De Middelburgsche voetbalvereenigingen zwaar getroffen. Archieven, administratie, vaandels, medailles, clubgebouwen enz. verloren gegaan. Er wordt hard gewerkt in Middelburg. Het ia een lust om te zien, hoe vele bur gers toonen, dat zy zich energiek wisten op te richten uit de sfeer van verslagenheid en moedeloosheid van eenige weken terug. Er wordt door allen gezwoegd voor een spoedig herstel van het normale leven. Ook in het Middelburgsche sportmilieu. Wij zgn op zoek gegaan naar de middel punten, waarom de Middelburgsche Voet balvereenigingen „Middelburg" en „Zee- landia" steeds draaiden: de beide secreta riaten. Optimisme. Bij den secretaris van „Middelburg", den heer Nieuwenburg trof ons het meest den optimistischen geest van dezen functionaris. „Of we getroffen zijn? Nou, en niet zuinig vertelde de heer Nieuwenburg. Het ge- heele archief is verloren gegaan, met een. 100 gulden pas aangekomen briefpapier e.d. en niet te vergeten een 150 stoelen, welke voor de clubavonden bij mij opgebor gen waren. Bij onzen bode gingen voor 150 gulden nieuwe ballen in vlammen op, ter wijl zeker 50 shirts van de vereeniging de noodige broeken, kousen enz. vernietigd werden. De Commissaris voor het mate riaal bleef evenmin gespaard en, om het nog erger te maken ging ook ons clubgebouw met drie kasten bekers, medailles, ons fraaie vaandel en de noodige vlaggen en andere herinneringen aan een roemryli ver leden verloren. Met 1000 gulden is de schade niet betaald, terwijl de vele kostbare en niet te betalen herinneringen dan .maar buiten beschouwing gebleven zyn. Wat echter het allerergste is en waarbij al die materieele schade in het niet verzinkt, is, dat onze jonge tweede secretaris Lo Polvliet als slachtoffer van den oorlog is gevallen. Een beste, brave, werkzame ke rel, een veel-belovende jonge kracht. Daar kunnen we niet zoo gemakkelijk overheen, dat remt ons enthousiasme, aldus de heer Nieuwenburg. En wat wordt er nu gedaan om die groote schade en het verlies te herstellen? „Ik vergat U nog te zeggen, dat ons terrein aan de Meelfabriek, nog altijd zoo'n beetje „MiddelburgJs" eigen home, vier voltreffers kreeg en dat het kleedlokaal dat ons eigendom is, ook leebjk gehavend werd. Welnu, als U zien wilt, hoe de leden op de zware slagen x-eageeren, moet U daar maar eens gaan kijken. Vijftien wagens puin en grond waren noodig om de gaten te dichten. Dat is al gebeurd en nu zijn ze bezig de afwatering te herstellen en te ver beteren, er wordt getimmerd en geschilderd, dat het een lieve lust is. Er heerscht een geest zooals we nooit tevoren kenden. Tus- de training wordt prachtig bezocht. Tus- schen de geslagen gaten door hebben ze geoefend alsof ze door het mooiste veld ge ïnspireerd werden. Een hulpcomité. Er is nu een Hulpcomité samengesteld, grootendeels bestaande uit de adspiranten- Commissie, t.w. de heeren Kampman (Secr. Pennm.) A. J. Versluis, J. W. Becks Sr., P. C. J- Smith en de heer Nieuwenburg, teneinde sportkleeding, shirts, broekjes, schoenen en geld in te zamelen om de leden, die al hun spulletjes verloren weer in te spannen. De Adspiranten-trip kan natuur lijk onder de gegeven omstandigheden niet doorgaan. Vrijdag zal achter de Meelfa briek een wedstrijd worden gespeeld tegen Oud-Middolburg, waarvan de baten voor 50% aan het eigen Hulpcomité en voor 50% aan de getroffen stadgenooten tegoed komen, behoudens nadere goedkeuring. Contributie-inning vindt tot het begin van het nieuwe seizoen niet plaats. En dan staan er verschillende andere wedstrijden op het programma, waarover nog met de tegenstanders gesproken moet worden. En om de adspiranten schadeloos te stellen. En het gemis van hun trip, heeft men gedacht over een fietstochtje naar Goes, waar de zustervereeniging „Goes" voor een adspi- ranten-wedstrijd zal worden