INE llllliïlES KERKNIEUWS STADSNIEUWS Middelburg Rechtszaken @p 22 Mm i!@4© Consequenties voor Nederland. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1017 Juni zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: J. de Rijke, dienstbode, Grossel, Park van Nieuwenhove 2; P. Geel hoed, onderwijzer, Singelstraat 6, Arn hem, Hommweg 360; B. van Vlijmen, los werkman, Vlissingen, Vliss. Wagenplein 14; M. Wagenaar, dienstbode, Bergen op Zoom, Zuidsingel 100; J. M. den Hartigh, apothekers-assistente, Vlissingen, Nadorst- weg 8b; P. J. J. de Coninck, zonder, Ouden bosch, Brakstraat 30; M. Barentsen wed. W. Koppejan, zonder, Ritthem, Korte Noordstraat 47; G. E. Heeroma, geh. met P. F. Kamm, zonder, Amsterdam, Park laan 1; W. J. S. Cortvriendt, fabrieksarbei der, O. en W. Souburg, Penninghoek 3; A. M. Pronk, kookster, Harenkarspel, •Veersche Weg 136; P. W. Huijssoon, echt- gen. en 3 kinderen, Vlissingen, Seisweg 157; A. W. van der Ende, dienstbode, Am sterdam, Schuttershofstr. 6; A. Carol, schil der, Groningen, Julianastr. 5; J. J. Kapel en „qchtgen., timmerman, Haarlemmermeer, Kromme Weele 24; C. Hage, dienstbode, Wassenaar St. Janstraat 44; J. C. van der Minne, ambtenaar O.M., echtgen. en 2 kinderen, Oostkapelle Heerengracht 114; H. Visch, boekhandelaar, Nijmegen, Dam 2; M. Krauss, officier van admin. K.M., Vlissingen, Molstraat 2; G. Hijmon, fabr. arbeider, Anna Paulowna, Jasmijnstraat 5; M. Westveer, dienstbode, Anna Paulowna, Jasmijnstraat 5; J. Leijnse, timmerman, Koudekerke, Segeersingel 8; L. Louwerse, landbouwer', Grijpskerke, Seisweg 92; J. Ekkebus, dienstbode, Oostburg, Graven straat 66; A. de Munter, kweeker, Huinen ,(Geld.) Breestraat 23; B. Boasson, ver tegenwoordiger, Maastricht, Lange Noord straat 21; C. de Groot, dienstbode Koude kerke, Singelstraat 5; H. J. Tax, smid, Vlissingen, Lange Geere 37; J. Tramper, dienstbode, Arnemuiden, Noordpoortplein 2; A. C. Wallond, tuinbouwkundige, Bloe- mendaal, Dam 30; N. J. Karstanje, timmer man, echtgen. en 1 kind, Wissenlcerke, Park de Griffioen 4; L. P. Pikkaart, naaister, Ailland-Bath, Kromme Weele 14; J. Wes- tërhout echtgen. J. C. de Hooge, zonder, Utrecht, Nadorstweg 20; J, C. de Hooge, controleur le KI. R.V.A., Zierikzee, Na dorstweg 20; Mej. B. D. Marannes, zonder, Antwerpen, Dam 21; W. Slof, matroos, gr. vaart, Duitschland, Breestraat 25; mej. C. J. P. Reijnhout, zonder Boitsfort (Bel gië), Karelsgang 8; F. van Laeken, zonder, Schaarbeek (België), Karelsgang S. Vertrokken: J. M. Werner, hulp in de huishouding, Seissingel 100, Vlissingen, Nieuwe Dijk; A. Hiemstra, dienstbode, Lange Burg 49-51, Bussum, Brinklaan 143; L. Willeboordse, dienstbode, Rouaansche Kaai 51, Oostkapelle, Grijpskerksche weg B7; P. van Kuijk en echtgen., schoenma ker, Oude Kerkstraat 22, Yerseke, Grind weg 24a; K. F. Oostgijsen en echtgen. Lange Burg 47, vertegenwoordiger A.V. R.O., Rheden, Velp, Rozendaalschelaan 50; Z. wed. van der Molen-Meijer, zonder, Na dorstweg 36, Hilversum, Jacob Catsstraat 35; H. C. Ghijsen en echtgen., directeur N.V. Vitrite Works, Korte Burg 15; Aagte- kerke, Noordweg 140; M. M. Hoonderd, dienstbode, Bellinkstraat 213; Ziezikzee, Oude Haven, St. Cornelishuis; A. D. Ver linden, dienstbode, Lange Noordstraat 2, Hulst, Godsplein A31; J. Fr. Verlinden, dienstbode, Bellinkstraat 213; Zierikzee, Godsplein A31; F. H. Visser en echtgen., monteur, Rozendwarsstraat, Amersfoort, Soesterweg 123; L. P. van Maldeijem, dienstbode, Noordsingel 20, 's Heer