STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes UIT DE PROVINCIE Laatste Berichten De werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschrevengeheel werkloos 383 mannen en 30 vrouwen, gedeeltelijk werkloos 6 mannen en vrouwen ,in werkverschaffing 412 mannen en vrou wen en niet werkloos 4 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 3046 bijgekomen, 202 afgegaan 412 over 836. Ook verbrand 1 In 't Nederlandsche rijdschrift voor Ge neeskunde schrijft dr. A. Snethlage alhier, bibliothecaris der afdeeling Walcheren van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, een ingezonden stuk, dat on der het opschrift „Onze bibliotheek is verbrand", luidt als volgt: „Op 22 April 1948 zouden wy het feit herdenken, dat onze bibliotheek 100 jaar geleden werd opgericht. Al wat in die eeuw aan medische werken, waaronder kostbaar antiek, moeizaam, bijeengegaard was, ging bij de ramp, die Middelburg den 17den Mei trof, verloren. Wy beginnen opnieuw! Een vriendelijk verzoek derhalve aan collega's, in het bijzonder aan collega's- bibliothecarissen, om, indien zij medische werken kunnen missen, mij deze te willen toezenden. Bij voorbaat myn hartelyken dank." REPETITIES HERVAT. In Middelburg komt men steeds meer teekenen tegen, dat het normale leven zfln gang weer gaat. Een symptoom hiervan is ook de hervatting der repetities door en kele muziekvereenigingen. Excelsior en Crescendo zullen weer geregeld hun oefen avonden houden. ZOO MAG EN MOET HET NIET! Wij vernamen van de meest betrouwba re zijde, dat herhaaldelijk door bepaalde schilders zeer hooge prijzen worden bere kend voor het inzetten van ruiten. Een ieder wordt echter aangeraden geen abnor maal hooge prijzen te betalen. Er is op het oogenblik weinig glas, maar van gemeen tewege is een flinke hoeveelheid glas ge distribueerd uit de in beslag genomen ia- ding van het schip „Unitas", dat thans na bij de stationsbrug ligt. Voor dit glas is een bepaalde prijs vastgesteld, volgens de gegevens, welke de lading vergezelden. De schilders hebben dus geen fantastische prijzen behoeven te betalen en zjj hebben ook geen enkel recht zelf dergelijke pry- zen te berekenen. Bovendien is dit verbo den. Niemand behoeft extra te verdienen aan het ongeluk van een ander. Als men denkt, benadeeld te worden, wende men zich gerust tot de bevoegde instanties, ook in het belang van de bona-fide schilders! Regeeringscredieten voor de getroffenen. Het verheugd ons te kunnen berichten, dat de kwestie van de regeeringscredieten aan de getroffen zakenlieden in Middel burg, niet alleen de volle aandacht heeft van het gemeentebestuur, maar ook van de betrokken autoriteiten in Den Haag. Van den directeur van het agentschap der Nederlandsche Bank te Middelburg, jhr. Van Nispen, vernemen wij, dat waar schijnlijk zelfs binnen niet al te langen tyd begonnen zal worden met het beschikbaar stellen dezer credieten. Zy dragen den naam van „regeerings-oorlogs-molest-cre- dieten". Ze zijn bedoeld als tijdelijk en moeten dienen ter overbrugging van den huidigen toestand na den tijd van straks, als alles weer normaal zal verloopen. Thans zijn de betrokkenen in den ouden zin van het woord niet credietwaardig voor de ge wone banken. Daarom springt de regee ring bij. De verleening van deze credieten waarvoor geen minimum en geen maxi mum is vastgesteld zal geschieden