Oorlogservaringen van een Zeeuwschen vlieger. Amsterdam en liet „wereldgericht". Aanvallen op vliegvelden en een spannende achtervolging. VAN AMS7EL EN IJ Ook het hoofdstedelijk leven gaat voort. Reeds enkele malen hebben wij gewezen op den heldhaftigen strijd, welke de Ne- derlandsche luchtmacht heeft gevoerd in de eerste oorlogsdagen. Tot de moedige vliegers, die zich van vele gevaarlijke op drachten hebben gekweten, behoort ook een Zeeuwsche vlieger, de heer A. van de Poest Clement, zoon van den burgemeester van Nisse, schrijft het D. v. Z. Ondanks zijn vrij jeugdigen leeftijd heeft de heer v. d. Poest Clement er reeds twaalf vliegjaren opzitten. Een gecamoufleerd vliegveld. Gedurende de mobilisatie is de heer v. d. Poest Clement gedetacheerd geweest te Gilze-Rijen. Toen de internationale toestand in het late voorjaar zich verscherpte, wer den de vliegers met hun „kisten" gedeta cheerd naai' een geheim vliegveld bij Noordwijk. Dit vliegveld was zoo gecamou fleerd, dat het van de lucht uit in niets te onderscheiden was van de landerijen in de omgeving. De slooten waren nagebootst door geteerde stroolcen. Alleen de ingewij den wisten van het bestaan van dit vlieg veld af en het ontsnapte dan ook aan een bombardement in den morgen van den eer sten oorlogsdag, zoodat de 15 machines, welke er stonden, direct te gebruiken wa ren. Het heeft een paar dagen geduurd eer de Duitsche vei'kenners het vliegveld Noord- Wijk ontdekten. Een aanval op het Iïatwijksche veld. Om 5 uur in den morgen kreeg de heer v. d. Poest Clement zijn eei-ste opdracht. Een escadrille van dxie vliegtuigen, waar onder het zijne, moest een aanval onderne men op het inmiddels reeds door de Duit sche luchtmacht veroverde vliegveld-in- aanleg te Katwijk. De jonge vlieger gaf eerlijk toe met beklemmenden angst in het hart te zijn opgestegen, omdat hij zich be- kracht van den vijand bewust was en be greep, dat zjjn leven onmiddellijk op het spel stond. Dit begxijpelijk, zuiver men- schelrjk gevoel werd met kracht onder drukt en weldi'a zat de escadrille boven Katwijk en ontdekte daar een zestig vlieg tuigen op het meergenoemd veld, welke met groote stuurmanskunst er moesten zijn neergezet, gezien het groote aantal ook op het strand hadden de Duitsche pi loten hun kisten behouden weten te doen landen. Nauwelijks boven het veld, of het Duitsche luchtafweergeschut trad in actie en dat het goed werkte, bespeurde men al gauw door de in de vliegtuigen geslagen „wonden". Niettemin werd de opdracht uitgevoerd. De macht van den tegenstander. Van dien bewogen morgen af, was onze zegsman het begrip van uur en dag kwijt geraakt. Onze beperkte luchtmacht, die door de eerste bombardementen op de vliegvelden een groot deel van haar onge veer 250 machines was kwijt geraakt, stond tegenover het reusachtige en gepex-- fectlormeerde Duitsche luchtwapen, voor een hopelooze taak. Een aanval op Ypenburg. Zooals men weet, was ook het vliegveld Ypenburg bij Den Haag, in stoutmoedig Initiatief, door de Duitschers in den mor gen van 10 Mei bezet. De tweede opdracht welke de heer v. d. Poest Clement kreeg, was een aanval op dit vliegveld, dat onze legerleiding natuur lijk als strategisch punt vaix den eersten De werkloosheid in ons land. De directeur van den Rijksdienst der deling deelt mede, dat blijkens gegevens, verzameld door het Centraal Bureau voor verzamejd door het Centraal Bureau voor de Statistiek het aantal leden van gesub sidieerde vereenigingen met werkloozenkas in de week van 6 t.m. 11 Mei 1940 be droeg 600.933, waaronder 75.671 landar beiders. Op deze personen is van toepas sing de regeling der werkloosheidsverzeke ring, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. Van de 525,262 verzekerden zonder de landarbeiders was 14,9 de geheele week werkloos (in de vorige verslagweek, 22 t.m. 27 April 