Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De strijd in Frankrijk vannacht geëindigd. waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W, den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week of '2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1 5 regels 0.50. iedere regel meer 10 et. (ma*. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR POBLICITEITSWAARDE, IljlGEST EjLD DOOR DE VEREENIG INff „DE NID^RL.A N-D S C.'HE. D.A G B L A D PERS Fransch-ftaliaanseh wapenstilstandsverdrag geteekend. Gisteravond ïs te Rome het volgende officieele communiqué uitgegeven Op 24 Juni om 19 uur 15 wettigen Italiaanschen tijd is in de villa Incisa bij Rome het Fransch-Italiaansche wapenstilstandsverdrag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van den generalen staf der geheele weermacht, teekende voor Italië. Generaal Huntziger teekende voor Frankrijk. Om 19 uur 35 deelde de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, de rijks- regeering de onderteekening mede van het wapenstilstandsverdrag. Bijgevolg zullen de vijandelijkheden om 1 uur 35 van Dinsdag wettigen Italiaanschen tijd een einde nemen. De Duitsche mededeeling. Het hoofdkwartier van den Führer meld de gisteravond Heden om 19 uur 15 is by Rome het ItaliaanschFransche wapen stilstandsverdrag onderteekend. Om 19 uur 35 volgde de officieele mededeeling daar van aan de Duitsche Rijksregeering. Op grond hiervan is het Duitsch-Fransche wa penstilstandsverdrag van kracht geworden. ■Het opperbevel der weermacht heeft bevel gegeven tot staking der vijandelijkheden tegen Frankrijk. Op 25 Juni om 1 uur 35 Duitschen zomertijd worden aan beide kanten de wapens neergelegd. Daarmede is de oorlog in het Westen geëindigd. Hitier heeft den volgenden oproep uitge vaardigd Duitsch volk, uw soldaten hebben in nau welijks zes weken na een heroiekeii strijd den oorlog in het Westen tegen een dap peren tegenstander géëindigd. Hun daden zullen in de geschiedenis opgeteekend wor den als de roemrijkste overwinning aller tyden. In" deemoeddanken wij den Heere God voor Zijn zegen. Ik beveel het uit steken der vlaggen in het Rijk voor tien het luiden der klokken voor zeven dagen. Adolf Hitler. De ontmoeting tusschen de gevolmachtigden. De ontmoeting tusschen de Italiaansche en de Fransche gevolmachtigden heeft plaats gehad Zondagavond in de villa In cisa Delia Roohetta, gelegen op 19 kilo meter van Rome van de "Via Cassia. Maandag werden de volgende bijzonder heden over deze bijeenkomst vernomen, welke was vastgesteld op des avonds half acht. Het eerst arriveerden de Italiaansche gevolmachtigden, t.w. de minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, maar schalk Badoglio, chef van den generalen staf, admiraal Cavagnari, chef van den marinestaf, generaal Pricolo van het lucht- wapen, chef van den luchtstaf, generaal Roatta souschef van den generalen staf, allen vergezeld van de officieren van hun gevolg. De Fransche gevolmachtigden, ver gezeld van gendarmes en motorrijders, kwamen per auto om twee minuten voor half acht aan vanuit de villa's gelegen aan de Via Cassia, waar zij logeerden. Cere moniemeesters van het departement van buitenlandsche zaken ontvingen de Fran sche gevolmachtigden aan den ingang van de villa Incisa della Rochetta en begeleid den hen naar de vergaderzaal, waar de Italiaansche afgevaardigden hen ontvingen met het brengen van den Romeinschen groet. Toen de Fransche gevolmachtigden aan de tafel hadden plaats genomen, tegenover de Italiaansche afgevaardigden, stond graaf Ciano op om mede te deelen, dat op bevel van Mussolini, maarschalk Badoglio de voorwaarden van den wapenstilstand aan de Franschen zou overhandigen. Maar schalk Badoglio verzocht vervolgens gene raal Roatta de voorwaarden voor te lezen. Na deze voorlezing verklaarde generaal Huntzinger, dat de Fransche gevolmachtig den kennis namen van de voorwaarden en verzochten deze aan de Fransche regeering over te brengen èn de besluiten in de vol gende vergadering ter kennis te brengen. De Fransche gevolmachtigden werden naar de auto's teruggeleid en graaf Ciano begaf zich naar het Palazzo Vènezia om verslag uit te brengen aan Mussolini. De laatste vijandelijkheden. Een bijzondere correspondent van Stefani aan het Westelijk 'front méldt, dat het noordelijke Italiaansche leger, na zonder ophouden