Provinciale Zeeuwsche Courant Mlddelburgsche, Vlissingsehe, Goesche en Breskensche Courant Een beperkte dienstregeling ©p de Zeenwscke lijm. De Magmotlinie geheel ingesloten. r 183ste JAARGANG NUMMER 136 MAANDAG 17 JUNI 19 40 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W, den Boer ABONNEMENTSPRMS-- 18 ceni oei week ot 2.30 per kwartee I. Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1 50, iedere regel mee/ 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5'egels 0.50 iedere regel meer 10 et. (max 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen Er rijden vier treinen per dag van en naar Vlissingen. Motortreinen VlissingenGoes— Hoedekenskerke. Morgen, Dinsdag 18 Juni, zal er weer een beperkte dienstregeling op de geheele Zeeuwsche lijn worden ingevoerd. Naar men weet is na de oorlogsdagen langzamerhand weer in verschillende dee- len van ons land een beperkte treinenloop ingevoerd. Op de Zeeuwsche lijn werden eenigen tijd geleden van de richting Roo sendaal uit enkele diensten ingelegd tot Kruiningen. Van deze plaats uit werd toen een busverbinding gehandhaafd naar Goes, Middelburg en Vlissingen. Intusschen is met man en macht ge werkt aan het herstel van de spoorlijn van het kanaal van Zuid-Beveland tot Vlissin gen. Zaterdag is dit werk gereed gekomen. De lijn is weer berijdbaar over beide spo ren. De brug over het kanaal door Zuid-Be veland moet echter nog in orde gemaakt worden. Zooals wij verleden week reeds meldden had men besloten na herstel der spoor lijnen een treinverbinding Vlissingen Kapelle Biezelinge in te stellen. Van laatst genoemd station zou dan een autobus de reizigers naar het station Kruiningen brengen, vanwaar de treinverbinding met overig Nederland mogelijk is. Morgen zal nu op deze wijze een beperk te dienstregeling worden uitgevoerd. Er zullen voorloopig vier treinen vice- versa VlissingenKapelle rijden. De tij den zijn; Vertrek uit: Vlissingen Middelburg Arnemuiden Goes Aankomst Kapelle Vertrek Kruiningen Aankomst te: Dordrecht Rotterdam Den Haag Amsterdam 6.28 10.23 14.23 18.23 6.34 10.34 14.3418.34 6.42 10.42 14.42 18.42 7.02 11.02 ly.02 19.02 7.10 11.10 15.10 19.10 7.5 4 11.54 15.54 19.54 14.07 14.53 15.23 16.14 18.07 18.53 19.23 20.14 22.07 10.07 10.53 11.23 12.14 Uit bovenstaande dienstregeling blijkt dus, dat de laatste rein welke uit Zeeland vertrekt geen verdere vervoergelegenheid biedt dan Dordrecht. Tusschen het station KapelleBieze linge en het station Kruiningen zal door de Autobusondernemers Gebrs. Van Fraas- sen uit Vlissingen een busdienst worden onderhouden, aansluiting gevende op ver trek en aankomst der tremen, zooals zijn vermeld in bovenstaande en hieronder vol gende dienstregelingen. Treinen naar Zeeland. Uit de richting Roosendaal komen de volgende treinen aan: Aankomst te 7.03 10.43 14.43 18.43 Kruiningen Vertrek te Kapelle Aankomst te: Goes Arnemuiden Middelburg Vlissingen 7.45 11.25 15.25 19.25 7.56 8.22 8.33 8.45 11.36 12.02 15.36 16.02 16.13 16.25 19.36 20.02 20.13 20.25 Om verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen zij hier vermeld, dat de autobus- J. Van Fraassen dienst GoesMiddelburg van den heer Motortreinen VlissingenGoes Hoedekenskerke. Behalve de hierboven genoemde stoom- treinen zullen ook nog eenige motortrei nen. ingeschakeld worden, welke een ver binding tusschen VlissingenGoes en Hoedekenskerke onderhouden. De dienst regeling dezer motortreinen is als volgt: Vertrek uit, 7.22 10.12 13.12 7.31 10.21 13.21 7.37 10.27 13.27 7.53 10.43 13.43 16.07 16.16 16.22 16.38 Vlissingen Middelburg Arnemuiden Aanlc. Goes Vertr. Goes 8.00 10.50 13.50 16.45 19.50 Aankomst te Hoedekenskerke: 8.25 11,15 14,15 IJ',10 20,15 De dienstregeling voor de lijn Hoede kenskerkeGoesVlissingen is als volgt: Vertrek uit: 8.35 11.25 14.30 17.20 20.25 9.00 11.50 14.55 17.45 20.50 9.07 12.00 15.02 20.57 Hoedekensk. Aank. Goes Vertr. Goes Aank. te Arnemuiden Middelburg Vlissingen 9.24 12.19 15.19 21.14 9.30 12.25 15.25 21.20 9.40 12.34 15.34 21.29 De motortreinen geven