Provinciale Zeerasche Courant Middeiburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Plannen inzake heropening «Ier beurs. =pie&lahdvVcOMVHOEi1 1MCi; 83ste JAARGANG NUMMER 148 MAANDAG l JULI 1940 Een tekort van 3700 millloen dollar op de Amerlkaansche begrooting. Uit Washington meldt het D.N.B. Het loopendc begroot! ngsjaar is thans gesloten met het geweldige tekort van 3700 mil- lioen dollar. De totale uitgaven in dit jaar bedroegen het recordbedrag van rond 9600 millioen dollar, terwijl de totale in komsten rond 5000 millioen dollar bedroe gen. Het ministerie van financiën raamt de inkomsten voor het aanstaande begroo- tingsjaar, rekening houdende met de nieuwe belastingwet op ongeveer 7 mil liard dollar en do totale uitgaven op 10 milliard dollar. Waarschijnlyk is, dat de uitgaven als gevolg van het nieuwe bewa peningsprogram nog aanzienlijk hoogcr zullen zijn, temeer daar Roosevelt een aanvullend bewapeningsprogram over weegt, dat een bedrag eischt van vijf mil lioen dollar. COMITÉ VOOR DEN GEWONDEN EN ZIEKEN SOLDAAT. Morgenavond om 7 uur zal dr. L. N. Deckers, voorzitter van het Centraal comi té voor don gewonden en zieken soldaat voor de A.V.R.O. een rede houden, waarin n. zal worden uiteengezet, dat het comité zich thans ook ten doel stelt hulp te verlee- nen by de herplaatsing van militairen, die tydelijk of voor goed invalide zijn geworden, in de maatschappij. Woensdagavond op hetzelfde uur zal door middel van gramofoonplaten de rede op nieuw worden uitgezonden. CHR. MIDDENSTANDSBOND IN NEDERLAND. Do algemeene vergadering. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van den Chr. Middenstandsbond in Nederland besloten om de in Juli a.s. be paalde algemeene vergadering uit te stel len tot het najaar. In Juli zal nu een ont- moelingssamenkomst plaats vinden van het hoofdbestuur met de leden van den bondsraad en de voorzitters en secretaris sen van de vakbonden en de afdeeUngen. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG nirnir* a. f Redactie: Tel. 269 BIERKAAI 11.,,,. T moq I Admlnistr.Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Teleloon-10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Teleloon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 JOODSCH OPROER IN ROEMEENSCHE STAD. Uit Boekarest meldt het D.N.B. dat 'ié Galatz een oproer van gewapende Joden uitgebroken is. Roemeensche soldaten moesten te hulp worden geroepen, waarbij het tot ernstige straatgevechten kwam. Het oproer kon onderdrukt worden. Er zouden verscheidene honderden dooden zijn. ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent por week of f2.30 per kwartaal. Franco por post f 2.50 per kwartaa' waarin opgenomen de ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meor 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer Dit nummer bestaat uit twee bladen Financieel Economisch Overzicht Mogelijkheden voor ons land bij de toekomstige Europeesehe constellatie. Officieel is er omtrent de heropening van de beurs op het oogenblik nog niets bekend, doch wel ontvingen wij van betrouwbare zyde eenige Inlichtingen over de besprekin gen, die den laatsten ty'd zijn gevoerd. Men was aanvankelijk de opvatting toegedaan, dat het uitstel betreffende de heropening van de beurs een gevolg was van het nog niet afkomen van de goedkeuring der Duitsche autoriteiten. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. De kwestie is, dat het systeem, dat men voor een hervatting van den handel had uitgewerkt, nog niet door het hoofd van het departement van finan ciën was goedgekeurd, omdat dit systeem niet unaniem was ondersteund door de in stanties, die hiervoor in aanmerking ko men, t.w. de commissie van advies in beurs zaken. en de commissie van bijstand. De commissie van bijstand, die feitelijk alleen bestaat uit den agent van het ministerie in zijn kwaliteit van regeeringscommissaris, schijnt een. voorstander te zyn geweest van een systeem, om