TONICUM N0URY Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen STADSNIEUWS Fiidiefburg De brand verwoestte veel, doch lang niet alles. Met de bezittingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is het eigenaardig geloopen bij den brand, die Mid delburg geteisterd heeft. In overeenstem ming met de officieele richtlijnen, welke voor dergelijke verzamelingen waren ver strekt, had men, naar Mr. A. Meerkamp van Embden, de secretaris van het Genoot schap, ons mededeelde, ervoor gezorgd, dat de kostbaarheden verdeeld waren over ver schillende plaatsen. In de kluis van de C.J. M.V. in de Singelstraat, in de kluis van den Polder Walcheren, in de kelders van de Pro vinciale Bibliotheek en in het gebouw van het Genootschap zelf bevonden zich gedeel ten der kostbaarheden. Kostbaar niet in de eerste plaats steeds om hun waarde in geld, maar om de geschiedenis, die zij hadden, om de herinneringen, welke eraan vastza ten, om de taal, welke z\j spraken, om de beteekenis, welke zij hadden voor ons Zee land en voor ons geheele volk. Het is zeker een reden tot verheugenis, dat een groot gedeelte der eigendommen van het Genootschap gespaard gebleven is. Wat vernield is of beschadigd, bevond zich in de Prov. Bibliotheek. Dat is het merk waardige als men alles rustig in het g"e- bouw van het Genootschap had gelaten, was er geen papiertje geschroeidMaar dat kon niemand van tevoren weten en onge twijfeld hadden de voorzorgsmaatregelen zin. De voorwerpen en bescheiden, welke de kluis van de C.J.M.V. bevatte, zijn volko men intact gebleven. Dit is uiterst belang rijk, want hierbij was o.m. de bekende „Ze- landia Illustrata", de groote historische prentenverzameling, welke van aanzienlijke beteekenis kan zijn bij den wederopbouw van straks, daar dit thans een der weinige bronnen is met betrouwbare gegevens over den ouden toestand. De „Zelandia Illustrata" moet thans meer dan ooit beveiligd worden. In het gebouw van het Genootschap wordt dan ook reeds een speciale brandvrije bergplaats gemaakt, welke hopelijk deze kostbare verzameling voor het nageslacht zal bewaren. In de kluis van den Polder Walcheren was een gedeelte der schilderijen geborgen en ook deze zijn gelukkig gespaard gebleven. Hierbij is o.m. het portret van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, door Ferdinand Bol geschilderd, zoodat deze herinnering aan een grootschen tijd eveneens behou den is. Een groot aantal historische merkwaar digheden en kostbaarheden was overge bracht naar de Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft. O.m. waren vele geïllumi neerde handschriften in de Prov. Bibliotheek geborgen. Voor een gedeelte zijn deze met de bijzondere schatten van de Biblio theek niet vernietigd, maar wel schonden. De rest der overgebrachte verzameling, welke was geplaatst in den voorkelder van het gebouw, is grootendeels verloren ge gaan. Zooals wij gisteren reeds schreven bij onze bespreking van de verliezen, die het Rijksarchief geleden heeft, is er in dezen kelder vuur ontstaan waarschijnlijk door zelfontbranding. In den voorkelder bevond zich ook de porcelein collectie van het Zeeuwsch Ge nootschap, o.a. de groote Chineesche vaas, familie rose, welke een vaste plaats had in de gang van het gebouw aan de Wagenaar- straat. De liitte in den kelder, is zoo hevig geweest, dat een groote hoeveelheid van het porcelein, stukken Chineesch en stukken Delftsch, aan elkaar gebakken bleek te zijn. Helaas is ook een aantal der belangrijkste schilderijen vernietigd. Een catastrofaal verlies is voor het Ge nootschap ook het verbranden van de boe kerij, welke sedert lang was ondergebracht in de Provinciale Bibliotheek. EEN GROOT GELUK. Een groot geluk bij al deze ongelukken is intusschen, dat het gebouw van het Ge nootschap is blijven staan, met wat erin was. Het gebouw bevatte o.m. eenige