VOOR FIETSENDE VROUWEN EN MEISJES TAILLEURS en ENSEMBLES Handversierde nachtjapon en hemdbroek KNIPPATRONEN kïeurd cretonne en Hanen de aandacht vra gen. Men moet dé' Meuren evenwel met over leg weten samen te voegen, wil het geheel harmonisch zijn. Het is een hekend feit, dat sommige kleuren koud en drukkend aandoen en an dere rust brengen. Donker behang wordt tegenwoordig vervangen door lichte kleu ren, vooral geelachtig beige wordt veel gekozen, liefst effen of met een nagenoeog onopvallend patroon in iets donkerder tint Het moderne behangsel maakt niet alleen een veel vroolyker indruk, doch doet de wand versiering beter uithouden. Deze laatste wordt zoo sober mogelyk gehouden en wat de moeite van het ophangen in derdaad niet waard is, wordt onherroepe lijk verbannen, alle over gevoeligheid ten spijt. Alle schakeeringen geel v/erken rus tig en aangenaam op de bewoners in van zachtcrême tot het warme okergeel toe. Nog rustiger werkt groen ën alhoewel rood een warme kleur genoemd wordt, werkt het irriteerend op nerveuse menschen. De trek naar buiten neemt meer en meer toe, naar mate de dagen milder wor den. Fietsen is een sport, die in de eerste plaats gaarne beoefend wordt, door alien, die zich gaarne in korten tijd verplaatsen en de vrije uren in de natuur doorbrengen. Maar de kleeding dient zich aan fiets en buiten zijn aan te passen en moet doelmatig doch tevens flatteus zijn. Het vrouwelijk element dient steeds op den voorgrond gesteld te worden en onze schets geeft ver schillende modellen weer, die aan dezen eisch voldoen. De broekrok is buitengewoon practisch, doch vraagt een mooie coupe en wordt alléén voor sportieve doeleinden gedragen. Als stadskleeding is hij niet op zijn plaats. Men kan desverkiezende ook over een kor ten fietsbroek een ruim rokje dragen, doch in dit geval is het aan te bevelen om geen zware stof te verwerken, doch b.v. effen flanel. Bonte vesten, .kleurige blouses en hoofd doeken verleen en een vroolijke noot aan dit genre kleeding, terwijl ook menigmaal dankbaar gebruik gemaakt wordt van gé- breide jumpers en resten. Deze zijn gemak kelijk om mede te nemen wanneer men een fietstocht gaat maken, omdat ze niet kreukelen en hier of daar in een koffertje of rugzak ondergebracht kunnen worden. Links geeft onze schets een moderne broek-rok met aansluitend jakje van de zelfde stof, alleen het voorstuk is effen en kan van peau de suède gemaakt worden. Fig. 2 geeft een geplooide broekrok te zien met kort jasje van dezelfde stof. Ge breid boord en manchetten en opknoop- bare capuchon, die practische diensten be wijst als een regenbuitje de draagster van dit costume overvalt. Fig. 3 geeft een geruit vest te zien, dat gedragen wordt .over blouses met lange of korte mouwen, terwijl de wikkelrok met een lange rij knoopen in het midden sluit. Voor jonge meisjes leenen zich voor war me zomerdagen shorts, waarover evenwel een aan de voorzijde dichtgeknoopte rok gedragen wordt. Practisch materiaal voor een dergelijke costume is grof linnen. On deraan rechts is een korte regencape met capuchon aangegeven, die al even onmis baar is als sportieve schoenen, en gebreide handschoenen met leeren binnenkant. Hoofd doeken zullen weten te voorko men, dat al te weerspannige lokken het kapsel teveel in de war doen geraken en ook de turban beoogt hetzelfde doel. Het voorjaar brengt Wanneer wij de voorjaarscollecties der Fransche modehuizen eens in oogenschouw nemen, dan valt ons aanstonds op, dat Me vrouw Mode rekening heeft gehouden met de wenschen harer volgelingen. De practijk toch heeft geleerd, dat deze laatsten haar hart verpand hebben aan tailleurs en en sembles. Om nu te voorkomen, dat deze wat eentonig aandoen, worden telkenma le weer wijzigingen in de details aange bracht. Verscheidenheid van mantels. De costumemantels, zoowel die van effen als van fantasiestof gemaakt worden, geven langere modellen te zien