Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 24 Juni 1940 Belangrijke wijzigingen in den Zeeuwschen treinenloop. Eerst Zaterdagavond kreeg men er aan de betrokken stations kennis van, dat reeds met ingang van heden een belangrijke wijziging kwam in de beperkte dienstregelingen op de Zeeuwsche lijn en ook op de lijn GoesHoedekenskerke. Of dit ook verderop dan Roosendaal het geval is, wist men gisteren aan het station niet. Wel kon men inlichtingen geven over de Zeeuwsche lijnen. Daaruit bleek, dat tusschen Vlissingen en Kapelle-Biezelinge 5 in plaats van stoomtreinen per dag rijden, doch ook, dat de eerste trein ruim 2 uur verlaat is en alle andere tevens veranderd zijn. De regeling is nu r Vertrek Vlissingen Middelburg Arnemuiden 7.44= 7.54 Aankomst Kapelle-Biezelinge 8.30 10.44 10.54 11.02 11.22 11.30 13.44 13.54 14.02 14.22 14.30 16.44 16.54 17.02 17.22 17.30 19.16 19.26 19.34 19.54 20.02 Ook van Kapelle-Biezelinge naar Vlissingen is het aantal diensten met 1 vermeer derd. Thans luidt de regeling 8.50 11.50 14.50 17.50 20.50 9.00 12.00 15.00 18.00 21.00 9.25 12.25 15.25 18.25 21.25 9.34 12.34 15.34 18.34 21.34 9.46 12.46 15.46 18.46 21.46 Zooals bekend is, ï-ijden tusschen het station Kapelle-Biezelinge en het Station Kruiningen-Yerseke autobussen heen en weer en rijden van KruiningenYersèke weer stoomtreinen naar Roosendaal. Vertrek Kapelle-Biezelinge Goes Arnemuiden Middelburg Aankomst Vlissingen De dienstregeling KrainingenRoosendaal is vanaf heden als volgt Vertrek KruiningenYerseke Krabbendijke Rilland-Bath Woensdrecht Bergen op Zoom» Aankomst Roosendaal Vertrek Roosendaal Bergen op Zoom Woensdrecht Rilland-Bath Krabbendyke Behalve bovengenoemde stoomtreinen rijden op de lyn VlissingenGoes x enkele motoi-ti-einen en wel van Vlissingen naar Goes de volgende 9.10 12.10 15.10 18.10 20.52 9.21 12.21 15.21 18.21 21.03 9.28 12.28 15.28 18.28 21.10 9-42 12.42 15.42 18.42 21.24 9.52 12.52 15.52 18.52 21.34 10.06 13.06 16.06 19.06 21.48 Yerseke is de regeling als volgt 7.17 10.17 13.17 16.17 19.17 7.32 10.32 13.32 16.32 19.32 9.42 12.42 15.42 18.42 21.24 7.54 10.54 13.54 16.54 19.54 8.00 11.00 14.00 17.00 20.00 8.10 11.10 14.10 17.10 20.10 yertrek Vlissingen 7.00 10.01 13.01 16.01 Middelburg 7.10 10.11 13.11 16.11 AxTxemuidexx 7.18 10.19 13.19 16.19 Aankomst Goes 7.37 10.38 13.38 16.38 yaix Goes naar Vlissingen is de regeling Vertx-ek Goes 8.13 11.53 14.53 21.25 Arnemuiden 9.13 12.13 15.13 21.45 Middelburg 9.21 12.21 15.21 21.53 Aankomst Vlissingen 9.30 12.30 15.30 22.02 Op de lyn GoesHoedekenskei-ke is de dienst ook weder gewyzigd en deze als volgt Richting GoesHoedekenskerke ;s Vertrek Goes 7.45 's-Gravenpolder-'s-Heer Abtskerke 7.45 Nisse Kwadendamme Aankomst Hoekekenskerke En- richting Hoedekenskei-KeGoes i Vertrek Hoedekenskerke Kwadendamme Nisse 's-Gravenpolder-'s-Heer Abtskerke Aankomst Goes 7.58 8.03 8.10 8.45 10.45 10.54 10.58 11.03 11.10 11.20 11.27 13.45 13.54 13.58 14.03 14.10 16.45 16.54 16.58 17.03 17.10 17.20 17.27 17.32 17.36 17.45 20.00 20.09 20.13 20.18 20.25 20.40 20.47 20.52 20.56 21.05 Laval in het Fransche kabinet opgenomen. De vroegere Fransche minister-president Pierre Laval is, naar het D.N.B. meldt, als minister van staat opgenomen in het kabi- nat-Pétain. Laval heeft van 1923 tot 1936 bijna onondei'broken deel uitgemaakt van verschillende Fransche kabinetten en wel als ondei-staatssecretaris van