FnsvEncisle Zeeuwsche Courant Middelburgse he, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 12.000 ex. DiiiscSie opmarsch in Frankrijk voortgezet 183ste JAARGANG NUMMER 128 V R IJ D A G 7 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent oet week of t 2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels 1 50, Iedere regel mee/ 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5 regels i 0.50, Iedere regel meer 10 ct. (ma*. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BI JH ET BUREAU V O O R P U B 11 C I T E I T S W A A R D E. II? G E S T E L D DOOR DE VEREENIOING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Hei eerst noodige in Middelburg winkels en woningen. Het gemeentebestuur ook hierin zeer voortvarend. Een onderhoud met wethouder P. Ph. Paul. Wij verheugen ons allen, dat er groot- sche plannen in voorbereiding zijn óm Middelburg zijn oude schoonheid te her geven. Maar er is meer en ander werk noodlg op het oogenblik. En vooral: dat andere werk is sneller noodig. Onze oude gebouwen worden zooveel mogelijk hersteld; dat is goed. W- zullen trachten onze stad weer min stens net zoo mooi te maken als vroeger; dat is best. Maar eerst zjjn er hier noodig: winkels en woningen. Eerst moet de ernstig ge troffen middenstand de kans krijgen zich weer op te 'richten, zichzelf in het leven te houden, weg te komen uit de sfeer van „steun". De autoriteiten huldigen eveneens bo venstaande meening, zooals wjj in ons blad reeds hebben laten uitkomen. Eerst moet er gewerkt worden aan het verrijzen van een voldoende aantal nood- winkels. Welnu: daar is reeds hard aan gewerkt. Een plan voor een complete „noodwlnkel- stad" is reeds kant en klaar met tee- keningen en begrooting ingediend by den Rjjkscommissaris voor den wederop bouw, dr. ir. J. A. Ringers. Burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes heeft zich met het plan naar Den Haag begeven om dit aan den Rijkscom missaris voor te leggen en het toe te lich ten. Zoo snel is dit alles in zijn werk ge gaan, dat men bij Gemeentewerken zelfs geen tijd heeft gehad om van het plan een lichtdruk te maken! Er is dus wel met allen mogeljjken spoed te werk ge gaan. 1 De burgemeester heeft de besprekingen nog niet tot een goed einde weten te brengen, doch ir. Ringers heeft toege zegd binnen zeer korten tjjd nader van zich te laten hoören. Het plan voor de noodwinkelstad is ge maakt door Gemeentewerken. DE NOODWINKELSTAD. Wethouder P. Ph. Paul, die zjjn schou ders ook weer onder dit werk heeft ge zet, heeft ons er het een en ander van verteld. Het plan is gebaseerd op de gegevens, welke verzameld zjjn door de Commissie Hulpverleening Middenstand, welke staat onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter der Ka mer van Koophandel. Hoewel deze nood- stad van hout gebouwd zal worden, moet zij duurzaam zijn, daar zij naar alle waar schijnlijkheid toch eenige jaren dienst zal moeten doen. Het plan van Gemeente werken is dan ook in dien geest opge maakt. De voorloopige winkelstad zou on geveer het aanzien krijgen van een ten toonstellingsterrein. Er is getracht zooveel mogelijk aan alle aanvragen te voldoen. Het spreekt van zelf, dat er veel werk reeds verricht is, als men bedenkt, dat het aantal aanvra gen zeer uiteenloopend was, niet alleen naar den aard der bedrijven, maar vooral ook naar de gevraagde ruimte. Voor zoover de betrokkenen hun pand zelf willen laten bouwen, zal dit ook ge schieden, hoewel natuurlijk alleen panden toegelaten worden, welke passen in het geheel. Zooals men weet, heeft een groote filiaalzaak reeds zelf een flinken noodwin- kel laten zetten. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur de winkels, wel ke niet door de eigenaars zelf worden ge bouwd, van gemeentewege op te doen trekken en ze tegen billijke prjjzen in ge bruik te geven. DE NOODWONINGEN. Op het eerste plan staat dus -de 'bouw van noodwinkels. Direct daarop volgend is echter aandacht besteed aan den bouw van nood woningen. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur een flink terrein gereserveerd te krjjgen voor dit doel. En dan niet „zoomaar ergens" een stuk grond, maar een terrein, dat er inderdaad geschikt voor is. Degenen, die in deze huizen zullen komen te wonen, moeten voelen, dat zij volkomen volwaar dige burgers van onze stad zjjn gebleven, voor wie het leelijke woord „dakloozen" slechts zeer tijdelijk van kracht is. Tot de noodwoningen gebouwd zijn, moet voor deze „dakloozen"-buiten-eigen-schuld gezorgd worden door het Algemeen Hulp comité, gevestigd boven het Distributie- bureau op den Dam. Er hebben zich in- tusschen tot dusver slechts weinig men- schen aangemeld voor onderdak. De mees- ten worden waarschijnlijk geholpen door familie en anderen, terwijl vermoedelijk ook het gebrek aan huisraad een woord meespreekt. Immers: degenen, wier wo ning verbrand is, hebben doorgaans ook niet voldoende van hun inboedel kunnen redden om een andere woning in te rich ten. Het Algemeen Hulpcomité heeft ech ter de zorg op zich genomen hierin zoo goed mogelijk te voorzien. Aan een plan voor den bouw van een groot aantal noodwoningen wordt thans gewerkt. DE NIEUWE STADSINDEELING. Wjj ncooen reeus eeruer meaeoeeungen geuaun over het pian, dat ir. J. cie n.a- xutz, de inspecteur oer VoiKsnuisvestmg-' in Zeeland, op verzoek van a. en W. heen oULWorpen voor cien neroouw van Miduei- DUtg. Jaet hierboven Deuoeide pian voor ae iioouWinKeis en noouwonmgen staat na- tuuiiyk geiieel 10s oaarvan. net is hier echter" wei de piaacs er even op te wij zen, aai net „nan-ue Kanitz" waarschyn- njii Degunnen zai women met oen ouuw van het winkelcentrum, oat üaarin gepro jecteerd is. zooais wethouder Paul ons mededeelde, heeit net gemeente oesLUur ae beuoeung te bevorueien, aat net nier bedoeioe ge- oeeite van ae binnenstad zooveel mogeiyk zakenwijk worat, terwijl er naar gestreeld zal women, dat üe bevolking meer gaat wonen aan üe buitenkanten van üe stao, wat gezonoer is. met gcmeenteoesiuur zai niertoe sterk medeweiisen ooor iiet -dis- ponrpel stellen van' gesernktë bouwterrei nen. Wethouder Paul wees ons er nog op, dat nét besiuit van 'den Rijkscommissaris oni de vërprande perceeien te onteigenen, yan veel beteekems kon zijn bij oen op bouw van het nieuwe Miaoeiouig. liet aoei hiervan is de beschikking te krijgen over aiie steen, die nog te gebruiken is bij oen wederopbouw. De „Zeetiwscne mop pen" en andere oude steenen, die onge twijfeld thans in grooten getale bescnut- baar zuiien komen, zuilen het pracnug „ooen" in den nieuwen piemwand van ae Markt. De Markt is trouwens een probleem op zichzen. Zooals men uit ons biaü weet, is ir. De Ramtz van meenuig, oat oeze geiegenneid moet woraen aangegrepen om net venteer in en üoor onze s<.aü raaicaai te huip te komen. Ir. De Kanitz heeit bv. een meeoen verkeersweg ontworpen, ten aiensce van het verkeer van Vnssmgen naar St. Daurens, welke verkeersweg loopt via de Markt. Andere architecten zyn van meening, oat een dergelijke verkeersader te groote „gaten" maakt in den plein- wana, welke een geneel moet blijven. Uit dit voorbeeld blijkt wel auiüelijk, hoezeer alles nog in het stadium is van het „plan". Den Haag moet uiteindelijk beslissén. Maar het is zeer toe te juicnen, aat ons geineehteoescuur allesbehalve op de beslissing van Den maag is gaan zitten wacnten, ooch zelf meteen de nand aan den pioeg heeft gesiagen. Zoo was reeds twee dagen na den brand een kaart ge réd! waarop alle verbrande perceeien wa ren aangegeven. Een delegatie van Mo numentenzorg, dié twee dagen na de ramp Middelburg bezocht, kon onmiddellijk deze kaart meenemen. ^Vachten doet dus het gemeentebestuur gelukkig niet. Daar is het ook thans geen tijd