners, spercieboonen, bloemkool, postelein, sla, andijvie en wor teltjes de groenten van het seizoen. Wan neer de aanvoer van de eene soort soms eens wat mindert, dan stijgt allicht weer de toevloed van de andere, zoodat er ook voor een bescheiden beurs genoeg keus is. Wij beschikken dus over een groote ver scheidenheid van groenten en van zacht fruit. Maar nu moeten wij hiervan ook zoo goed mogelijk profiteeren. Wist U, dat een goede portie spinazie op het bord (2% ons gekookt, 4 ons rauw gewicht) 10 gram eiwit levert, dat wil zeggen evenveel als ons vleesch? En daarmee is van de spinazie nog lang niet alle goeds gezegd dat er van te vertellen valt. Dat bewaren wij echter nog wel voor een afzonderlijke bespreking. Vandaag willen wij slechts de aandacht vragen voor het belang, dat groente en fruit in het algemeen voor onze voeding hebben. Dit komt, kort gezegd, hierop neer. In groente en fruit ontstaan onder invloed van de zon, allerlei stoffen, welke voor hetmen- schelijk lichaam broodnoodig zijn en die de mensch niet in staat is zelf op te bouwen. Worden evenwel de groente en het fruit afgesneden of geplukt, dan treedt meestal geleidelijk, doch ook wel' vrij snel, weer af braak van die stoffen op, als wij niet zoo goed mogelijk maatregelen daartegen ne- Het komt er dus op aan te zorgen, dat in het voedsel, dat wij nuttigen dit afbraak proces zoo min mogelijk is voortgeschreden. In de eerste plaats dus is het van belang er op bedacht te zijn groente en fruit zoo versch mogelijk te nuttigen. Wat het fruit en de groenten betreft, die rauw verorberd worden, hiermede is over dit onderwerp eigenlijk alles gezegd. Intusschen zijn er spijzen, die, ter beperking van het volume en mede ter bevordering van hun opneem- baarhèid, eerst gekookt plegen te worden, voor zij op tafel worden gebracht. Hierbij hebben wij een middel in de hand om het afbraakproces, dat zich in verwel kende planten voltrekt, snel te stuiten, door de groenten vlug aan de kook te bren gen, waarna het gaar worden gevoeglijk op den spaarbrander kan geschieden. Men zette dus de groente wanneer niet met het aanhangende water kan volstaan worden met een weinig kokend water in een pan met goed gesloten deksel op een volle vlam. Het brandstofverbruik is hierbij zeer gering en een hooikist komt hierbij niet van pas. In het algemeen dient hierbij den raad te worden gegeven zoo kort mogelijk te koken. Groente heeft doorgaans minder dan een half uur rióodig om gaar te worden. Vooral niet nastoven en voorts zoo min mogelijk roeren of stampen, omdat de hier door veroorzaakte aanraking met de lucht, bij de hooge temperatuur der groente, waar devolle voedingsstoffen onwerkzaam maakt. Wie op deze wijze leert voorzichtig en verstandig met onze kostelijke groenten om te gaan, bespaart zich geld en verhoogt de gezondheid van het gezin. Kookcursussen van vier lessen, waarbij deze regelen toepassing vinden, worden thans overal in stad en land, met medewer king va nden Voedingsraad, voor de huis vrouwen georganiseerd door het nijverheids onderwijs voor meisjes. Voor deelname wende men zich tot de directrices van de nijverheidsscholen voor meisjes en tot de plaatselijke commissies voor het landbouwhuishoudonderwijs. Ook na 30 Juni in hotels enz. nog broodjes zonder boiio De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrekking van brood in hotels, restaurant, broodjeswin kels, enz. nog toegestaan is, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. Hotels enz. kunnen derhalve ook tot na der aankondiging de benoodigde hoeveel heid brood tot de tot nu toe gebleken be hoefte nog vrij van hun leverancier (bak ker) betrekken. Rijksminister Seyss-Inquart De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, rijksminister Seyss In- quart, heeft in het afgeloopen weekeinde Noord-Nederland bezocht. Hij reed Zater dag langs de geheele kustlijn naar Den Hel der en vandaar via den Afsluitdijk naar Harlingen, Leeuwarden, en Groningen. Zon dagavond is de rijkscommissaris van zijn tweedaagsche reis in den Haag terugge keerd. Zondagmorgen werd door de Gro- ningsche veenkoloniën, door Drente en door Overjjsel gereden. Des middags