Groot verlof aan reserve- en dienstplichtig personeel. Belanghebbenden moeten bewijzen dat zij loongevenden arbeid verrichten zullen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de volgende aanwijzingen ge geven voor het verleenen van groot ver lof aan reserve- en dienstplichtig perso neel. Groot verlof. Met ingang van 5 Juni 1940 kan re kening houdende met de hieronder volgen de aanwijzingen door den commandant van elk enkelvoudig oorlogsonderdeel (compagnie enz.) groot verlof worden ver leend aan het nog in werkelijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtig personeel. 1. Het groot verlof wordt alleen dan verleend, indien de belanghebbende aan den commandant van het betrokken oor- iogsonderdeel een verklaring van werkge ver, familie o.a. kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden arbeid, dan wel op andere wijze in eigen onder houd kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegali seerd: a. door den betrokken burgemeester: b. voor hen, die in overheldsbetrekking zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaatse. 2. Korporaals en manschappen mogen tot geen grooter aantal met groot verlof worden gezonden dan mogelijk is om te kunnen voorzien in dè noodzakelijke dien sten (bewakeningsdlensten, beweging en onderhoud van paarden, beheer van mate rieel, opruimen van land- en grondmjjnen, alsmede van schepenversperringen, onder houd en bediening van bruggen en veren e.d.) Voor de bewaltingsdiensten en parken enz. moeten eenheden worden bestemd, die een organieke samenstelling hebben: afhankelijk van de plaats en den omvang van het te bewaken object b.v. een sectie of een compagnie onder een zeer ge schikt commandant. Officieren cn onderofficieren. 3. Officieren en onderofficieren wor den tot geen grooter aantal met groot verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterkte aan kader te houden bij het resteerende deel van het enkelvoudig oorlogsonderdeel. 4. Voor een goede geneeskundige cn veterinaire verzorging van personeel en paarden moet een Voldoende aantal (res.) officieren van gezondheid, res.) paarden artsen alsmede het noodige geneeskundige en veterinaire personeel onder de wapenen Worden gehouden. 5. Voor de onderdeelen waarvoor de magazijnsverpleging nog niet is doorge voerd, moet het noodige personeel voor dezen dienst onder de wapenen worden gehouden. 6. Compagnies, batterij, eskadrons en hoogere commandanten, verplegingsoffi- cieren, onderofficieren administrateur en fouriers mogen eerst met groot verlof worden gezonden op het tijdstip aangege ven onder 2. 7. Zij, aan wie verlof wordt verleend, vertrekken, rechtstreeks van hun verblijf plaats naar hun haardsteden, voorzien van een bewijs van het verleende groot ver lof en van de voorgeschreven vervoerbe- wijzen. De verlofgangers blijven in het bezit van het oorlogszakboekje en herkennings plaatjes. Verplichtingen. Voor het vertrek met groot verlof wor den de dienstplichtigen vanwege den com mandant opmerkzaam gemaakt op de volgende verplichtingen a. zij die met groot verlof vertrek ken moeten zoo spoedig mogelijk, in ieder Oliën en vetten. ATT.F, BEPALINGEN BETREFFENDE BANDEROLLES EN GELEIDE- BILJETTEN BLIJVEN VAN KRACHT. Het Rijksbureau voor le voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat alle bepalingen betreffende bandrolles en ge lei- debiljetten voor margarine, vetten en oliën onverkort van kracht gebleven zijn. Gedurende de oorlogsdagen zijn enkele malen in het belang van de voedselvoor ziening aan fabrieken, wier banderolle- voorraad uitgeput was en door de ver- voersstagnatie niet kon worden aangevuld, toestemmingen gegeven om vetten zonder banderolles af te leveren, mits de heffing werd