Provinciale Zeeuwsche Sonant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 12.000 ex, waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 130 MAANDAG 10 JUNI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W, den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 ceni oö' week o» 2-30 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1 50, iedere regel mee 30 cent. Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1-5 regels 0.50, iedere regel meer 10 et, (max. 8 regels). Dit nummer bestaai uit twee biaaen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARD E; INGESTELD DOOR DE V E R EE NI G I N G „D E NED^RL ANDSCH E DAG B L A D P E R S"- Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitschland teruggekeerd. Groote blijdschap over de behouden thuiskomst. Zondagochtend om 5.07 is de eerste trein met 1S70 Nederlandsche krijgsge vangenen uit Duitschland te Enschede 'binnengeloopen. De trein bestond uit 45 wagens. Ondanks het vroege uur waren zeer velen aanwezig om de soldaten te be groeten. Ook in andere grensplaatsen arriveerden gisteren treinen met krijgsgevangenen. Te Oldenzaal kwam des morgens een trein uit Bentheim, met ongeveer 1650 Neder landsche krijgsgevangenen. Dit transport reed door naar Almelo. Des middags liep een tweede extra-trein het station Olden zaal binnen, komende uit de richting Stet tin, met totaal 2183 krijgsgevangenen. Hiervan bleven er 1000 te Oldenzaal, ter wijl de overigen naar Hengelo vertrokken.' Daarna volgde nog een derde trein met 1400 Nederlanders, die in de omgeving van de Oder waren geïnterneerd. Bij aankomst te Oldenzaal werden alle krijgsgevangenen in het ziekenhuis onder zocht, waarna zij gelegenheid kregen om te baden en van nieuw ondergoed werden voorzien. De soldaten, die uit alle deelen van ons land afkomstig zijn, waven over de behan deling in Duitschland zeer tevreden. Ook in Arnhem zijn gisterochtend 1720 krijgsgevangenen aangekomen. De man schappen werden in „Musis Sacrum" ont vangen. Een transport van 1200 man dat te Zevenaar uit den trein stapte, mar cheerde door naar Doesburg, waar de re gistratie zou geschieden. Uit Enschede meldt men nog omtrent den terugkeer van den eersten trein met de lang verwachte Nederlandsche soldaten die uit Duitsche krijgsgevangenschap zijn ontslagen, dat deze trein bestond uit 45 goederenwagons. Zoodra ze de eerste hui zen op Nedez-landsch gebied hadden be reikt, hieven de soldaten een gejuich aan, zoodat de bewoners al spoedig van hun komst op de hoogte waren. Het vroege uur ten spijt stroomdén de menschen naar het station om de jongens te verwelkomen. De soldaten stapten groepsgewijze uit. Verschillende Nederlandsche hoofdofficie ren, alsmede burgerlijke autoriteiten, wa ren ter verwelkoming aanwezig. Met het verlaten van den trein was ge- ruimen tijd gemoeid, daar de inzittenden van eiken wagon op verzoek van de be geleidende Duitsche officieren eerst moes ten worden genoteerd. Daarna marcheer de groep voor groep naar het dichtbij gele gen volkspark. In hagen stond het Ensche- desche publiek langs den weg, dat zoodra de eerste groep passeerde, een luid gejuich aanhief, hetwelk door de soldaten even enthousiast werd beantwoord. Blijdschap over de behouden terugkomst in het vader land was op aller gelaat te lezen. Het publiek, dat nog voortdurend aan groeide, juichte elke groep even geestdrif tig toe. Het was naar alle soldaten later verklaarden een buitengewoon hartelijke en spontane ontvangst, welke diepen in druk op hen had gemaakt. Bovendien had den het gemeentebestuur en de burgerij van Enschede lal het mogelijke gedaan om de terugkeerende krijgslieden goed te verzorgen. In het volkspark werden direct sigaretten rondgedeeld, terwijl allen een krentenbol en een beker soep ontvingen. Toen de groote ketels soep arriveerden ging er een hoera op. Bovendien werden aan allen briefkaar ten verstrekt, waarop ze hun familieleden van him terugkeer in kennis konden stel len. Deze kaarten, welke op het terrein aan een "tafel konden worden gedeponeerd, werden gratis per eerste gelegenheid ver zonden. Enkelen gaven bovendien tele grammen af, welke direct naar het post kantoor werden gebracht, dat des Zon dags tusschen 8 en 9 uur voor telegrafisch eer is geopend. Vele families vingen dus reeds vroegtijdig het heuge lijke nieuws van him komst. De