werden de Veluwe en het Gooi doorkruist, waarna via Amsterdam naar Den Haag werd terug gereden. Bloedige incidenten in Egypte. Naar uit Cairo vernomen wordt, heerscht sedert drie dagen in de geheele Nijl-delta toenemende spanning tusschen de Egypti sche bevolking en de Engelsche bezettings troepen. Voortdurend doen zich bloedige in cidenten voor. Donderdag werd in Moeski, een inboorlingenwijk van Cairo, op klaar lichten dag en bij een zeer druk verkeer een Engelsche officier doodgeschoten. De onbe kende daders slaagden er in te ontkomen. lederen morgen zijn de muren der huizen te Cairo bedekt met opschriften, waarin de Engelschen met bloedige moordpartijen be dreigd worden. De Britsche hooge commis saris Lampson heeft aan de Egyptische autoriteiten een scherpe nota gezonden, waarin hij verzoekt, de openbare orde en rust te verzekeren en tevens dreigt, ter beveiliging van de Engelsche staatsburgers vooraanstaande Egyptenaren als gijzelaars in hechtenis te zullen nemen. De troepen in Cairo zijn versterkt met twee Canadeesche bataljons, die aan de fiuez-zöne zijn onttrokken. Talrijke buiten- landsche zaken zijn gesloten, daar voor on lusten gevreesd wordt. (Hoofdpijn en kiespijn. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd hardtjes" Doos 10 en 50 ct. De Engelschen gaan voort met het bombar- cleeren van Nederland. OOK AMSTERDAM WERD AANGEVALLEN. Vrijdagnacht hebhen Britsche vliegtui gen wederom op enkele plaatsen in Ne derland bommen laten vallen, helaas niet zonder slachtoffers te maken onder de burgerbevolking. Tevens is hierdoor scha de toegebracht .aan verschillende huizen. Ook het, reeds zoo beproefde, Rotter dam heeft wederom van Britsche aanval len uit de lucht te lijden gehad. Hierbij zijn onder de burgerbevolking 10 dooden gevallen, terwijl eenige personen zwaar werden gewond. Een aantal woon huizen. werd vernield. Tusschen half drie en half vier heeft een vijandelijk toestel, dat op groote hoog te vloog, verschillende hommen geworpen op een kantoorwijk. Hierbij werden vier burgers en een agent van politie gedood. Een andere agent van politie werd zwaar gewond, evenals een tweetal burgers. Ook in een woonwijk vielen bommen, waardoor een groot pand gedeeltelijk werd vernield en vele huizen schade kregen. Een bewoonster werd gedood, drie andere personen gewond. Niet-ontplofte hommen zijn neergeko men op verschillende punten. Vermoedelijk zijn het tijdbommen waarvan er een in den loop van den morgen is ontploft. Een andere kantoor- en woonwijk heeft zwaar geleden, een huis is ingestort, vele woningen werden ernstig beschadigd. Vier burgers zijn hierbij om het leven gekomen en anderen werden ernstig gewond. Een ruit van het museum Boyman's werd door een granaatscherf vernield, schade aan kunstvoorwerpen is niet aangericht. De verontwaardiging over dit bombardement op woon- en zakenwijken is groot. Blijkbaar waren deze aanslagen op Rot terdam bedoeld op de havenwerken. Deze zijn echter niet getroffen, zoodat het per soonlijke bezit der burgers het moest ont gelden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is nabij Rotterdam een aardappelveldje in een van de omliggende polders gebombar deerd. Omstreeks vier uur des nachts heeft een vliegtuig van groote hoogte een tweetal explosieve bommen laten vallen, welke beide in het aardappelveldje te recht kwamen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Er is slechts lichte schade aan het gewas toegebracht. Mili taire doelen bevinden zich niet in de omgeving. Ook een aanval op Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie ge wekt door het ontploffen van bommen, uitgeworpen door Engelsche vliegtuigen. Omstreeks half vier werden drie bommen van licht kaliber neergeworpen op lande rijen achterbeen tuindorp in de omgeving der stad, in de diredt'e nabijheid van enkele boerderijen, welke echter niet ge troffen werden. Twee bommen explodeer den en drongen diep in den grond. Dooi de scheiven werd een tweetal koeien ge wond. De derde bom, vermoedelijk een tijdbom, was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing' gekomen. In verband hiermede werd de omgeving door de politie