14,8 Een gedeelte van de week was werkloos 3,7 (vorig verslag week 1,9 Kennelijk weerspiegelt zich in dit cjjfer de werkloosheid, die in de laatste dagen dezer week is aangevangen. Brengt men hen, die een gedeelte der week werkloos waren, voor een derde ge deelte (dus voor 2 dagen werkloosheid) in rekening, dan verkrijgt men het werkloos heidspercentage 16,1 (vorige verslagweek 15,4). Wachtgeldregelingen. In vex-band met den huidigen toestand woi'dt hoe langer hoe meer door werk gevers gebruik gemaakt van de mogelijk heid om met subsidie van de overheid wachtgeldregelingen in 't leven te roepen, onx het dienstverband met het personeel, voor zoover het niet, of niet volledig werk heeft, te behouden. Zelfs door zeer groote Nederlandsche ondernemingen wordt thans van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. I. G. FARBEN" SCHONK 70 MILLIOEN AAN VRIJWILLIGE SOCIALE BIJDRAGEN. Dxieduizend woningen voor het personeel gebouwd. In de gi*ootste Duitsche industrieele on derneming, het I.G. Farben-concern, zijn, naar uit het thans gepubliceerde jaarver slag blijkt, in het afgeloopen boekjaar 70.7 millioen R.M. voor vrijwillige sociale bij dragen besteed. Daarvan werd 50 millioen aan ouderdomspensioenen voor het perso neel uitgegeven. Buitengewoon hooge be dragen heeft het bedrijf betaald aan de ge zinnen van de ax-beïders en employé's, die bij het leger in dienst zijn. Ondanks den oorlog heeft de firma uit eigen middelen rond 3.000 nieuwe arbeiderswoningen voor haar personeel laten bouwen. rang, heroveren wilde. Onder nog moeilijker omstandigheden dan bij Katwijk moest deze aanval worden uitgevoerd. Op een gegeven moment werd de meter uit het dashboard van onzen piloot ge schoten, doch zelf liep hij, ook in andere ontmoetingen, geen schrammetje op. Zoodra men aan den grond was, werden de vele kogelgaten met wat primitieve middelen dichtgemaakt en voort ging het weer. Naar de Grebbe-linïe. Een der gevaarlijkste opdrachten was de verkenningstocht naar de Gx'ebbe-linie, ver bonden aan een voorgeschreven bom-aan- val op vijandelijke strydkx-achten. Dwars door de hel bij den Wageningschen berg moest het gaar en niet velen van het uitgezonden escadrille konden de terugreis ondernemen. Schokkend was ook het aanschouwen van het bombardement van Rotterdam dat onze vele malen gedecimeex-de luchtmacht niet kon keeren en dat onze zegsman, die boven Hillegersberg cirkelde, ook machte loos moest gadeslaan. Een spannende race. Rechtstreeks den strijd aanbinden tegen de groote escadrille der Duitschers, die bovendien over beter matex'iaal beschikten, stond gelijk met zelfmooi'd en was niet verantwoord, omdat de weinige overge bleven machines gespaard dienden te blij ven. Werd men daax-om den tegenstander gewaar, dan was het zaak zoo vlug moge lijk een goed heenkomen te zoeken, ook omdat de Duitsche jagers veel sneller warén. Vaak heeft de heer v. d Poest Clement weten te ontkomen door, laag langs den grond vliegend, dekking te zoe ken achter een boomenrij en de spannend ste race beleefde hij in de nabijheid van Leiden. Op een gegeven moment bemerkte hij dat een escadrille Messex'schmidts „aan zijn staart hing". Zoo snel en laag als het ging, raasde hij weg in de richting van de stad zelf, om daar plotseling weg te dui ken naar een der singels, bijna scherend over het water. De Messerschmidts donder den een moment later over hem heen, niet vermoedend het stoxitmoedige stukje van den Nedex-lander, zochten zij dien buiten Leiden. Ondertusschen keex-de v. d. Poest Clement zonder ongelukken met zijn kistje en vloog de richting in waaruit hij geko men was. Wonderlijke reddingen. Tallooze kameraden van den heer v. d. Poest Clement vielen by hun zware taak, enkele anderen ontkwamen den dood op wonderbaarlijke wijze. Een van hen moest onder hachehjke. om- standigheden per