De vijfde hagespraak der N.S.B te Lanteren. UIT DE PROVINCIE De afname der oude aardappelen. Het Zeeuwsche Landbouwblad schrijft: De afname der oude aardappelen of lie ver het niet afnemen is voor velen aanlei ding geweest om hierover nadere inlich tingen in te winnen. Dit is alleszins be grijpelijk, nu Juli reeds nadert en groote partijen aardappelen nog niet geruimd zijn. Jn verband met het wanne weer valt het hoe langer hoe moeilijker do aardappelen op peil te houden, zoodat hieraan veel zorg moet worden besteed. Weliswaar wordt hiervoor wekelijks een bewaarloon van 0.10 per 100 k.g. vergoed, doch dit bedrag weegt thans niet meer op tegen het nadeel, welke het gevolg is van de snelle achteruitgang in kwaliteit. Intusschen wordt alles in het werk ge steld om de verlading der aardappelen te bevorderen. Daarnaast worden groote hoeveelheden aardappelen bestemd om te worden gedroogd. Voor dit doel wórden momenteel 1000 ton aardappelen vervoerd naar de coöp. suikerfabrieken te Dintel- oord. Tevens is met het drogen van aard appelen begonnen door de stijfsel en glu- cosefabriek te Sas van Gent, terwijl even eens twee cichoreidrogerijen daartoe zijn ingericht. Bovendien z:jn in alle districten één of meer aardappelstroomers in bedrijf. Naar ons werd medegedeeld, wordt van de gelegenheid om ter overneming aan geboden aardappelen terug te koopen voor veevoer door velen gebruik gemaakt. De Provinciale Voedselcommissaris heeft met het oog hierop de reeds met een zestal aan- aardappelstoomers met een zestal aan gevuld, teneinde aan de groote aanvraag tot stoomen te kunnen voldoen. Op deze wijze wordt getracht de rui ming der aardappelen met alle kracht te bevorderen. Dat desondanks de afname niet zoo vlug geschiedt als men zou wen- schen en hierdoor voor de betrokkenen 'ongemak, wellicht eenig nadeel ontstaat, dient men o.i. niet te zwaar te nemen. Hen bedenke, dat de Overheid, zoodra de bezetting van ons land een voldongen feit was geworden, zich dadelijk bereid heeft verklaard om alle nog niet aan de Ak- kerbouwcentrale verkochte aardappelen over te nemen, mits ze voldoen aan con- sumptie-eischen. Dit voor den landbou wer billijke standpunt verdient o.i. alle waardeering. Wanneer dan ook de afna me tengevolge van de buitengewone om standigheden stagneert, mag o.i. worden verwacht, dat de boer ook van zijn kant oog toont te hebben voor de praktische moeilijkheden, welke de Akkerbouwcen- trale bij de overneming heeft te over winnen. Keuringen gehoororgaan ingevolge de Schepenwet. Met intrekking van de tijdelijke aan wijzing van den heer J. Louwerier, oog arts te Vlissingen, is als deskundige voor de keuringen van het gehoororgaan van belanghebbenden ingevolge de Schepenwet aangewezen de heer W. J. Mazzola, neus-, keel- en oorarts te Middelburg. Walcheren RAADSVERGADERING. KOUDEKERKE. Vrijdag a.s. vergadert de Raad. Aan de orde o.m.: Benoeming van een plaatsvervangend ambtenaar van den bur gerlijken stand ter voorziening in de functie vroeger waargenomen door den tegenwoor- •digen ambtenaar van den burgerlijken stand, balast met het opmaken der akten. Aanbevolen worden: 1. H. van der Schuur; 2. Mr. G. W. baron van der Feltz. Aanbieding' gemeente-rekening over het dienstjaar 1939. Aan de beurt om zitting te nemen in de commissie ad hoe tot onderzoek van die rekening zijn de heeren: J. de Kroo, J. Moens en J. Jasperse. GEVONDEN VOORWERPEN. OOSTKAPELLE. Gevonden: langharig geelkleurig rashondje (reu) te bevragen bij J. Lampers, Domburgsche weg B 176); fietsmuts, te bevr. bij F. Don, Dorpsstraat A 145; omslagdoekje, te bevr. bij H. Won- dergem, Duinweg B 4; spijkerhamer te berv. bij J. Jobse, Molenweg A 163. RAADSVERGADERING. OOSTKAPELLE. Dinsdag vergadert de gemeenteraad ter behandeling o.a. van: intrekking legesverordening burg. stand; mededeeling inzake openbare school en terugstorting P.Z.E.M. GEMEENTERAAD VAN BIGGEKERKE BIJEEN. BIGGEKERKE. Vrijdagmiddag verga derde alhier de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Si- monse. Alle leden waren aanwezig. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter hoe de tegen 10 Mei j.l. bijeen geroepen vergadering, wegens het uit breken van den oorlog niet was doorge- gaan. Met groote dankbaarheid kon hij con- stateeren dat alle leden en hun familie gespaard zijn gebleven, terwijl ook in de gemeente zelf geen schade is aange richt. Hij bracht de raadsleden, zoowel als degenen, die geen lid van dit college zijn, dank voor den grooten steun, die hij van zoovelen ondervonden heeft gedurende de laatste weken. De heer Cappoolse bracht den voor zitter dank voor het vele werk dat deze in. het belang der gemeente en haar be volking heeft verricht in de critieke da gen die achter ons liggen. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering kwamen o.a. de vol gende ingekomen stukken in behande ling.: de goedkeuring door de Kroon, van de verordening tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting de verklaring van goedkeuring van den heer Neugebauer te St. Laurens van de door J. A. Simpelaar gebpuwde kluis i een mededeeling van het gemeente bestuur van Vlissingen, dat als'.batig slot van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Vlissingen is ontvangen 118.37. B-steun aan werkloozen en kleine boeren. Besloten werd ook over het jaar 1940 B-steun aan werkloozen en kleine boeren te verleenen tegen een gemiddeld aantal werkloozen van 19 en een gemiddeld aan tal kleine boeren van 5. Per werklooze stelt het Rijk 5.90 beschikbaar, terwijl door de gemeente 2 per persoon wordt bijgedragen. Per kleine boer wordt ƒ2.95 door de regeering in het vooruitzicht ge steld, door de gemeente moet dan 1 per man worden bijgedragen. Mededeeling werd gedaan dat het Rijk 10 bijdraagt in de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. Eveneens dat de bijdrage in het salaris van burge meester en secretaris 2197.50 bedraagt. Ook dat door Gedeputeerde Staten de rekening der gemeente over 1938 is goed gekeurd. Een verzoek van het Vreemdelingen verkeer te Zoutelande tot het plaatsen van strandtenten op het strand dezer ge meente werd toegestaan. Als pensioengrondslag van de heeren W. Corbjjn en J. Jobse werd vastgesteld respectievelijk 2250 en 666. Besloten werd aan de Z.L.M. een sub sidie van 20 te geven voor het land bouwonderwijs, met een garantie van 30 jaar. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd de wijziging van de begroo ting van 1939 en 1940 van het Burgerlijk Armbestuur. Voorts werd de gemeente-begrooting voor 1939 en 1940 gewijzigd. Exploitatie-uitgaven scholen. De exploitatie-uitgaven der scholen wer den vastgesteld op 679.67 voor de ver- eeniging voor Christelijk Volksonderwijs en op 671.82 voor de vereemging voor Gereformeerd Schoolonderwijs. Bij de afrekening bleek dat de vereeni- ging voor Chr. Volksonderwijs 30 aan de gemeente zal moeten terugbetalen, terwijl de vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs nog 40 van de gemeente zal moeten ontvangen. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Moens hoe de regeling is ten opzichte van het schoolgeld en eventueele vergoeding van buitengemeenten voor kinderen, die tijde lijk in deze gemeente verblijf hebben ge houden en waarvan er sommigen nog ver blijven. Tevens vroeg hij door wie de kos ten worden gedragen, verbonden aan het schoonmaken en het ontsmetten der school, nadat deze was gebruikt door de vluchtelingen. Op de eerste vraag kon de voorzitter geen definitief antwoord geven, daar hiervoor nog geen regeling is getroffen. Op de tweede vraag antwoordde hjj, dat wanneer extra kosten zijn gemaakt in verband met de ontruiming van Vlissin gen, de nota's bij hem kunnen worden ingediend. Hiériia sloot de voorzitter de vergade