vinciale Zeeuwsche Uourant Dommelsch Bier is beter Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De inhoud der wapenstilstaEcIsverdragen, Ruim de helft van Frankrijk wordt door de Duitsche troepen bezet. Waarom Frcinkrijk den wapenstilstand sloot. waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, .van de Velde Jr. en G. W. den Boer 183ste JAARGANG NUMMER 144 WOENSDAG 26 JUNI J940 ABONNEMENTSPRIJS 18 cem oe. week of '2.30 por kwarto?' Franco per post 2-50 par kwartos'- Afzonderlijke nummers 5 cent, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regeis 1 50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1—5 -egels 1 0.50 iedere regei meer 10 ct. (max- 6 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen De as-mogendheden zullen de Fransche vloot niet gebruiken. De voornaamste inhoud van het wapenstilstandsverdrag dat tusschen Frankrijk en Duitschland is gesloten, luidt als volgt: Duitschland zal voor den duur van den oorlog iets meer dan de helft van Frankrijk bezetten: n.l. tot een lijn die loopt van Genène noordwaarts naar Dole, dan Westwaarts naar Tours aan de Loire en vervolgens Zuidwaarts on geveer over Angoulême en Libourne (ten Oosten van Bordeaux) naar de Spaansche grens. De Fransche weermacht, zoowel te land, te water, als in de lucht, wordt ontwapend. Duitschland kan de uitlevering eischen van alle geschut, pantserwa gens, vliegtuigen enz., welke zich in het niet bezette gebied bevinden. In het bezette gebied komt alle oor logstuig in handen der Duitschers. De Fransche vloot moet worden ge demobiliseerd; Duitschland is niet van plan haar voor zijn oorlogsdoeleinden te gebruiken. Alleen dat deel der Fransche oorlogsvloot, dat de Fran sche belangen in de koloniën moet vertegenwoordigen, mag intact blijven. Voor alle op Franschen bodem aan wezige vliegtuigen is een onmiddellijk startverbod uitgevaardigd; alle vlieg velden in het onbezette gebied komen onder Duitsche (resp. Italiacnsche) con-, ir'öle. - De Fransche koopvaardijschepen mogen, voor zoover zij zich in Fran sche havens bevinden, voorshands niet uitloopen, Hervatting van het handels verkeer is onderhevig aan de goed keuring van de Duitsche resp. Italiaan- sche regeering. Fransche koopvaardij schepen buiten Fransche havens moe ten terugkeeren of naar een neutrale haven koers zeiten. leder vervoer van voorraden uit het bezette naar het onbezette Fransche gebied is verboden. Over deze voor raden kan slechts beschikt worden in overeenstemming met de Duitsche re geering. Alle Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk, mitsgaders alle civiele ge vangenen, die veroordeeld werden wegens een daad ten gunste van het Duitsche rijk, moeten onverwijld uit geleverd worden aan de Duitsche troepen. De Fransche krijgsgevangenen blij ven tot het sluiten van den vrede in gevangenschap. Het Fransch-Italiaansche verdrag. Het wapenstilstandsverdrag, dat Ita lic met Frankrijk heeft gesic'.en, loopt uiteraard ten aanzien van de demobi lisatie der Fransche vloot, van het startverbod voor vliegtuigen etc. parel- lel met het Fransch-Duitsche. Voor het overige zijr. de voornaam ste bepalingen de volgende: Italië houdt de smalle strook Fransch grondgebied, welke het (in de Alpen) veroverde,'bezet, terwijl de Franschen de strook van 50 km breedte daar voor gelegen moeten demilitarisèeren. Frankrijk moet verder de gebieden van zijn Noord-Arikaansche koloniën, welke aan de Italiaansche kolonie Li- bye grenzen, evenals de kust van Fransch Somaliland in Oost-Afrika, de- militariseeren. Tenslotte heeft Italië bedongen, dat het voor den duur van den oorlog volledig gebruik mag maken van de haven Djiboeti in Fransch Somaliland. (Van dezé haven loopt de eenige spoorwegverbinding naar Addis Abe ba, de hoofdstad van het door Italië veroverde Abessynië.) 