Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Het Duitsch-Fransche wapenstilstands» verdrag is geteekend. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 142 MAANDAG 24 JUNI 1940 32E Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cam oei week ot 2.30 per kwartaal, Franco por posi 2.50 por kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1 50, Iedere regel meer 30 oent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5-egels 0.50- iedere regei meer 10 ct. (max 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen De voorwaarden zijn nog niet bekend. Het Hoofdkwartier van den Führer deelt mede Op 22 Juni om 18 uur 50 Duit- schen zomertijd is in het bosch van Complègne het Dultsch Fransche wapenstilstandsver drag onderteekend. De onderteekening werd aan Duitsche zijde verricht door den lasthebber van den Führer en Op persten bevelhebber der weer macht, den chef van het Opper bevel der weermacht, Generaal kolonel Keitel, aan Fransche zijde door generaal Huntziger als last hebber van de Fransche regee ring. Staking der vijandelijkheden Is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes uur na dat de Itallaansche regeering aan het Duitsche opperbevel der weermacht mededeellng zal heb ben gedaan van de sluiting van het italiaanschFransche wa penstilstandsverdrag. Over den inhoud van het wa penstilstandsverdrag kan nog niets bekend gemaakt worden. Hoe de onderhandelingen verliepen. Omtrent de onderhandelingen meldt het D.N.B. het volgende Precies om 10 uur arriveerde Zaterdag morgen dereeks auto's der Fransche de legatie weer in het bosch van Compiègne. Generaal Tijjpelskirch en Generaal-ma- joor Jodel hadden een korte bespreking met de heeren der Fransche delegatie vóór het rijtuig. Tot omstreeks middernacht heeft de Fransche delegatie Vrijdagavond daar onderhandeld. Nadat generaal-kolonel Keitel hun in het rijtuig de Duitsche voorwaarden had voorgelezen, hadden de Franschen gelegenheid gekregen contact te zoeken met hun regeering in Bor deaux. Deze groote prestatie der Duitsche berichtentroepen om zoowel Vrijdag een verreschrijversverbinding als Zaterdag zelfs een telefoonverbinding met Bor deaux tot stand te brengen, heeft het tempo van de onderhandelingen uiteraard zeer bespoedigd. De Franschen hadden den tekst dér Duitsche wapenstilstands voorwaarden Vrijdag ovei'gebracht, zoo dat de Fx-ansche regeering gelegenheid had om van haar kant de voorwaarden te bestudeex-en. Om 10 uur 20 begaf de Fransche dele gatie zich naar het onderhandelingsx-ij- tuig. Zij had de gelegenheid zich nog maals telefonisch in contact te stellen met haar regeering. Het D.N.B. heeft van een deelnemer nog het volgende bericht ontvangen over de laatste plechtigheid in Compiègne en over het onderteekenen van het wapen- stilstandsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. De twee uren, die oorspronkelijk vol doenden tijd werden geacht om de Fran sche wapenstilstandscommissie een laat ste telefonische bespreking met haai' re geering mogelijk te maken, werden meer dan verdubbeld. Steeds weer pi-obeerde de chef van den Franschen berichtendienst, die zich in den salonwagen bevond, de verbinding te verkrijgen, doch steeds weer werd zij wegens storingen tusschen Tours en Bordeaux verbroken. De Fransche ge volmachtigden toonden hierbij een zekere zenuwachtigheid. Ondertusschen wachtte de chef van het oppei'bevel van de weer macht, generaal-kolonel Keitel, de leider der Duitsche delegatie, in een kleine nis aan den zoom van het bosch de dingen af. Het werd 16.00 uur, 17.00 uur. Den Franschen werd den raad gegeven een radioverbinding tot stand te brengen ten einde den toestand op te helderen. Einde lijk scheen de telefoonvei'binding in orde te zijn. De leden van de delegatie schaar den zich rondom de telefoon in den salon wagen. Generaal Huntziger greep den hoorn en sprak in levendigen toon met Bordeaux. Toen scheen hij ondersteund te moeten worden en gaf den hoorn over aan ambassadeur Noel. .Plotseling was de verbinding weer gestoord. Om 18.00 uur werd gezant Schmitt, den vertegenwoor diger van het ministerie van buitènland- sche zaken, verzocht in den wagen te ko men, waar generaal Huntziger hem een mededeeling deed. Vijf uren waren.sedert het einde van "liet onderhoud verstreken. De Franschen wenschten opnieuw een termijn. Generaal-kolonel Keitel gaf in een in de Duitsche taal gestelde schrifte lijke mededeeling een termijn tot uiterlijk 19.30 uur.