voldaan. Vermoedelijk zijn deze voor raden inmiddels reeds opgebruikt. Voor zoover dit niet het geval mocht zijn, kun nen degenen, die nog dergelijke ongeban- derolleerde vetten in voorraad hebben, zich omgaand tot de Nederlandsche Zuivelcen- trale, afdeeling margarine, vetten en oliën te 's-Gravenhage, Naussaulaan 6, wenden, teneinde dien voorraad alsnog gebanderol- leerd te krijgen. Men geve daarbij de iuis" te kwantiteit en verpakking op, dus b.v. 50 pakjes van i/2 K.G. vet en 10 pakjes van V_ K.G. reuzel, den naam van den leveran cier, den datum vair ontvangst en sluite de factuur ter inzage bij. Actie tegen den Britschen staat. VERSCHILLENDE ARRESTATIES VINDEN PLAATS. Reuter meldt uit Londen: In verschillen de plaatsen, onder meer te Londen, Folke stone, Canterbury en Southamton, worden nog steeds personen, verdacht van actie te gen den staat, aangehouden. Bij het be gin der bijeenkomst van het Lagerhuis heeft de voorzitter gisteren voorlezing ge daan van een brief van den gearresteerden afgevaardigde Ramsey, die er zich over beklaagde, dat hij reeds veertien dagen in- preventieve hechtenis zit, zonder dat een beschuldiging tegen hem is ingebracht. Deze procedure, aldus Ramsey, vormt een ernstige schennis der privileges en eerste rechten der leden van het Huis. Daar niemand op dit schrijven commen taar wenschte te leveren, ging het Huis over tot de orde van den dag. geval binnen een week, hun volledig adres opgeven aan den burgemeester van hun woonplaats. b. allen moeten er voor zorgen, dat de militaire goederen, welke hun worden medegegeven, naar behooren worden be waard en onderhouden. Zij, die met groot verlof vertrekken, ne men de in hun bezit zijnde kleeding en uitrustingsstukken, met uitzondering van helm, gasmasker en deken mede. Elke commandant zendt zoo spoedig mo gelijk rechtstreeks aan het centraal regis tratiebureau, Alexanderplein 10, 's-Gra venhage, een nominatieve opgave van het met groot verlof gezonden personeel, over eenkomstig het hierbij gaande model. 8. De paardenoppassers van de officie ren, wier paarden particulier eigendom zijn en die voor groot verlof in aanmerking komen, moeten worden vervangen. Voor zooveel noodig, kunnen aanvragen voor oppassers worden gericht aan den desbe- treffenden depötcommandant. Voorloopige reorganisatie. 1. Bij elk regiment, depöt en overeen komstig onderdeel zal zoodra mogelijk het aantal onderdeelen worden beperkt. Daar toe zal het personeel, dat niet met groot verlof vertrekt, bij zooveel bataljons, af- deelingen, compagnieën, eskadrons en bat terijen (elk voor zooveel mogelijk van or ganieke samenstelling) worden samenge voegd als in verband met de sterkte inderdaad noodig blijkt te zijn. De commandanten van buiten het regi- mentsverband gestelde bataljons of afdee- lingen en van zelfstandige onderdeelen treffen voor hun bataljons of afdeeling overeenkomstige maatregelen. Voor het samenvoegen van de onder zijn bevelen staande onderdeelen geven de c.-lved. en de d.e.v. nadere aanwijzingen. 2. Het overblijvende personeel van de enkelvoudige oorlogsonderdeelen, gesteld onder het rechtstreeksch bevel van de commandanten der gröote eenheden, zoo als m. cn., cn. pag., moet worden gevoegd bij een gelijksoortig onderdeel \an een der regttnenten (bataljons) der groote een heid. 3. Het overblijvende en voor den dienst niet benoodigde perso neel, ingedeeld bij niet tot het eigen wa pen» behoo rende onderdeelen, zooals huza ren, wielrijders, chauffeurs, treinsoldaten, genie-, geneeskundig-, intendance-perso neel e.d. moet op het regiment van her komst (r.h., r.w., r.a.) of op het betref fende depöt (dep.-g.tr., gk.tr., int.tr., md.) worden gedirigeerd. 