voor werpen, welke het Genootschap in bruik leen waren afgestaan, door het Rijksmu seum en door particulieren. Het wiel van De Ruyter, het bekende „groote wiel", waarvan wij op school allen hebben leeren zingen, is gespaard gebleven, evenals het klokje van de Zilvervloot. Dit klokje is beschadigd, doch wordt hersteld. Zoo zit ook het Genootschap niet bij de pakken neer. Er wordt hersteld wat waar dit mogelijk is. Het blijft niet bij het klokje van de Zilvervloot. Roemrijke dagen en dagen van neergang heeft dit klokje meegemaakt. Moge het eens weer een tijd aanwijzen, die gelukki ger is voor ons volk dan thans, een tijd, dat een nieuw Nederland een eervolle plaats heeft in een nieuw Europa! Daarvoor zijn echter heel wat meer her stellingen nooaig dan aan dit klokje of aan Middelburg Velen van ons zullen zichzelf geheel moeten „herstellen", of beter ver nieuwen. Dan echter is ook de hoop gerecht vaardigd, dat er nog een goede toekomst is voor ons volk. Men stelle deze vernieuwing niet te lang uitWant de klokken draaien, zonder rust, zonder mededoogen. Aan onszelf de taak om te zorgen, dat wij „op tijd" zijn. De uitzending van kinderen naar den Ostmark. De volgende circulaire is gericht tot de burgemeesters van alle havensteden (in het bijzonder de getroffen plaatsen) eiland-gemeenten en andere streken waar van bekend is dat zij in meerdere of min dere mate getroffen zijn, alsmede tot de steden van meer dan 20.000 inwoners. De gouw-leider van Boven-Donau (bo ven Oostenrijk) heeft aan den Rijkscom missaris voor de Nederlanden de uitnoo- riiging doen toekomen 6000 kinderen, voor wie voor herstel van gezondheid uitzen ding naar buiten noodzakelijk of wensche- lyk is, in den ouderdom van 8 tot 14 jaar in den rijksgouw Boven-Donau voor den duur van 2 tot 3 maanden in kinderher stellingsoorden en welgestelde gezinnen on der te brengen. Hievoor is een centrale Duïtsche instantie in het leven geroe pen genaamd „Kinderaktion Niederlande Ostmark". Deze leeftijdgrens kan moeilijk lager gesteld worden, aangezien jongere kinde ren de lange reis van Nederland naar Oostenrijk niet zonder bezwaar kunnen maken. Voor de verzorging der kinderen zijn op allerlei wijze de noodige voorzor gen getroffen. Ieder kind staat onder de persoonlijke bescherming van den gouw leider Eigruber van den Boven-Donau. Ik verzoek U in uwe gemeente ten spoe digste te doen nagaan, welke kinderen voor uitzending in aanmerking zouden kunnen komen. Hiervoor ware onverwijld contact te zoeken met eventueel in uwe gemeente bestaande organisaties voor kin- deruitzending. Een opgaaf van de voor uitzending voor te dragen kinderen behoort met spoed te worden gezonden aan de door mij daar voor aangewezen centrale instantie n.l. de commissie van samenwerking (C.O. S.A.). Secretaris van deze commissie is de heer H. van Mens, die zyn bureau heeft te mijnen- departemente, Binnenhof 19, telefoon intercommunaal letter T. Deze commissie is steeds belast geweest met kinderuitzending van Nederlandsche kin deren in Duitschland en heeft de noodige praktijk. De commissie heeft, zooals gezegd, haar bureau op mijn departement en alle corres pondentie behoort door IJ derhalve uit sluitend tot genoemd bureau te worden gericht. Belanghebbenden in uwe gemeen te behooren zich echter uitsluitend met U en/of de door U in uwe gemeente aange wezen persoon of instantie in verbinding te stellen. Zooals vanzelf spreekt moeten de kin deren allen geneeskundig worden onder zocht. Hiertoe kan een formulier, waar van een aantal exemplaren zal volgen, worden gebruikt. Het formulier is in de Duitsche taal gesteld, aangezien het bij aankomst van de kinderen in Oostenrijk eveneens dienen moet. Het bureau der C.O.S.A. ziet uw opgave ten spoedigste tegemoet en wel uiterlijk binnen één week. Wordt de zaak niet ten spoedigste ter hand genomen, dan