Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Rijkscommissaris Seyss Impart in Zeeland. 183ste JAARGANG NUMMER 132 WOENSDAG 12 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 ceni je. week of 2.30 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regeis 1 50, iedere regel mee» 30 cent. Bi] abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1—5-egels 0.50, Iedere rege' mee' 10 ct. (max 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen „Wij zullen er naar streven te herstellen, wat maar eenigermate kan worden hersteld". Van het hoofdbezoek, dat gisteren aan Middelburg gebracht werd, ontvingen wij nog het volgende verslag van het A.N.P.: Herstellen, weer opbouwen in onder linge samenwerking. Dat is het parool van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart. Dat is het parool, waarmee hij het hart van het Nederlandsche volk ge troffen heeft Men begrijpt elkaar, men slaat de handen ineen. Er wordt gewerkt in een prachtig tempo. De rijkscommissaris is gisteren zijn eer ste inspectie- en studiereis begonnen met een bezoek aan een onzer steden, die het zwaarst getroffen is,Middelburg. Prach tige gebouwen zijn daar getroffen door het oorlogsgeweld; het stadhuis en de Abdy zijn uitgebrand, gedeeltelijk verwoest, maar als'vermaning en aanmoediging tot weder opbouw zijn ze niet onherstelbaar ver nield. De gevels staan er nog, althans ''e belangrijkste gedeelten, de structuur is behouden, te midden van de puinhoopen der winkelstraten rijzen de geraamten omhoog met hun nog steeds edele lijnen. De Middelburgers hebben gezegd: dat moet hersteld worden. De Rijkscommissa ris had hetzelfde gezegd. Gisteren was er de bezichtiging en de eerste conferentie, waarin Middelburg zjjn plannen ontvouw de en de Duitsche burgerlijke gezagheb ber zijn raad en steun, zijn medewerking en aanmoeding schonk. liet was een tref fend oogenblik, toen in het Middelburgsch museum, na een inleiding van den rijksar chivaris. mr. A. Meerkamp van Embden en de inspecteur voor de volksgezondheid en volkshuisvesting, ir. De F .nitz, de rijks commissaris zich voor de groote kaart opstelde, waarop de ramp stond aangetee- kend met de nieuwe plannen, die reeds ont worpen waren. En daar rees een der pro blemen, waarvoor, een stad als Middelburg komt te staan! De binnenstad is ten deele verwoest, zal men de puinhoopen oprui men en een moderne stad bouwen aan sluitend bij het historische deel? Neen, zegt de heer De Ranitz, het oude karakter der stad moet behouden blijven, de oude structuur, ontstaan door de geleidelijke ringvormige uitbreiding moet bewaard blijven. Zoo mogelijk moet de schoonheid nog verhoogd worden door enkele wijzi gingen in den stratenloop, zoodat het perspectief verbeterd wordt. De Rijkscommissaris toonde volle be grip voor dit plan, maar h\j informeerde met groote elangstelling, of voldoende rekening zou worden gehouden met de eischen van het moderne verkeer. Waar op de ontwerper wees op dat deel van zijn plannen, dat op modern snelverkeer berekend was. Herstel van het oude, erkenning van de eischen van den nieuwen tijd, dat is het probleem van den wederopbouw, niet al leen van de stad Middelburg, niet alleen in Middelburg, doch in geheel het land. Voor de schetskaart in het museum in Zeeland werd het even aangeroerd. SAMENWERKING. In de zaal waren tal van autoriteiten aanwezig. Met den Rijkscommissaris waren meegekomen de commissaris-generaal voor bijzondere gevallen dr. Schmidt, de gezant Bene, de persreferent van den Rijkscom missaris, de heer Hushahn, dr. Kalf, voor zitter van de rijkscommissie voor monu mentenzorg, mr. dr. Frederiks, waarne mend hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken. Aan de grens der pro vincie Zeeland had de commissaris der koningin jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford zich bij het gezelschap gevoegd. In