en zijn vrijwel steeds getailleerd. De indruk, dien zij over de geheele linie maken, is vrij hoog, met een rij knoopen, slechts een en kel model heeft een overslag. Wij noemen tevens nog de groote zakken, die onder de taillelij n worden opgestikt, terwijl de rug van fantasiemantels met tailleband en binnenwaartsche plooien is afgewerkt. De rokken zijn recht, hebben soms een licht klokken de onderlijn verkregen, door gedeeltelijk opgestikte plooien aan voor- of achterzijde, doch ook zesbaans-rokken zijn modern, ter wijl slanke figuurtjes ook ploirokken kun nen dragen. Ensembles uit japon en manteltjes brengen weer een nieuwe noot, die toch den indruk maakt van een ensemble. Zoo zagen we een ge- plooiden rok, met bovenstuk van unistof, waarvan ook het sportieve manteltje was gemaakt, terwijl hierop incrustaties van de ruit waren aangebracht. Dergelijke ensem bles zijn niet alleen practisch, doch tevens gekleed. Niets weerhoudt ons om het manteltje, mits de kleur neutraal is ook op andere rokken te dragen. Bij een Fransche collec tie was o.m. een marineblauwe japon met gesoutacheerde bovenpas, een garneering, die zich in bescheide- vorm op het mantel tje van dezelfde stof herhaalde. Het ietwat stemmige effect werd onderbroken door een smal wit piquévestje met kraagje. De garneering der costumemantels be staat meestal uit stiksels in rechtlijnige geometrische figuren, die zich langs zoom of naden herhalen, ook relief stiksels vin den toepassing o.m. in den vorm van bloem bladmotieven, die langs de zakken of de sluiting worden aangebracht. Mevrouw Mode heeft terecht begrepen, dat haar volgelingen zich bijzonder ver trouwd hebben gemaakt met het dragen van tailleurs en ensembles. Zij legt er zich dan ook steeds meer op toe om modellen te ontwerpen, die zich niet slechts voor jeugdige slanke figuurtjes leenen, doch ook voor meer gezette dames geschikt zijn. Onze schets geeft zoo'n costume weer van dunne zwarte wollen stof en een mooie verdeeling van de panden, die gemarkeerd worden door stiksels. Een bijzondere noot brengen de twee paar zakjes, die verschil lend van vorm zijn, terwijl de sluiting plaats vindt met twee knoopen. Een geruit georgette shawltje vult den kraagloozen hals aan. De lengte van den mantel is, in overeenstemming met de eischen, die een meer gezet figuur stelt, vrij lang. De tweebaansrok heeft schuin geknipte zijnaden, waardoor de zoom een lichte gol ving te zien geeft. KLEUREN IN HUIS BEÏNVLOEDEN DE STEMMING. Kleuren hebben het vermogen een be paalden invloed op den mensch uit te oefe nen. De moderne huizen met hun groote vensters, die veel licht in de kamers bren gen worden met kleurige gordijnen gestof feerd, terwijl ook kussens van bont ge- Een roode lampenkap in een ziekenka mer is inderdaad misplaatst. Blauw kan iets rustigs brengen, doch maakt als men er teveel van aanbrengt een kouden indruk. Geel prikkelt den geestelijken arbeider tot werken, terwijl een oranjekleurig ge verfde slaapkamer een opgewekt gevoel geeft bij het ontwaken. Onze schets geeft een hoekje te zien van een dokter's wachtkamer, die in moderne tinten geschilderd en behangen is en waar van de linnen kussens op de gemakkelijke stoelen in dezelfde kleuren gekozen zijn. Niet toevallig, doch doelbewust, omdat een dergelijk vertrek niet drukkend op de pa tiënten moet inwerken, doch hen een ge voel van verlichting dient te geven, dat pijn en zorgen doet vergeten! Schoonheidswenken Zomersproeten. Sproeten zijn kleine/kleurstofrijke cel len, die zich onder de opperhuid bevinden, 's Winters vallen zij weinig of niet op, doch het Mei-zonnetje brengt ze tot nieuw leven. Toch behoeft men dit feit niet zoo héél zwaar op te nemen, want sproeten of zoo als de Engelschen ze heel galant noemen .sunkisses", kunnen heel pikant werken. De aanwending van bleekmiddelen heeft slechts dan succes, wanner de gekleurde cellen niet in de diepere huidlagen