uitgenoodigd. Een combinatie? Een vraag, van vele voetballiefhebbers in deze dagen: Zou het nu niet een goed oogenbik zijn om de twee groote Middel burgsche vei-eenigingen te combineeren Wat is de meening van „Middelburg" hier over? Het antwoord was kort maar krachtig. „Middelburg" wil samenwerken tot het uiterste, met iedereen. We willen de sport dienen waar mogelijk en dat kunnen we al leen en het beste als we elkaar waardee- ren en steunen waar we dat maar kunnen. Over combineeren is „officieel" in „Mid delburg" niet gesproken, maar wel is men ervan overtuigd, dat we elkaar thans meer dan ooit noodig hebben en wat er uit een nauwe samenwerking kan voortvloeien weten we niet." Een rechtstreeks antwoord hadden we dus op onze vraag niet, maar wel mogen we uit dit gesprek opmaken, dat in „Mid delburg" genoeg enthousiasme, optimisme en goeden wil woont om in een krachtige onderlinge samenwerking op te bouwen, wat verloren ging en daar kan de sport slechts wel bij varen. By ZeeZandia. De secretaris van „Zeelandia" de heer Reijers, vertelde, dat hij enkele dagen ge leden uit militairen dienst was terugge keerd en van zijn plaatsvervanger, den heer Gillissen niet veel meer had over te nemen. „De heer Gillissen, had alle stukken en bescheiden van 11 April 1939 af onder zich met alle formulieren, boeken, schrijfpapier enz. enz. Met het pand van den heer G., dat tevens ons clubgebouw was, ging dit alles verloren en ook nog onze schrijfmachine. De medaillekasten, vlaggen e.d. waren daar natuurlijk ook aanwezig. De vijf nieuwe voetballen en de nieuwe Voorzittershamer, welke ons in Maart ter gelegenheid van ons dertig jarig bestaan werden aangeboden, gingen denzelfden weg. Ons terrein is het Gemeentelijk Sport terrein en dat is weer bespeelbaar, hoewel het door een tweetal voltreffers getroffen werd. Een strop hebben we wel aan ons cluborgaan, waarvan verschillende adver- teerdei's sterk gedupeerd zijn en waar we dus niet meer om advertentiegelden kun nen aankloppen. Leden van onze vereeniging zijn niet ge vallen door den oorlog en buiten onzen tweeden secretaris, die buitengewoon zwaar getroffen werd, zal het ook aan materieele schade by onze leden nogal meevallen". Welk zijn Uw plannen voor de toekomst „We willen eens zien, wat de K.N.V.B. zal doen, welke organisatie opgave van de schade vroeg. Krijgen we daarvan iets uitgekeerd als tegemoetkoming, dan zullen we de krachten van de vereeniging geven ten bate van anderen. Doet de K.N.V.B. niets dan zullen we voor ons zelf wedstrijden moeten spelen. Dit levert in den zomer echter moeilijkheden op, daar het heffen van entrée op zomeravonden op het Ge meentelijk Sportterrein practisch niet wel mogelijk is. Nogmaals: combinatie. Wat denkt U van de mogelijkheid om met „Middelburg" te combineei-en Is daar over in Uw vereeniging al gesproken? „Een uiterst moeilijke vraag om te be antwoorden. Er is inderdaad in ons bestuur over gesproken en indien er ooit een ge schikt oogenblik was om te combineeren, dan is het wel dit moment. Een positieve uitspraak deed men in onze vereeniging niet, doch we hebben alleen de mogelijk heid van een combinatie in de toekomst on der het oog gezien. Waar we het echter roerend over eens zullen zijn is, dat we elkaar zullen moeten opzoeken en samen werken, zooveel we kunnen om de voetbal sport in stand te houden. Het verleden heeft afgedaan en ook in onze vereenigingen en tusschen onze vereenigingen moet en zal een nieuwe geest zich baanbreken. Ik ge loof, dat we na al wat er gebeurd is in de afgeloopen maanden, geleex'd zullen hebben elkander beter te verstaan en eikaars wer ken meer te waavdeeren. Wij zullen in Zeelandia met kracht verder wei-ken en ik zie dat hetzelfde bij Middelbux-g gebeurt. Als we nu van weerszijden zooveel moge lijk ons best doen voor