den handel zoo ruim mo gelijk toe te laten, terwijl de commissie van advies een meer voorzichtige methode wilde volgen. Nu schijnt het departement het ont werp weder te hebben teruggestuurd met opmerkingen en daarover hebben nu enke le dagen geleden opnieuw uitvoerige be sprekingen plaats gevonden tusschen het beursbestuur en andere daarvoor in aan merking komende instanties. De situatie schijnt thans van dien aard te zijn, dat men vrijwel tot overeenstemming is gekomen, en het uitgewerkte program naar het doparte- ment kan worden teruggezonden om defi nitief te worden goedgekeurd. Daarna zal nog de goedkeuring van de Duitsche auto riteiten noodig zijn, maar men heeft wel vertrouwen, dat deze .niet lang op zich zal laten wachten. In ieder geval zal do her opening minstens drie dagen tevoren wor den aangekondigd. Wat nu het gevolgde systeem betreft, schijnt het in do bedoeling te liggen om een officieele markt in te stellen voor enkele staatsfondsen en daarnaast een niet-ofÜci- oele markt voor andere aan te wijzen fond sen te houden. Dc bedoeling zou zjjn, dat om ongeveer kwart over twee de hoekman aan de hand van de binnengekomen koop- en verkooporders een zoo zuiver mogelijke noteering zal opmaken, die door de beurs- commissie zal moeten worden goedge keurd. Vermoedelijk zullen daarbij geen al te groote afwijkingen vergeleken met de koersen van 9 Mei worden toegelaten. Het ligt echter vooralsnog niet in de bedoeling om de koersen van deze niet-officieele markt te publlceeren. Of daartoe later wel zal worden overgegaan, valt niet met ze kerheid te zeggen. w m. Wij hebben de vorige week in groote trekken aangegeven, hoe men zich hier de ontwikkeling op gebied van scheepvaart, Indische cultures en binnenlandschc onder nemingen globaal voorstelt. Het blijft na tuurlijk alles onzeker, zoolang men niet weet hoe de eigenlijke economische positie van ons land in de toekomst zal worden. Ook daaromtrent begint men zich echter meer en meer te verdiepen in mogelijkhe den, die zich bij de toekomstige constellatie in Europa op economisch gebied voor ons land zouden kunnen voordoen. Er dient echter wel te worden gewaakt tegen de op vatting, als zou ons land in dit opzicht'wei nig toekomst hebben. De gunstige geogra- phische ligging van Nederland, de om vangrijke kapltaalbelegglngen in Ned. In- dië, het bezit van een groote handelsvloot, een intensieve bodemcultuür en een hoog ontwikkelde industrie vormen alle tezamen de waarborgen, dat Nederland ook in het toekomstige handelsverkeer tusschen de volken een rol van beteekenis zal kunnen blijven spelen, ook al zullen de voorwaar den anders zijn dan. vroeger. En ook al zal het economisch stelsel op een ander funda ment moeten worden opgetrokken, dan waarop het tevoren rustte. Nu moet hier bij wel in het oog worden gehouden, dat de verwachting, dat wij ons economisch nauw aan Duitschland zullen moeten aansluiten voor ons land niet een zoo groote omme keer zal beteekenen als velen meenen. Ook in het verleden was immers het economisch verband tusschen Nederland en Duitsch land reeds zeer sterk en tot in het laatste jaar vóór het uitbreken van den oorlog be hoorde Nederland tot den besten afnemer van Duitsche producten. Omgekeerd nam Nederland onder Duitschland's leveranciers de zevende plaats in en ongetwijfeld mag worden gezegd, dat het economische ver keer met Duitschland in een zeer gunstige verhouding stond tot de betrekkelijk ge ringe oppervlakte van Nederland cn van het aantal inwoners. Indien Duitschland de bedoeling zou hebben om tusschen de lan den, die thans door dit land zijn bezet of waarin de Duitsche invloed zeer groot moet worden geacht een zoo intensief mogelijk handelsverkeer in het leven te roepen door het geleidelijk liquideeren van handelsbe lemmeringen, die door de jaren heen een gjroote hinderpaal zijn geweest voor een vrije ontplooiing van het internationale handelsverkeer, dan zou Nederland daar van