afgezet. In het Tuindorp is op verschillende plaatsen schade aangericht door, naar het hoofd van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst, vaststelde, uit de vlieg tuigen neergelaten lichtkogels. Dit neer laten geschiedde, zoo neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een tweetal kogels is door de daken van woningen gedrongen. Dat de bewo ners niet getroffen zijn. mag als een groot geluk beschouwd worden. In de woning van de familie H. veroorzaakte de 3 K.G. zware kogel, welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en ten slotte bleef steken in den zolder van de woonkamer, brand in de linnen kast veroorzaakte, terwijl tevens een tafel tje en het zeil verbrandden. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blus- schen. De kogel is verwijderd. Geïnundeerde polders worden .bouwklaar" gemaakt, Een caterpillar doet zijn zwaren arbeid in de GraUermeer, waar op het oogenblik, evenals in de Sapmeer, Bannemeer en aangrenzenden polder met man en macht gewerkt wordt, om het land, dat thans weer droog is, zoo snel mogelijk in cultuur te brengen Maarschalk Baibo bij vijandelijk bombarde ment gesneuveld. Zijn toestel stortte brandend neer. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft Zaterdag een extra, negentiende, legerbe- richt uitgegeven waarin wordt medege deeld dat bij een vijandelijk bombardement boven Toboerk, Vrijdag, ee- door Italo Balbo bestuurd vliegtuig brandend is neer gestort. Italo Balbc en de andere leden der bemanning zijn om het leven gekomen. ,,De vaandels der strijdkrachten van Italië neigen zich ten teeken van hulde en hoog eerbewijs aan de nagedachtenis van Italo Balbo, vrijwilliger en Alpenjager in den wereldoorlog, lid van het viermanschap der revolutie, Oceaanvlieger en luchtma&r- schalk, in den strijd gevallen", aldus be sluit dit legerbericht. De bemanning van het vliegtuig van maarschalk Balbo, die met hem zijn om gekomen bestond volgens het D.N.B. uit de volgende leden: majoor van het lucht- wapen Ottavio Frailich, kapitein van het luchtwapen Gino Capannini, marconist onderofficier Giuseppe Berti. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich voor dienstzaken verder nog: de eonsulgeneraal Enrico Garetti, secretaris der fasces in Tripolis, de reserve-majoor der infanterie Claudio Brunelli, directeur-generaal van het vreemdelingenverkeer in Tripolis, de re- In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was in de omgeving van Amsterdam ook een bom geworpen. Deze kwam neer in een. kweektuin. Een boerenwoning in de buurt wei'd beschadigd. serve-kapitein der artillerie Nello Quilici, directeur van de Corrière Padano, de secretaris der fasces in Ferrara, reserve luitenant der Alpinisten Lino Balbo en de reserve-luitenant van het luchtwapen Gino Florio. Troepen in Lybië brengen Balbo de laatste hulde. Stefani meldt uit Benghazi: De helden dood van maarschalk Balbo heeft in ge heel Lybië de grootste droefheid gewekt. Op plechtige wijze hebben de troepen te Tobroek hulde gebracht aan de nagedach tenis van den maarschalk en zijn kamera den. Tegen het vallen van den avond be gaf zich de rouwstoet op weg naar Ben ghazi. Uit de landbouwdorpen van de hoogvlak te stroomde de Italiaansche en Mohamme- daansche bevolking toe om Balbo de laat- te hulde te brengen. In den loop van den nacht kwam het stoffelijk overschot dei- gevallenen te Benghazi "aan. Vlaggen halfstok in Italië. De Duce heeft bepaald, dat wegens den dood van Balbo op 30 Juni en 1 Juli de vlaggen op de openbare gebouwen en de vliegvelden halfstok worden geheschen en dat de insignes van de gebouwen van partij en fascistische organisaties met rouw omfloerst worden. Na het mededeelen van den dood van Balbo staakte dc Italiaansche omroep voor twee minuten zijn uitzending. Telegrammen van rouwbeklag. De Führer heeft naar aanleiding van den heldendood van maarschalk Balbo een telegram tot den Duce gericht. Hetzelfde deed ook generaal-veldmaarschalk Goering. Rijksminister- van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft een telegram aan den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano gezonden. CECIL FREEMAN CREGG. 