Verordening van den Rijkscommissaris. Inzake berichtgeving en fotografeeren. Uit Den Haag: In het heden verschenen Verordeningenblad" is opgenomen een vex-ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende maatregelen op het gebied van be richtgeving en fotografeeren. Hierin is o.m. het volgende bepaald: Par. 1. Hij, die van den Duitschen weer machtsbevelhebber in Nederland geen ver gunning daarvoor heeft gekregen, mag geen berichten, van welken aard ook, door middel van draadlooze telegrafie of telefonie, of door middel van lichtsigna len uitzenden of ontvangen. Par. 2. 1). Hij, die zendinstallaties voor draadlooze telegx'afie of telefonie of sein lampen, of geschreven of gedrukte hand leidingen voor het gebruik daarvan, daad werkelijk in zijn bezit heeft, moet deze - binnen drie dagen na het in werking tre den dezer verordening aan den burgemees ter der gemeente, waar deze zich bevin den, afgeven. 2.) Hetzelfde geldt voor ontvanginstal- laties voor draadlooze telegrafie of tele fonie en de handleidingen voor het ge bruik daarvan, met uitzondering van de gebruikelijke radio-ontvangtoestellen voor het beluisteren van uitzendingen van om- roepvereenigingen. 3.) Bovenstaande bepalingen zyn van overeenkomstige toepassing, wanneer iemand na het in werking treden dezer verordening zend- of ontvanginstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie, seinlampen of handleidingen voor het ge- bi'uik daarvan, daadwerkelijk in zijn bezit krijgt. 4.)De burgemeester moet dengene, die één of meer van bovengenoemde voorwer pen inlevert, een ontvangstbewijs geven. Hij is verplicht de ingeleverde voorwer pen behoorlijk te bewaren. Par. 3. l.)Hij, die duiven, die geschikt zijn voor het overbrengen van berichten (postduiven) daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet aangesloten zijn bij een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland toegelaten postduivenbond of -vereeniging, of binnen 24 uur van zoo'n bond of vereeniging lid worden. 2.)De leden van de in alinea 1 ge noemde toegelaten postduivenbonden of -vereenigingen moeten voldoen aan de be velen, die de bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland ten aanzien van het houden en opbergen van postduiven gegeven heeft of geeft. Par. 4. 1.) Hij, die duiven, die in het algemeen in goed afgesloten ruimten ge houden worden (slagduiven), daadwerke lijk in zijn bezit heeft, moet een lijst van deze duiven opmaken. 2.) De lijst moet van de handteekening van den houder voorzien en zichtbaar in het slag opgehangen worden. Een afschrift van de lijst moet aan den burgemeester der gemeente, waar zich het slag be vindt, worden overhandigd. 3.) Bij verandering' in den voorraad ge houden duiven zrjn bovengenoemde bepa lingen van overeenkomstige toepassing. 4.)Is een duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring zit, bij het eerste lid worden afgesneden en met den ring ingeleverd worden. Par. 5. De burgemeester moet onder- 1 zoeken, of de aan hem ingevolge par. 4 schriftelijk afgegeven lijsten volledig juist zyn. Par. 6. Het is verboden duiven, van welken aard ook, vrij te laten vliegen. Par. 7. Hij, bij wien een duif binnen vliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn bezit krijgt of vindt, moet deze, met de zich mogelijk by de duif bevindende berichtkokei-s en mede- deelingen, aan den dichtstbijzijnden bur gemeester afgeven. Pootringen en derge lijke mogen niet afgenomen worden. Par. 8. 1.) Wanneer de Duitsche weer machtsbevelhebber in Nederland het be veelt, moet de burgemeester de aan hem ingevolge paragrafen 2, 4 of 7 afgegeven duiven en voorwerpen afgeven aan de in het bevel vermelde instantie. 