slechts kunnen profiteeren. Men zal misschien tegenwerpen, dat dan waar schijnlijk do waardevolle verbindingen met het Westen voor een groot deel verloren zullen gaan en door relaties met Centraal Europa zullen moeten worden vervangen, liotgeen een ingrijpende verandering in het economische leven hier te lande met zich zou moeten brengen. Ten decle zal dit in derdaad het geval zijn. Het is denkbaar, .dat bepaalde goederen, die vroeger uit En geland on Amerika of andere overzeesche landen werden betrokken, voor zoover dat mogelijk is door Duitsche producten moeten worden vervangen. Omgekeerd zullen markten voor Nederlandsche pro ducten in Engeland moeten worden ver legd naar Duitschland, voor zoover daar aan die producten of een grooteren uitvoer dan tevoren behoefte mocht bestaan. Men dient zich echter naar onze meening, de zaak toch niet zoo voor te stellen, dat na het sluiten van den vrede vanzelfsprekend zal het handelsverkeer zich niet kunnen ontplooien zoolang de hui dige oorlogstoestand gehandhaafd blijft de handel van Nederland zich geheel op Duitschland en de economisch daarmede nauw verbonden landen zal moeten rich ten. Het is immers zeer goed denkbaar, dat het economisch bloc, dat Duitschland blijkbaar bezig is te vormen, op zoo groot mogelijke schaal handel zal drijven met overzeesche landen en, ha een herstel van de betrekkingen, ook met Engeland. Het tegengaan van een dergelijke natuurlijke ontwikkeling zou stellig niet in het belang zijn van het economisch herstel van Euro pa en het is nauwelijks denkbaar, dat Duitschland na de overwinning to hebben bevochten een systeem van afsluiting zou voorstaan. Overigens zal men natuurlijk moeten afwachten in welke richting de handelspolitiek van Duitschland zich als dan zal ontwikkelen. Daarom zal het eerst op een later tjjdstip mogelijk zijn om zich een duidelijk denkbeeld van de mogelijk heden voor oogen te stellen, die zich dan ook voor ons land zullen voordoen. Doch indien de ontwikkeling gaat ln een rich ting, zooals wij hierboven waagden te ver onderstellen, dan zal Nederland met de economische rugdekking van Duitschland weer oen rol van beteekenis kunnen gaan spelen in het handelsverkeer tusschen Mid den-Europa en andere landen. Do Neder landsche havens zullen dan wellicht van groote beteekenis kunnen worden, vooral omdat deze dan uit den aard der zaak weer gesteund zullen worden met een scheepvaartbedryf, dat hopelyk ten behoe ve van het economische herstel een be langrijke functie kan vcrVullen. Dertien Engelsche bommenwerpers neergehaald. Het D.N.B. meldt uit Berlyn Bq her- haalde aanvallen op een Duitsch slagschip zyn op 21 Juli 13 Engelsche bommenwer pers neergeschoten, zonder dat zij zelf het geringste succes hadden behaald. Begeleid door verscheidene destroyers en tox-pedobooten bevond een Duitsch slagschip zich op 21 Juni op weg van een haven in midden-Noox*wegen naar Duitsch land. Talrykc wolken aan den hemel ver- gemakkeiy'kten vijandeiyke vliegtuigen eventueele aanvalsvooi'nemens. Des mid dags om vier uur doken plotseling vier Engelsche vljegcrs op, die onmiddellijk dén aanval inzetten. Op hetzelfde oogen blik haddon echter ook de manschappen van dc zware en lichte afweerwapens van hot slagschip den tegenstander in het vi zier. Zonder effect vielen de bommen in het water. Tegeiykertqd vloog een der vliegtuigen in brand, stortte neer en ver dween in den Atlantischen Oceaan. Nau welijks hadden de drie andex-e Engelschen zich afgewend, toen ook ï'ecds Duitsche jagex-s verschenen en de achtex-volging in zetten. Van de tegenstandei-s keerde er niet een naar zyn basis terug. Een half uur later werd wederom alarm gemaakt. Ditmaal hadden zes Engelschen op handige wijze gebinik weten tc maken van het wolkendek. Zy wierpen hun bom men uit gi-oote hoogte uit de wolken neer. Zonder effect. Wel effect had echter het afweervuur der zeestrijdkrachten. Drie vliegtuigen werden getroffen cn vielen