Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Maandag a.s. begint de distributie van brood. Laatste Berichten 183ste JAARGANG NUMMER 135 ZATERDAG 15 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W, den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent je. week ot '2.30 per kwartaal, franco per post 2.50 pet kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regeis 1 50, Iedere regel mee- 30 cent. Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1—5 regels 0.50, iedere regei meer 10 ct, (max 8 regels) Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITSWAA R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ,.D E N E D E R L A N D S CH E DAGBLADPERS" Ongeveer 2 Kg. per persoon per week. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat op Maandag 17 Juni a.s. mefxde distributie van brood een aanvang zal worden gemaakt. Onder brood wordt verstaan alle soorten wit brood, bruin brood, roggebrood, krentenbrood en luxe-broodjes. Beschuit ontbijtkoek, banket en koekjes zullen derhalve niet onder de distributie vallen. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld ongeveer 2.000 gram brood, of een daarmede gelijkstaand gewicht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bonnen worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor een bepaalde week bestemde bonnen desgewenscht nog tot en met den Donderdag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen gebruiken. Per bon wordt derhalve p!m. 100 gram brood verstrekt. Aan arbeiders, die zwaren lichamelijken arbeid te verrichten hebben, zal een extra-rantsoen van 50 °/o van het normale rantsoen worden toegekend. Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen 100 van het normale rantsoen extra. Indien men op deze extra rantsoenen aanspraak meent te kunnen maken, dient men zich met den plaatselijken distributie-dienst in verbinding te stellen. Amerikaansch journalist had een interview met Hitier. De Führer over het doel van den oorlog. De bekende Amerikaansche publicist, Karl von Wiegand, heeft met den Führer een interview gehad, waarover hij het vol gende meldt: „Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Europeanen" deze wederzjjdsche fundamenteele Monroeleer zou zoo ver klaarde mij Adolf Hitler indien zjj van beide zijden in acht zou worden genomen niet alleen een altjjddurenden vrede tus- schen de oude en de nieuwe wereld ver zekeren, maar ook de meest ideale grond slag zijn voor den vrede in de geheele wereld. Met bijtende scherpte en verontwaardi ging brandmerkte Hitier „den leugen", dat hjj ooit, „in droom of in gedachten", met het plan gespeeld zou hebben zich op de een of andere manier in de kwestie van het Westelijk halfrond te mengen. Hjj noemde de vrees van dé beide Amerika's voor hem of voor Duitschland zeer ver- eerend, maar „kinderlijk en grotesk" en de gedachte aan de mogelijkheid van een in val in de Vereenigde Staten van Europa uit over zee, vanuit de lucht of met be hulp van de „legendarische vijfde colonne", „dom en fantastisch". Over Mussolini sprak hij op hartelijken toon en hij juichte het deelnemen van Italië aan „de wapenbroederschap" toe. Het is het eerste interview geweest, dat Hitler in dezen oorlog heeft verleend. Onze ontmoeting, aldus Von Wiegand, heeft plaats gevonden in het kleine kasteel van een Belgischen edelman. De Rjjksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop heeft mij in het hoofdkwartier van een divisie-generaal in een kasteel, onmiddellijk achter den linkervleugel van het Duitsche front, ontvangen. Ik had een belangwek kend onderhoud met den minister, dat uren lang geduurd heeft. Daarna hebben wij