parachute uit zijn ontred derd toestel springen. Het valschexm ging open, maar de vlieger viel door het glas heen in een Westlandsche broeikas en werd daarbij ernstig gewond. Thans is hij her stellende. Een tweede beleefde dat door een vol treffer zijn kist radicaal uit elkander werd geschoten, terwijl hij zelf door een kogel in den arm werd getroffen en een schamp schot aan het voorhoofd kreeg. Met de weinige contróle, welke hij nog over het wrak had, zette hjj dit in een veld neer, waarin een groep pax-achutisten zat. Het toestel sloeg over den kop. Urenlang bleef de piloot onbeweeglijk liggen om toen 's avonds voorzichtig weg te kxuipen en... de vrjjheid tegemoet te gaan. Fransch—Britsch overleg. De Engelsche minister-president Chur chill, de minister van oorlog, Eden, en de chef van den generalen staf Dill, hebben zich Dinsdag naar Frankrijk begeven, waar zij hebben beraadslaagd met den Franschen minister-president Reynaud, maarschalk Pétain en generaal Weygand. Woensdag zijn zij naar Engeland terugge keerd. Omtrent dit overleg deelt het Brit- sche ministerie voor de inlichtingen mede, dat volledige overeenstemming bereikt is ten aanzien van de maatregelen, die ge nomen moeten worden om het hoofd te bieden aan de ontwikkelingen in den oor logstoestand. De provinciale gezondheids diensten voor vee- Het werk wordt voortgezet. De directeur van den veeartsenijkundi- gen dienst, prof. dr. Berger, heeft enkele dagen geleden in een rondschrijven een opwekkend woox'd gericht tot de provin ciale gezondheidsdienst voor vee om hun arbeid niet te onderbreken, doch deze ook onder de huidige omstandigheden met vol harding voort te zetten en zoo mogelijk zelfs uit te bouwen. Van hoe groot belang de werkzaamhe den van bovengenoemde provinciale or ganisaties geacht mogen worden en tot welke resultaten deze hebben geleid, moge bljjken uit de cijfers, betreffende de vrij willige tuberculosebestrijding onder het rundvee, welke o.m. door deze vereenigin gen wordt gevoerd. Van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939 werden met financieelen steun van het rijk, alsmede van de consumptiemelk centrale, de C.M.C., en met de technische voorlichting van den veeartsenijkundigen dienst, de veebeslagen van 38.200 veehou ders, omvattende 610.000 gebruiksrunderen op tuberculose onderzocht, waai'bij niet minder dan 21.870 veebeslagen vrij van tuberculose werden bevonden. Met inbegrip van den Frieschen gezond heidsdienst voor vee en van de z.g. B. le den, zijn in bovengenoemd tijdperk van meer dan 60.000 veehouders ruim 1 mil lioen runderen, gebruiksrunderen, of onge veer 50% van het totaal dier dieren, op tuberculose onderzocht, waai'bij bijna 35.000 veebeslagen vrij van tuberculose bleken to zijn. Voor een goede ver deeling der kleeding. Alle handelaars In textiel producten moeten zich laten Inschrijven. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende be kend: De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat alle handelaren in textiel producten, ongeacht hun functie, zich moe ten doen inschrijven bij het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, teneinde een vergunning te kunnen verkx-ijgen voor de uitoefening van hun bedrijf. Het zal binnenkort ver boden zjjn handel in textielproducten te drijven, zonder in het bezit te zijn van deze vergunning. Bepaalde, nader bekend te maken ar tikelen vallen niet onder de onderstaande algemeene voorschriften ter beperking ✓an de aflevering van textielproducten.' In het algemeen vallen onder deze voorschriften wel alle weefsels en andere afgewerkte textielproducten, welke noodzakelijk zijn voor kleeding, dekking en verzorging van den mensch. Voor het afleveren van o.a. woninginrichtingen is een speciale ver gunning van den plaatselijken distributie- dienst noodzakelijk. De beschikbare voor raad van deze