via de Stichting Zeeland en de Nederlandsche Bank. Elk geval zal ter plaatse beoordeeld worden. Als de huidige abnormale toe stand is overbrugd, zullen de gewone ban ken weer worden ingeschakeld. DE GOEDEREN DIT AMSTERDAM. Zooals te verwachten was, bood het pak huis in de Korte Giststraat geen ruimte genoeg voor alles, wat gisteren met de „Amsterdam Hl" was aangevoerd voor de getroffenen in onze stad. Het overgroote deel is dan ook naar een meer ruimte biedende lokaliteit gebracht, met name naar de Concert- en Gehoorzaal. Hier stonden reeds een groot aantal ijzeren ledikanten, welke in gebruik wa ren geweest dooi de aldaar gelegerde ma- rinemannen. De zalen bieden een bijzon der goede gelegenheid tot het sorteeren van de goederen en vlugge dameshanden zorgen voor kleeren en dergelijke, terwyl de mannen grootere stukken en pakken pver de afdeelingen verdeelen. Het K.V.V. bepaalt zich niet tot be paalde artikelen, maar overziet alles wat noodig kan zijn. Wy zagen wiegen, kin derwagens, kinderstoelen, kinderspeelgoe deren, conserven enz. enz. DE PROEF MET DE SIRENES UITGESTELD. Zy, die heden wachtten op het geluid der sirenes, die te één uur zouden worden be proefd, zullen niets hebben gehoord. De re den daarvan is, dat onvoorziene omstandig heden uitstel tot morgenmiddag, eveneens te één uur, noodzakelijk maakten. De gewijzigde toestand op den Dam. Reeds enkele malen schreven wy over de o.i. goede verandering op den Dam in het belang van de tijdelijke totstandkoming van een nieuw centrum met een markt plaats als voornaamste punt. Maar, zooals iedere medaille, heeft ook deze haar keer- zyde en dat was het verdwijnen van het plantsoen, dat door de toegewijde zorgen van hen, die met den aanleg en het onder houd belast zijn, ieder jaar mooier werd. Zelfs door particulieren afgestane bijzon dere heesters en boomen vonden er een liefderijke en deskundige verzorging. Het is te begrijpen, dat het voor bedoelde per sonen een zeer droeve taak was dit alles te verwijderen, temeer daar verschillende boomen en planten in den bloeitijd niet meer verplant konden worden en dus moes ten worden weggegooid. Toch restte den tuinlieden een klein deel en wel dat voor het monument. Daar wa ren aanvankelijk slechts graszoden neer gelegd, doch thans is men begonnen met een meer verzorgden aanleg. Het gras wordt omgespit, nieuwe vruchtbare aarde en mest worden opgebracht. Het gras kan dan opnieuw groeien, maar wordt afge wisseld door een dubbele rij begonia's. Een goede verbetering zal ook dit werk zijn. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 n.m. tot 8 uur n.m. Dames- en heerenrijwiel; glacé dames handschoen; kettinkje; armbandje; zwarte handschoen; rol inhoudende kaarten lucht beschermingsdienst; padvindersriem; cein tuur; zwarte kinderportemonnaie; rijwiel- reflector; koffer inhoudende onder kleeding; lorgnet in étui; gabardinen jas; 3 vellen nooddistributiekaart; koffer; vulpen; cos- tuum; 2 pakken luiers; distributie-stam kaart; huissleutel; vulpenhouder; distribu-, tiekaarten; 5 sleutels; koffertje met in houd; bruine kinderportemonnaie met in houd; 4 sleutels; portefeuille, inhoudende foto's; geldbeurs; distributie-stamkaart; 3 koffers; hondenpenning; bewijs van Ne derlanderschap; doublé kettinkje; tasch met foto-toestel; ijzeren geldkist; huissleu tels; rieten koffer; blikken doosje