STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes Er is maar één Bon die vreugde geelt. DAT IS DE MIZDA-80N gulden aan premies. ZUID- en NQORD- 8EVELAND KERKNIEUWS Burgerlijke Stand UIT DE PROVINCIE Het Electriciteitsbedrijf heeft gewerkt onder „hoogspanning". HET GELUK, DAT EEN DIESEL INSTALLATIE NOG NIET GE REED WAS. Wij hebben, in een onzer vorige num mers verteld over het werk van de Ge meentebedrijven in de oorlogsdagen en over de kloeke houding van het personeel. Dit laatste geldt ook voor het electrici teitsbedrijf. Het personeel is dag en nacht in touw geweest. Voortdurend werd er gewaakt en waar het ook maar noodig was, werd onder de moeilijkste en gevaarlijkste om standigheden dikwijls gearbeid. Van de zijde van het personeel wees men er ons intusschen op, dat de houding van den directeur der bedrijven, ir. B. C. Roeters van Lennep, voor allen een voor beeld is geweest, dat het personeel heeft gesterkt en dat vertrouwen gegeven. Wij hebben met ir. Roeters van Lennep een onderhoud gehad, waarin deze hulde bracht aan het personeel. Anderzijds ne men wij gaarne hier bovenstaande op merking van het personeel zelf over. DE DIRECTE SCHADE VALT MEE. Het electriciteitsbedrijf blijkt slechts weinig directe schade te hebben opge- loopen. Van een hoogspanningshuisje in de Kerkstraat is de bovenverdieping ver brand, wat natuurlijk wel stagnatie gaf, doch gelukkig niet ernstig. Verder werd reeds op Woensdag 15 Mei een hoogspan ningskabel gestoord, toen een bom viel in de Eigenhaardstraat. De gestoorde gedeelten werden onmid dellijk afgesloten. Dit werd zeer verge makkelijkt door de talrijke aanwezige sectiekastjes. Wat de schade betreft, is het hier on geveer hetzelfde als bij de andere Ge meentebedrijven: aan de installaties is niets vernield, doch de exploitatieschade is zeer aanzienlijk. Een flink aantal groo- te gebruikers is door de verwoesting van de binnenstad uitgevallen. Het is te begrijpen, ''at twee zakenmenschen, die in een pand een noodbedrijf zijn gaan uit oefenen, niet zooveel stroom gebruiken als zij vroeger deden, toen ieder afzonderlijk Werkte, en veelal in een grootere zaak. Bij de directe schade moet men natuur lijk ook het groote aantal vernielde meters en huisaansluitingen optellen. De verduistering maakt verder ter wijl ook een deel van het kabelnet ver nieuwd zal dienen te worden samen met de lange dagen dat de stroomaf- narne van het bedrijf geweldig gedaald is. Steeds critischer. In de oorlogsdagen waren er steeds ploegen van het technische personeel aan wezig. Allen bleven gereed om onmiddel lijk erop uit te trekken als dat noodig bleek. Ook het administratieve personeel was steeds op zijn post. Zooals wij reeds schreven: er werd dag en nacht gewaakt door een flinke bezetting. Er werd ge werkt, gegeten en geslapen in de bureaux van den dienst Het leek een groot kam pement. Het jeugdige kantoorpersoneel heeft zich kranig geweerd. Slechts bij luchtalarm begaf men zich naar den schuilkelder achter het ge bouw. Een factor van groote beteekenis was, dat men de vrouwen en kinderen in veilig heid wist. De directeur had namelijk de bedrijfsloodsen te Oranjezon ter beschik king gesteld, welke werden ingericht voor de huisvrouwen an het personeel. Boven dien was bjj het pomstation te Oranje zon een flink scherfvrij gebouw, dat be stemd was voor de dieselinstallatie, welke in het bedrijf moest komen als de elec- trische installatie gestoord mocht worden. De machines waren evenwel nog niet ge arriveerd, zoodat dit