verloopt de tijd en komt de uitzending niet tot haar recht. Ik zou gaarne zien, dat uwerzijds alle medewerking werd verleend, opdat de uitzending kan slagen. Ik leg er nog den nadruk op, dat de uitsluitende be doeling van deze uitzending is, leed te verzachten en de kinderen door een goede yerzorging, verpleging en luchtverande- Duitsche troepen aan de FranschSpaansche grens. Als eerste Duitsche troepenonderdeel is Vrijdag bij de Spaansche grens een com pagnie oorlogscorrespondenten aangeko men. Zrj verklaarden aan den correspon dent van het D.N.B., dat zij Dinsdagmid dag Parijs hadden verlaten en over Ver sailles, Orleans, Tours, La Rochelle, Bor deaux en Biaritz naar Irun zijn gereisd. Tijdens de geheele reis hebben zij geen enkelen Franschen soldaat ontmoet. Eerst in de omgeving van Hendaye stootten zij op twintig zwaar gewapende Senegalee- zen, die zich onmiddellijk overgaven. De Franschen, aldus de Duitsche oorlogscor respondenten, waren overal zeer verbaasd. Zij wisten in het begin niet, wat voor sol daten het waren. In Biarritz vroegen zij iets aan een politieagent, waarop deze vroeg of zij Poolsche soldaten waren. Toen zij zich bekend maakten als Duit- schers, bleef hij van verbazing met open mond staan. Daarop zei hij, bonjour mes sieurs, dan is u dus werkelijk al hier. De Duitschers werden daarop op de interna tionale brug door Spaansche autoriteiten begroet. Ruim 8 ton schade aan de havenwerken van Delfzijl. Het is, naar Ged. Staten van Groningen aan de provinciale staten mededeelen, ge ileken, dat van het op last van het Ne derlandsche militaire gezag op 10 Mei 1940 onbruikbaar gemaakte hijschmate- riaal der haven van Delfzijl slechts weinig meer voor wederopbouw in aanmerking komt. Aangezien het een landsbelang is. dat de haven-outillage zoo spoedig moge lijk weer in orde wordt gebracht, is met den regeeringscommissaris voor den we deropbouw bereids overleg gepleegd over de aanschaffing van nieuwe hijschwerk- tuigen. Globaal geschat zal met het uit trekken van een nieuw crediet van 815.000 kunnen worden volstaan. De nationale Inzameling 1940. De voor het geheele land op 6 'Juli a.s. vastgestelde nationale inzameling wordt gehouden onder auspiciën van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken, met medewerking van de Commissa ris der Koningin in de onderscheidene pro vinciën De opbrengst kan gestort worden op gironummer 388000 ten name van de „Nationale Inzameling" te 's-Gravenhage, terwijl ook de verschillende bankinstel lingen en bladen zich ongetwijfeld gaarne met het incasseeren van bijdragen zullen belasten. Het bureau van de nationale in zameling is gevestigd ten kantore van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Koningskade 17, Den Haag, telefoon 721892. ring, een prettigè en rustige vacantie in een heerlijke natuur te laten genieten. Voor een veilige overtocht eveneens voor rekening der Duitsche autoriteiten, wordt ten volle zorggedragen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken. fzdlirieeH XJw zeriiyvgri l u leërt Üiv geest Vereeniging voor Handels onderwijs. DE JAARVERGADERING. Na de uitreiking der diploma's waarvan we gisteren verslag gaven, vond de jaar vergadering plaats. Zooals reeds gemeld, vond Woensdag avond de jaarvergadering van de „Vereeni ging voor Handelsonderwijs te Middel burg" plaats. De secretaris, de heer J. W. Kögeler, bracht het jaarverslag over het 31ste ver- eenigingsjaar uit, waaraan wij het volgen de ontleenen: Spr. wees op de droeve tijdsomstandig heden, nu wij weten wat oorlog zeggen wil en de vereeniging haar taak heeft te ver richten in een gemeenschap, waarvan vele leden op de puinhoopen van hun econo misch bestaan, moedeloos en haast wan hopig. de toekomst tegemoet zien. Het zijn juist de handel di'ijvende middenstanders wier goederen en bedrijf zoo zwaar ge troffen