den minister president in het departement van buiten- landsche zaken, als minister van openbare werken, van justitie, van buitenlaridsche zaken en van koloniën. In 1931 en 1932 is Laval voor het eerst opgetreden als minis ter-president en minister van buitenland- sche zaken. Tijdens zyn tweede ministerieele periode als minister-president en minister van buitenlandsche zaken, van Juni 1935 tot Januari 1936, trad hy vooral op den voor grond door zijn pogingen om de vraagstuk ken tusschen Frankrijk en Italië te x-egelen. Sindsdien is hij op het politieke tooneel in Frankrijk op den achtergrond gebleven. Vluchtelingen in Portugal. De stroom van vluchtelingen uit Frank rijk begint ook in Portugal merkbaar te worden. Uit de badplaats Caldas de Rain- ha wordt gemeld, dat daar verscheidene honderden uit Frankrijk gevluchte Engel- schen zijn aangekomen. Voortdurend passeeren honderden auto's met Fransche en Belgische vluchtelingen de Spaansch-Portugeesche grens. Ook ex- keizerin Zita met haar zoons heeft een toevlucht gezocht in Portugal. De vroe gere Belgische minister-president, Van Zeeland, is in Coimbra aangekomen, om naar Lissabon door te reizen. Voorts kan gemeld worden, dat de Fransche oud-minister-president Daladier gisteren in Spanje is aangekomen. Onder de persoonlijkheden, die Zater dag- de Spaansch-Fx-ansche grens hebben overschreden, bevonden zich o.a. Prinses Irene van Denemai-ken en de vx-ouw van den voox-maligen Joegoslavischen minister president Vernie Blanchi. Ook de minister van buitenlandsche zaken van de zgn. Poolsche regeering is over de Spaansche gx-ens gekomen. Brltsche bomaanvallen op Duitsche steden. In den nacht van 22 Juni zijn door de Engelschen bommen op Berlijn geworpen. Deze bommen zijn ingeslagen in een woon wijk. Een bom is naast een ziekenhuis ont ploft. Geen enftel militair object is door de Engelschen geraakt. Voorts hebben Engelsche vliegers in den nacht van 21 op 22 Juni bommen geworpen op den Bueckeberg, een bekende gewijde plaats voor het Duitsche volk, nabij Han nover. Een aantal bx-andbommen viel in de Weser. Tijdens bomaanvallen van Britsche vie- gers op Keulen in den nacht van 18 Juni werden zes bommen in het centrum der stad geworpen, die zes dooden en 14 ge wonden onder de burgerbevolking maakten. Elf brandbommen vielen buiten de stad neer zonder schade aan te richten. In een voorstad werden door bommen twee per sonen gedood en twee gewond, alsmede eenige schade aan woonhuizen aangericht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is Bremen door vijandelijke vliegtuigen met bommen aangevallen. Er werd slechts ge ringe materieele schade aangericht. Twee burgers werden licht gewond. De aanvallers werden door luchtdoelgeschut verdreven. Duitsche troepen Stellen intocht in Bordeaux uit. Havas meldt uit Bordeaux 'Verschei dene Duitsche troepenafdeelingen zouden in de nabyheid van Royan en Saintes aan gekomen zyn. Op een desbetreffende vraag van den Franschen minister-president, maarschalk Petain, heeft Hitier hem medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten niet Bor deaux binnen zullen trekken, zoolang de Fransch-Italiaansche besprekingen xiog niet geëindigd zijn. PAARDENVEILINGEN. Door de Duitsche militaire autoriteiten is een gi-< xter aantal niet-benoodigde le- gex-paarden ter beschikking gesteld van den Nederlandschen landbouw. In dit ver band zullen in verschillende