Provinciale Zeeuwsche Som»! De Doltsehers in Parijs Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Ingrijpende maatregelen tot opheffing van de werkloosheid. 183ste JAARGANG NUMMER 134 VRIJDAG 14 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 1 8 cent oe> week of 2.30 per kwartaa I Franco per post '2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1 50, iedere regel mee 30 cent. Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1—5 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels).- Dit nummer bestaat uit twee bladen Hoofdkwartier van den Führer, 14 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde heden middag'mede De volledige ineenstorting van het geheele Fransche front tus- schep het Kanaal en de Maginoflinie bij Montmedy heeft de Fran sche leiding ertoe gebracht, haar oorspronkelijke voornemen, de hoofdstad van Frankrijk te verdedigen, te laten varpn. Parijs is derhalve tot open stad verklaard. Zooeven zijn de zegevierende Duitsche troepen Parijs binnengerukt. De Amerikaansche gezant blijft in de Fransche hoofdstad. Reuter meldt uit Washington De Amerikaansche ambassadeur Bullitt, heeft aan het departement van buitenlandsche zaken mede gedeeld, dat het Duitsche leger zich binnen de poorten van Parijs bevindt. DE MEDEDEELING VAN BULLITT. Bullitt heeft zulks telefonisch doorgegeven aan den Amerikaan- schen ambassadeur bij de Poolsche regeering, Biddle, die zich op het oogenblik in Tours bevindt. Deze stelde daarop terstond Washington hiervan in kennis. Het bericht luidt o.a.,,De stad is rustig". Bullitt, dig, zich in Parijs bevindt, verstuurde het bericht om middernacht (Greenwich-tijd) maar het was bijna 6 uur toen het in het departement aankwam. Bullitt blijft met de militaire en marine-ataché's en zes secreta rissen als vertegenwoordigers van het diplomatieke corps in Parijs. Hij heeft zich bereid verklaard er voor te zorgen, dat de overdracht van het bestuur de stad zonder verlies aan menschen- leven.s geschiedt. Een program voor scheepvaart en handel. Interview met den commissaris voor de scheepvaart en binnenvaart. De Deutsche Zeitung in den Niederlan- den heeft een interview gehad met kapi tein-luitenant t. zee Christiansen, den door den Rijkscommissaris benoemden commissaris voor de scheepvaart en de binnenscheepvaart in het bezette Neder- landsche gebied. Deze verklaarde, dat zijn voornaamste doel op het oogenblik is de aanwezige Nederlandsche scheepsruim te, zoowel aan zeeschepen als schepen voor de binnen vaart, te omvatten en een coördinatie tot stand te brengen tysschen alle belangrijke instanties op dit gebied, reederijvereeni- gingen en organisaties, om een onbelem merde en snelle uitvoering van alle daar toe strekkende maatregelen te verkrijgen. Verder is zijn bedoeling, in samenwer king met de Nederlandsche autoriteiten, alle mogelijkheden te overwegen, om de aanwezige scheepsruimte niet slechts dienstbaar te maken aan het goederen verkeer tusschen Nederland en Duitsch- land, maar ook aan den handel tusschen Nederland en de Scandinavische landen en de landen aan de Oostzee. Kapitein-luitenant Christiansen over woog daarbij, dat Nederland, nu het geen graan en veevoeder meer uit Zuid-Amerika betrekken kan, moet omzien naar andere landen, waar. vandaan het de noodige pro ducten kan verkrijgen voor de instandhou ding van zijn veestapel. Daar de Balkan- landen daarvoor voorloopig, vanwege de verkeersmoeilijkheden, niet in aanmerking komen, zou het verkeer met de Oostzee landen uitkomst kunnen bieden. Hierbij zouden de Nederlandsche kustvaarders van 250 tot 500 ton goede diensten kun nen verleenen, die niet alleen hun weg on der bescherming