werden. Spr. uit zijn deernis met degenen, die zóo zwaar geleden hebben, en kan hun de verzekering geven, dat de ver eeniging meer dan ooit zich beijveren zal het handelsonderwijs dienstbaar te maken aan den bloei van handel en bedrijf. Spr. herinnerde dan aan het aftreden van mr. P. Dieleman als voox-zitter der ver eeniging. Reeds lang wist men dat dit ko- ipe-n moest. Mr. Dieleman was verplicht zijn bemoeiingen te gaan beperken en daarom heeft het bestuur in dit besluit berust. Maar het was zich bewust van het in grijpende van deze gebeurtenis; als een ver eeniging 25 jaar lang door een man als mr. Dieleman geleid werd, dan moet het ontbreken van de leiding in de toekomst pijnlijk worden gevoeld. Ieder weet wat de scheidende voorzitter voor het handelson derwijs is geweest. En de algemeene verga dering nam met enthousiasme het voorstel aan om mr. Dieleman tot eere-voorzitter te benoemen. De wijze, waarop de vacante voorzitterszetel weer werd bezet, stelt ten aanzien van de toekomst gerust, daar mr. v. d. Veur met algemeene stemmen tot voor zitter werd benoemd. Hij had reeds herhaal delijk als plaatsvervangend voorzitter ge toond wat hij voor de vereeniging is. Van zijn benoeming werd mr. v. d. Veur kennis gegeven op zijn ziekbed. Want geruimen tijd werd deze door een ernstige ziekte aan zyn werk onttrokken. Gelukkig heeft deze ziekte een gunstige wending genomen en de voorzitter kon de bestuursvergadering van 30 November weer zelf presideeren. Op voorstel van den directeur werden in het programma der Avondschool zoodanige wijzigingen aangebracht, dat de leerlingen dier school voortaan een volledige opleiding voor het examen „Algemeene Handelsken- van het Middenstandsdiploma kunnen ontvangen. Veiwacht mag worden, dat eer lang voldaan zal worden aan het verzoek de leerlingen, die met vrucht dit onderwijs hebben gevolgd, vrij te stellen van dit ge deelte der middenstandsexamens. Ook in 1939 werd door de vereeniging een speci ale cursus tot opleiding voor het Midden standsdiploma georganiseerd. Ondanks de oorlogsomstandigheden zijn de mondelinge examens in Zeeland nog niet gehouden, zoo dat over de resultaten van dien cursus nog niets kan worden medegedeeld. Betreffende de 4-jarige Middelbare Han delsdagschool deelde de secretaris mede, dat het kalenderjaar 1939 begon met 55 leer lingen. Aan het eindexamen namen in Juni 13 leerlingen deel, van wie 8 slaagden. Van hen gingen 4 naar een kantoor, 1 naar de R.H.B.S., 1 in militairen dienst; van de anderen is de bestemming onbekend. De nieuwe cursus begon in September met 56 leerlingen; eind 1939 was het aan tal 57. Van deze komen uit Vlissingen 5, Koudekerke en Souburg ieder 4; Arnemui- den 2, en 1 uit: Breskens, Goes, Grrjpskerke, Kamperland, Krabbendijke, St. Laurens, Nieuwland, Nieuwdorp, Oostkapelle, Veere en Wissenkerke. De handelsavondsschool telde begin 1939 82 leerlingen en nog 27 in de 2-jarige ver volgcursus, samen 109. Aan het eindexamen der afdeeling I namen 15 leerlingen deel, van wie 3 werden afgewezen. Van de ge slaagden werden 7 jongens en 1 meisje toe gelaten tot de 4e klasse. Aan het examen van afdeeling n namen 8 jongens en 1 meisje voor het examen boekhouden deel, van hen werden 5 jongens afgewezen. Aan het examen Nederl. Handelscorrespondentie namen 5 jongens deel, van wie 1 werd afge wezen. De nieuwe cursus in September begon met leerlingen in afdeeling I en 33 in af deeling II, totaal 113. In het jaar 1939 kwam geen verandering in het personeel der beide scholen. Over de leerlingen der school valt niets bijzonders te rapporteeren. Opmerkelijk blijft het dat de lust tot ver dere studie steeds meer gaat afnemen; ter wijl de drie grondklassen der handelsavond school zeer goed bezet zijn, trekken <le vervolgcursussen, de 4e en 5e klas, steeds minder candidaten, zoodat met 1 September 1939 alleen