plaatsen des lands pa vdenveilingen worden gehouden en wel op 25 Juni in de Cavaleriekazex-ne in Breda, op 27 Juni in de artillerieka zerne te Leiden en op 28 Juni in de Zij- pesteinkazerne te Utrecht. Als koopers komen slechts personen in aanmerking die hun paarden of tractoren ten behoeve van het leger hebben moeten afstaan. De koopers ontvangen- een bewijs, hetwelk een wettig bezit van het paard zal moeten aantoonen. Zuid-Afrika en de oorlog In Europa. EEN PROTEST VAN GENERAAL HERTZOG. In een aan den Zuid-Afrikaanschen mi nister-president Smuts gerichten brief heeft generaal Hertzog uit naam van het Afri- kaansche volk verlangd, dat de Unie on middellijk stappen neemt om uit den oorlog te geraken. Generaal Hertzog wees erop, dat hij dezen brief schreef, omdat iedere parlemen taire kritiek en de vrije meeningsuiting van het volk onmogelijk waren gemaakt, aldus lezen wij in de Westphaelische Lan- deszeitung. Hertzog protesteerde in den brief tegen de meedoogenlooze vernietiging van de vrijheid en de zinnelooze opoffering van de Afrikaansche jeugd in dezen nutte- loozen strijd. Sedert maanden, aldus de ge wezen premier, is het ieder, die niet voor ingenomen was, duidelijk geweest, wat het resultaat van den oorlog tegen Duitschland moet zijn. Desondanks heeft de regeering der Unie, terwijl Duitschland in den eenen slag na den anderen de legers zijner vijanden ver slagen heeft, zonder het volk te raadplegen, ook Italië den oorlog verklaart. Woordelyk schrijft generaal Hertzog: Noch gy, mijnheer Smuts, noch ik, die den boerenoorlog hebben meegemaakt, kunnen er thans mee instemmen, dat onze her wonnen vrijheid geofferd wordt aan de blinde zelfzucht en heerschzucht, die thans de staten van Europa naar het verderf leiden. Nieuwe dwangmaatregelen voor de voortzetting van den oorlog zouden kunnen leiden tot ernstige onrust onder de bevol king, waarvoor de regeering dan de ver antwoordelijkheid zou moeten dragen. De Afrikaansche bevolking voelt zich als naar tevoren in haar geschiedenis door een tyrannie onderdrukt, een tyx-annie, die uit geoefend en bevorderd wordt door kwaad willige organen der regeering. LEGER- EN VLOOTFONDS „VOOR HEN, DIE VIELEN". Het bestuur van het Marine-Rampen fonds deelt mede, dat in verband met de oprichting van het Leger- en Vlootfonds: „Voor hen, die vielen" aanraking is ver kregen met de volgende vereenigingen Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's Lands zeedienst, Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, Kon. Ned. vei-. „Onze Vloot" Kon. Ned. ver „Ons leger", Kon. Nat. ver. tot steun aan miliciens, Nat. bond „Het Mobili- satiekruis", Nat. fonds ter ondersteuning gevallen militairen in Ned. Indië. Distributie van vleesch in blik stopgezet. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft Zaterdag aan de gemeentebe sturen bericht: Met ingang van Maandag 24 Juni a.s. moet de distributie van vleesch in blik geheel worden stopgezet. Van genoemden datum af mogen dei-halve geen blikken vleesch meer aan ondex-steunde of tewerk gestelde werkloozen en ax-mlastigen wor den gedistribueerd. De nog in uw ge meente aanwezige voorx-aad behoort geheel ter beschikking te staan van de Neder- landsche Veehouderij centrale. Omtrent de bestemming der blikken zal te zijner tijd nader bericht wox-den gezonden. Ik zal het op prijs stellen van U zoo spoedig moge lijk te vernemen, hoe groot het aantal