- Om 18.30 uur werd deze mede deeling door gezant Schmitt in den salon- wagen aan den generaal Huntziger over handigd. Vice-admiraal Lelne stond op en riep vlug den tolk. De Franschen verdron gen zich om den tolk. terwijl de gezant den wagen verliet, kalm oVer het plein terugging en aan generaal-kolonel Keitel het volbrengen van zijn boodschap meldde. Na een korte beraadslaging van de Franschen in een bijvertrek van den wa gen werd. den Duitschers verzocht in den wagen te komen. Generaal-kolonel Keitel kwam als eerste binnen, gevolgd door de andere heeren. Tegelijkertijd kwamen van rechts ook de leden van de Fx'ansche delegatie. Er werd nog een gesorelc gevoerd, dat 10 minuten duurde. Toen verklaarden de Franschen zich bereid te teekenen. Om 18.50 uur werd het wanenstilstandsver- drag tusschen Duitschland en Frankrijk geteekend. Het was een oogenblik van zeldzame grootte. De handteekeningen werde staande geplaatst. De Franschen begonnen het eerst. Na de onderteeljening verzocht gene raal-kolonel Keitel Sen aanwezigen leden van de Duitsche en Fransche wapenstil- standscommissie de van weerszijden ge vallen dooden die hun trouw, aan het va derland 'met hun leven bezegeld hadden, eerbiedig gedenken. Een minuut van stil zwijgen vogde. Toén verlieten de Franschen de wagon teneinde zich naar Italië te bege ven. Om 19.06 uur meldde de generaal- kolonel Keitel, chef van het opperbevel van de weermacht aan den Führer, dat het wapenstilstandsverdrag was ondertee kend. De Fransche onder handelaars in Rome aangekomen. De Italiaansche voorwaarden zijn reeds overhandigd. De Fransche gevolmachtigden voor de wapenstilstandsonderhandelingen zijn Zon dag tegen 15.00 uur in drie Duitsche dxie- motorige Junkers vliegtuigen op het vliegveld van Rome aangekomen. Uit het eerste vliegtuig, dat om 14.55 uur landde en begeleid was door twee Italiaansche vliegtuigen, stapten drie Fransche offi- ciei'en begeleid door enkele Duitsche of ficieren. In het tweede vliegtuig, dat 14.58 uur landde, zaten ook Fransche officieren. In het derde vliegtuig, dat precies om 15.00 uur den grond raakte zat een hoog Fransch officier alsmede ambassadeur Noel. In totaal bestaat de Fx-ansche wa penstilstandscommissie uit zes officieren, verder ambassadeur Noel en verscheidene secretarissen en secx-etax-esseri. Voor ont vangst van de Fransche onderhandelaars waren van Italiaansche zijde twee hooge officieren van het ministerie' van ooi-log alsmede twee ambtenaren van het minis terie van buitenlandsche zaken aanwezig. Na een korte formeele begroeting ste gen de Franschen in auto's en begaven zich onmiddellijk naar het vei-blijf, dat de Italiaansche regeering hun, in een van de vele paleizen van Rome, ter beschikking had gesteld. Een uur later, om 4 uur, begoixnen de ondei-handelingenreeds. Voor den vlotten gang hiervan zijn alle nood zakelijke technische voorbereidingen ge troffen. Een telefonische en een radiotele- grafische verbinding was tusschen Rome en Bordeaux tot stand gebracht. De Italiaansche voorwaarden zjjn overhandigd. De Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand zijn den Franschen afge vaardigden'Zondagavond overhandigd. Het volgende officieele communique is hier over verschenen: In een plaatsje in de omgeving van Rome hebben de Italiaansche afgevaardig den den Franschen afgevaardigden de voorwaarden voor 'den wapenstilstand om half acht overhandigd. Voor Italië waren hiex-bij aanwezig: de minister van buiten landsche zaken graaf Ciano, de chef van den generalen staf der geheele Italiaan sche weermacht, maai-schalk Badoglio, de chef van den marinestaf, admiraal Ca- vagnari, de chef van den generalen staf der luchtmacht, generaal Px-icolo, en de plaatsvervangende chef vaxx den generalen staf van het leger, genei-aal Roatta. Voor Frankrijk: de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Noel, genex-aal Parisot, vice-admiraal Lelu en de brigade generaal der luchtmacht Bergerot. Het Middelburgsche Stadhuis wordt gestut in afwachting van