teruggekeerde krijgsgevangenen ver klaarden in Duitschland zeer voorkomend behandeld te zijn. Zij hadden echter be hoefte aan schoone onderkleeren, waarin in Enschede echter onmiddellijk werd voor zien. Ze werden eerst aan een medische keuring onderworpen door eenige officieren van gezondheid en een aantal dokters van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Vervolgens werden zo naar de diverse badhuizen gebracht, waarna de inkwartie ring bij de Énschedesche burgerij volgde. De 1870 krijgsgevangenen welke te En schede aankwamen! waren Zaterdagmor gen om 10 uur uit een kamp bij Berlijn vertrokken. Hun was medegedeeld, dat ze naar Enschede zouden gaan, welk bericht groote geestdrift verwekte. Reeds cenige da..en geleden was hun gezegd, dat zij eer lang zouden vertrekken en allen hadden m°t smart op de aankondiging daarvan gewacht.., In de goederenwagons, waarin ze werden vervoerd, waren banken aange-' bracht. Onder de krijgsgevangenen bevon den zich soldaten, korporaals, sergeants en vaandrigs, hoofdzakelijk afkomstig van de .grensbataljons. Voorts eenige matro zen van Ameland en Schiermonnikoog. De officieren,'waren in een apart kamp on dergebracht. Successievelijk zullen de sol daten naar hun haarsteden vertrekken. Ook officieren teruggekeerd. In den loop van Zondagavond is, ge heel onverwacht, te Enschede nog een tweede trein met ontslagen krijgsgevan genen uit Duitschland te Enschede aange komen. In dezen trein, welke uit personenrijtui gen bestond, bevonden zich vierhonderd officieren en vijftig manschappen. Door de te Enschede getroffen maatregelen kon den allen onmiddellijk ingekwartierd wor den. De stemming onder de officieren was uitstekend. De Duitsche opmarsch in Frankrijk vordert snel. Vliegtuigmoederschip „Glorious" in den grond geboord. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zondag mede: „In den vierdaagschen slag in het gebied van Somme en Oise hebben Duitsche in fanterie- en pantserdivisies in nauwe sa menwerking met de luchtmacht sterke vij andelijke strijdkrachten, vernietigd en an dere, die voor een deel vast in den strijd waren gebracht, tot den terugtocht ge dwongen. De pöging van "den vijand, den Duitschen aanval tot lederen prijs tot staan te brengen, is mislukt. In de richting van de beneden Seine zgn achterwaarts lig gende vijandelijke verdedigingslinies door broken en uitgebreide opslagplaatsen en voorraden van den tegenstander buitge maakt. De luchtmacht heeft de operaties van het leger ten zuiden van de Somme on dersteund. Stellingen van artillerie en luchtdoelgeschut en colonnes van alle soor ten zijn gebombardeerd, concentraties van troepen en pantserafdeelingen verstrooid. Verder naai' het oosten, achtervolgen onze divisies den vijand. Aan weerskanten van Soissins is de Aisne 'onder strijd overge trokken. Zondagmorgen vroeg is ook op andere deelen van het Duitsche front in Frankrijk de 'aanval ingezet. (Men raadple ge het kaartje op de le pag. van het 2e blad. Red.) De luchtmacht heeft de haven van Cher bourg opnieuw met succes aangevallen. Verscheidene vliegvelden ten noorden en ten zuidoosten van Pangs, alsmede straat wegen en spoorwegen ten noordwesten van Parijs zijn gebombardeerd. De vijand ver loor Zaterdag in totaal 58 vliegtuigen en een kabelballon. Negenendertig dezer vlieg tuigen zijn by luchtgevechten, dertien door luchtdoelgeschut neergeschoten. De rest is op den grond vernield. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Duitsche zeestrijdkrachten, waar onder de beide slagschepen „Gneisenau" en „Scharnhorst" zijn op de Noordzee opge treden, ter ontlasting van do bij Narvik strijdende troepen. Daarbij zijn op 8 Juni door een eskader het Engelsche vliegtuig schip „Glorous" (22.500 ton) en een vijan delijke torpedojager in den grond geboord. Een tweede eskader vernietigde het 21.000 ton groote troepentransportschip „Orama" het Engelsche marinetankschip „Oil Pi oneer" (9100 ton) en een modernen duik bootjager. Het eskader maakte verder ver scheidene honderden gevangenen. De eigen strijdkrachten zetten haar operaties voor*. Ook in den nacht van 8 op 9 Juni hee.