voor. Alléén werken kan ons er weer bovenop helpen. En wel: werken uit eigen beweging. Zelf aanpakken dus! Niet wachten tot de een of andore instantie het verordent, want dat .is allerminst de goede methode. Tot nog toe hebben wjj van geen en kelen kant klachten gehoord over gebrek aan medewerking der'Duitsche of Neder- landsche autoriteiten. Wij hebben ieder voor ons de taak te zorgen, dat het ook niet andersom wordt. Gelukkig behoeft daarvoor in Middelburg geen vrees te bestaan! Tekort aan textiel in Engeland. Gevolg van de duitsche tegenblokkade. Uit Engeland komt het interessante bericht, dat de Britsche regeering zich genoodzaakt heeft gezien het binnenland- sche verbruik van textiel ten gunste van den uitvoer te beperken, meldt het 'D.N.B. In het binnenland zjjn leveringen aan de detaillisten, vergeleken met het vorige jaar, met 25 procent verminderd voor katoen en kunstzijde en met 75 procent -voor linnen. Katoenen garens mogen ter verwerking in het binnenland voorloopig niet meer wor den afgeleverd. OUDE VROUW VERBRAND. In het gesticht St. Bavo aan de Kerk- laan te Heemstede heeft zich in den afge- loopen nacht een tragische gebeurtenis afgespeeld. Een der inwoonsters bespeur de een sterke brandlucht en het bleek, dat in een kamertje, bewoond door de 92- jarige Mejuffrouw A. M. V., brand was uitgebroken. Zusters van het gesticht wis ten met een brandbluschapparaat en em mers water de vlammen te dooven, waar na zij de bejaarde bewoonster met brand wonden overdekt op den grond vonden liggen. De levensgeesten bleken reeds te zijn gewelcen. Het onderzoek van de po litie heeft uitgewezen, dat de oude vrouw 's nachts een olielampje heeft willen aan steken, waarbjj waarschijnlijk haar klee- ren'in brand zijn geraakt. Officiëele Publicaties KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de uitbetaling der kostwin nersvergoeding a.§. Maandag en Dinsdag op de gewone uren zal plaats hebben ten kantore van den Gemeente-ontvanger. Vlissingen, 7 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. GROOT VERLOF. De Burgemeester van Middelburg brengt kennis van belanghebbenden, dat de mili tair slechts dan bij de 'Volgende etappe van demobiliseeren met groot verlof wordt ge zonden, indien hjj .aan den commandant van het betrokken enkelvoudig oorlogson derdeel een verklaring van den werkgever, de familie e.a. overlegt, waaruit bljjkt, dat hjj door loongevenden arbeid dan wel op andere wijze in eigen onderhoud kan voor zien, althans niet ten laste van de gemeen schap zal komén. Bedoelde verklaring moet gelegaliseerd zjjn: a. door den betrokken burgemeester; b. voor hen,die in overheidsdienst zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaat se. Aan de militairen, die voor groot verlof in aanmerking wenschen te kómen bij de volgende etappe van. demobiliseeren, wordt in overweging gegeven reeds thans het noodige ter verkrijging van bovenbedoelde verklaring te verrichten. Er wordt met nadruk op gewezen, dat gedemobiliseei-den geen' aanspraak kunnen doen gelden op steunverleening wegens werkloosheid. Middelburg, 5 Juni 1940. De Burgemeester van Middelburg, DE BORDES. PLAATSING VAN NOODWINKELS. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend, dat winkeliers die door vernietiging van hun winkelpand mo menteel niet in staat zjjn handel te drijven en zich voor een te bouwen noodwinkel lie ten inschrjjven, desgewenscht in de gele genheid zullen worden fpsteld, om -in afwachting yan den bouw van noodwinkels van overheidswege een door hem zelf te bouwen tent of kraam op gemeente grond te plaatsen en wel op het terrein bij den watertoren en langs de Heerengracht. Aanmeldingen schriftelijk bij den dienst van Gemeentewerken (Stadsschuur). Zij, die voor eigen rekening een in het algemeen plan passende noodwinkel op den Dam of langs één der kaden wenschen te bouwen, kunnen