STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes STADSNIEUWS Middelburg UIT DE PROVINCIE EEN TAAK VOOR DE BUURT- VEREENIGINGEN Volgens een berichtje in ons blad van 1 Juni jl. besloot de buurtvereeniging Lan- gevielePottenmarkt te Middelburg, met op één na algemeene stemmen, de kasgel den, ten bedrage van circa 200, ter be schikking te stellen van die leden die door de oorlogsramp schade hadden geleden. Een voorbeeld dat zeker navolging ver dient. Ook hier ter stede is heel wat scha de aangericht, waardoor vele ingezetenen ernstig zijn gedupeerd. Weliswaar wordt er Zaterdag a.s. een collecte gehouden, doch de opbrengst zal ongetwijfeld gering zijn in verhouding tot hetgeen er zal moeten komen. Ook Vlissingen heeft een twintigtal buurtvereenigingen, die gezamenlijk vor men den B.V.B. „Oranje en Vlissingen". Aanleiding om feest te vieren is er reeds langen tijd niet meer geweest, dus zullen deze vereenigingen thans wel over een aardig sommetje beschikken. Wellicht zijn de leden bereid, zoo niet alle gelden, dan toch een zeker percentage, beschikbaar te stellen voor hulp aan hen die thans ernstig gedupeerd zijn Het besluit van die ééne buurtvereeni ging uit Middelburg bracht ons op de ge dachte. Mogelijk zal dit goede voorbeeld hier ter stede in ruimeren zin navolging vinden. Apothekersassistente. Te Amsterdam slaagde voor het examen als apothekers-assistente mej. J. J. R. Ber- ting alhier. Benoeming. Benoemd tot lid der examencommissie „Middenstandsdiploma algemeene handels kennis" voor de gemeente Dordrecht, de heer I. Sinke te Vlissingen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie maakt be kend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd ongeveer 100 heeren- en da mesrijwielen luidsprekerrozenkrans in etuitafelmes witbeenen broche met rood anker contactsleutel toiletemmer bu reaulamp gramofoonplaten lederen tasch; blauw wollen jasje schoolboekjes en schriftheerenportemonnaie met inhoud tasch inhoudende kist met gasbestrijdings- middelen en dat inlichtingen zijn te beko men omtrentdoublé damesarmband bij A. Wegs, Groote Markt 14 verlofpas t/n. van C. van Eek bij Linders, Noordstraat 47 Lipssleutel bij Tielrooij, Koudekerkscheweg O. 16 ratiné winterjas bij A. J. Nooteboom, Sottegemstraat 90 badhanddoek, enz. by P. Sturm, Flesschenstraat 5 of 's avonds Glacisstraat 118 zwart kinderschoentje by J. F. Berting, Dr. Ottestraat 1gouden armbandje met blauwe steentjes by Ram- meloo. Kerkstraat 10 bruin kinderschoen tje by C. Kentin, Slijkstraat 39 fauteuil bij M. v. d. Linde, Dijkstraat 10 een kope ren en een ijzeren huissleutel by A. D. de Wolf, Gravenstraat 31 bruin lederen da- mesportemonaie met inhoud bij Clarisse, Vry domweg 36 blauwe kindercape bij Schuil, Slijkstraat 28 rozenkrans in doosje bij C. Kentin, Slijkstraat 39 kinderporte- monnaie bij F. Dieleman, C. Buskenstraat 30 bruine mantelband bij A. Amadio, Breestraat 4 doublé medaillon bij van Geenen, C. Buskenstraat 27 2 kleine sleu teltjes bij Wijkhuizen, Lammenstraat 8 padvindersbeurs by A. van Loenen, Paar denmarkt 43 eenig keukengerei (borden, koppen en schotels, koffiekan, enz.) by Vrind, Prinsenboschje 6 zilveren armband horloge by van Ryssel, Lambrechtsenstraat 30 rechter kinderschoentje by A. Weijs, Groote Markt 14 bruin kinderschoentje bij Peters, Eedestraat 6 blauw gekleurde zak doek by Roelse, Molenstraat 47nieuwe kinderkruiwagen by P. Jilleba, Vlaming straat 26 rijwielbelastingmerk by Loeke- meyer, Bonedijkestraat 23 huissleutel by