200 Japomen Mu Hon Otlarché I NT m PROVINCIE Fantasie Costuums SportRleedlncf, legenkleeding eo DemS-sassoes. „WINDSOR" Mantels, Mantelcostumes, Swaggers en Rokken Vlissingen Huiduitslag, Jeuk Eczeem HET CORRESPONDENTIE-BUREAU VAN HET ROODE KRUIS. Waar in Zeelanti de correspondentie- formulieren 'runnen worden aangevraagd. Zooals bekend heeft het Nederlandsche Roode Kruis een correspondentie-bureau ingesteld, dat het met medewerking van het Duitsche Roode Kruis mogelijk rnaakt een verbinding tot stand te brengen tus- schen personen in Nederland eenerzijds met personen in de oorlogvoerende landen, Duitschland, alsmede neutrale landen an derzijds. Het Internationale comité van het Roode Kruis te Genève fungeert hierbij als ver bindingsschakel. De voor doorzending bestemde corres pondentieformulieren zijn behalve bij het correspondentiebureau van het Nederland sche Roode Kruis, Carel van Bylandtlaan 20, Den Haag, ook verkrijgbaar bij de se cretarissen van de afdeelingen Middelburg, Terneuzen en Westelijk Zeeuwsch Vlaande ren. De adressen hiervan zijn resp. Jhr. ir. J. de Ranitz, Dam 50, Middelburg A. J. W. van Rietschoten, Terneuzen A. J. S.- van Dam, Oostburg. Walcheren Opbrengst collecte hulpcomité 1940. O. en W. SOUBURG. De collecte voor het hulpcomité 1940 heeft in onze gemeen te opgebracht een bedrag van 386.29. Daar nog vele ingezetenen elders ver toeven is de mogelijkheid open gelaten om alsnog giften voor dit doel te storten. Zulks kan geschieden in een bus, die daartoe is gereserveerd. Men vervoege zich Kanaalstraat 69. Het vereenigingsleven herneemt zyn gang. O.en W. SOUBURG. Zoo langzamerhand gaat zich het leven te Souburg wat her stellen. Ook het vereenigingsleven tracht zich weer te herstellen. Na een gedwon gen rust van verscheidene weken hield de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" deze week haar eerste repetitie. Wij hopen zeer, dat dit goede voor beeld door vele andere vereenigingen zal worden gevolgd. Daarmede dient men el kander. Raad van Ritthem. RITTHEM. Woensdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester P. Daniëlse, In zyn openingsrede herinnerde de VOORZ. aan de gebeurtenissen van de laatste maand en memoreerde daarbij het overlyden van twee slachtoffers uit deze gemeente tengevolge van granaat- vuur. Spreker hoopt, dat de familieleden van de overlevenden kracht mogen ont vangen om deze verliezen te dragen. Van de militairen sneuvelde er geen, wat ons tot zeer groote blijdschap kan stemmen. Over het algemeen is de ge meente er goed afgekomen, hetgeen even wel niet wegneemt dat de aangerichte schade duizenden guldens bedraagt. Gelukkig, zoo zegt spreker, bleef de prachtige antieke kerktoren gespaard, ech ter werd de kerk door eenige granaten getroffen, welke aldaar aanzienlijke scha de aanrichtten. Ook de gemeentegebouwen in casu het gemeentehuis en het open baar slachthuis kregen schade door gra naten. Een woord van dank voor de betoonde rust en evenwichtigheid en voor de door zeer velen aan den dag gelegden gemeen schapszin is zeer zeker op zijn plaats. Hoe verzonken de gewone vraagstukken in het niet bij de overweldigende gebeur tenissen van 10 Mei 1940. Plotseling kwam over allen het gevoel, dat de zor gen uit het verleden slechts onbeteeke- nend waren in vergelijking met het ont zettende, waarvoor ons Volk toen werd geplaatst. Waarheen gaan wij? Wij weten het niet. Alleen