zich eveneens schriftelijk aanmelden bij voormelden dienst, alwaar hun desgewenscht meerdere inlichtingen zullen worden verstrekt. Middelburg, 6 Juni 1940. Burg. en Weth. voornoemd, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. OPGAVE' TE HUUR ZIJNDE WONIN GEN OF GEDEELTEN VAN WONINGEN De Wethouder van Gemeentewerken c.a. te Middelburg verzoekt eigenaren van te huur zijnde woningen of gedeelten van wo ningen daarvan ten spoedigste aan hem opgave te doen. Brieven daarover te bezorgen aan het kantoor van gemeentewerken (Stads schuur). Middelburg, 6 Juni 1940. De Wethouder voornoemd, P. PH. PAUL. OPHALEN VAN HUISVUIL. Met het oog op gebrek aan benzine en transportmiddelen wordt den inwoners van Middelburg verzocht het door den rei nigingsdienst op te halen huisvuil tot de minst mogelijke hoeveelheid te beperken. Afval van tuinen zooals gewied onkruid, geknipte hagen enz. kan niet worden me degenomen. De directeur van den reinigingsdienst te Middelburg. EEN ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR DE BEHANGSELPAPIERBRANCHE. De behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver N.V. te Amsterdam heeft een circulaire verspreid, waarin zjj mede deelt voor deze branche een apart onder steuningsfonds in het leven te willen roe pen, teneinde direct reeds daadwerkelijk hulp te bieden speciaal aan behangers, behangwinkeliers e.d. in Rotterdam, Mid delburg, Rhenen en andere plaatsen waar de oorlog aan huizen en gebouwen zulke erge verwoestingen heeft aangericht. Om te beginnen stelt R. D. voor dat doel een bedrag van 1000 beschikbaar en verder 5 van haar behangselpapier- omzet uit alle kamersgewjjze R&D series Ï6—46 t/m 52 en 56 gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus van dit jaar. Het accountantsbureau Frese en Hoge- weg, Heerengracht 477 te Amsterdam zal het beheer van het fonds op zich nemen en zich belasten met de verdeeling der gelden onder de slachtoffers. Zjj die meer dan één zaak of winkel hebben en waar van één gebouw of winkel verwoest is (bv. R d zelf) vallen niet onder deze steunregeling. Stortingen kunnen geschieden op posl- gironummer 13603 van het bovengenoem de accountantsbureau onder vermeldin° „Ondersteuningsfonds Behangselpapier? branche". Waterleiding en electrlclteit In Zeeuwsch-Vlaanderen. Doordat de stroomlevering voor het be drijf der N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen door de Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij wordt verzorgd, ontstond tengevolge van het feit dat geen stroom kon worden geleverd ernstig gevaar voor de drinkwatervoor ziening in de bij de watermaatschappij aangesloten gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen meldt de Rott. In de nabij heid van het pompstation onder de gemeen te Sint Jansteen was echter een fabriek gevestigd, die voor eigen gebruik elec- trischen stroom opwekte en thans ook het waterleidingbedrijf daarmee van dienst kon zijn. Natuurlijk heeft het net van de waterleiding wel enkele gevolgen van den oorlogstoestand opgeloopen, maar pomp station en watertoren waren in tact ge bleven, zoodat toen de stroomlevering verzekerd was de levering van drink water normaal voortgang kon hebben. Dit was reeds op Zaterdag 25 Mei het geval. Nadat de direct noodzakelijke werk zaamheden waren uitgevoerd en op tal van plaatsen losgeslagen draden enz. waren hersteld, kon de levering van electrischen stroom weer geschieden. Reeds op Maan dag 27 Mei was dit het geval, zoodat se dertdien de in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vestigde industrieën weer over den voor deze bedrijven benoodigden stroom konden beschikken en ook de huisverlichting ver zekerd was. „Zij hebben zich geweldig vergist". De Frankfurter Zeitung schrijft: waar om hebben Engeland en Frankrijk dezen oorlog gewild Omdat zij het herstel van Duitschland als volledig