de definitieve restauratie-werkzaamheden. Frankrijk protesteert tegen verklaringen van Churchill. De Engelsche fninister-president Chur chill heeft een radiorede gehouden, waarin hij de houding van Frankrijk bespx-ak. Chui-chill zeide o.nx., dat de. Britsche regee ring met vexwondering en met leedwezen er kennis van genomen heeft, dat de wa- penstilstandsvoonvaax-den idoor de regee- ring te Bordeaux zijn aangenomen. De na koming dezer voorwaarden door Frankx-ijk zou alle hulpbx-onnen van het Fransche we reldrijk in handen der Duitschers doen val len. De Britsche regeering doet een beroep op alle Franschen, die zich buiten den vij andelijken druk bevinden, om haar bij haar taak te helpen en de vervulling hiervan steeds meer te bespoedigen. Zij verzoekt allen Franschen, waar zjj zich ook bevin den, met alle te hunner beschikking staan de middelen de krachten van den vrijheids strijd te ondersteunen, welke krachten enorm zijn en bij een goede leiding de over winning zullen verzekeren. De Britsche re geering kan de x-egeering te Bordeaux niet meer als de regeering van het Fransche volk beschouwen. De Fx-ansche regeex-ing heeft in een of ficieele verklax-ing geprotesteerd tegen de door Churchill afgelegde verklaringen. De door Churchill aangenomen houding, zoo zegt de Fransche ver-klaring, is te meer ontoelaatbaar, daar de Britsche re geering van uur tot uur de militaire ope raties volgde, doch niet de elementen van den toestand kende, die de Fransche re geering dwongen om staking der vijande lijkheden te verzoeken. De Fransche regeering protesteert tegen het onderscheid dat Churchill tusschen lxaar en de openbare meening in Fx-ankx-ijk schijnt te willen maken. Zij is zich er van bewust, daarbij de belangen, welke haar zijn toevertrouwd, zoo goed mogelijk te behartigen en de instemming van alle Franschen te bezitten. RETAIN CONTRA CHURCHILL. Ook de Fransche minister-president Maarschalk Petain is gisteravond voor de Fransche radio opgekomen tegen de ver klaringen van Churchill. Hg zeide o.a.: de Fransche- regeering en het Fransche volk hebben met groot leedwezen kennis ge nomen van de rede van Churchill. Wij la ten hem het recht, over de eer van zijn eigen land een oordeel te vellen, niet ech ter over de eer van ons land. Frankrijk heeft noch zijn bloed, noch zijn krachten, noch zijn achting gespaard. Dat moet de heer Churchill weten. Wij begrijpen de angst, waérdoor zijn woorden waren ingegeven. Churchill vreest, dat over zijn land het lijden zal komen, dat het onze reeds een maand lang heeft meege maakt. Churchill laat zich leiden door de belangen van zijn land, echter niet door de belangen van ons land. Nog minder laat hij zich leiden door de Fransche eer. Onze vlag is vlekkeloos gebleven. Fonds voor den wederopbouw. Uit Den Haag. In het heden verschenen „Verordeningeixblad" is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. Daarin wordt be paald, dat wordt ingesteld een „herstel fonds 1940", ter financiering van de uit gaven, welke door het ryk, in verband met de schade als gevolg van het oor logsgeweld geleden, worden gedaan. Als uitgaven worden aangemerkt, de bedragen die het rijk ter beschikking stelt als bijdrage in de als gevolg van het oor logsgeweld geleden schade, de uitgaven ten behoeve van den wederopbouw vaxx de aan het rijk toebehoorende eigendommen, alsmede de bijdragen van het rijk ten be hoeve van den wederopbouw van de aan andere publiekrechtelijke lichamen toebe hoorende eigendommen en tenslotte uit gaven, welke wegens hun vex-band met het doel, eveneens ten laste van het fonds behoox-en te worden gebracht. Voor de financiering der uitgaven wor den aangewezen op de begx-ooting uitge trokken bedragen welke als gevolg van de gewijzigde vei-houdingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aangewend kunnen worden, het batig saldo van het egalisatiefonds en vlottende schuld of geldleeningen. Afvalstoffen voor den tuinbouw. Men meldt ons. Den rjjkstuinbouwcon- sulenten is opdracht verstrekt om aan het afval-vraagstuk bijzondex-e aandacht te wijden. De xijkstuinbouwconsulenten zullen moe ten nagaan, of er bepaalde afvalstoffen zijn, die thans verloren gaan en door den Nederlandschen tuinbouw gebruikt zouden kunnen