ring. Zuid-Beveland RAAD VAN OVEZANDE. OVEZANDE. De Raad vergaderde op 21 dezer onder voorzitterschap van Bui'ge- meester Eikhuizen. Bij de opening werd door den VOORZ. een woord van dank uitgesproken voor allen, die tijdens de oorlogsdagen onder allerlei vormen belangeloos hebben medege werkt, om de te nemen maatregelen te helpen uitvoeren. In het bijzonder werd de bevolking herdacht voor de opening van de geëvacueerde menschen uit Krui- ningen en andere plaatsen, daar al deze menschen in de gemeente Ovezande een welkom onderdak hebben gevonden. Aan den ambtenaar ter secretarie den heer P. J. Leenman, werd een salaris- verhooging toegekend. Op verzoek van Ged. Staten van Zee land werd in het ambtenarenreglement en in de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den gemeenteveldwachter een wijziging aangebracht. Evenals vorige jaren werd besloten een aanvang tot extra hulp voor werkloozen in te dienen, waarbij de gemeente de ver plichting op zich neemt, hierin een bij drage te verleenen. Op de door de beide vereenigingen het Wit-Gele en het Groene Kruis gedane ver zoek tot het bekomen van een subsidie werd in principe besloten, subsidie te verleenen. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst 1939 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 3368.75. Zeeuwsch-Vlaanderen Bedrijvigheid in het vlfts. AXEL. Sedert het begin van den oorlog is er van eenige bedrijvigheid in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasindustrie geen sprake meer geweest. Thans echter is hierin weer meer bedrijvigheid gekomen en het laat zich aanzien dat deze zich nog wel ver der zal ontwikkelen. In de omgeving van deze gemeente wor den op de weilanden groote partijen aange voerd om daar gespreid te worden, hetwelk aan talrijke jonge arbeiders en arbeidsters werkgelegenheid biedt. Ook in het grensgebied is de vlasbewer king weer ter hand genomen. Dienstregeling Z.V.T.M. AXEL. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramw. Mij. heeft met ingang van Vrijdag een voor- loopige nieuwe dienstregeling ingevoerd op haar net in Zeeuwsch-Vlaanderen. Enkele nieuwe diensten zijn ingevoerd, welke on- derhouden zullen worden met autobussen. Een en ander zal de verbindingen in deze streek zeer ten dienste komen. Verdwijnend natuurschoon. AXEL. De statige hoornen op het terrein van de schietbaan en langs'het voetbalter rein alhier zullen worden gerooid. Reeds is men hiermede begonnen, waardoor weer een stukje natuurschoon in deze omgeving zal verdwijnen, Zeeuwsche Kroniek ZES HONDERD JAAR VROUWENPOLDER. 1340—1940. Sinds 1926 hebben de Ned. Herv. kerken te Vrouwenpolder en te Gapinge denzelf den predikant, doch haar eigen kerkeraad en kerkvoogdij. De Herv. gemeente te Vrouwenpolder heeft een zilveren doopbek ken, in het begin der 18de eeuw door een ambachtsheer geschonken. Op de eene helft staat het symbool van de jeugd en van den dood met de spreuk: O jeugdig vleysch en bloedt, Denkt dat ghy sterven moet. Op de andere helft van het bekken staat het symbool van de H. Drieeenheid met het bijschrift: Set my als een seghel op u hert Cant VIH 16. Cant is een verkorting van 't woord Cantorium. Dit is het Hooglied. Genoemde woorden van het eerste deel van 't 16e vers hoofdstuk 8 worden vaak als tekst gebruikt bij de doopsbediening. Op Zondag 20 Juli 1783 sloeg tijdens de middaggodsdienstoefening de bliksem in het kerkgebouw. Eenige balken werden versplinterd. De consternatie onder de kerkgangers was groot. Een ouderling ver loor door den schrik een oogenblik het bewustzijn. Als herinnering aan het in slaan van den bliksem wordt in het kerk portaal een der versplinterde balken be waard, waarop de gebeurtenis is aange- teekend. Vóór de Hervorming stond te Vrouwen polder een klooster van Reguliere kanunni ken. Deze woonden eerst in een klooster onder Arnemuiden. Door hevige grondbra ken liep