Provinciate leiuwsEhe Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De werkloosheid in Zeeland wordt krachtig, bestreden De vredesvoorwaarden zullen hard zïjjiL ABONNEMENTSPRIJS 183ste JAARGANG NUMMER 139 DONDERDAG 20 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer 18 cent oei week ot '2 30 per kwartaal Franco per post 2-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels 1 50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties; van 1 5-egels 0.50, iedere rege' meer 10 ct. (max 8 regels). a i.tisa.sis muu» ia j.i.8 Ki.t i.in u-iu ry Tweemaal zooveel man in werkverschaffing als gewoonlijk. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het moeilijk. De werkloosheid is in den Iaatsten tijd sterk gestegen in onze provincie. Maar aan den anderen kant is er ontzaglijk veel werk te doen. Wij hebben verminkte steden, waar het nieuwe leven zijn kansen moet Krygen wjj hebben dorpen, die geholpen moeten wor den wij hebben dijken, die ondergraven zijn, gansche stukken land, die de soldaten onbruikbaar gemaakt hebben. Een groot arbeidsveld ligt open. Het spreekt vanzelf, dat er slechts wei nig grondwerkers waren onder degenen, die door de gebeurtenissen van den Iaatsten tijd werkloos geworden zijn. Maar in de eerste plaats komt nu het consigne „werk". Eerst in de tweede plaats is van belang, wat voor soort werk het is. Men kan zeggen, dat het opruimings- en herstelwerk ten goede komt aan de ge- heele provincie, dus ook aan alle inwoners. Wat wordt er nu in Zeeland alzoo ver richt op dit gebied? Hierover hebben wij een onderhoud ge had met ir. M. de Vink, hoofd der inspec tie Zeeland van den Rijksdienst voor de werkverruiming. MET GROOTE KRACHT AAN DEN SLAG. „Wy zijn onmiddellijk met groote kracht aan den slag gegaan", aldus ir. De Vink. ,,Op het oogenblik hebben wy in de werkverruiming ongeveer tweemaal zooveel menschen aan den arbeid als anders in dezen tijd van het jaar. In totaal hebben w(j reeds 1500 man aan het werlt. Er la echter ook veel noodig. Toch is de toename der werkloosheid niet zoo sterk als wij eerst wel gevreesd had den. Hoewel men daarbij in aanmerking dient te nemen, dat de werklooze arbei ders, die nog uit hun bondskassen trekken, bij deze berekening nog niet meegeteld worden, daar zij niet onder den overheids zorg vallen. Het zwaarst getroffen waren in onze provincie Middelburg, Vlissingen, Terneu- zen en Yerseke, wat de werkgelegenheid betreft. Inmiddels heeft De Schelde in Vlissingen het werk weer voor een groot deel hervat, zoodat de last daar verlicht is. De werkloozen van Middelburg zijn op het oogenblik practisch allen aan den ar beid. Aan het puinruimen en sorteeren werken 250 300 man. Te Yerseke is anders in dezen tijd van het jaar de werkverschaffing en steunver- leening stopgezet. Thans is dit niet moge lijk. Alle werkloozen hebben er echter be zigheid. Hun werk bestaat gedeeltelijk uit puinopruimen. Ook arbeiden er een flink aantal aan het heratellen van dijken. Onze militairen hebben nl. eenige dijken ondergraven met het maken van stellingen en onderkomens, zoodat deze dijken thans weer in hun ouden toestand teruggebracht moeten worden. Aan den Zanddijk in Zuid-Beveland wordt o.m. druk gewerkt. Met Bruinlsse is het ook een bijzonder geval. De visschers daar varen nog niet uit, zooals in normale tijden. Een vijftig man moet daar aan werk geholpen worden. Zij arbeiden aan het egaliseeren van een inlaagpolder. De ergste gevallen in Zeeuwsch-Vlaan deren zijn Terneuzen waar 800 werkloozen zijn en Axel, waar 