Middelburg was de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes, dé gastheer. Alle deskundigen waren bijeen om een vrucht bare discussie mogelijk te maken, die in intiemen kring werd voortgezet. De burgemeester sprak een welkomst woord.1 Hij zeide de loyale medewerking toe van de Middelburgsche bevolking en sprak de hoop uit, dat Middelburg weer spoedig de stad mocht worden, die uit blonk door haar schoone gebouwen en dat Zeeland spoedig geheel hersteld moge zijn. Daarna gaf de rijksarchivaris een his torische inleiding over het ontstaan van de monumentale gebouwen in de stad. De vele jaartallen bewezen, hoe oud de ge schiedenis dezer schoone stad is. REDE VAN SEYSS INQUART. De Rijkscommissaris nan daarna het woord. Spr. begon zijn rede met te danken voor de vriendelijke woorden van welkom en voor de uiteenzetting van den rijksar chivaris. Vervolgens zeide spreker: „Wanneer ik op mijn eerste inspectiereis naar .Zeeland en Middelburg ben gekomen, dan is dit om te toonen, dat ik, overeen komstig de opdracht, welke ik van den Fiihrer van het Groot-Duitsche rijk heb ontvangen, op de eerste plaats mijn aan dacht en mijn zorg wil geven aan die ge bieden, welke schade hebben geleden door. de verwarringen van den oorlog. In het bijzonder is dit het geval met Middelburg, aangezien hier een aantal historische gebouwen staan. Wij kunnen ons Uw gevoelens indenken, waarmede gij thans door de puinhoopen van Uw stad gaat. Het was alleen de harde en ijzeren noodzaak, welke ons dwong van Middel burg het tooneel van den strijd te maken, niet tegen de Nederlanders, doch tegen de Franschen. Middelburg is een stad van historische gebou wen en wij zullen ernaar stre ven alles te herstellen, wat maar eenigermate kan wor den hersteld. Historische gebouwen zijn de getuigen van de wil van een volk, zijn gedachten vorm te geven. Middelburg treden wij met bijzondere hoogachting tegemoet, omdat zijn bouwwerken herinneren aan een tijd perk in de geschiedenis, waarin w\j allen bewogen werden door dezelfde geestelijke krachten. Zij zijn getuigen van gemeen schappelijke geschiedkundige gebeurtenis- De wederopbouw van Nederland is een zaak. welke vóór alles de Uwe is. Wij ma tigen ons niet aan, U hierbij bevelen te willen geven.. Wij willen U hierbij helpen en raadgeven. Ik zou nu voor willen stel len, dat een centrale in het leven wordt geroepen voor den wederopbouw, welke in het bijzonder wordt belast met de verzorging van de monumenten der bouwkunst. De taak van deze centrale zou dan moeten zijn de geleden schade zoo snel mogelijk vast te stellen en goede plannen te ont- werp'en, opdat behouden blijft, wat de moeite waard is, om behouden te worden. Ik wil een verbindingsman aanstellen, die ervoor zal zorgen, dat alles wordt gedaan, wat gij noodig acht, in samenwerking met alle burgerlijke en militaire autoriteiten van Duitschland. Wanneer U uit onze houding wilt, op maken, dat wij U een genoegen willen dóen, dan is dit in zooverre juist, dat wij U welwillendheid willen toonen, niet in den zin van een beschermheerschap, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voornaamste reden is evenwel de eerbied, welke wjj hebben voor wat in het volk leeft en de- achting, wij koesteren voor de werke lijke uitdrukking van zijn in- nerlijke kracht. Door dezen geest bezield, staan wij tegenover het Neder landsche volk. Weest overtuigd, dat alles zal geschie den, wat door ons kan worden gedaan." RONDRIT. 