m urm en Ilk III'"" WCer verhaar 11L LU te9en dezelfde lage prijzenl jozQ Inöo RECHTBANK TE MIDDELBURG. Tweeds Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 2S Juni 1940 In 10 zaken van diefstal tezamen 5 jaar en 5 maanden gevangenisstraf geë'scht. Voor de rechtbank te Middelburg zijn Dinsdagmorgen een 10-taJ zaken behan deld, die alle verband hielden met toe- eigening van voorwerpen speciaal rg- wielen toebehoorende aan anderen, tg- dens de oorlogsdagen. In de eerste zaak was verdachte de 70- jarige D. v. d. K., uit Souburg, die zich op 18 Mei een rijwiel heeft toegeëigend. Het bleek, dat verdachte een rijwiel in een sloot heeft gevonden, hij heeft daaraan verande ringen aangebracht, o.a. een wiel verwis seld en daarna het rijwiel zwart gelakt. Dat hij ook andere voorwerpen zou heb ben behouden, die hij oneerlijk gekregen had, ontkende verdachte, want Duitschers hadden gezegd, dat men verschillende din gen mede mocht nemen. Op een vraag van den president of verdachte Duitsch ver staat, zeide hij, dat de Duitschers met handbeweging aantoonden, dat men zijn gang kon gaan. Verdachte gaf toe, dat hij ook nog een damesrijwiel in een sloot had gevonden. De officier van justitie, mr. Van der Minne, achtte het ten laste gelegde bewe zen en vorderde 6 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees op den hoogen leeftijd van verdachte qn zeide, dat deze gunstig bekend staat. Tot zijn 65ste jaar heeft hij de stoomvaart maatschappij „Zeeland" gediend. Hij was onder den invloed der algemeene verwar ring geraakt. Pleiter legde een verklaring van een oud-gezagvoerder over, onder wien v. d. K. jarenlang gevaren heeft en die zeer gunstig over hem denkt. Spr. vroeg 1 clementie en dit wel in den vorm van ge deeltelijke onvoorwaardelijke en gedeelte lik voorwaardelijke, veroordeeling. In de nu nog volgende 9 zaken was mr. M. H. Tigelaar uit Yerseke toegevoegd raadsman. Voor de eerstvolgende 5 zaken had mr. baron van der Feltz de taak van het O.M. van mr. v. d. Minne overgenomen. De 36-jarige landarbeider J. C. v. d. V., uit Krabbendijke, erkende op 13 Mei een rgwiel te hebben gevonden en het na re paratie te hebben geruild voor het rgwiel van een vluchteling. Dit heeft hij ook weer gerepareerd. Hij heeft het in zijn bezit ge houden tot de politie het vond. De. officier van justitie geloofde er niet veel van, dat verdachte aangifte deed bij de vrouw van den veldwachter, zooals hg nu wilde doen voorkomen en vorderde 6 maanden met aftrek. De verderiger zeide, dat deze verdachte geen diefachtigen aard heeft en vroeg daarom clementie voor hem. De 29-jarige landarbeider! D. A. v. d. V., eveneens uit Krabbendijke had op 18 Mei een rijwiel in zijn bezit gekregen, en zeide nu dit van de Duitschers te hebben ont vangen. Hij had. het rgwiel op zolder gezet, waar de politie het vond, en zeide nu dat hij dit deed omdat het stuur stuk was. Hg erkende zelf een fiets te hebben, waarop de president er hem op wees, dat hrj dan toch geen fiets noodig had. Druk gesticuleerende trachtte verdachte Zijn onschuld te bewijzen. De officier wees hem er op, dat hij toch ook niet voldaan heeft aan de op 5 Juni namens den burgemeester gegeven op dracht in te leveren, wat men van anderen onder zich had en dat hg het nummer van de fiets onleesbaar had gemaakt. Mr. v. d. Feltz vroeg ook nu veroordeeling tot 6 maanden. De verdediger gaf toe, dat verdachte ze ker beter had gedaan de politie te waar schuwen en refereerde zich overigens aan het oordeel van de rechtbank. Vervolgens nam op het beklaagdenbankje plaats de 31-jarige werkman B. J. L. uit Terneuzen, die op 25 of 26 Mei te Temeu- zen zou hebben weggenomen 2 paar schoe nen, een teiltje, een lepel, een vork, een borstel, 2 petroleumstellen en een dames fiets. Uit