weten wij één ding met groote zekerheid: Dat wij ondanks alles zijn gebleven één groote vaderlandsche gemeenschap, eer gemeenschap, die weer vóórt moet. Na deze woorden van den voorzitter nam wethouder BOOGAARD het woord. Spr. zeide, dat zoojuist de VOORZ. de burgerij heeft bedankt voor zijn rust en evenwichtigheid, maar dat deze bur gerij zeer zeker ook reden heeft om zyn burgemeester te danken voor de van hem ontvangen enormen steun in de zeer moei lijke tijden. Sprekende namens de geheele Ritthemsche burgerij bracht de wethouder den voorzitter- hiervoor dank. Nadat onderscheidene stukken voor ken nisgeving waren aangenomen, werden eenige aanvragen om ontheffing van de hondenbelasting behandeld, terwijl het ambtenarenreglement op één punt werd gewijzigd. In verband met de bijzondere tijdsom standigheden werd besloten de voorgeno men verbeteringen van de Dorpsstraat, den Scheeweg en Groenweg voorloopig uit te stellen, doch de voorgenomen ver breeding van de Zuidwateringsstraat nabij de bijz. lagere school zal indien eenigszins mogelijk doorgang vinden. De begrootingen van de diensten 1939 en 1940 werden nog op eenige punten ge- Postdiensfc weer laai. WESTKAPELLE. B?' .idel 5 eenige ver andering in de ty'f verq rzaakt door den gewyzigden treinenloop zijn de werk zaamheden by de posterijen alhier Weer normaal, zoodat evenals vroeger weer tweemaal per dag de post wordt be steld en ook tweemaal per dag de voor el ders bestemde post vanuit Westkapelle wordt verzonden. Zuid-Beveland De panncncultuur. YERSEKE. De werkzaamheden in de pannencultuur schieten thans goed op en onafzienbare ryen pannen wachten thans op „tewaterlating". Het is te hopen dat de weersomstandig heden nog eenigen tyd blyven meewerken, want alvorens do pannen het water in gaan moeten ze goed droog zyn en enkele dagen regen zou het werk dus niet ten goede.komen. Mocht deze wensch in ver vulling gaan, dan zal binnen enkele weken het grootste gedeelte pannen zijn uitge legd. Goed afgeloopen. YERSEKE. De schipper W. D. had het ongeluk met een sloep, geladen met pannen, te zinken. Daar het ongeluk onder den wal ge schiedde kon de heer D. zich behouden aan wal brengen. Het ongewenschte bad liep goed af. Voor de getroffenen. BAARLAND. De collecte van het Na tionaal Hulp Comité heeft in deze ge meente opgebracht 611,15. Het inzamelingscomité bestond uit de loden van den gemeenteraad, met den burgemeester als voorzitter. Voordracht hoofd Openbare school. KLÖETINGE. De voordracht voor hoofd der openbare school alhier luidt als volgt: 1. G. Hein, schoolhoofd, te Waarde; 2. J. van Donk, schoolhoofd te Veen; 3. J. van Drummeien, schoolhoofd te Poortvliet. Volontair gemeente-secretarie. KLÖETINGE. Als volontair ter secreta rie alhier is door B. en W. dezer gemeente toegelaten de heer G. J. Slabbekoorn, te De Bilt. Noord-Beveland Geslaagd. KAMPERLAND. De heer R. Tonsbeek alhier slaagde aan de Handelshoogeschool te Rotterdam voor het candidaatsexamen economie. Z eemvsch-V laanderen GEMEENTEBESTUUR VAN BRESKENS De Burgemeester van Breskens maakt bekend le. Op Dinsdag 9 Juli a.s. van 24 uur n.m. wordt in de Bewaarschool aan per sonen boven de 6 jaar gelegenheid gege ven zich kosteloos tegen pokken te laten inenten 2e. Zij, van wie door het Fransche of Belgische leger, al of niet tegen afgifte van vorderingsbons, goederen werden ge vorderd, worden verzocht hun nota's in dubbel a.s. Woensdag ter secretarie in te leveren 3e. De voorloopige regeling voor distri butie van Textielproducten is tegen be taling van 2J/2 cent verkrijgbaar bij den Distributiedierist. 