Provinciale Zeeuwsche EËourant Middelburgsehe, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Zeeuwselie garnalenvisschersvloot betaalde zware toS aars den oorlog Keeding klaar seder figuur waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 140 V R IJ D A G 21 JUNI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Veide Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS s 18 eer" .e> week o» 2.30 per kwarta ai. Franco per pos! 2.50 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5 egels 0.50, iedere reoe meer 10 ct (ma* 8 regels). Dit nummer bestaal uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN! GING „DE NEDERLANDS CHE DAGBLADPERS" Het ziet er nog niet rooskleurig uit. Toch is er een klein lichtpunt. De Zeeuwsche garnalenvisschersvloot, verdeeld over de gemeenten Breskens, Ar- nemuiden, Vlissingen en Veere, omvattende ongeveer 85 schepen, heeft in zeer ruime mate haar deel gehad van de oorlogsschade. Aanvankelijk leek het alsof een groot deel van de Zeeuwsche vloot tot ondergang ge doemd was, hetgeen in het bijzonder voor de Breskensche vloot gold. Te Breskens immers hadden de Fransche troepen nage noeg alle vaartuigen tot zinken gebracht en de-geruchten, die over de wijze van tot zinken brengen de ronde deden, gaven aanleiding het ergste te moeten vreezen. Nu de toestand weer eenigszins genormali seerd is, zijn de schippers van de gezonken vaartuigen na eenige verzoeken en overleg met de Duitsche autoriteiten in de gelegen heid gesteld om hun vaartuigen te bergen. Met groote voortvarendheid is aan de ber ging van de vele schepen door een aantal Breskensche visschers gewerkt en daarbij is komen vast te staan, dat de schade in het algemeen nog is meegevallen, in aan merking genomen de geruchten, dat het tot zinken brengen zou zijn geschied met behulp van ontploffingsmiddelen. Deze ver moedens zijn gelukkig onjuist gebleken en de meeste schepen zgn gezonken door het openzetten, of stukmaken van de buiten boordskranen. De schepen, welkq door de Fransche soldaten vanuit Vlissingen zijn meegenomen en te Breskens tot zinken zijn gebracht, konden na gelicht te zijn en na een kleine revisie van den motor te heb ben ondergaan in de meeste gevallen weer op eigen kracht Vlissingen en Arnemuiden bereiken, om daar ter plaatse op de werf te worden nagezien. Alle gezonken vaar tuigen zgn thans gelicht Hieruit mag al lerminst geconcludeerd worden, dat er hoe genaamd geen schade zou zijn toegebracht, want naar ons ter oore kwam, worden er talrijke uitrustingsstukken vermist of zijn onbruikbaar geworden, terwijl bovendien bg vele schepen lekken zijn aangetroffen, verschansingen zijn vernield en wat dies meer zij. Ook zijn de meeste electrische in stallaties door het zeewater onbruikbaar geworden, welke schade op zichzelf al minstens eenige honderden guldens be draagt. Twee schepen zijn volkomen ver nield, namelijk de VLI. 13 van C. Jasperse en de ARM. 49 van A. Meerman. Deze schepen zijn uitgebrand. De vaartuigen, die bij den aanvang van den oorlog nog in de gelegenheid zijn geweest bm in de haven van Arnemuiden te komen, zijn door de militairen ongemoeid gelaten. De te Veere liggende schepen hebben het evenals de Breskensche zwaar te verduren gehad. In het Veersche Gat en de Room pot mag weer gevischt worden. Nu de zaken in de visscherijwereld zoo langzamerhand weer wat meer op orde gaan komen, althans wat de vaartuigen betreft, wordt ook weer aandacht geschon ken aan het op gang brengen daarvan. Allereerst komt daarbij aan de orde welke vischgronden er eventueel bevischt zouden kunnen worden. Na informatie te bevoeg- der plaatse is gebleken, dat vooreerst de gewone vischgronden van de Breskensche, Arnemuidsche en Vlissingsche visschers, die vanuit genoemde plaatsen regelmatig worden bezocht, niet in aanmerking zullen kunnen komen. Voor de te Veere gestation- neerde visschers is er beter nieuws, want van de Duitsche autoriteiten is vergunning verkregen om het Veersche gat en de Roompot te mogen bevisschen. De mogelijk heid bestaat, dat