goederen moet toch in de eerste plaats gebruikt worden voor onze medeburgers, wier huisraad en inboedel in de laatste crisis verloren is gegaan. Bonnen goed bewaren De onderstaande voorschriften vereischen in de eerste plaats de afgifte van bonnen door de winkeliers voor elke aflevering van textielproducten, welke slechts in bepei'k- te mate betrokken kunnen worden. Uit drukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze bonnen bewaard moeten worden, aangezien te zijner tijd de kooper opgave zal moeten doen van zijn aankoo- pen, terwijl de verkooper aan het publiek volgens nader aan te wijzen groepen en sorteering zjjn bonnen bij eveneens later te noemen instanties zal moeten inleveren. Er wordt in eigen belang een beroep op de algemeene medewerking van de ver- koopers en van het koopende publiek ge daan. Door de hierboven vermelde te zijner tijd in te stellen scherpe contróle en uitwis seling van de op deze wjjze van twee kan ten te verkrijgen gegevens, zal blijken in hoeverre voldaan is aan de gegeven voor schriften. Met name de z.g. groote artikelen, welke hieronder gespecificeerd staan, zullen, in dien zij in grootere hoeveelheden afgele verd c.q. ontvangen zijn, in mindering worden gebracht van in de toekomst te verleenen rechten van aanschaffing. De z.g. „groote" artikelen zijn o.a.: Wollen dekens, costuums voor mannen en jongens, mantelcostuums, wollen ja ponnen, wollen dames- en kindermantels, overjassen voor mannen en jongens, re genjassen en regenmantels, bedstellen, ma trassen, stoffen, bestemd voor de vervaar diging van deze- goederen. De bestaande regelingen en voorschrif ten hebben een tijdelijk karakter. Zij die nen als overgangsmaatregel tot een verbe terde en definitieve regeling, welke zal worden ingesteld zoodra het Rijksbui'eau voor de distributie van textielproducten door den handel de gegevens verzameld heeft, welke noodzakelijk zjjn om deze de finitieve voorschriften zoo juist mogeljjlc te doen zijn en de organisatie gereed is. Waartoe deze regelingen dienen. Al de maatregelen, welke genomen zijn en genomen zullen worden op het gebied van dc verdeeling 'van textiel- goederen, hebben ten doel te voor komen, dat een klein gedeelte van de volksgemeenschap zioh thans voorziet van extra-voorraden, terwijl dan door den slechten aanvoer van grondstoffen de groote rest der bevolking reeds bin nenkort niet goed zou kunnen worden voorzien van datgene, wat voor dage- lijksch leven en werken noodzakelijk is. Het adres van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel is: Banstraat 1 te 's-Gravenhage, telefoon 394930. De volledige regeling is van 13 Juni a.s. af voor iederen handelaar in textielproduc ten verkrijgbaar bij de plaatselijke distribu tiediensten tegen betaling van 2% ct. per exemplaar. Geen enkele handelaar zal zich derhalve op onbekendheid met deze rege ling kunnen beroepen. Amerika en de oorlog. DEBAT IN DEN SENAAT. Bij een debat over de buitenlandsche politiek in den Amerikaanschen Senaat heeft de democraat Holt talrijke met name genoemde Amerikanen van ophitsing tot oorlog beschuldigd, zoo meldt het D.N.B. Indien deze individuen, aldus zei hij, naar Europa gaan en Hitier tot staan willen brengen, zal de Senaat daar geen bezwaar tegen maken, maar menschen, die zonder zichzelf bloot te stellen de Amerikaansche jeugd op de Europeesche slagvelden wil len offeren, zijn laffe landverraders. Holt deelde mede, dat het „Comité tot verdedi ging van Amerika door hulpverleening aan de geallieerden", in April tijdens een ge heime bijeenkomst te New York is inge steld door een groep, waartoe o.m. Fred. Coudert, vroeger juridisch raadgever van de Britsche ambassade, en Thomas La- mont, compagnon van den bankier Moi'gan behoorden. Lamonts' ophitsing tot oorlog aldus vervolgde Holt, is een gevolg van zijn beleggingen in