onze sport en we geven elkaar de noodige medewerking, wie zal dan zeggen of we in de toekomst het belang van de voetbalsport in Middel burg niet het best gediend zien door een combinatie? Het is nog niet zoover en „Zeelandia" heeft daarover nog geen po sitieve meening, maar dat de nood van weerszijden wel eens zou Kunnen dwingen tot een beslissing, gelooven wij wel." Ook hier zagen we een onwrikbare wil tot wederopbouw en een open oog voor het algemeen belang, zonder verwaarloozing van eigen belangen. We kunnen wel aan nemen, dat in de voetbalvereenigingen iets geleerd is in deze dagen en het ziet er naar uit, dat de voetbalsport in Middelburg ge sterkt uit de zware beproevingen naar vo ren zal komen. Gemengd Nieuws Weerzien Tuinbouwproducten naar Zwitserland Bij verschillende Westlandsche expor teurs van groenten en fruit waren aanvra gen om toezending van groenten binnenge komen uit Zwitserland. De exporteurs heb ben zich terzake tot de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale gewend, die heeft medegedeeld, dat thans geen bezwa ren meer tegen export naar Zwitserland bestaan. De veilingen hebben verlof, de noodige bescheiden voor zendingen op te maken, doch het transport geschiedt geheel op eigen risico van den exporteur en ook voor de betaling zullen deze zelf moeten zorgen. Inmiddels komen, volgens de Msb., ook aanvx-agen uit België binnen, doch de verzending naar dit land zal In den eersten tjjd nog op groote moeilijkheden stuiten. Critlek op Roosevelt. De Washington Post uit ln een hoofd artikel zeer ernstige verwijten tegen Roo sevelt om diens poging heimelijk motor- torpedobooten aan Engeland af te staan. Het blad verklaart, dat Roosevelt tevoren had moeten vaststellen, of deze trans actie in strijd was met de wet, in plaats van een situatie te doen ontstaan, die teleurstellingen heeft gewekt in Engeland en argwaan in Amerika en tevens het pro- bleem der oox-logsleveranties aan Enge land op geen enkele wijze heeft bevorderd. Amerikanen willen Europa verlaten. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken. Huil, heeft medegedeeld, dat de regeering besloten heeft, het s.s. „Washington" naar Galway (Ierland) en het s.s. „Manhattan" naar Portugal te zenden om nog meer staatsburgers der Vereenigde Staten, die naar Amerika te rug willen, te vervoeren. Volgens de in lichtingen. waarover Huil beschikte, zou den in Engeland ongeveer twee duizend en in Portugal en Spanje ongeveer twaalf honderd Amerikaansche onderdanen ge reed staan om te vertrekken. HOOIWAGEN DOOR TREIN GEGREPEN. Toen vanochtend do ongeveer 50-jarige landbouwer J. Lier met twee aan elkaar gekoppelde wagens hooi een overweg in den Oosterboer by Meppel wilde passeeren, werd de voorste wagen door den trein Meppel-Groningen gegrepen en totaal ver splinterd. De heer Liei-, die naast den wagen liep, werd hierbij op slag gedood. Zijn paard bleef ongedeerd. De oorzaak is vermoedelijk onachtzaamheid. De heer Liex-, die vlak bjj den overweg woonde, was ter plaats zeer goed bekend, terwy'l het uitzicht aldaar goed is. DE MEDICI EN DE DISTRIBUTIE. Men vrage zijn dokter niet wat hy niet geven ban. De geneeskundig hoofdinspecteur voor de volksgezondheid,, dr. C. Banning, schrijft aan de NJR.Ct.: De ouderen onder ons zullen zich nog den tijd van den vorigen wereldoorlog her- innex-en, toen er een streng distributiestel sel moest worden ingevoerd. Nu staan we misschien weer aan het begin van een periode, dat we niet zullen kunnen krijgen, wat we graag zouden wenschen. Met de suikerdistributie is deze periode al eenigen tijd geleden ingeluid; zonder noemenswaardige moeilijkheden echter, omdat de hoeveelheid toebedachte suiker wel voldoende was te achten voor normale personen. Toch zijn reeds spoedig gevallen geconstateerd, dat patiënten pressie