2.)Met de afgifte houdt de verantwoor delijkheid van den burgemeester, ingevol ge par. 2 alinea 4 en par. 7 alinea 2, op. Par. 9. Hij, die niet tot de Duitsche weermacht behoort, mag geen fotogra fieën of films van inrichtingen en mate riaal, alsmede van leden van de Duitsche weermacht maken, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weer machtsbevelhebber in Nederland afgege ven vergunningsbewijs. Personenopnamen van leden der Duitsche weermacht, welke met him toestemming gemaakt zijn, wor den hierdoor niet getroffen. Par. 10. De Duitsche weermachtsbevel hebber in Nederland kan uitzonderingen toestaan op de voorschriften van par. 2 alinea 1 tot en met 3, van paragrafen 3 tot en met 6 en van par. 7 alinea 1. Hij kan aan de toestemming voorwaarden ver binden. De toestemming is te allen tijde te herroepen. Par. IX. De Duitsche weermachtsbevel hebber in Nederland kan zijn bevoegdhe den ingevolge par. 1, par. 8 alinea 1, par. 9 en par. 10 in het algemeen of in bij zondere gevallen aan hem ondergeschikte instanties, die ingevolge par. 3 alinea 2 ook aan andere instanties of personen overdragen. Par. 12. 1.) Hij, die opzetelijk of door zijn schuld in strijd handelt met de bepalin gen van paragrafen 1 tot en met 9 of van. de ingevolge par. 10 eersten zin gegeven toestemming gebruik maakt, zon der zich te houden aan de daaraan ver bonden voorwaarden, wordt met gevan genis (Duitsch recht) gestraft. 2.) In ernstige gevallen kan by opzet telijk in strjjd handelen tuchthuisstraf (Duitsch recht) of de doodstraf uitge sproken worden. Par. 13. De algemeene voorschriften van de Duitsche strafwetten vinden over eenkomstige toepassing. Par. 14. Het in strijd handelen met be palingen van deze verordening is een delict in den zin van pai. 1 onder 1 van de verordening no. 12/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad. Par. 15. De voorschriften betreffende het luisteren naar radiouitzendingen en de overige bestaande strafrechtelijke voor schriften blijven van kracht. Par. 16. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging. Laatste Berichten Geen vlaggen op openbare gebouwen. Ingevolge het desbetreffend besluit van het college van secretarissen-generaal is tot de verschillende diensten in Nederland door de betrokken waarnemende hoofden van de departementen van algemeen be stuur een instructie gericht, waarin o.m. wordt medegedeeld „Voorloopig zullen van de openbare ge bouwen geen nationale vlaggen, de oranjevlag hieronder begrepen, worden uitgestoken. Ons volk rouwt om hetgeen het verloor, om de velen die sneuvelden, in den strijd verminkt werden of vermist worden. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugdebetoon". Het Duitsche legerbericht. DE VELDTOCHT IN FRANKRIJK GEËINDIGD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte hedenmiddag bekend De veldtocht in Frankrijk is, na slechts zes weken geduurd te hebben, met een on vergelijkelijke overwinning der Duitsche wapenen geëindigd. Sinds vannacht 1 uur 35 zijn de vijandelijkheden gestaakt. Gisteren, op den laatsten gevechtsdag, zijn onze divisies aan de kust van den At- lantischen Oceaan, na het taaie verzet te hebben gebroken, tot aan de linie Royan (aan de monding van de Gironde) An- goulemes opgerukt. Aan het front van den Rijn en in Lotha ringen moest de vijand opnieuw vesting werken prijs geven. Te Donon, in de Voge zen, is, een vijandelijke afdeeling van 22.000 man, onder wie zich een bevelvoerende ge neraal en drie divisiecommandanten bevon den, gecapituleerd. Ten Zuid-Westen van Lyon werden St. Etienne en Annonay inge nomen. In Savoye gelukte het onzen troe pen met gebruikmaking van