Fleurbaaij, Verk. Quakkelaarstraat 86 bruine ledige heeren portemonnaie by A. Amadio, Breestraat 4 dames portemon naie niet inhoud bij Spug, Kasteelstraat 43 voorts werd nog gedeponeerd een blauw druk. VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS De V.A.R.A. afdeeling zou gedurende de Pinksterdagen een tweetal avonden ge ven, waaraan o.m. de Ramblers, Albert de Kooy en Peter Pech zouden medewer ken. Door de bekende omstandigheden zijn deze bijeenkomsten niet doorgegaan. Het bestuur heeft reeds 2 avonden zit ting gehouden om de in voorverkoop ge kochte toegangsbewyzen terug te betalen, len. Vrijdag zal nog gelegenheid zijn om de kaarten in te wisselen. De gelden die dan nog niet zgn afgehaald worden geschon ken aan het comité voor de oorlogs- slachtofers te Vlissingen. Men zie voor verdere mededeelingen de advertentie elders in dit nummer. Getyden. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 20 2.52 15.20 9.23 21.51 Vrijdag 21 3.42 16.05 10.06 22.39 De inkwartiering op 19 Mei. Zooals men weet, kregen de inwoners van Goes van 18 op 19 Mei böna 10.000 Hollandsche militairen in kwartier. Reeds enkele malen vroeg men ons, of voor deze inkwartiering geen vergoeding gegeven wordt, daar zulks elders reeds lang geschied moet zgn. Bg onderzoek vernamen wij, dat ten ge meentehuize nog niet bekend is hoe in deze gehandeld moet worden. Komt er geld voor, dan zal ook deze inkwartiering ver goed worden. In dat geval zullen de inge zetenen van Goes evenwel per publicatie ingelicht worden.. DE BRANDWEER HEEFT NOG STEEDS WERK. De vraag komt wellicht bij deze of gene naar voren, of het noodig is, dat er nog steeds een vaste brandweerpost in de kazerne aanwezig is. De feiten bevesti gen met klem de noodzakeiykheid van dezen maatregel. Terwyi verleden week op ver schillende punten bij de Markt en in de St. Pieterstraat door ons brandhaarden waren waargenomen wellicht waren er nog meer heeft gisteren, op den 32sten dag na de catastrophe de brandweer nog op twee plaatsen handelend moeten op treden. Gistermorgen was dit het geval in de ruïne van het Oost-Indische Huis, waar granen weer aan het smeulen waren, gisteravond was het in de St. Pieterstraat, in de drukkerij der firma G. W. den Boer, waar men bezig is met het opgraven van de persen en waarby in de resten van de pakken papier wordt gewoeld. Een beetje wind is dan voldoende om ook hier weer een vuurhaardje te doen ontstaan, dat onderhanden moet worden genomen. EERE WIEN EERE TOEKOMT. De beste breister laat een steek vallen en de flinke aanvoerder van onze brand weer heeft by zijn arbeid, aan het samen stellen van zijn rapport, ook een vergis sing gemaakt, die wij gaarne op zijn ver zoek herstellen. Hij heeft vergeten onder de te hulp ge komen brandweeren die te noemen van Zoutelande. Dit was des te meer jammer, omdat deze hulpcolonne een bgzondere samenstelling had. Te Zoutelande bevon den zich n.l. geëvacueerde leerlingen van de De Ruijterschool te Vlissingen en deze hebben zich spontaan ter beschikking van den burgemeester gesteld, om onder lei ding van den plaatselijken brandmeester naar Middelburg te trekken met de hand brandspuit. Het is deze ploeg, die een gToot aandeel heeft gehad in het halt doen houden van het vuur op de Potten markt. De jongelui hebben regenbakken in de omgeving met handkracht leegge pompt en hebben ook recht op waardee ring evenals alle andere helpers. De gemeente Vrouwenpolder heeft geen manschappen, maar wel materiaal ter be schikking