Europa. De democraat Wheeler verklaarde, dat iedere stap, welke de regeering doet, ten doel heeft het land in oorlog te brengen. In Engeland ziet men in Roosevelts be lofte tot materieele hulpverleening het voornemen tot deelneming aan den oorlog. Daartegenover behoort Amerika duidelijk te verklaren, dat de overgroote meer heid van den Senaat niet voor oorlog zal stemmen en dat de Vereenigde Staten niet aan den oorlog zullen deelnemen. Wanneer op den Nieuwjaarsdag, volgens plechtig oud gebruik, in den stedelijken schouwburg het doek verrijst voor Von- del's „Gysbrecht", komt men al dadelijk onder den indruk van de beproevingen, waaraan in ver verleden eens Amstel's burgerij door beschieting, belegering en zelfs brandstichting heeft bloot gestaan. Waar het oog reikt ziet men het inder haast weggeworpen wapentuig verspreid. Dan treedt Gysbrecht, omgeven door zijn dappei'en en een menigte burgers, ver heugd naar buiten en .constateert devote- lïjk „Het hemelsche gerecht heeft zich ten langhe leste, Ontferremt over my, en mijn bennaeuwde veste, En arme bui'ghei-y en, op mijn volcks gebedt, En daghelijcks ge- schrey, de banghe stadt ontzet". Vader Willebrord van 't Kathuizers kloostex*, heeft den langen weg tusschen stad en klooster afgelegd om een der eer sten te zijn die den moedigen verdediger begx'oeten. Er moge in de stad veel geleden zijn, zegt hij, er is ook véél voor haar gebe den. Gijsbrecht weet dit: „Dien d'Opperste beschermt, heeft eene vaste stut. Te my- waert, ik vertx-ouw, uw vierighe gebêen Die hebben dagh en nacht voor mijne stadt gestrêen, De stormen «xfghekeert, en 't vier van onze daecken, Want, wapens zijn on nut, zoo d'enghelen niet waecken, En 't yverigh gebedt van het godvruchtig volck". Stellig zullen op den jongsten Nieuw jaarsdag weinig Amsterdammers hebben kunnen bevroeden dat Gijsbrechts woorden spoedig opnieuw tot zekex'e hoogte van toepassing zouden zijn op de gebeurtenis sen in dezelfde oude stad, zij het dan ook onder gewijzigde omstandigheden. Maar het leed is thans gelukkig geleden, als in zooveel andere steden, en wij troos ten ons met de gedachte dat het héél véél erger had kunnen zijn. Onze antieke Blauwburgwal wordt binnenkort geheel in ouden stijl herbouwd en met de herstel- wei'kzaamheden op enkele andere punten en om Schiphol is men reeds begonnen. Het opmei'kelijkste van den eex'sten vre- de-dag is wel dat de Dam, waar volgens Vondel „het hart der stad klopt", zijn tra ditie als histoi'isch verzamelplein ook nu weer gehandhaafd heeft. Men schijnt dus van dase traditie ook in het buitenland af te weten. Alsof dit zoo behoorde, als in de glorie rijke dagen van De Ruyter's overwinnin gen of bij inhuldigingen van Oranje vorsten en tijdens den intocht van Napo leon, verschenen op dezen eersten dag thans ook correct de eei'ste Duitsche troe- pen en gevechtswagens klokslag halftwaalf op den Dam, omstuwd door een ontzaglijke menigte, die, opmerkzaam gemaakt door bulletins, uit alle deeien van de stad was komen opdagen. Ter eere van de Duitsche manschappen dient aanstonds gezegd, dat er niets uitda gends, niets smadelijks in hun korte de monstratie lag. De rustige, plichtmatige houding bleef bewaard, zooals tot heden ook door de hier aanwezige bezettings troepen. Na een kort oponthoud, waai'bij de manschappen al aanstonds in vertrouwe lijk gesprek gei'aakten met menschen uit de burgerij, trok men eenige malen langs het paleis en werd de tocht in de richting Haarlem voortgezet. Zoo heeft zich dan in enkele weken een ommekeer in 's levens gang van zaken voltrokken, waarvan eerst vele jaren later de juiste beteekenis zal zjjn te overzien. Gelukkig beschikt de mensch over een groot aanpassingsver-mogen. Het leven gaat voort en stelt zijn eischen. Het leven is zoet, ook als smartelijke beproevingen over ons komen en wij hangen er