tezamen 'vele uren gereden voor de ontmoeting met den Führer. Steeds weer legde Hitier er den nadruk op, dat Engeland Duitschland den ooi-log heeft verklaard en wel „onder de belache lijkste, domste voonvendsels". Hij voegde daaraan toe: „Duitschland zal dezen oor log winnen, omdat het Duitsche volk weet, dat zijn zaak rechtvaardig is, omdat de Duitsche militaire organisatie en leiding beter zijn en omdat wjj het beste leger cn de beste uitrusting hebben. Ik vroeg Hitier, aldus Wiegand, of het zijn doel was 't Britsche wereldrijk te ver nietigen, waarop hij antwoordde: „Het was nooit mijn voornemen of doel, het Britsche wereldrijk te vernietigen." Met klem zeide hij: „Integendeel, ik heb nog voor het uitbreken van den oorlog de En- gelsche regeering voorstellen gedaan, waarin ik zoo ver ging, de hulp van het Duitsche rijk voor het bestaan van het Engelsche rijk aan te bieden. Mijn aanbod werd met minachting afgewezen. Ik. had van Engeland niets meer verlangd; dén dat Duitschland als gelijk in rechten be schouwd en behandeld zou worden, dat Engeland de Duitsche kusten zou bescher men, voor het geval Duitschland in een oorlog gewikkeld zou worden, en tenslotte, dat men mij de Duitsche koloniën zou te ruggeven. En ik zal ze ook krijgen. Men heeft in Londen openlijk verklaard en ge schreven, dat het nationaal-socialisme ver nietigd moest worden, dat Duitschland verdeeld en volkomen ontwapend en mach teloos gemaakt moest worden. Nooit heb ik dergelijke bedoelingen en voornemens ten aanzien van Engeland geuit. Toen Engeland slag na slag verloor, kwamen de machthebbers te Londen met tranen in dé oogen bij Amerika smeeken en ver klaarden zij, dat Duitschland het Britsche wereldrijk bedreigde en trachtte te ver nietigen. In dezen oorlog zal niettemin iets vernietigd worden, namelijk een kapitalis tische clique, die bereid was en is, voor haar laaghartige persoonlijke belangen millioenen menschen te laten omkomen. Doch dit zal, daarvan ben ik overtuigd, niet door ons, maar hun eigen volken ge daan worden." De Fühx-er verklaarde, dat deze oorlog ongetwijfeld het Stelsel van contróle ter zee, zooals die thans door Engeland wordt uitgeoefend, uit den weg zal ruimen en dat dit in de toekomst een groote zegen voor de geheele wereld zal zijn. „Wanneer wjj de vrjjheid der zeeën eischen, dan verstaan wij daaronder het vrije recht van alle niet- ooriogvoerenden, de zeeën in het onder linge verkeer vrij, onbeperkt en zonder eenige contróle te bevaren." Hitier voegde hieraan toe, dat de bepalingen betreffen de een inderdaad doeltreffende blokkade, die beperkt blijft tot de kusten der oorlog voerende landen, door zulk een, door het gezonde verstand ingegeven, verandering niet aangetast worden. De Führer verklaarde: Duitschland heeft noch territoriale noch politieke belangen in de Middellandsche zee. In het alge meen wijst het Duitsche volk opvattingen, volgens welke ieder het recht dient te heb ben, overal en op iedere plaats te mogen of te moeten meespreken, van de hand. Wanneer eenige volken, Engeland en Frankrijk aan het hoofd, verklaren, uit sluitend in de geheele wereld belangen te hebben, dan is dit een aanspraak op wereldheerschappij, die de ontwakende volken zich op den duur niet laten welge vallen. Duitschland bijvoorbeeld zal niet dulden, dat in zijn levensruimte een an ti e mogendheid het voor het zeggen heeft. Duitschland bemoeit zich op zijn beurt ook niet met aangelegenheden, die buiten zijn eigen levensbelangen liggen en die der halve in de eerste plaats andere volken aangaan. Wanneer echter, om een voor beeld te noemen, een Britsche minister ver klaart, dat de Engelsche grens aan den