de 4e klas boekhouden kon door gaan, omdat voor geen der moderne talen, noch Nederlandsch, machineschrijven en stenografie, voldoende leerlingen zich had den aangemeld. In het verslagjaar werd geen verandering in de school aangebracht. Op het oogenblik, dat dit verslag wordt uitgebracht is door de oorlogsgebeurtenissen een zoodanige ver nieling in de school teweeg gebracht, dat in het loopende jaar extra onkosten gemaakt zullen moeten worden voor herstel. Ge tracht zal worden van deze gelegenheid ge- bimik te maken om dit herstel gepaard te doen gaan met enkele verbeteringen. Ditmaal kan alleen de rekening en ver antwoording over wat de exploitatie der school betreft van het jaar 1938 worden overgelegd. De kwestie, die in het vorige jaarverslag uitvoerig is vermeld, betreffen de de salarieering van leeraren, vond in het voorjaar 1940 zjjn oplosing in een voor de leeraren ongunstigen zin. De rekening 1938 kon reeds dienovei-eenkomstig worden opgemaakt en ingezonden. Dit zal met de rekening 1939 eerst over enkele weken kun nen geschieden, zoodat die nog niet bjj dit jaarverslag kon worden overgelegd. Het bestuur benoemde tot tweeden voor zitter den heer A. D. Littooy, en besloot in de bestuursvacature, ontstaan door het af treden van mr. Dieleman, voorloopig niet te voorzien, daar het getal bestuursleden op dit oogenblik grooter is dan het getal dat statutair is voorgeschreven. Spr. eindigde met de opwekking alle krachten in te span nen ten dienste van handel en bedrijf Het verslag werd onder applaus goedge keurd en de voorzitter bracht den heer Kögeler dank voor zijn werk daaraan, juist in dezen tijd, nu hjj zooveel arbeid te ver zetten heeft, wat spr. wellicht het best kan beoordeelen. De heer Kögeler bracht dank voor die woorden, doch hevelde den dank op den directeur en de administratie. De rekeningen van beide scholen over 19S8 en die der vereeniging over 1939, met een goed slot van 189, werden goedgekeurd en daarna werd tot lid van de Commissie voor het nazien der rekening in plaats van den heer Graafhuis benoemd de heer C. A. Min derhout. Tot bestuurslid werd herkozen de pen ningmeester, de heer P. W. M. Hoegen Hoogelande. Op een vraag van den heer Stofkoper deed de voorzitter nog enkele mededeelingen ovei het herstel van het schoolgebouw om ver volgens ook in deze vergadering nogmaals dank te brengen aan directeur, leeraren en verder personeel voor hun groote toewijding. DE BOUW VAN HET ABATTOIR. Het was verschillende weiten geleden, dat wij een kijkje genomen hadden bij het terrein aan den Seisweg, dat bestemd is voor den bouw van het gemeentelijke abat toir. Het geregeld aanvoeren van zand aan de Londensche kade per schip en het verdere vervoer naar genoemd terrein deed ons besluiten er weer eens een be zoek te brengen. Onze eerste verrassing was, dat nu een mooie boomen- en hees- tei-groei een groot deel van het terrein vanaf den weg onzichtbaar doet zijn. Op het terrein zagen wij het bedoelde zand op deskundige wijze verdeelen o.a. was duidelijk te zien welk gedeelte voor een kelder is bestemd. Men kan dus ook van dit werk zeggen, dat de voorbereiding voorwaarts gaat. HET OPRUEVHN GS WERK. Ook de Abdy toren krygt eon voorloopige beurt. Het algemeene opruimingswerk, het teex'en. van steenen enz. en het. vervoer van een deel van het puin, gaat thans met groote snelheid voort, en op vele plaatsen is het aanzien van de ruïnes reeds belangrijk veranderd. Thans wordt gewerkt aan den Lange Jan. Het ligt vnl. in de bedoeling het overschot van den restauratiesteiger te verwijderen. Daarbij is de kans op neer vallend steen of andere vooiwerpen verre van uitgesloten en gisteren heeft men daarom een deel van het Koorkerkhof en van den Wal, doch ook de Nieuwe Kerk straat voor het vex-keer gesloten en zij, die zooals wij reeds zagen, er onder de af- zetplanken