Arends- kerke, Stationsweg F28; E. W. Wed. Ver- hulst-Bouwense, zonder, Londensche Kaai 27, Veere, Markt 163; M. S. Zwemer, dienstbode, Kapoenstraat 2 ben., Wissen lcerkemej. J. A. van der Meulen, zonder, Houtkaai 19, Sluis Hoogstraat 23; mej. A. Krijger, zonder, Veersche Singel 148; £luis, Hoogstraat 46; Juan Sin Ma, koop man, Bellinkstraat 10, Den Haag, Lange Beestenmarkt 142; P. F. de Beer, echt gen. en 1 kind, mach. bankwerker, Roo sendaal c.a., Gastelsche weg 145; M. La- bruijère, dienstbode, Dam 4, St. Laurens, B 163; J. A. F. de Paauw, caféhouder, Wal 28, Breskens, Spuiplein 3; E. L. Soe- ters echtgen. en 2 kinderen, filiaalhouder, Lange Delft 129, Goes Bierkaai 1; J. L. V. wed. Peek geb. Penders, zonder, Wagenaarstraat 19, Bloemendaal (Over- veen) Bloemendaalsche weg 287; mej. E. H. Kloevekorn, zonder, Lange Noord straat 21, St. Laurens, Noordweg B53b; mej. H. Spanjaard, zonder, Lange Noord straat 21, St. Laurens, Noordweg B53b; Iz. M. Boasson, echtgen. en 1 kind, koop man, Lange Noordsfcraat 21, St. Laurens, Noordweg B53b; L. van der Hiele, echt gen. en 1 kind, koopman, Gravenstraat 26, Coes, Lange Vorststraat 61; L. A. de Vlieger, banketbakker, Lange Burg 22, Breskens, Dorpstraat 99; P. Schutte, si garenmaker, Vlissingsch Wagenplein 14, Vlissingen, Bellamypark 1; mej. M. van Galen, zonder, Bagijnhof 11, Helmond, Kerkstraat 30; J. J. A. van Hoof, zonder, Lange Delft 24, Breda, Academiesingel 25; H. J. Muller, kellner, Korte Burg 1, Rotterdam, Breitnerstraat 39a; mej. M. J. Gunst, zonder, Bagijnhof 37, Den Haag, Anna van Burenstraat 327; A. de Kam, en echtgen., zonder, St. Janstraat 7, Bus sum, Irisstraat 11; L. G. M. Somers, zon der, Achter de Houttuinen 14, Princen- hage, Liesboschlaan 83; Wed. E. den Boer- De Koning, zonder, St. Pieterstraat 37, Domburg C. 15; C. Huibregtse, dienstbode, Dam 43, Westkapelle, Krekelstraat D55; M. Bujjze, zonder, Markt 31, Vlissingen, Noordstraat 59; C. van Amerongen, adj. commies Prov. Griffie, Rouaansche Kaai 29, Koudekerke D78a; W. W. Mejjnen, zonder, Lange Noordstraat 49, 'sHeeren- hoek; J. Blokpoel, dienstbode, Gravengang 2. Bloemendaal, Zonnebloemstraat 6; W. Martens en echtgen. letterzetter, Rozen straat 17, Rotterdam, West-Varkenoord- sche weg 255b; J. W. van Swigchem, echtgen. en 5 kinderen, leeraar Chr. Kweekschool, Dwarskaai 18, Zoutelande, Zwaanweg; N. Faal, zonder, Mai-kt 14, Bergen op Zoom „Vrederust"; C. H. A. de Leeuw, zonder, Lange Burg 18. Den Haag, Koninginnengracht 23; IJ. Fr. de Leeuw, zonder, Lange Burg 18, Den Haag, Ko ninginnengracht 23; mej. E. H. Schats, zonder, Lange Burg 18, Zuilen, Prins Bea- trixlaan 31; mej. J. J. H. Jacobs, zonder, Lange Burg 18, Utrecht, Weerdsingel 34; De Deutsche Zeitung in den Niederlanden bevatte gisteravond onder bovenstaanden titel een artikel van haar Haagsche hoofd redactie over de jongste gebeurtenissen op het Fransche oorlogstooneel en de beteeke- nis daarvan voor de betrekkingen tusschen ons land en Duitschland. Het artikel luidt sche oorlogstooneel, waar onder de gewel dige slagen van de Duitsche weermacht het geheele Fransche leger een volledige ineen storting heeft beleefd, hebben in de geheele wereld een ontzaglijken indruk achtergela ten. In het bijzonder in Europa mocht thans ook in de buitenlandsche kringen; die nog altijd het geloof in Engeland niet verloren hebben, het inzicht geboren zijn, dat het continent aan den vooravond van bijzon dere gebeurtenissen staat. Ook in Nederland mag men niet blind blijven