gelijkgerechtigde groote mo gendheid met een historische taak en ver antwoording wilden verhinderen. Omdat zjj een voor de eigen contröle van het continent gemakkelijke status-quo tegen het onverliesbare recht der levende ge schiedenis wilden houden. Omdat zij de groote kans een door revolutionnaire krachten gestimuleerde ontwikkeling door scheppende kracht te helpen vormen niet begrepen en niet gebruikt hebben. Omdat zij alle pogingen van Duitschland, den weg te banen voor de noodige herzieningen en mee te werken aan de in groote lijn reeds uitgeteekende nieuwe ordening van Europa (het laatst nog in het groote vredesaan bod van den Führer van 6 October 1939) hebben afgewezen. Omdat zij geloofden dit Duitschland dat zich opmaakte de op dracht eener Europeesche revolutie uit te voeren met wapengeweld te kunnen neer slaan en vernietigen .Zij. hebben zich ge weldig vergist. Het Iuchtwapen meldt weer successen. Het Opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdagavond bekend: De Woensdag begonnen operaties in Frankrijk verloopon systematisch, onze troepen hebben overal naar het zuidwesten terrein gewonnen. Het aantal gevangenen bij Duinkerken is gestegen tot 58.000. De buit aan wapens en oorlogstuig -van aller lei aard is onoverzienbaar. Het Iuchtwapen heeft op 5 Juni troe penconcentraties en colonnes achter het aangevallen vijandelijke front met bommen bestookt. Voorts viel het verscheidene be langrijke vliegvelden in midden-Frank rijk, de oorlogs- en koopvaardij haven Cher bourg en in den nacht van 5 op 6 Juni talrijke vliegvelden aan de oost- en zuid oostkust van Engeland mei goed succes aan. De totale verliezen van den tegenstan der bedroegen 143 vliegtuigen, 49 werden in luchtgevechten neergeschoten, 19 door luchtafweergeschut. De rest werd op den grond vernield. Er worden 19 Duitsche vliegtuigen ver mist. De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op niet militaire doelen in den nacht van 5 op 6 Juni in Noord- en West-Duitsch- land. Schade van belang is niet aange richt. Drie vijandelijke vliegtuigen wer den hierbjj neergeschoten, twee daarvan boven Hamburg door nacht-jachttoestel- len en het derde in Nederland door lucht afweergeschut. Frontbericht van het D.N.B. In het frontbericht van het D.N.B. wordt o.a. gezegd, dat de rechtervleugel van het westelijke Duitsche leger, dat Woensda vroeg in Noord-Frankrijk op een breed front den aanval op het Fran- sche leger opende, op verscheidene plaat sen door de zoogenaamde Weygand-linie is gebroken. De aanval is vooral in het ge bied van Amiens en Peronne ver naar het Zuiden voortgezet. Ook in het kustgebied werd de tegenstander teruggeworpen op felle wjjze dwars door zjjn zwaar ver sterkte en an geschut voorziene stellin gen vervolgd. Tegen den Duitschen rech tervleugel was ook het hardnekkig ver weer der Franschen niet opgewassen. De teruggeworpen Fransche eenheden waren gedwongen reeds groote hoeveelheden buit in de handen der Duitsche regimenten ach ter te laten. Het Iuchtwapen mengde zich wederom met vee! succes in den strijd op den beganen grond. Het baande den weg voor de infanterie en brak het verzet van vijandelijke machinegeweernesten en pant serafdeel ingen. Het overweldigend succes der luchtmacht bij haar aanvallen op vjj- andelijke vliegvelden in midden-Frankrijk heeft er in aanzienlijke mate toe bijgedra gen, dat zij van den aanvang van d<=n grooten slag in Frankrijk af het luchtruim evenzeer beheerscht als zjj dat deed tijdens den slag in Vlaanderen. De zwaar-verdedig- de oorlogs- en handelshaven Cherbourg werd met groot succes aangevallen, met het ge volg, dat na Le Hélvre ook Cherbourg voor de Fransche aanvoeren van overzee bijna moet uitvallen. Even groot resultaat hadden de aanvallen op talrijke Britsche vliegvelden aan de oosteljjke en zuid-oosteljjke kust van Engeland, van waar uit