uit oefenden op den hem behandelenden arts om extra-suiker voor te schrijven. Dit be trof o.a. gevallen, waar extra-suiker niet noodig was. Sinds eenigen tijd is er brood in den handel, dat iets bruiner is dan ons witte brood. Dit brood en ook het a.s. oorlogs brood is van uitnemende kwaliteit en is goed verteerbaar. Helaas bei-eiken my reeds van verschillende medische kanten berichten, dat het aantal patiënten, dat meent recht te hebben op wittebrood en nu hun dokter lastig vallen met verzoeken om wittebrood-briefjes, reeds legio is. Het is ten eenenmale verkeerd te meenen, dat het „oorlogsbrood" maagklachten zou ver oorzaken. Het is onjuist, dat dit brood minder goed is dan wittebrood. Met een enkele hooge uitzondering misschien, kan ieder dit brood verdragen. Men achtervolge dus niet zyn huisarts met verzoeken om ander brood. De medicus zal moeten weigeren, ten nadeele van de relatie patiënt-huisarts. Ik doe een dringend beroep op de mede werking van het Nederlandsche publiek, om niet iets te willen eischen, dat niemand hun kan vei-schaffen, endat ook niet noodig is. Ten slotte mag ik allen wel op het hart drukken, dat, wat de één extra toe bedeeld zou krijgen, van den ander zal moeten worden afgetrokken. Door iets te vragen, wat niet strikt noodzakelijk is, be nadeelt men ons gansche volk. RADIUM VERDWENEN. By de Rotterdamsche politie is aangifte gedaan van vermissing van twintig gram radium, dat een waarde vertegenwoordigt van ruim tweeduizend gulden. Deze kostbare stof was het eigendom van dr. C. M. K. en was opgeborgen in een looden doosje, dat in de brandkast van een woning aan de Leuvehaven was gesloten. Eerst heden kon vastgesteld worden dat deze brandkast was opengebroken. Behal ve een bedrag aan zilvergeld en bankpa pier van ruim driehonderd gulden was ook het radium verdwenen. De brandkast had echter geruimen tjjd in de brandende puin- hoopen gelegen en daarom moet het niet uitgesloten worden geacht dat het loóden doosje tot een onherkenbaar klompje me taal gesmolten was, dat de dief niet heeft meegenomen. Daarom is men thans bezig om de puinhoopen ook in de nabijheid aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Ook is het mogelijk dat de dader het doosje of wat er van over was in de Leu vehaven heeft geworpen. Mocht de dief het doosje hebben meegenomen of het ra dium eruit hebben verwijderd, dan heeft hij zich daarmede aan groot gevaar bloot gesteld. Lood is namelijk de eenige stof die de radium-actieve stralen kan tegen houden en radium werkt doodelyk op den persoon, die te lang aan de werking er van wordt blootgesteld. Ingeval bet radium zich ergens buiten de looden doos bevindt, is het zaak de stof weer in loodverpakking te doen en het ter beschikking te stellen van den dichtst bvjzijnden dokter. OUDE RIJWIELPLAATJES. De stichting „Steunfonds van de ver eeniging tot bevordering' der belangen van tuberculose-patiënten in Nederland" schrijft ons Wy naderen den eersten Augustus, den dag, waax-op de verwisseling van oude rij wielplaatjes moet plaats hebben. Wat zullen de bezitters met het voor hen waardeloos geworden plaatje doen? De ongeveer drie millioen afgedankte exemplaren kunnen nog een goede plaats vinden, want de stichting „Steunfonds" van de vereeniging tot bevordering der belangen van tuberculose-patiënten in Ne derland beijvert zich reeds een tiental jaren om alle metalen, zooals plaatjes, koper, lood, tin, zink, zilverpapier, capsules van flesschen, bruikbare luidsprekers en x-adiotoestellen' in te zamelen, terwijl de baten ten goede komen aan on- en min vermogende tuberculose-lijders (lijdsters ongeacht richting of geloof. De stichting heeft dan ook gemeend thans weer een beroep op de bezitters van rijwielplaatjes alsmede op de geheele be volking te moeten doen. DE DOOD VAN OVERSTE