230 man zich den ge- regelden arbeid heeft zien ontgaan. Op Tholen en Schouwen-Duiveland is de toestand vrijwel hetzelfde als in andere jaren. Een aantal Tholenaars werkt aan dijkverzwaring. Te Zierikzee zijn ongeveer 50 man zon der werk gekomen, te Kruiningen 10 20. DE WERKOBJECTEN. Ir. De Vinlc deelde ons verder mede, dat zoo spoedig mogelijk weer begonnen is met de werken, waaraan vóór den oorlog ge arbeid werd. Ten eerste is er dan het object te Elle- woutsdijk. Daar- wordt gewerkt aan de verzwaring van den zeedijk van het water schap Ellewoutsdijk, welke dijk loopt in de lichting van Borssele. 150 man zijn hierbij tewerkgesteld, voor het grootste deel in woners van Middelburg en voor het andere deel Goesenaren. Te Nieuwdorp werken thans 100 man. Daar wordt de Zuid-Kraayertpolder ge ëgaliseerd. De inlaagdijk wordt weggegra- ven en gebruikt om de lage plekken op te hoogen. Dergelijk egalisatiewerk vraagt vele handen, want men is er niet met het ophoogen alleen. Er moet ook gezorgd worden voor goeden grond. Dezen krijgt men door den ondergrond van de hoogere plaatsen af te graven en die op het opge hoogde gedeelte te brengen. Te Amemuiden is men bezig met de ver harding der buitenwegen. Aan den Kruiningschen kant van den Zanddijk wordt eveneens gearbeid, en wei uitsluitend door werkloozen uit Kruinin gen. EEN GROOT PLAN. Een bijzonder object is wel het bebos- schingsplan van het Zeebad Nieuw-Haam- stede. Dit plan omvat een oppervlakte van 175 H.A. nabij het vliegveld. Er werken betrekkelijk weinig menschen aan ge woonlijk 20 doch men rekent ook met een duur van 7 jaar, eer het geheel ge reed is. Zomer en winter wordt aan dit object doorgewerkt. In den winter worden er meer menschen bij tewerkgesteld dan 's zomers. Het aantal werkloozen is 's win ters ook grooter. Aan dit plan werken in woners van Zierikzee. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen nog betreft in Hulst zijn 35 man bezig met het uitbag geren van een gracht. Te Axel arbeiden 50 man aan het egaliseeren van grond voor een particulier, terwijl ook te Othene in de gemeente Zaamslag een dertigtal egalisatiewerk onderhanden heeft. NIEUWE OBJECTEN. Wij vroegen ir. De Vink ook naar zijn verdere plannen, naar nieuwe objecten. De inspecteur deelde ons mede, dat aller eerst op het programma staat een dijkver zwaring in den Kalepolder te Krabben- dijke. Zoo gauw het „Bureau-Ringers" toe stemming geeft om bouwmaterialen aan te koopen, kan daar 100 man tewerkgesteld worden. Een mooi object noemde ir. De Vink ook den herstelarbeid in den Kreekrakpolder, b\j Rilland. Door onze militairen zijn daar groote versperringen aangebracht. Dijken zyn er ondergraven. Een groote tankval loopt er dwars door het land. Door dit alles is een oppervlakte van ongeveer 20 H.A. goede grond thans buiten gebruik. Als met het weer in orde brengen van dit land eenmaal begonnen wordt, zal er geruimen tijd werk zijn voor 150 maai. In Zeeuwsch-Vlaanderen is in voorbe reiding de verbetering van de Westelijke Rijkswaterleiding. Deze leiding van Sas van Gent naar Terneuzen moet nl. ver breed worden. 