voor de ontwikkeling der dingen. De nieuwe vormgeving van Europa, welke zich in groote omtrekken afteekent, moet ook de bevolking van Nederland nopen tot zich zelf in te keeren en de noodzakelijke conse quenties uit de voorhanden feiten te trek ken. Men heeft, als in vele neutrale landen, ook in Nederland de zoogenaamde even- wichtspolitielc van Engeland als een .over- heerschend moment van de wereldpolitiek beschouwd en wilde niet gelooven, dat daar in den een of anderen dag verandering zou kunnen komen. „Men heeft zich in hooge mate op de be scherming en militaire hulp verlaten en ge loofd, dat de overzeesche bezittingen onder Engelsche heerschappij veilig waren. Hoe het met deze bescherming van Engeland gesteld was, heeft de wereld intusschen in gezien. Er zijn totdusver ook in Nederland nog altijd kringen geweest, die leefden in het geloof, dat den een of anderen dag door het ingrijpen van Engeland een beslissende wijziging van de rechten zou kunnen in treden. De plutocraten, die in Engeland aan de touwtjes trekken, hebben alles gedaan om door radiotoespraken de bevolking van Europa en speciaal ook van Nederland te wiegen in het veilige gevoel, dat Engeland den een of anderen dag weer als de „on baatzuchtige beschermen" op het tooneel zou verschijnen. De leugenachtigheid en in nerlijke onhoudbaarheid van deze propa ganda, waarvan de ware achtergrond tijdig van Duitschen kant is onthuld, is intusschen gebleken. Onder de slagen van de Duitsche weermacht is ook dit drogbeeld ineenge stort en zelfs den meest verstokten moet het nu duidelijk geworden zijn, hoe het met de wereldheerschappij van Engeland in de toekomst gesteld zal zjjn. „Nog is het niet te laat om tot inkeer te komen en om te keeren. Dat beteekent, dat de kringen die tot het laatste oogenblik niet hebben kunnen nalaten Engeland naar de oogen te zien, zich thans van de beteekenis van de feiten moeten laten overtuigen en den totdusver gevolgden koers, die het land ten verderve dreigde te voeren, prijsgeven. Ook den meest verblinden moet het thans duidelijk zijn, dat de toekomstige nieiiwe vormgeving van Europa onder de leiding van het Groot-Duitsche Rijk en het fascisti- sche Italië geschiedt. Dat beteekent, dat Nederland zijn plaats inneemt aan de zijde van het Groot-Duit- sche Rijk. Dat beteekent met andere woor den, dat het Nederlandsche volk een ge- meenschappelijken weg met het Rijk be wandelt. Men behoeft zich thans in vele Nederlandsche kringen geen zorgen over den toekomstigen loop der dingen te ma ken, wanneer men t\jdig het noodige inzicht in den toestand getoond heeft. Nog is de gelegenheid daar, het stuur te wenden en naar gestadige ontwikkeling te zoeken in nauwe aanraking met het Groot-Duitsche Rijk. „Het is zaak de werkelijke feiten onder het oog te zien en zich niet langer af te sluiten voor de werkelijkheid. Dat betee kent, dat vele verouderde begrippen op den rommelhoop dienen te worden gegooid. Men heeft vroeger met woorden gewerkt, die de feiten in het gezicht geslagen hebben. Daar toe behoort ook het standpunt, dat men vroeger en ten deele ook nu nog getoond heeft tegenover het Nederlandsche volk, dat reeds lang den gang van zaken heeft inge zien en zich op samenwerking met Duitsch land heeft ingesteld. Men heeft deze men- schen kort en goed willen afdoen met het woord „landverraders". Thans is gebleken, aan wiens kant het goede inzicht was. „In dit uur van wereld-historische betee kenis moge de bevolking van Nederland in