ook visschers uit andere plaatsen op hun verzoek in de gelegenheid worden gesteld vanuit Veere te visschen. Overigens moeten de genoemde gronden te beperkt worden geacht om voor de geheele visschersvloot tot vischgrond te dienen. Er is veel veranderd in het bedrijf. Hoewel dus de gelegenheid wordt open gesteld om een aanvang te maken met de gamalenvisscherg, moet daarnaast worden vastgesteld dat de situatie in het bedrijf in verscheidene opzichten volkomen veran derd is. Van gebrek aan geschoolde beman ningen, waaraan voor den ooi-log in' steeds njjpender mate sprake werd, zal thans niet meer gesproken behoeven te worden, eener- zgds door het terugkeeren uit den militai ren dienst van de gemobiliseerden, ander zijds door de te verwachten beperkingen aangaande het uitvaren met het oog op het olieverbruik. Het olievraagstuk zal in de toekomst in toenemende mate de aandacht vragen en het is te hopen, dat de ter be schikking te stellen hoeveelheden voldoende toereikend zullen zijn om aan alle behoef ten van de marktwaag te kunnen voldoen. De export geheel vervallen. Voorloopig zal de aanvoer alleen betrek king kunnen hebben op bestellingen uit het binnenland, omdat de oude pijler van het garnalenbedrijf, de export, die den laatsten tjjd ten zeerste aan beteekenis had ingeboet, thans geheel is komen te vervallen. Het. oog zal nu gericht moeten worden op 'nieu we afzetgebieden,- die hoofdzakelijk in het binnenland, maar ook in het buitenland, zullen moeten liggen. Bij de in het verle den gehouden p.ropagandaweken in ver schillende plaatsen in het binnenland is steeds gebleken, welk een groote toename in den verkoop van garnalen plaats vond, zoodra het publiek in de gelegenheid werd gesteld om tegen een redelijken prijs ver- sche garnalen te koopen. Op dit gebied lig gen dus zeer zeker flinke mogelijkheden, wanneer althans de spoorverbindingen weer normaal gaan functionneeren. Het blijft vooreerst een moeilijke tijd voor de garnalenvisschers. Toch zal waarschijnlijk vooreerst de ge heele garnalenvisschersvloot geen emplooi kunnen vinden. De meeste vraag bestaat op het oogenblik naar versche visch. Een voor de hand liggende oplossing" zou derhalve zijn om alle schepen, die niet op de garna- lenvangst kunnen gaan, in de gelegenheid te stellen de versche vischvangst te gaan beoefenen. Zoo eenvoudig is dit echter ook weer niet, want verreweg de meeste sche pen bezitten geen geschikte vischnetten. Voor de versche visscherg worden andere netten gebezigd dan de gai-nalenkor. Het aanschaffen van andere netten zal zeker niet door de visschers zelve kunnen ge schieden, wijl de middelen hiertoe na al de tegenslagen van het laatste jaar ontbreken. Bovendien is het succes bij deze visschery grootendeels afhankelijk van de vischgron den, die zich op andere plaatsen bevinden dan de Roompot en het Veersche gat. Wat noodig is voor het herstel. Om de visschery op gang te brengen is op de eerste plaats noodig een soort cre- diet voor. de gedupeerde visschers of het beschikbaar stellen van een bedrag fonds perdu waarmee zij de toegebrachte oor logsschade kunnen herstellen en eventueele verloren gegane uitrustingsstukken kunnen aankoopen. Dan zal getracht moeten wor den om de toestemming van de Duitsche autoriteiten te verkrijgen om dezelfde vischgronden te mogen bevisschen zooals dat voor den aanvang van den oorlog kon geschieden tusschen 'de Nederlandsche mij nenvelden. Ondertusschen zal dan wel be kend geworden zijn hoe de distributie van olie zal worden toegepast voor vis- schersvaartuigen, waarna tenslotte een be gin met de visschery zou kunnen worden gemaakt. In visscherskringen wil men na tuurlijk graag weer de visschery gaan be oefenen, omdat het op het oogenblik de beste tijd is voor een goede vischvangst. De vischhandel maakt door het stilliggen van de vloot eveneens een zeer slechten tyd door, wijl er ook vanuit IJmuiden in het geheel geen aanvoer is. De vischhandelaren hunkeren naar het oogenblik, waarop de visschers weer zullen kunnen uitvaren. Het is te hopen, dat dat moment voor alle be langhebbenden in het visscherijbedryf zoo wel als voor het publiek uit een oogpunt van voedselvoorziening, spoedig moge aan breken. Engelsche vliegeraanvallen op Duitschland. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag weder om aanvallen gedaan op Noord- en West- Duitschland. Over de objecten van deze aanvallen zijn thans de volgende offici- eele Duitsche militaire berichten beschik baar. In Keulen werden op een woonhuis ver scheidene bommen geworpen, waardoor twee personen werden, gedood en vier ge wond. Verder werd een roeiboot op den Rgn getroffen. In Koblenz werd een stal door vier bommen getroffen en vernield. Twee koeien werden gedood. In Worms werden door het gooien van tien bommen zestig schapen gedood. In Speyer wei-den door Britsche bommen twee burgers gedood en acht zwaar ge wond. Een woonhuis werd geheel vernield. Het D.N.B. meldt nog uit Hamburg, dat de pers melding maakt van een nieu wen Engelschen luchtaanval op niet-mili- taire punten. Terwijl hy uitweek voor het luchtafweergeschut bleef de vy'and voort durend op zeer groote hoogte. De aan gerichte materieele schade is van geen be teekenis. Daarentegen zijn opnieuw zonder eenig systeem bommen geworpen. Parti culiere huizen, o.a. een rusthuis, zijn be schadigd. Eenige kleine branden konden snel worden gebluscht. Een doode, een zwaar gewonde vrouw en een kind, dat licht werd gewond', zgn de betreurens waardige slachtoffers van dezen nacht. Ook werden de steden Mannheim en Ludwigshafen opnieuw door vyandelijke vliegtuigen aangevallen. De vyand moest zonder zijn doel te kunnen bereiken, weer omdraaien. Zooals in alle andere gevallen, werden ook ditmaal de bommen lukraak uitgeworpen en richtten, daar zy uit sluitend buiten de grenzen der stad neer vielen, slechts geringe schade aan. Brood op bon 31 tot 49. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis schery maakt bekend: Gedurende de week van 24 tot en met 30 Juni a.s. geven de met „SI" tot en met „40" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2000 gram brood, met dien verstande, dat deze bonnen ook tot cn met 4 Juli a.s. voor het koopen van brood kunnen worden aangewend. Elk de zer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. FRANKRIJK STAAKT WAPEN- VERVOER NAAR CHINA. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft de volgende verklaring afgelegd: Minister Tani heeft Woensdagmiddag den Franschen ambassadeur Henry ont vangen. Tani ondernam een scherp vertoog betreffende het verbod van het vervoer van oorlogsmateriaal uit Fransch Indo China naar Tsjoengking en verzocht tevens dat de Fransche regeering zou toestaan, dat Japansche controleurs ter plaatse inspecteeren. In antwoord op dit vertoog heeft de Fransche ambassadeur gistermiddag minister Tani bezocht en ge meld, dat de Fransche regeering sinds 17 Juni het vervoer van goederen als benzine en trucks naar China verboden heeft, en dat zij wegens de herhaalde be- toogen van de Japansche regeering be sloten heeft het vervoer te verbieden van goederen van veel wijderen omvang, en dat zij geen bezwaar heeft .tegen het zenden van Japansche inspecteurs ter plaatse. Het Japansche departement van buiten landsche zaken publiceert in zake deze besprekingen nog de vc. gende verklaring: Frankrijk erkent den huldigen toestand in China, waar de vijandelijkheden in grooten omvang voortduren. Frankrijk erkent tevens, dat het Japansche leger in China tijdens den duur der vijandelijkheden bij zondere eischen moet stellen voor de eigen veiligheid en de handhaving van orde en rust in de gecontroleerde gebieden alsmede ter onderdrukking van vijandelijke hande lingen in het nadeel van Japan of het voordeel van China. Frankryk is niet voor nemens deze maatregelen tegen te werken. Het maakt van deze gelegenheid gebruik den Franschen autoriteiten en burgers dienovereenkomstig opdracht te geven. Hoe de telefoon thans werkt. Minder vertraging op groote afstanden. De toestand van het telefoonnet was, na het einde '■er oorlogshandelingen, zorg wekkend. Niet alleen was er veel schade aan de locale netten en installaties, maar ook de interlocale geleidinger waren voor een groot deel gestoord. De interlocale kabels hangen n.l. onder de verkeers- en spoorbruggen en voor zoover deze ver woest waren, en in vele gevallen ook el ders, waren de kabelverbindingen verbro ken. Thans, ruim 1 maand later is, dank zij den harden en voortvarenden arbeid der P.T.T.