het gevaar door de zee verzwolgen te worden. Door het ijveren van Hendrik van Borsseïe, Heer van Veere, werd voor de kloosterlingen onder Vrouwepolder, niet ver van de kerk, een nieuw klooster ge sticht. Het stond onder het oppertoezicht van het klooster Sion bij Delft. Door slecht bestuur kwam het klooster in groote schulden, zoodat het aantal monniken ver minderde. In 1552 waren er slechts drie geestelijken meer. Toen werd het klooster opgeheven. De monniken kregen een lijf rente van 24 's jaars. De gehouwen en de goederen kwamen door aankoop in eigendom van Filiph van Bourgondië, bal juw van Veere. Toen deze in 1567 overleed werd alles verkocht aan jhr. Jeronimus de Rolle, ook baljuw van Veere voor 25 p.vl. 18 sch of 155.40. De gebouwen deelden in 1572 en 1575 in de algemeene verwoesting van kerk en dorp. Later kwam hetgeen overgebleven was in eigendom aan Samuel Coninlt, baljuw van Veere, die er een lust plaats van maakte. Thans staan er een paar arbeiderswoningen. In de 18de eeuw stonden onder Vrouwen polder nog een paar meer bekende buiten plaatsen, nl. Twistvliet en Elzenoord. Hier van zijn weinig of geen bijzonderheden be kend. Zij zijn, evenals tal van andere Wal- chersche buitenplaatsen, kort na den Franschen tijd afgebroken. De hofsteden, welke er voor in de plaats zijn gekomen, houden door dezelfde namen de herinnering aan de vroegere heerlijkheid, evenals en kele half dichtgegroeide vijvers. Het laatst heeft op de buitenplaats Elzenoord ge woond Huybrecht Johannis Thibaut Mat- thijssen, overleden 30 Juli 1813. Hij ligt be graven tegen den noordelijken kerkmuur der Ned. Herv. Kerk. Dan was er nog een landhuis van de prinsen van Oranje, als ambachtsheer van Vrouwenpolder, de Oranjezon geheeten. Thans is het een boerenwoning, welke in den zomer als uitspanning veel bezoekers trekt. De ambachtsheerlijkheid Vrouwepolder bleef aan 't Huis van Oranje tot 1795, toen de goederen van het Oranjehuis werden verbeurd verklaard. Bij Nederlands herstel in 1814 werden zij niet teruggege ven, maar bleven tot 's lands domeingoede ren behooren. Van ouds heeft de duinstreek onder Vrouwepolder veel klein wild gehad. Stad houder Willem in, een liefhebber van de jacht, zag niet'gaarne, dat onbevoegden zich van het wild meester maakten. Daar om gaf hij op 22 December 1684 een or donnantie, dat het in zijn ambacht Vrou wenpolder verboden was konijnen te schie ten, uit te graven, met strikken, netten of anderszins ze te vangen of te dooden. Bij overtreding zou voor elk gevangen of ge dood konijn 4 p.vl. 24) moeten betaald worden, bovendien het roer (geweer) net ten of ander tuig in beslag worden geno men. Aan de kust van Vrouwenpolder is twee maal een vloot met troepen geland. Op 7 April 1572 kwam de Spaansche bevel hebber Mondragon met een leger aan het strand. Daar Middelburg nog niet door de Geuzen geheel was ingesloten, kon hij ge makkelijk de stad bereiken. Den 30en Juli 1809 bracht een Engelsche vloot 38000 man naar Walcheren. De En gelsche officieren waren zoo verrast ach ter den langen kalen duinketen een bloei ende landstreek met bosschen, lusthoven en boerderijen te zien, dat zij uitriepen O, hoe schoon De Engelsche kanonneerbooten beschoten het nabijgelegen fort De Haak. De bezet ting hiervan, terecht bevreesd ook van de landzijde te worden aangevallen, verliet haastig het fort met achterlating van het geschut. De Engelsche generaal Fraser nam het fort in bezit. Het fort De Haak was in 1518 gebouwd tot bescherming van den ingang van het Veersche Gat. Het was omgeven door een kroonwerk van wallen en diepe grachten. Te voren was. cr een wachthuis en een vuurbaak. Nadat de Engelschen tegen Kerstdag 1809 uit Walcheren waren vertrokken, werd het fort eerst ontmanteld en de grachten gedempt. Later werden de gebou wen gesloopt. Het Is nog duidelijk te zien, waar het gestaan heeft. De gemeente