aan met al de vezelen van ons wezen. Het leven stuwt ons voort en eischt dat wij de dingen nemen zooals ze zijn. Wij allen zijn diep geschokt geweest en blijven het ook nog wel, maar wij beginnen ons langzaam aan toch te herstellen en te bezinnen op een nieuwe levenshouding en een nieuwe taak. Velen zien in hetgeen zich thans op het wereldtooneel afspeelt een Godsoordeel en wij zien het, pex-soonlijk, zóó met hen. Wereldgeschiedenis is ook wereldgei'icht. Anderen weer gelooven, dat een lang voor ziene, noodzakelijke evolutie zich vol trekt, waaruit een nieuwe wereldorde met gansch andere verhoudingen staat geboren te worden. Het oude stelsel zeggen zjj heeft afgedaan. In het onbeschx-yfelijke leed dat over millioenen menschen losge barsten is en waaraan niet één volk schul dig staat, maar alle volken schuldig staan, bespeuren zjj de barensweeën van een an dere orde. En als op geestelijk gebied, zien we ook hier als door een spiegel in een duistere rede. Doch de historie leert ons tevens dat zelfs in tijden van hevige be roeringen en beproevingen vaak de schoonste vruchten i-jjpen. Amsterdam heeft zich na de eerste da gen van geweldige spanning, een gevolg van de onzekerheid omtrent de maatrege len van het nieuwe bewind, al spoedig we ten te herstellen. De Fordfabrieken, Wex'lcspoor, de fabrie ken in Noord, scheepswerven, Simplex enz., zij werken rustig door, als in de dagen van weleer, en de orders blijven onverminderd toevloeien, zoodat er voor bekwame vak lieden momenteel werk te over is. De Ford heeft dan ook geen wijziging gebracht in haar plannen tot verplaatsing der herstel- werkplaatsen en magazijnen de verhui zing naar de nieuwe gebouwen aan den Amstelveenschenweg is zelfs reeds in vol len gang. Ook de fabrieken aan de Hem- brug werken nog op volle kracht. De toevloed van bestellingen bjj de Sim plex wij bezochten een dezer dagen de fabriek aan den Overtoom slaat dit voorjaar alle records. Opdrachten van par ticulieren worden dan ook alleen na voor uitbetaling in ontvangst genomen en de handel gaat bij aflevering voor. Nu de toerauto vrijwel van de straat verdwenen is, is het rijwiel meester van den weg gei- worden. Van officieele zijde wordt het aan tal nieuwe rijders hier reeds op 50.000 ge schat men verwacht echter nog een be langrijke toename. Rijwielhandel en stal lingen beleven nu gouden tijden. Twee goede ovex-heidsmaatregelen, die ons publiek in meerderheid op hoogen prijs stelt, zijn de afschaffing van het stempe len en een verkorting van den avonddienst der tram (men vex-wacht ook nog andere verkortingen van diensten)-. Men zal zich herinneren hoe wij reeds jaren geleden, breed gemotiveerd, en kor telings nog, wezen op het demoraliseerend karakter van den stempelplicht, vooral in den vernederenden vorm waarin deze te Amsterdam werd toegepast. Met één pen- nestreek is daaraan nu een einde ge maakt. Zeer juist is o.i. het standpunt dat men de 300 ambtenax-en, die thans niet an ders hebben te doen dan den geheelen dag stempeltjes af te drukken, beter voor de coxxtröle op de richtige naleving der steun- bepalingen kan benutten, nl. buiten de bureaux. De verduistering, die nog heel lang kan duren, maakt als vanzelf ook het lange rijden der trams ovei'bodig. Een rijtijd van 's morgens 5 uur tot 's avonds 10.30 is, ook onder normale omstandigheden, voor Am sterdam meer dan voldoende. Het gezins leven vaart er in het algemeen wel bij en. het trampersoneel geniet nu eindelijk eens van een behooi'lijke i'ust. Theatei's en bios copen hebben zich op deze bekorting reeds ingesteld. Zoo past men zich tenslotte ge makkelijk aan. Noch geestelijke, noch stof felijke belangen komen hierbij in het ge drang. En de vitaliteit van ons publiek zal toch wel niet zóódanig zijn, dat het, na eenige uren van schouwburg- of bioscoop bezoek te hebben genoten, niet