's Middags maakte het gezelschap een rondrit over het eiland Walcheren en be zocht o.a. Veere. Toen men door dit heer lijke land reed, trok langzaam de indruk der verwoesting weg en men zag dan hoe ontzaglijk veel gelukkig behouden bleef. De heele reis door Westelijk Brabant en Zeeland versterkte dezen indruk. Slechts hier en daar heeft het oorlogsgeweld spo ren achtergelaten. Rustige, ongeschonden dorpen staan tusschen de weelderige vel den. Hier en daar is een stuk onvrucht baar geworden door de inundeering met zout water, daar zijn de boomen verdord en het land is grijs. Maar onafzienbaar zijn de groene velden met den rijpenden oogst. Overal leeft een vreedzame bevolking, aan wie de oorlog voorbijgegaan schijnt zonder sporen achter te laten. Hier bouwt men rustig verder. En daar, waar de bommen en granaten hun grijze en zwarte sporen hebben achter gelaten is een nijvere bevolking onder ac tieve leiders reeds hard aan het werk om op te ruimen en te bouwen aan den nieu wen tijd. Verhooging van de vergoeding voor inkwartiering. Naar Het Volk verneemt, zal de schade loosstelling, welke wordt uitbetaald aan de betrokkenen bij inkwartiering van mili tairen, worden verhoogd. Het bedrag is thans bepaald op 0.90 per dag. Vroeger werd 0.60 uitgekeerd. Het besluit is 1 Mei 1940 van kracht geworden, zoodat dus reeds over de geheele maand Mei 0.90 zal worden uitbetaald. Groene kruisbessen worden ingemaakt. Voor de groene kruisbessen bestaat onder de tegenwoordige omstandigheden slechts één afzetmogelijkheid, namelijk inmaken. In verband met de transportmoeilijkheden is besloten dat kruisbessen door een com binatie van pulpfabrikaten zullen worden ingemaakt. Voor de eerste week geldt een minimumprijs van 0.10, voor de tweede van 0.08 en voor de derde week van ƒ0.06 per kg., behoudens tusschen tij dsche wijziging. De kruisbessen moeten hard zijn; in dien er zachte exemplaren in voorkomen, heeft de pulpfabrikant het recht de party over te nemen tegen de helft van den prijs, meldt „De Tuinderij". De Duitsche troepen staan op rond 60 km. van Parijs. Op den rechtschen Duitschen vleugel en in het midden van het Duitsche aanvals front is het Fransche leger reeds versla gen en wordt het bij zijn terugtrekking rus teloos achtervolgd, zoo wordt van bevoeg de Duitsche- militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Reeds staan Duitsche troepen op rond 60 K.M. ten Noordwesten en ten Noord oosten van Parijs en snijden daar de toe gangswegen af. Op den linkschen Duitschen aanvals- vleugel wordt tusschen Reims en de Ar- gonnen nog verbitterd gestreden. Ver wacht moet worden, dat de sterke Duit sche druk ook. op deze plaats in de eerst volgende dagen zijn vruchten zal afwerpen. Het verschil tusschen 1914 en 1940 ligt in het volgende: 1. De Duitsche rechtervleugel grijpt ditmaal met' sterke strijdkrachten ten Westen van Parijs naar de Kanaalkust al daar en naar de monding van de Seine, terwijl hij in 1914 Oostelpk voorbij Parijs over de Marne naar het. Zuiden oprukte. 2. De Franschen, die reeds in den groo- ten vernietigingsslag in Vlaanderen en Artois drie legers en wel uitgesproken elite troepen, hebben verloren, staan dit maal volkomen alleen. 3. Duitschland kan ditmaal zpn geheele kracht op het Westelijke front concentree- ren, terwijl het in 1914 belangrijke strijd krachten naar het Oosten moest werpen om de Russen af te weren. Bovendien is door het actieve optreden van Italië in den oorlog tegen Frankrijk en Engeland een aanzienlijk deel der ge allieerde strijdkrachten naar het nieuwe front in Zuid-Frankrijk gezonden. Een principieele gelijkenis met de si tuatie van 1914 kan slechts in zooverre toegegeven worden, dat aan den eenen kant de Duitsche troepen met hetzelfde elan als in 1914 zegevierend voorwaarts stormen, terwijl aan den anderen kant de Franschen zich met dezelfde verbittering taai verdedigen. De toestand is thans ech ter zoo, dat tusschen de kust en Cham pagne twee Fransche legers reeds versla gen zijn. Prinses Irene gedoopt. Uit Londen komt, naar „De Heraut" schi-yft, het bericht, dat Prinses Irene daar den heiligen Doop ontvangen heeft. Prof. H. H. Kuyper voegt hieraan toe „Dit is een verblijdende tijding. Het lange uitstellen van den doop der Prinses