MUSSERT. Omtrent den dood van overste Mussert verneemt het A.N.P. nader, dat de beide officieren, wier arrestatie door den audi teur-militair is gelast, beide tot het korps wielrijders behooren en dat het bevel tot arrestatie is gegeven ter zake van muitery den dood ten gevolge hebbende. NEDERLANDERS IN SPANJE GEARRESTEERD. Uit Irun wordt gemeld, dat daar eer gisteravond vex-scheidene Nederlanders uit Frankrijk zijn aangekomen, die een aan tal baren goud bij zich hadden tot een waarde van twee milliard francs. Aan gezien zij geen geloofwaardige verklaring konden geven voor de herkomst van het goud, zjjn zjj door de politie gearresteerd. Het goud werd in beslag genomen. DOOD VAN EEN N.S.B.-LID. Het A.N.P. verneemt van de zijde der N.S.B., dat de auditeur-militair de opspo ring, aanhouding en voorgeleiding heeft verzocht van diïe militairen, onder wie zich de persoon moet bevinden, betrokken bij den dood van den heer Rademaker te Kes- sel (Limburg), die op 9 Mei jl. op grond van zijn lidmaatschap der N.S.B. werd ge- In de „Maasbode" schrijft Grimbeert de Das Waarom zou het niet waar zijn, het Ideine verhaal, dat hier volgen zal? Het werd my verteld door een achtenswaardig man, bejaard en weinig mededeelzaam, een die na een lang leven onder de men- schen in een hoog ambt, geen vreugde vindt in verzinsels. Meer dan twintig jaar geleden kwam een knaapje naar Holland met een trans port Weensche kinderen. Het was een klein, bleek kereltje met een smal en wit muizensnoetje, waarin de oogen te groot waren en van een onnatuurlijke schitte ring als by iemand die koorts heeft. Het kind had geen koorts, maar die schuwe, bewegelijke oogen hadden teveel gezien, die jeugdige geest was teveel vex'ontrust geweest en dat zwakke zenuwgestel al te lang gekweld. Den jongen mankeerde overigens niets. Veel rust, veel buitenlucht en het over vloedige voedsel in ons vreedzame vader land maakten dit pleegkind tot een for- schen knaap, blozend en gebruind. Een open blik en lachende mond waarin het zeker teeken, dat het evenwicht van li chamelijke en geestelijke krachten geluk kig was hersteld. Toen hij was teruggekeerd, schreven zijn ouders naar Holland, later hij zelf, nog jaren lang. Maar dat slijt toch op den duui*. Daar is geen opzet in en geen na latigheid het is een natuui-lijk proces van weerskanten. Thans, na zooveel tijd, zat de jonge man op een Mei-morgen aan het raampje van een verkeersvliegtuig. Hij zag de weiden van Holland weer, de vaarten en kanalen, de boerderijen, de molens en het vee. Er was niets veranderd. Het was al les nog zooals hij voor het eerst gezien had, kleintjes en beduusd in een volle coupé met roerige kinderen. Hij was graag als vriend hier terug gekomen hij kwam als vijand. Hij werd als vijand ontvangen en toen hij na zoo iets als een boozen droom weer tot zich zelf kwam, lag hij zwaar gewond in een witte zaal van een groot ziekenhuis. Daar viel hij op door de enkele woor den Nederlandsch, welke hij sprak. Men was overigens op zijn toestand niet ge rust en men vroeg hem of er mogelijk nog iets was, waarmee men hem een plezier zou kunnen doen. Dat was er. Indien het éven kon, zou hij zoo graag, zoo heel graag zijn pleeg ouders van twintig jaar geleden nog eens weerzien. Hij kende hun naam nog heel nauwkeurighy wist precies waar zij gewoond hadden. Dit curieuss geval heeft aller sympathie gehad men beijverde zich om aan dezen onverwachten wensch te voldoen. Zoo is het gelukt het bejaarde echtpaar te vinden. En op een goeden morgen ston den de pleegouders aan het soldatenbed, twee oude, smalle burgermenschen, hij met zijn pet verlegen draaiend in zijn handen, zij plukkend aan de revers van haar oud-modiscben uitgaansmantel. De man had een pakje tabak voor den ge wonde meegebracht, het vrouwtje gaf hem een rozenki'ans