4e. De winkeliers worden verzocht stipt de hand te houden aan de dagen, gesteld voor het inleveren van opplakvellen (zie detaillistenkaart) Breskens, 27 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, J. P. DROST. COMITé VOOR HULP EN STEUN OPGERICHT. BRESKENS. Op initiatief van de leden van de Kamer van Koophandel, de heeren A. J. Cambier en I. van Melle alhier is ook in onze gemeente een plaatselijk co mité voor hulp en steun opgericht, be staande uit de heeren I. van Melle, voor zitter; A. Eekhout, secretaris; A. J. Cam bier, penningmeester; S. M: de Vuijst als vertegenwoordiger voor de scheepvaart, J. van Haneghem voor den winkelstand, P. de Baere voor de visschery, C. Tazelaar voor de burgerij en mr. J. P. Drost, burgemees ter. Het bestuur van de Winkeliersvereeni- ging had alle winkeliers van Breskens en Nieuwe Sluis Woensdagavond opgeroepen ter vergadering in hotel De Vuijst om, in samenwerking met genoemd comité, een bespreking te hebben over geleden oorlogs schade en mogelijke directe uitkeering van schade. Bij den aanvang kon de voorzitter der Winkeliersvereeniging constateeren dat ve len aan de uitnoodiging hadden gehoor ge geven. Na de bebeurtenissen te hebben gememo reerd, kreeg de heer I. van Melle, als voor zitter van het comité, de gelegenheid het doel van het opgerichte comité in den bree- de uiteen te zetten en deelde mede, dat hier de kortste weg zou bewandeld worden, n.l. de Meine bedrijfjes, die niet meer voort kunnen, direct financieel te helpen. (Dinsdagavond had eenzelfde samen komst plaats gehad met de schippers en visschers.) Groote zaken, die getroffen zyn, kun nen ook geholpen worden. Voor deze echter, worden grootere bedragen verstrekt tegen rentevergoeding. Een zevental gedupeerde kleine winke liers meldden zich aan, hun werd steun toe gezegd. Daar het comité overtuigd is, dat meer dere kleine lieden getroffen zijn en drin gend hulp noodig hebben, doch zich hier niet meldden, werd besloten met dezen persoon lijk in contact te komen. Gebleken is dat de getroffenen allen van groote diefstal te lyden hebben gehad. WILLEM-LEOPOLDPOLDER Vergadering van ingelanden. SLUIS. Stemhebbende ingelanden van den Willem-Leopoldpolder hielden Dinsdag middag j.l. hun gewone jaarvergadering in het hotel van den heer Fl. Dusardujjn alhier. Van de 27 ingelanden waren er 18 aanwezig of vertegenwoordigd. Besloten werd aan het verzoek van den Polderbond in W.Z. VI. te voldoen en Prov. Staten te verzoeken niet over te gaan tot samen voeging van polders. De VOORZ. deelde mede, dat door de militaire overheden in den zeedyk op verschillende punten ga ten zijn geslagen, die thans weder gedicht zijn. De rekening over het dienstjaar 19391940 werd met algemeene stemmen vastgesteld op 851.91 aan inkomsten en 615,44 aan uitgaven, zoodat een batig slot van 236,47 aanwezig is. De begrooting voor 19401941 werd vastgesteld met een cyfer van 865,61 in ontvang en uitgaaf, en met een post van 125,53 aan onvoorzien; het dijkgeschot bleef bepaald >p 5.per H.A. Op de aanbeveling voor de benoeming van een gezworene, noodig wegens de periodieke aftreding als zoodanig van den heer J. Risseeuw op 1 Augustus a.s. wer den de volgende heeren geplaatst: no. 1. J. Risseeuw; no. 