gesteld, wat natuurlijk ook zeer is gewaardeerd. Nog mag niet onvermeld blijven, dat ook de brandweer van Grijpskerke reeds te half vijf met haar motorspuit aanwezig was en aan de Dwarskade aan het blus- schingswerk begon deel te nemen. OOK MEDIO ZWAAR GETROFFEN. Schreven wg over de groote schade, welke „Achilles" heeft gekregen, thans mogen enkele woorden gewijd worden aan haar oudere turnzuster, Medio- burgum, welke vereeniging in 1941 haar gouden bestaansjubileum hoopt te kunnen herdenken. Deze zag niet alleen twee bruggen, paard, rek en verdere toestellen verloren gaan, doch ook de- clubpiano, de groote collectie, vrij dure tooneelgordqnen, costuums, décors, oud-archief en niet het minst ook het oefenlokaal op de Groen markt gingen in vlammen op. Het bestuur hoopt, dat de leden de vereeniging trouw zullen blijven. De gedu peerden, die om de kosten zouden willen uittreden, kunnen op tegemoetkoming rekenen, als zij zich met den voorzitter directeur in verbinding stellen. Men moet van voren af aan beginnen als een halve eeuw geleden, maar men mag niet vergeten, dat de lichamelijke opvoe ding een volkszaak is en zeker in deze tgden nu men moet trachten een gezonden geest te behouden, want die zal het best huizen in een gezond lichaam. Luchtalarm. Het Hoofd Luchtbeschermingsdienst der Gemeente Middelburg maakt bekend, dat ter aanvulling van de tot dusver geldende regelen voor het alarmeeren en af-alar- meeren bg luchtgevaar en einde luchtge- vaar, ingaande 20 Juni 1940, het volgende is bepaald: le. Op het vernemen van het sein „LUCHTALARM" door middel van een drie kwart minuut aanhoudende huiltoon der in de stad opgestelde sirenes, gedrage zich een ieder naar de op 10 Mei 1940 be kend gemaakte gedragsregels. 2e. Na korteren of langeren tijd wordt, INDIEN NOODIG, door middel der si renes eenzelfde signaal, doch nu slechts één kwart minuut durende, gegeven, zynde een OPROEPSIGNAAL bestemd voor het personeel van den Luchtbeschermings dienst. Dit signaal is dus niet voor het pu bliek bestemd. 3e. Zoodra het luchtgevaar voor de be volking is geweken, wordt het bekende sein: „LUCHTGEVAAR GEWEKEN" ge geven door middel van een drie kwart mi nuut aangehouden langgerekten toon van gelgke sterkte. Pas dan maar in geen geval eerder mogen de bewoners hun huizen, resp. schuilplaatsen verlaten. N.B. Er wordt nadrukkelgk tegen ge waarschuwd zich tgdens den toestand van Luchtalarm bij vensters en deuren, die niet beschermd zy'n, op te houden, vanwe ge het gevaar van inslaande scherven en kogels. EEN CONTRóLE VOOR HET WONINGREGISTEB. Door ambtenaren der gemeentesecretarie is een controle gehouden in het belang van het woningregister, om na te gaan welke der getroffen woningen enz. nog te behouden zullen zijn. EEN GESPAARDE VLOOT. Het was ons deze week een verrassing, toen we, een wandeling makende langs het kanaal, reeds van verre in de vlucht- haven een aantal masten van binnensche pen ontwaarden, schrijft de Tern. Crt. Ter plaatse gekomen bleek ons, dat daar ge meerd lagen een aantal visschersschepen van Ierseke en Bruinisse en bin nenschepen thuisbehoorende op het eiland T h o 1 e n. De eigenaars dezer schepen waren inder tijd door de bevelhebbers der vreemde hulptroepen onder bedreiging dat hunne schepen tot zinken zouden worden gebracht steeds Zuidelijker afgezakt. Eerst naar Wemeldinge, vervolgens naar Hans weert. Toen werd hen aangezegd, dat ze moesten opschutten, van daar werden verwezen naar Sas van Gent en later naar Gent. Deze schippers