-diensten, het telefoonverkeer, op enkele uitzonderingen na, reeds weder in menig opzicht bevredigend. Wat de locale situatie betreft alle telefoonnetten in Nederland, ook met zekere beperkingen, in Zeeuwsch Vlaanderen, zyn thans be reikbaar. Waar de rivierovergangen ver stoord zijn, zijn thans overal door het water noodkabels gelegd. Het spreekt van zelf, dat deze verbindingen in den regel een geringer capaciteit hebben dan de later te leggen, definitieve kabels. De telefonische verkeerswegen zijn dus zeer versmald, en daarom kan niet anders of de aanvrager van een telefoongesprek, vooral op langep afstand, moet veelal langer wachten. Dit wachten duurt echter op de meeste verbindingen reeds belang rijk korter, dan nog voor enkele dagen het geval was. Daarbij komt, als gunstige factor, dat het automatische districts- en interdistrictsverkeer, dat uiteraard steeds zonder tijdverlies wordt afgewikkeld, thans vrijwel geheel hersteld is. Ook de snelver- keersverbinding tusschen Amsterdam en 's-Gravenhage kon weder in werking wor den gesteld. In minder gunstige positie verkeert daarentegen Rotterdam, waar de interlocale centrale ernstig werd bescha digd, zoodat het interlocale verkeer thans in een noodcentrale van kleine capaciteit onder weinig gunstige omstandigheden moet worden afgewikkeld. Is dus de toe stand over het geheel thans niet onbe vredigend, aan het snelle, bijna wachttgd- looze verkeer van vóór den oorlog is men nog geenszins toe. De voor-oorlog- sche toestand zal eerst weder kunnen worden bereikt, wanneer de herstelde nieuwe definitieve abels de noodkabels zullen hebben vervangen. Dit zal uiteraard nog wel eenige maanden duren. Frankrijk onderhandelt ook met Italië. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: De Fransche regeering heeft zich Don derdagmorgen tot de Italiaansche regee ring gewend, door tusschenkomst van de Spaansche regeering, met het verzoek te onderhandelen over een wapenstilstand. De Italiaansche regeering heeft door tus schenkomst der zelfde regeering geant woord in termen, gelijkluidend aan het antwoord der Duitsche regeering, n.l. dat zij de namen der Fransche gevolmachtig den verwacht, wien dan plaats en tyd voor een ontmoeting bekend zullen wor den gemaakt. FRANSCHE ONDERHANDE LAARS AANGEWEZEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn dat de Fransche regeering thans aan de Duit sche regeering de namen heeft bekend gemaakt van haar onderhandelaars voor de wapenstiistanusonderhandelingen. Het zijn- de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Noel, vice-admi- raal Lelu en generaal van het lucht wapen Bergeret. In verband met de moeilijke verbin dingen voor het overbrengen van berich ten, welke over Spanje loopen, is deze mededeeling der Fransche regeering eerst gisternacht om 1 uur door de Rijksre- geering ontvangen. Zij kon den Führer gistermorgen om 4 uur ter kennis wor den gebracht. Het Duitsche opperbevel der weermacht heeft daarop, zonder verwijl de noodige instructies gegeven en maatregelen ge troffen om de Fransche wapenstilstands delegatie te ontvangen. Ambassadeur Leon Noel is 53 jaar. Van opleiding is hij jurist. Tijdens de Rgn- landbezetting was hij als algemeen ge delegeerde bij den Opper commissar is in het Rijnland werkzaam. Later werd hij prefect in Colmar. In. Januari 1932 be noemde Laval hem tot secretaris-gene raal van het ministerie van binnenland- sche zaken cn leider der staatspolitie. Tn Juni van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot gezant in Praag en in Januari 1935 tot leider van het bureau van den mi nister-president. Sinds Februari 1935 was hij ambassadeur in Polen. Generaal Huntziger is 60 jaar. Hg is vooral bekend door zijn optreden als op perbevelhebber van de Fransche troepen in Syrië en door de rol, die hij in An kara heeft gespeeld bij de onderhandelin gen over het militaire pact tusschen Tur kije, Engeland en Frankrijk. Generaal Huntziger is lid van den oppersten krijgs raad. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAA111 f Redactie: Tel. 269 I, Administr.Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Morgen openen wij onze zaak in Heerenmode artikelen. Wij brengen een heel aardige collectie HOEDEN, OVERHEMDEN, DA55EN, PETTEN, Enz., uitsluitend in het betere genre, Door goede service hopen wij spoedig Uw vertrouwen te winnen. Heerenmode Venievogel 5egeersiraat 46 Middelburg Hen heer met smaak Koont in die zaak De hertog van Windsor in Barcelona. Het D.N.B. meldt uit Londen: Met zijn gemalin, zijn secretaris en nog zes andere personen, is de Hertog van Windsor gisteravond tegen 11 uur te Bar celona aangekomen. Bij La Junquera was hij over de Fransch-Spaansche grens ge komen. Zijn secretaris vertelde, dat de hertog vandaag in Barcelona zal blijven om Zaterdag naar Madrid door te reizen, waar hij richtlijnen uit Londen verwacht. De terugreis naar Engeland zal via Lissa bon geschieden. Frankrijk heeft thans te weinig wapenen en te weinig bondgenooten. Het D.N.B. meldt uit Genève - In een radiorede heeft minister-president Pétain gistermiddag gezegd, dat de regee ring Woensdag de gevolmachtigden heeft benoemd met de opdracht de voorwaarden van den tegenstander in ontvangst te ne men. Hij heeft dit besluit genomen met het bittere hart van een soldaat omdat de mi litaire toestand hem daartoe heeft gedwon gen. Sedert 13 Juni is een verzoek om wapenstilstand onvermijdelijk geweest. Als een van de redenen hiervoor zeide Pétain, dat op 1 Mei 1917, ondanks drie moord dadige oorlogsjaren, het Fransche leger nog 3.280.000 man telde. Bg den aanvang van den jongsten slag waren er 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Brit sche divisies aan Fransche zijde, in Mei 1940 waren het er slechts 10. Thans is de minderheid van het Fransche materiaal nog grooter dan de minderheid van de troepenmacht. Frankrgk heeft thans min der vrienden, te weinig kinderen, te weinig wapenen on te weinig bondgenooten. De levensmiddelenvoorziening in Duitschland baart geen zorg. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De be wering van de Londensche radio en an dere Engelsche instanties, dat Duitschland op zijn laatst over vier maanden voor een hongersnood zal staan, wordt in bevoegde Duitsche kringen een plompe propagan distische zwendel genoemd, waardoor men klaarblijkelijk de opmerkzaamheid wil af leiden van den eigen moeilijk geworden levensmiddelentoestand. Van een aan staanden mislukten oogst kan evenmin sprake zyn als van zoogenaamde ver woestingen door den coloradokever en het mond- en klauwzeer. Ook de graanleve- ringen uit Rusland geschieden in tegen stelling tot andersluidende beweringen ge heel volgens plan. Bovendien beschikt Duitschland, naar van bevoegde zijde wordt uiteengezet, evenals voorheen over buitengewoon groote voorraden brood graan, die ongo eer even groot zijn als bij het begin van den oorlog. De voorra den boter, eieren en vleesch zullen bg het begin van den winter zelfs aanzienlijk grooter zijn dan bij het uitbreken van den oorlog. In het ministerie voor de voedselvoor ziening wgst men in tegenstelling met de Engelsche propaganda op het feit, dat het ministerie zich in het geheel niet meer bezig houdt met de levensmiddelen voorziening voor het jaar 1940141, doch plannen uitwerkt voor de voorziening in het jaar 1941/1942. „Laten wij uit den verloren slag een les trekken", aldus vervolgde Pétain, „sedert den oorlog heeft de genotzucht den geest van offervaardigheid overwoekerd. Men heeft elke inspanning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in dfczc donkere dagen wil ik bg u blijven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1