door toch passeeren, doen dit geheel voor eigen risico. Men denke er nu aan, dat men door de Reigerstraat den Wal en Groenmarkt en verder niet kan bereiken. Ook door de Gistpoort is dit onmogelijk. Men neme daarom de St. Pietex-straat, de Oude Kerkstraat of de Burg. DE MARKT WORDT STEEDS DRUKKER Het was echt mooi Marktweer gisteren en het was vooral in de middaguren weer zeer druk op straat. Die drukte was o.a. goed waarneembaar op de Markt bij dexi hoek van de Pottenmarkt, waar een heele kluwen menschen opeengepakt stond en er zich niets van aantrok, dat er ook nog verkeer moet kunnen passeeren. Voor de vrouwen, is natuurlijk de tijde lijke marktplaats, de Dam, het eldorado. Zij vonden er een 10-tal kooplieden, die tot nu toe na 1 Mei niet meer aanwezig waren. Het gexnxcht deed de x-onde, dat er volgende week weer meer plan hebben te komen en zal men de vier rijen kramen, die er ditmaal stonden, nog uit breiden. Het loopt best met de nieuwe markt en het is er goed winkelen in den schaduw der boomen. BELASTING- EN IDENDITEITS- PLAATJES. Voor het postkantoor is het anders eerst in Juli verschijnende tentje geplaatst, waar men de rijwielbelastingplaatjes van naam en woonplaats kan laten voorzien. De kosten daarvan zijn, zooals bekend ver ondersteld mag worden, gering en komen ten goede aan steun voor den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten. Dat vroe ger met dit werk kon worden aange vangen, is een gevolg van het feit, dat de nieuwe belastingplaatjes, die geldig blijven tot 31 Juli 1941 nu reeds beschik baar worden gesteld, omdat vele personen, die vroeger niet of niet meer fietsten dit thans wel doen, o.a. door het gebrek aan benzine. Anderen zagen door de branden en vernielingen hun fietsen met plaatje verloren gaan en waren genoodzaakt een nieuw rijwiel aan te schaffen. Dit jaar worden aan het tentje niet alleen fietsplaatjes verkocht, doch men kan er ook idenditeitsplaatjes van niet al te groot formaat, voorzien van naam en adres vex-krygen. Vooral ook voor kin deren, maar in deze tijden ook voor vol wassenen, is zulk een plaatje zeker in vele gevallen goed en de kosten van 10 cent, bestemd voor het genoemde mooie sociale werk, zijn zeker niet te hoog. Het ligt in de bedoeling het „plaatjesbedrijf" dit jaar intact te laten tot 10 Augustus, natuurlijk alleen op werkdagen. NOG EENS: NIET BELASTING BETALEN OP HET POSTKANTOOR. Gisterenmiddag waren wij er weder ge tuige van dat een itadgenoote zeer lang in de x-jj moest staan op het postkantoor om haar belastinggeld kwijt te raken. Wij begrijpen niet, waarom zij niet naar de Bogardzaal ging, waar het kantoor der directe belastingen tijdelijk is gevestigd. Juist het midden in de stad zijn van dit kantoor, zou ook voor de toekomst van groote beteekenis zijn en men kan dit steunen door er nu ook volop gebruik van te maken. Bij het loket op het post kantoor wacht men op verschillende per sonen, die heel andere zaken komen doen dan belasting betalen. STEEDS WORDEN MEER CREDEETEN AANGEVRAAGD. Naar wy" vernemen, zijn ook deze week lederen dag door bij het gebeurde op 17 Mei zwaar getroffenen, verschillende rijks- credieten bij de Stichting Zeeland aange vraagd. Men schijnt te gaan begrijpen, dat dit de goede weg s om te komen tot hervatting der zaken en dat men daarbij over verschillende bezwaren moet heen kunnen stappen. NA 6 WEKEN NOG VUUR. De tijd gaat snel. Heden is het reeds 6 weken na .en dag, waarop Middelburg aan alle kanten brandde. Toch is alle vuur nog niet geheel gedoofd. Dit bleek gisteren, toen op het afgezette terrein voor het Stadhuis uit het archief gehaalde pa- pierresten niet alleen rookten, maar, door den wind aangewakkerd, ook opnieuw vlam vatten. Geslaagd. MIDDELBURG. Aan de mode-academie De Leeuw van Rees te Amsterdam slaag de voor het examen coupeuse-leerares mej. C. Nieuwenhuijzen, alhier. Aanvulling. In ons blad van gisteren is tot ons leed wezen b\j -de namen dergenen, die be dankt werden voor hun hulp bij het blus- s-hen van den brand in het Rijksarchief, uitgevallen die van den heer E. Visscher. Ook de brandweer van Vlissingen heeft een betuiging van erkentelijkheid ontvangen van den Rijksarchivaris. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat tot de Abdijgebouwen, welke in den nacht van 17 op 18 Mei door brand werden vei-woest, ook het Hotel Abdij behoorde. Men zal begrepen hebben, dat wij dit ge noegzaam bekend achtten, evenals het feit, dat de ambtswoning van den Com missaris der Koningin is afgebrand. Gemengd Nieuws DE LUCHTVLOOT DER K.L.M. NOG GOEDDEELS INTACT. In het jongste nummer van „De Vlieg wereld" lezen wij enkele nadere bijzonder heden over de luchtvloot der K.L.M., met name het Douglas-materieel. Daarvan zijn acht vliegtuigen vei'loren gegaan, nl. vier DC-2 toestellen (PH-ALD, PH-AKP, PH-AKK en PH-AKN) en vier DC-3 toestellen (PH-ALU, PH-ALAX, PH- ASP en PH-AST). Gespaard zijn gebleven zeven DC-2 ma chines (PH-AK2, PH-AKR, PH-AKT, PH- AKQ, PH-AKJ, PH-AKS en PH-AKO) en vijf DC-3 machines (PH-ASK, PH-ALV, PH-ASM, PH-ASR en PH-ALH) in totaal dus een dozijn vliegtuigen, welke zich nog in Nederland bevinden. Buitenlands waren twee toestellen in Lissabon, nl. de DC-2 PH-ALE en de DC-3 ALW en nogmaals twee DC-3's in Enge land, nl. PH-ALI en PH-ARZ. Tenslotte waren niet minder dan negen DC-3 machines nog op de Indië-lijn, zoodafc buitenslands dertien K.L.M.-vliegtuigen rondzwerven. Ongeacht natuurlijk het ma teriaal in West-Indië, dat hier buiten be schouwing is gelaten. EEN FAN 'ASIE-RIJK JONGMENSCH. Een fantastische 22-jarige Rotterdam mer is dooi' deix rijksveldwachter te Nieu- werbrug (Z.H.) op heeterdaad betrapt. Terwijl de rijksveldwachter voor contro le op den nieuwen rijksweg was, zag hij een personenauto stoppen tegenover een aldaar parkeerende vrachtauto. De verbali sant zag een tweetal personen xiitstappen en zich naar de vrachtauto begeven. Ook de politie begaf er zich heen en bij zijix aankomst was een der heeren bezig de carburateur van den vrachtauto te sloo- pen. Op de vraag van den veldwachter of hij hiertoe gerechtigd was, antwoordde hij, dat deze vrachtauto van zijn vader ge- eest was, doch door de Duitsche auto riteiten was gevorderd tegen een prijs van 300. Hij kwam nu juist langs dezen weg, toen hij de auto van zijn vader, die in Zaandam zou wonen, zag staan; hij zag toen dat de auto defect was en meende er thans maar van af te halen, wat hij nog gebruiken kon.De politie vond dit echter niet goed en nam de carburateur in be slag. Gevraagd naar zijn papieren, kon hij geen rijbewijs toonen, terwijl de wegen kaart en 't nummerbewijs geen betrekking hadden op den auto, waax'mede hy reed. Ook had hij geen vergunning om met een auto te mogen rijden. De politie noteerde alles, waarna ds beide heeren hun weg konden vervolge»* Na telefonisc.. onderzoek kwam de po litie echter tot de conclurie, dat alles valsch was, zelfs de opgegeven naam, en er niets klopte. Dadelijk werd 'n minutieus onderzoek ingesteld en gelukte het de politie met de recherche te Rotterdam nog denzelfden dag den fantast op te spo ren. Thans volgde een volledige bekentenis. De jongeman had een auto gehuurd om volgens zyn zeggen vluchtelingen te moe ten rijden. Hy was echter gaan toeren en had de vrachtauto zien staan, welke in het geheel niet van zijn vader was ge weest. Hjj had toen de carburateur voor eigen gebruik gesloopt en waarschijnlijk zou er wel meer afgehaald zyn, als de politie niet juist was vex-schenen. De jonge man kreeg px-ocessen-verbaal voor diefstal, opgeven van valschen naam, geen rijbe wijs, geen nummerbewijs, geen rijvergun ning en geen wegenbelasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6