hebben te Gent een toe vlucht gezocht in een nog niet afgewerkt dok. Bij den daar gevoerden strgd tus schen de Duitschers en het aftrekkende Belgische leger is het strijdgewoel vrijwel over hen heen gegaan en bg het terug trekken heeft men blijkbaar geen tijd meer gehad om deze schepen te vernietigen door ze evenals vele andere in brand te steken of tot zinken te brengen. Na de Duitsche bezetting zgn ze het ka naal weer komen afvaren en wachten thans op het beschikbaar komen eener sluisom af te schutten en huiswaarts te varen. Voordracht voorzitter Coöp. Suikerfabriek Dinteloord. Naar de N.R.Ct. verneemt heeft het be stuur van de Vereeniging Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek en -raffinaderg Dinteloord voor de vervulling van de vaca ture van voorzitter, ontstaan door het over lijden van den heer W. Kakebeeke, de vol gende benoemingsvoordracht opgemaakt: I. J. M. van Bommel van Vloten, te Goes, lid van Ged. Staten van de prov. Zeeland, en 2. C. Moors, te Nieuw Vosmeer, voorzit ter van den Noordbrab. Christ. Boerenbond. In een binnenkort te beleggen algemeene ledenvergadering zal de benoeming van een voorzitter aan de orde worden gesteld. PROVINCIALE STATEN. .Zooals destijds gemeld y/erd, zou de eer ste zitting van, de Prov. Staten van Zee land. wo"rden. ge'opend op. Dinsdag 25. Juni. Naar wij thans vernemen is aan de le den der Staten bericht gezonden, dat de opening van de zitting tot nadere aankon diging is uitgesteld. Walcheren Raad van Nieuw- en Sint Joosland. Er is ruim een ton schade. De toren wordt zoo spoedig mogelijk hersteld. NIEUW- EN SINT. JOOSLAND. Maan dag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van mi". F. S. K. J. graaf van Rand- wijck, burgemeester, voltallig. Na opening der vergadering herinnerde de VOORZ. aan de gebeurtenissen van de laatste dagen, en memoreerde daarbij het overlijden van een tweetal slachtoffers uit deze gemeente. Terwgl de aanwezigen zich van hunne zetels verhieven, wgdde de VOORZ. eenige woorden aan de nagedach tenis der overledenen, en uitte de hoop dat De betrokken ambtenaren hebben een wandeling door alle getroffen straten ge maakt en nagegaan welke huisnummers voorloopig vervallen zgn door geheele ver- woesting of door zware beschadiging en welke perceelen beschadigd werden. Niet zyn opgenomen de nummers van de wo ningen welke alleen glasschade of scha de aan deuren en vensters opliepen, terwijl de contróle is geschied van af de straatzijde, zoodat eventueele schade aan de achterzijde der perceelen, niet is geconstateerd. Categorie 1, de verwoeste nummers geeft het cijfer 705 aan; categorie 2, de zwaar beschadigde 113 en categorie 3, bescha digde, 14, samen 832 huisnummers. IN HET GEBOUW DER S.D.O.A. KOMT OOK DE PROV. WATERSTAAT. In het gebouw der S.D.O.A., waarin reeds het gemeentebestuur gehuisvest is, en hedenmorgen ook reeds een huwelgk is gesloten, wordt het deel waarin school G gevestigd is, afgescheiden van het ove rige deel. Boven blgft ruimte genoeg over voor het onderbrengen van den Provin cialen Waterstaat, die thans in het tgde- lgk bureau op het Hofplein wel wat klein behuisd is. Na verplaatsing van enkele bureaux komt gelijkvloers een lokaal le dig, dat als raadzaal en trouwkamer ze ker goede diensten zal kunnen bewgzen. RIJKSKWEEKSCHOOL. Van de twee gisteren geëxamineerde vrouweiyke candidaten slaagde voor het eindexamen mej. M. A. W. Groenewegen uit Hoedèkenskerke. DE EXAMENS DER HANDELS AVONDSCHOOL. Op Woensdag 26 Juni wordt de