gebouw een prach tige schuilplaats bood. Deze schuilplaats was door een eigen telefoonlijn direc' verbonden met de bu reaux te Middelburg. Moest het personeel in den schuilkelder vluchten, dan werd de telefoon omgezet en uit den schuilkelder kon men dan o.m. zjjn familie gerust stellen. Dit was een feit van groote psy chologische waarde. lederen dag werd de toestand critischer, tot tenslotte op Vrijdag het groote bom bardement kwam en vlak daarop de bran den. Later kwam het afsluitings- en her- stellingswerk. Hoe goed en gauw dit ge gaan is, weten wij allen. Daarom: bij den wederztjdschen lof van directeur en personeel, onze lof aan het geheele bedrijf. Waar hierbij de kans groot scheen, dat het kantoorgebouw vernietigd zou worden, werden enz., die niet in de kluis konden worden opgeborgen, buiten de stad in veiligheid gebracht. EEN SLIMME. Gisteren zagen wij een wielrjjdster met groote belangstelling kijken naar een rood verkeersbord met een witte balie. Nu zou men denken, dat daar op volg de: afstappen en wandelen in de voor alle rjjverkeer, dus ook voor fietsen verboden richting. Maar niets daarvan, de jonge da me peddelde de Oude Kerkstraat af, alsof er geen verbodsbord stond. Zulke kortzichtigen of was het soms een onbegrijpelijke onbekendheid met de bedoeling van het bord? loopen groot gevaar „op den bon" te gaan, bij de velen, die er ook gisteren weer op zijn gezet. ALS VOORHEEN. Naar in ons blad d.d. 19 Juni j.l. werd hekend gemaakt, was een regeling ge troffen, waarbij het personeel van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst te Middelburg na luchtalarm werd opgeroe pen door een apart „oproepsignaal". Het hoofd Luchtbeschermingsdienst te Middelburg deelt thans mede, dat naar aanwijzing van de Inspectie Luchtbescher ming te 's-Gravenhage dit oproepsignaal vervalt en het personeel van den Lucht beschermingsdienst als voorheen op het sein „luchtalarm" opkomt. CHR. BESTURENBOND. De werldoozenkwestie. De Chr. Besturenbond Goes e.o. -hield een druk bezochte vergadering met de besturen der aangesloten vereenigingen. De voorz., de heer A. de Lange, wees er in zijn openingswoord op, dat het, na de ingrijpende gebeurtenissen die plaats hadden, gewensent is, zich te bezinnen op den art die wacht. De taak der Christenen is het aan den wederopbouw krachtig mede te werken, en volgens den Rijkscommissaris voor het bezette gebied, is dit een taak die de Nederlanders zelf ter harte moeten nemen. Nadat enkele practische kwesties wa ren besproken, werd het vertrouwen ge uit, dat de landbouwers in deze omgeving mede zullen werken om de werkloosheid in Juli tegen te gaan, door zooveel moge lijk arbeiders aan het werk te houden, mede om te voorkomen, dat er in Augus tus, September en October een tekort aan arbeiders zou ontstaan. Opgemerkt werd ook, dat de werkgevers aan de Arbeids inspectie toestemming moeten vragen voor het ontslag van arbeiders. Verder werd er op gewezen, dat aan Nederlandsche arbeiders in Duitschland het daar geldende loon moet worden uit betaald. Van zjjn loon mag men zooveel naar huis overmaken als men wenscht. Voorts werd nog de aandacht gevestigd op de bepaling, dat in het algemeen geen landarbeiders meer tot werkverruiming en steunverleening worden toegelaten, omdat zij zooveel mogelijk in het vrije bedrijf moeten worden opgenomen. Maar hierop kan uitzondering gemaakt worden, wan neer na ernstig onderzoek vast staat, dat voor alle landarbeiders ter plaatse geen arbeid in het landbouwbedrijf te vinden is. Geslaagd. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma als Scheepswerktuig- kundige de heer M. B. Rein alhier, leer ling van den cursus ter opleiding van scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. Nu meer dan ooit is het ver standig in M1DZA-ZAKEN te koopen, naast goede bediening en billijke prijzen ook nog de waardevolle MIDZA-JBONS. Deze week weer Ds. G. Boersma 50 jaar predikant. Zaterdag 6 Juli a.s. viert ds. G. Boers ma, predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Silvolde, zijn gouden ambtsjubileum. Ds. Boersma was van 1903 tot 1909 pre dikant te G o e s en heeft daar den stoot gegeven tot oprichting van een Christelijke school. Ondanks zijn hoogen leeftijd (80 jaar) mag ds. Boersma nog met opgewektheid zijn arbeid verrichten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Veen- huizen ds. W. E. Heiboer, Ouwerlterk. Afscheid ds. O. de Ra. Ds. C. de Ru, Ned. Herv. predikant te Biggekerke, zal Zondag a.s. afscheid nemen en Zondag 7 Juli zjjn intrede doen te Rozenburg. Bevestiger is ds. G. de Ru van Almen. Ds. A. D. C. Kok 70 jaar. Zaterdag 6 Juli a.s. viert ds. A. D. C. Kok, em. predikant te Scheveningen, z(jn 70sten verjaardag. Ds. Kok was van 1912 tot 1916 predikant te Scharendijke. Evangelisch Luthersche kerk. Drietal te Deventer ds. JJ.JJ Gronloh te Bodegraven, ds. C. F. Nolte te Middelburg -Vlissingen, ds. C. Pel te Nijmegen. VLISSINGEN. Van 2427 Juni ondertrouwd: J. Tiel 25 j. en M. Boer 19 j.; G. J. Provoost 21 j. en M. R. van de Velde 20 j.; A. J. van der Meer 26 j. en H. Schout 21 j.; J. Kreikamp 43 j. en M. J. Cornells 34 j. Getrouwd: M. G. Jansen, 30 j. en E. J. Meijer 29 j.; J. H. U. de Wette, 29 j. en M. H. van Dinteren 27 j. Geboren: Maria Anna, d. v. J. de Witte en S. P. Ocké; Susanna Everdlna, d. v. P. A. Mulders en A. M. Lente; Pieter, z. v. J. Bosselaar en P. Louwerse. Overleden: C. Rosendaal 69 j., wede. van J. Castel; W. C. Jonckman 18 j.; W. Zon neveld 27 j.; A. van Rijswijk 40 j. man van M. J. de Wit. Vaststelling maat op kreeften, enz. Bij beschikking van den Secretaris-Ge neraal, waarnemend Hoofd van het Depar tement van Landbouw en Visscherij, is be paald, dat in 1940: 1. met ingang van 27 Juni, in afwijking in zoover van het voorgeschrevene in arti kel 23, lid 1, van het Zeeuwsche stroomen- visscherjjreglement, de maat op kreeften van het vrouwelijk geslacht wordt vastge steld op 12 cm.; 2. het, in afwijking van het voorgeschre vene in artikel 24, lid 3, van het Zeeuw sche stroomenvisscherijreglement, verbo den zal zijn de kreeftenvisscherij uit te oefenen tusschen 27 Juni en 9 Augustus en na 16 September. Visschen met de ansjovïsfuik. Bij beschikking van den Secretaris-Ge neraal, waarnemend Hoofd van het Depar tement van Landbouw en Visscherij, is be paald, dat, de gesloten tijd voor het vis schen met de ansjovisfuik, het ansjossleep- net en het staand ansjoviswant in de Zeeuwsche stroomen in 1940 zal ingaan op 15 Juli in plaats van op 1 Juli. Walcheren OOK VELE LANDBOUWERS HEBBEN SCHADE GELEDEN. Vee door granaatscherven gedood. Men schrijft ons: Wij hebben kunnen lezen, welk een groote schade het oorlogsgeweld heeft aan gebracht, zoowel in de steden als in som mige dorpen, aan gebouwen, ongerekend nog de vernielde inboedels. Doch niet is vermeld, dat ook vele land bouwers groote schade hebben geleden, doordat paarden, koeien of ander vee, in de weide loopende, door granaatscherven werden gedood of zoodanig werden ge wond, dat de dieren moesten worden afge maakt. Vooral