brandend in zee. Ook lxier werd met de rest der vluchtende Engelschen afgere kend door Duitsche jachttocstcllcn. Nog eenmaal herhaalden dc Engelschen dion middag hun aanval op het slagschip. Wederom was de afweer van het slag schip, de toi-pedohootjagers cn de torpedo- booten byzonder doeltreffend. En weder om werden twee Engelsche bommenwei'- pers brandend neergehaald. En ook de jachttoestellen lieten zich hun prooi niet ontgaan, maar verhoogden het aantal van do door hen neergehaalde toestellen tot dertien. De Provinciale booten op de Westerschelde varen weer. Do provinciale bootdJcnston op do Wcs- torscheldo dlc, zooals gemold, Zaterdag morgen plotseling werden stopgozot, zijn hedenmorgen omstreeks 10 uur hervat. Welke distributiebonnen geldig zijn. De volgende distributiebonnen zijn gel dig: Bon 69 geldig t/m 5 Juli, recht geven de op 2 xkons koffie of ons thee. Bon 75 geldig t/m 12 Jxxli, recht ge vende op Vi kg tax-webloem of zelfrij zend bakmeel. Bon 80 geldig t/m 25 Juli, recht ge vende op 1 kg suikex-. Bi'oodbonnen „41" tot en met „50", gel dig van '1 Juli t/m 7 Juli, recht gevende op het koopen van 100 gram bi'ood per bon (tot cn met Donderdag zijn tevens de bonnen 31 tot en met '10 nog geldig). Petroleumzegel „2" geldig t/m 14 Juli, recht gevende op 2 liter petroleum. Voorschriften voor het gebruik van koel- en vrieshuizen. Het rijksbureau voor dc voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende bekend In het belang van de voedselvoorziening wordt het noodzakelijk geacht bijzondere voorzieningen te treffen met het oog op het bewaren van aan bcdoil onderhevige levensmiddelen. Daai"onx is aan de Neder landsche veehoudei'ijcentrale de zox-g op gedragen voor een doelmatig gebruik van de hier te lande in koel- of vrieshuizen be- schikbai-e i'uimte. Toixeinde een zoodanig gebruik van de totale koelx-uimte te kun nen bevorderen zal in dcu vervolge het vooi'handcn of in vooiTund hebben in koel- of vrieshuizen van alle crisis produc ten verboden zijn, indien daartoe geen machtiging is verleend door de Neder landsche veehoudex-ljcentrale. Onder koel of vrieshuis wordt in dc betreffende voox-- sclxriften vex-staan elite besloten ruimte van tenminste 50 M3 b; inhoud, welke is ingex-icht voor machinale koeling. Bovenbedoelde machtigingen zullen slechts worden verleend aan hen, die als geoi-ganiseex-den bij dc groep „houdei-s van koel- of vi-ieshuizcn" van dc Nedex-land- sche veehouderijcenti-ale zijn aangesloten cn een hedrijfsvergunniug lichhen ontvan- gexx. Een iedex-, die een koel- of videshuis exploiteert van tenminste den bovenver melden inhoud, dient zich derhalve onvex-- wijld tot dc Nederlandsche vechoudcry- centralc, Laan van Meex-dcrvoort 84 te 's-Gravenhlage te wenden met verzoek om aansluiting als georganiseerde. Met nadruk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat het bovenstaande ook beti-ekking heeft op die exploitanten van koel- of vrieshuizen, die als regel geen slachtproducten, maar an dere crisispx'oducten, zooals bijv. gx-oenten, fruit of visch plegen op te slaan, terwijl do verbodsbepaling ook geldt voor thans in de koel- of vrieshuizen opgeslagen cri sisproducten. Teneinde een goeden gang van zaken te bevorderen zullen kleine partijen tot een maximum gewicht van 150 K.G. door hen, die zyn aangesloten bij de groep „houders van koel- of vrieshuizen" zonder machti ging mogen worden opgeslagen, met dien verstande, dat van een bepaalde persoon of firma slechts één zoodanige party in opslag mag wox-den genomen. Descheepvaa^o^eHJ^Ïme^ beleeft goede dagen! nu vooraMbel^chtvervoer kiMchen^da en (en Westen ven de voormelde Zuiderzee op (rensport te „eter I. «.„gewezen. - Drukte bij de stelge™ een dê De Ruylerkode le Amsterdam ue ouaerwetsche omnibus, die voortaan een dienst tusschen de Berlagebiug en den Amstel te Amsterdam zal onderhouden, maakte Zaterdag met genoodigden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1