Provinciale Zeeuwscht Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Koning Leopold spaarde zijn volk een nog zwaarder bloedoffer. Oplaag 12.000 ex. 183ste JAARGANG NUMMER 133 DONDERDAG 13 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W, den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent oei week of '2.30 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1 50, iedere rege' meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1 5 egels 0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen Vlaanderen zegt: „De Koning heeft goed gedaan". »—0-<5g>-<Ss=- o Het Belgische volk brengt hulde aan zijn Koning. Voor'het paleis te Antwerpen worden dagelijks door duizenden inwoners bloemen aan het hek bevestigd als dank aan Koning Leopold voor de overgave van het land Een A.N.P. verslaggever schrijft uit Brugge: We hebben vandaag een bijzonder mani fest gelezen. Het "is opgesteld door voor aanstaande Vlamingen en typeert de stem ming, welke er op dit oogenblik onder het Vlaamsche volk heerscht. Het veroordeelt in krachtige taal de vlucht der Belgische regeering, die haar koning hee. t verloo chend en het huldigt koning Leopold. Het luidt aldus: „De koning is temidden van onze soldaten gebleven. Hij was loyaal in zijn politiek van neutraliteit. Hij was lo yaal in den strijd. Toen het leger, tenge volge van gebrek aan doelmatige hulp tegenover een verpletterende overmacht omsingeld was op ons laatste stukje grond gebied, was hij loyar'. tegenover ons volk. Als opperbevelhebber van het Belgische leger, heeft hij geoordeeld dat het in ge weten niet geoorloofd was honderdduizend jonge mannen nutteloos te slachten. De be slissing tot capitulatie werd met een parigheid „bijgetreden" door den generalen staf. De koning is zijn eed van getrouw heid aan het land volledig nagekomen. De koning heeft goed gedaan. De regeering en de volksmandatarissen die haar hebben gevolgd, hebben land en volk verlaten en terwijl zij, gesteund door het geldelijk bezit van het land, dat zjj meenamen, in veiligheid honderden kilo meters verder dan Parijs vertoefden, heb ben zij beslist, dat onze jongens op het front den bloedigen onmenschelijken strjjd moesten voortzetten tot den dood! Zjj heb ben den koning vei'loochend, zij ontheffen zichzelf en de ambtenaar van hun eed' van getrouwheid aan der., koning. Zjj zullen morgen, misschien nog verder vluchten, maar zij zullen die duizenden jongeman nen, door hen onwettig verplicht de wijk te nemen naar Frankrijk of naar Engeland, doen vechten en sterven voor hun en voor andermansbelangen. De regeering ging haar macht te buiten. De regeering is haar macht te buiten gegaan. Zij heeft wanorde gesticht in een uiterst moeilijk en pijnlijk oogenblik. Zij heeft niet den moed gehad zich los te rukken uit haar Fransch-Britsche gevan genschap. Zij heeft niet de belangen van ons volk gediend. Zij heeft slecht gehandeld. Wij ontkennen aan de regeering alle recht om op afstand beslissingen te nemen over toestanden, die zij niet kan beoordee- len. De volksmandatarissen, die hun volk hebben verlaten om de regeering te vol gen en te dienen, hebben nooit van hun Vlaamsche volk leven. Zij worden versterkt te verloochenen. Wij ontkennen hun alle recht aan volksvertegenwoordiging in deze zaak en in deze omstandigheden. Zij zijn gevlucht wanneer het hun plicht was hier te blijven om hun volk bij te staan. Britsche troepen op Oost-Java geland Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens een extra bericht van het Ja- pansche blad „Tokio Nitsji Nitsji" uit Soe- rabaya (Java), zouden de autoriteiten van Nederlandsch-Indïë, ondanks de aan Japan gegeven verzekeringen, Engelsebe bescher ming hebben ingeroepen. Britsche troepen, ter sterkte van 2.000 man, zouden reeds op het Oostelijke deel van Java geland en in een dorp zijn ondergebracht. Hoewel de regeering van Nederlandsch- Indië de aanwezigheid van Britsche troe pen streng geheim