de nadere uiteenzetting door den president en de aan verdachte gestelde vmgen, bleek, dat deze één paar schoenen te koop heeft aangeboden en het andere paar heeft weggegeven. Alle andere goe deren zijn bij hem in beslag genomen. Ver dachte nam een en ander weg, omdat an dere menschen het ook deden en hg begon te helpen bij een schoenwinkel, die geheel leeg geplunderd is. De officier vorderde tegen dezen plunde raar 8 maanden, waarna de verdediger er op aandrong de straf ten deele voorwaarde lijk te doen zijn. De 28-jarige A. A. L., transportarbeider uit Terneuzen zou op 21 Mei 3 paar schoenen hebben ontvreemd. Verdachte gaf toe de schoenen uit een winkel te hebben weggenomen, evenals an deren dat deden. Dit deed den president opmerken, dat zulks voor den betrokken winkelier een groote schade beteekende. Het bleek verder, dat gelast was, dat alle personen beneden 50 jaar Terneuzen moesten verlaten en zulks op gevaar van dood geschoten te worden. Verdachte is gaan kijken hoe de zaak er voor stond en heeft alvorens weer weg te gaan de schoe nen medegenomen. De officier vorderde in deze zaak ook 8 maanden. De raadsman drong op clementie aan en verdachte zeide nog de schoenen te hebben gestolen om ze te verlcoopen en zoo aan melk voor zijn kinderen te komen. De 36-jarige landbouwer E. d. K. uit Krabbendijke stond terecht wegens dief stal van een rijwiel van J. van Haperen te Krabbendijke op 13 Mei. Uit het verhoor bleek, dat verdachte zijn eigen rijwiel kwijt was en toen maar een ander had genomen, dat hij niet aan gegeven heeft. Op het feit dat op het be lastingplaatje de naam van den eigenaar stond heeft de K. niet gelet en hij zeide, den naam van den leverancier niet te heb ben uitgeschrapt. De officier vond dit vergrijp minder ern stig dan de vorige en vorderde 4 maanden. De verdediger was het met den officier eens, dat dit feit minder ernstig is. Ver dachte was geëvacueerd, hij heeft aan de fiets niet geknoeid. Zijn ploegbaas oordeelt zeer gunstig over hem en hij is steeds trouw en eerlijk geweest. Daarom is vol gens pleiter een langdurige gevangenis straf hier niet op zijn plaats en pleitte spr. voor onmiddellijke invrijheidsstelling mede omdat verdachte juist gisteren 12 y2 jaar getrouwd was. Na re- en dupliek ging de rechtbank in raadkamer, maar zeiöe bg terugkomst, dat zg geen termen vond om aan het verzoek tot invrijheidstelling te voldoen. Hierna nam mr. v. d. Minne weder de plaats van het O.M. in. Het was nu de 56-jarige werkman F. H. de P- uit Vlissingen, die zich te verant woorden had en wel wegens diefstal op 18 Mei van een. heerencostuum afkomstig uit den winkel van F. J. den Boer op het Bellamypark. De president wees hem er op, dat hij nu wel zeide, dat hij het pak van een ander kreeg, maar dat het toch niet opgaat zoo iets, waarvan men weet, dat het gestolen is, aan te nemen. De geheele winkel was leeg gehaald. Of verdachte het costuum aannam van een ander, wetende dat het gestolen was of wel dat hij het zelf weg De opbouw in ons land. De herstellingswer! zaamheoen aan de tram- en verkeersbrug in den weg Neuzen— Zaamslag over de Othensche kreek vorderen goed nam blijft in zooverre hetzelfde dat beide dingen strafbaar zijn. De officier van justitie vorderde een ge vangenisstraf van 5 maanden. De verdediger refereerde zich aan den uitspraak van de rechtbank. De 30-jarige F. W. B., werkman te Sou burg, heeft op 18 Mei een dames- en een heerenrijwiel ontvreemd. Hij zeide, dat zgn eigen fiets was weggenomen. waarop de president opmerkte dat hij dan zoo maar een anderen weg nam en dan nog wel twee tegelijk. Daarbij heeft hij zich ook niets aangetrokken van de waarschuwing van den burgemeester inzake het inleveren van goederen, die men onder zijn beheer heeft, tenvgl zij van een