aansluiting op de bootdiensten HoedekenskerkeTemeu- Hierbij zij opgemerkt, dat de motor treinen al of niet facultatief stoppen op de lijn GoesHoedekenskerkete 's-Gra- venpolder; 's Heer Abtskerke, Nisse en Kwadendamme. Voorts vernemen we, dat het niet in de bedoeling ligt de diensten van de locaal- spoor uit te breiden tot meer aan dezen spoorweg gelegen stations, zoolang daar aan geen dringende behoefte ontstaat. Dit zou b.v. het geval zijn als de autobussen, die thans deze diensten verzoi'gen, geen benzine en olie meer konden krijgen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de passagiers voor de treinen het station Vlissingen zonder Ausweis kunnen betre den. Alleen dient men niet langs de voox-- zijde naar de loketten te gaan. Er wordt bij het station een wachtsman geplaatst, die den reizigers verwijst naar de plaats waar de kaartjes worden verkocht. Het plaatskaartenbureau zal komen naast het bureau van den chef. Tram stadstation Vlissingen. De P.Z.E.M. zal morgen weer zorgdra gen voor een verbinding stadstation te Vlissingen. Aanvankelijk meende men dat de autobus reeds hiervoor ingeschakeld zou worden, doch het benzinegebrek had tengevolge dat weer een bei'oep op de electrische tram werd gedaan. Met be kwamen spoed is men daarop begonnen met het herstel van de tramlijn naar het station. Er zullen nu moi-gen van het Bel- lamypark de volgende trams vertrekken: 6.00, 10.00, 14.00 en 18.00. Deze trams geven aansluiting op de treinen, welke respect, te 6.23, 10.23, 14.23 en 18.23 van Vlissingen vertrekken. Van het station zullen trams vertrek ken na aankomst van de tx-einen 8.45 12.25, 16.25 en 20.25. De wachttijd van de trams op deze trei nen is maximum 30 minuten. Duitsche troepen rukken op naar de Loire. Volgens de tegenberichten van het oppercommando der Duitsche weermacht, van Zaterdag en Zondag, zijn na de doorbraak door de linie van forten ter weerszijden van de Maas, de stad en de citadel van de in den wereldoorlog zwaarbevochten vesting Ver dun, door de Duitsche troepen genomen. Een doorbraak van de Maginotlinie geschiedde, na zware ge vechten, op een breed front ten zuiden van Saarbrücken. Van het front in Frankrijk wordt voorts gemeld, dat de Duitsche strijdkrachten Parijs reeds verlaten hebben bij hun opmarsch in zuidelijke richting. Zij bevinden zich thans in het hartje van Frank rijk en rukken op in de richting van de rivier de Loire. Ook richtten stoottroepen zich naar de Zwitsersche grens, waar door de Maginot-linie geheel wordt afgesneden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte hedenmid dag bekend De Duitsche troepen hebben heden bij Pontarlier, zuidoostwaarts van Bepanson, de Zwitsersche grens bereikt. Daarmede is de ring om de vijandelijke strijdkrachten in Lotharin gen en Elzas gesloten. Brussel zonder telefoon. - De centrale werd op last der Belgische autoriteiten vernield bij de komst der Duitschers SOVJET-TROEPEN BEZETTEN LITAUEN. Zooals men weet, boterde het den laat- sten tijd niet tusschen de gi'oote Sovjet- Unie en het kleine Litauen, het Zuide lijkste der drie Baltische staten. Moskou beschuldigde de Litauers er van, dat Russische soldaten, welke op enkele plaat sen in Litauen in garnizoen lagen, ont voerd en gedood of mishandeld waren; ver der, dat de Litausche regeering zich niet had gehouden aan het bijstandspact, dat in den herfst van het vorigen jaar, na dat Polen onder de voet was geloopen, tusschen Sovjet-Rusland en' Litauen was gesloten. De wrijving heeft thans zijn ontknoo ping gekregen. De Litausche regeering heeft een ultimatum aanvaard, waarvan de voornaamste eisch was, dat in alle belangrijke Litausche steden Sovjet-troe pen worden gelegerd. In plaats van enkele Russische garnizoenen krijgt Litauen dus een vrij groot Sovjet-leger binnen zijn grenzen. Zaterdag is reeds een aanvang met de bezetting gemaakt. Een tweede eisch was, dat de Litausche regeering zou aftreden om plaats te maken voor een combinatie, waarmee men te Mos kou genoegen zou kunnen nemen. Ook deze eisch is aanvaard. De Russische onder-minister van binnenlandsche zaken, Dekaxiosow, is Zatei'dag in de Litausche hoofdstad aangekomen, om „overleg te plegen" over de vorming der nieuwe re geering. OOK LETLAND EN ESTLAND WOKDEN BEZET. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Naar officieel verluidt heeft de Sovjet- ï'egeering aan de regeeringen van Letland en Estland gelijkluidende nota's gezonden waarin soortgelijke eischen worden ge steld als die welke reeds door Litauen zjjn aangenomen. In de nota's aan Let land en Estland verklaart de Sovjetregee- ring dat deze beide staten de zoogenaam de Baltische alliantie na de onderteekening van het pact van wederzijdschen bijstand met de Sovjet Unie, niet geannuleerd doch in tegendeel versterkt hebben door Li tauen in dit bondgenootschap te betrekken en door te pogen ook Finland tot de Bal tische alliantie te doen toetreden. De Sov- jetregeering kan tegenover deze politiek die in strijd is met het in het vorig jaar gesloten pact van wederzijdschen bijstand, niet onverschillig blijven, te meer daar zij zelf haar uit cle pacten voortvloeiende ver plichtingen uiterst stipt is nagekomen. De Sovjetregeering ziet in de Baltische alli antie niet slechts een gevaar, doch ook een directebedreiging tegen de Sovjet Russische grenzen. Dei-halve acht de Sov jetregeering de volgende minimale eischen absoluut noodzakelijk. Ten eerste, de vor ming eener nieuwe regeering in Letland en Estland die in staat en bereid zijn de vooxwaarden van de pacten van weder- zijdschen bijstand eerlijk na te komen. Ten tweede: vrije doortocht voo„- de Sovjet troepen in Letland en Estland ter bezet ting van de belangiïjkste punten der beide landen om de naleving de pacten van wedex-zijdschen bijstand te waarborgen. Zondagavond, zoo wordt verder meege deeld, hebben de gezanten van Letland en Estland den regeeringschef en. volkscom missaris van buitenlandsche zaken Molotof meegedeeld dat hun regeeringen de eischen der Sovjetregeei-ing aanvaarden. LITTAUSCHE REGEERING IN DUITSCHLAND GEÏNTER NEERD. Naar het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass meldt, is door de Duitsche ambas sade te Moskou aan het volkscommissari aat van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de vroegere 'Littausche staatspresident Smetona en verschillende leden der Lit tausche regeering in den nacht van 16 De ooriogssctxacle en de credietverleening. Een commissie zal advies uitbrengen. Teneinde een juist inzicht te vestigen in hetgeen er gedaan wordt met betrek king tot het opnemen van geleden mate rieels oorlogsschade en het weer op gang brengen van het bedrijfsleven door middel van credieten, heeft het A.N.P. een on- dex'houd gehad met den secretaris der commissie oorlogsschade, prof. mr. P. Lieftinck. Prof. Lieftinck zei dat goed moeten worden onderscheiden de eventueele tegemoetkomingen in geleden mate rieels oorlogsschade en tijdelijke voor zieningen, welke ten doel hebben, de meest getroffen deelen van het bedrijfsleven weder op gang te helpen. Over de wijze van tegemoetkoming in de oorlogsschade wacht de regeering het advies af van de daartoe ingestelde com missie oorlogsschade. Ten einde zich spoe dig een overzicht te verschaffen van den omvang van voornoemde schade, heeft de commissie zich gewend tot de Commissa rissen der Koningin met het verzoek van de onder hen ressorteerende gemeentebe sturen opgave te vragen van: 1. De voorloopig getaxeerde schade, toegebracht door oorlogsgeweld aan per- ceelen, met vermelding van de ligging en de bestemming. 