zien, waar de waarborg van hun belangen ligt en waar de toekomst en de politieke waarde van hun land verzekerd zjjn." mej. A. M. de Bloois, zonder, Lange Burg 18, Velsen, Huize Meerzicht; mej. P. G. ter Smitten, Lange Burg 18, Velsen, Huize Meerzicht; mej. J. M. Simonse, zonder, Vliss. straat 28, Zierikzee, Touwbaan A127b; Wed. J. Poppe geb. Dingemonse, zonder, Nieuwlandsche weg 35, Oostka pelle, Duinweg; mej. L. Marcus, zonder, Pottenmarkt 7, Amsterdam, Witte de Withstraat 93; M. A. de Lange en echtgen. zonder, Brakstraat 4, Delft, Hof van Delft laan 113; mej. Th. van der Vegt, zondex-, Lange Burg 18, Velsen, Huize Meerzicht; mej. H. M. Walraven, zonder, Lange Burg 18, Den Haag, Koninginnegracht 23; J. Dirks echtgen. en 2 kinderen, controleur I r.d van Arbeid, Nadorstweg 40, Goes, Wilhelminastraat 25, r J. Franken, kell ner, Bogoidstraat 31, Bergen op Zoom, Burg. de Roocklaan 43a; J. van der Welle, loodgieter, Achtersïngel 7, Hilvei-sum, Loosdrechtsche Bosch 7; W. O. Króle, echtgen. en 2 kinderen, gereedschapssljj- per, Meidoornlaai- 38, Meliskerke A 57; M. M. Nieuwdorp en echtgen., kleerma ker, Nieuw Oosteische straat 38, O. en W. Souburg, Oranjeplein; S. Minderhout, win keljuffrouw, Leliestraat 10, Zuilen, Besse- merlaan; P. S. Jacobson, kantoorbediende, Lange Delft 123, Amsterdam, Minervalaan 79 hs.; Wed. A. Chr. H. v. d. Kreke-Boom- kens, zonder, Gortstraat 18, Amsterdam, Allard Piersonsstraat 101; mej. M. Geldof en 1 kind, zonder, Gortstraat 69, Alphen a.d. Rijn, Burgemeester Visserpark 13; A. J. F. den Boer, echtgen. en 1 kind, Singelstraat 7 bov., Rotterdam, Katen- di-echtsche Lage djjk 223: J. Rejjnierse, tandarts, Noordsingel 66, Vlissingen, Bad huisstraat 55; J. A. van Puffelen en echt gen., Lombardstraat 32, Domburg, Singel D36; P, Bassle, dienstbode, Noordweg 33, Vlissingen, Houtkade. lj. KERKELIJKE RONDBLIK NU. Onder dit opschrift stond in „Het Va derland" een artikel van ds. J. J. M. Na een kort historisch overzicht, geeft schrij ver een beschouwing over het standpunt, dat de kerkelijke bladen van verschillende richtingen innemen tegenover de droeve gebeurtenissen en onheilen in ons land tjjdens de oorlogsdagen voorgevallen. Het slot van dit artikel nemen wjj hier over. „Zoo klinken de woorden van bemoe diging en troost, schoonste en innigste werk van de kerk. Wij hebben geweend met de weenenden, die hun mannen, zonen en verloofden niet zien terugkeeren uit den strijd. Wij zjjn ook bljj geweest met de blijden en dat waxen de meesten die hun jongens ongedeerd terug ontvingen. Wij hebben ook een zucht geslaakt en een bede opgezonden voor al die andere geval lenen, in andere uniformen gekleed en met een andere spraak. Zjj hebben ook moeders en vx'ouwen en kinderen, die om hen schrei en. Het leed verbroedert en brengt de men- schen tot elkaar. Hoe het vei'der gaan zal met ons werk, wij bedoelen hier in het bjjzonder het vrij zinnig Christelijk jeugdwerk en dat op sociaal gebied, is nog een open vraag. Onze centrale commissie moest haar ver gadering uitstellen wegens ongeunstigen treinenloop. Maar onze tehuizen van „Naar Buiten", voor onze Zondagsschoolkinderen, de vacantieverblijven voor vermoeide vrou wen, onze jeugd-'en studentenconferenties, ons zendingswei'k voor Batoe in Indië en Schweitzer in Lambarene, ons internatio naal verbindingswerk Nederland was daarvoor het door Amerika gekozen mid delpunt het oecumenisch streven? Wat zal er van deze dingen komen? Laat ons al deze dingen rustig onder