van de Duitsche kust zouden kunnen zoeken maar zoo noodig ook van de groote kanalen naar de Oostzee gebruik zouden kunnen maken. Het onderhouden van deze verbindingen zou bovendien het voordeel hebben, dat de Nederlandsche uitvoerindustrieën hun uit voer naar de Oostzeelanden zouden kun nen hervatten en wellicht uitbreiden. Met het oog op den winter zou te Ham burg of in' een van de groote ijsvrije Duitsche Oostzeehavens, opslagruimte ge huurd kunnen worden, om daar gedurende den zomer en herfst groote voorraden aan te leggen, die dan gedurende den winter verder naar Nederland getransporteerd zouden kunnen worden. Kapitein-luitenant Christiansen op perde daarbij het denkbeeld" om spe ciale maatschappijen voor het han delsverkeer met de Oostzeelanden in het leven te roepen. Wat de binnenscheepvaart betreft, is het Naar een nieuwe crisis in het Fransche kabinet Het D.N.B. meldt van de Fransche grens: Uit Potiers, den beweerden nieuwen zetel van de Fransche regeering wordt ge meld, dat nieuwe meeningsverschillen tus schen bepaalde leden van het kabinet ont staan zijn. Men. rekent op de mogelijkheid van een nieuwe kabinetscrisis en reeds verluidt, dat Reynaud wegens zijn nauwe verknochtheid aan Engeland een onhoud bare figuur geworden is en moet aftreden. Men verwacht bij reorganisatie een regee ring onder leiding van generaal Weygand of maarschalk Petain. Het voornemen van de regeering, den oorlog ook na den val van Parijs voort te zetten, heeft bij öe Fransche bevolking den grootsten tegen zin ontmoet. Algemeen wijst men erop, dat in Parijs alleen tachtig procent der Frarische oorlogsindustrie is gevestigd, zooals bijv. Renault en Hotschkiss, waar van de fabrieken niet naar de provincie kunnen worden verplaatst. RELLETJE TE UTRECHT. Gisteravond kwart over acht is in de Kalverstr. te Utrecht een relletje ont staan, waarbij een Duitsche soldaat de politie hulp verleende. Een man, G. T., verkeerde onder den in vloed van sterken drank, zoodat een poli tieagent het noodig oordeelde hem naar het hoofdbureau over te brengen. Hierbij ver leende een soldaat van de Duitsche weer macht zijn medewerking. Dit was echter niet naai den zin van den 19-jarigen zoon van den beschonkene, die alle pogingen in het werk stelde de overbrenging van zijn vader te verhinderen. De jongeman ver zette zich en trok tenslotte een mes om hiermee den Duitscher te lijf te gaan. De soldaat gaf den jongeman met zjjn bajonet een klap op het hoofd. Hierop ontwapende de soldaat zjjn tegenstander en overmees terde hem. Vader en zoon zjjn hierna naar het hoofdbureau overgebracht. De oude man kon later naar huis vertrekken, de zoon is in verzekerde bewaring gesteld. zaak deze volledig werk te verschaffen en meer dan tevoren in te schakelen in het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Talrjjke kleine vaartuigen hebben nu reeds hun oorspronkeljjke be stemming teruggekregen, nu ten gevolge van de beperking van het autoverkeer en het benzineverbruik een grooter gebruik van de waterwegen wordt gemaakt, In verband met den wederopbouw van de verwoeste doxpen en steden valt er ook veel te doen bjj het vervoer van bouwma teriaal en puin. Ook de plannen tot be spoediging van de drooglegging van de Zuiderzee beloven meer werk voor dc bin nenvaart. Imtensiveering van den wederopbouwarbeïd. Bedrijven mogen niet worden stilgelegd. In de gistermiddag gehouden persconfe rentie te Den Haag heeft de generaal- commissaris, minister dr. Fishböck, een belangrijke uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop het 'nieuwe bewind, zich voorstelt het werkloosheidsvraagstuk in Nederland op te lossen. De rijkscommissaris zoo