Vrouwenpolder werd in 1814 gevormd uit de ambachtsheerlijkheden Vrouwenpolder en Schellach en een ge deelte van Zandijk. Als wapen kreeg zjj de Heilige Maagd, dragende op den arm het kindeke Jezus, op een veld van zilver (wit). In de schenklngsacte, door den Hoo- gen Raad van Adel afgegeven .wordt Maria Maatje genoemd. Bij de wet van 13 Juni 1857 werd de Zaterdag hield de nationaal-socialistische beweging in Nederland haar vijfde hagespraak op den Goudsberg te Lunte- ren. Te vier uur in den middag, was een groot aantal deelnemers ordelijk gezeten in de groote heidekom. Het viel moeilijk het aantal te schatten, doch volgens hen die van dergelijke massa-bijeenkomsten ervaring hebben, bedroeg het zeker dertig veertig duizend. EEN NIEUWE OMROEP. Nadat het begin door klok-gelui was aangekondigd, betrad ds. Eeckering het podium om mede te deelen dat het oude stelsel van radioverdeeling had afgedaan. „De leider, zoo zeide hij, heeft mij opdracht gegeven tot de 3Üchting van een natio- nalen omroep. Dit nieuwe instituut zal nog even zijn plaats moeten hebben naast de vele omroepen maar straks zal het als de eene nationale omroep in Nederland zijn groote 'en gewichtige taak hebben te vervullen in ons volksleven". Hij wekte verder op tot steun door toe treding als lid van dien omroep, waarover spoedig nadere mededeelingen zouden wor den verstrekt. Hebt gij voor dien nationalen omroep iets te missen? zoo vroeg ds. Eeckering, waarop een eenstemmig luid ja volgde. Vervolgens had een vlaggen-parade plaats, waarop een declamatie van den heer Van Hees volgde, door allen met de mees te aandacht aangehoord en aan het slot luide toegejuichd. De declamatie van den heer Van Hees was gewijd aan de gevallenen. Na zijn voordracht werd, ter eere dei- gevallenen, de vaandelgToet gebracht onder nationaal- socialistischen groet en met het luiden van de klok. REDE VAN DEN HEER VAN GEELKERKEN. Hierna sprak de heer Van Geelkerken over de gevallen kameraden. Hij riep de herinnering op aan die dapperen. „Toen onze kameraden, aldus spr., ten grave werden gedragen, heeft een vlag al len gedekt en deze vlag is door onzen lei der aangewezen als eere-vlag van onze beweging." Plechtig wordt dan de vlag door de groote groep van deelnemers heen, bin nengebracht en begroet. „Wanneer wij, zoo vervolgde de heer Van Geelkerken, ons opmaken om dezen staat te maken tot een nationaal-socialis- tischen staat, dan zullen wig terugblikken naar hen, die vielen en wij zullen, bij de gedachte aan hen, sterk zijn". De muziek speelt dan „Ase's tod", ter wijl allen staande de eer,e-vlag groeten. De heer Van Geelkerken vervolgt met hulde te brengen aan Mussolini, die den geest brak van communisme en materia lisme. „Gij zult hier, zoo zeide spreker, de Italiaansche vlag zien hgsehen. En als gij daarnaast de vlag van Duitschland ziet, gedenk dan Adolf Hitler, die het nieuwe Europa smeedt (applaus) „Tenslotte werd nog de Spaansche vlag geheschen. Hierna verscheen een Duitsche rgks- vlag, welke door Duitschers die in Neder land gevangen waren geweest geheschen werd. Hierbij hoorden allen staande het Duitsche volkslied en het Horst Wessel- lied aan. Verder werden de Vlaamsche, Zuid-Afrl- kaansche en Nederlandsche vlag gehe schen. „Nog een vlag zal voor U verschijnen, zoo besloot de heer Van Geelkerken en die vlag is het symbool van onze bloedverbon- denheid. IIc wek U daarbg op: Draagt onder uw volk de geest van blgheid uit, de geest van vertrouwen die ons bezielt. Als gij terugkeert in uw steden en dor pen, zegt dan: onze dag nadert, het le ven staat voor ons met al zijn mogelgk- heden." Onder het spelen van het „Wilhel mus" en het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus-lied werd de Nederlandsche vlag geheschen. Rede van ir. Mussert. Hierna kwam de leider der N.S.B., ir. Mussert aan het woord. Spr. zeide o.m. het volgende: Het oude Europa is ten gronde gegaan aan eigen ongerechtigheid: Het is, als het ware, in die ongerechtigheid weggerot.