worden. Zjj zullen overleg plegen met de groen te- en fruitveilingen om de afvalstoffen, op de veilingterx-einen verkregen bij het gereedmaken der exportproducten, ter ge deeltelijke vex-vanging van eenige mest stoffen te gebruiken. De voorzitter van de contactcommissie van den Nationalen Vrouwenraad in Ne derland heeft een bijeenkomst belegd, ten einde met de contactcommissie en de we tenschappelijke adviescommissie een werk plan vast te stellen, om de Nederlandsche huisvrouw voor telichten, op welke wijze zij eraan zou kunnen medewerken, dat geen afvalstoffen onnoodig verloren gaan. Veel huisafval, dat thans in de vuilnis bak verdwijnt, kan nog voor bepaalde doeleinden worden gebi'uikt. Dit streven spx-uit voort uit besprekingen tusschen de betreffende instanties, die al les in het werk willen stellen om te voorkomen, dat zekere afvalproducten waardeloos verloren zouden gaan. De contactcommissie zal op korten ter mijn een werkprogramma samenstellen, om spoedig met alle Nederlandsche vrou wenorganisaties en vei'eenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, de ver- Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAA111 R=d»0«e= T=l 269 Administr.: Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRËSKEN5 Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Voorloopig geen ver gaderingen rneer van Eerste en Tweede Kamer. Over verkiezingen van Prov. Staten en Gemeenteraden beslist de Rijkscommissaris. Uit Den Haag: Het heden verschenen „Verordeningen blad" bevat een verordening, waarin wordt bepaald, dat de werkzaamheden der beide Kamers der Staten-Generaal tot nader or der blijven rusten, evenals de meeste werkzaamheden van den Raad van State. Verkiezingen voor de beide Kamers vinden tot nader order niet plaats. De Rijkscommissaris voor het bezette Nedeiiandsclie gebied bepaalt in hoeverre verkiezingen voor de Provinciale Staten, de Genxeentex-adèn. of andere publieHrech- telijke vertegenwoordigende lichamen zul len plaats vinden. De Rijkscommissaris bepaalt in hoever re verdere benoemingen van leden van Gedeputeex-de Staten en wethouders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, indien noodig, over de benoemingen van andere publiekrechtelijke functionarissen. Tweehonderd acht en zestig nieuwe oorlogsschepen voor de Amerikaansche marine. Het D.N.B. meldt uit Washington Het Huis van Afgevaardigden heeft een voorstel tot uitbx-eiding van de vloot, dat voorziet in den bouw van 200 oorlogssche pen vaxx alle categorieën, aangenomen. Door dit voorstel wordt een bedrag van vier mil liard dollar voor den bouw dezer schepen goedgekeurd. De voorzitter van de marine commissie, Vinson, vei'klaarde, dat in ver band met de verhoudingen in Europa, een snelle bewapening dringend noodzakelijk is. De tijd noodig voor het ten uitvoerleggen van dit programma tot uitbreiding van de vloot, wordt op zeven jaar geraamd. Met algemeene stemmen heeft ook het congres het wetsontwerp tot vei'stei-king van de vloot aangenomexx. Het congres heeft verder definitief een bijzonder bewapeningsvoorstel aangenomen, dat voorziet in een crediet van 1777 mil- lioen dollar voor het op stapel zetten van 68 oorlogsschepen en het aanschaffen van 3000 nieuwe legervliegtuigen, 3000 Rolls Royce-motoren, alsmede in den aankoop van tanks en ander oorlogsmateriaal. De senaat heeft een reeds door het Huis van Afge vaardigden goedgekeurd belastingvoorstel aangenomen, waarbij het wettelijk vastge stelde maximum van de staatsschuld van 45 tot 49 milliard dollar wordt verhoogd. Verder boort dit belastingvoorstel nieuwe belastingbronnen aan voor het verhoogen van de jaarlijksc-he belastingopbrengst met ongeveer 1 milliard, dollar voor het bekosti gen van het bewapeningsprogramma. Nieuw belast worden hierdoor inkomens van die klassen, die tot dusver van het betalen van belasting waren vrijgesteld of slechts ge ringe inkomstenbelasting betaalden. Alle voorstellen gaan thans ter onderteekening naar president Roosevelt. «Hrv.' i i, eischte samenwerking to verkrijgen. Overheid en particulieren zullen dus, in nauwe samenwerking, alles in het werk stellen, om te voorkomen, dat nog bruik bare afvalstoffen verloren gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1