liggen. Veel kan men voorkomen indien men het gelaat tegen de felle inwerking der zon nestralen weet te behoeden door een breed gerande hoed te dragen of een parasol me de te nemen. De meeste zomersproetenpre paraten bevatten een zekere hoeveelheid waterstofsuperoxyde, terwijl men even eens met citroensap kan bleeken, soms helpt borax ook. Zooals gezegd het succes der behandeling hangt in hoofdzaak af van de diepte der kleurstofcellen, die de zomersproeten veroorzaken. Goede diensten bewijzen bepaalde in den handel zijnde crèmes, die de huid beschermen tegen te felle inwerking der zon. In bepaalde ge vallen zal men succes hebben met hoogte- zonbestralen, waaraan echter steeds invet ten der huid vooraf moet gaan. Het nachthemd boven rechts is gemaakt van rose en licht blauw lingerie batist, kan na tuurlijk van andere materia len gemaakt worden. Het model is zeer eenvou dig, terwy'l wijde volants de mouwen vervangen. Halsafwerking en die van de volants in rose op blauw of omgekeerd. Een bijzonder ca chet verleent het handbor duursel aan deze nachtjapon, dat desgewenscht in het mid den met ajour randen ge werkt kan worden. Links geven wij een motief op ware grootte, dat door mid del van carbonpapier op de stof overgebracht kan worden De open bloemmotieven wor den gecordonneerd, de blaad jes en balletje met een platte steek gewerkt met witte bor- duurkatoen. De hemdbroek heeft een pas en zys tukken van tule, waarop ronde motieven gefes tonneerd zijn van het materi aal, dat voor deze combina tion is aangewend. Men kan wit lingerie batist of zijde nemen in zachte pas teltint met grove witte wasch tule. Het tule bovendeel is 14 c. M. hoog en de punten aan den onderkant 25 c.M. De stof wordt op de tule gelegd in den vorm van kleine rondjes b.\. zoo groot als een halve gulden. Zij worden eerst opgeregen, daarna langs den omtrek gefestonneerd, terwijl de ach ter liggende tule wordt weggeknipt. Ap plicatie van zijde op tule kan men o.m. ook toepassen aan bovendeel van japonnen en van mouwen, hetgeen een zer aparte garneering geeft. Gevaren die vermeden kunnen worden In de eerste plaats moet de huisvrouw zorgen voor den lichamelijken welstand van haar gezin en daarom moet zij ver schillende gevaren, die van buitenaf drei gen, trachten te voorkomen. Veelal komt men eersl te laat tot de ont dekking, dat dit'laatste mogelijk geweest zou zijn. In het warme jaargetijde b.v. kan het voorkomen, dat een heele familie on gesteld wordt tengevolge van het eten van bedorven spijzen. Dikwijls treft de huis vrouw de schuld hiervan, omdat zij de houdbaarheid van een of ander gex-echt overschat heeft. Soms is het onheil, dat veroorzaakt is, zóó groot, dat het niet meer goed te maken is. Al te lichtvaardig gaat een huisvrouw met de dingen om, want hoe vaak leest men niet in de couranten, dat een kind in een teil met kokend water is gevallen en tengevolge van de brandwonden overle den is. Een kan met heete koffie staat bin nen het bereik van een klein kind, het trekt hem om en bekomt hevige bi-andwon- den. Flesschen met giftigen inhoud zijn niet steeds weggesloten, maar staan voor het grijpen en een kind zet b.v. een flesch met vitriool, lysol of dergelijke bijtende stoffen aan den mond, met de bekende vreeselijke gevolgen. Hoe gi-oot moet het zelf-verwijt niet zijn van de moeder, die van het lijden van haar kind de schuld draagt! Op verschillende andere dingen moet de aandacht der huisvi'ouw gevestigd blijven, vooral ook op eleclrische leidin gen en gebruiksvoorwerpen. Is een huistrap niet al te soliede, dan zal den een of anderen dag de mogelijkheid van een ongeluk niet uitgesloten zijn, wan neer de werkster of het meisje aan het zeemen is of ander werk verricht, De kos ten, die hieraan verbonden zijn, als ver pleging, doktersrekening en eyentueele noodhulp, zullen de huisvrouw zeer zeker de oogen doen openen voor wat voorkomen JONGEDAMES