* Hoe was de toestand: De armen hadden niets en werden nog gehoond op den koop toe. Gij hier in Nederland werd geregeerd op een wijze, welke de armen nog armer gemeente Gapinge bij Vrouwenpolder ge voegd. Gapinge was klein en bestond al leen uit het ambacht Gapinge, Het telde toen maar een 200 tal inwoners tegen Vrouwenpolder ruim 700. Beide gemeenten hadden toen denzelfden burgemeester en denzelfden secretaris, 'tgeen de samenvoe ging, vergemakkelijkte. De raadsleden van beide gemeenten moesten aftreden en een nieuwe verkiezing voor een nieuwen ge meenteraad werd gehouden. De Gereformeerde Kerk. Tijdens de doleantie waren te Vrouwe polder veel personen, die genoemde ker kelijke richting waren toegedaan. De Her vormde Gemeente was reeds sinds 1880 vacant. Consulent was ds. Ph. Peters van Serooskerke. Deze was eerst met de dole antie meegegaan, 'tgeen niet weinig me dewerkte, dat de aanhangers der doleantie te Serooskerke en te Vrouwepolder zich uitbreidde. Ds. Peters trok zich echter terug, toen de zaken anders liepen, dan hij zich gedacht had. Hij verleende dus niet zijn medewerking meer, noch te Se rooskerke, noch te Vrouwenpolder. De Doleerenden werkten door en te Vrouwen polder werd op 13 April 1887 een christe lijk Afgescheiden gemeente gesticht, la ter Gereformeerde Kerk genoemd. Het duurde nog 12 jaar voor zij een eigen predikant kreeg, n.l. ds. F. W. J. Wolf, komende vanLopik. Hij verhond zich aan de gemeente op 1 Aug. 1899. Hij werd emeritus op 14 Mei 1922. Verder werd de Gereformeerde Kerk ge diend door ds. C, van Meyenfeldt 1924 1927. Ds. P. J. O. de Bruyne 1928—1933. Ds. W. Tunderman 19331938. De tegen woordige predikant J. J. de Vries kwam 8 Oct. 1939. De Gereformeerde Kerk te Gapinge was eerst gecombineerd met die te St. Laurens, later met die te Vrouwen polder. Sinds verleden jaar heeft zij ook een eigen predikant. en de rijken nog rijker maakte. Nog is er geen gerechtigheid, maai' wij vertrou wen: er zal gerechtigheid komen, (ap plaus). De Nederlandsche boer kan nog geen vierkanten meter grond zijn eigen dom noemen: de arbeider is beschouwd als een verlengstuk der machine. Maar nog erger is: men heeft het volk zijn idealen ontnomen en niemand kan zonder idealen leven. De oude deugden en de goede eigenschappen van ons volk zijn ter zijde geschoven om te voldoen aan plat materialisme. Als thans in ons land honderdduizenden zeggen: het lijkt wel of er geen God meer is, dan zeg ik U, dat juist nu, nu het gericht gaat over de volleen, dit het bewijs is dat er een God is, die gerechtigheid wil doen. Niemand onzer die niet verheugd is dat er door den oorlog in ons land zoo weinig vernield is, maar ook niemand die niet beschaamd is daar wjj vierhon derdduizend man onder de wapenen had den, er millioenen en millioenen aan de uitrusting zijn besteed en dat het resul taat wasvier-en-een-halve dag. Wij zijn beschaamd en wij moeten thans de heeren in Londen vragen, waarom zij ons zoo onvolledig beschermd lieten, waar om jongens zoo slecht bewapend waren. Hadden zij hiertoe het recht? Neen. Het is nu te hopen dat zij genoodzaakt zullen worden van Londen naar Canada te gaan. Nog een gevaar is er: dat zij naar Indië zullen gaan, want als dat geschiedt dan is Indië voor ons verloren. Wij nationaal-socialisten zijn belasterd. Er zijn er zelfs van ons vermoord. Spr. wierp vervolgens een terugblik op de afgeloopen jaren. „Ik dank U allen, die pal hebben gestaan in die dagen, ook de vrouwen. Want ook zij zijn niet ge spaard. Ook niet de ouden van dagen. Maar de heeren, die ons opsloten zullen nooit meer de kans krijgen, ons ooit meer te belagen. En gerechtigheid zal geschie den. Hedenochtend is mij meegedeeld, dat twee officieren gearresteerd zyn, die mijn broer hebben vermoord. Toen heb ik