Rijn ligt, is dit even dom als onver draaglijk, arrogant en aanmatigend. Niets zou dommer zijn dan wanneer ik wilde ver klaren, dat de grens van Duitschland aan de Mississippi, aan de Amezone of aan de Gele rivier lag. Overigens zullen wij het vraagstuk van de Rijngrens definitief re gelen, zoodat in de toekomst hopelijk ook de Britsche premiers zich niet meer aan zulke aardrijkskundige vergissingen schul dig behoeven te maken. Ik vroeg den Führer, zoo vervolgt Wie- .gand, of hij mij niet in korte trelcken zijn voorstelling van den toekomstigen vrede zou willen meedeelen. Hij was niet geneigd, zich over dit thema nader uit te laten en RECHTBANK TE MIDDELBURG. Weer zware straffen geëischt tegen plunderaars. Gisterenmorgen werden voor de recht bank te Middelburg wederom een 8-tal zaken behandel.!, alle betrekking hebbende op diefstallen of verduisteringen en dit grootendeels in verband met de bijzondere omstandigheden. Het eerst stond terecht de 24-jarige sloopèr W. B. uit Hoedekens- kerke, wien ten laste was gelegd, dat hij op 19 Mei te Hoédckenskerke heeft weg genomen een hoeveelheid benzine, toebe- hoorende aan een ander of anderen dan aan hemzelf. Het bleek te gaan om benzine, die van militairen afkomstig was en de substituut- officier van justitie, mr. van der Minne, wees er op. dat verdachte reeds eerder veroordeeld is. Spr. vórderde 2 maanden gevangenisstraf. ue verueu.6er, mr. F. W. Adriaanse, gar toe, uai men zeer zener m Dijzonuere uinsranui&iieueu ïeeii, maar was uaarnaaat. van meeinng, dat van recicuve in aeze yeun sprake is. net veroomeeiu zyn we- qciis smoKKeien e.u. is toen nog iets an- uérs aan we^ciis tueiacal enz. bpr. wees er op, uat veruacnte aoor een ncnamenjKe aiwyaing mee m staat is gewoon wem te vernemen, noogstens Kan het geoeurae onuer stroopen worden gerenenu. fapr. weet uit oen uju aat; hij zen tuenue, uat men veelal in ae al is net onjuiste mee- mng verKeert, dat aergenjne goeueren ge- meenscnapsnezit zijn. öpr. noopte, aat de serai geujK zai zyh aan net voorarrest. Lie onioier zeme, uat ook smoKKeien wel degeiyK een misdaad is. an ue nu nog nauer te noemen zaken trad ais verueuxger op mevr. mr. m. C, xvi. van uer noog-nartog uit Vlissingen. Veraacnte G. ue F. 84 jaar, werkman te Goes, had zien te verantwoorden we gens Qierstal van een paar rumoer laarzen te of naoij Rilland op 12 mei en van een rywiei te ïerseke op 21 of 22 Mei. De president, mr. Róruneine, .ees er verdaente op, uat de las1 sen, die hij op 12 mei tot zien nam op 31 iviëi nog in zijn oezit waren. Veraacnte vond een rijwiel met een stuit voorwiel en plaatste er een in van een ander rijwiel. Toen hij op 20 Mei eens itwam kijaen naar de verwoesting te mid delburg. neeit hij op de LosKaae ooit nog Kleeren e.d. weggenomen en de president voegde hem toe: „Blijf dan maar in Goes. Op zuiKe bezoekers zijn wij te middelburg niet gesteld." Rechter mr. Bloemers wees er verdach te op, aat men niet eerst ontkent als men een zuiver geweten heeft. De officier meende, dat verdachte wel degelijk het doel heeft gehad zichzelf te bevoordeelen en eischte 6 maanden gevan genisstraf met bevel tot gevangenneming. De verdedigster zeide, dat het hier een minaer erg geval betreit dan die, waarbij men zich vergrijp aan goedei'en van hen, die niets meer hebben. Alles bij elkaar ge nomen wijzen vele gevallen op verstoring van het evenwicht. Daaruit zijn de plun deringen te verklaren, al kunnen die niet door den beugel. Er is veel verkeerds ge daan door personen, die het anders met zouden hebben gedaan. De 26-jarige loodgieter J. W. uit Vlis- singen stond terecht wegens diefstal van een rijwiel. Verdachte zeide, dat