zette dr. Fishböck uiteen acht het een van de meest dringende aangelegenheden om de in Nedeiiand bestaande werkloosheid op te heffen. Volgens het bureau voor de statis tiek heeft Nederland, buiten de weer macht, 295.000 werkloozen. De rijkscom missaris acht het ook van belang de noo dige maatregelen te treffen, waardoor niet slechts het toenemen der werkloosheid wordt verhinderd, maar ook zorg wordt gedragen, dat het voor lederen Nederlander mogelijk is dadelijk werk te, vinden. Waar ter wereld de beginselen van de nationaal-socialistische maatschappelijke structuur ten uitvoer gelegd konden wor den ,is steeds gebleken, dat de werkloos heid, een der vreeseljjkste geesels van de menschheid, in zeer korten tjjd terugge drongen en tenslotte geheel opgeheven kon worden. De in deze richting te onderne men stappen.zoo zeide spreker - ko men overeen met de eveneens door den Rijkscommissaris reeds in zjjn rede naar aanleiding van dé ambtsaanvaarding op den voorgrond gebrachte taak inzake de meest snelle herstelling der in Nederland vernielde 1 mwwerken. De door den Rijks commissaris verordende intensiveering van den wederopbouwarbeid zal dus de eerste maatregel zjjn, welke tot de bestrjjding van de werkloosheid dient. Om te vermijden, dat door de demobili seering van het .legerplotseling een groot aantal werkzoekenden op de arbeidsmarkt verschijnt, voor wie niet dadelijk arbeids gelegenheid geschapen kan worden, zal ingevolge een regeling, die door den Ne- dei-landschen opperbevelhebber van land en zeemacht in overeenstemming met den Rijkscommissaris getroffen is, de verdere demobilisatie slechts in overeenstemming met de bestaande arbeidsgolegenheden worden doorgevoerd. De voorloopig niet tot afzwaaien komende soldaten worden voor noodzalceljjken en nuttigen arbeid gebruikt. Hierdoor woi'dt bereikt ,dat de op de openbare geldmiddelen nog sterk drukken de kosten voor het Nederlandsche leger nu in den vorm van een meer nuttige ax-beids- prestatie worden omgezet. ARBEIDERS EN EMPLOYE'S MOGEN NIET ONTSLAGEN WORDEN. Een derde maatregel, die ^eveneens door dezelfde grondgedachte is ingegeven, be treft een vei-bod aan werkgevers hun be- drjjven tijdelijk of'duurzaam stil te leggen, arbeiders of employe's te ontslaan, of den arbeidstijd op minder dan 36 uren in de week terug te brengen. De generaal-secretaris voor sociale aan gelegenheden heeft deze verordening uit gevaardigd op grond van een hem door den Rijkscommissaris gegeven wettelijke mach tiging. Voor zoover na 9 Mei reeds ontsla gen zonder toestemming van de betreffen de overheid zjjn gegeven, bestaat de ver plichting de arbeiders en employe's weer aan te nemen. Van de werkgevers wordt verwacht, dat zij met goed inzicht in den tegenwoordigen toestand vrjjwillig alles zullen, doen om te beletten, dat de in hun dienst staande arbeiders en employé's hun functies vex-liezen en eventueel hen, die sinds 9 Mei ontslagen werden, weer aanne men. Op deze verplichting zal slechts dan een uitzondering worden toegestaan, wan neer werkeljjk dwingende gronden het ontslag noodig maken. ARBEID IN HET DUITSCHE RIJK. Zoover echter hierdoor nog steeds een aantal werkwilligen niet aan arbeid en brood geholpen kunnen worden, zal de Ne derlandsche en Duitsche lotsverbondenheid er toe leiden, déze werkzoekende Nederlan ders onmiddellijk onder passende voorwaar den aan arbeid en brood in het Duitsche rjjk te helpen zoo ging spr. verder. Op grond van een verordening van den Rijkscommissaris is er zorg voor gedragen, dat ieder in het Duitsche rijk werkende' Nederlander het door hem verdiende ar beidsloon, voor zoover hij het niet voor zijn eigen, behoeften in het Duitsche