4. De commandanten en het administra tief personeel van de op grond van het vo renstaande in feite opgeheven onderdeelen zullen met groot verlof kunnen vertrek ken, dan wel bij een der blijvende onder deelen of bü het betrokken depöt worden ingedeeld, zoodra zij alle administratieve en verdere aangelegenheden hebben afge wikkeld en overgedragen. Hiertoe behoort ook het inleveren van gevechtsberichten. 5. Is bij de samengevoegde onderdeelen een overcompleet aan officieren" en kader, dan kan voor zooveel zjj daarvoor in de termen vallen aan een overeenkomstig aantal officieren en kader groot verlof worden verleend. 6. De paarden, voertuigen en al het ma terieel van de oorlogsonderdeelen, welke worden opgeheven, moeten, naar door de commandanten te geven aanwijzingen, worden overgegeven aan de commandan ten van de oorlogsonderdeelen, welke na de reorganisatie blijven bestaan. Duitsche legerpaarden voor den landbouw. De bevelhebber van de Duitsche weer macht in de Nederlanden laat mededee- len: Teneinde den Nederlandschen landbouw te steunen zal een groot aantal paarden, die niet meer bij de troepen kunnen wor den gebruikt, te koop worden aangeboden. Als lcoopers komen personen xn aanmer king, die bij de mobilisatie paarden heb ben geleverd aan de Nederlandsche mili taire autoriteiten of wier gemotoriseerde bedrijfsvoertuigen in beslag zijn genomen. Handelaars zijn van deze tx-ansacties uit gesloten. Elite kooper ontvangt een, door de Duitsche militaire autoriteiten afgege ven, op naam gesteld bewijs van eigendom, dat bij latere contröle ter legitimatie strekt. Pei'sonen, die zonder zulk een be wijs in het bezit blijken van legerpaarden, zullen worden gestraft, terwijl de paarden in beslag worden genomen, Elke kooper moet vei-der de verplichting op zicli nemen het door hem gekochte paai'd minstens een half jaar in zijn bedrijf te gebi-uiken. Plaats en tijd, waarop deze verkoop zal plaats vinden, zullen nog nader bekend gemaakt worden. De Italiaansche wateren zijn gevaarlijk voor de scheepvaart. Medegedeeld is, dat een zone van 12 mijl breedte rondom de kusten van Italië, Albanië en de Italiaansche koloniën voor de scheepvaart gevaarlijk is. Schepen, die havens aan deze kusten wenschen binnen te loopen, zullen van een speciale vergun ning voorzien moeten zijn. Sirenes alleen bjj luchtalarm. In Italië is bepaald, dat sirenesignalen met ingang van Woensdag nog slechts de beteekenis van luchtalarm mogen hebben en dat alle andere sirenesignalen onver wijld achterwege moeten worden gelaten. Voorzorgsmaatregelen op Malta. Op Malta zijn, naar Reuter meldt nieu we voorzorgsmaatregelen genomen. Vrou wen van Duitsche nationaliteit zijn geïn terneerd. Luchtaanvallen op Duitschland duren voort. Geen militaire doelwitten doch burgerbevolking wordt gebombardeerd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Van Duitsche zijde is er herhaaldelijk op gewezen, dat de systeemlooze luchtaanval len van vijandelijke vliegers boven Dixitsch gebied en op het leven en den eigendom der vreedzame Duitsche bevol- •king zonder uitzondeling gex-egistreerd worden en als het uur der vergelding ge komen is, tand oxn tand vergolden zullen worden. Niettemin blijven de vijan delijke vliegers onder de bescherming der duisternis op groote hoogte over Neder land, België en de Duitsch-Fransche grens naar Duitschland vliegexx en laten zij hun bommen vallen. Zij beweren belangrijke mi- titaire doelwitten te bombardeeren en laten hun bommen willekeui'ig en zonder systeem op het texTein vallen en wel voor het gi-öotste deel op plaatsen, die zich ver van iedere militaii'e iixstallatie bevinden. Het resultaat dezer ovex-vallen, waarvan een militair succes van beteekenis niet ver wacht kan worden, is bijna zonder uitzon