de oogen zien en ons bezinnen wat wij er van kunnen maken, redden, vervolgen, in stand houden. Als het web van de spin is vex-- scheurd, begint zij getroost van voren af aan. Waar wjj helpen, heelen, troosten, ver lichten kunnen, daar ligt onze taak. Wat deze tijd van overstelpende ge beurtenissen, van gruwelijke verwoestin gen en vernietiging ons leert: deze wereld gaat voox'bij. En: wij hebben hier geen bljjvende stad, maar zoeken de toekomen de. Juist als „Babyion en Londen" Ver dwenen zjjn (A. Roland Holst) zal een nieuwe geesteljjke wereld op andere gx-ond- slagen worden opgebouwd. „D'aard wordt stx-aks één," schreef Verwey voor het front van Bei'lage's beurs. Wjj beleven de bloe dige barensweeën waaxuit een nieuwe toe komst geboren wordt. De kerk predikt, dat alles rust in 's Hee- ren hand. Boven wereldbestuurders en vorsten troont Hij, voor wien de volkeren als spx'inkhanen zijn. Niets geschiedt er buiten zjjn wil. Wex-elden en regeexingen kwamen en gingen. Hij is het onbewegeljjk korxinkr jjk Dat geeft den raensch vastheid in het onzekere, licht in donkeren tjjd! Ds; H. J. HEIDA. Maandag 24 Jjini a.s. -hex'deukt ds. H. J. Heida, predikant bij de Geref. Keik van Vlaardingen den dag. waax-op hjj voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Hómme Jeip Heida werd 30 Juni 1875 te Mildam (Fr.) geboren. Zjjn grootvader heeft aan de institueex-ing der Gex-ef. Kerk aldaar, die uit de dagen der scheiding dateert een groot aan deel gehad en zijn vader was tal van jaren lid van den gemeenteraad van Scho- tex'land. De jubilax-es bezocht de H.B.S. en ging. vandaar naar de litteraire afdeeling van de Theol. Hoogeschool te Kampen, waar hij ook theologie studeex-de. In Kampen heeft met name Bavinck, die toen in zijn bloeitjjd was. op den jubilaris een bljjven- den indruk gemaakt. In 1900 candidaat geworden bevestigde ds. F. G. Petersen, thans emeritus-pi'edi- kant, die hem tot de studie tot het predik ambt heeft aangespoord, ds. Heida 24 Juni van dat jaar te De Leek (Gx-on.) in zijn eerste gemeente; waax-aan de jubilai'is zich verbond spx'ekende over 1 Cox\ 3 1115. In 1904 vertrok ds. Heida naar Yerseke, welke standplaats in 1907 met Halfweg verwisseld werd. In 1912 vertrok de jubi laris naar Stadskanaal en in Jan. 1920 be vestigde wijlen ds. Siedei's liem als op- vólger van prof. dr. K. Schilder in zijn tegenwoordige gemeente, sprekende over Hebr. 4 10—13. Ds. Heida heeft zich in zijn verschillen de standplaatsen op vei'scnillend gebied bewogen. Hij maakte bij herhaling deel uit van de Part. synode in het ressort waarin hij arbeidde terwjjl de Part. synode van Zuid-Holland ten Zuiden hem in 1926 af vaardigde naar de bekende Generale sy node van Assen. Tjjdens zjjn verblijf in zijn eerste ge meente maakte ds. Heida de verwikkelin gen in de kerk van Kornhorn mede, waar heen hij door de classis Grootegast bjj herhaling gedeputeerd werd. Ook gaf hij zich aan het werk van de Evangelisatie in Boerakker. Tijdens zjjn verbljjf te Yerseke arbeid de ds. Heida ook te Wemeldinge waar en kele Geref. gezinnen woonden en waar hjj ongeveer 100 keer Zondagsavonds preekte en ook catechisèerde. Na een paar jaar kon de Geref. kerk van Wemeldinge wor den geinstitueert. INTERKERKELIJKE BIJEENKOMST. Te Deventer is naar wij voxmemen, een bjjeenkomst gehouden van de voorgangers van alle Prot. kerkformaties ter plaatse, n.l. de Ned. Herv. Gemeente, de Geref. Kerk, de Chr. Geref. gemeente, de Ev. Luth., de Doopsgezinde en de Baptiste