bergjagers, de vijandelijke stellingen, waar taai verzet ge boden werd, op verscheidene plaatsen te doorbreken. Aix les Bains werd ingenomen. Tijdens de gewapende luchtverkenningen voor de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan werd een Britsch transportschip van 5000 tot 6000 ton met succes gebombar deerd. Andere verkenningsvluchten strek ten zich uit tot deelen van de Noordzee. In den nacht van 24 op 25 Juni on dernamen Duitsche gevechtstoestellen eenlge vluchten naar mldden-Engeland en bestookten vliegvelden en installaties van de vliegtuigindustrie met bommen. Een Britsch vliegtuig vloog overdag naar het vliegveld van Stavanger, Sola. Alvorens bet bommen kon uitwerpen werd het toe stel door onze jagers neergeschoten. Ook den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen hun vluchten naar Noord- en West-Duitschland voortgezet, zonder eenige schade aan militaire instal laties aan te richten. De luchtdoelartillerie van onze oorlogs marine aan de Noordzeekust heeft twee Engelsche vliegtuigen neergehaald. (Ongecorrigeerd. Het Italiaansche legerbericht. Legerbericht no. 14 van het Italiaan sche hoofdkwartier van heden luidt als volgt: Vannacht om 1.35 uur zyn als gevolg van het onderteekenen van het wapen stilstandsverdrag, de vijandelijkheden tus- schen Italië en Frankrijk aan alle Itali aansche en overzeesclie fronten gestaakt. Een Italiaansche duikboot heeft een vijandelijk schip van 8.000 ton tot zinken gebracht. Een andere Italiaansche duik boot, die in de Roodo zee opereerde is niet op haar basis teruggekeerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis, wer den geen militaire objecten geraakt. De bommen vielen op huizen in. de oude jo denwijk, waarbij een twintigtal slachtof fers viel. Vijandelijke vluchten boven Cagliari waarbij een dertigtal bommen geworpen werd richtten geen schade aan. Slechts werden enkele personen ge wond. Twee pogingen om naar Palermo door te dringen, werden door Italiaansche jagers verhinderd, waardoor de vijande lijke machines op de vlucht moesten slaan. De oorlog wordt voortgezet tegen Engeland en zal worden voortgezet tot aan de overw' ning. HONGAARSCH COMMENTAAR OP DEN WAPENSTILSTAND. Het D.N.B. meldt uit BoedapestHet van kracht worden van den wapenstilstand met Frankrijk is door de pers en de open bare meening in Hongarije met voldoening en vreugde vernomen. „Uj Magyarsag" wijst in een hoofdartikel op de redenen van de onafwendbare overwinning op Frankrijk welke liggen in de denkbeelden van het nationaal-socialisme en het fascisme. Het wezen van de autoritaire staten is niet het bevel, maar de moreele bereidwilligheid der volkeren, tot bewuste gehoorzaamheid. De onvergelijkelijke overwinning op Frankrijk is de overwinning van de moraal en van den vooruitgang, de overwinning van den nieuwen Europeeschen ziel. De commen taren in de pers geven overigens in het al gemeen uiting aan de opvatting der Hon- gaarsche openbare meening, dat Engeland bij de eindafrekening, welke thans voor de deur staat, geen kans heeft op eenig suc ces tegen de staten van de „as". Gemengd Nieuws HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE Een week den tijd om het aan te schaffen. Naar het Vad. verneemt zijn de nieuwe rijwielbelastingmerken, geldende voor het tijdvak van 1 Juli 1940 tot 31 Augustus 1941, met ingang van heden aan de post kantoren verkrijgbaar. Zooals men weet, mag men nog tot 1 Juli zonder plaatje rijden, terwijl de oude rijwielplaatjes geldig zijn tot eind Augustus, Zij, die niet in het bezit zijn van een oud rijwielplaatje, hebben dus een week den tijd om zich in het bezit van een nieuw plaatje te stellen, want op 1 Juli