dering de stelselmatige vernieling van particulieren eigendom, terwijl er slacht offers onder de burgex-bevolking vallen. Zoo is kort geleden een boerenbehuizing in de omgeving van Ulm door verscheidene bom men getroffen en volkomen vernield. De boei', zijn vrouw en zijn beide dochters wer den gedood. In de omgeving van Ulm be vinden zich geen militaire doelwitten en uit het bombardement op deze plaats kan slechts de gevolgtx-ekking worden gemaakt, dat de vijandelijke vlieger zich voor zijn tex-ugkeer van zijn bommenlast moest ont doen, om een rapport over een belangrijk militair succes te kunnen uitbrengen. Van Duitsche zijde wordt dit geval evenals de andere gevallen van aanvallen op de bur gerbevolking genoteerd Het zal te zijner tijd vergolden worden. De Duitsche lucht macht zal dan ook op deze daad een ant woord geven, dat voor den schuldige on- vergetelijk zal zijn. Volgens belichten in de Duitsche bladen hebben vijandelijke vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag bommen gewor pen op Neuss. De aanval was gericht op de bux'gerbevollcing. Vooral de huizen van een arbeidei-sbouwvereeniging werden geteis terd. Talxijke woningen moesten worden ont ruimd. Twee dooden én verscheidene ge wonden zijn als slachtoffer van den En- gelsche luchtaanval gevallen. Mannen en vrouwen moesten deels slechts schamel gekleed, have en goed veiiaten. 2]/2 ons koffie of y2 ons thee op bon 69. NIET DIRECT ALLE BONNEN INLEVEREN. Het Departenxent van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bon „69" van het algemeen distributiebon boekje gedurende het tjjdvak van Donder dag 6 Juni a.s. tot cn met Vrijdag 5 Juli a.s. recht geeft op het koopen van 2>/2 ons koffie óf ons thee. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bevoorrading van de winkeliers tenge volge van verkeersmoeilijkheden vertraging kan ondei'vinden. De winkeliers zullen in verband daai'mede vei'raoedelijk niet on middellijk op alle bonnen, waarover Ixun klanten beschikken, koffie of thee kunnen afleveren. Men moet daarom niet aan stonds op 6 Juni of volgende dagen alle bonnen, waarover men beschikt, bij zijn winkelier inleveren. Indien men zijn be stellingen over de periode van 6 Juni tot en met 5. Juli verdeelt_ kan ieder er zeker van zijn dat hij in de'n loop van Juni de geheele hoeveelheid, waarop hij met zijn gezin recht heeft, bij zijn kruidenier kan knopen. Memorandum van koning' Leopold. Over capitulatie van het Bel gische leger. De bijzondere correspondent van de „Lavoi-o Fascista" xxxeldt uit Bi'ussel, dat koning Leopold namens het opperbevel van het Belgische leger, Zondag jl. den in Brussel nog vei'toevenden diplomatie- ken vertegenwooi'digei's, ixl. den ambassa deurs van Italië en de Vereenigde Staten en den pauselijken nuntius, een memoran dum overhandigd heeft waariix dag voor dag en soms uur voor uur de verschillende phasen der capitulatie van 't Belgische le ger worden weergegeven. Het document, zoo constateert de correspondent, slaat Frankrijk en Engeland aan den schand paal: het is een aanklacht van soms bij tende ironie, zoo b.v. wanneer het zegt, dat het niet nxogelijk was een bepaalde inlichting aan het Fransche of Engel- sche opei'bevel te doen toekomen, daar beiden als gevolg van het succes der Duitsche wapenen niet te bereiken waren. Het document vermeldt verder, dat de -Koning sinds 18 Mei na den val van Kamerjjk, Londen op de hoogte had ge steld van het gevaarlijke karakter der si tuatie, dat de geallieerden op 21 Mei van elkaar gescheiden waren en aan de Bel gische troepen de bloedige taak van hun dekking hadden overgedragen, dat op 23 Mei een Engclsche tegenactie bij Atrecht zonder uitwerking bleef, dat op 25 Mei een „categorische" boodschap