in de gemeenten, die in de vuur linie lagen, zooals Nieuw- en St. Joosland, Ritthem, Oost- en West-Souburg, Koude- kerke en St. Laurens, is veel vee het slachtoffer geworden van den oorlog- Er zijn boeren die meer dan 10 stuks hebben verloren. OPLICHTER AANGEHOUDEN. GRIJPSKERRKE. Dezer dagen werd door de gemeentepolitie alhier procesver baal opgemaakt wegens oplichting, tegen een persoon uit Zwammerdam die collec teerde voor weduwen en weezen in Rot terdam. De gedupeerde garaalen-visschery. VEERE. Hoewel de garnalenvisscherij nog niet is aangevangen, ofschoon degenen, die ter vischvangst willen uitzeilen, zulks mogen doen, doch op eigen risico, heeft een enkele Arnemuidenaar deze week een dag gevischt. Dat het resultaat zeer gering was, laat zich begrijpen, wanneer men be denkt, dat, om een loonende vangst te boe ken, men niet te dicht onder de kust moet trekken, waar doorgaans weinig visch loopt. Aan den anderen kant is het begrij pelijk, dat de visschers er weinig voor ge voelen om voorshands ver naar buiten te gaan. Enkele Veerenaars hebben gedurende de laatste paar weken ook garnalen ge vischt in de binnenwateren, doch met al even. weinig tastbare resultaten. Raad van Domburg. DOMBURG. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond voltallig, on der voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. L. F. baron van Tuyll van Seroos- kerken. In zijn openingswoord, hetwelk hij sprak naar aanleiding van de buitengewone tijdsomstandigheden, herinnerde de voor zitter aan de ernstige ongerustheid die er heerscht cmtrent het lot van een on zer inwoners, van wien vermoed wordt dat hij is gevallen bij de uitoefening van zijn plicht voor het vaderland. Verheugd zijn we allen, aldus verder de spreker, dat alle overigen behouden zijn weergekeerd. Tijdens de oorlogsdagen heeft Domburg zich van de goede zijde laten zien. Blijk werd gegeven - van opofferingsgezindheid en hulpvaardigheid tijdens de evacuatie van zoovelen hier. In de afwikkeling der verrekening met de vele instellingen die naar hier wa ren overgebracht zijn wel verschillende moeilijkheden, maar spr. is er van over tuigd dat dit alles ten goede zal worden geregeld. De algemeene toestand is thans zeer ordelijk binnen onze gemeente en spr. sprak de verwachting uit, dat zij dat ook zal blijven. God, aldus besloot spreker, behoede ons vaderland en onze gemeente en zij ons in het besturen nabij. De heer De Visser sprak woorden van dank en waardeering tot den bur gemeester, de wethouders en den secre taris voor alles, wat zij in de moeilijke dagen hadden gedaan en sprak den wensch uit, dat we verder in vrede en rust aan de opbouwende werkzaamheden ten gunste der gemeente mogen arbeiden. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van de gemeente Vlissin gen voor dc opname van inwoners tijdens de evacuatie der bevolking. Verder een schrijven van Ged. Staten dat bij een eventueele a.s. vacature van gemeente-ontvanger overwogen zou wor den de mogelijkheid ^an samenvoeging in één persoon van deze functies voor de gemeenten Domburg en Oostkapelle. De begrooting \an het waterleiding bedrijf 1939 werd gewijzigd evenals de gemeentebegrooting van dat jaar. De voorz. vond hierbij aanleiding mede te deelen dat 1939 niet ongunstig was geweest en een batig slot zal geven. Zulks is mede veroorzaakt door de min dere uitgaven voor de werkloosheidsvoor ziening. B. en W. stelden voor dit jaar de ker mis niet te laten doorgaan. De heer De Pagter sprak er zijn spijt over uit, dat deze omstandigheden noodig waren om tot dit voorstel te ko men, terwijl hjj het tevens jammer vond, dathet voorstel slechts een tijdelijk ka rakter droeg. De voorz. antwoordde dat het de wensch is der autoriteiten, dat alle vreug debetoon achterwege blijft en dat het ook niet nu de geschikte tjjd is om besluiten te nemen van vérstrekkende beteekenis. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van het bestuur van de landbouwschool te Middelburg was een verzoek ingeko men tot toekenning van een subsidie van 20 per leerling uit deze gemeente per jaar. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen. Den heer De Visser is het voorstel wel sympathiek, maar hij vond het een uezwaar dat de subsidie gedu rende 30 jaar wordt verleend. De voorz. zegt dat dit wel noodza kelijkerwijs gevraagd moet worden ten einde een basis te hebben voor de finan ciering bij nieuwbouw. Het voorstel wordt dan gewijzigd in dien zin dat een jaarlijksch maximum wordt genoemd van 100, waarna het voorstel m. a. s. wordt genomen. Een besluit werd genomen tot overname van verschillende stukjes grond langs de trambaan onder St. Jan ten Heere voor den prijs van 1.— in totaal, van de N.V. Stoomtram Walcheren. Aan extra-hulp voor werkloozen in den vorm van B-steun werd ook in 1940 deel genomen doordat de Raad besloot tot het uittrekken van een bedrag van 53.— voor dit doel. Het gemiddelde aantal werk loozen in 1939 gedurende de eerste maan den was n.l. 25 en dat der ondersteunde boeren en tuinders 3. Voor de rondvraag was door den heer Visser een tweetal vragen ingediend. De eerste vraag was naar aanleiding van de uitgaven voor de luchtbescherming. De VOORZ. antwoordde, dat de toegestane kapitaalsuitgaven voor dit doel niet alle waren gedaan. Wel echter is in ruime mate overschreden de toegestane post voor de loopende uitgaven. Zulks komt ook in zonderheid door het bezetten van den post luchtwachtdienst. Aan den anderen kant echter verlicht deze weer voor een groot deel de uitgaven voor de werkloos heidvoorziening. In de tweede plaats had de vraagsteller geïnformeerd naar den stand der geld middelen sedert 1 Mei j.l. Hierop werd door hem een geruststellend antwoord ge kregen. Voorloopig is hieromtrent alleen te zeggen dat de distributie-maatregelen een grootere uitgave zullen vragen dan verwacht was. De voeding van de hier ver toevende geëvacueerden voor zoover die van gemeentewege plaats vond, zal met de betreffende gemeenten verrekend wor den. Zeer vele nota's zjjn ingediend voor defensie door de ingezetenen. Spreker wordt dagelijks versterkt in zijn verwach ting dat deze terecht komen. Mocht dit echter onverhoopt niet geschieden, dan zal hjj overwegen om maatregelen te nemen dat niet een klein gedeelte der bevolking maar dat allen naar verhouding mede be talen hieraan. Alsdan zal de kaspositie na der aan de orde komen. RAADSAGENDA. WESTKAPELLE. Agenda van de open bare vergadering van den Raad der ge meente Westkapelle op-Donderdag 27 Juni 1940f des namiddags 7 uur ten gemeente- huizé. 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting 1939. 3. Wijziging begrooting 1940. 