9 e Ter oriënteering van den lezer, wij zen wij er op, dat de gesloten verdra gen wapenstilstand s-ver- dragen zijn, geldende dus zoolang de oorlog tusschen Engeland en Duitsch- land-ltalië nog zal duren. Eerst na af loop van dezen oorlog zal het sluiten der vredesverdragen aai: de orde komen. (Den nauwkeurigen tekst der wa penstilstandsverdragen vindt men op pay. 3 van het 2e blad,) Niet door gevoelens van haat of wraak gedicteerd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De voor waarden van het Duitsch-Fransche wa penstilstandsverdrag:, dat uiteraard door de Duitsche pers in grooten opmaak gepu bliceerd wordt, worden door de bladen ook in eigen commentaren besproken. De wapenstilstandsvooi-waarden, schrijft de „Berliner Boersen-Zeitung", komen in hun 24 punten overeen met het feit, dat Frankrijk overwonnen is in een oorlog, dien het in eigen naam en als hoorige van Engeland aan het Duitsche rijk verklaard heeft. De voorwaarden houden verder re kening met de Duitsche eischen zooals vastgelegd in de inleiding van het wapen stilstandsverdrag. Een hervatting van den strijd te verhinderen en Duitschland alle veiligheid te bieden voor de opgedrongen voortzetting van den strijd tegen Enge land. Met dit laatste gezichtspunt, dat voor den zegevierenden afloop van den. Duitschen vrijheidsstrijd van beslissende beteekenis is, is daarom in den meest uitgebreiden zin rekening gehouden. Wat Duitschland verlangt is niet door gevoe lens van haat en wraak gedicteerd, maar door de militaire noodzakelijkheid van den verder strijdenden overwinnaar. De over wonnene moet de gevolgen van zijn neder laag' dragen, maar hij wordt met geen woord en met geen maatregel in zijn eer gekrenkt. Vertoonde de inleiding den ridderlijken Duitschen overwinnaar, de aan Frankrijk gestelde voorwaarden bewijzen, dat alle aandacht geschonken is aan den opbouw van een latere samenwerking, die den komenden vrede definitief zal vastleggen. Duitschland heeft zijn tegenstander voor waarden gesteld, die niet vergeleken kun nen worden met de voorwaarden, welke het 22 jaar geleden zelf ontving, het keert zich thans, in het bezit van dien aanvals- basis, tegen zijn voornaamsten vijand Engeland. Ook de „Voelkischer Beobachter" con stateert, dat het verdrag geen kleingees tige onderdeelen bevat. Het .zet Frankrijk militair schaakmat, maar staat het bin nen de grenzen van het mogelijke en ge- wenschte een herstel van zijn inwendige orde toe. Het is thans de taak' van Frankrijk, om door nauwgezette naleving der voorwaarden van don wapenstilstand voor het voortduren daarvan zorg te dragen. Het moet bewijzen, of het in een nieuwen geest weet te handelen en zich van den toestand bewust is, waarin de waan van de Daladiers, de Reynauds en de Mandeis het gestort heeft. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft De tegenwoordige bestuurders van het Britsche rijk droomen van een oorlog der continenten, dien zij van een werelddeel buiten Europa zouden voeren, wanneer het eiland Engeland zich niet meer zou kun nen verdedigen, Britsche oorlogsschepen zouden de totaliteit van het avondland van over de zeeën moeten belegeren. Hoe on gewoon het ook moge klinken, deze wan- hoopsplannen zouden slechts beteekenen, dat de regeering van Winston Churchill de doodgraver zou willen worden van de Europeesche beschaving, den Europee- schen welstand en de Europeesche leiding in de wereld. De oorlog zal dus duren totdat men Groot-Brittannië gedwongen zal hebben aan het continent zijn vrede en zijn eeuwige onafhankelijkheid van En- gelsche oneenigheden te gunnen. Uit deze doelstelling, die aan de inleiding tot de wapenstilstandsvoorwaarden met Frank rijk i haar politieke wereldbeteekenis ver leende, blijkt zonder meer den Europee- schen zin van den Duitschen strijd. HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren inzake 't nieuwe rijwiel plaatje deelt men ons mede, dat het niet juist is, dat de oude rijwielplaatjes geldig zijn tot eind Augustus. Volgens het politie blad van 13 Juni, deel A, bladz. 