rijk noo dig heeft, tot elke hoogte en zonder eeni- gei'lei beperking naar Nedex-land zenden kan, waar de uitbetaling aan zijn familie of andere door hem gemachtigde personen, onmiddellijk volgen kan. Het oversturen van de loonovei'schotten is van nu af aan, aan geen enkele beperking in de hoogte van het bedrag, noch ten aanzien van het deel van het loon, dat de ax-beider ont vangt, gebonden. Voordeelige bepalingen. Daarnaast is een aantal voordeelige be palingen voor Nederlandsche ax-beidex-s, die in het Duitsche rijk wex-kzaam worden ge steld, getroffen. In de meeste beroepsgroe pen bestaat recht op een vacantiereis naar de eiger woonplaats. Voor gehuwde arbei ders telkens na een ononderbroken werk zaamheid van drie maanden, voor niet- gehuwden na afloop van een half jaar. Hiertoe wordt een passende vacantietijd gewaarborgd en de reis tot de grens heen en tenxg betaald. De huisgenooten ontvan gen in de eerste week na het vertrek naar de plaats van ax-beid in Duitschland ver dere uitbetaling van den werkloosheids steun. De Nedei-landsche ai-beiders worden onder dezelfde arbeidsvoorwaarden werk zaam gesteld, die voor Duitsche arbeids krachten gelden.- Ook worden de arbeids voorwaarden voor de in de afzonderlijke beroepen in het Duitsche rijk bestaande ar- beidsgelegenheden volledig bekend ge maakt en zullen aan de werkzoekenden op aanvraag door de betx-effende Nederland sche autoriteiten worden medegedeeld. Al deze maatregelen waarborgen dat in de onder het bewind van den Rijkscommis saris staande gebieden, geen arbeidzoeken- de man of vrouw werkloos behoeft te zijn. Alles wordt gedaan, om de bestaande ar- beids gelegenheden in het land zelf te be nutten en uit te breiden. Waar echter deze ax-beidsgelegenheden voox-shands niet vol doende zijn, wordt arbeidsgelegenheid in het Duitsche rijk gegeven, onder voorwaar den welke de levenspositie van den ax-bei der zelf, alsook Vt bedrag voor liet on derhoud van zijn gezin, op voldoende wijze garandëeren. Inmiddels is reeds in het Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsch gebied, de vex-ox-dening afgekondigd van den Rijks commissaris, betreffende het beperken van werk en zijn voorschriften dienaangaande uitgevaardigd. Deze verordening omvat de hierboven genoemde voorschriften inzake verbod van het stilleggen van ondernemingen, de in- voex-ing van den vex-korten werktijd en het ontslaan van werknemers. Japansch woordvoerder over de berichten uit Ned. Indië. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Inzake den i-eeds gemelden aanval van een Neder- landsch-Indisch vliegtuig op een Japan- sche visschersboot, heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat aan den Japanschen consul-generaal te Batavia om een uitvoe rig rapport is verzocht. Men kan rekenen, aldus de woordvoerder, op een Japansch protest. Inzake de berichten over beweerde Brit- sche troepenlandingen op Java, heeft de Erigelsche regeering haar standpunt in To kio nog niet bepaald. Alleen heeft de En- gelsche ambassade in Tokio een tegen spraak gegeven. Het Italiaansche Iegerbericht. Het derde Iegerbericht van het Italiaan sche opperbevel, gedateerd op heden, luidt als volgt: Er was bedrijvigheid van kleine afdee- lingex. in sommige streken van het front aan de Alpen. Een poging van den vijand zich van den Galisia-pas meester te ma ken, werd verijdeld. In het centrale gedeelte van de Middel- landsche zee probeerden vijandelijke duik- booten zonder succes vlootbewegingen te belemmeren. Twee vijandelijke ondex-zeeërs wex-den getx-offen, een daarvan werd ernstig beschadigd. Het luchtwapen heeft zijn actie voort gezet en de luchtbasses in de stx-eek van Tunis doeltreffend met bomxnen bestookt. Een uitgebreide aanvalsactie werd tegen de luchtbasis van Hyères ondernomen, waarbij van geringe hoogte vliegtuigen op deze luchthaven onder het vuur van machinegeweren werden genomen. Voorts werd de luchtbasis Fayence in de Proven ce aangevallen en de militaire inrichtin gen van Toulon. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Verkenningsvluchten tegen vijandelijke steunpunten en gebieden werden krachtig voortgezet. In Italiaansch Noord-Afrika zjjn vij andelijke aanvallen op onze gi-enspostexx aan de Egyptische gx-ens, welke door tanks gesteund werden, afgeslagen. Het luchtwapen greep terstond in, vernielde eenige tanks en beschadigde anderen. In Italiaansch Oost-Afrika hebben in den ochtend van -11 Juni vijandelijke afdeelixx- Turkije wil buiten den oorlog blijver.. Uit Rome meldt het D.N.B.: Volgens uit Ankara komende bex-ichten heeft de Turksche regeering besloten, niet aan den oorlog tegen Italië deel te nemen, wel echter zijn verdedigingsmaatregelen te vex-stex-ken. In Italiaansche politieke kx-in- gen worden deze berichten <?ls een recht- streeksch gevolg der verklaring van Mus solini van Maandagavond j.l. en als een zware nederlaag der Engelsch-Fransche diplomatie in het geheele Balkangebied beschouwd. Dit resultaat zoo constateert de „Popoio di Roma", is des te opvallen der, daar de Engelsch-Fransche agenten juist den laatsten tijd hier met alle denk bare intriges gewerkt hebben. Fransche bezorgdheid over de houding van Spanje. Het D.N.B. meldt van de Fransche grens: De houding der Spaansche pex-s, die Gibraltar krachtig terugeischt. en de verklax-ing van de Spaansche regeering, volgèns welke Spanje zich „niet oorlog voerende" beschouwt, hebben in heel Frankrijk een duidelijke onrust teweeg ge bracht. Algemeen wordt in Frankrijk de nieuwe houding van Spanje als een verdere Fransche nedex-laag op het slagveld der diplomatie beschouwd. Aan Fransche zijde wijst men erop dat Frankrijk thans van twee kanten wordt aangevallen en van een derden kant bedx-eigd wordt. In Zuid- Frankrijk zjjn incidenten ontstaan tegen daar wonende Spanjaarden en tegen Spaansche zaken, vooral ii. Biarritz, St. Jean de Luz en Pex-pignan. In pamfletten die in die plaatsen in het Spaansch ver spreid worden, worden beleedigende aan vallen gedaan op de Spaansche regeex'ing en op generaal Fx-anco. gen uit Kenya, gesteund dooi bombarde menten van artillerie en vliegtuigen, van Mojale uit aanvallen ondernomen. De aan vallen wex-den met lichte verliezen afge slagen. Onder de in onze handen gevallen gevangenen bevinden zich éen Engelsche officier en een Engelsche onderofficier. Ons luchtwapen bombardeerde Port Soudan en het vliegveld van Aden alsmede het vliegveld van Mojale. Twee van onze vliegtuigen zijix niet teruggekeerd. Vijandelijke vluchten werden gemaakt boven Erytrea, waarbij onaanzienlijke ma- teiïeele schade werd aangericht. Een vij andelijk toestel wérd neei-geschoten. Prinses JuJllana in Montebello aangekomen. Reuter meldt uit Ottawa (Canada) Px-inses Juliana is heden met haar beide kinderen in Montebello aangekomen. Twee liter petroleurn op zegel „periode 1". De secretaris-genex-aal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat de met „periode 1" gemerkte petro- leumzegel gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 30 Juni a.s. recht geeft op het koopen van twee li ter petroleum. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Lange Viele 67, Tel. 617 Adm.:Klein Vlaanderen 24, Tel. 575 e> VLISSINGEN Redactie en Adm Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 9 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1