het front van het Po-dal tot den kleinen Sint Bernard te hebben gebombar deerd, in de Fransche dalen is doorgedron gen. Bovendien zijn afdeelingen Alpenja gers over de Blachère getrokken, terwijl stoottroepen zijn opgerukt over den langs de zee loopenden weg. Precies om 1.35 uur is het vuren gestaakt. Reeds in den loop van den avond waren echter reeds orders ontvangen, op grond waarvan minder lie vig gevuurd werd. De Italiaansche troepen blijven in de veroverde stellingen in af wachting van nadere orders. Dag van rouw in Frankrijk. De Fransche radio heeft Maandag mede gedeeld, dat de dag van heden in Frankrijk een dag van nationalen rouw zou zijn. Tegen den middag zou in de kathedraal van Bordeaux een rouwdienst voor de ge vallenen worden gehouden, waarbij presi dent Lebrun en de regeering tegenwoordig zouden zijn. „Slaakt het varen". Het D.N.B. meldt uit Berlijn Het Duitsche volk heeft in den afgeloopen nacht het begin van den wapenstilstand aan de fronten in Frankrijk aan den luid spreker medebeleefd. Om 1 uur 35 minuten klonk het aan alle soldaten welbekende signaal „Das ganze Haelt" (staakt het vuren) uit de luidsprekers. Nog eens weerklonk het signaal uit de verte en toen richtte de omroeper de volgende woorden tót het .geheele Duitsche volk „Op dit' ooge'nblik is aan alle fronten in Frankrijk de wapenstilstand van kracht geworden. De Duitsche natie buigt eerbie dig voor de doode helden van dezen veld tocht, die met gouden letters in het boek der Duitsche geschiedenis wordt opge schreven. In dit historische uur richten alle Duitschers aan de fronten eft in het vaderland en ver buiten de grenzen van het rijk hun blikken naar den Führer. Hy heeft het Duitsche volk uit de diepste vernedering van Compiègne en "Versailles door oen roemvolle revolutie tot inner lijke eenheid gebracht. Hij gaf het weer de kracht der zelfbeschikking en smeedde het sc'iei-pste zwaard der nationale verde- r'igi tiiopc dó boelen der ons opge iegde 'schandelijke verdragen heeft ge slaakt. Een overwinning, roemvoller dan onze fantasie die kan uitdenken is be haald. Tachtig millioen Duitschers vatten in dit historische oogenblik al hun ver wachtingen en wenschen tezamen in den roep „Lang leve de Führer", Zij verbin den daarmede de gevoelens van dank baarheid tegenover den Führer en zijn soldaten, die door hun moed, door hun dapperheid en door een heldhaftige doods verachting de roemvolste zego der Duit sche geschiedenis behaald hebben". Bij de laatste woorden van de toespraak begon de Duitsche klok aan den Rijn te beieren. Haar ijzeren mond zong over Duitsche landen het roemvolle lied van overwinning en eer. Het „Niederlandische Dankgebet" en de volksliederen besloten de plechtige historische handeling, en toen na drie minuten van stilte in den aether, bruiste het „Englandlied" op. Duitsche persstemmen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De oorlog in het Westen is afgeloopen. Dit feit heerscht uiteraai-d heden volko men het beeld van de Duitsche pers. Alle bladen brengen in den grootsten opmaak het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer over het inwerkingtreden van het DuitschFransche wapenstilstandsver drag. In haar commentaren geeft de pers al gemeen uiting aan den dank van het Duitsche volk jegens den Führer en de weermacht. Van den Oceaan tot aan de Alpen rusten de wapenen, schrijft de „Berliner Boersen-zeitung". Frankrijk is verslagen. Het moet de gevolgen der poli tiek van waanzin dragen, die zijn regee- rende plutocratenkliek sinds Clemenceau tot op de hoogtepunten van verblinding en misdaad in het laatste jaar gevoerd heeft. De geest echter, waarin, de over winnaar den overwonnene tegemoet treedt staat in scherpe tegenstelling tot den geest van Focli en Clemenceau, alleen reeds door de erkenning van de dapper heid van den verslagen vyand en door de ridderlijke houding, welke de Führer tegenover de Fransche delegatie in Com piègne betoond heeft. Het is de geest, die afwijkt haat te zaaien en te vereeuwigen, het is de geest, die het fundament van een betere toekomst is. De „Völkisclie Beobachter" schrijft Leiding in vrede en oorlog is het, die uit den schoot der volkeren overwinningen en nederlagen doet geboren worden. Maar pas de samenwerking" in de kunst van menschenopvoeding, van binnenlandsche politieke leiding, van