ge meente om de vraag te bespreken of het niet wenschelijk is een gemeenschappeljjke godsdienstoefening te houden in verband met de huidige omstandigheden, welke godsdienstoefening dan zal staan in het teeken van rouw, dank en boete. Van rouw over de gesneuvelden, van dank aan God voor degenen die mochten bljjven en van boete waar heel deze oorlog als een vreeseljjke uitbarsting van zonde is te be schouwen, waaraan allen als zondaren ook persoonljjk schuld hebben. Deze bjjzondere dienst zal nu Donderdag 20 Juni a.s. in de Groote kerk plaats vinden. Het besixiit daai'toe viel met al- gemeenc stemmen behoudens goedkeuring EENZAME WANDELAAR HAD EEN AFSPRAAK. Drie jaar gevangenisstraf wegens diefstal geëlscKt. In den laten avond van dexx 7den Febru ari werd de politie te Montfooxt gewaar schuwd Er was ingebroken in het kantoor van de Coöp. Maalderjj. Het was in - den befaamden kouden tijd. De wegen waren spiegelglad, er stond een halve storm en een sneeuwjacht belemmerde het uitzicht. Dit belette echter niet dat de politieman op den open djjkweg een eenzamen figuur zag, een zonderlingen wandelaar, die daar als of het een fraaien zomex'avond was xnxstig heen en weer wandelde. De agent, die er op uit was gegaan om een inbreker te vangen, verkeerde begrjjpeljjkerwjjze in een achtex-dochtige stemming en hjj besloot eerst den wandelaar eens nader te ondervragen. Veiligheidshalve werd de man naar het bureau gebracht, aangezien zjjn verklaxing van het feit, dat hij in de buurt van de maalderij liep, weinig bevredigend was. Uit het onderzoek bleek, dat een x-aam van het kantoor was geforceerd. De dader had eenig geld en een aantal postzegels van 20 cent meegenomen. De aangehouden wandelaar had post zegels van die waarde bij zich, maar bo vendien vond de politie bij het fouilleeren een papier, waarin zich een flink stuk zachte zeep bevond. „Héb ik „zoomaar" bjj me gestoken", verklaarde de arrestant. En waarom liep je daar? „Ik had zin om te wandelen", luidde de weinig bevredigende explicatie, waaraan hij nog toevoegde, dat hij de postzegels al een week geleden gekocht had, om een pakje aan zjjn jarige moeder te stux-en. De rechtbank te Utrecht veroox'deelde den man, die reeds vele straffen wegens inbra ken achter den rug heeft, tot drie jaar gevangenisstraf. „Ik ben onschuldig en daarom ben ik in hooger beroep gegaan", aldus verklaarde hij gistermiddag zijn aanwezigheid in het verdachtenbankje van het Amsterdamsche gerechtshof. De procux'eux'-generaal achtte verdachte's schuld bewezen en vorderde bevestiging van het vonnis verdachte's veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf. PLUNDERAARS STALEN JÜWEELEN UIT EEN BRANDKAST. Zware straffen opgelegd. De rechtbank te Rotterdam heeft giste- ren uitspraak gedaan in de zaak tegen een drietal plunderaax's, die op 19 Mei j.l. bjj het puinruimen op de Schiekade een brandkast van den heer Kok waren ge stuit, waarin zich ongeveer 16.000 aan goud- en juweelen sieraden bevonden. Toen rechercheurs, die door den eigenaar gewaarschuwd waren, dat zjjn brandkast onder het puin lag ter plaatse vex-schenen, hadden de mannen reeds een belangrijk deel van de sieraden bjj zich gestoken. De officier van justitie had tegen de plun deraars, den 28-javigen loswevkman. A. K., den 36-jarigen grondwerker P. v. d. G. en den 44-jarigen expeditieknecht H. v. d. L., elk twee jaar gevangenissti'af gerequi- reerd. De x-echtbank veroordeelde hen ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf. VERDUISTERIN