^ de vijand boven West-Duitsch gebied ge vlogen. Schade van militairen aard is niet aangericht. Het zou niet meer boteren tusschen Londen en Parijs. Het Italiaansche persagentschap Stefa- ni publiceert een belangwekkend bericht van zijn 'correspondent te San Sebastian over een dringend verzoek om .hulp, dat Parijs'tot Londen hééft gericht. Volgens dit bericht heeft minister pre sident Reynaud, onder den druk van be paalde parlementaire groepen en zelfs van president Lebrun van de regeering te Lon den verlangd, dat terstond groepen pant serwagens en luchtafweergeschut zouden worden gezonden. Engeland heeft daarop Frankrijk laten weten, dat het niet in staat is aan dit dringend verzoek om hulp te voldoen, daar het al zijn strijdkrachten beslist noodig- heeft voor zijn eigen verde diging.alsmede die van zgn imperium. Volgens hetzelfde Stefani-bericht ma ken de Britsch-Fransclie betrekkingen een kritiek stadium door. Het afzijdig blijven van Frankrijk heeft in het leger, alsmede bij de bevolking, groote ontstemming ge wekt. Verscheidene vooraanstaande politi ci hebben tegenover Reynaud, maarschalk Petain en zelfs ook den Franschen presi dent Lebrun, uiting aan deze ontstemming gegeven. Ook Noorwegen staakt de vijandelijkheden. Brltsche en Fransche troepen zouden terugtrekken. Koning en regeering moeten het land hebben verlaten. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Het Zweedsche telegraafagentsehap ver strekt het volgende bericht van het Noor- sche Telégraafagentsehap Het Noorsclie opperbevel deelt mede Het Noorsche op perbevel heeft bevel gegeven dat de vijan delijkheden Zondagnacht om 24 uur ge staakt moeten worden. Onderhandelaars zijn onderweg. Het Zweedsche Telegraafagentsehap meldt verder Zondagavond deden in Noor wegen en in Zweden geruchten de ronde, volgens welke de Britsche en Fran.sche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug te trekken en de Noorsche koning en de Noorsche regeering zich niet meer in het land bevonden. Het Zweedsche Tele graafagentsehap verklaart in verband hier mede van gezaghebbende Noorsche kringen vernomen te hebben, dat hot ■waarschijnlijk is, dat deze berichten waar zijn. Hier en daar hoort men de meening verkondigen, dat Koning Haakon en zijn regeering zich wellicht naar Finsch gebied hebben begeven. Tot dusver zijn hierover echter in Noorsche kringen te Stockholm geen nauwkeurige mededeelingen te ver krijgen. VOLDOENING TE STOCKHOLM. „De oorlog in het Noorden van Europa is geëindigd". Dit bericht heeft in politieke kringen te Stockholm geweldig opzien ge baard en tevens onmiskenbare voldoening gewekt, meldt het D.N.B» Men is hier van meening dat het b.esluit van- het Noorsche opperbevel vooral is ingegeven door het besef dat zelfs wanneer men plaatselijke successen in den sector van Narvik had kunnen behalen, dit op het verloop dei- operaties in haar geheel geen invloed zou hebben gehad. De overwinningen der Duit sche troepen aan het Westelijk front, zoo verklaart men in politieke kringen te Stockholm, spreken een te duidelijke taal dan dat men thans in de Scandinavische landen op een uiteindelijk succes der wes telijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijnlijk van beslissenden in vloed geweest op de besluiten van de Noord-Noorsche legerleiding, geheel afge zien nog van de jongste successen der Duitsche marine voor Narvik en van den waarlijk heldhaftigen tegenstand dien de Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moeilijke omstandigheden geboden hebben. Men gelooft te Stockholm ook, dat de Noorsche legerleiding de ontoe reikendheid van de geallieerde hulp zeer duidelijk ondervonden heeft en derhalve niet meer bereid is nog langer Noorsch ge bied in een vrgwel geen kansen biedenden strjjd aan de verwoestingen van den oor log bloot te stellen. Londen acht militairen toestand ernstig. ENGELSCHE BLADEN PLEITEN VOOR HET ZENDEN VAN NIEUWE TROEPEN EN MATERIAAL NAAR FRANKRIJK. Het D.N.B. meldt uit Londen Naar het oordeel van- de Engelsche biaden is de militaire situatie ernstig, maar nog niet wanhopig. De bladen komen op voor het zenden van nieuwe troepen en nieuw mate riaal. naar Frankrijk. De Franschen vechten prachtig schrijft de Daily Mail. Wij moeten hun onverwijld elke gram hulp doen toeko men, waarover wij beschikken. De News Chronicle rekent op een spoedige oesiissing, daar zelfs de Duitsche troepen een derge lijke inspanning niet zeer lang kunnen vol houden. De Daily Herald zegt Het is niet te vermijden geweest, den vijand eenige strooken terrein over te