ander zijn. De officier vorderde 6 maanden en de verdediger drong op een ten deele voor waardelijke veroordeeling aan. De 24-jarige metaalbewerker J. C. G. uit Souburg stond terecht wegens diefstal van een rijwiel op 18 Mei. Het ble'ek, dat deze verdachte ook geen aangifte deed en dat bij hem in huis heel wat meer goederen werden aangetroffen, die bij' de plunde ringen verzameld waren. .De. officier vorderde in deze zaak 8 maanden, terwijl de raadsman er op wees, dat de feiten geschieddenlin een eigenaardi- gen tijd, links en rechts was alles wegge pakt en dan vindt dit licht navolging. Er is z.i. aanleiding voor een gedeeltelijk voor waardelijke veroordeeling. Ten slotte stond terecht de schoonvader van den vorigen verdachte, de 41-jarige koopman J. B. uit Souburg, verdacht van diefstal van een rijwiel nabij het vliegveld in den loop van de maand Mei. Het bleek, dat het een damesrijwiel betrof, waarin andere wielen werden gezet. Er werden nog andere rijwielen, een motorfiets en ten slotte ook een leeren koffer gevonden. Dit laatste deed de president vragen of ver dachte op reis wilde gaan. Ook nu luidde de eisch 8 maanden, waarop de verdediger opmerkte, dat deze verdachte, in tegenstelling met zijn schoon zoon, een blanco strafregister heeft, waar om spr. op uiterste clementie aandrong. De uitspraak werd in alle zaken bepaald op Vrijdag 5 Juli. Zesduizend Nederlandsche kinderen naar den Ostmark. Het D.N.B, meldt uit Weenen: Zesduizend Nederlandsche kinderen zijn Dinsdag voor een vacantie van verschei dene maanden naar den Duitschen Ost mark vertrokken. Zij zullen voor het grootste gedeelte in Salzkammergut, een omgeving met het mooiste landschap van de Alpen, in kindertehuizen worden on dergebracht en onder geneeskundig toe zicht staan. De Ostmark wil met deze uitnoodiging zijn dank betuigen voor de zorg aan Ostmarksche kinderen na den wereldoorlog in Nederland besteed. Generaal-majoor Fritz Loeb gesneuveld. De generaal-majoor Fritz Loeb, com- mandeerendc generaal en bevelhebber in een „Luftgau" is den vliegerdood gestor ven. De naam van generaal Loeb is nauw ver bonden met het vierjarenplan. Hij was van 1934 tot 1936 chef der bevoorrading in het rijksluchtvaartainisterie en heeft zich groote verdiensten verworven bij den opbouw van de Duitsche luchtvaartindus trie. In 1934 werd hij tot chef van den staf voor grondstoffen en deviezen bij Maar schalk Goering benoemd. Bij de organi satie van het vierjarenplan had hij tot taak de financieele kwesties van het pro gram in samenwerking met de rijksminis teries van financiën en economische za ken te behandelen. Bij de reorganisatie van het rijksrninisterie voor economische zaken werd generaal Loeb met de leiding van de industrieele afdeeling belast. Nog hetzelfde jaar kwam hij terug bij het rijksluchtvaartministerie. DE HERTOG VAN KENT IN LISSABON. Als vertegenwoordiger van den Engel- schen koning bij de Portugeesche eeuw feesten is gistermorgen op het vliegveld Cïntra de hertog van Kent met zijn ge malin aangekomen. Hij zal tijdens zgn ver blijf in Portugal in het paleis van Belem wonen. ï&ut uit ei§m êmlmnf llhikW NV KON NED ZOUTINDUSTRIE - BQEKELO - HENGELO VfcfcP taaiste bus Door CECIL FREEMAN CREGG. 