G S V OORSCHRIFTEN NEET OPGEVOLGD. Tien dagen gevangenisstraf geëisclxt. Op. een avond in Mei van het vorige jaar werd te Amsterdam en omgeving een luchtbeschexmingsoefening gehouden. Een chaxxffeur had buiten Amsterdam de blauwe afscherming van zjjn lampen verwijderd, tengevolge waax-var hij onder Ouderkerk werd aangehouden door leden van den luchtbeschermingsdienst. Hjj wist niet zeide hij dat te Ouderkerk ook verduisterd moest worden: zijn excuus werd aangenomen en hij kreeg blauw pa pier om zijn weg te kunnen voortzetten. Vijf kilometer verder werd hij opnieuw aangehouden door een rijksveldwachter: hjj had groote gaten in het papier ge scheurd. Het px'oces-verbaal had tengevolge, dat hij door den politierechter werd veroor deeld tot tien dagen gevangenisstraf. Voor het hof heeft de procureux'-generaal bevestiging van het vonnis gerequireerd. FRANSCH TEGOED IN AMERIKA GEBLOKKEERD. Op meer dan een milliard dollar geschat. Roosevelt heeft gisteren een besluit on derteekend, waarbjj de Fx'ansche credieten en andere Fransche saldi in de Vereenigde Staten geblokkerd worden, meldt het D.N.B. Bevoegde kringen schatten het goudbezit, de saldi en het tegoed aan ef fecten van Frankrijk in de Vereenigde Sta ten op meer dan een milliard dollax-. DE FRANSCHE BESTELLINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Engeland zal ook van het Fransche inkoopfonds gebruik maken. Washington, 18 Juni. (Reuter). De minister van financiëix, Morgenthau, heeft vex'klaard, dat hem is medegedeeld, dat Groot Britanje de Fransche bestellingen voor wapenlevei'anties van de Vereenigde Staten zal overnemen. In verband met deze verklaring, deelt de New York Times volgens het D.N.B. mede, dat een lid van de Britsche inkoop commissie heeft verklaard, dat Engeland bjj zjjn pogingen om de leveranties van oorlogsmateriaal door de Vereenigde Sta ten te verdubbelen, nu ook van het Fran sche inkoopfonds gebruik zal maken. van de verschillende kerkeraden. De dienst zal één uur duren. Drie sprekers behoo- rend tot vex-schillende kerkformaties zul len het woord voeren, resp. over rouw, dank en boete. Er zal een collecte worden gehouden ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940. Roosevelt tegen het gebruik van Amerlkaansche troepen in Europa. De Amei'ikaansche vice-minister van oor log Johnson heeft gisteren in een rede gesproken over de moeilijkheden om een sti'jjdend Amerikaansch leger te verzorgen. Troepen die op manoeuvx-es zjjn te ver- zorgen, aldus Johnson, is vx-jj eenvoudig, maar heel iets anders is het, wanneer Amexikaansche troepen buiten de grenzen der Vei'eenigde Staten zouden moeten strijden. Hiexmede doel ik niet op de moge lijkheid, dat een Amei'ikaansch expeditie corps naar Europa zou gezonden worden. President Roosevelt is tegen het gebruik van Amexikaansche troepen in Europa. Men moet echter in het oog houden, dat de Vereenigde Staten zich verplicht heb ben tot de verdediging van het Westeljjk halfrond, en dat beteekent, dat desnoods Amerikaansche troepen ergens tusschen Alaska en Vuurland zouden worden heen gezonden, dat zij in het Poolklimaat of in het tropische oexwoud zouden moeten strjjden en verzoi-gd worden en dat men waarschijnlijk ook nog zou moeten zorgen voor de troepen van bondgenooten. Engeland heeft Frankrijk reeds afgeschreven. Uit de instructie van de Britsche admi raliteit, dat alle in haar machtsbereik va rende koopvaardijschepen, waaronder ook Nedei'landsche, Poolsche