454, zijn de oude rijwielplaatjes slechts geldig tot en met 31 Juli a.s. ONS LEGER WORDT ONTBONDEN. Naar de Grondwet van militaire zijde verneemt wordt het Nederlandsche leger met ingang van 15 Juli volledig geliqui deerd. Alle beroepsmilitairen en reserve-perso neel, die niet in staat zijn in hun onder houd te voorzien, worden in Duitschen dienst overgenomen. VROEGE AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. De Nederlandsche groenten- en fruit- centrale heeft het volgende schrijven ge richt aan de groentenveilingen: Hierdoor deeien .wij U mede, dat van 25 Juni 1940 af de volgende, regeling van kracht wordt: De aardappelen groote en bonken hebben een minimumprijs van 5.50. per 100 k.g. Drielingen en krjel hebben geen minimum prijs, De hoeveelheid aardappelen, die tegen den minimumprijs niet' kan worden ver kocht, kan in overleg"met ons gereserveerd worden voor export naar Duitschland. In verband met de. grootte van de aan voeren adviseeren wij den veilingen, indien vaststaat, dat er in ieder geval een hoe veelheid voor. export beschikbaar is, reeds voor de veiling een deel van den aanvoer onmiddellijk voor export naar Duitschland te bestemmen, opdat de exporteurs tijdig met de verpakking en verlading kunnen beginnen. De hoeveelheid aardappelen, die 'naar Duitschland. kan worden geëxporteerd, is voor deze week vastgesteld op circa 1 mil- lioen kg. per dag. Op grond daarvan Ls aan te nemen, dat de export-veilingen, voorloo- pig kunnen werken, zonder dat er behoeft te worden overgegaan tot een scherpe aan- voerregeling. Daar echter onder geen en kele omstandigheid meer dan 100 wagons kunnen worden verzonden, dient' er mede rekening te worden gehouden; dat de reeds vroeger geadviseerde aadvoérre'geling in principe intact moet worden gelaten, zoo dat er geen overschotten op den aanvoer aan de veiling ontstaan. Een klein over schot kan van den eenen dag in den an deren worden meegenomen, maar dan moet de aanvoer den volgenden dag be perkt worden. Veilingen, van waaruit moeilijk export naar Duitschland' kan plaats vinden, door dat vervoersmoeilijliheden zich voordoen, dienen in ieder geval him aanvoer te beper ken tot de afzetmogelijkheid in eigen rayon. Verwijdering tusschen Franschen en Engelschen. Gezanten, die elkaar niet meer groeten. Door den wapenstilstand der asmogend- heden met Frankrijk is de verhouding tusschen de naar Vaticaanstad verhuisde vroegere diplomatieke vertegenwoordigers bij het Quirinaal sterk vertroebeld, meldt Stefani. De eens goede verstandhouding is jn het tegendeel omgeslagen. De Fransche ambassadeur en de Engelsche gezant zijn vijanden geworden en groeten elkaar niet meer. Dezelfde houding hebben leden van de Fransche ambassade tegenover de En gelsche aangenomen. Ook de Belgische en Poolsche vertegenwoordigers nemen de zelfde houding' tegenover den Engelschen gezant aan. De politie van het Vaticaan bewaakt al deze personen, wier leven niet erg aangenaam meer is, daar zij niet meer met anderen binnen of buiten het Vaticaan, ook niet telefonisch, in ver binding kunnen treden. Werkkrachten voor Duitschland