29. Inspecteur Higgins hing radeloos aan het eind van de regenpijp en wierp som bere blikken op zjjn bedreiger, die hem beneden met een revolver stond op. te wachten. Hij mat den afstand, zette zijn voeten tegen den muur en sprong. De beweging kwam voor Sanderson absoluut onverwacht, vooral omdat de inspecteur boven op hem gesprongen was. Hij pro beerde het vallende lichaam te ontwij ken, maar had daai-voor geen tijd ge noeg. De botsing had niet alleen tot ge volg, dat zijn adem uit zrjn lichaam ge- stooten werd, maar wat veel belang rijker was de revolver ontviel daarbij uit zijn hand, tezamen met zijn lantaarn. Wat den inspecteur betreft, die liep noch een gebroken been, noch een ern- stigen schok op, want de omvangrijke Sanderson vormde een prachtigen buffer en brak zijn val. Hij sprong op, greep de zaklantaarn en rende weg. Omdat de lantaarn nog lag te branden, liet die zich zelf vinden. Hij dorst niet te wachten, totdat hij in liet denker de revolver had gevonden. Even later kwam een zegevierende bende het tuinpad binnensnellen. Een beetje verbaasd hurkte Higgins achter de struiken neer. De primitieve dorpsspuit was er vóór de stadsmenschen vandaar het gejubel. Higgins slaakte een zucht van verlichting Tommy zou gered wor den. Dan hurkte hij opnieuw achter de strui ken neer. Tenzij hij zich erg vergiste, stond er weer wat nieuws te gebeuren. Het gebeurde Een zacht geronk iets luider dan een geweldig gelooi. Van achter het huis kwam een lu'achtige auto aangevlogen. Eén aanzetten van de remmen rondom opspattend grint dan was de wagen vlak bij hem. De dorpelingen vlogen naar links en rechts, de primitieve spuit werd in elkaar gereden en dan vloog de wagen al met geweldige vaart naar het hek. De man, die de Gladde met de ladder geholpen had, zat aan het stuur. De Gladde zelf zat naast hem. Achter in den wagen was het groote lichaam van Sanderson zichtbaar en naast hem zat een ander, tot aan zijn ooren in een das gewikkeld, terwijl zijn pet over zijn oogen was getrokken. Inspecteur Higgins stapte uit zijn schuilplaats te voorschijn, dankbaar voor het flauwe maanlicht, met zijn potlood in de eene hand en zijn notitieboekje in de andere. De wagen vloog hem voorbij en er klonk een schot. Higgins was onge deerd. XK of XX waren de letters van de auto. Het nummer was 57936. Dat had Higgins duidelijk kunnen opnemen. Het was tenminste iets om op verder te wer ken. Dan vielen zijn blikken op het tuinhek. Hij zuchtte. „Drommels mompelde hij. Als ik er maar aan 'gedacht had, het hek dicht te doen, had ik het heele stelletje zóó kun nen vangen. Ik begin oud te worden". HOOFDSTUK XVIII. Waarin een auto geleend wordt. Deze sombere filosofie van inspecteur Higgins werd onderbroken door het wilde gerinkel van een brandweerbel. Het kwam nader en nader en dan vloog de auto voorbij het hek. Higgins bracht haastig zijn handen als een trechter aan den mond en schreeuwde uit-alle macht, waarop hij fanatiek met heide armen zwaaide om de aandacht van de gehelmde brandweer lieden te trekken. Men zag hem terstond ep met een geknars van de remmen kwam de groote spuit tot staan. Met groote be hendigheid liet de bestuurder vervolgens den wagen achteruit rijden en eindelijk kwam het gevaarte de oprijlaan ingere den. „Er zit een man op het dak", schreeuw de Higgins, terwijl de machine hem voor bijreed en één van de mannen wenkte, dat hij het begrepen had. Een paar minuten later kwam de ladderwagen in het zicht. Inspecteur Higgins zag, dat hij het zaakje nu veilig aan de brandweermannen zou kunnen overlaten en begaf zich naar den straatweg, toen er andermaal een luid bellen weerklonk en een personenauto den tuin binnenreed. Het was de brand weercommandant, die in stijl op het ter rein van den brand arriveerde. Higgins stak zijn hand op en de wagen stopte terstond. Een gehelmd hoofd kwam uit een der portierraampjes te voorschijn. „Recht vooruit?" vroeg hij. „Kan ik uw wagen leenen?" De commandant was sprakeloos en het was hem aan te zien. „Wel, van alle vervloektebegon hij, toen de inspecteur kort den dreigen den woordenvloed onderbrak door het toonen van zrjn legitiroatiekaart en het enkele