4. Aangaan rekening-courant over eenkomst. STRAND TE KOUDEKERKE WEER GEDEELTELIJK VRIJGEGEVEN. De liefhebbers van het strandleven zul len met blijdschap vernemen dat wederom een deel van het Koudekerksche strand voor het publiek is vrijgegeven. De Duit- sche autoriteiten hebben vergunning ge geven op het strand tusschen het café Duinzicht aan het rijwielpad tot ongeveer aan den zjjtak van den Dishoekschen kei weg, d.i. nabij de hofstede Dishoek, weer tenten enz. te plaatsen. Na zonsondergang mag zich echter niemand meer op het strand bevinden. Ongetwijfeld zullen velen van de geboden gelegenheid gebruik maken, zoodat wan neer het prachtig zomerweer blijft, weldra weer een gezellige bedrijvigheid op het strand zal heerschen. VOOR DE GETROFFENEN. Bjjna 1000 In do gemeente Vrouwenpolder. VROUWENPOLDER. De collecte voor de Zeeuwsche slachtoffers van het gebeur de in Mei heeft te Vrouwenpolder 518.70 en te Gapinge 460 opgebracht dus in totaal 978.70 in de gemeente Vrouwen polder. Zuid-Beveland COLLECTE NATIONAAL HULPCOMITé 1940. OVEZANDE. BQ de op vorige week Za terdag te Ovezande gehouden inzameling ten bate van het Nationaal hulpcomité 1940 bedroeg het opgehaalde bedrag 530. Nog geen hervatting van den dienst HansweertWalsoorden. Naar wjj vernemen is de aangekondigde hervatting van den Provincialen Stoom- bootdienst tusschen Hansweert en Wals oorden tot nader order uitgesteld. Geslaagd. KRUININGEN. Geslaagd te 's-Graven- hage voor het Voorloopig Diploma als Scheepswerktuigkundige de heer C. M. van Dyke alhier, leerling van den cursus ter opleiding van Scheepswerktuigkun digen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. DE NATIONALE HULP. Te Hoedekenskerke ruim f 1800 ingezameld. HOEDEKENSKERKE. De collecte voor dc Nationale Hulp, die dezer dagen ge houden werd, heeft opgebracht: te Kwa- dendamme 509 en te Hoedekenskerke 797,25. In de gemeente Hoedekenskerke totaal dus t 1306,25. Opbrengst nood-collecte. HOEDEKENSKERKE. De nood-collecte gehouden in de kerk der Geref. Gemeente, uitgeschreven door de synode der Geref. Gem. ten behoeve van hen dio schade hebben geleden gedurende de oorlogsdagen, heeft opgebracht 213, Noord-Beveland De brooddistributie. KAMPERLAND. In verband met de brooddistributie is door de bakkers alhier besloten om evenals Donderdags ook Dins dags geen brood te bakken. In de gemeente Wissenkerke bijna 3600 ingezameld. WISSENKERKE. De collecte voor het Nationaal Hulpcomité voor oorlogsslacht offers bracht in deze gemeente op dorp Wissenkerke 1593,95 dorp Kamperland 1677.73, dorp Geersdijk 326.80, totaal 3598.48. De burgemeester bracht dank aan de milde gevers en aan de collectanten. Zeeuwsch-Vlaanderen DE GEZONKEN SCHEPEN TE BRESKENS. Een officieel ingesteld onderzoek in de haven van Breskens bracht aan het licht, dat daar niet minder dan 39 gezonken schepen in liggen. Natuurlijk zullen deze schepen verwij derd moeten worden. Het provinciaal be stuur heeft zich dan ook laten voorlich ten over de wijze waarop dit het best zal kunnen geschieden. Volgens deskun digen zijn er twee mogelijkheden, n.l. het lichten der schepen of het droogleggen der havenkom. Beide mogelijkheden zjjn zeer kostbaar wat uitvoering betreft en bjj het lichten is nog het risico, dat verschillende schepen doormidden zullen breken. Voor de drooglegging der haven geldt weer het be zwaar dat dit ongeveer een half jaar zal duren, omdat er eerst een waterdichte damwand moet worden geslagen in den havenmond. Met belangstelling wacht men te Bres kens af wat de provincie in deze gaat doen. (De Z.) De vroege aardappelenoogst. AXEL. In "het Land van Axel is men thans druk bezig met het rooien der vroe ge aardappelen. De kwaliteit is over het al gemeen goed, dcch de lcnollen zijn op velo perceelen klein van stuk. Er is wenig vraag naar oude aardappe len, daar men de nieuwe reeds kan ltoo- pen voor 6 a 7 ct. per kg. Ronddolende