meer in staat zou zijn naar huis te wandelen. Bo vendien is het rijwiel er dan nog. De heer Korff van de Middenstandscen trale laat thans een ondei'zoek instellen naar de mogelijkheid van een vervroegdo winkelsluiting een enquête onder de win keliers zal hiertoe den juisten weg moe ten aanwijzen. In middenstandskringen be staat blijkbaar veel animo voor een slui ting te 6 uur en Zaterdags te 8 of 9 uur.. Men rekent in verband hiermede op het spoedig korten der dagen en het daardoor vroeger invallen der verduistei'ingsmaat- regelen, waardoor de mogelijkheid tot win kelen vanzelfsprekend beperkt zal blijven. Zoo zouden we kunnen voortgaan en nog vele andere maatregelen in uitvoering of voorbereiding kunnen noemen, doch wij be palen ons ten slotte alleen nog tot het hamsteren. Dit is door de distributie onmo gelijk gemaakt. Energiek is ook opgetreden tegen het sluwe marktgeknoei en men zal zoo noodig niet terugdeinzen voor nog krasser maatregelen. Toevallig waren we er begin dezer week getuige van. Op het Waterlooplein bleek van alles nog voorhan den op het gebied van textielgoederen, schoenen, kousen, sokken, coupons van stoffen e.d., doch de pi-ijzen waren schan delijk hoog. Aan „koopjes halen" viel hier niet meer te denken. Maar het publiek kocht natuurlijk gretig, wantnaar een stamkaart werd niet gevraagd. Op zeker oogenblik verscheen echter de politie van het J. D. Meijerplein en ki'aam voor kraam werd gecontroleerd, waarbij bleek dat een aantal vex-koopers zich aan de wettelijke bepalingen had gehouden, doch anderen dit „wegens onkunde om trent een vei'bod van het door hun verhan delde artikel" dit hadden verzuimd, waar van proces-verbaal werd opgemaakt. In minder dan geen tijd men had el kaar gewaarschuwd las men nu voor alle kramen: „Hier wordt alleen op stam kaart vex'kocht". Maar de politie blijft nu toch geregeld controleeren. Al deze maatregelen woi'den thans geno men door Burg. en Weth., in ovei'leg met den bezettingsautoriteit. De Raad is na de capitulatie niet meer bijeengeroepen. Over het algemeen woi'dt ook de finan- cieele positie van Amsterdam, tegen alle vex-wachting in, zeer gunstig geacht, het geen van beteekenis is voor heel ons land. Er blijkt voldoende koopki'acht aanwezig en het bankmoratorium van weinig in vloed op het zakenleven. Dit moratorium loopt ti'ouwens ook over heel groote be dragen. Mogelijk zal een aantal zaken wel nadeel ondervinden door de distribueering van zekere artikelen, waarvan de verkoop slechts in beperkte mate is toegestaan, doch deze beperking is nu eenmaal nood zakelijk geworden. De verhouding tusschen ons publiek en de bezettingstroepen is uitstekend. Men ontmoet elkaar in bioscoop of cafétaria en ontwijkt elkaar daar niet, maar is veelal zelfs geneigd tot een vriendschappelijk gesprek. En waarom ook niet? Ook als men zich gegx'iefd zou gevoelen, waartoe zou reactie dienen? Voorkomend wordt aan zoekende Duitsche militairen den weg gewezen en onze jeugd maakt zich daarbij al zeer ver dienstelijk door gemoedelijken onder hen de jeugd ziet scherp soms een eind- weegs te vergezellen en allerlei ingewik kelde vi'agen te stellen. Meestal komt dan ook het handteekeningenboek er aan te pas. En ten slotte: vele leden van „Zeelan- dia" hebben zich buitengewoon verdienste lijk gemaakt bjj het inzamelen van goede ren voor door den oorlog geteisterden, vluchtelingen enz., w.o. goederen speciaal bestemd voor Zeeland. De vereeniging zelf zal, naar wij ver namen, binnenkort een niet onbelangrijk, bedrag uit haar kas (resedve) naar Zee land zenden heeft dit wellicht reeds verzonden om als bijdrage in veler nood te kunnen dienen. Zoo steune ieder den naaste, zooveel in zijn vermogen ligt, en wei'ke hierdoor mede aan den wederopbouw van het vaderland. Corrcs Pouclent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6