Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant RUSLAND STELT EEN ULTIMATUM AAN ROEMENIE. 0. K. W. C. de Cemm ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. 183ste JAARGANG NUMMER 146 VRIJDAG 28 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer II Dit nummer bestaat uit twee bladen ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels f 1.50, iedere regef meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct, (max. 8 regels). De Sovjetregeering eiseht Bessarabië en een deel der Boekowina op. Roemenië wil onderhandelen. Stefani meldde gistermiddag uil Boe karest, dat de Roemeensche gezant te Moskou Woensdag om 10 uur van Molotow een nota heeft ontvangen, waarin de Sovjet-nie van Roemenië teruggave vraagt van geheel Bessara bië en afstand van het geheele noor delijke deel der Boekowina. Het Duit- sche Nieuwsbureau meldt nog, dat van Sovjetzijde ook vloo'tbases te Con- stanza en in eenige andere Donau- havens worden verlangd. Het Italiaansche persbureau meldde later, dat het deel van de noordelijke Boe kowina, welks afstand de Sovjet-Russische regeering van Roemenië heeft geëischt, be perkt blijft tot een kleine zöne, die in hoofdzaak door Wit-Oekrainers bewoond wordt. Terwijl de Roemeensche autoriteiten be raadslaagden vlogen gisteren voortdurend Russische vliegtuigen over de van Roemenië gevraagde gebieden, klaarblijkelijk om te doen begrijpen, dat de diplomatieke actie volledig ondersteund wordt door de Sovjet- Russische militaire krachten. ROEMEENSCHE VERKLARING. Gisteravond laat werd volgens het D.N.B. te Boekarest het volgende officieele com muniqué gepubliceerd: 1. Onder voorzitterschap van den koning is Donderdag om half een in het koninklijk slot een vergadering van den Kroonraad gehouden. 2. De Kroonraad heeft beraadslaagd over de Woensdag om 22 uur door de regeering der Sovjet-Unie aan den Roemeenschen ge zant te Moskou overhandigde nota, waarin de Sovjet-regeering het afstaan van Bess arabië en de noordelijke Boekowina eischt. Zij verlangde in den loop van dezen dag een antwoord van de Roemeensche regee ring. 3. In het verlangen, vreedzame betrek kingen met de Sovjet-Unie te onderhouden, heeft de Kroonraad zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit der Roemeensche re geering, tot de Sovjet-regeering het ver zoek te richten, plaats en tijdstip te be palen voor een samenkomst van vertegen woordigers van beide regeeringen, om de nota der Sovjet-regeering te bespreken. Het antwoord der Sovjet-regeering op het voorstel van de Roemeensche regeering wordt afgewacht". BULGARIJE EN HONGARIJE IN CONTACT MET BERLIJN EN ROME. Stefani meldt uit Sofia: Na kennis te hebben genomen van de eischen, die de Sovjet-Unie aan Roemenië heeft gesteld, heeft de Bulgaarsche regeering zich ter stond in verbinding gesteld met de regee ringen te Rome en Berlijn. Medegedeeld werd, dat vanochtend een vergadering van den ministerraad zou worden gehouden, die uitsluitend gewijd zou zijn aan een bestudeering van den nieuwen toestand in het Donau- en Balkan- gebied, gezien in het licht der nationale belangen van Bulgarije. De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken Czaky en ministerpresident Teleki hebben gisteravond langdurige be- sprekingen gevoerd met den Italiaanschen en den Duitschen gezant. Russische troepen reeds opgerukt? Stefani meldt uit Rome: Na een tijd perk van betrekkelijke kalmte, aldus de „Popoio di Roma" in zijn cursief gedrukte artikel van hedenmorgen, trekt de. Balkan opnieuw de internationale aandacht. Het „ultimatum", dat door Rusland aan de regeering van Boekarest is gezonden en waarin de teruggave wordt geëischt van Bessarabië, benevens afstand van het Noorden der Boekewina, heeft levendig beroering gewekt in Roemenië en een breede reactie in de andere donauhoofd- steden. Het besluit der Roemeensche regeering om besprekingen te aanvaarden, wordt uitgelegd als substantieele aanvaarding van de Sowjetrussisehe eischen. Men moet echter opmerken, zoo besluit de Popoio di Roma, dat Moskou tot gisteravond niet geantwoord had op dit Roemeensche aan bod en integendeel z(jn troepen had doen oprukken in de gebieden van Bessarabië. ROEMEENSCHE KABINETS RECONSTRUCTIE. Naar het Roemeensche