het Britsche luchtwaDen poogt om in Frankrjjk tegen het. Duitsche leger op te treden en van waar uit het zijn nachteljjke vluchten naar Duitschland onderneemt. Talrijke vlieg tuighangars en werven gingen in vlammen op; het schijnsel hiervan was voor de Duitsche vliegers bij hun terugkeer nog ver voorbij Het Kanaal te zien. Tegen de zonder systeem ten uitvoer gebrachte luchtaanvallen van den vjjand treedt de ■^uitache weermacht 'den laatsten tjjd met goed gevolg op met de herhaaldelijk in het legerbericht genoemde nacht-jagers. Zoo echter de aantallen door deze jagers neergeschoten vijandelijke vliegtuigen ge ring zij" in vergelijking met de aantallen door jachteskaders neergeschoten vijande lijke mach.nes, on. .chter het front, dan moet hierbij in aanmerking wor den genomen, dat zoowel de Engelsche als de Fransche bommenwerpers, die zon- d.r systeem op onverdedigde en onver sterkte Duitsche 'Taatsen 's nachts aan- vallén ondernemen, steeds alleen vliegen de toestellen zijn. De nach""-jagers kunnen bijgevolg altijd slechts een gering aantal tegenstanders ontmoeten. Dat niettemin zulke gunstige vijandelijke verliescijfers kunnen worden gemeln levert het beste bewijs voor de oefening van het Duitsche Iuchtwapen. De Franschen vechten met den rug tegen den muur. De algemeene aandacht gaat thans in alle landen uit naar het nieuwe Duitsche offensief. De Amerikaansche bladen zjjn het er over eens, dat de Franschen met den rug tegen den muur staan en in de Somme-Aisne linie moeten stand houden, wanneer zjj nog willen winnen. De positie der Franschen is veel wanhopiger dan in 1914. Daarbij komt, dat Frankrjjk ditmaal zonder de Engelschen den beslissenden strijd moet uitvechten. Ook in Italië wordt het verloop van het nieuwe Duitsche offensief in het Westen met levendige belangstelling gevolgd. Men meent hier, dat de tegenstand, welke generaal Weygand poogt te bieden, geen hoop op slagen biedt. Het feit, dat de eerste Fransche ver dedigingslinie reeds werd doorbroken en dat de Franschen reeds op nieuwe posities moesten terugtrekken wordt beschouwd als het beste bewijs voor bet kritieke stadium, waarin het nu alleen strijdende Fransche leger zich bevindt tegenover de macht van het Duitsche leger. BRITSCHE BEZORGDHEID. Het Engelsche blad News Chronicle wjjst er op, dat het zeer ernstige moreele gevolgen zou hebben, wanneer de Fran schen mochten meenen, dat zij bij hun tegenstand in den steek gelaten worden. Engeland moet derhalve voor dezen nieuwen slag aan Frankrijk soldaten, oor logsmateriaal en vliegtuigen leveren, zelfs wanneer dit gepaard zou gaan met een verzwakking der verdediging van het eigen land. De Manchester Guardian schrijft, dat Engeland de Fransche weerstandsmoge-- lijkheden tot het uiterste moet versterken daar elke nederlaag van Frankrijk ook eeii nederlaag van Groot-Brittannië vormt. De Duitsche opmarsch in het Westen vormt, ten aanzien van het tjjdstip, een groote teleurstelling voor Churchill, Rey- naud en Weygand. Zij meenden dat hun eenigen tijd ter bescliikking zou staan voor het opbouwen van een nieuwe ver dedigingslinie. De Duitsche bladen wijzen er op, dat de tijd voor een opbouwen der stelling aan de Somme en in het gebied van de Aisne en Oise den tegenstander niet is gegeven. Generaal Weygand was van mee ning, dat de slag in Vlaanderen ongeveer drie maanden zou duren. Reynaud heeft de hoop uitgesproken, dat wanneer men slechts één maand tijd zou winnen, men reeds iets verder zou zjjn. In dien termijn zouden aan de Somme en de Aisne niet slechts armoedig opgerichte, maar naar alle regelen der vestingbouwlcunde ver vaardigde bunkers moeten worden opge richt. Weygand heeft, daar hij eerst op 25 Mei opdracht kon geven tot den bouw van deze verdedigingslinie, maar tien dagen in plaats van drie maanden tijd gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1