laten. Een zoo ge weldig gebruik van wapens en menscnen door den vijand moest wel tot eenig succes leiden. Alle pnysisch mogelijke huip moet onvoorwaardelijk aan Frankrijk verleend worden. De Daily Telegraph beweert, dat het front tot dusver niet doorbroken is. Thans moet alles gedaan worden om de offensieve kracht van de Britsche luchtaan vallen te verhoogen en om de Britsche troe pen te versterken die ten westen van de linie strgden. Ook Parijs acht den militairen toestand ernstg. Volgens de Pai'ijsche bladen maakt Frankrijk thans een van de meest drama tische perioden van zijn geschiedenis door. De thans verstrijkende uren zijn van be slissende beteekenis. De Petit Parisïen schrijft, dat het geloof de Fransche soldaten nooit verlaten zal, ook wanneer de stormloop van de Duitsche troepen ongelukkigerwijze de voorposten van Pargs omver zou loopen. In de Popu laire geeft Blum toe, dat de Fransche troepen steeds ingewikkelder en doeltref fender wapens gebruiken, doch dat ten slotte alles aankomt op het menschen- materiaal. Men mag het geloof niet op geven, dat Frankrijk niet overwonnen kan worden.. In cle Journal, probeert gene raal Duval aan 't terreinverlies geen al te groote beteekenis te hechten, daar dit verlies overeenstemt met de methode van de terugtochtsgevechten. De Pai'ijsche correspondent van het Joego-Slavjsche blad „Vrcme" bericht, dat iedereen in Parijs voelt, dat de slag steeds dichter bij de Fransche hoofdstad komt. In de straten van de Parijsche voorsteden worden verdedigingsstellingen aangeleg'd. In de straten van de hoofd stad houdt de mobiele garde oefeningen in straatgevechten. Alles wordt georgani seerd voor de verdediging. Gisteren is een aanvang gemaakt met het evacueeren dei- kinderen uit Parijs. Britsche vliegtuigen landen niet meer in Italië. Havas meldt uit Cairo: De Britsche vliegtuigen welke den dienst op Zuid- Afrika en Australië onderhouden, blijven over de Middellandsche zee vliegen, maar met ingang van heden zullen zij het Ita liaansche grondgebied niet meer aan doen. Het Nederlandsche volk behoort de handen ineen te slaan. Oproep van den voorzitter van het Nationaal Hulpcomité 1940. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken en voorzitter van het Nationale Hulpcomité 1940, mr. K. J. Frederiks, heeft den volgenden oproep gepubliceerd „Landgenooten, Het Nationale Hulpcomité 1940 organi seert op 15 Juni a.s., of in de daarop vol gende week, een collecte, ter inzameling van gelden voor de slachtoffers van de ramp, die ons land in de achter ons lig gende maand heeft getroffen. Is een opwekking tot het betoonen van zoo groot mogelijke vrijgevigheid liier niet overbodig? De Nederlander is immers in het algemeen reeds gaarne tot helpen be reid. Hoeveel te gereeder aanleiding bestaat daartoe thans, nu eenerzijds op groote schaal directe hulp moet worden geboden, anderzijds het besef meer dan ooit levendig is, dat het hier lasten betreft, tot het dra gen waarvan de Nederlandsche volksge meenschap de handen ineen behoort te slaan. Wie in de bevoorrechte positie verkeert tot geven in staat te zijn, g rijpe deze ge legenheid met beide handen aan, al ware het alleen reeds om uiting te geven aan zijn dankbaarheid, dat z ij n have en goed ge spaard gebleven zgn. In alle vormen moet hulp worden gebo den. Aan velen inoet onderdak, voeding en kleeding worden verstrekt. Talloozen moe ten door in het bezit te komen van giften voor handelsgeld, aanschaffing van voor raad, werkkleeding of gereedschap, in de gelegenheid worden gesteld opnieuw aan den slag te gaan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. Mogen de bussen der collectanten worden overstroomd door de toevloeiende gelden, de lijsten der inzamelingen niet voldoende plaats bieden voor de inteekeningen STORTINGEN KUNNEN REED0 NU GESCHIEDEN. Reeds thans kunnen bijdragen gestort worden voor liet werk van het Nationaal Hulpcomité 1940, en wel op giro 388000 van het Nationaal Hulpcomité 1940 giro 272727 van het Nationaal Fonds voor bij zondere nooden giro 22120 van het Neder landsche Roode Kruis. Bepaalde bestemmingen aan stortingen gegeven, worden in acht genomen. Na de capitulatie van België. - De ingeleverde wapenen worden door Belgische krijgsgevangenen op vrachtwagens geladen voor transport

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1