naai- Londen was gegaan, dat op 26 Mei de Engelsch- Fransche terugtocht het karakter van een vlucht had aangenomen, dat op 27 Mei het front op vjjf plaatsen was doorbro ken en dat het op dien dag niet meer mogelijk was generaal Gort of generaal Blanchard te bereiken, die zich op on vindbare stellingen hadden teruggetrok ken. Het blad schrijft dan: De Engelschen en Fx-anschen zijn dus tot het laatst toe op de hoogte geweest van het slechter wor den van den toestand. Den loyalen ko ning en zjjn dapper leger hadden zij tot onschuldigen zondebok gemaakt. Gemengd Nieuws MEISJE IN BRAND. Vanochtend wilde de 15-jarige dochter van schipper te Z., die met zijn klipper schip in het Spaarne ligt, het fornuis aan maken. Daar de schoorsteen onvoldoende trok, wierp het meisje een hoeveelheid pe troleum in het fornuis, met het gevolg dat plotseling een steekvlam naar buiten sloeg, waardoor de kleeren en het haar van het meisje in brand gei-aakten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader toe, die haar in het Spaarne wierp. Het meisje dreigde nu echter te verdrinken. De vader sprong zijn dochter achterna, doch iiuniddels was een familielid met een roeibootje naderbij gekomen. Hij wist beide drenkelingen uit het water te halen en naar den wal te brengen. Het meisje had ernstige brandwonden over het geheele lichaam gekregen en haar vader had brandwonden aan de handen opgeloopen. Beiden wex'den met een ziekenauto naar de Maria-stichting overgebracht en daar op genomen. De toestand van het meisje is niet levensgevaarlijk. HULPFONDS VOOR ARTSEN. Aangezien door den oorlog vele artsen in moeilijke omstandigheden verkeeren, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst besloten tot het stichten van een hulp fonds. Steunend op de bepalingen van het huis- huishoudelijk ï'eglement, is het hoofdbe stuur begonnen met in dit fonds een bedrag van 10.000 te storten uit het spaarfonds der maatschappij. Het hoofdbestuur doet een dringend be roep op alle leden der Maatschappij, om het „Hulpfonds 1940" met spoed en in ruime mate te steunen. De bijdragen der ledexx worden gaarne tegemoet gezien op de postrekening der Nederlandsche Maatschappij tot Bevoi'de- ring der Geneeskunst, Amsterdam, 58083, met vex-melding: „Hulpfonds 1940". SCHEEPVAARTINSPECTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Water staat heeft goedgevonden met ingang van 1 Juli 1940 aan den inspecteur voor de scheepvaart L. Korstanje op te dx-agen de leiding van het Ilde district van de scheep vaartinspectie. onder gelijktijdige onthef fing van de leiding van het IHde district en hem Rotterdam als standplaats aan te wijzen. Aan den adjunct-inspecteur voor de scheepvaart A. C. van Brakel op te dra gen de leiding van het lilde district van de scheepvaartinspectie en hem Groningen als standplaats aan te wjjzen. WELKE LEDIGE VATEN INGELEVERD MOETEN WORDEN. In overleg met de Duitsche autoriteiten maakt het Depai-tenxent van Handel, Nijver heid en Scheepvaart mei betrekking tot het inleveren van ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine ge schikte vaten, nader het volgende bekend: De verplichting tot inlevering van vaten geldt uitsluitend voor ledige transport- vaten, welke regelmatig gebruikt worden als vei'zendmaceriaal. De verplichting toe inlevering is niet van toepassing op petroleuin stand- en lig- vaten, die per tankwagen gevuld worden, echter wel voor smeex-olievaten en gasolie- vaten. Evenmixi is deze verplichting van toe passing" op vaten in gebruik bij oveiheids- bedi'ijven, waaronder bijv. de Nederlandsche spoorwegen. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat het in te leveren materiaal zich in een dusdanigen' staat moet beviix- dexx, dat dit voor direct vervoer van ben zine bx*uikbaar is. „MERCURTOS" STEUNT DE GETROFFEN LEDEN. De Nationale bona van handels- en kan toorbedienden „Mei'curius" heeft besloten tot de instelling van een „Mei'curius"- Steunfonds 1940 en uit de middelen der organisatie daax-voor een bedrag van 20.000 gevoteei-d, teneinde zijn door ooi'- logsschade geti'offen le^en in staat te stellen zich het eerst noodige aan te schaf fen. Voorts zal een beroep op de afdeelingen en de leden worden gedaan om dit fonds door vrijwillige bijdragen zoo veel moge lijk te stijven. ZEVEN ITALLANEN IN BELGIii DOOR DE FRANSCHEN DOODGESCHOTEN. Volgens een door Stefani gepubliceerd i-appoi"t van het Italiaansche consulaat te Charleroi hebben de Franschen in België zeven Italianen doodgeschoten en een aan tal anderen mishandeld. Een paar dagen voor het plaatsje Vieux Campinaii", op 12 K.m van Charleroi ge legen, door de Duitsche troepen bezet werd, ondernamen de Fx-anschen een jacht onder de daar wonende Italianen, meerendeels mijnwex-kers. Een Fransch officier, aan het hoofd van een troep, drong een huis binnen, waar een oude Italiaansche ar beider woonde, die een talrijk gezin moet onderhouden. De officier vond niets ver dacht, trok echter zijn pistool, verliet het huis en riep zijn soldaten toe: „Het zijn spionnen". De soldaten begonnen daax-op het huis te beschieten. Daarna dwong men den mijnwerker, zijn vrouw en kinderen, op de binnenplaats met dc handen omhoog tegen den muur te gaan staan. Nog andere Italianen uit Vieux Campinair moesten zich bij de ongelukkigen aansluiten. De Italiaansche gevangenen werden voor een soort krijgsraad gesleept, die door een Franschen luitenant werd voox-gezeten. Eenigen hunner werden vrijgelaten, zeven echter doodgeschoten. Dit is, besluit het rapport, niet de eexxi- ge wandaad, die de Franschen in België en Frankrijk tegenover de Italianen hebben gepleegd. 390 .ARRESTATIES IN DUBLIN. De politie te Dublin heeft volgens Reuter de laatste drie dagen 390 verdachte perso nen aangehouden en geïnterneerd. De „Deutsche Zeitung in den Niederianden", Woensdag is het eerste nummer van de „Deutsche Zeitung in den Niederianden" verschenen. Rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss-Inquart stelt in een inleidend woord het blad tot taak een ox-gaan te zijn voor de Duitschers, die wonen in het be zette gebied en een schakel te vormen tusschen het bestuur en de bevolking. In een hoofdartikel wordt het beginsel van het nieuwe dagblad als volgt omschreven „Wij Duitsche joux-nalisten in de Neder landen willen op publiciteitsgebied de pio niers zijn bij het slaan van een brug van volk tot volk. De taak, welke ons wacht, zal verlicht worden door de verplichtingen van politieken, cultureelen en economi» schen aard, alsmede door de noodzakelijk heid naast en met elkaar vreedzaam te leven binnen een organische levénsruimte, waarin de Voorzienigheid ons plaatste, in een geest van wederzijdsche achting en de onvoorwaardelijke en onvermoeide offer- vaax-digheid in den strijd van den Führer, wien wij geheel zijn toegewijd. De „Deut sche Zeitung in den Niedei-landen" is de verst vooruitgeschoven publicistische voor post tegen Engeland, welker aardrijkskun dige ligging niets zou beteekenen, ware het niet. dat wij haar- als een factor in den strijd zouden zien. Ook voor de Duitsche soldaten zal het dagblad een brug zijn Hij is de schakel tusschen front en vaderland. Een onzer voornaamste opdrachten zal het zijn deze verbindende functie duidelijk naar voren te brengen. Het blad zal den solda ten berichten geven over het vaderland en zijn onwrikbaren wil tot overwinnen. Het zal het vaderland vertellen over Duitsche soldaten in den vreemde. Bovendien