houdt, is?het feit door een Engelschen officier bekend geworden, zoo besluit het blad. Japansche vlsschersboot door Ned. Indisch watervliegtuig beschoten. Hetzelfde Japansche dagblad publiceert voorts nog een bericht, eveneens afkom stig uit Soerabaya, volgens hetwelk een Japansche visschersboot in straat Gaspar tusschen de eilanden Banka en Billiton door een Nederlandsch-Indis'ch watervlieg tuig met een machinegeweer is beschoten. Later verscheen een patrouillevaartuig, dat de Japansche visschersboot aanhield en de boot, alsmede de uit twaalf koppen be staande bemanning onderzocht. Het Ja pansche vaartuig kon daarop zijn reis voortzetten. Naar hierover verder gemeld wordt, heeft het Japansche departement van bui- tenlandsche zaken reeds stappen onder- Wij zijn de tolk van de honderdduizen den, die nutteloos zouden uitgemoord ge-, worden zijn. De koning bleef bij zijn volk: „Wij staan met hem". Groote vernielingen. Deze fiere taal, gesproken door mannen, die op hun post bleven, vertolkt de ge voelens, die er op dit oogenblik in het Vlamsche volk leven. Zij worden versterkt door de behandeling, die het Vlaamsche vluchtelingenleger in Frankrijk ten deel viel en zij treden ook sterk op den voor grond bij hen, wien de Vlaansch-Waalsche kwestie tot nu'toe vrij onverschillig was. Zij worden bovendien versterkt door de vernielingen, welke Engelsche- en Waal- sche soldaten in Vlaamsche steden en dor pen aanrichtten om den terugtocht te dekken, vernielingen, welke naar het oor deel der bevolking in vele gevallen over dreven waren, geen enkel nuttig effect sorteerden, maar eerder de bevolking dan de oprukkende Duitsche troepen in groote moeilijkheden brachten. Men wijst dan op het tot zinken brengen van schepen, gela den met levensmiddelen of met andere, voor het levensonderhoud noodige goede ren, op het in brand steken of beschadigen van objecten als gas- en electriclteit- en waterleidingbedrijven en op het laten springen van bruggen op een wijze, waar door niet alleen de bruggen, maar ook de bebouwde omgeving daarvan in zeer ern stige mate werd vernield, omdat de spring lading zoo groot was. In Leuven, Lier, Aalst en Gent vooral, is de verontwaardi ging over deze daden der terugtrekkende troepen heel groot. Daar komt nog bij, dat vooral de Waalsche soldaten zich blij kens verklaringen van verscheidene inge zetenen aan ernstige plunderingen hebben schuldig gemaakt. Ook hierbij openbaarde zich de wrok tusschen twee volken, die in één staat zijn vereenigd. Brugge, de schoone, schilderachtige hoofdstad van West-Vlaanderen is voor het oorlogsgeweld gelukkig gespaard ge bleven. Hier was het, dat koning Leopold, verlaten door zijn regeering, het moedige besluit nam en 'zich daarmede de sympa thie veroverde van ieder weldenkend mensch. Wat koning Leopold het ergste van alles vond. Diep tragisch was het oogenblik, toen koning Leopold kort na de capitulatie, die een uitroeiing van de bloem der Bel gische jeugd voorkwam, tegen de weinige getrouwen, die hem nog omringden, ver klaarde, dat hij het ergste van alles nog vond, dat zjjn kinderen, die nu in Frank rijk vertoeven, zal worden verteld, dat hun vader een verrader is. Moge de dankbaarheid van het Vlaam sche volk den koning in deze voor hem zoo zware tijden een troost zjjn. nomen om, na het verkrjjgen van bjjzon- derheden, een protest te laten liooren. NOG GEEN BEVESTIGING. Intusschen heeft, volgens het' D.N.B. uit Tokio meldt, de woordvoerder van het Japansche departement van Marine ver klaard, dat de beschieting van Japansche visschersbooten en de landing van Brit sche troepen in het Oostelijke deel van Java nog niet bevestigd zijn. Mochten de berichten evenwel juist blij ken te zjjn, dan kan Japan, aldus de woord voerder, deze gebeurtenissen niet voorbjj zien, want juist op het oogenblik zou hier aan als „precedent" de grootste heteekenis moeten gehecht worden. JAPANSCHE OUD-MINISTER NAAR NED.