gaat onhexToepelyk de contro le in en wie dan niet over een geldig plaatje beschikt, zal zich hebben te ver antwoorden. PLUK GEEN LINDEBLOESEM. De Vereeniging tot Bevordering der bij enteelt in Nederland schrijft: Met deze heerlijke zonnige dagen begin nen de lindeboomen wat vroeger te bloei en dan gewoonlijk en binnen enkele dagen kan men overai in de steden en op het platteland de heerlijk geurende lindebloe sem al van verre ruiken, vooral in de avond- en morgen uren. Gewoonlijk denkt het publiek er niet aan om die linden van hun bloemenschat te berooven, doch nu de thee gerant soeneerd wordt, heeft men minder oog voor die geurende bloemenschat, dan wel een zucht om het tekort aan thee te wil len aanvullen met lindebloesem. Hierdoor worden de bijen beroofd van haar vooi*- naamstekans om zomerhoning te verga ren. De bijenteelt is van zeer groot alge meen nut en het noodeloos vernietigen van bijenvoedsel kan tot gevolg hebben, dat de bijenvolken zich niet staande kun nen houden afgezien nog van het feit, dat een zeer groot aantal kilogrammen ho ning verloren gaat. V.P.R.O. CONFERENTIE. De jaarljjksche conferentie van de Vrijz. Prot. Radio-Omroep, de z.g. Bar- chem-V.P.R.O.-conferentie zal dit jaar van Maandag 29 Juli tot Vrijdag 2 Aug. a.s. worden gehouden te Barchem onder leiding van ds. E. D. Spelberg van Hil versum. De conferentie zal Maandagavond 29 Juli aanvangen met een referaat van mej. dr. N. Bruining van Den Haag over: „Vastheid". Dinsdagmorgen 30 Juli zal prof. dr. M. C. v. Mourik Broekman, Ned. Herv. predikant te Moordrecht, refereeren over: „Het verandex-lijke en standvastige in ons geloof" en 's avonds dsi P. Smits, idem te Huizum, over: „De stem der stil te". Woensdagmorgen 31 Juli refereert ds. F. Dijkema, Doopsgez. predikant te Amsterdam, over: „Het Evangelie in on zen tijd". 's-Middags zal ds. J. Zuurdeeg, voorganger van den N.ed. Prot. Bond te Hilversum, een Bijbelbespreking leiden waarna een muziek-avonü den dag beslui ten zal. Donderdagmorgën. 1 Aug. zal ds. W. J. Wegerif, Rem. Geref. predikant te Roterdam de vraag behandelen: „Hoe bewaren wij ">ns geloof?" en 's-avonds zal ds. C. H. Brandt, Ev. Luth. predikant te Haarlem, een slotgodsdienstoefening lei den waarna ds. Spelberg Vrijdagmorgen 2 Aug. een morgenwijding leiden zal, waarna de conferentie uiteengaat. In ver band met de reisgelegenheden is de con ferentie ditmaal met één dag tekort en moest een onderwerp uitvallen. SOHIP VAN DE BLUE STAR LINE GETORPEDEERD. Uit Figueira da Foz wordt gemeld, dat aldaar door een Portugeesche visschersboot 17 overlevenden aan wal zijn gezet van het 13.000 ton metende schip „Wellington" van de Blue Star Line, dat op 16 Juni door een duikboot bij Kaap Finisterre is getorpe deerd. AANVRAGEN VOOR WERKGELEGEN HEID IN DUITSCHLAND. Aangezien allerlei bureaux worden lastig gevallen met verzoeken van personen, die werkgelegenheid in Duitsch land zoeken, vestigt men er onze aandacht op, dat de aanvragen om werkgelegenheid in Duitsch- land moet worden gelicht aan de arbeids beurzen. VERZENDING VAN TIJDSCHRIFTEN NAAR DUITSCHLAND WEER TOEGELATEN. Met ingang van Maandag jl. is de ver- zending van couranten en tijdschriften voor zoover deze als postabonnement of rechtstreeks door de uitgevers of druk kers der betrokken bladen worden ver zonden van Nederland naar Duitschland in omgekeex'de lichting, weder toege laten. OORLOGSNOODENFONDS VOOR PERSONEEL VAN GEVANGENISSEN ENZ. Op voostel van het hoofd van het ge vangeniswezen is door de daarbij betrok ken centrales van overheidspersoneel een .ooxiogsnoodenfonds" ingesteld voor de ambtenaren van het gevangenis-, rijks tucht- en opvoedingswezen en de psycho- paten-aiyl. Het fonds zal gevormd worden door: le. Een vrijwillige bijdrage van y2 pro cent van het loon (gedux'ende voorloopig 6 maanden) van het geheele personeel van genoemde dienstvakken. 