zal de Duitscher in Nederland, die jarenlang een wekelijlcsch orgaan als zijn lijfblad heeft gelxad, met dit dagblad een vurigen wensch in vervulling zien gaan. De Duitsche geïnterneerden in Nederlandsch-Indië. Naar het A.N.P. verneemt is door de Duitsche autoriteiten nog geen enkel be richt uit Nedeiiandsch-Ixxdiê ontvangen, dat er op zou wijzen, dat de behandeling van de geïnterneerde Duitschers in Neder landsch-Indië is verbeterd. Wanneer wij aan deze kwestie nog eeni- ge woorden wijden, dan gaan onze gedach ten terug naar eenige maanden geleden, toen de xuinister van Koloniën in de Twee de Kamer het volgende verklaarde: „Ut heb, naar aanleiding van verschillende couran tenartikelen, met name die welke in het „Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië" zijn verschenen, een onderzoek laten in stellen naar de gedragingen van Duit- schers in Nederlandsch-Ixxdië, wier hande lingen in genoemde artikelen waren gesig naleerd als te zjjn tegen het belang van het land. In verschillende gevallen is dit on- derzoek bemoeilijkt door de weigering van het blad ,om aan dit onderzoek mede te werken. Voor zoover dit onderzoek wel mogelijk was zijn van leidende bestuurs- ambtenaren in Nederlandsch-Indië berich ten omtrent bedoelde personen binnenge komen, welke voldoende aantoonen, dat de beweringen ,in genoemde courantenartxke- len geuit, slechts te kwalificeeren zijn als socxeteitspraatjes. Het spijt mij, dat door dergelijke artikelen goedwillende en eerza- xxxe burgers van Nederlandsch-Indië in dis- crediet worden gebracht". Dit waren ongeveer de woorden van den xninister van Koloniën. Het kan geen ver wondering baren, zoo besluit het A.N.P., dat de Duitsche autoriteiten thans met klem vragen deze eerzame en goedwillende burgers van Nederlandsch-Indië te behan delen als goede burgers van dat land door hun de vrjjheid, welke zij thans missen, te hergeven. Na den slag in Vlaanderen. RUDOLF HESS DANKT DEN FliHRER. Het D.N.B. meldt uit Bei-lijn De plaats- vervanger van den Führer, Rudolf Hess, heeft, na de roemrijke beëindiging van den slag in Belgisch- en Fransch-Vlaandex-en aan den dank van geheel het Duitsche volk uitdrukking gegeven in het volgende, aan den Führer gerichte telegram Mjjn Führer, diep ontroerd en vol liefde dankt het Duitsche volk U en onze solda ten, die onder een begenadigde leiding den grootsten, meest vernietigenden en meest beshssenden slag in de wereldgeschiedenis in een nimmer aanschouwde zegepraal wis ten te doen eindigen. God zal verder met hen zijn, die de zege verdienen. Get. Rudolf Hess. Leden van Nederlandsche legatie te Berlijn in Londen aangekomen. De leden van het personeel der Neder landsche legatie in Berlijn, die via Zwitser land en Frankrijk naar Engeland gereisd zjjn, zijn eergisteravond in Londen aange komen. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN VERBLIJVEN OP EEN KASTEEL IN FRANKRIJK. Bevel van koning Leopold lien naar Portugal te brengen, is niet uitgevoerd. De drie kinderen van koning Leopold, pi'inses Maria Charlotte, oud dertien jaar. prins Boudewjjn, oud elf jaai-, en prins Albert, oud acht jaar, bevinden zich vol gens bex-ichten in de Fransche bladen, in het kasteel Montal in het departement Lot. Volgens de zelfde bladen aldus het D.N.B. heeft koning Leopold op 25 Mei bevel gegeven zijn kinderen naar Portugal te brengen. Hun vertrek is echter niet uitgevoerd. EEN HONDERDTAL COMMUNISTEN IN PARIJS GEARRESTEERD. Krachtens nieuwe bepalingen van den Franschen minister van binnenlandsche za ken heeft de Parijsche politie 101 leden van de ontbonden communistische party gear resteerd en naar een concentratiekamp la ten overbrengen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7