150 werklieden zullen hier aan arbeid kunnen vinden. Naar andere objecten wordt nog ge zocht. Er is vooral in den huidigen toe stand veel werk noodig Ir. De Vink zou dan ook gaarne zien, dat ieder, die denkt een passend object te hebben, om in werkverruiming te laten uitvoeren, zich tot zijn dienst zou wenden. Een bijzonder onderdeel van het verdere programma wordt nog gevormd door het Plan-Westhoff, voor zoover de daarin ge noemde objecten en dit is een belang rijk deel in Zeeland liggen. Dit betreft dan vnl. Zeeuwsch-Vlaanderen. In hoofd zaak moet dit werk het winnen en ver beteren van cultuurgrond echter des winters geschieden. Deze arbeid brengt nl. met zich mede, .dat de grond eenigen tijd na de bewerking geen gewas kan opbren gen, daar er practisch steeds ontgravingen bij te pas komen. In Zeeuwsch-Vlaanderen bijv. kunnen vele kreken worden gedempt. Daartoe moet eerst de ondergrond van het aanliggende land worden uitgegraven, wel ke dan op het gedempte gedeelte wordt aangebracht. Al met al is er nog veel werk te doen in Zeeland. En dat werk wordt met kracht aangepakt De oorlog breidt zich uit in het nabije Oosten. Havas meldt uit Jeruzalem: Uit Trans- jordanië wordt gemeld, dat Italië zich met dit land in oorlog beschouwt. In verband hiermede hebben de autori teiten reeds maatregelen getroffen om de Italianen, die in Palestina wonen, te in- temeeren. Hoogspanning in Syrië. Het D.N.B. meldt van de Syrische grens: De berichten uit Frankryk hebben in Damascus en in geheel Syrië een hoog spanning doen ontstaan, zooals die sedert de onlusten by de algemeene staking van 1936 niet meer is voorgekomen. Fransche militaire patrouilles en leden van het vreemdelingenlegioen, Marokkanen, Sene- g-Jeesche schutters en Indo-Chineezen trek ken door de straten der hoofdstad en ver hinderen iedere samenscholing. Uit Alep po en Homs zijn reeds berichten over de eerste arrestaties ontvangen. In de straten van Damascus zyn ver scheidene malen Arabieren neergeslagen, welke in kleine groepen bijeengekomen waren, om te praten over den toestand. By de Fransche mandaatsautoriteiten heerscht een volkomen verwarring, aange zien men niet weet of men zich in de eerstvolgende uren zal moeten verdedigen tegen den vijand van buiten, Italië, of den bmnenlandschen vijand, de Arabieren. Frankrijk capituleert. De hakenkruisviag waait van den toren van het .tadhuis te Pariis Maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, zegt de „Giornale". Een eerste stap in de richting van den opbouw van een nieuw Europa, zoo schrijft het Italiaansche blad „Giornale dTtalia", is Dinsdag in München gedaan door Hitler en Mussolini in de besluiten, die de beide leiders hebben opgesteld in verband met het door de Fransche regee ring ingediende verzoek om een wapen stilstand. Het lag in de bedoeling der beide spilmogendheden, dat de wederop bouw van Europa zou geschieden op ge leidelijke wijzelangs wegen van vrede en samenwerking. Onbegrip, zelfzucht en uit dagende trots der beide imperiale demo cratieën hebben dezen vorm van oplossing verhinderd, zoodat zij geschiedt door het bloedige werk van den oorlog. Over en kele uren staat Frankrijk voor de eerste vredesvoorwaarden, die geformuleerd zijn ten behoeve- van den aangevraagden wa penstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, dat aan Duitsch- land en Oostenrijk tien millioen Duit- achers ontnam en alle Duitsche koloniën, terwijl aan Italië territoriale gebieden werden geweigerd. Een nieuwe Europeesche orde kan niet anders dan een herstel brengen van de nationale eenheden en rechtvaardigheid in de verdeeling van de overzeesche gebie den en de politieke posities. „Engeland is jjanci no. 1 van De vyand van allemaal, schrijft een an der Italiaansch blad, de „Corriere della Sera", dat is Engeland. Het lot van Frankrijk zou zelfs nogmedelijden kun nen opwekken, indien de Fransche onder danigheid aan Engeland niet alle grenzen had overschreden.