uitslag hekend gemaakt van de eind- en over gangsexamens der Handelsavondschool. Ook de diploma's worden dan uitgereikt des avonds om 7 uur in het gebouw van. de Handelsschool op den Dam. de weduwe troost van hoven mag ontvangen om dit zware verlies te dragen. De heer DE GOFFAU dankte namens den raad den voorzitter voor de gesproken woorden en hoopte dat God ons verder mag sparen voor oorlogsgeweld. De VOORZ. deelde daarna mede dat van de 43 dienstplichtigen 42 zich heb ben aangemeld. Nog releveerde de VOORZ. dat deze gemeente zwaar getroffen is, want 9 woonhuizen zgn verwoest, en er is veel ontvreemd. In totaal is er voor 110.000 gulden schade opgegeven. Een comité voor hulpverleening is ingesteld en de gehou den collecte heeft ruim 2000 gulden opge bracht, wat een mooi ï'esultaat is. Vervolgens werd overgegaan tot de be noeming van een amtenaar van den Bur- gei'lijken Stand, in de vacature van den heer Harff. De aanbeveling van B. en W. vermeldde als no. 1 den burgemeester en als no. 2 wethouder Verlare. Benoemd werd de heer Van Randwgek. In dezelfde vacature van lid van de streekplan-commissie voor Walcheren werd ook benoemd de heer Van Randwijck. De VOORZ. deelde mede dat ook de toren zeer ernstig beschadigd is. B. en W. stelden voor hun te machtigen dezen te laten herstellen en dïE'werk aan te beste den. Na eenige bespreking werd deze machtiging verleend. Het brandspuithuisje is ook gebombar deerd en ingestort. B. en W. zouden geen spuithuisje meer willen bouwen, doch de motorbrandspuit opbergen in den timmer manswinkel van C. van Leerdam, tegen een vergoeding van 12 per jaar. De oude handbrandspuit zouden B. en W. willen verkoopen, omdat die niet meer dienstig is. De Raad ging hiermede accoord. Daarna werd op voorstel van B. en W. besloten aan mevi\ Harff-Blauboer onthef fing van huur te verleenen van 1 Mei 1940 af, omdat de woning eerst door de Fran- sche militairen in bezit is genomen en nu bezet is door dr. De Weerd. Aan haar zal dan tevens verzocht worden met 1 Augus tus a.s. afstand te doen van de huur van die woning. Aldus besloten. De laatste wgziging van de begrooting 1939 werd door B. en W. aangeboden en door den Raad goedgekeurd. Van dr. A. J. de Weerd, arts, alhier, is een verzoek ingekomen om zoo spoedig mogelgk een woning voor hem te bouwen, aangezien deze woning niet geschikt is voor zgn practgk. Dit adres was pas 's middags ontvangen, zoodat B. en W. voorstelden het naar hen tex-ug te zenden om prae-advies. Aldus "besloten. Besloten wérd het muurtje dat met het brandspuithuisje is verdwenen opnieuw op te bouwen, en daartegen een urinoir te plaatsen. De VOORZ. deelde mede dat door de regeering is goedgekeurd, dat de combina tie van secretax'is-ontvanger blijft bestaan. B. en W. hebben een oproep geplaatst voor die betrekkingen in het weekblad van den Bond van Gemeente-ambtenaren. Zuid-Beveland Een jonge zeehond gevangen. YERSEKE. Dinsdag gelukte het aan enkele schooljongens om een jonge zeehond te bemachtigen. Het dier toonde zich zeer mak en liet zich gewillig op den schouder van één der knapen nemen. De goedige zeehondenkop schudde bg iederen stap mee en het dier voelde zich al spoedig thuis. In de oesterputten liet men den nieuwen vriend rondzwemmen, wat deze zeer waar deerde. Lang zal de knaap echter wel niet in het bezit der jongens blgven, want hij lust meer dan ons drie onsje per dag. Rapport oorlogsschade. EEN EINDCIJFER VAN BIJNA TWEE MILLIOEN GULDEN. Door de commissie „Oorlogsschade" te 's-Gravenhage