2. Door giften van corporaties, die by het gevangeniswezen betrokken zyn en anderen. Het fonds is gesticht om tegemoet tc komen aan aanvragen van het bedoelde pex-soneel (in den ruimsten zin), dat schade door oorlogsrampen heeft geleden. HET POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. Aangezien thans alle Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitschland zijn ont slagen, zullen de Nederlandsche posterij en geen postzendingen voor krijgsgevan genen in Duitschland meer in ontvangst nemen. Reeds aangeboden poststukken zul- Officiëele Publicaties DISTRIBUTIE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de broodkaarten voor hen, die een extra rantsoen toegewezen krijgen we gens het verrichten van zwaren of zeer zwaren arbeid, die de aanvrage daartoe vóór heden, den 25en Juni hadden inge diend, zullen worden uitgereikt op Woens dag, 26 Juni a.s., des morgens van 912 uur en des middags van 25 uur, in het Distributiegebouw, Wilhelminastraat. Voor hen, die eerst op of na 25 Juni bedoelde aanvrage hebben ingediend, zal de uitreiking geschieden op Vrijdag, Juni a.s., op dezelfde tijden. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat bij het afhalen de Distributie-Stamkaart moet worden medegebracht. Vlissingen, 25 Juni 1940. De burgemeester voox-noemd, VAN WOELDEREN. VORDERINGEN VAN DUITSCHE ZIJDE. De Bux-gemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat vorderingen van Duitsche zyde door daartoe niet bevoegde personen zijn ge daan; dat teneinde hei'haling van dergelijke ge vallen te voorkomen het noodzakelijk is, dat in het vex-volg geen gevolg wordt ge geven aan deze vorderingen, tenzij deze uitgaan van de bevoegde Duitsche autori teiten dat aangezien uitsluitend de Komman- dantur tot vorderen bevoegd is, deze vor deringen, wil daaraan gevolg worden ge geven, door of vanwege den betrokken Kommandant dienen te zijn geviseerd. Vlissingen, 25 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS TE MIDDELBURG. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis dat de inschrijving van leerlingen voor den cursus 19401941 zal kunnen geschie den op Woensdag 17 en Dondex'dag 18 Juli des avonds van 78 uur in het gebouw der Ambachtschool aan het Molenwater (in gang achterzijde). Belanghebbenden worden verwezen naar de bekendmaking, welke o.a. aan de school is aangeplakt. Middelburg, 24 Juni 1940. Burg. en Weth. vooi-noemd, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. len naar den afzender worden terugge zonden. De verzending van couranten naar Duitschland is weer mogelijk. De bladen kunnen als drukwerk worden gefrankeerd. DE HERTOG VAN WINDSOR IN MADRID. De hertog en hertogin van Windsor met hun gevolg zyn gisternacht in Madrid aan gekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst had de hertog een onderhoud met ambas sadeur Hoare. De hertog zal enkele dagen in Madrid blijven. KOLONIE BLANKEN IN OERWOUD. ONTDEKT. Volgens te Lixna ontvangen berichten hebben Peruaansche militaire vliegers, die op een verkenningsvlucht waren, in het ge bied der Amazone in de streek van Puerto Maldonado, in het departement Madre de Dios, in het diepst van het oerwoud toeval lig een kolonie ontdekt van ongeveer vier honderd blanken. Men neemt aan, dat liet hierbij blanken betreft, die na den tijd der rubber-conjunc tuur, door de wilde Indianenstammen in het oerwoud moesten blijven en die 25 jaar van de beschaafde wereld afgesneden zijn geweest. NOORWEGEN GAAT 50 