- Tot den Iaatsten dag toe heeft Engeland de Franschen verla ten en verraden als regeering, als volk en als leger, en thans wil -het Frankrijk alleen verantwoordelijk stellen voor de gemeenschappelijke fouten en nederlagen. De Fransche ramp, zoo vervolgt het blad, is van oorsprong zuiver Britsch, zooals alle nederlagen welke verschillende Euro peesche landen hebben geleden, bij wie de Britsche propaganda de overhand had. Het was de Britsche politiek, die een ac- coord verhinderde tusschen Frankrijk en Duitschland, 3ie elke poging tot verzoe ning tusschen Italië en Frankrijk onmoge lijk maakte, die Japan opzette tegen Rus land, daarna de Ver. Staten tegen Ja pan en onlangs nog Turkije tegen Italië. Overal, waar zich een mogelijkheid voor deed tot een accoord tusschen de volke ren, kwam Engeland tusschenbelde met zijn diplomatie en zijn corruptie om roet in het eten te gooien. Die vijand no. I van de menschheid, zoo besluit het blad, moet worden weg gevaagd, en de oorlog die thans gevoerd wordt, streeft dit doel na. Daarom zullen de vredesvoorwaarden welke aan Frank rijk worden opgelegd noodzakelijkerwijze zoodanig zijn, dat zij Europa niet alleen bevrijden van het gevaar der Fransche militaire overheersching, doch ook dat de taak vergemakkelijkt wordt om de wereld te zuiveren van de kwade invloeden der Britsche politiek. Fransche gevolmachtigden per vliegtuig vertrokken. De Fransche radio deelde hedenmorgen mede, dat de Fransche gevolmachtigden voor de staking der vijandelijkheden gis teren van een vliegveld in Zuid-Frankrijk zijn vertrokken. Het vliegtuig, waarmede de gevolmachtigen reizen, was wit ge schilderd om het kenbaar te maken. Voorts deelde de Fransche radio mede, dat over den verderen gang van zaken volkómen stilzwijgen bewaard wordt en dat noch de namen der gevolgmachtigden. noch plaats en tijd der bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de Duitsche regeering bekend gemaakt worden. Wat zich te Bordeaux in regeeringskringen afspeelde Het D.N.B. meldt uit Genève: In verschillende diplomatieke kringen alhier zijn bijzonderheden bekend gewor den over de dramatische beraadslagingen van het Fransche kabinet in Bordeaux en de tegelijkertijd gevoerde onderhande lingen met de Britsche onderhandelaars. Volgens deze kringen is, nadat het Pétain in den loop van den Zondag vooreerst ge lukt was na den val van Reynaud op den grondslag van het verzoek om wapenstil stand een zekere politieke eenheid te her stellen, reeds in den nacht van Zondag op Maandag en den daaropvolgenden dag een weergaloos spel van intrigues begonnen. Op bevel van Churchill is het bekende con servatieve lagerhuislid, generaal Spears in Bordeaux gebleven, waar het hem gelukt is met de hulp van Reynaud, de voorzitters van de Kamers van den Senaat, alsmede met de ondersteuning van zekere generaals o.a. Weygand, de politiek van maarschalk Pétain te saboteeren. In het kabinet zelf vond deze oppositie voerende groep Fran sche politici en generaals spoedig onder steuning, voornamelijk by Chautemps, den vice-voorzitter van den kabinetsraad, als mede by den minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, den minister van binnen- landsche zaken, Pomaret en den minister van arbeid, Février. Deze groep wist toen te bereiken, dat aan de strijdende troe pen nieuwe bevelen werden gegeven en dat de minister van buitenlandsche zaken Bau doin een radio-rede hield, die in volledige tegenspraak was met de actie van maar schalk Pétain om een wapenstilstand te