25. „Nu de deur aan den buitenkant afge sloten is, kunnen wg die het beste van bin nen uit barricadeeren. Wij kunnen daar langs toch niet ontsnappen, dat is duide lijk". Higgins keek de kamer rond naar een bruikbare versperring en zgn oogen vielen op den grooten Sanderson. Ondanks hun gevaarlijke positie glimlachte hg op gewekt, toen deze gedachte hem te binnen schoot. „Hier, Tommy, help eens een handje!" De jonge Hamper, wiens van nature vlug verstand nog verscherpt was door den straathandel, begreep oogenblikkelijk de bedoeling. Te zamen sleepten zij den vergeefs protesteerenden Sanderson naai de deur, waar zg hem stevig op zijn stoel tegen het paneel plantten. Ruim tweehon derd pond menscheljjke onbeweeglijkheid: een stevige barrière. „Nu, Tommy, hoe ben jij hier binnenge komen?" De jongen boog zich naar hem over en fluisterde: „De Gladde liet mg door de achterdeur naar binnen. Hg denkt, dat ik al weg ben." „H'm. Dat is typisch." Er werd op de deur geklopt en opnieuw hoorde de inspecteur die metaalachtige stem. „Wel, Sanderson, is die brave inspec teurehnon composik be doel hors de combat? Is hfl buiten gevècht gesteld?" Een pauze volgde. „Zoo zoo, beste Sanderson. Je hebt dus gefaald, hé?" Een felle bedreiging lag in die woor den. Het gezicht van den gebonden man werd ziekelijk groen en de inspecteur voel de bijna medelijden met liem. Aan den an deren kant van de deur werden instructies gefluisterd en zij hoorden het geluid van wegsnellende voetstappen. Higgins pro beerde het met bluf. „Hela! Jullie daar! De politie heeft het huis omsingeld!" Een vroolgke lach weerklonk van de an dere zijde. „Ja. ik zag dien eene gaan." „Hij is dus veilig weggekomen, hè?" Vriendelijk bedankt. Hij moet nu wel al weer terug zijn, met ongeveer dertig an deren," Higgins luisterde gespannen om zich ervan te overtuigen of zijn schot doel had getroffen of niet. „Zij wachten slechts op een teelten van mg." „Waarom dat teelten dan niet gegeven, mijn waarde inspecteur?" Zoo, dat was dat! Een seconde later klonk er een schot. In het houten paneel van de deur ver scheen een mooi rond gaatje, terwgl een kogel vlak langs het hoofd van den in specteur vloog en een gat ii. den tegen- overgestelden muui boorde. Het gat in de deur bevond zich ongeveer vijf cen timeter boven het hoofd van Sanderson en met een blik van ontzetting in zgn oogen probee-de de gebonden man zich zoo klein mogelgk te maken. Inspecteur Higgins sloop naar het raam en keek naar buiten. Het begon al te schemeren en in minder dan een uur zou het waarschijnlijk donker zijn. Tom my en hg moesten hun sterkte verdedi gen, tot de beschuttende duisternis het huis zou omhullen, om dan te probeeren, langs het raam te ontsnappen. Mogelijk echter zou de sinistere .stem" op het zelfde idee komen. In reder geval was het vrij waarschijnlijk, dat hij het raam zou bewaken. Wat dacht lig er in 's hemels naam mee te winnen, wanneer lijj den inspec teur doodde of gevangen nam Zoodra hg als vermist gesignaleerd zou worden, zouden in dit huis natuurlijk onderzoe kingen worden ingesteld. Zou hij denken, de politie om den tuin te kunnen leiden bij dit onderzoek? Wat zou er gebeuren? Di-yan of een andere inspecteur zou uit zoeken, waar Higgins het laatst gezien was. De inspecteur van het plattelands bureau zou hem naar den dorpsagent ver wijzen en die op zijn beurt zou hen naar het tuinhek voeren.-En dan? Zou Dryan op zijn beurt vermoord of gevangen ge nomen worden? Dat was te dwaas. Zoo konden zg maar niet bljjven doorgaan. Er moest de een of andere reden be staan. Zij hadden Higgins als inspecteur aangesproken, voordat hij zelfs zijn kaartje had afgegeven, ja, hij had dit in het ge heel niet afgegeven. Ze kenden hem dus. De Gladde had hem herkend, natuurlijk, zoodat er geen reden was, waarom dit met de anderen niet het geval zou zgn. Maar waarom mg, vroeg Higgins zich af. Zonder e enige opschepperij wist de in specteur van zichzelf, dat lig beschouwd werd als een van de bekwaamste Inspec teurs van de Yard. Hij was hier gekomen om den man te identificeeren, die boven op de bus vermoord was, maar hg had sturen. Of waren zg op de hoogte van zijn onderzoekingen inzake den dood van Henry Hamper? Zg moesten deze zaak toch als afgedaan beschouwd hebben, zoo dra de schouwing voorbij was. Waven zgn