2. J. F. de Voldere en no. 3. P. Basting. Aan het eind der vergadering her dacht de voorzitter in sympathieke be woordingen het 25-jarig jubileum, dat de ontvanger-griffier in die kwaliteit het vorig jaar heeft beleefd, bij welke woor den de vergadering zich aansloot. Granaat in broeikassen. AXEL. Toen de tuinder J. alhier dezer dagen zyn broeikassen nakeek, ontdekte hij dat in een der bakken een gat in het glas was. Bij nader onderzoek vond hij een half-ontplofte granaat, waarschijnlijk van het Fransche afweergeschut, dat hier tij dens de oorlogshandelingen opgesteld was. Het projectiel is onschadelijk gemaakt. Geen brandbommen. AXEL. Dezer dagen kon men aan den rand dezer gemeente in de polders onder Schapenbout en Spui vry groote rookwolken en zelfs vlammen waarnemen. Men dacht aanvankelijk, dat deze veroorzaakt werden door uitgeworpen brandbommen, doch by nader onderzoek is gebleken, dat dit geluk kig niet het geval was. Sommige landbou wers hadden perceelen onwaardig vlas om gereden en op hoopjes in brand gestoken. Hulp voor de oorlogsslachtoffers. AXEL. Alhier is de eerste zending klee- dingstukken, dekens enz. aangekomen van het Zeeuwsche hulpcomité voor de oorlogs slachtoffers. Men hoopt aan alle aanvragen dergenen, die het meeste geleden hebben, te kunnen voldoen. De brug over den Oostelijken kanaalarm te Terneuzen. TERNEUZEN. Reeds sedert tal van jaren voldeed de brug over den Oostelijken kanaalarm te Terneuzen niet meer aan de eischen van het verkeer. De sterke uit breiding van de bebouwing aan de Oost zijde van de stad, buiten den engen ring der kanaalarmen, stelde aan de capaciteit van de smalle brug, die de eenige verbin ding met de binnenstad vormde, al grooter eischen. De breedte van het brugdek was te ge ring voor het passeeren van auto's uit beide richtingen! Reeds geruimen tijd geleden werd de toezegging gedaan, dat een nieuwe brug over den Oostelijken kanaalarm zou wor den gebouwd. Kort nadat men met de uitvoering van het werk een begin had gemaakt werd de oude brug door de terugtrekkende troepen opgeblazen en daarmee was de eenige verbinding met de Oostzijde van de kom der gemeente Terneuzen verbroken, want ook de smalle sluisbruggen deelden het zelfde lot. Aangezien deze brug een onderdeel vormt van den verbindingsweg tusschen Terneuzen en het geheele „land van Axel" werd het verlies dubbel scherp gevoeld. Van herstel van de oude brug kan geen sprake meer zijn. Maar men zal nu voort gang maken met den bouw van de nieuwe brug, die nu ongeveer op de plaats van de oude zal komen te liggen. De plannen voor den bouw zijn wel iets gewijzigd, maar het zal in breeden kring voldoening wekken dat deze voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zoo hoogst belangrijke schakel voor het verkeer-te-land toch binnen af- zienbaren tijd gereed zal komen. (N.R.C.) Geslaagd. TERNEUZEEN. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor deel I van het Nota rieel Staatsexamen onze plaatsgenoot, de heer J. Huyssen, leerling van de Zeeuw sche Opleidingsschool voor Notariaat, Re gistratie en Invoerrechten en Accijnzen. Vijandelijk vennogen moet worden aangegeven. Het Donderdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen. Deze verordening be paalt o.m. dat het zich in het Nederlandsch bezette gebied bevindende vijandelijk ver mogen moet worden aangegeven. Als vijandelijke staten moeten worden beschouwd