blikken is dat op 24 Juni 1940 nog in uwe gemeente aanwezig was. WEES VOORZICHTIG MET ONONTPLOFBARE GRANATEN. Ernstig ongeluk te Rotterdam. Ondanks de vele waarschuwingen, wel ke zijn gepubliceerd ten aanzien van on- ontplofte granaten, zijn er nog steeds menschen, die hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en daardoor ongeluk ken, niet zelden van zeer ernstigen aax-d, veroox-zaken. Zatex-dagmiddag was de 21-jarige H. Tundex-man in zijn woning te Rotterdam bezig met het demonteeren van enkele granaten, welke hij een dezer dagen in zijn bezit had gekregen. Plotseling ont plofte een van de granaten, waardoor den jongeman drie vingers van de linkerhand werden afgex-ukt. Per auto van den G.G. en G.D. werd hij naar het Zuiderzieken huis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. In de woning werd eenige schade aan gericht. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zatex-dagmiddag is in de Wethouder Ouwehandstraat te Katwijk aan Zee een verkeersongeluk gebeurd, dat het drie jarig zoontje van de familie van D. het leven heeft gekost. Het knaapje speelde op het trottcir, doch liep plotseling den rijweg op. Kwam te vallen en raakte be kneld tusschen het trottoir en een juist achteruit lijdenden vrachtauto. Het werd deerlijk verwond naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. De noodwinkels, weike te Middelburg zullen verrijzen. Hïerb'O kunnen wy thans de teekenxng van een deel der noodwinkels afdrukken, zooals die ee-lang te Middelburg zullen verryzen. Het betreft de ook in ons nximmer van Vrydag genoemde grootere panden met daartusschen liggende gemeentewinkels, zooals gebouwd zullen worden op den Dam tegenover de Molstraat en met de achterzijde naar den Dokmuur. loofss® &US Door CECIL FREEMAN CREGG. 23) Het onderhoud duurde slechts kort, maar de inlichtingen, welke hy er ge kregen had waren belangx-yk. De blanco enveloppe was gevonden in de brieven bus tegenover Bix-kenhead Mansions om 7 uur v.m. op Maandagochtend. De brief moest dus gepost zyn na de daaraan voor afgaande lichting, op Zondagavond om elf uur. Toen de brieven gesorteerd werden, was de blanco enveloppe terzijde gelegd („uitgeschoten" noemde de heer Rayner het) voor de afdeeling Informaties. Maar aangezien de post-ambtenax-en veel moeite besteden aan onvoldoende geadresseerde brieven eix aangezien er dien ochtend een epidemie van zulke brieven scheen te be staan, was het eerst laat in den avond ge weest, voox-dat deze enveloppe aan de beurt kwam, welke naai- „onbestelbare brieven" was doorgestuurd. Hier moest hij ook op zijn beurt wachten en hij werd niet geopend voor den volgenden ochtend. Ter stond nadat de inhoud bekend was gewor- den, had de heer Rayner, in plaats van de tweede enveloppe eveneens te openen waartoe hij het volste recht had een specialen boodschapper naar Scotland Yard gezonden. „Hetgeen heel vriendelijk van u was, mijnheer", zei de inspecteux-. Ten eerste. Henry Hamper was dien Zondagavond zóó dronken, dat hy naar huis gebracht moest worden. Toch had hy zonder pen of inkt, dien brief geschreven en vóór zeven uur den volgenden ochtend gepost. Uit zijn eigen ervaring wist de in specteur, dat „de volgende morgen" niet bepaald geschikt was voor het schrijven van brieven, noch voelde men zich in zul ke omstandigheden gedurende den nacht geneigd om op te staan en een brief te posten. Het was een feit, dat het