-INDIë. Volgens het blad Miyako Sjimboen zal de vroegere Japansche minister van bui- tenlandsché zaken, admiraal Nomoera, op den tienden Juli naar Nederlandsch-Indië en de Philippijnen reizen om, „met het oog op de niet gerechtvaardigde zenuw achtige stemming in deze landen wegens aan Japan toegeschreven voornemens in het Zuidoostelijke deel van den Stillen Oceaan", met de leiders der regeeringen aldaar contact te nemen. Opleiding van 500 rijksveldwachters. Binnenkort, vermoedelijk in den loop van de volgende maand, zal ,a Hilversum een spoedcursus ter opleiding van 500 jon gemannen tot rijksveldwachter beginnen. De manschappen' krijgen reeds vóór den cursus, welke zes 7-ven maanden vergt, bun aanstelling. He- ligt in de. bedoeling de leerlingen reeds in het begin van uniformen te voor zien; voor de uitrusting is het benoodigde credlet van regeerlng§\, ege toegestaan. De mannen zullen allen in deze gemeente in pension kómen. PRINSES JULIANA IN CANADA. De „Westfalische Landeszeitung" bevat een eigen bericht uit Kopenhagen, waarin gezegd wordt, dat volgeis een Engelsche mededeeling, Prinses Juliana met haar beide dochtertjes in Cai''ida is aangeko men. AÜIe Framsche reservisten opgeroepen Er wordt koortsachtig gewerkt aan de versterking van Parijs. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Berichten van de Fransche grens mel den, dat in Frankrijk thans alle lichtingen reservisten, inclusief de strijders uit den vorigen oorlog, zijn opgeroepen. Koortsach tig wordt aan liet oprichten van vestingen bjj Parijs gewerkt, waartoe alle beschik bare arbeidskrachten gebruikt worden. Van de bevolking heeft zich i diepe neer slachtigheid meest, gemaakt, omdat zij vreest, dat de hoofdstad tot oorlogstoo- neel zal worden. Hier en daai weer ver schonende bladen, blijkbaar ergens in de provincie gedrukt worden, daar de Parijsche redacties stil liggen, wijzen op den geweldigen ernst van den toestand. Zoo schrijft de Jour, dat Frankrjjlcs ge schiedenis nog nooit zulk een ernstig uur beleefd heeft als thans. In de Action Frangaise stelt Charles Maurras de beslui teloosheid van de Fransche politiek verant woordelijk. Voor deze „misdaad", zoo zegt hij, zal het democratische bewind ter ver antwoording geroepen worden. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Lange Vlele 67, Tel. 617 Adm.: Klein Vlaanderen 24, Tel. 575 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 v>___V De eerste week van het nieuwe Duitsche offensief. De Fransche hoofdstad wordt onmiddellijk bedreigd. Naar van bevoegde militaire zjjde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, heeft de Duitsche rechtervleugel aan den beneden loop van de Somme tot aan den beneden loop van de Seine, gedurende de eerste 8 dagen van het nieuwe Duitsche offensief in het Westen, reeds meer dan 100 kilo meter terrein gewonnen. De oprukkende be weging heeft echter ook op het andere front belangrijke terreinwinst opgeleverd. Het geheele resultaat van de eerste week van het groote Duitsche offensief in Noord- Frankrijk kan derhalve als volgt worden samengevat. 1.) Een doorbraak in grooten stjjl werd tot stand gebracht, welke ten deele tot een versplintering en een omsingeling van Fransche legerafdeelingen, in elk geval echter tot het terugwerpen van het Fran sche front tusschen het Kanaal en de Champagne heeft geleid. 2.) achter het terugvloeiende Fransche front wordt de Fransche hoofdstad thans onmiddellijk bedreigd, terwijl het uit de stad naar alle richtingen uitstralende ver- keersnet ten Noordwesten, ten Noorden en ten Oosten van de stad volkomen is ver stoord. De beide voor de ravitailleering van Parijs en Noord-Frankrijk onmisbare havens aan het Kanaal, Le Havre en Cherbourg liggen onder de voortdurende bedreiging van het Duitsche luchtwapen en hebben op hun kaden en aan hun ha veninstallaties reeds ernstige schade ge leden. 