met scheergerei; 2 damesparapluie's; kinder bal; kinder armband je. Bij vinders: speelgoedhondje, L. van Berlekom. Noordbolwerk 9; vulpot lood, M. Flissebaalje, Nieuw Oostersche straat 50; damesportemonnaie met inhoud, W. van den Berg, Matroos Vliegkamp Veere; zeilschaar, J. Vreke, Jacob Cats- straat 27; vulpotlood, A. van Roon, Lange Viele 62; een paar dameskousen; C. de Looff, Oud Arnemuidsche pad 41; rood hondenriempje, C. de Munck, Winter- straat 8; dameshandschoen, J. de Klerk Seisweg 111; dames-armbandhorloge, R. Meijer, Jasmijnstraat 15; hondenpenning, Wed. Outermans, Zusterstraat 6; Belas- tingmerk, Gemeente-veldwachter Boek hout, Nieuw- en St. Joosland; kinderpor- temonnaie met inhoud, gemeente-veld wachter Boekhout, Nieuw- en St. Joosland; fluit, C. Nelle, Koestraat 5; wit laken, J. Koster, Klein Vlaanderen 32; dameshand schoen, Petiet, Bogardstraat 4; zilveren broche met steentje in het midden, M. Peute, Nieuwstraat 29; blauwe ceintuur van japon, L. Marys, Smidsbolwerk 18; Oud Hollandsche broche, T. van de Ran- son, Smidsbolwerk 5; blauwe dameshoed, Wed. Gel jon, Vlissingsche straat 5; groen jongensjasje, J. H. Goossens, Seisweg 1; roode mantelband, J. Bostelaar, Spanjaard- straat 39; Blauwe band van regenjas, C. Moes, Spuisstraat 16; grijze kat, assyl, Noordweg; étui met moersleutels, C. Ha melink, Leliestraat 22; zilveren dameshor loge met kettinkje, Segeersweg 36; pad vindersriem, J. Krijger, Brakstraat 38; bruine glacé dameshandschoen, R. Jacob- son, Lange Delft 123; heerenportemonnaie, M. Jobse, Duinweg V 58, Oostkapelle; 1 paar gymnastiekschoenen, I. J. Deïst, Lombai dstraat 23; koopmansbeurs, P. J. Willemse, Lange Geere 52; belastingmerk in étui, J. Labruyere, 't Zand W 162; zil veren armband, J. Pransoo, Veersche sin gel 148 (kinderzorg)mantelceintuur, A. Kelder, Loskade 25; zwarte vulpen, Post kantoor, Noordstraat; hondenpenning, J. de Kam, Nieuw Oosterschestraat 19; rose kinderrokje, G. Provoost, Seisweg 252; kosteloos belastingmerk, Beenhouwerssin gel 41; nikkelen sigarettenkoker, Hendrik 'l'issink, Veere (Sluis) B 12; zonnebril, N. Peeman, Molstraa* 17; grijze mantelband, J. Mesu, Zuidsingel 62; hangslotje, Mej. Gillissen p/a de Wolff, Koepoortstraat 18; foto, M. Hubregtse, Eigenhaardstraat 19; rol blauw papier, J. Groosman, Korte Delft 26; hondenpenning, C. Gel jon, Zusterstraat 39; belastingmerk in étui, J. P. F. Geers, Nieuw-Oosterschestraat 10; rozenkrans, M. Leonhard, Wal 24; kin derportemonnaie met inhoud, L. Bos- schaard, 't Zand, Breeweg D 231belas tingmerk in étui, J. M. Waterman. Rust huis Molenwater; zwarte damestasch met inhoud, D. Rijkse, Segeerssingel 74, porte- monnaie met inhoud, Magazyn De Lelie K. Delft; glacé dameshandschoen, I. den Hollander, N. Oostersche straat 24; blau we zeemlederen handschoen, Oude Vlis singsche weg 51; hondenpenning, L. Vroeg- op, Koestraat 5; colbertjasje met inhoud, H. Vos, Korendijk 48, Sergeant Gooren, school Segeersstraat (Goedbloed). porte feuille met inhoud; waschhandje met in houd, o.a. distributie-stamkaarten, Mervel, W.A.R., Dwarskaai 8; portemonnaie met inhoud, L. Mondeel, Meidoornlaan 18; lig stoel en zetel, P. Schunselaar, Dam 63; gouden kettinkje, M. Willems, Achter 't Hofplein 23; bijbeltje, C. Wondergem, Noordstraat A 64, Arnemuiden; handkar, A. de Voogd, Walensingel 15; actetasch, C. Geervliet, Lazerijstraat 