ge zegd: Zij zijn niet de ware schuldigen/ die zitten in Londen. Met duivelsche slimheid hebben die heeren de zaak om gedraaid en gezegd, dat wij ons land ver rieden. Wij hebben blijkbaar geschoten toen wij opgesloten zaten in de concen tratie-kampen. Ons volk is hier achtergelaten, niet be grijpend nog de moeilijkheden waarin zij verkeeren. Nu is het de tijd een nieuw volk te vormen en dat volk kan op-een-na de sterkste loot zijn van den germaan- schen stam. Niemand in het nieuwe Euro pa zal ons den volkschen grondslag ont nemen. Wat God heeft gegeven, kan niemand ons ontnemen. Onze schat aan historie en aan cultuur en onze eigen schappen vormen ons kapitaal. Het is onze taaie dit kapitaal te beheeren. Wij zullen met elkander een groot volk vormen, indien aan drie voorwaarden wor den voldaan: 1. Vrij van Joodsche in vloeden: 2. Vrij van den invloed der Wa len en 3. Vrij van kerkelijke heerschzucht op staatkundig terrein. Het is zaak dat ons volk in het nieu we Europa een plaats krijgt naar zijn wil len en kunnen. Aan de regenten-klasse moet de macht worden ontnomen: het Nederlandsche volk moet leven als een goed vriend en een goede buur met andere volken van Germaanschen stam. Volgens het staatsrecht zijn wij in oorlog met Duitschland en zijn wij bond- genooten van Engeland cn hu zeg ik: een dergelijk staatsrecht lap ik aan m'n laars. Op veertien Mei was het voor ons afgeloopen. Engeland is driehonderd jaar lang onzo eigenlijke vijand geweest. Zij hebben ge kaapt van onze koloniën wat zij konden kapen, tot de Kaap zelf. De boeren heb ben daar zes-en-twintig-duizend van hun mannen en vrouwen in concentratie-kam pen ten gronde zien gaan. lederen nacht probeeren zij nu nog ons een hom op den kop te gooien. Dat is Engeland. Do Duitschers zijn na 15 Mei hier ge komen. Zij hebben ons overwonnen, maar zij hebben ons dit niet laten voelen. Zij hebben onze krijgsgevangenen terugge zonden. lederen nacht beschermen zij ons. Ik vraag U nu: acht gij U in oorlog met Duitschland. (geroep van: ne(en) Acht gij U de hond- genoot van Engeland (luid geroep van neen). Hoe kunnen wij nu uiting geven aan onze dankbaarheid voor Duitschland? Ik weet een middel. Wat is ons hier het lief ste? Dat is onze klok, die wij door Am sterdam gezeuld hebben. Die is van koper en van tin. Dat neeft Duitschland noodig. Ik stel daarom voor die klok te schenken aan den schepper van de Duitsche lucht macht. Wij zullen nu voor het laatst voor ons de klok laten luiden. (Hierop werd de klok geluid). Wij hebben ons volk te veroveren voor het riationaal-socialisme. In een gezond socialisme is geen klassenstrijd en geen kapitalisme. Maar voor den boerenarbei der moet na jaren-lang zwoegen een eigen stukje' land, een eigen dak boven het hoofd zijn. De arbeiders moeten worden opgevoed tot eerlijke volwaardige volks- genooten, die him plicht kennen, maar ook hun recht en dat is dat zij bij ouderdom bezorgd zijn. Zoo zal de nieuwe tijd zijn: met een sterke karaktervolle jeugd en met oude ren, die weten dat een rustige levens avond hun wacht. Nu kunnen wij een ge bouw optrekken waarin plaats zal zijn voor ieder van ons volk. Ons vaderland moet zyn een plaats om te leven, te strij den, te werken en te sterven. Wij moeten samen een volk zijn. En wij kunnen verheugd zijn. Onze eerlijkheid, onze trouw, onze arbeidzaamheid zullen ons grooter maken en daardoor zal gerech tigheid komen. Ik vraag U lederen dag en ten allen ti.de bewust te zijn van uw roeping. De Voorzienigheid zal dan met U zijn. Leve het Nederlandsche volk. Leve het nieuwe Europa. De landdag eindigde met een défilé voor den leider. Alle vooraanstaande functionarissen uit de N.S.B, waren bij den landdag tegen woordig, alsmede eenige Duitsche genoo- digden, o.a. dr. Schiion gevolmachtigde dei' N.S.D.A.P. en ^reisleider Wiebier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6