3.) Door het deelnemen van Italië aan den oorlog tegen Frankrijk en Engeland moet Frankrijk thans in eigen land een strijd op twee fronten voeren. Bovendien is de toevoer van menschen en materiaal uit zijn bezittingen in Noord-Afrika door de Middellandsche Zee zeer in gevaar ge bracht. Ook Engeland heeft in de Middel landsche Zee zjjn eersten slag, in den vorm van een sterken en succesvollen aan val van het Italiaansche luchtwapen op het Britsche vlootsteunpunt Malta reeds ontvangen. 4.) Weliswaar heeft Engeland vele fraaie woorden over het Kanaal tot Frank rijk gericht, maar van een practischen Engelschen steun hebben de Fransehen echter nog niet bespeurd. Men kan nauwe lijks aannemen, dat Frankrijk de verwoes tingen van Fransche steden achter het Duitsche front, die zou zjjn geschied en waarvan het Britsche luchtwapen met groote voldoening melding heeft gemaakt, door Frankrijk als zeer doeltreffende hulp wordt beschouwd. Aanden anderen kant heeft het Duitsche luchtwapen ook tijdens de jong ste operaties herhaaldelijk Britsche vlieg velden met succes aangevallen. De aanval van Duitsche motortorpeaobooten op de Britsche Oostkust zal den Engelschen heb ben bewezen, dat ook de Duitsche oorlogs marine zich tot taak heeft gesteld, in de Oostelijke Britsche .wateren voortdurend onrust te zaaien. Tevens zal Engeland hierdoor zjjn gebleken, hoe klein zjjn macht in de Noordzee is geworden. Onversaagd voorwaartsl Bij de ramp van 17 Mei j.l. zijn ook de gebouwen van de Provinciale Zeeuw- sche Middelburgsche en Goesche Courant verwoest. Van de kantoren der Redactie en der Administratie, van de zetterij en de drukkerij, van de expeditie-afdeeling,. van heel de krant, bleef niets over dan wat steen en wat ijzer. Een blad met een traditie van wel haast twee eeuwen scheen ten doode op geschreven. Maar dat mocht niet! Reeds eenige dagen later verscheen er een noodcourant, gezamenlijk uitgegeven door de Vlissingsche en de Middelburg sche Courant. En op 22 lei drukten wij in Goes opnieuw apart de Provin ciale Zeeuwsche Middelburgsche en Goe sche Courant. Dit bracht in de huidige omstandighe den echter groote moeilijkheden met zich. Ook de Vlissingsche Courant had met moeilijkheden te kampen. Dit leidde er toe, dat het opnieuw tot een samenwer king kwam In den nood hadden wjj tot dusver collega's, maai' concurrenten elkaar gevonden en thans voerde dit tot een blijvende samenwerking. Op 31 Mei verscheen de Provinciale Zeeuwsche Courant, een werkelijk groot Zeeuwsch dagblad, waarop Zeeland trotsch zal kunnen zijn. Er waren nog eenige moeilijkheden niet onze kantoren te Mid delburg. rie Redactie was ondergebracht in de Langeviele, de Administratie in Klein Vlaanderen. Met ingang van a.s. Maandag komt echter ook hierin verbetering. De Redac tie-Middelburg en de Administratie wor den gecentraliseerd op ons nieuwe adres: BIERKAAI 11. Onze telefoonnummers zijn weer het zelfde als voor den brand: Redactie 269: Administratie 139, des avonds 617 en 575. Onversaagd gaan wij voorwaarts. Het aantal abonnees vliegt omhoog. Onze op lage is reeds meer dan 12000. Met de centralisatie van onze Middelburgsche dienster op dit nieuwe adres doen wij weer een flinken stap in de goede rich ting, -Een nieuwe étappe is afgesloten in de geschiedenis van het Zeeuwsche couran tenwezen. Het is ons een behoefte bij deze gele genheid een woerd van hartelijken dank te richten aan allen, autoriteiten en par ticulieren, die ons in deze moeilijke dagen gesteund hebben, die ons hun geloof en vertrouwen zijn blijven schermer Dit heeft ons gesterkt en geschraagd. Het helpt ons in onze taak, welke wij ook zien als een groot Zeeuwsch belang. Wederom elf Fransche pantserwagens vernietigd Ten Zuiden van Reims zjjn vier pantser wagens door bomtreffers, op andere plaat sen zeven pantserwagens door luchtdoel artillerie vernietigd. Hierdoor is het aan tal kapotgeschoten pantserwagens door de luchtdoelartillerie van generaal-majoor Dessloch tot 200 gestegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1