bereiken. Hierdoor werd te Bordeaux in het' Fransche regeeringskamp een onbe schrijfelijke verwarring aangericht De in Bordeaux vertoevende Engelschen en de party Reynaud hadden in 'ieder geval weer eenige lucht gekregen, zoodat de toestand van maarschalk Pétain en zijn politieke vrienden spoedig zoo moeilijk werd, dat Pétain Maandagavond staatspresident Le brun zijn ontslag aanbood. Alleen met het oog op de door hem ingeleide actie tot wapenstilstand kon men Pétain bewegen van zyn aftreden af te zien, waarbij alle deelnemenden zich verplichtten het streng ste stilzwygen te bewaren. Desondanks is deze gebeurtenis door Èngelsche indis creties in Bordeaux bekend geworden. Ordening van het vervoer te land en te water. De rijksverkeersinspectie en het binnenvaartbureau ingeschakeld. Verkeersmaatregelen van ingrijpenden aard staan, naar de Tel. verneemt, voor de déür. Het geheele autoverkeer dus zoowel het beroepsgoederenvervoer, het eigen ver voer als het personenvervoer zal van 1 Juli af worden geregeld door de rijks verkeersinspectie. Deze zal zoowel rijver gunningen al» benzinevergunningen uitge ven, waarbij - de burgemeesters worden uitgeschakeld. Voor alle drie vormen van vervoer zul len kleine commissies (men spreekt van maximaal drie leden) in het leven ge roepen worden, die de verkeersinspecteurs in de twaalf districten des lands zullen bijstaan. Deze commissies, in hoofdzaak bestaanae uit belanghebbenden, zullen evenwel slechts een adviseerende stem krijgen. De beslissing over het uitreiken eener vergunning blijft berusten bij den rijksverkeersinspectc-ur. De beurtvaart zal worden geregeld door het Nederlandsch Binnenvaartbureau. Tra jectcommissarissen zullen het aantal af vaarten per traject regelen, teneinde al dus te komen tot een organischen en doel- matigen opbouw van de geheele beurt vaart. Voor de wilde vaart zullen, naar verwacht wordt, de secretarissen der Be vrachtingscommissies, met terzijdestelling dezer autonome commissies zelve, rege lend optreden. De verkeersinspectie, die voor het uit geven der rijvergunningen optreedt na mens het departement van Waterstaat en voor het uitgeven van de benzinevergun ningen namens Kandel, Nijverheid en Scheepvaart (via het Rijksbureau voor Aardolieproducten) wacht dus een zeer belangrijke taak. Zij zal aanzienlijk uit gebreid moeten worden, hetgeen moge lijkheden opent voor deskundigen op trans- 1 ortgebied, die door de omstandigheden zonder werk zijn gekomen. Een officieele' 'erordening dienaangaan de kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De taak van het Marine- Rampenfonds. De nieuwe stichting Leger- en Vloot- fonds „Voor hen, die vielen", beoogende gelden bijeen te brengen om toelagen te kunnen verstrekken op de pensioenen van verminkte militairen en van de weduwen der in den oorlog gesneuvelde militairen, deelt mede, dat de stichting geen bemoeie nis heeft met de zorg voor zieke en ge wonde militairen in de ziekenhuizen of hospitalen. Het heeft dan ook volstrekt niet in de bedoeling van „Voor hen die vielen" gele gen om onze landgenooten aan te sporen zich te onthouden van medewerking en steun aan het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat, 66 Javastraat, té 's-Gravenhage en zijn plaatselijke co- mité's. Onrust op Corsica Het D.N.B. meldt uit Rome: Er komen geruchten binnen omtrent een opstand op Corsica, Tusschen de bevolking en de Fransche garnizoenen zou het op verschei dene plaatsen tot bloedige botsingen zijn gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1