heeft velen verwonderd en smart gedaan, vooral in deze zorgelijke tyden. Des te meer verheugt het ons, dat thans deze doopsbediening heeft plaats gevonden. Mo ge Gods genade de verbondsbelofte, in den doop haar bezegeld, bij haar opwassen en tot ryke vrucht voor haar doen zijn". Gamelin zou zelfmoord hebben gepleegd. Uit Frankrijk te Madrid aangekomen vluchtelingen deelen mede, dat de voor malige Fransche opperbevelhebber, Ga melin, zelfmoord heeft gepleegd Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Lange Viele 67, Tel. 617 Adm.: Klein Vlaanderen 24, Tel. 575 L VLISSINGEN Redactie en Adm Walstraot 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) O GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 O SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Het eerste Italiaansche legerbericht. Malta heeft het moeten ontgrid'n. Malta heeft het moeten ontgelden. Het eerste officieele Italiaansche leger bericht, gedateerd 12 Juni luidt als volgt: Te middernacht van den tienden Juru was de voorgenomen opmarsch van de strijdkrachten te land en ter zee en van de luchtstrijdkrachten geheel voltooid. Eenheden van bommenwerpers der Ita liaansche luchtstrijdkrachten, die dooi formaties van jachtvliegers vergezeld waren, hebben bij het aanbreken van den dag en bij zonsondergang hevige bombar dementen op militaire objecten op Malta met klaarblijkelijke resultaten uitgevoerd en zijn daarna ongedeerd naar hun bases teruggekeerd. Inmiddels hebben andere eenheden verkenningsvluchten boven het Noord-Afrikaansche rechtsgebied en de havens gemaakt. Aan de grens van Cyrenaica werd een poging van de Britsche luchtstrijdkrachten, Italiaansch rechtsge bied binnen te vliegen t verijdeld. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. Het Italiaansche leger zal onder Duitsch bevel optreden. Reuter meldt uit Londen: Gezaghebbende kringen in Londen constateeren, dat de Italiaansche strijdmacht uit 70 of 80 ge mobiliseerde divisies bestaat, dus 1%' mil- lioen man, alsmede een groote luchtmacht en marine. Dit beteekent ongetwijfeld een sterke toeneming van de vijandelijke strijd krachten. Het Itailaansche leger zal onder Duitsch bevel optreden. Men zal dus een doeltreffender Italiaansche actie moeten verwachten dan in den vorigen oorlog, toen de Italianen onder eigen leiding stre den. Het Italiaansche leger zou tegen verscheidene objecten kunnen worden ge bruikt, waaronder genoemd worden de Azurenkust, Corsica, Malta en Cyprus. Zuid-Afrika, Britsch-Itidië en Nieuw-Zeeland in oorlog met Italië. De zaakgelastigde der Zuid-Afrikaan- sche Unie te Rome heeft den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, op be vel van zijn regeering, zijn paspoorten aan gevraagd meldt Stefani. Hij verduidelijkte dat dit beschouwd moet worden als ver klaring van den staat van oorlog tusschen Italië en de Zuid-Afrikaansche Unie. Reuter meldt uit Simla dat de vice- koning van Britsch-Indië den staat van oorlog tusschen de regeering van Z. M. en Italië heeft afgekondigd. Verder heeft de eerste minister van Nieuw-Zeeland, Fraser, verklaard, dat Nieuw Zeeland in oorlog is met Italië vanaf Dinsdag 10 uur 30 Nieuw Zeelandschen tyd. DAGORDER VAN MUSSOLINI. De Duce heeft gisteren volgens Stefani den volgenden dagorder aan de Italiaan sche strijdkrachten gericht Op besluit van den Koning en Keizer neem ik van af heden het bevel op mij van de troepen, die op alle fronten strijden. Ik bevestig maarschalk Badoglio in de functie van chef van den generalen staf. Voorts bevestig ik in him resp. functies, onder de bevelen van maarschalk Badoglio, den maarschalk van Italië,' Graziani, als chef van den generalen staf van het leger, ad miraal Cavagnari als chef van den gene ralen staf der marine, generaal Pricolo als chef van den generalen staf der luchtvaart. Van af heden moeten wapens en geesten streven naar