een wan der genoemd mocht worden, indien men werkelijk vóór zeven uur wakker werd. De tweede kwestie welke met betrek king tot dien brief was komen vast te staan was, dat tenzij de brief gepost was door een van Hamper's helpers van dien avond, dit geschied was door een ander, die, om het idee meer kracht bij te zetten, moeite gegeven had den brief te gaan posten in de bus, welke Hamper naar alle waarschijnlijkheid zelf gebruikt zou heb ben. Een beetje ingewikkeld misschien, maar aldus was de r-edeneering van den inspecteur. „Thomas Hamper moet gevonden woi-- den. Zorg daarvoor!" Inspecteur Higgins had die instructie uitgevaardigd, wel we tende, dat zulks gemakkelijker gezegd was dan gedaan. Om te beginnen was er geen enkele foto van den jongen. De pers had opvallend weinig belangstelling ge toond voor de zaak van zijn vader. Het archief op de Yard, waarin de cou ranten-knipsels, welke op de zaak betrek king hadden, bewaard bleven, bevatte slechts twee berichten. Het eene, een dozijn regels groot, uit een buurtblaadje, en het ander, onder de rubriek „Ge mengd nieuws", dat slechts de uitspraak vermeldde. De reden was niet ver te zoe ken, want zelfmoord door middel van gas- verstikking werd door de courantenmen- schen een allendaagsch gebeuren. De moord op de bus lag meer in de lijn. Zoo kwam het, dat ervan den jongen Hamper door actieve reporters geen foto's waren ge maakt en een bezoek aan zyn woning leverde in dit opzicht ook geen succes op, want welke jongeman bewaart vandaag den dag zijn eigen foto? Toch wist de jonge Thomas Hamper iets. Hy had verklaard, hoewel inspec teur Higgins er niet zoo heel zeker van was, dat hij de waarheid had gesproken, dat hy een „kerel" in dat verlaten huis in de wijk van Horton gevolgd had. Hij had verder verklaard, dat die „kerel" aan sprakelijk was voor den dood van zijn vader. Die man moest een oude kameraad van Henry Hamper zijn. En Heni-y Ham per was een misdadiger. Het was daarom zeer waarschijnlijk, dat de man (indien hij bestond), dien de jonge Hamper ge volgd had, eveneens een misdadiger was geweest. Waren er bekende misdadigers van meer dan normale afmetingen? Dozijnen. Daar had je de „Stier" Edwars, „Trotsche" Baynard, „Slager" Campbellzoo veel als je maar hebben wilt, bedacht Higgins. Alle politiebureaux over het geheele land hadden een trieste foto ontvangen: het lichaam van den onbekende, zooals het op het bovendek van de bus was ge vonden. Naam, adres en verdere inlich tingen werden gezocht. Er was maar één vaag antwoord bin nengekomen en toch voelde de inspec teur zich verplicht, dit te onderzoeken. De inspecteur van een bureau ergens op het platteland had gemeld, dat een dorpsagent bij zyn wekelijksch bezoek aan het bureau de foto herkend scheen te hebben. Higgins ging het hek door en wandel de agent nader ondervraagd werd, scheen hij nog onzekerder dan hij was, toen hy zijn chef er het eei-st over ge sproken had. De foto leek veel op een van de heeren. van het groote huis: dat was alles. De inspecteur liet zich door den agent naar het hek om het groote huis bren gen en daar stuurde hy zijn geleide weg, tot groote opluchting van den man, die zich angstig en weinig op zijn gemak had gevoeld in tegenwoordigheid van zoo'n „hooge". Higgins ging het hek door enwandel- de Ixet tuinpad op, dat naar het huis voerde. Dit lag een flink eind van den weg af en zag er keurig onderhouden