het vereenigd koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland met de overzeesche bezittingen, koloniën, protec toraten en mandaatsgebieden, evenals de dominions met hun mandaatsgebieden Frankryk met inbegrip van zijn bezittin gen, koloniën, protectoraten en mandaats gebieden Egypte Soedan Irak Monaco. NATIONAAL FRONT. Nationaal Front (leider Arnold Meyer) wyst er ons op, dat deze organisatie niet werd genoemd in de lijst van staatkun dige vereenigingen, die geschrapt zyn van de lyst van voor rijksambtenaren verbo den organisaties. Daaruit zou wellicht de verkeerde ge dachte kunnen postvatten als zoude „Na tionaal Front" ook nu nog voor ambte naren verboden zijn. Om alle misverstand uit te sluiten, deelt Nationaal Front mede, dat zulks geenszins het geval is. Natio naal Front werd gesticht op 20 April 1940 en is nooit voor ambtenaren verbo den geweest. VAN VERLEENDE GASTVRIJHEID MISBRUIK GEMAAKT. De politie te Rotterdam heeft aangehou den en in bewaring gesteld de drie gezus ters K. resp. 22, 19 en 17 jaar, wegens dief stal van verschillende voorwerpen en klee ding uit een villa aan de Vijverlaan. Op den 14 Mei was de familie K. haar huis en inboedel kwijtgeraakt, en door bemiddeling van de politie vond zij onderdak in een villa aan de Vijverlaan, die wel ge meubeld doch tijdelyk onbewoond was. Gedurende twee weken hebben de men- schen daar gewoond en toen vonden zy zelf een woning, zoodat zij het gastvrij onderko men verlieten. De drie gezusters waren evenals de ouders door het gebeurde al hun eigendommen kwijt, en toen zij de villa moesten verlaten hebben zij zich vergrepen aan het bezit van den eigenaar van het huis. Uit de kasten werden kleeding en ver schillende andere voorwerpen genomen en buiten medeweten van de ouders naar de nieuwe woning vervoerd. Toen de eigenaar van de villa de vermis sing echter ontdekte, volgde aangifte bij de politie, die de meisjes spoedig aanhield. Laatste Berichten BOEIEN BIJ .tRNHEJL In den afgeloopen nacht is door Engel- schen een bomaanval gepleegd op een spoorweg in de omgeving van Arnhem. De spoorweg bleef onbeschadigd, een aan tal huizen werd vernield, twee personen HET ITALIAANSCHE LEGER BERICHT. Het legerbericht nr. 17 van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt als volgt Schitterende en intensieve actie der luchtmacht in Noord-Afrika en Italiaansch Oost-Afrika. De gebieden achter het vijandelijke front en gemotoriseerde En gel sche afdeelingen werden met succes gebombardeerd en beschadigd aan de grens van Cyrenaica. In luchtgevechten werd een Britsch toestel gedwongen te landen nabij Asmara. De ongedeerde inzittenden werden gevan gen genomen. Bij Assab werd een toestel neergeschoten, twee andere toestellen werden ernstig beschadigd. Russische troepen trekken Roemenië binnen. Stefani meldt uit BoekarestHedenmor gen, by het aanbreken van den dag zijn Sovjet-Russische troepen den opmarsch be gonnen in de gebieden, welke aangegeven waren in de nota van Molotow. Ge motoriseerde detachementen en afdeelingen infanterie begonnen met de bezetting van Bessarabië en de Boekowina. Volgens het uitgegeven bevel zullen de Sovjet-Russi sche troepen zich voor hedenavond moeten meester maken van de stad Czernowitz, de hoofdstad van de Boekowina en Chïsinau, de hoofdstad van Bessarabië evenals van de stad Cetatea Alba, aan de monding van de Dnjester. Volgens de eerste berichten