toen men de stad moest veriaten op last van de Duitsche militairen, hij een rijwiel heeft genomen om te evacueeren, maar hij heeft niet dc bedoeling gehad het te behouden. De president wees hem er op, dat het toch 4 Juni was eer het bij hem werd aangetroffen en dat er ook nog iets ge beurd is met een radiotoestel. Van dit laatste zeide verdachte het te Dishoek van Duitsche militairen ten geschenke te heb- zeide slechts: het Duitsche doel komt eigenlijk slechts hierop neer: herstel van den vrede. Want Duitschland heeft niet Frankrijk en Engeland den oorlog ver klaard, doch Engeland en Frankrijk zijn onder de belachelijkste voorwendsels den oorlog tegen Duitschland begonnen. Het principieele van dezen vrede echter zal steeds het besef zijn, dat er geen werke lijke toestand van vrede kan zijn zonder dat rekening gehouden wordt met de le vensbehoeften van de groote volken en dat slechts een absolute, domkop zich kan verbeelden, dut- een nieuw Versailles beter zou zyn dan Versailles was. Als belangrijk ste oorlogsdoel echter zie ik het uit den weg ruimen van de internationale klieken, die van het ophitsen der volken leven, of die de gevolgen van hun eigen politieke onbekwaamheid of van hun economisch onvermogen door oorlog te verbergen of zelfs te herstellen trachten. Het is mrj echter wel duidelijk, dat dit doel niet uit sluitend- door verdragen kan worden be reikt, doch door het zich baanbrekende gezond verstand der volken zelf. Aan dit gezond verstand geloof ik echter ondanks alle hysterisch geschreeuw en alle pogingen tot verdoeming, ondanks alle sprookjes- en gruwelpropaganda, ondanks „vijfde co lonnes". „neergekomen valschermnonnen" enz. En wanneer de militaire nederlaag van Engeland en Frankrijk dit gezond ver stand ook daar. zal doen zegevieren, dan zrjn met het oog op de verdere toekomst, der wereld de offers van dezen oorlog toch niet zóó vergeefsch geweest als het op het eerste gezicht zou kunnen, schijnen."' ben gekregen, die het in een zomerhuisje aantroffen. De officier vorderde wegens verduiste ring van het rijwiel 3 maanden gevange nisstraf. De verdedigster meende, dat hier vrij spraak moest volgen, want er is geen en kel bewijs, dat verdachte de fiets wilde behouden. Hij was geëvacueerd naar Kou- dekerke en wist niet van verplichting tot het terugbrengen van in bewaring geno men fietsen. Verdachte staat goed aange schreven en kan direct bij zijn patroon te rug komen. EEN KACHELTJE, RADIO TOESTELLEN EN EEN STRIJKIJZER. Aan C. C., 18 jaar, werkman te Vlissin- gen was ten laste gelegd, dat hij op 18 Mei te Vlissingen een electrisch straal kacheltje heeft weggenomen, dat toebe hoorde aan A. C. J. J. van den Brand. Verdachte zeide het van een jongen te hebben gekregen. •De president wees hem er op, dat hij heel goed wist, dat het uit het Beursge bouw was gestolen, waar alles onderste boven was gehaald. Het is onder een kastje in de slaapkamer' in de woning van ver dachte terug gevonden op 1 Juni. De president wees er verder op. dat ver dachte ook nog twee radiotoestellen en een electrisch strijkijzer had, afkomstig uit zo merhuisjes. Verdachte zeide, dat hij deze ook gekre: gen had. De officier geloofde niets van de praatjes van verdachte, die heel goed moet begre pen hebben, dat het kacheltje van dief stal afkomstig was. Hij eischte 5 maan den gevangenisstraf .en gevangenneming. De verdedigster zeide, dat niet bewezen is, dat verdachte zich iets wilde toeëigenen; de radiotoestellen bracht hjj terug en het kacheltje was reeds weggehaald toen hij thuis kwam na evacuatie. De volgende zaak was die tegen den 20 jarigen chauffeur R. J. v. V. uit Mid delburg, die op 19 