2. De voorloopig getaxeerde schade, toegebracht aan inboedels, resp. inventa rissen en voorraden in de bedoelde percee- len, met vermelding: of deze schade ver oorzaakt is door vernieling of plundering. Van de meeste gemeentebesturen heeft de commissie reeds een voorloopig over zicht ontvangen. Tevens heeft de commissie, ten einde inzicht te krijgen in den mogelijken tex-ug- slag der schade op het credietwezen, een voox-loopige opgave verzocht aan zooge naamde institutioneele beleggers (hypo theekbanken, levensvei'zekeringmaatschap- pijen, fondsen e.d.) alsmede aan notaris sen, nopens den omvang der schade aan verhypothecairde onroerende goederen. Ook deze gegevens zijn inmiddels grooten- deels ontvangen. Binnenkort zullen nadere aanwijzingen worden gegeven in zake een volledige re gistratie van de oorlogsgeweldschade, zoo wel aan roerende als aan onroerende goe deren toegebracht. Op basis der door haar ontvangen gege vens zoo zeide prof. Lieftinck zal de commissie haar advies over de beginse len, volgens welke een tegemoetkoming in de geleden schade zou kunnen worden ver leend, alsmede de wijze van 'financiering, aan het landsbestuur uitbrengen. In afwachting van een officieele be slissing in zake de wijze waarop en de mate waarin tegemoetgekomen zal worden in de geleden oorlogsgeweldschade is het gewenscht in de geteisterde plaatsen het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Daartoe zijn in de door den oorlog meest geteisterde px'ovincies door de commissa rissen der Koningin stichtingen in het le ven geroepen welke ten doel hebben, per sonen wier economisch bestaan door het oorlogsgeweld geheel of ten deele vernie tigd is, met behulp van credietverleening den terugkeer in het economisch proces mogelijk te maken. Voor Rotterdam is een afzonderlijke stichting opgericht. Uit 's rijks kas aan deze stichtingen te ver strekken geldmiddelen zullen volgens door het departement van financiën vastgestel de richtlijnen o.a. kunnen worden aange wend tot credietverleening ten behoeve van bedrijfskapitaal én herstel van wo- ninp-p". .winkels e" bP'irHfssrebouwen. Juni de grens als particulieren hebben overschreden en zich op Duitsch gebied hebben begeven. Smetona en de andere leden der Littausche regeei'ing zijn door de Duitsche overheid geïnterneerd. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Bierkaai 11, Tel. 269. Administratie.- Bierkaai 11, Tel. 139 VLISSINGEN Redactie en Adm Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 V. Nieuwe Fransche regeerïng gevormd. Maarschalk Pétain mlnister- ores'den!. Het D.N.B. meldt uit Genève Volgens hier ontvangen berichten uit Bordeaux is de Fransche regeering Zondag om 22.30 uur Franschen tijd afgetreden. Een nieuwe regeering is gevormd met maarschalk Pétain als minister-president. Generaal Weygand is plaatsvervangend minister-president geworden. Minister van oorlog is geworden generaal Colson, van luchtvaart de onlangs gepensionneerde ge- neraal-vlieger Pujo. Van marine de chef van den marinestaf Darlan. Tot minister van justitie is de vroegere premier en mi nister van buitenlandsche zaken Laval be noemd. Minister van buitenlandsche zaken is Bausin, die tot dusver onderstaatssecre» tax"is van buitenlandsche zaken was. Boutil- lier is minister van financiën gebleven. REYNAUD'S STRIJD OM ZIJN POSITIE. Het D.N.B. meldt uit Genève: De afgtreden Fransche minister president Paul Reynaud heeft gisteren te Bordeaux een laatsten vertwijfelden strijd om zijn positie gevoei'd. Voor zoover de zittingen van het kabinet het toelieten, voerde hij in de wandelgangen onderhan delingen met politieke vrienden en En- gelschen om den val te verhinderen. Een uitvoerig en heftig gesprek heeft hij met president Lebrun gehad, waarbij de pre sident dx-eigde af te ti-eaen indien Rey naud niet de consequentie trok uit den rampzaligen toestand voor Frankrijk. Rey naud belde Londen op, waarop Churchill per vliegtuig te Bordeaux aankwam om zich in tegenwoordigheid van den Brit- schen ambassadeur Campbell door Rey naud op de hoogte te laten brengen. Het was Churchill echter niet nxeer mogelijk Reynaud te redden. AGENDA MIDDELBURG. Electro-Bioscoop. Van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 Juni: „Sherlock Holmes". GOES. Grand Theater. Vrijdag 14, Zaterdag 15, Zondag 16 en Dinsdag 18 Juni: „Razzia in New-York" en „Mama's Bruidegom". VLISSINGEN. „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 Juni: „Maria Ilona".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1