gevraagd. Van de directie der Districts-arbeids- beurs voor Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen en Duiveland, verne men wij, dat momenteel voor Duitschland gevraagd worden opperlieden, montage arbeiders veor ijzerconstructie en in het bijzonder grondwerkers en arbeiders zon der bepaalde vakkennis. Boven het gewone uurloon krijgen ge huwde arbeiders en kostwinners èèn Rijksmarlc per kalenderdag toelage en alle werkkrachten krijgen een halve mark slaapgeld per kalenderdag. Daarnaast zijn nog bijzondere toelagen mogelijk. Er moet 60 uur per week gewerkt worden. Het slaapgeld bedraagt 3.50 R.M. per week, de kost 1.20 R.M. per dag. Alle loonover- schotten kunnen worden overgemaakt naar huis. Zij, die in deze aanbieding belangstellen, kunnen zich aanmelden voor "Walcheren, met uitzondering van Vlissingen, Donder dagmorgen 27 Juni van 9 tot 11 uur bij de districts-arbeidsbeurs te Middelburg. Voor Vlissingen Donderdag 27 Juni van 2 tot 4 uur op de Arbeidsbeurs aldaar. Voor Schouwen en Duiveland op Vrjjdag 28 Juni om 5 uur bij het agentschap Brui- nisse, ten huize van den heer Jumelet, Kerkplein 42 en des avonds te half acht op de Arbeidsbeurs te Zierikzee voor Noord- en Zuid-Beveïand Zaterdag 29 Juni om 10 uur op de Arbeidsbeurs te Goes (stadhuis). „Onze nederlaag hebben wij te danken aan den geest van verweeking en genotzucht". Het D.N.B. meldt uit Genève Minister president maarschalk Pétain heeft Dinsdag avond voor het Fransche volk een radiorede gehouden, waarin hij de redenen der Fran- Maarschalk Pctaln sche regeering voor het sluiten van den wapenstilstand met Duitschland en Italië uiteenzette. Pétain verklaarde, dat Frankrijk en En geland zich over hun werkelijke militaire kracht en over de doeltreffendheid van het economische wapen, de blokkade enz., groo te illusies hadden gemaakt. Men wint een oorlog echter niet alleen met goud en grondstoffen. De overwinning hangt af van de effectieven, van liet materiaal en van de voorwaarden, waaronder deze gebruikt wor den. Pétain herinnerde aan de resultaten van den slag in Vlaanderen en den slag aan de Aisne en de Somme. In enkele dagen, zoo vervolgde hij, heeft de vijand onze stellingen doorbroken en het grootste deel van het Fransche grondgebied veroverd. De uittocht van vluchtelingen nam toen een enormen omvang aan. Acht millioen Fransche vluch telingen voegden zich bij de anderhalf mil lioen gevluchte Belgen en hebben in ons achterland wanorde teweeggebracht. Van den 5en Juni af trok de vijand over de Loire en stortte zich op het overige deel van Frankrijk. Bij zulk een beproeving moest de gewapende tegenstand gestaakt worden. De regeering zag zich gesteld voor de keus tus schen twee beslissingen óf op haar plaats blijven, óf de zee oversteken. De regeering heeft besloten in Frankrijk te blijven om de eenheid van het Fransche volk in stand te houden en deze tegenover den vijand te ver tegenwoordigen. Onder deze omstandighe den was het onze plicht een aanvaardbaren wapenstilstand te verkrijgen, in naam van üe eer en het verstand. De wapenstilstand is gesloten, de strijd beëindigd. Op dezen nationalen rouwdag blijft onze vlag noch tans hoog verheven. Pétain gaf vervolgens een overzicht van de wapenstilstandsvooi-waarden, die hij bard noemde, en vervolgde De eer echter is ten minste gered. Wij zullen de noodige' krach ten. bewaren om de orde in het moederland en in de koloniën te handhaven. De Fran sche regeering blijft vrij en Frankrijk zal slechts door Franschen bestuurd worden. De oorlog is in het moederland verloren. Zou men hem in de koloniën moeten voort- Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG f Redactie: Tel. 269 i, Administr.Tel.139 BIERKAAI 11 VLISSINGEN Redactie en Adm Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) O GOES Redactie en Adm,: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraai 35, Telefoon 21 Op dit kaartje is met een stippellijn, loopende van de Zwitsersche grens onder het cijfer 41.910.000 (het aantal inwoners van Frankrijk) langs en dan ombuigende naar de Spaansche grens, het gebied aan gegeven, dat door de Duitschers wordt be zet. Alles ten Noorden er van (met Pa rijs als centrum) en de kuststrook komt dan in Duitsche handen. zetten? Ik wilde geen"verder bloedvergie ten. Ik zou niet waardig zijn aan uw hoofd te staan, wanneer ik het gedaan had. Ik stel mijn persoon en ook mjjn hoop niet buiten Frankrijk. Thans moeten wij al onze krachten op de toekomst richten. Een nieu we orde begint. Uw leven zal liard zijn. Ik zal U niet bedriegen met leugens, die U reeds zooveel kwaad gedaan hebben. Rekent voor het heden op uzelf en voor de toekomst op uw kinderen. Onze nederlaag hebben wij te danken aan den geest van verweeking en genotzucht. Tenslotte riep Pétain alle Fran schen op tot medewerking aan den weder opbouw. Gelukwenschen van Hacha aan den Führer. Het D.N.B. meldt uit PraagDe Tsjechische staatspresident, dr. Hacha, heeft aan den Flihrer naar aanleiding van het wapenstilstandsverdrag een telegram gezonden. „In nauwelijks zes weken hebben de met roem overladen Duitsche troepen geheel West-Europa veroverd. Deze geweldige overwinning staat in de wereldgeschiede nis zonder voorbeeld. Het Tsjechische volk dat zich het eerste bewust is geworden van uwe grootte en van het feit, dat on der leiding van het Duitsche Rijk een nieuwe t\jd voor Europa aanbreekt, weet het steeds meer te waardeeren, dat het zich gesteld heeft orider de bescherming van den grootsten staatsman en legerlei der van onzen tjjd. Het zal dit ook voort aan in zijn geheele denken en handelen tot uitdrukking brengen. Ik verzoek U, in dit uur der overwinning, de eerbiedige geluk wenschen van mijn volk te willen aan vaarden, alsmede de vrrzekering, dat het diepe bewondering koestert voor de ge weldige roemrijke daden van de Duitsche troepen. Ik maak van deze zeer beteeke- nisvolle aanleiding gebruik om opnieuw te betoonen, dat ik en mijn regeering in waarachtige trouw aan uwe zijde sta. Dr. EMIL HACHA." DE KWESTIE VAN EEN BLOKKADE VAN HET VASTELAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De hoop van Engeland een blokkade van het ge heele vasteland ten uitvoer te kunnen leg gen, een maatregel, die volgens een uit lating van den Britschen minister voor de inlichtingen door de Fransche capitulatie ontzaglijk vergemakkelijkt is, noemt men in kringen te Berlijn een verkeerde specu latie. Terwijl Engeland zjjn voornaamste wapen ziet in de uithongering en de blokkade, heeft Duitschland gestx-eefd naar de militaire beslissing. Dientenge volge spelen alle overzichten, die door Engeland opgesteld worden over economi sche hulpkrachten, in het geheel geen rol voor de beslissing, die zich binnenkort zal volti-ekken. De hulpki-achten staan Enge land slechts ter beschikking in zooverre zij op het eiland voorhanden zijn of in enkele weken verkregen kunnen worden. Met het bombardement van het Engel sche industriecentrum, Billingham, is de aanval op de Engelsche industriebases be gonnen. Deze liggen, in strijd met die van het vasteland, zeer opeen gepakt. Bij den geringen afstand van de Duit sche luchtsteunpunten aan het Kanaal lig gen zjj in zekeren zin voor de Duitsche bombardementseskaders als op een pre senteerblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1