werd het Bureau Gemeente wei-ken te Goes, dat tevens het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beveland uitoefent, verzocht een i-apport op te maken van de op Zuid-Beveland aangerichte oorlogs schade. De dix-ecteur van dezen dienst, de heer F. G. C. Rothuizen, bracht dit rapport de zer dagen uit en deed het ook ons toe komen. In zijn kox-t voorwoord schrijft de heer Rothuizen, dat de korte tijd, hem voor het vex-zamelen der gegevens gegeven, geen bepaalde controle toeliet, in het bij zonder van die schade ontstaan door ver brande, vernietigde of gestolen goederen. Voorts wgst de heer Rothuizen er op, dat alle burgemeesters der Zuid-Bevelandsche gemeenten tot het verstrekken dezer gege vens medewex-kten. Hieronder laten wij beknopte uittreksels uit dit rapport volgen, waarbij wij opmer ken, dat in het rapport alle woningen, menschen enz. genoemd worden en de schade omschreven wordt. Goesschade aan gebouwen 11200 aan inventaris en goederen 1500; aan het gasbedrijf 9000; aan straatlantaarns ƒ250; door diefstal, vernieling, wegneming en plundering 58000; aan een boot 4000, totaal 83.950. 13 woningen werden beschadigd, 1 ver nield. Baarland: geen schade. Borssele: een scheepje is ontvreemd en op een zandbank teruggevonden. Schade nog niet vastge steld. Dx-iewegen, Ellewoutsdijk, 's-Graven- polder en 's-Heer Abtskerke geen schade. 's-Heer Ai*endskerke schade aan gebou wen 8400; inventaris en goederen 1750; aan de veestapel 1490; aan landeryen, gewassen 580; door diefstal en plunde ring 11650, totaal 23.870. Heinkenszand, 's-Heerenhoek en Hoede- kenskerke geen schade. Kapelleschade aan openbare gebouwen 55000; aan andere gebouwen 54260; aan inventaris en goederen 49166; door dief stal, vernieling en plundering 3055; to taal 161.481. De schade aan openbare gebouwen is als volgt begrootNed. Herv. Kerk 10.000; kerktoren 20.000; gemeentehuis en ambtswoning 25.000. 14 woningen werden geheel vernield, 22 gedeeltelgk vernield. Kattendijke schade aan gebouwen 10455; aan inventaris en goederen 13110; door diefstal en plundex-ing plm. 800; totaal 24.365. 2 woningen werden geheel vernield, 4 beschadigd. Kloetinge schade aan gebouwen 7093; aan inventax-is 486; totaal 7579. 2 woningen werden geheel, 2 gedeeltelgk vernield. Krabbendijke schade aan gebouwen 500; aan inventaris 1000; door diefstal en plundering, benevens vernieling 125000; totaal 126.500. Kruiningen, w.o. Hansweerfcgebouwen 172750; goederen en inventaris ƒ159211; door diefstal, vernieling en plundering 11032; totaal 342.993. 48 gebouwen werden geheel of gedeelte lijk vernield. Nisse, Oudelande en Ovezande; geen schade. Rilland-Bath: schade aan gebouwen 11400; aan inventaris en goederen ƒ6500; door diefstal en plundering 8500; totaal 26.400. SchoreSchade openbare gebouwen 35500; aan andere gebouwen 112400; aan inventaris en goéderen 39650; aan landergen 980; aan bedrijven en beestiaal 48775; door diefstal en plundering 2275; totaal 239.580. 30 gebouwen werden geheel of gedeelte lgk vernield, o.a. gemeenteschool, gemeen tehuis, Ned. Her-v. kerk en toren. Waarde schade aan gebouwen 8970; aan inventaris 500; door diefstal en plundering 6000; totaal 15.470. De grootste schade is die aan den kerk toren, begroot op 5000. Wemeldingeschade aan gebouwen 58600; inventaris en goederen ƒ10500; totaal 69.100. 