JAPONNEN. Succespatroon A 174. Prijs 40 cent. Middag jurk van effen wol of zijde met garnee ring van smalle biesjes van bedrukte zijde aan voorpand en langs het omliggende kraagje. Zij den blouse mouwen, met rechte, smalle manchet. Patronen in de maten 38—40 en 42. Succespatrooa A 175. Prijs 40 cent. Combinatie van effen en geruiten stof, model, dat slechts weinig stof vraagt en waarvoor vol staan kan worden met 2 hoogten van 80 c.M. breed, benevens effen stof voor de lengte dei- mouwen en reep mid den voor. Sluiting over de geheele lengte met knoopen. Patronen 16—18 en 1820 jaar. Succespatroon A 176 Prijs 40 cent. Tweedeelige japon, ge maakt van effen en ge ruite stof. Bovendeel met pas, ingehaalde voor- en rugpanden. Rok, bestaande uit twee banen, waarvan 't voorgedeelte enkele plooien te zien geeft. Patronen voor 1618 en 1820 jaar. Besteladres: Het Practisch Modeblad oostbus 36, Den Haag, giro 2032O3 B\j be stelling het verschuldigde bedrag in post- regels bijsluiten of opzenden per post\v> iel of per giro. had kunnen worden. We zwijg nog van het letsel, dat de betrokkene veellicht be komen heeft en waarvan de huisvrouw, die ondeugdelijk werkmateriaal laat ge bruiken, de schuld is. Is het geen verkeei-de gewoonte, om b.v. zoutzuur in een leege bierflesch te laten halen, of andere ver giftige chemicaliën zonder duidelijke ver melding van naam, in een werkkast te be waren? De huisvrouw weet wellicht pre cies op welke plaats en in welke flesch be paalde vloeistoffen zitten, doch kan dit van de huisgenooten niet verwachten! Voorzichtigheid en uiterste nauwgezet heid woi'den in alle opzichten van de huis vrouw vereischt, die verantwoordelijk is voor alle ongelukken, die aan zorgeloos heid te wijten zijn. Slechts indien men alle voorzprgsmaatregelen genomen heeft, die eventueele ongevallen voorkomen kunnen, heeft men zijn plicht als huisvrouw ge daan. Verlengen kinder schort Te klein geworden kinderschorten of hangertjes, die over blouses gedragen wor den kunnen met weinig moeite vermaakt worden. Men tornt de dubbele schouder- deelen af halveert ze, waarna verlengen mogelijk is, tegenvoeren met katoen. Men kan evenwel ook verlengen door katoen in afstekende kleur aan te wenden of door gebruik te maken van ï'estjes be drukt katoen. Stomme dienaren Het draaibord. In gezinnen met meerdere personen is een draaibord, zooals nevengaande teeke- ning te zien geeft, buitengewoon practisch om te gebruiken aan ontbijt- en koffie tafel, zoowel als met het middagmaal. Men plaatst op het bord schaaltjes met kaas, koek, vleesch, jampot en alles wat men op tafel wenscht te brengen, zoodat men anderen niet behoeft te vragen om een of ander even aan te reiken, doch het ver langde met een kleine handbeweging naar zich toe kan halen. Afb. 1 geeft het draaibord te zien als het gereed is, eventueel kan men er een kanten kleedje op leggen, waarover een glazen plaat. De bovenplaat draait op eeix as en is gemaakt van triplex, natuurlijk een stevige soort, eventueel twee cirkels, die op elkander bevestigdwoi'den. De door snede is pl.m. 50 c.m. Afb. 2 geeft den on derkant te zien, terwijl aaaa klei ne kogelloopers zijn, die men onderaan het bord schi-oeft. De afb. a, die onderaan te zien is, geeft de bedoeling van de kogelloo pers weer, deze zijn in iederen winkel voor ijzerwaren verkrijgbaar. Afb. 3 is een klei nere plaat, waarop de bovenplaat „loopt". In het midden wordt een houten blokje opgelijmd, dat eveneens rond gezaagd woi-dt. Beide platen zijn in het midden door boord. Afb. 4 geeft te zien, hoe het geheel met elkander met een schi-oef verbonden wordt met moer aan den onderkant. De kogeltjes loopen op den onderste cirkel, die op kleine voetjes is geplaatst, b.v. ron de houtenballetjes of vieikante blokjes. Practisch is om langs den bovenkant een metalen rand te bevestigen, die iets op staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7