het doel Veroveren en over- Leve.de koning. Italianen brengen schepen tot zinken. Naar uit Durban in Zuid-Afrika wordt gemeld, zgn de Italiaansche schepen „Jeru salem" (8000 bruto registerton) en „Tima- vo" (7500 bruto registerton) na het ver iaten van ie haven door de bemanning tot zinken gebracht. Ambassadeurs uit Rome en Londen vertrokken. De ambassadeurs van Frankrijk en En geland bij het Quirinaal en het personeel der ambassades zijn gisteravond uit Rome vertrokken. Op het station waren ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken aanwezig. Met denzelfden trein reisden journalisten en andere Engelsche en Fran- :che burgers. De Engelsche ambassadeur begaf zich met zijn medewerkers naar Ancona, waar hij zich zou inschepen op het Italiaansche schip „Conté Rosso", dat naar een onbe kende neutrale haven zou vertrekken. De Italiaansche ambassadeur te Londen zal met zijn medewerkers en leden van de Italiaansche kolonie in Londen met een Engelsch schip naar dezelfde neutrale ha- en vertrekken als de leden van de Engel sche ambassade in Rome. Vanuit deze ha ven zullen zij dan naai- huis terugkeeren. Naar in journalistieke kringen te Londen verluidt, zou deze neutrale haven Lissabon zijn, meldt het D.N.B. Duizenden Italianen in Britsche gebieden gearresteerd, VERONTWAARDIGING IN ITALIë. Uit Londen meldt het 'D.N.B. Er is bevel gegeven tot arrestatie van alle in Enge land woonachtige Italianen. Een groot aantal werd reeds Maandagnacht gearres teerd. In Londen wonen ongeveer 7.000 Italianen. Ook in Zuid-Afrika heeft de politie in verschillende deelen van het land de Italianen gearresteerd. In Durban en Kaapstad zyn anti-Italiaansche betoogin- gen gehouden. Op Cyprus werden alle Italianen van dienstplichtigen leeftijd direct na de ver klaring van Mussolini gearresteerd. Het eiland is verduisterd. In Nieuw-Zeeland is een groot aantal Italianen geinterneerd. Ook in Australië worden Italianen gear resteerd. Voor de achtduizend Italianen, die op de suikerplantages in Queensland werk zaam zijn, zijn bijzondere maatregelen ge troffen. In Britsch-Indië werden ongeveer tweehonderd Italianen gearresteerd. In geheel Italië hebben de anti-Italiaan sche betoogingen en incidenten, waarmee in Engeland en Frankrijk de rede van Mus solini beantwoord is, een golf van veront waardiging verwekt. Terwijl, naar de „Giornale d'Italia" uit Londen verneemt, in politieke kringen aldaar de oorlogsver klaring met goed gehuichelde gelatenheid werd opgenomen, hebben zoowel in de Engelsche hoofdstad als in talrijke andere Engelsche steden gewelddadigheden tegen Italiaansche zaken en Italiaansche onder danen plaats gevonden. In de Londensche stadswijk Soho is het tot vechtpartijen en vuurgevechten geko men, welke de politie noodzaakten in te grijpen. Ook in Edinburg heeft de Britsche politie tegen de menigte moeten optre den. terwijl, in Liverpool verschillende aan Italianen toebehoorende zaken ernstig werden beschadigd. Uit Frankrijk heeft het blad berichten ontvangen over 900 arres taties in Marseille cn over demonstraties voor het Italiaansche consulaat te Bor deaux, waar de ruiten werden ingeslagen en de wapenschilden werden afgerukt. De „Giornale d'Italia" legt er den nadruk óp, dat de plutocratische rijken zeer zeker niet kunnen hopen door deze uitbarstingen den oorlog te winnen. Ten hoogste kunnen de Westelijke mogendheden er op rekenen na de nederlaag een gepeperde rekening te zullen moeten betalen. Italië houdt van alles nauwkeurig aanteekening en zal te gelegenertijd rijn rekening aanbieden. Vele handen maken licht werk In de hoofdstad is opgericht het Comité Amsterdam als onderdeel van het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat Voor de behandeling der zeer omvangrijke administratie hebben zich talrijke dames opgegeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1