onderzoekingen in die richting onwelkom Op de een of andere manier stonden beide zaken met elkaar in verband. Was Sander son de eigenaar van den hoed en de hand schoenen, die in Hamper's kamer gevon den waren? Was „de stem" de geuniform- de politieman, die dien bewusten Zondag avond geholpen had om Hamper naar zgn kamer te brengen? Dat moest de verkla ring zijn. Behalve Summers wist. niemand nog op de Yard van zijn voortgezet onderzoek. Ja, indien, hij zou sterven, zou dat onder zoek naar alle waarschijnlijkheid nooit worden voortgezet, niet zoozeer omdat de zaak gesloten was, als wel om het feit, dat het hier een nei'soonlgke kwestie van Higgins betrof. Hij was er verantwoorde lijk voor, dat Summers die zaak in eerste instantie behandeld had, en de ambte naar van het gasbedrijf was naar hem toegekomen. Zou de man van het gas er genoegen mee nemen, indien de zaak bleef rusten? Naar alle waarschijnlijkheid niet. Er zou dus een ander de zaak in handen nemen Een tweede schot verbrak zijn gedach- tengang. Door het raam ditmaal. „Hemel Een formeel beleg". Inspec teur Higgin„ wenkte den jongen Hamper met zijn vinger om bij hem te komen, terwgl hij zgn anderen wijsvinger op zijn lippen legde, om hem tot stilte aan te manen. De jongen sloop over den met een tapijt belegden vloer naar hem toe. „Niemand weet, dat jij hier bent, jon gen. Wanneer jij hier uit komt rappor teer dan aan hoofdinspecteur Dryan van Scotland Yard alles wat je weet. Als ze mij te pakken krijgen, zullen ze naar jou niet zoeken, zoodat jij de beste kans maakt. Begrepen De jongen knikte be vestigend. „Neem nu deze revolver. Je hebt mg er mee overbluft, idioot, zoodat je er hem misschien ook mee leunt over bluffen". Doch in ziclizelf voegde hij er aan toe Maar ik betwijfel het. In de toenemende duisternis keek in specteur Higgins de kamer rond. „Wij moeten in ieder geval zorgen, dat wg meer effectieve wapenen in handen krij gen. Ha, de haard Die twee poken zien er tamelijk nuttig uit En dan kunnen wg tegelijk beter het laatste restje vuui uitmaken. Dat geeft een beetje te veei licht. Kom mee". Beide poken bleken van flinken om vang en dit gold ook voor den schoor steen. De inspecteur staarde, in gedach ten verdiept, naar boven en zich dan om draaiend, wenkte hij zijn mede-gevangene. HOOFDSTUK XVI. Waarin twee lieden aardig vuil worden. „Dit, mijn jongen, komt ons aardig van pas". De schoorsteen was oud en een waardig monument van voorbije eeuwen. Een erf stuk van een vorige generatie. Van on deren heel wijd en langzaam nauwer toe loopend. Het mooiste echter was, dat Hig gins een aantal ijzeren krammen ont dekte, geroest en mogelgk erg onstevig, zwart en smerig, maar zij voerden naar omhoog. Hoeveel geschiedenissen van ontsnappingen uit het verleden zouden die ijzers kunnen vertellen, indien zij de gave van het woord bezeten haddeD En de inspecteur hoopte vurig, dat zij hun repertoire in de naaste toekomsi zouden kunnen uitbreiden. In ieder geval was het 't probeeren waard. Hij ging in dei haard staan en, geen acht slaande op het neervallende roet, greep hij de eerste kram. Allemachtig, wat was dat ijzer heet Inspecteur Higgins trok zijn overjas uit. maar besloot dan eerst eens goed rond te kijken, alvorens hij zich definitief aan den schoorsteen toevertrouwde. In middels kon die dan tevens wat afkoelen. Hg liep naar het raam en ierde voor zichtig naar buiten. Hij was verbaasd, dat hg zich op de eerste verdieping bevond, tot hij zich .xe vijf stoeptreden herin nerde, welke naar de voordeur voerden. De bened ïverdieping moest dus min f meer sousterrain zijn. De bibliotheek lag voldoende hoog boven den grond om hen :e beveiligen tegen een plotseling binnen dringen. van buitenaf. .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5