6; bril, M. Ros kam, Korte Noordstraat 34; bruine meis jesmantel, Theo Fondse, Korte Geere 40; lederen geldbeursje met inhoud, Mej. Joh. Brouwer, Groote Abeele 20; bruin hondje, Hayman, Achtersingel 87; ring met zes sleuteltjes, G. Kasander, Karelsgang 40; alpacca armband, M. Wondergem, Pen- ninghoeksingel 19; opschuif ladder, L. Roo- se, L. Giststraat 1; kanarievogel, J. Theu- ne, Veersche singel 6; linnengoed, A. Don- dijn, Spanjaardstraat 44; zilveren collier met hanger, M. J. Pluijmers, Zusterstraat 41; blauwe autostep, Mej. Step, Dwars straat 7; bosje sleutels, P. Besuyen, Kou- dekerksche weg C 32; wit kindertaschje met inhoud, Truus Joziasse, Breestraat 55; reservewiel van een auto met band, Coöp. Walcheren, Nieuwe poort; wit krul-hondje, A. v. d. Reest, Dam 12; boek, betr. boek houden, F. J. J. van Makkelenberg, Na- dorstweg 10; zilveren oorbel, Wim v. d. Berge, Hendrikstraat 3; driehoekig line- aal, L. Joosse, Hoogstraat 19; armband horloge, Wilhelmina van Heyl, Simpelhuis- straat 20; heerenjas, A. A. Varel, Vlis singsche straat 16; bruine kinderportemon naie met inhoud, J. v. d. Driest, Lange Viele 66; naaimachine, J. Labruyere, 't Zand D 157; grijs vest E. v. d. Mijle, Dam 1; dolkmes, W. Willemse, Oude Veersche weg 25; 2 balen boerenkleeding, P. J. van Riel, Segeersweg 12; heerenhandschoen, R. Lauret, Klein Vlaanderen 11; ceintuur, W. Roskam, Korte Noordstraat 14; zeem lederen dameshandschoen, Ina de Kam, Iets over het speruur en het houden van vergaderingen. In opdracht van den Ortskommandant deelt de Commissaris van politie mede dat vanaf morgen, 12 Juni 19^0 het politieuur te Vlissingen, d.w.z. het uur waarop de menschen zich niet meer op straat mo gen bevinden, is gesteld op 2S.S0 uur. Voor de jeugd onder den leeftyd van 16 jaren blijft het politieuur op 22 uur bepaald, dus het tijdstip dat tot en met heden voor iedereen geldend was. Ook het sluitings uur der café's is nu bepaald op 23.30 uur. Voorts deelt de Commissaris van po litie mede dat de Ortskommandant hem heeft opgedragen ter algemeene kennis te brengen dat aanvragen voor het houden van vergaderingen of bijeenkomsten tot hem (Commissaris van politie) moeten worden gericht. HOOGWATER TE VLISSINGEN. Juni. Woensdag 12 7.23 19.38 Donderdag 13 E.K. 8.22 20.41 Vrijdag 14 9.30 21.43 Zaterdag 15 10.40 23.06 Zondag 16 11.50 Maandag 17 0.14 12.49 18 1.10 13.44 Voor de getroffenen. GOES. Naar men ons mededeelt zal de buurtvereeniging Lange Vorststraat 50 beschikbaar stellen aan het „Comité tot leniging van den nood door oorlogsschade te Goes". Veertigjarig jubileum Mej. H. Th. Roskes. GOES. Het was Zondag 9 Juni, 40 jaar geleden dat mej. H. Th. Roskes zich aan het werk van de Herv. Zondagsschool „Maranatha" heeft gegeven, en bestuur en personeel meenden, dat, ondanks de donke re tijden die we doorleven, deze dag niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Het was dan ook een goede gedachte om tusschen de twee Zondagssehooluren alle kinderen te verzamelen in de ruime school- gang opdat zij mede getuige zouden zijn van deze eenvoudige huldiging. Vol verwondering vroeg de jubilaresse aan haar collega's: „Waarom blijven die kinderen allen hier?", doch het antwoord bleef ontwijkend.'Het grappige was n.l., dat niemand den datum wist, terwijl ze er op het moment zelf niet aan dacht. Een hals starrige onderzoeker