zouden zich geen incidenten hebben voorgedaan en zou den de Roemeensche troepen bevel hebben gekregen, zich ordelyk en zonder weer stand te bieden, terug te trekken. Heele escadrilles vliegtuigen gaan vooraf, en begeleiden en beschermen den opmarsch der Sovjet-Russische troepen. Het antwoord van de regeering der Sovjet-Unie op de nota, die gisteravond is overhandigd door de Roemeensche regee ring zou dus den Russischen wil weergeven om eerst de opgeëischte gebieden te be zetten en daarna eventueele detailkwesties te bespreken. Marktberichten KRABBENDUKE. Veilingsver eeniging E.M.M. Veiling van 26 juni. Kruisbessen 6, Aardbeien 18, Roode bessen 917$ Frambozen 3037, alles pe- 100 K.g. KAPELLE. Veiling van 25 JuniAard beien 921, Meikersen 2638, Hollanders 2531, Markiezen 2836, Porceleinkersen 1922, Suiker kersen 2024, Hangblad 22, Bruine Blanche 2428, Volgers 29, Vroege van Werder 2835, Limburgers 31, Morel len 2427, Frambozen 3253, Roode bes sen 1425, alles per kg. Veiling van 26 Juni Aardbeien 822, Markiezen 1734, Hollanders 2431, Mar kiezen 2532, Porceleinkersen 1724, Sui kerkersen 1925. Hangblad 20, Bruine Blanche 2022, Roode Blanche 2021, Volgers 2528, Morellen 2227, Vroege van Werder 29, Witte Vleeschkersen 2629, Jaapkostenkersen 30, Frambozen 2548, Roode bessen 615, Witte Bessen 610, alles per kg Perziken 511 per stuk Dubbele Princesseboonen 31, Gele boonen 22, Peulen 2122, Dopexwten 911, Pos telein 910, Aardappelen 36, alles per kg Komkommers 78, Bloemkool 610. beide per stuk Bospeen 56 et., Kroten 56, beide per bos kropsla 1 p. krop. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Kleine veiling Fruit p. 100 kg Aardbeien 1932, Roode Bessen (Prolific) 1017, Wit te Bessen 10, Bruine Blanche 2527, Bonte Blanche 2223, Roode Blanche 15, Early Rivers 2931, Brusselsche Bruine 3034, Hollanders 2530, Meikersen 2330, Mar kiezen 2833, Zoete Morellen 26, Porselein- kersen 1824, Roode Suikerkersen 1823, Vroege Kersen 1618, Volgers 2628. Vroege van Werden 2932, Wijnkersen 17, Witte Vleeschkersen 26. Uitschot kersen 9 16 ct., Frambozen 2536 Perziken 4 per 100 st. MIDDELBURG. Eeierveiling van 27 Juni. Coöp. Veilingsver. Walcheren. Aanvoer 35000. 5256 kg 4; 5660 kg f 4,40—f 4.50; 6064 kg f 4.50— f 4.80; 6870 kg f 4.75; eendeieren f 4, ganzeneieren f 9; kalkoeneieren f 6.50, ai- les per 100 stuks. Aardappelveiling. Aanvoer 60000 kg. Kriel f 2575, groote f 1.381.50, drie lingen f 0.75 tot f 1,25 alles per 25 kg. Fruitveiling: aardbeien 1025, roode bessen 1020, witte bessen 1015, kruis bessen 514, alles per kg, perziken 0,5 5 cent per stuk. Voor Heeren die prijs stellen op pede kieedina Nu kunt U nog voordeelig slagen uit onzen g r o o t e n voorraad HUIS VOOR ENGELSCHE HEERENKLEEDING WALSTRA AT 63 - VLISSÏNGEN - TEL. 455 Zoo juist ontvangen een nieuw© zending van ruim in alle prijzen Ook in nog ruime keuze, ZÏET ONZE ETALAGES. De lcruiswoordraadsel-maniak stuurt een kaart naar huis 4 ho rizontaal en 3 vertikaal, dat is mijn kamer. Krabben ?erergort do kwaal en maakt U ontoonbaar Be strijdt do oorzaak ran uw ondragelijke last en folterende jeuk. Neem P.D.D., bet recept ran Dr. D. Donnls Reeds do eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D D. dringt atep tn de poriën door cn doodt de ziekte kiemen, zoodat do huid zich kan her stellen. Flacons ft re cent, Mm*nt 2.50 bij Drog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3