en noemde hem „kind". Het is geen vei'haal om geheel te ver tellen. Wat daar gezegd is aan het sol datenbed in de groote witte zaal moet niet op dit papier worden beschreven. Op dat uur hebben de Engelen hun zoetste en teederste muziek doen klinken, welke hier op aarde alleen in de stilte kan worden gehoord. interneerd. De heer Radeniaker/ werd, zoo als van voornoemde zijde wordt medege deeld, in het raadhuis opgesloten en den volgenden dag door een spleet in de deur doodgeschoten, waarna het stoffelijk over schot onmiddellijk ongekist werd begra ven. De drie militairen, wier. namen bekend zijn, zijn nog niet verhoord kunnen worden, daar zij naar het buitenland vermoede lijk Frankrijk moeten zijn uitgeweken. HERTOG VAN WINDSOR ONTVANGT DE PERS. De Hertog van Windsor heeft in de Biïtsche ambassade te Madrid de verte genwoordigers der Amerikaansche en En- gelsche pers ontvangen, wien hij een be- schx-yving gaf van zijn laatste belevenis sen in Frankrijk. In Perpignan heeft hij vijf dagen moeten wachten op een pasvisum. De laatste dagen had hij alleen geleefd van conserven. De hertog is voornemens spoe dig naar Engeland terug te keeren. Gistermorgen is hij volgens het D.N.B. met zijn gevolg per auto uit de Spaansche hoofdstad vertrokken in de richting van Portugal. De hertog had verzocht om ver lenging van zijn verblijfsvisum, dat voor drie dagen geldig was. Naar verluidt heb ben de Spaansche autoriteiten dit echter geweigerd. BRAND IN EEN LANDHUIS DOOR BLIKSEMINSLAG. Gep. sergeant-majoor omgekomen. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in het landhuis van jhr. Roell, oud notaris, ge legen aan de Kluizenaax-slaan te Velp. Het huis, dat met riet was gedekt stond weldra in lichter laaie. Onmiddellijk ging men aan het werk om van den kostbaren, antieken inboedel nog zoo veel mogelijk in veiligheid *e kunnen brengen, doch door dat het vuur zich snel uitbreidde, slaagde men hier in slechts gedeeltelijk. Inmiddels was de brandweer van Velp aangekomen, welke met veel materiaal den strijd tegen het vuur aanbond. Eerst na enkele uren werken had men den brand geheel gebluscht. Bij een ingesteld onderzoek vonden de brandweerlieden op de eei-ste verdieping het lijk van den gep. majoor Sutherland, die vermoedelijk behulpzaam was bij de redding van den inboedel, doch daarbij door den rook werd bedwelmd en ver brandde. De heer Roell bevindt zich in een zieken huis, zijn eclxtgenoote was met een dienst bode alleen thuis. SCHERPE MAATREGELEN TEGEN BELGISCHE DESERTEURS. De „Soir" meldt, dat door de Belgische burgerlijke autoriteiten scherpe maatrege len zijn genomen tegen de Belgische amb tenaren, die zonder roestemming zyn ge vlucht. in plaats van op hun post te blij ven. Thans worden lijsten aangelegd van de namen dezer deserteui-s. Op zoek naar Nederlandsche vluchtelingen in Frankrijk. Gisteren is een uit drie personen be staande „commissie voor de vluchtelin gen" te Breda, naar Frankrijk vertrokken, teneinde de vluchtelingen aldaar te verza melen en hun alle hulp en steun te ver- leenen voor een spoedigen terugkeer. De hulpactie strekt zich niet alleen uit tot de Bredasche vluchtelingen, maar tot alle Nederlanders. Aan de hand van nauwkeu rig bijgehouden lijsten van de vluchtelin gen van Breda en omgeving, en vele hon- derden gegevens van personen buiten Breda, zal de commissie al het mogelijke doen om allen op te sporen en behouden thuis te brengen. Daar de volledige mede werking der Duitsche autoriteiten tot in de finesses geregeld is, zal de terugkeer al zal die door de groote afstanden na tuurlijk vele dagen in beslag nemen betrekkelijk snel geschieden. Is men in staat om lijsten van hen, die zich in Frankrijk bevinden, al eerder naar Nederland te zenden of ï'adiografisch door te geven (er gaat een kortegolf zender