bleek evenwel succes te hebben gehad. In vriendelijke bewoordingen heeft de heer W. C. de Beste, 2e voorzitter, mej. Roskes toegesproken en haar dank ge bracht voor het veie werk in al die jaren geheel belangeloos verricht, voor de Zon dagsschool, aan de kinderziel. Niet minder dan, globaal genomen, 40 x 25 is 1000 kinderen (het werkelijke getal is veel aan zienlijker) hebben een jaar lang Bybelsch onderwijs genoten, is den Heiland van zon daren gebracht. Vele jaren verzorgde zy het omslachtige werk van de gelden en had ook in de voorbereidingen van het Kerstfeest het grootste aandeel. Hij hoop te, sprekend namens alle medewerkenden, dat mej. Roskes nog niet „met pensioen" zou gaan, doch dat zy zich zou blijven geven aan het werk onder de kinderen. Daarna werd haar de bekende zegen bede uit Ps. 134 toegezongen en het was ontroerend al die kinderstemmen te hoo- ren, de hoofden opgeheven tot hun juf frouw, die ze allen Kennen, en waarvan ouders en misschien nog wel grootouders tot de oud-leerlingen behooren. N-mens het personeel werd mej. Ros kes daarna als herinnering een keurige damesfauteuil aangeboden, terwijl één der jongste leerlingen bloemen aanbood. In enkele treffende woorden heeft mej. Roskes ontroerd gedankt voor deze vrien delijke daad. Ze dankte God, dat Hij haar heeft willen gebruiken en verzekerde dat ze er niet aan denkt om het werk neer te leggen. Ze hoopt dit nog lang te mo gen doen, wanneer haar gezondheid dit toelaat, totdat God Zelf haar oproept. Hierna was deze korte plechtigheid ten einde, waarna de jubilaresse nog van ver schillende kanten hartelijk werd gelukge- wenscht. CORRESPONDENTIE. De bestrijding der werkloosheid. Inzender van het stuk onder dezen titel, wordt verzocht zijn naam op te geven. Ano nieme bijdragen kunnen wij niet opnemen. Red. Prov. Zeeuwsche Crt. Bree 21; zilveren manchetknoop, G. Bou- wens, Wagenaarstraat 16; rozenkrans, C. C. M. M. Barends, Lange Noordstraat 60; sleutel. H. Hendrikse, Korte Giststraat 8; ransel met gasmasker, M. Berger, Zuster straat 34; damesarmbandhorloge, L. A. M. de Paauw, Achter de Houttuinen 48; melkbus, P. Wisse, Veersche weg 53; lin nen zakje met inhoud, M. Aarnoudse, Le liestraat 2; paar glacé heerenhandschoe nen, Rozenstraat 41; roode autoped en barometer, J. Houmes, Dam 29; electrisch scheerapparaat, C. Gokkes, Bleek 11; vul pen, B. Leijns", Vlissingsche straat 11; gouden ring met monogram, Kentink, Seisweg 182; Hollandsche herdershond, H. L. Wisse, Veersche weg 126; pakje met in houd, J. Jobse, Noordweg 116; belasting merk, T. Rovers, Korte Noordstraat 17; fantasie broche, C. Acda, Vlissingsche straat 10; horloge met ketting, H. N. Des- pinois, Rozendwarsstr.; vloerkleed, Spar- rentak, Dampoortstraat 7; kinderarmband je, P. van Maaren, Bleek 17. N.B. Indien bij één der vinders voor werpen worden afgehaald, geve men hier van terstond kennis aan het bureau van politie te Middelburg. Dr. Seyss-Inquart bezoekt Zeeland. Heden heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, dr. Arthur Seiss-Inquart met zijn gevolg en den secre taris-generaal van binnenlandsohe zaken, waarnemend hoofd van het departement, dr. K. J. Frederiks een bezoek aan Zeeland gebracht. Verwelkomd in de provincie door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, werd in enkele auto's naar Middelburg gereden, waar het eerste