nieuwsagentschap Rador mededeelt, is het kabinet als volgt gereorganiseerd: Afgetreden zijn de minister van buiten- landsche zaken, Gigurtu, staatssecretaris Gurdarianu, staatssecretaris by het mi nister-presidium Badu Protoehla, de mi nister voor den buitenlandschen handel Christ, de minister voor eeredienst Cio- banu en de onderstaatssecretaris voor eeredienst Siviceanu. Tot nieuwe leden van het kabinet zijn benoemd de voorzitter van de kamer, Vajda Vojvod, tot minister-staatssecre taris, de president van den senaat Arge- toianu tot minister van buitenlandsche zaken, Inculetz en Nistor tot staatssecre tarissen. De minister voor economische aangelegenheden, Cancior, belast zich ad interim met het ministerie voor den buitenlandschen handel. Giurescu gaat ad interim van hét ministerie voor de pro paganda over naar het ministerie voor eeredienst, Sidorovici is benoemd tot mi nister voor de propaganda. Tot goed begrip van de Russische eischen en van de Bulgaarsche en Hongaarsche activiteit, moet worden herinnerd aan den vorigen, den wereldoorlog, toen Roemenië de zijde der geallieerden koos en bij de vredesverdragen heel royaal werd beloond. Rusland moest Bessarabië afstaan, Oosten rijk de Boekowina en Hongarije maar liefst geheel Zevenburgen, d.w.z. meer dan de helft van zijn grondgebied. Rusland eischt dus nu terug, wat het door den wereld oorlog verloor en Hongarije vlast op een geheele of gedeeltelijke teruggave van Zevenburgen. Wat Bulgary'e betreft, dit land maakt aanspraak op de Dobroedsja, welk gebied het, na de Balkanoorlogen, in 1913 aan Roemenië verloor. v oVJET 1 JBRatislaA c°p VEENENjr-f*' BOEDAPEST?^ "i \rtASP0l ONGASHE .«Xi» B O EMEillË X~V BSSBG k f kfiSi f - - •BOCKA^E&rnüi SU3RADCH -y.-.-ssag; ■SMtAJSïO (~L~'iajPSI iv,e SM r «SOFIA Wj*. s JisSm - .•^fe'e-y-CTWr) -fev-TS Op dit kaartje zijn zoo ongeveer de Roe meensche gebieden, waarop aanspraak ge maakt wordt aangegeven. De Boekowina en Bessarabië vindt men rechts bovenaan met de steden Czernowitz en Tiraspol. Hongarije eischt reeds jaren Zevenburgen, d.i. het groote gebied met Koloszvar als centrum. De Dobroedsja is met enkele stippeltjes aangegeven onder den naam Boekarest. Distributie van schoenen. DE SALARISGRENS VERVALLEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat aan de in het rondschry'ven van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nqver- heid en scheepvaart d.d. 22 Mei vastge stelde salarisgrens van 1200 per jaar als „richtlijn" voor de distributie van schoenen, niet langer de hand behoeft te worden gehouden. Voor de beoordeeling of betrokkenen in aanmerking kunnen komen voor de ver strekking van schoenenbonnen voor één nieuw paar gewone of werkschoenen, be hoeft voortaan derhalve uitsluitend reke ning te worden gehouden met de terzake reeds verstrekte overige voorschriften. Werk-, dienst- of orthopaedisch schoei sel mag uitsluitend tegen de door de dis tributiediensten te verstrekken bonnen worden gekocht en afgeleverd na de voor geschreven waarmerking van het vakje A3 van de distributiestamkaarten van de distributiestamkaarten van de desbetref fende personen. Sportschoenen van leder, of waarin leder is verwerkt, mogen voorshands niet worden gekocht en afgeleverd. Een rege ling ter zake is in voorbereiding. Voor personeel enz. in gestichten, zie kenhuizen, instellingen, onderwijsinrich tingen e.d., waar het dragen van een spe ciaal soort schoeisel is voorgeschreven, geldt, dat aan kloosterlingen, zusters, bij zonder personeel, leerlinge) e.d. bij in trede in vorengenoemde instellingen en in richtingen bonnen voor één paar van het voorgeschreven soort schoenen kunnen worden verstrekt, voor zoover betrokke nen niet reeds in het bqzit zijn van der gelijke schoenen. Goes herstelt zich als handelscentrum. Voor en in het Beurs gebouw worden drukke zakelijke besprekingen gehouaen Regeling van liet deviezenverkeer. De handel in deviezen aan banden gelegd. Het Verordeningenblad van 27 Juni be vat de verordening van de secretarissen- generaal van de departementen van fi nanciën, justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van koloniën betreffende de regeling van het deviezenverkeer. Volgens deze verordening z\jn ingezete nen ver-plicht de volgende waarden, die hun bij de inwerkingtreding, vari deze ver ordening in eigendom .