mee), dan zal dit stellig geschieden en wordt er te Breda voor gezorgd, dat deze lijsten zullen worden gepubliceerd. Nadrukkelijk wordt verklaard, dat deze hulpactie alle Nederlanders geldt en zich uitstrekt over geheel Frankrijk tot Bor deaux. Landbouw Aanbevelenswaardige groenten- soorten. In verband met de bijzondere omstan digheden verdient het alle aanbeveling groote aandacht aan den groentetuin te besteden, schrijft „De Boerderij". Verschillende groentesoorten kunnen thans nog gezaaid, geplant of gepoot wor den, bij voox-beeld winterandijvie (zaaitijd half Juni-Juli, planttijd Juli- Augustus), variëteit: Breedblad volhart. Veldsla (winterhard)zaaitijd half Augustus. Boerenkool: planttijd Juli, varië teit: half hooge fijne krul. Prei: planttijd Juni-Juli, variëteit: Brab. dikke. Verder verdient het aanbeveling eenige soepgroenten te verbouwen: a. selderij, b. peterselie. Een bijzonder aan te bevelen plant is lavas, een k luidachtige vaste plant, wel ke vermeerderd wordt door scheuren. In den volksmond wordt deze lavas „maggi- plant" genoemd. Bij het klaarmaken van soepen, sausen, enz. een waardevol bezit. Ingezonden Stukken MIDDELBURGSCH HULPCOMITÉ 1910. In ruimen zin wordt er geschonken, Bedden, meubels, enzoovoort, Ook lakens, sloopen en matrassen, Maar niet zooals het hier behoort. Waarom niet eerst een zuiver rooster, Waar men dan op verder bouwt, Dan verdeeling volgens letter, Voor dengeen, die veel berouwt. Daarna komen pas degenen, Die niet van alles zijn beroofd Morgen gaat dit alles beter Als men hier maar aan gelooft. Dit alles schijnt hier slechts een sprookje, Want goede leiding is er niet, Was de verdeeling beter, 't Leed was ook reeds ver geschied. Veel meer kan ik nog beschrijven, Het lijkt mij beter dat 'k stop, Ik ga niet meer naar 't Comité toe, Want. zoo'n regeling is de strop. Krijgt men een bon voor drie paar sokken, Hetgeen men noodig heeft voor het gezin, Zegt eeix ander „Sokkensokken Gaat zoo maar je schoenen in 1" Ik vraag U dan ook namens velen Wanneer verandex'ing hierin Of moeten wij zoo blijven zitten Gaan we zoo den Winter iix? JAC. HUBREGT3E. Rouaansche kaai 47, Middelburg. RADiO-RUBRIEK VRIJDAG 28 JUNI 1940. JAARSVELD 414,4 M. K.R.O.-UITZ. 8.00 Ber. A.N.P. S.05 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuur. 32.00 Gram. 12.15 John Kristel en zijn Troubadours. 12.45 Bex\ A.N.P. 1.00 Gram. 1.35 Verv. van 12.15. 2.00 Orgelconcert. 2.30 Gram. 3.30 Rococo-octet. 4.00 Gram. 4.15 Musiquette en gram. 5.00 Ziekenpraatje. 5.15 Gram. 5.45 Musiquette en soliste. 6.30 V.P.R.O. Cyclus. 6.45 Gram. 7.00 Reportage. 7.20 Gram. 7.30 Reportage. 8.00 Ber. A.N.P, 8.15 Gram. 8.30 K.R.O. Gi'oot Amuse- mentsork., K.R.O.-Opei*ettelcoor en solis ten. 9.45 Gram. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00—10.15 Ber. A.N.P. KOOTWIJK 1875 M. A.V.R.O.-UITZ. S.00 Ber. A.N.P. 8.15 Gram. 9.00 Ber. (Fransch). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Omroepork. en solisten (opn.) Hierna Orgelspel. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 A.V.R.O. Amusementsork. 12.30 Ber, (Duitsch). 12.45 Ber. A.N.P. en event. Gram. 1.00 Gram. 1.45 Ber. (Fransch). 2.00 Bex\ (Duitsch). 2.15 Omroepork. en solist. 3.15 Ber. (Fx-ansch). 3.30 Omroep ork. en declamatie. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 A.V.R.O.-Amusementsork., een da meskoor en solisten (opn.). 5.45 A.V.R.O. Dansork. 6.15 Bei*. (Engelsch). 6.30 Gram. 7.10 Kinderkooi*. 7.40 Reportage. S.00 Ber. (Duitsch). S.15 Ber. (Engelsch) S.30 Ber. A.N.P. en event. Gram. 8.45 Da Capo ork. 9.15 Ber. (Engelsch). 9.30 Om roepork, A.V.R.O.-Opex*akoor en solist (opn.). 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 Ber. A.N.P., sluiting. 11.15—11.30 Bei*. (Fransch)..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7