bezoek werd gebracht aan den tijde- lijlcen zetel van het provinciaal bestuur in het gebouw van bet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in de Wagenaarstraat. Te half twee volgde een bezoek aan den burgemeester van Middelburg in diens wo ning aan den Dam. Verder stond o.a. nog een bezoek aan de verwoeste Abdijgebou wen en de Markt op het programma. FRANSCHE MILITAIREN VINDEN HUN LAATSTE RUSTPLAATS OP DOMBURG. DOMBURG. Toen het Roode Kruis tijde lijk op Westhove en Zonneveld was geves tigd, zijn aldaar verschillende Fransche mi litairen gestorven. De gemeente Domburg heeft op de begraafplaats ter beschikking van het Roode Kruis een stukje grond af gestaan, dat door de R.K. geestelijken is gewijd. Hierin rustten reeds negen Fran sche militairen. Hedenmox'gen is de tiende die in Vlissingen was overleden hier begra ven. De kist met het stoffelijk overschot was gedekt met de Roode Kruisvlag en werd gedragen door leden van de transportkolormie van het Roode Kruis uit Vlissingen. Kapelaan van Niekerk uit Vlissingen verrichtte de absoute. Hierna legde een verpleegster de helm van den overledene bij de kist en strooide bloemen op het graf van dezen militair en zijn kameraden, die hem in den dood waren voorgegaan. De leden van de transportkolonne wier pen aarde op de kist en brachten een laat- sten groet. Dokter Jens dankte namens het Roode Kruis voor de bewezen eer. DE OESTER- EN MOSSELCULTUUR. Binnenkort zullen voorzieningen worden getroffen. Voor de oestercultuur is de situatie nog niet geheel duidelijk. De moeilijkheden van den stx-engen winter, die wij gehad heb ben, werken nog na. Voor deze cultuur zullen binnenkort enkele voorzieningen worden getroffen, meldt de N.R.C. De z.g. pannencultuur zal worden bevorderd door de beschikbaarstelling van een bepaald bedrag voor dakpannen, waarop de oes- tex'kweekei's de diei'en kunnen uitzetten. De mosselcultuur kan zeer belangx-ijk wor den, vooral omdat mosselen zoo eiwitrijk zijn. De propaganda voor het eten van mosselen in den afgeloopen winter heeft reeds belangrijke toeneming van het ver bruik tengevolge gehad cn het ligt in het voornemen deze - px-opaganda voort te zet ten; mede omdat door het- eten van mos selen het publiek een zeer vitaminenrijk voedsel tot zich neemt. Veertig jaar bij het onderwys. De heer P. J. F. van den Heuvel, hoofd der R.K. school A, te 's-Gravenhage, her dacht gisteren zijn veertigjarige werk zaamheid bij het onderwijs. Hy is geboren te Venray en was onderwijzer te Lichten voorde, Wervershoofd en Alkmaar. In 1910 werd hij hoofd der R.K. school te Middel burg, in 1922 te 's-Gravenhage. Tydens zyn verblijf te Middelburg, nam hy een vooraanstaande plaats in het R. Kath. po litieke leven in Zeeland. BEHOUD VAN DEN HOUTOPSTAND. Artikel 7 der bodemproductiebeschik- king 1939 is gewijzigd in het belang van den houtopstand. De gewijzigde alinea's van genoemd artikel luiden nu als volgt: De gebruiksgerechtigde van den grond, waarop krachtens een vergunning een bosch of anderen houtopstand geheel of gedeeltelijk is geveld of gerooid, is ver plicht een gelijke oppervlakte als werd ontbloot, overeenkomstig de hem door den productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt te geven aanwijzingen bin nen een door dezen te stellen termijn na het vellen of rooien te bebosschen. Van deze verplichting kan de productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt onthef fing verleenen. Het is verboden aan bosschen en andere houtopstanden handelingen te verrichten, welke ten gevolgde kunnen hebben, dat hout op stam wordt gedood. Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Dina Kloosterman, 52 j. AAGTEKERKE. Van 18 Juxii. Overleden M. Provoost, .84 j., weduwe van A. Goedbloed. Bevallen E. Maljers, geb. Maljaars, d. OOSTKAPELLE. Van 1 tot 8 Juni 1940. OVERLEDEN: Abraham Wattel, 85 j., wedn. van S. Midavaine J. Bo3telaar, 82 j., wedn. van L. Besuijen. KORTGENE. GetrouwdGerard Welleman, 23 j. en Sara Adriana Rooze, 21 j. (A.A.) Geboren Abraham Pxeter, z. v. Jan Ma- rinus van de Plasse en Maria Christina Abrahamse. WISSENKERKE. GetrouwdHubrecht Wavexyn, 42 j. en Jozina Cornelia Schippers, 36 j. Johannes van Oosten, 29 j. en Pieternella Elisabeth Koole, 27. j. (A.A.) Geboren Jacobus Pieter, z. v. Marinus Koole en Pietexmella Begthel. Wilhelmina Pieternella, d. v. Maarten Eduard de Kam en Janna Leendertse. De rede van president Roosevelt. In zijn aangekondigde redevoering te Charlotteville (Virginia) heeft president Roosevelt o.a. verklaard: Volk en regeering van de Vereenigde Staten hebben het bericht over de Itali- aansche deelneming aan den oorlog met het grootste leedwezen en ernstige verontrus ting vernomen. De sympathieën van de Amerikaansche republieken staan aan den kant van de geallieerden. De Ver. Staten zullen twee duidelijke richtsnoeren volgen: zij zullen den geallieei'den de materieels hulpbronnen der Ver. Staten ter beschik king stellen en tevens het gebruik van de ze hulpbronnen bespoedigen, opdat de Ver. Staten op het Amerikaansche continent zelf de uitrusting en het matei-iaal be zitten, welke zijn opgewassen tegen elk gevaar en eiken verdedigenden taak. Roo sevelt verzocht de Amerkaansche burgers aan dezen taak mede te werken. In het tweede deel van zijn rede uitte Roosevelt veiavijten tegen Italië. ARGENTINIË STAAKT NORMALE POSTVERKEER NAAR EUROPA. Het D.N.B. meldt uit Buenos Aires: Wegens den xxiexiwen toestand, ontstaan door Italië's deelneming aan den oox-log en het wegvallen van de Italiaansche scheepsverbindingen, hebben de posterijen de staking gelast van het brief- en pak- ketverkeer langs den ouden weg naar Europa. Bij wijze van uitzondering wordt post toegelaten voor Midden- en Oost- Europa, welke verzonden wordt via Noord-Amerika, Japan en Rusland. Via Engeland worden slechts zendingen voor den Balkan en het Nabije Oosten onder eigen risico verstuurd. Naar verluidt, is het ministerie van buitenlandsche zaken ook voornemens, het scheepvaartverkeer naar Europa onder Argentynsche vlag te staken. PROCLAMATIE VAN DEN TTALIAANSCHEN KONING. Stefani meldt uit Rome: De Koning- Keizer heeft tot de Italiaansche troepen in de zóne der krijgsverrichtingen de vol gende proclamatie gericht: „Als opperbevelhebber van alle strijd krachten te land, ter zee en in de lucht, neem ik weer, evenals25 jaar geleden, overeenkomstig de gevoelens en de tradi ties van myn Huis, mijn plaats onder U in. Aan den chef der regeering, Duce van het fascisme, eersten maarschalk van het rijk, vertrouw ik het bevel toe, over de troepen aan alle fronten. Mijn eerste ge dachte is bij U, nu gij met mij de diepe gehechtheid en totale overgave aan ons onstervelyk vaderland gaat deelen, en