woord „dringend „Spijt me", zei de ander stug. „Ga op zij Ik heb dienst Inspecteur Higgins, die een gezond ver stand bezat, wist dat fijj ztfn eigen tijd en dien van den ander verknoeide en drong niet verder aan. Toen kreeg hij een ingeving, welke bovendien nog het voor deel had, dat zij op waarheid berustte. Opnieuw mompelde hij slechts een enkel woord I „Brandstichting". „Wat?" schreeuwde de ander, ge schokt. „In een auto. Zijn vijf minuten weg". Eén ding in den commandant beviel den inspecteur terstond. Of het kwam door zijn beroep, zijn training of wat dan ook hij kwam terstond tot een besluit. „Rijden?" Higgins knikte. „Stap in. Wij moeten naar den brand". De daad bij het woord voegend stapten de commandant en zijn chauffeur dade lijk uit, terwijl de eerste naar den auto wees en dan direct naar het Huis begon te rennen. De chauffeur volgde direct, maar vond nog even den tijd om fier te fluisteren „Ze loopt ver over de honderd". Inspecteur Higgins sprong in den auto en reed langzaam achteruit den tuin uit. Daarna di-aaide hij en begon de achter volging zeven minuten achter. De wagen liep prachtigde motor ronkte gelijk matig, maar zeven minuten achterstand was geen kleinigheid. Higgins klemde zijn lippen op elkaar en trapte het gaspedaal verder in. De naald van den snelheids meter wees zestig, zeventig, vijf en zeven tig, tachtig, negentig, vijf en negentig, honderd en bleef daaromheen trillen, berst iets er boven, dan iets er onder. Higgins kende zijn limiet. Hoewel hij een auto kon besturen, was hij geen coureur voor snelheidsraces. Honderd kilometer per uur was meer dan zijn veiligheidsli miet en dat wist hij. Dat hij, als de bewe ring van den chauffeur op waarheid be rustte, nog een twintig kilometer méér uit den wagen kon halen, deed niets ter zake. Het was een geruststellende gedachte, dat de vluchtelingen zich van zijn achter volging niet bewust waren. Zij konden wel veronderstellen, dat inspecteur Higgins zou probeeren een auto te bemachtigen, maar dat hij reeds achter hen aan zou zitten zou wel niet in hun brein opkomen. Ongelukkig voor hen zouden zij tus schen twee wenschelijkheden te kiezen hebben, beide even dringend. Eerstens om den afstand tusschen hen en het oude huis zoo spoedig en zoo radicaal mogelijk te vergrooten en ten tweede om niet zoo hard te rijden, dat dit de aandacht van de politie zou trekken. Aan den anderen kant was het donker en, zooals Higgins bemerkte, scheen er op dezen weg vrijwel geen verkeer te zijn. De inspecteur stond ook voor een moei lijke keuze. Kon hij, zoo dicht achter zijn prooi, verliezen door te stoppen en te tele- foneei-en Om dezen tijd van den avond zou het echter niet meevallen direct de noodige verbindingen te krijgen. Hij be sloot dan ook terecht of ten onrechte de kans te wagen en liet alleen tegen de anderen auto op te nemen, en het telefo- neeren te laten afhangen \an de omstan digheden. Helaas was de weg niet al te best en regen en vorst, die zich ook hier hadden doen gelden, droegen er niet toe bjj het rijden veiliger te maken. Hij schoot er niet veel mee op. wanneer hij bedacht, dat de anderen met dezelfde moeilijk heden te kampen hadden- Een verdere kleinigheid, welke er evenmin toe. bijdroeg :ijn zenuwen te. kalmeeren, was het feit, dat de bel aan zijn wagen bij iedere on- e heid in den weg rinkelde, terwijl zij eenm *al, toen hij door een flinken kuil reed, een oorverdoovend lawaai maakte. De lichtstraal van zijn machtige kop lampen droeg er slechts toe bij om kuilen en putter in den weg te accentueeren. Hij vloog- door een slapend dorp, voor dat de bewoners goed en wel wisten dat hij kwam. Een spoorweg-viaduct in de verte, verlicht door electrische booglam pen, scheen op hem af te snellen, vloog' over hem heen en was een paar secon den later een heel eind achter hem, Toen zeg hij een mijl of wat voor zich bij een verhooging in den weg het achter licht van een anderen wagen, welke direct daarop weer in een laagte verdween. Toen hij het licht voor de tweede maal zag. was het il belangrijk dichterbijhij haalde den wagen vlug' in. (Wordt vervolgd.),'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5