--tóebehooren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door tus- schenkomst eener deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verltoopen en over te dra gen a. goud (gouden munten, fijn goud en alliages van goudonbewerkt of half fabrikaat) b. edele metalen (zilver, platina en pla- tina-metalen onbewerkt of halffabri kaat) c. buitenlandsche betaalmiddelen (me taal- en papiergeld, bankbiljetten en soort gelijke betaalmiddelen met uitzondering van gouden munten). d. buitenlandsche geldswaardige papie ren (cheques, wisselbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige papieren met uitzondering van coupons, dividendbewij zen en effecten). De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na de inwerkingtreding van deze verordening. Ingezetenen zijn verplicht waarden, als bedoeld in het eerste lid, die zq na de in werkingtreding van deze verordening, an ders dan op grond eener vergunning, van het deviezeninstituut, verkrijgen, binnen drie dagen na deze verkrijging, recht streeks of door tussclienkomst eener deviezenbank. aan De Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen. Voor aldus verkregen buitenlandsche betaalmiddelen en buitenlandsche geldswaardige papieren ontstaat deze verplichting echter eerst dan, wanneer him waarde een bedrag van vyf gulden te boven gaat. Voor zoover niet anders bepaald, moeten de -op grond van een vergunning van het deviezeninstituut verkregen waarden binnen drie dagen na afloop van den geldigheidsduur der ver gunning aangeboden worden, voor zoover de verkrijger de waarden op dat tijdstip nog bezit. De koopsom wordt door de Nederland sche Bank bepaald op grond van de koer sen vastgesteld in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departe ment van financiën zij worden gepubli ceerd op de beurzen van koophandel te Amsterdam en Rotterdam. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën kan voorts bepalen, dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen instellingen aangifte moeten doen van de volgende in eigendom toebehoorende waarden of groepen dezer waarden: bui tenlandsche effecten, buitenlandsche vor deringen, andere buitenlandsche onlicha melijke zaken, roerende goederen, niet in hot vrije verkeor ingevoerd, en buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen on roerende goederen. Het is aan ingezetenen slechts met ver gunning van het deviezeninstituut geoor loofd te beschikken over, te bezwaren en te vervreemden a. goud b. edele metalen c. buiten landsche betaalmiddelend. buitenland sche geldswaardige papieren e. buiten landsche vorderingen (direct of niet di rect opeischbare deposito's, saldi in reke ning courant en andere te innen schulden f, andere buitenlandsche onlichamelijke zaken g. roerende goederen niet in het vrije verkeer ingevoerd h. buiten het be zette Nederlandsche gebied gelegen on roerende goederen. Voorts is het aan .ingezetenen slechts met vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd 1. te beschikken over, te be zwaren en te vervreemden binnenland- sclie betaalmiddelen, geldswaardige panie ren, effecten, vorderingen en andere bin- nenlandsche onlichamelijke zaken, als mede binnen het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. 2. crediet te verleenen, aval te geven en borgtocht of andere zekerheid te stellen. Dit alles voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunste van een niet-ingezetene. De in- en uitvoer. De uitvoer van goud, edele metalen, be taalmiddelen, geldswaardige papieren, ef fecten en in documenten belichaamde vor deringen is slechts geoorloofd met ver gunning van het deviezeninstituut. De in- en uitvoer van roerende goederen is slechts geoorloofd onder overlegging van door den secretaris-generaal van het dep. van financiën aangegeven documenten aan de ambtenaren der invoerrechten en ac- cynzen. Ingesteld wordt een deviezeninstituut, waaraan een ieder verplicht is de inlich tingen te verstrekken en de bescheiden over te leggen wanneer zulks door het deviezeninstituut noodig wordt geacht. Brood op bon 41 tot en met 50. Gedurende het tijdvak van I Juil tot