gij U opmaakt om met het verbonden Duitschland het hoofd te bieden aan nieu we moeilijke bepx-oevingen, met het on wankelbare vertrouwen, die moelykheden te boven te komen. Soldaten te land, ter zee en in de lucht, vereenigd met U op een wijze als nog nooit het geval was, ben ik er zeker van, dat L - dappex-heid en de vaderlandsliefde van het Italiaansche volk opnieuw aan onze roemvolle wapenen de overwinning zullen weten te verzekeren. Zóne der krijgsverrichtingen, 11 Juni 1940, 18e jaar van het fascisme. Victor Emmanuel." WEER EEN TRANSPORT KRIJGS GEVANGENEN UIT DUITSCHLAND IN NEDERLAND TERUG. Vaxxochtend is in Enschede weer eexx transport Nederlandsche kiijgsgevangenen aangekomen. De ongeveer 1700 soldaten waren gistex-middag met een goederentrein uit Neubrandenburg in Mecklenburg ver trokken, waarna zij via Hamburg naar Enschede waren gereisd. Ongeveer 800 soldaten bleven in Enschede, de rest werd direct doorgezonden naar Almelo. In Enschede was de ontvangst door de bevolking weer buitengewoon geestdriftig. Na de medische keuring gebruikten de mi litairen in het Volkspark een maaltijd. Vervolgens werden zij naar de badhuizeix gebracht, waai* zij van schoone onderkiee- ding werden voorzien. Vervolgens zijn zij bij de burgerbevolking ingekwartierd. Al len zagen zy er zeer goed uit. Zij waren vol lof over de ondervonden behandeling. Be halve de militairen bevonden zich ook vier burgers bij het transport ,die eveneens in het kamp van Neubrandenburg hebben vertoefd. Onder hen bevond zich de Am- sterdamsche sportjournalist M. J. Adriani Engels, die zich by het uitbi'eken van den oorlog in Luxemburg bevond. RADIO-RUBRIEK WOENSDAG 12 JUNI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. V.A.R.A.-Uitz. 10.00—10.20 V.P.R.O. 8.00 Ber. A.N.P., gram., 10.00 Morgenwij- Zang met piano. 4.30 Gram. 5.00 Ber. 11.20 Orgelspel. 12.00 Esmeralda. 12.45 Ber. A.N.P. 1,001.45 Sylvia-Amusements- orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Verkorte opera „Faust" (gr.pl.). 3.00 Officieele me- decleelingen, event, gram, 4.00 Voor do kin deren. 4,30 Zang met piano. 4.45 Kinder- leesclub. 5.00 Rosian-ork. 6.00 Ramblers. 6.40 Letterkundig overzicht. 7.00 Volks zang. 7.30 Officieele mededeelingen, event, gram. 8.00 Ber. A.N.P. 8.10 Mededeelingen. 8.15 Puzzle-uitz. 8.30 V.A.R.A.-ork. 9.00 Radiotooneel. 9.25 V.A.R.A.-ork. 10.00 Ber. A.N.P. KOOTWIJK, 1875 M. A.V.R.O.-Uitz. 11.15—11.30 nm. Ber. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Gram. (9.00—9.15 Ber. Fransch). 10.00 Morgemvyding. 10.15 Gewijde muz, (gr.pl.)10.30 Renova-sep- tet (opn.). 11.15 Ber. Engelsch. 11.30 Om- roepork. 12.30 Bex*. Di ,sch. 12.45 Bex*. A.N.P., event, gram. Ï.Ou A.V.R.O.-Amuse- mentsork. en solist. 1.45 Ber. Fransch. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Omroepoi*lc. en solist (In de pauze „Fietsherinneringen uit de oude doos", causerie). 3.15 Ber. Fransch. 3.30 Cello en piano. 3.50 Reportage. 4.05 Zang met piano. 5.45 A.V.R.O.-Amuse- mentsork. en solist. 6.15 Bex*. Engelsch). 7.00 Verkorte operette „Das Dreimaderl- haus" (opn.). 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Bex*. Engelsch. 8.30 Ber, A.N.P. 8.45 Gram. met toel. 9.15 Ber. Engelsch. 930 Solistenconc 1000 Br. Duitsch. 10.15 Berichten A.N.P., 8lu> ng. 11.15—11.30 Ber. Fransch,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2