MILLIOEN KRONEN LEENEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. In Noorwegen is Maandag ten behoeve van den Noorschen wederopbouw, een leening uitgeschi'even, waarvoor obliga ties tot een bedrag van 50 millioen kronen worden uitgegeven. De leening draagt 4 pet ï'ente. TE WEINIG KOUSEN. Nieuw distributiesysteem van textielwaren. De distributieregeling van textielgoede- ren is vrij gedetailleerd, maar schijnt niet alle opzichten te voldoen aan de wen- schen der dames. Met name wordt het be zwaar vernomen, dat bijv. de toewijzing kimono's, onderjurken en sommige andere ondergoederen wel iets minder ge kund had. Daarentegen had men gaarne het aantal kousen, dat verkrijgbaar is ge steld, uitgebreid gezien. Nu kunnen de drie paar kousen per halfjaar zeer wel verband hebben gehou den met den beschikbaren kousenvoox-raad en ook met de vermindering van den in voer, met name uit Duitschland. Verwacht wordt echter, dat het daar- ce binnen afzienbaren tyd beter zal gaan, zoodat wellicht de bestaande limi teering dan wat verruimd zal kunnen worden, ook om de duurdere soorten, die thans niet het meest in trek zijn, kwijt te kunnen raken. Naar de Rott. verleden week vernam, schijnt een nieuw systeem van distributie van textielgoederen in studie te zijn, n.l. een puntenstelsel. Men krijgt dan de beschikking over een aantal punten, waardoor de mogelijkheid zou worden geschapen om meer voor fei telijke behoefte zich van textielwaren te voorzien. Commercieel zit hier ook wat in. Een puntenstelsel zal de zakenlieden in staat stellen met hun artikelen weer meer te adverteeren dan onder de bestaande re geling noodzakelijk wordt geacht. Rechtszaken Twee moeders betwisten elkaar een kind. Ook heden nog geen beslissing genomen. Maandagmiddag had het getuigenver hoor plaats In het kort geding tusschen de families S. en Van der W. voor den president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, over de vraag, aan wie het kind behoort, dat de laatste familie thans bezit. Zooals men zich herinneren zal, heeft eerstgenoemde familie een eisch. tot afgifte gesteld van het kind, dat de familie Van der W. thans bezit en als het hare beschouwt. Mevrouw S. is echter overtuigd, dat dit jongetje haar toebe hoort. De onzekerheid over de afkomst van het kind is een gevolg van de ver warring, die in den ochtend van 10 Mei ontstond, toen in de kraamvrouwenkliniek „Huize Bethlehem" op den hoek van de Casuaristraat en de Princessegracht een bom insloeg. Enkele kinderen zijn daarbij gedood. Mevrouw S. heeft echter een kind, waarvan zij overtuigd is, dat het het hare was, aan een helper door het raam aangereikt. Deze heeft het naar den schuilkelder van de eerste Nederlandsche Levensverzekering Maatschappij gebracht. Zij heeft het kind niet meer teruggevon den en heeft de politie in den arm geno men. Deze maakte met haar een rond gang langs alle oud-patiënten, die daar voor in aanmerking kwamen en in het kind, dat by mevrouw Van de W. werd aangetroffen, herkende zij haar kindje. Deze laatste heeft echter verklaard, het kind in den schuilkelder van een geheel ander huis aan de Princessegracht terug gekregen te hebben. Daar de zaak ter terechtzitting op 15 Juni niet zeer duidelijk was en de familie van der W. bovendien het rapport van de politie op enkele punten bestreed, gelastte de president een enquête, die Maandag plaats had. Het getuigenverhoor. Uit het verhoor van den agent-recher cheur van politie, die het onderzoek in handen heeft gehad, bleek, dat de zuster H. van de inrichting bij het rondgaan bij de oud-patiënten het kindje bij mevrouw Van der W. als het zoontje van de familie S. herkende. De raadsman