25 perceelen werden geheel of gedeelte lijk vernield. Monumentale gebouwen wer den niet geschonden. Alleen is de schade aan de Ger. kerk, naast welke een bom in sloeg, door ontzetting, scheuren, enz. ge raamd op 4000. Wolphaartsdgkgeen schade. Yerseke: schade kerk en toren ƒ180000; andere gehouwen 244000; verbrande in boedels en inventarissen 212600; aan booten 90000; getroffen en zoekgeraakt vee 5200; door vernieling en plundering 95800; totaal 827.600. 55 woningen werden geheel vernield, 8 zwaar en 28 lichter beschadigd. De totale cgfers voor de oorlogsschade op Zuid-Beveland bedragen hiermede: aan meubilair, goederen, enz. 495.973; door diefstal en plundering 322.112; andere schade (booten enz.) 151.025; gebouwen 979.778, of totaal generaal 1.948.888. Geslaagd. KRABBENDIJKE. Te 's-Gravenhage is voor het Voorloopig Diploma Scheeps- werktuigkundige geslaagd de heer J. Guiran, alhier, leerling van den cursus ter opleiding van scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Mid delburg. (Vervolg Provincienieuws pag. 3, le blad) Binnenkort gaat de post tusschen Vlissingen en Bergen op Zoom weer per spoor. Voorloopig nog geen nacht- posttreinen. Reeds enkele dagen na het einde van de oorlogshandelingen in Nederland is de post begonnen alles in het werk tc stellen, teneinde met de grensprovincies, vooral ook met het moeilijk bereikbare Zeeland, verbinding tot stand te brengen. Hot be gon per auto, n.l. een dagelgksche autorit van Utrecht via Breda naar Middelburg, vice versa. Intusschen begon het trein verkeer zich te herstellen en kon het autovervoer dienovereenkomstig worden ingekrompen. Eerst was alleen nog de treinroute Utrecht's-Hertogenbosch BredaBergen op Zoom beschikbaar, waar van, wegens het ontbreken van de brug over de Waal, nog het traject Waarden burgDen Bosch per auto moest worden afgelegd. Daarna kwam, op 15 Juni, de spoorverbinding RotterdamBreda tot stand, welk traject dus weer geheel per rails kon worden afgelegd. En binnenkort reist de post tusschen Bergen op Zoom en Vlissingen ook reeds weder per spoor. Dit spoorvervoer beteekent niet alleen een snellere overkomst, maar ook een belang rijk grootere vervoersfrequentie. Zoo wordt er thans reeds vgf maal per dag post van Den Haag naar het Zuiden, weldra ook naar Middelburg, verzonden. Met Zeeuwsch- Vlaandtren wordt verbinding onderhouden via Antwerpen; binnenkort wordt ook via Hoedekenskerke weer post vervoerd. Ook Maastricht wordt sedert 15 Juni, via Venlo, weder geheel per spoor bereikt. Op het traject Den BoschMaastricht moet het stuk EindhovenRoermond echter nog per autobus worden afge legd. Naar Maastricht vindt, van het Westen en Noorden des lands uit, weer eenige malen per dag postvervoer plaats. Hetzelfde geldt voor de verbindingen met Twente en de Noordelgke provinciën. Via Deventer de brug bg Zwolle is nog defect wordt naar en van deze bestem mingen thans 5 maal per dag post ver voerd. Post voor Friesland wordt ook regelmatig via de route Enkhuizen—Sta voren verzonden. Daar de vervoerscapaci teit der treinen beperkt is, worden ook nog groote hoeveelheden pakketpost en drukwerk voor het Noorden met den bootdienst AmsterdamKampen meege geven. Zoo begint het postvervoer zich geleide- lgk over het geheele land te herstellen. Door snelle en veelvuldige verzending staat het, wat het dagvervoer betreft, nog slechts weing bg het postvervoer van voor den oorlog ten achter. Alleen het nacht- postvervoer ontbreekt nog. Op een spoedi ge weder in dienststelling van de nacht posttreinen en de daarbg aansluitende auto diensten is op dit oogenblik echter nog weinig uitzicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2