en Noox'sche, die op het oogenblik op weg zijn naar Fran sche havens, zich onverwijld naar Britsche h".vens moeten begeven, trekt men van Duitsche zjjde de conclusie, dat Engeland zjjn bondgenoot Frankrjjk dus reeds afge- schreven heeft en ondanks alle anderslui dende propagandaberichten van zjjn pers en zijn radio zelf niet meer aan voortzet ting van den oorlog in Frankrijk gelooft. Het snelle stopzetten van iedex'en toevoer voor Frankrijk bewijst opnieuw, hoe Enge land alle landen van het oogenblik af, dat zjj hun taak in het Engelsche oorlogsplan niet meer kunnen vexvxxllen, terstond ook ocenomisch in den steek laat. zjjn te verwachten tegen 23 Juni, want dan zullen de collctebussen overstroomendan wordt geld ingezameld om den nationalen nood te lenigen 1 Gaat niet zonder geld van huis „Pui-kaart-distributie" voor dieren Zeg ik moet je eens wat zeggen, Zei ik tegen Woef en poes „er komt puf-kaart-distxibutie" is dat wét? het is geen „smoes"! Pearly Peter Poll en Gitty Mies en Mauw en Likkebaard, hebben mij toen aangekeken, zwaaiden hevig met hun staart. „Mauw" zei Mauw en „waf" zei woeffie heeft de baas soms brood gebrek houdt de lieve God ons allen nu op eenmaal voor den gek? Is de aax-de soms onvruchtbaar is de zee soms zonder visch Wéér is 't graan en wéér het zonlicht, dat door Hem geschapen is God, die zorgt toch voor de menschen en de dieren, die Hjj schiep bljjkt Hjj niet den grooten Vader, toen Hij ons op aarde riep? Dieren vragen met de oogen, kjjken ons dan sprekend aan, beter spreken zij dan „menschen", die elkander niet verstaan. 'k Heb hen toen maar aangekeken; 'k was beschaamd, heb diep gebloosd, 'k heb als antwoord op hun vragen slechts een diepe zucht geloosd. Ha-Vee-Wee. RADIO-RUBRIEK DONDERDAG 20 JUNI 1940. JAARSVELD, 414.4 M. N.C.R.V.-Uitz. 8.00 Ber. A.N.P. 8.10 Schriftlezing, medi tatie. 8.25 Gew. muz. (gr.pl.) 8.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Cel lo en piano. 12.00 Ber. 12.15 Jac. Stoffer's sextet en gx-am. (12.45 Ber. A.N.P.1.45 Gram. 2.20 Zang en piano. 3.00 Christ, lec tuur. 3.30 Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Chiist. liederen (gr.pl.). 5.00 Handenar beid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel en gram. 6.15 Gram. 6.45 N.C.R.V.-ork. en een vrou- enkoor. 7.30 Reportage. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Vervolg van 6.45 (8.559.15 Land- bouwpraatje). 9.30 Gram., Schriftlezing. 10.00 Bex-. A.N.P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. V.A.R.A.-Uitz. 11.1511.30 nnx. Ber. 8.00 Bex-. A.N.P., gram. (9.009.15 Bei*. Fransch). 10.00 Orgel. 10.30 Cello en piano. 11.00 Gram. 11.15 Ber. Engelsch. 11.30 Es meralda. 12.00 V.A.R.A.-ork. (12.30—12.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.00 Ber. A.N.P.). 1.45 Ber. Fransch. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Gram. 3153.30 Ber. Fransch. 3.45 Voor de 3.153.30 Bex'. Fransch. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gram. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram, 5.00 Berichten Duitsc.h 5.15 Rosian-ox'k. 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 Ram blers. 7.00 Reportage. 7.20 Gx-am. 7.30 Na- tuur-historische causerie. 7.45 Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Bex*. Engelsch. 8.30 Bex*. ANP. 8.45 VARA-ork. (9.15—9.30 Ber. En gelsch. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15—10.30 Ber. ANP. 11,15—11.30 Ber. Fransch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6