Mei te Middelburg een tiental pakjes koffie en thee, toebehoo- rende aan J. Jasperse, heeft weggenomen. Verdachte bekende en de officier, erop wijzende, dat deze diefstal niet bepaald tot de plundei'ingen behoort, vroeg 2 maanden gevangenisstraf. De verdedigster refereerde zich aan den uitspraak der rechtbank. De 29-jarige loodgieter P. D. uit Vlis singen zou op 17 Mei een rijwiel van J. H. Casteleijn hebben ontvreemd. Plet bleek, dat dit eerst 5 Juni door Casteleijn bij verdachte is teruggevonden. Het is volgens den president gebleken, dat verdachte toen niet heeft gezegd „Neem het rjjwiel maar mede" doch Casteleijn had verklaard: „Ik neem het mede". Ver dachte had het toen toch reeds 3 we ken gehouden. De officier wees er verdachte op, dat hij eerst gezegd heeft dat het rjjwiel niet van Casteijn was. Spr. eischte wegens ver duistering 3 maanden gevangenisstraf en gevangenhouding. De verdedigster noemde verdachte ook een der slachtoffers, die meenen een on beheerd staand rijwiel te mogen gebrui ken. Hjj heeft niet nagegaan of dit wer kelijk mocht. Spr. bepleitte vrijspraak, subs, clementie. De volgende verdachte was een Middel burger. n.m.l. de 42-jarige monteur G. H., die een kistje sigaren uit een Duitsche legerauto heeft weggenomen en deswege een maand tegen zich hoorde eischen. De verdedigster zeide, dat verdachte in het gewone xeven een oppassend, braaf mensch is en vroeg daarom de uiterste cle mentie. De laatste zaak in de ochtendzitting was die tegen den 39-jarigen koopman A. C. A. G. S. en den 22-jarigen bakker J. de K. Aan S. werd ten laste gelegd diefstal van een paar flesschen wijn uit den kelder van het Grand Hotel en aan J. de K., dat hij daarbij op den uitkijk heeft gestaan en een van de flesschen wijn heeft aange nomen, wetende, dat die van diefstal af komstig was. De president zeide, dat S. eerst twee flesschen weghaalde toen de K. op den uitkijk stond. Hij gaf er dezen een van. Toen hjj onder den invloed van drank was, kwam hjj de tweede maal terug en nam verscheidene flesschen weg. Daarbij heeft hij zich vrij onhebbelijk tegenover den eigenaar uitgelaten. De tweede verdachte heeft reeds bekend, doch de eerste ontkent tien flesschen te hebben weggenomen. De officier vorderde tegen beide ver dachten 5 maanden gevangenisstraf. De verdedigster bepleitte voor beide ver dachten clementie en wees erop dat de eerste veel tegenslag in zjjn leven heeft gehad en alleen voor twee kinderen moet zorgen. In al deze zaken gelastte de rechtbank gevangenhouding van verdachten, en be paalde de uitspraak op Maandag 24 Juni. Vervroegde uitspraak. In de middagzitting deed de rechtbank allereerst vervroegde uitspraak in de' zaak tegen den 26-jarigen J. W. uit Vlissingen, tegen wen des morgens 3 maanden was geëischt en sprak verdachte vrij met last tot in vrijheidstelling. Een reprise. De eenige zaak op de vol was voor den middag die tegen den 44-jarigen slager C. De brooddistributie. Inzake de Maandag a.s. in werking tre dende distributie van brood vernemen wij nader nog het volgende De bakkers mogen zonder bonnen in ont vangst te nemen geen brood aan hun' klan ten verstrekken en zijn verplicht de bonnen in te leveren bij de plaatselijke distributie diensten.' De inlevering der bonnen zal geschieden in enveloppen welke bij de plaatseljjke dis- tributièdiensten verkrijgbaar zijn. De bak kers kunnen zoonoodig van de meelcentrale een voorschot toewijzing meel en/of bloem ontvangen. Voor eiken maaltijd waarbij bloem ver strekt wordt, moet in de hotels, café-res taurants en in de zgn- broodjeswinkels het met de verstrekte hoeveelheid brood in aanmerking komende aantal bonnen in ont