van de familie S. legde een lijst over van de verpleegden op 10 Mei, waarop, naar enkele getuigen ver klaarden, eenige namen stonden, die hun onbekend waren. Deze getuige had in het kind in het huis van mevrouw van der W. het zoontje van die familie herkend. Later had zij zich echter hex-innerd, dat dit niet zulk een groot neusje had. Mevrouw de G., een patiënte, die op zaal 9 naast mevrouw van der W. ver pleegd werd, was door een heer naar een huis naast de Casuaristraat gedragen, op de Princessegracht, en heeft daar me vrouw van der W. gezien. Zij weet zekei% dat dit niet do Eerste Nederlandsche is geweest. In een zaal met schotten als bij een kapper zaten werkmeisjes met kinde ren. In een van die kinderen herkende mevrouw van der W. het hare. De hoofdzuster van zaal S, zuster H„ die de kinderen dagelijks hielp, herkende het kindje, dat mevrouw Van der W. had, dadelijk als dat van de familie S, Zij heeft niet getwijfeld en twijfelt nog niet. In het bijzijn van de politie heeft zij het kind ten huize van de familie Van der W. gewogen het woog toen acht pond en 70 gram. Bij de geboorte op 1 Mei woog het kindje S. op anderhalf ons na acht pond, het kindje Van der W. op 2 Mei zes en een half pond. Het wegen had plaats op 30 of 31 Mei. Ook een leerlingverpleegster, mej. M., die alleen op zaal 8 werkte, had het kindje ten huize van mevrouw Van der W. her kend als het kindje S. Gedurende tien dagen had zij het veel in handen gehad. De kraamverzorgster, zuster F., die cp zaal 9 werkte, ontmoette des morgens na den bominslag mevrouw Van der W. De moeder had het kind niet aan getuige willen laten zien of afgeven. Later bij confrontatie, vond de getuige het kind wel ex-g groot geworden, naar zij ver klaarde. In verband met het geboortegewicht achtte zuster de F. het kind bij mevrouw Van der W. te veel aangekomen. Ook ovex'igens kon zij het kindje niet als dat van mevrouw Van der W. her kennen. Een belangrijke getuige voor het bewijs van de aanwezigheid van mevrouw Van der W. in den schuilkelder van Pi-inces- segracht 6a was de lichtdrukker A„ die haar van vroeger kende en in dien kelder werkte, toen de patiënten van „Bethle hem" in den kelder kwamen. Bij de behandeling van de zaak op 15 Juni had mevrouw Van der W. verklaard het kind van een werkmeisje van „Bethle hem" in het bewuste huis in ontvangst te hebben genomen. Bij het verhoor van dit meisje, mej. N. bleek tlfans, dat deze na den inslag het gebouw is uitgeloopen en uit het raam van zaal 8 een kindje heeft aangenomen, waarmede zij naar den kel- t r tegenover de pastorie is gegaan. Daar zij tengevolge van een kwetsuur het kind niet langer kon vasthouden, heeft zij het in den kelder afgegeven aan een dame met een bril op, een van de patiënten. Zij wist echter niet, wie dit was, doch zeker wist zij, dat deze dame niet mevrouw Van der W. was geweest. Deze laatste ver klaarde hierop, dat zij het kind inderdaad niet van een werkmeisje, doch van een der patiënten in ontvangst had genomen. Als laatste getuige werd gehoord de heer W„ die verklaarde van mevrouw S., die hy herkende, een kind te hebben aan genomen door een geopend raam van zaal 8. Dit heeft hij naar de Eerste Neder landsche gebracht, waar hij het in den kelder aan een dame gegeven heeft. Alvorens een beslissing te nemen zal de president op enkele plaatsen een persoon lijk onderzoek instellen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 1000 No. 13136 23176 24629 400 No. 1180 54S0 6472 7977 8897 10449 14944 20825 200 No. 15S5 4527 12232 19881 22011 200: 19881. 100 No. 6493 10255 11539 11676 15713 17163 17726 1S144 19020 20S24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3