en met 7 Juli a-s. zullen de met „41" tot en niet „50" genummerde bonnen van het broodbonboekjo gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 7 Juli nog niet ge bruikt mochten zjjn, blijven voorts tot en met 11 Juli a.s. geldig. De distributie van varkens- vleesch. Dezer dagen is gemeld, dat half Juli distributie te wachten is van varkens- vleesch. Het Vad. verneemt, dat deze dis tributie zich aanvankelijk zal beperken tot de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, omdat in deze provincies het meeste varkensvleesch wordt verbruikt. Daarna eerst komen 3e andere provin cies in aanmeiking. De distributie zal ge paard gaan met een slachtverbod van var kens. Doel van de distributie is de regeling van het verbruik van vet en spek, wat noodzakelijk Is, nu de import van grond stoffen voor de fabricage van margarine is uitgevallen. Op 1 Juli is een rijwielplaatje weer verplicht. Op het oogenblik bestaat er hier en daar onzekerheid omtrent de geldigheid van rpwielplaatjes. In Mei werd zooals bekend de regeling getroffen dat tot 1 Juli zonder belasting plaatje gereden, mocht worden. Hiermede werd aan de bezwaren van velen tege moet gekomen, daar zij niet in het bezit waren van een plaatje en nog voor slechts enkele maanden een nieuw zouden hebben moeten koopen. Maandag 1 Juli a.s. moet nu echter ieder een rijwielplaatje hebben- Wanneer men er nog een heeft van het loopende be lastingjaar (1939—1940) dan kan men dat nog tot 1 Augustus gebruiken en is men niet in het bezit van een dergelijk plaatje, dan moet men bet nieuwe (1940 —1941) koopen. Met ingang van 1 Augus tus gaat het nieuwe belastingjaar eigenlyk eerst in en na dezen datum zjjn alleen de nieuwe plaatjes geldig. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAA111 Ad!Sin!LTTel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm 1 Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm,: Turfkade 15 Teleioon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Suiteerspelskera. een der talrijke soorten boter- babbeiaars, die VAN MkXLE, Goes, in den handet brengt. Uw winketier wil U graag be dienen en dat zonder bon! Ge bruikt babbelaars bij de tbee inp.aats van suiker. IkoeÉne motoren ers Leclereïi SCSeedsng Middelbuig, lel. 669, Vliss. str. 39-41 DE JAPANSCHE GEZANT UIT DEN HAAG NAAR BATAVIA? De Japansche gezant in Den Haag, Ishi, zal volgens Japansche persberichten, naar Bataria worden gezonden om de Japan sche regeering te vertegenwoordigen bij den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië. Tegelijkertijd spreken de Japansche bladen van het voornemen om een diplo maat naar Fransch Indo-China te zenden. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft in verband hiermee verklaard, dat de Japan sche gezant in Den Haag inderdaad naar Tokio isteruggeroepen. Na zijn terugkeer zal een beslissing worden genomen over zijn uitzending naar Batavia. Over het zenden van een bijzonderen diplomatieken vertegenwoordiger naar Fransch Indo- China is niets bekend. De sterfte aan tuberculose in ons land. Een ongekend minimum in 1939, Te Utrecht had de algemeene vergade ring plaats van de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. Aan het jaarverslag ontleenen wij o.m. het olgende Ook in 1939 bleef de sterfte aan tuber culose nog afnemen en wel tot het onge kende minimum "'an 4.1 (per 10.000 der gemiddelde bevolking). Het aantal sterf gevallen in 1939 bedroeg voor tuberculose van de ademhalingsorganen en de bron- chiaalltlieren 2480 (v.j. 2754), voor tuber culose van het centraal zenuwstelsel "U de omhullingen 398 (v.j. 418) en voor alle overige vormen 723 (v.j. 774) totaal 3601 (V.j. 3946). Het gunstige resultaat var de tuber culosebestrijding komt derhalve het duide lijkst tot uiting in de daling van de sterf te door aandoeningen v«n de ademhalings organen (bijna 10 pet tegenover 1938). Ter vergelijking rolgt een lijstje, waar in de sterfte aa« alle vormen van tuber culose per 10.000 der gemiddelde bevol king in de laatste zes jaren is opgeno men 3.134 5.45; 1935: 5.25; 1936 5.01; 1Ö37: 4.80; 1938; 4.54 en 1939: 4.10. Nederland blyft in dit opzicht gunstig afsteken tegenover andere landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1