uit. Blijkbaar welgestelde bewoners. De tuin was fraai gelegd en achter het huis zag hy verschillende broeikassen. De in specteur beklom de vijf stoeptreden, wel ke naar de deur voex-den, en belde aan. Er klonken slepexxde voetstappen, waarop de deur geopend werd. In de deuropening stond een klein verschrom peld nxanxxetje van middelbaren leeftijd in een rok-costuum, dat hem echter een tikje te groot was. Hij staarde den in specteur ontsteld aan en mompelde: „Verdraaid, 'iggins De inspecteur nam den man, die er uit zag, als had hij graag het puntje van zijn tong afgebeten voor dezen verras ten uitroep, naxxwkeurig op. Higgins glimlachte. „Ik ben een boon, als dat niet de Gladde is! Wel, wie had dat gedacht, jou hier te zullen ontmoeten!" Met uit gestrekte hand trad Higgins naar voren, terwijl de ander angstig achteruit week. HOOFDSTUK XV. Waarin hij nog een ouden vriend ontmoet. De man keek schichtig achter zich in de groote hall, terwijl zijn heele uiterlijk duidelijk de groote vrees uitdx-ukte. Hij bevochtigde zyn lippen met zijn tong en wendde zich wèer tot den inspecteur. „Maak dat je hier vandaan komt, myn heer Higgins! Verdwijn! Je hebt mij al tijd eerlijk behandeld; je hebt je nooit met achterbaksche streken opgehouden. Maak, dat je hier wegkomt! Smeer 'm!" „Ik dacht, dat je me daax-voor beter kende, Gladde", merkte de inspecteur glim lachend op. „Verdraaid, meneer 'iggins. Zeg niet, dat ik je niet gewaarschuwd heb. Zeg nooit, dat ik je erin heb laten loopen!" Inspecteur Higgins fronste zijn wenk brauwen, weinig op zyn gemak. De angst vaxx den xxian was zóó duidelijk, zyn op winding zóó echt, dat de inspectexxr een akelig gevoel over zijn rug voelde loopen. Onwillekeurig rilde hij even, maar direct daarop vermande hy zich. „Ik wil gx'aag mijnheer Raymond spre ken, Gladde". „Doe het niet, meneer 'iggins! Doe het niet", smeekte de man. „Ut „Laat den ixxspecteur in de bibliotheek, Gladde". De stem klonk koud en toonloos en toch nxet een bedekte, bedxeiging. De Glad de huiverde en stak dan een bevende vin ger in den mond om het klapperen van zijn tanden tegen te gaan. „Jja zek6r, mijnheel-". „En ga dan naar je kamer. Met jou zal ik later wel spreken. Jij praat me een beetje te. veel". Inspecteur Higgins volgde den nu to taal overstuur zijnden Gladde door de hall naar de bibliotheek. De kamer was leeg, 'maar aan bet andere eind brandde een helder vuurtjo in den open haard en onwillekeurig begaf de inspecteur zich naar de koesterende warmte. Na den in specteur te hebben binnengelaten, tx-ok de Gladde zich, zonder verder nog iets te zeggen, terug. Die koude berekenende stem scheen hem de spraak ontnomen te hebben. Higgins keek de kamer eens rond. Langs de vier muren stonden tallooze boeken, hier en daar onderbroken door een ets. Hij voelde zich niet erg op zijn gemak, niet alleen om den Gladde, maar ook om zichzelf. De heele atmosfeer van dit huis had iets geheimzinnigs. Hij wai-mde zyn handen voor het vuui', in afwachting van de komst van den eigenaar van de stem, waarvan hy de echo nog in zyn ooren hoorde door klinken. Er gingen vijf minuten voorbij, zonder dat er iets gebeurde. Inspecteur Higgins begon ongeduldig te worden. Het was blijkbaar bedoeld als eeD opzettelijke onbeleefdheid. Hy ging in een gemakke- lyken stoel zitten en haalde zijn pyp en tabak te vooi'schyn, .(Wondt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5