buitenlandsche di plomatie en politiek, van economische lei ding en van veldheeven-genie vermag een volk tot prestaties op te voeren, zooals de Duitsche soldaat en het vaderland voor en in dezen oorlog geleverd hebben. Het is een oude- waarheid, dat volkeren in de verschillende phasen van hun bestaan de regfeeringen hebben, die zij telkens ver dienen, en 'het schijnt, dat de erkenning van deze diepere ooi-'zaak hunner neder laag in de hoofden der Franschen door schemert. Dat opent het uitzicht, dat in de verhouding der beide buurvolkeren thans eindelijk, laat, maar misschien niet te laat, die betrekkingen zullen ontstaan, waarnaar het Duitschland van Adolf Hitler jarenlang tevergeefs gestreefd heef*. Een voorwaarde daarvoor is echter, dat de landen van het Europeesche vaste land definitief van die booze macht be vrijd worden, die ginds over het Kanaal op de Britsche eilanden huist. Engeland was en is de eeuwige stokebrand van de Europeesche levensruimte. Ons en onze kinderen en kleinkinderen van dezen geesel te verlossen, daarvoor gaat de Duitsche soldaat thans aan het werk. Engeland behoort niet meer tot Europa zegt de Popoio dl Roma. Het D.N.B. meldt uit Rome Bij de on derteekening van den wapenstilstand en staking .der vijandelijkheden schrijft het Italiaansche blad „Popoio di Roma" Nu aan de Alpengrens de wapens worden neer gelegd, worden in het geheele gebied van de Middellandsche Zee inclusief Afrika de acties van de Italiaansche strijdkrachten zegevierend voortgezet. Engeland, aldus het blad, behoort niet meer tot Europa. Reeds nemen alle Europeesche volkeren aan het verzet tegen de Angelsaksische aanmati ging en overweldiging deel, nadat Duitsch land en Italië' op 't vasteland met hun revo luties zijn voorgegaan. Frankrijk, 't laatste bedrogen slachtoffer van de Engelsche heb zucht, schijnt zelfs tot een heilig- verzet te gen Engeland bereid te Zijn. De reactie van Frankrijk tegen zyn bru talen vroegeren bondgenoot, die nooit genoeg vreemd bloed ziet vloeien, komt reeds in de verantwoor delijke Fransche kringen duidelijk tot uiting. Duitsche burgerbevolking keert naar geëvacueerde gebieden terug. Het D.N.B. meldtDe Führer heeft het volgende bepaald In September 1939 ontstond door de BritschFransche oorlogsverklaring de noodzakelijkheid, deelen v;>n de aan het westelijk front grenzende gebieden door de Duitsche burgerbevolking e doen ontrui men. .Honderdduizend1 <"(•_- ".genooten wer den door dezen maatregel getroffen. De ontruiming- zelf geschiedde volgens een zorgvuldig voorbereid plan.. Desondanks moest zij veel ellende meebrengen. Alle be trokkenen hebben zich echter op voorbeel dige wijze naar de eischen van den oorlog gedragen. Thans is het uur van den terug keer in de ontruimde steden en dorpen ge komen. Instructies voor een geordend ver loop worden onverwijld gegeven. Met de uitvoering van het transport zijn dezelfde instanties belast, die in September en Octo ber van het vorig jaar de ontruiming heb ben geleid. Voorzoover de plaatsen en woon steden aan het front door het vuur der artillerie of door andere oorlogsuitwerking schade moesten lijden, zal voor wederop bouw of herstel onverwijld gezorgd worden. Alle schade, die personen tijdens hun afwe zigheid hebben geleden, wordt vergoed. Partij- en staatsautoriteiten hebben de ver antwoordelijkheid, er voor te zorgen, dat den teruggekeerden in den korst mogelyken tijd de hulp verleend wordt, tot het inroepen waarvan zij het recht hebben. Postverbinding tusschen België en Nederland hersteld. Het D.N.B. meldt uit Brussel De postverbindingen tusschen België en Ne derland zijn hersteld. De postzendingen worden tegen dc oude tarieven per auto naar de Nederlandsche grens gebracht, waar de Nederlandsche posterijen hen overnemen. De werkwijze voor het wederopbouwfonds O.a. zuilen de bedragen, uitgetrokken voor het koninklijk huis en de salarissen der ministers worden gebruikt. Uit Den Haag In een persconferentie heeft vanmiddag de commissaris-generaal voor financieele en economische aangelegenheden, dr. Fisch- boeclï, een toelichting gegeven op de ver ordening betreffende de insteling van een fonds voor den wederopbouw. Deze verordening kan in twee deelen worden gesplitst een gedeelte, handelende over de wijze waarop de middelen worden verkregen, en een gedeelte betreffende het gebruik dezer