vangst worden genomen. Op deze bonnen kan brood worden betrokken van de bak kers. Teneinde er voor te zorgen dat de hotels, café-restaurants enz. bij den aanvang der distributie over brood beschikken en om hen in staat te stellen aan de grootere vraag naar brood, bijv. op den Zaterdag en den Zondag te kunnen voldoen, is bepaald dat zij van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donderdag 20 Juni a.s. het brood van hun leverancier (bakker) kunnen betrek ken zonder dat zij hiervoor bonnen behoe ven af te geven. Daarentegen is het onmiddellijk van aan vang der distributie af, dus met ingang van Maandag 17 Juni, aan de hotels enz. slechts geoorloofd brood aan hun bezoekers te verstrekken, tegen in ontvangst neming van het met de verstrekte hoeveelheid brood correspondeerende aantal bonnen. Aan iede- ren Nederiandschen militair die niet in eigen voeding voorziet zal maandelijks door de militaire autoriteiten een kaart met 16 broodbonnen worden verstrekt, welke voor ziet in de behoefte aan brood gedurende het periodiek verlof. Voor langere verloven zullen de distributiediensten losse bonnen verstrekken. Gedurende de week van Maandag 17 Juni tot en met Zondag 23 Juni a.s. geven de bonnen 21 tot en met 30 van het brood- bonboekje, dat zjjn dus, aangezien van elk nummer 2 bonnen in het boekje voorko men, in totaal 20 bonnen, recht op het koopen van ongeveer 2000 gram brood. De Ortskommandanturen opgeheven. Dc burgemeesters weer rechtstreeks onder den Commissaris der Koningin, krachtens de bestuursorganisaties, welke door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart is ingesteld, berust het Duit sche burgerlijke gezag in de provincies, thans bij de provinciale gevolmachtigden, die ingevolge de verordening hun zetel hebben in dezelfde plaats als de Commis saris der Koningin. Deze gevolmachtigden houden voeling met den Commissaris der Koningin en een gevolg van deze regeling is, da* alle bur gemeesters weer zooals vroeger onder den Commissaris staan. Het civiele gezag is hierdoor gecentraliseerd in de hoofdsteden der provincies en in verband hiermee zijn de Ortskommandanturen opgeheven. NEDERLANDSCHE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGERS VERLATEN ROME. Uit Rome meldt Reuter: De diplomatie ke en consulaire vertegenwoordigers van Polen, Nederland en Noorwegen te Rome zijn Donderdagavond per specialen trein uit Rome vertrokken. v. d. D. uit Souburg, welke zaak ook reeds op 3 Juni heeft gediend, toen de rechtbank een andere samenstelling had, want nu had naast mrs. Fortheine en Bloemers zitting mr. J. F. van Deinse, inplaats van mr. A. Moerkamp van Embden. Aan verdachte was ten laste gelegd diefstal van 4 zakken witte boonen. 2 zak ken rijst, 10 bussen verf, 1 bus olie en 1 zak haver. Dit zou hebben plaats gehad van uit Rehobot, terwijl verdachte en de ook nu weer gehoorde getuigen a décharge en thans ook de dochter van verdachte onder eede verklaarden, dat dit geen goe deren uit Rehobot waren toch afkomstig van uitdeeling van militaire goederen, die gratis werden verstrekt op het Oranjeplein. De officier van justitie zeide, dat de Duitsche militairen dat weggeven ook wel niet goed zullen hebben gekeurd, maar diefstal uit Rehobot is niet bewezen en daarom vroeg spr. verdachte's vrijspraak. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, heeft zich daarbij in een gedocumenteerd plei dooi aangesloten en de rechtbank, die kor ten tijd in raadkamer ging, was het blijk baar er mede eens, dat verdachte zich niet aan diefstal heeft schuldig gemaakt, sprak hem -vrij en gelastte zijn in vrij heidstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1