legerhonden. AXEL. Tegeljjk met de Belgische cn Fransche krijgsgevangenen zijn veel leger honden in Zeeuwsch-Vlaanderen terecht ge komen. Menigeen heeft zich over deze die ren .waaronder pracht exemplaren, ont fermd, doch veel honden zjjn nog zonder beschermer gebleven, toen de troepen van hier verder getransporteerd werden. Voor zoover ze niet zijn afgemaakt, moeten ze nu verder maar aan den kost zien te ko men in deze streek. Groote vernielingon Sn het postkantoor aangebracht. AXEL. Alvorens de Franschen en Bel gen uit deze gemeente wegtrokken, hebben ze op het post-, telegraaf- en teelefoonkan- toor zoowat alles grondig vernield of on bruikbaar gemaakt. Thans is alles weer in zoover hersteld, dat de abonné's alhier ook weer van de telefoon kunnen gebruik ma ken. Oranjepolder. BIERVLIET. Dinsdagmiddag vergader den de stembevoegde ingelanden van den Oranjepolder alhier, in het café van den heer Camiel Wjjffels. De djjkgraaf, de heer Van Hoeve, heette alle leden hartelijk welkom. Daarna werd een aanvang gemaakt met het afwerken van de agenda. Het vorige dienstjaar sloot met een ba tig saldo van 96.195. Het djjkgeschot over het jaar 1940 op 1941 werd vastgesteld op 7,75 per hectare. Er hadden geen benoemingen plaats. Tot slot dankte de voorzitter, de heer Van Hoeve, den ontvanger-griffier, den heer Carpreau, voor zjjn accuraat werk, waarna hij de vergadering sloot. Begin Juli zal het automatische telefoon verkeer weer mogelijk zjjn. TERNEUZEN. Het telefoonverkeer tus schen Zeeuwsch-Vlaanderen en andere dee len des lands heeft onder de omstandighe den zeer te lijden gehad. Sedert 10 Mei, toen een groot aantal der aansluitingen op het locale Rijkstelefoonnet moest worden uitge sloten van alle telefoonverkeer, was Zeeuwsch-Vlaanderen ook in dit opzicht ge ïsoleerd. Toen het voeren van telefoonge sprekken elders in den lande en ook in an dere deelen van Zeeland weer mogelijk was, kon dit in Terneuzen nog niet geschieden, omdat daar op 21 Mei ernstige schade werd toegebracht aan de telefooncentralehet automatische verkeer tusschen de aange slotenen onderling was, tengevolge van de beschadiging van de automatische inrich ting, onmogelijk, en ook interlocale gesprek ken konden daardoor niet via de eigen aan sluiting der abonné's tot stand worden ge bracht. Gelukkig kon na eenigen tjjd verbinding via de cel ten postkantore worden verkre gen, zoodat op die wjjze een eerste schakel in het telefoonverkeer was hersteld. De her stelwerken voor het locale telefoonnet wer den intusschen met alle kracht voortgezet. Thans is men daarmee, volgens de Msb„ in zooverre gevorderd, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden het auto matische telefoonverkeer te Terneuzen op 1 of 2 Juli a.s. mogeljjk zal zjjn. Van dien datum af zal ook de gelegenheid om vla de eigen aansluiting interlocalo gesprekken te voeren, hersteld zjjn. Verhooging der wapenproductie in de Sovjet-Unie. Reuter meldt uit Moskou De centraio Raad van den bond van syndicaten roept de arbeiders op, de wapenproductie der Sovjet-Unie te verhoogen. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat het oorlogsgevaar voor Rusland is toegenomen. Dientenge volge moet men op verrassingen voorbe reid zjjn en daarom zoowel de landsver dediging als ook het economische systeem versterken. De zes k zevon-urige werkda gen moeten tot acht uur verlengd worden. De Raad stelt eveneens voor de arbeids week van zes op zeven dagen te brengen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2