middelen. De verordening noemt als eerste groep van middelen de op de begrooting uitge trokken bedragen ,in het bijzonder die be dragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechterlijke verhoudingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aan gewend kunnen worden. Dr. Fischboeck heeft in zijn toelichting eenige voorbeelden aangeduid, welke be dragen hieronder vallen. Zoo zullen vele posten aan de defensie- begrooting vrij komen. Voorts komen er bedragen beschikbaar tengevolge van het vertrek der regeering naar het buiten land. De rijkscommissaris immers staat op het standpunt, dat regeeringspersonen die naar het buitenland vertrekken, op houden in functie te zijn en daarom zul len de bedragen, uitgetrokken voor de civiele lijst der Koningin, alsmede de sa larissen van ministers, niet wordt uitge keerd. Voorts 'wordt besparing veroor zaakt door de uitschakeling der diploma tieke vertegenwoordigingen, aangezien de rijkscommissaris een vertegenwoordiging van een in het buitenland vertoevende re geering. niet mogelijk acht. Als tweede groep van middelen noemt de verordening het batig saldo van het Egali satiefonds. Hieromtrent zei de commissaris- generaal', dat de Nederlandsche regeering het ten onrechte juist heeft geacht belang rijke bédragen gouds van het Egalisatie fonds naar het buitenland over te brengen. Er is reden tot bezorgdheid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buitenland vertoe vende, dezen goudschat zullen willen aan spreken. Al hoopt de rijkscommissaris niet, dat zij zoover zullen gaan zich aan dit Ne derlandsche volksvermogen te vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het geval dat zulks onverhoopt zou gebeuren, aankondigen, dat de vermindering van den goudschat van het Egalisatiefonds zal worden verhaald op de vermogensbestanddeclen van degenen, die zich aan den goudschat zullen hebben ver grepen. Doch in hét geval dat het fonds niet al t' zeer door dergelijke handelingen wordt vermagerd, zal er een batig saldo moeten zijn, dat voor den wederopbouw zal worden bestemd. Als derde middel tot financiering van de uitgaven van het Wederopbouwfonds noemt de verordening vlottende schuld of geldleeningen. DE BESTEDING VAN DE MIDDELEN. Wat nu de wyze betreft waarop de aldus verkregen middelen zullen worden be steed, stelt de rijkscommissaris twee pun ten op den voorgrond: in de eerste plaats moet de verleende steun snel effect heb ben, en in de tweede plaats moet hij re kening houden met de sociale situatie. De uitvoering van het wederopbouwwerk is aan het departement van sociale zaken toevertrouwd. De Duitsche autoriteiten hebben door het verleenen van de noodige bevoegdheden de voorwaarden geschapen voor een snelle uitvoering. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAAI 11 f i Administr.: Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm Walslraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKEN5 Dorpsstraat 35, Telefoon 21 gïïfi geen bonnen noodig 84 ËSva»t43» v 8. om boterbabbelaars van Van Melie, Goes te koopen. In e:ke plaats in Zeeland kunt LI deze lekkere boterbabbelaars koopen. Let op het blauwe etiket op de flesch. Natuurlijk kan de wil tot snelle uitvoe ring met voorkomen, dat elk geval nauw keurig zal moeten worden afgewogen, en dat de onderlinge voorrang der gevallen niet het oog op het beschikbare budget zal moeten worden afgewogen. De com missaris-generaal verklaarde over deze punten zeer gaarne de adviezen der Ne derlandsche autoriteiten te zullen verne men, en stelde als beginsel, dat de steun, welke het fonds verleent in verband met de schade, als gevolg van het oorlogsge weld geleden, geen individueele steun zal moeten zijn, doch zal moeten worden ver leend naar den maatstaf, dat het gehee le volk er van zal moeten proflteeren. Dit beginsel zal 'eidend moeten zijn by de beslissingen over de vraag wie en hoeveel er uit het wederopbouwfonds steun zal worden verleend. DaS nummer geeft voüdoenSng U zult het niet gauw vergetenU móögt het trouwens ook niet vergeten, want 3S8.000 is het gironummer van de Nationa le Collecte voor de Oorlogsslachtoffers. Een overzicht tiidens den anto-rit vnn Hitler en Mussolini te Münclien, waar zij de vorige week de voorwaarden voor den wonen- stilstand met Frankryk vaststelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1