West-Brabant na den oorlogsstorm. 250.000 Filmbeeldjes per seconde. Alles krijgt weer zijn normale aanzien. Sterk vertraagde film van een afgeschoten projectiel. ZEVENBERGEN EN PUTTE HET ZWAARST GETROFFEN. Over het West-Brabantsche land spreidt de zon een milde zomerstemming. Alles bloeit weer in dit land, dat drie weken geleden onder den oorlogsstorm lag, en er is maar betrekkelijk weiqig, wat ons nog herinnert aan de enkele dagen van angst en verschrikking, waarin de bewo ners van dit gewest aan de ergste be proevingen waren overgeleverd. We hebben hier op den eersten oorlogs dag de Franschen zien komen, we heb ben nerveuze dagen van voortdurend luchtalarm doorgebracht, de teruggesla gen Nederlandsche troepen hebben wy naar Zeeland zien trekken, we hebben daarna de dramatische vlucht van de tachtigdui zend bewoners van de agglomeratie Bre da meegemaakt en toen wij daarvan te rugkeerden, was de oorlog voor dit ge west voorbfl, zoo schrijft men uit Breda aan het A.N.P. De Fransche troepen waren van Tilburg af naar het Zuiden en Westen terugge drongen en de wegen, steden en dorpen droegen de lidteekens van den strijd, waar mede die terugtocht is gepaard gegaan. In de eerste dagen, toen overal langs de wegen het vernielde krijgsmateriaal lag, leek de verwoesting grooter dan zij in wer kelijkheid was. Maar overal is aanstonds met groote voortvarendheid het oprui- miogswerk ter hand genomen en nu dit verricht is, blijkt, dat de groote verwoes ting in het gewest betrekkelijk is meege vallen. Waar groote schade werd aan gericht. Slechts enkele plaatsen zijn in werke lijk ernstige mate getroffen. Jn Breda is een «groot aantal woningen, voornamelijk tengevolge van de bomaanvallen en daarop gevolgde branden vernield of zoo ernstig bescbacligd, dat zij niet meer te bewonen zrjn. Ook Etten heeft zwaar onder de bombardementen geleden, een dertigtal woningen is er vernield. In Roosendaal zijn 90 woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenbergen en het grensdorp Putte getroffen. In Zevenbergen heeft een geweldige brand gewoed, die niet minder -dan 125 woningen vernield heeft, en in Putte bleef vrijjvel geen huis onbeschadigd.. Voorts zijn er ook op den weg van Breda naar Antwerpen in de dorpen Zundert en Rijsbergen vele hul zen ingestort. Het onderbrengen van de gezinnen, die door. deze vernielingen dakloos waren ge worden, heeft vrijwel nergens moeilijkhe den gegeven, dank zjj de algemeene me dewerking, die de bevolking gegeven heeft. Overal zijn hulpacties ingesteld, die even wel met uitzondering van die te Zeven bergen zuiver plaatselijk zijn gehouden. Het door den burgemeester van Zeven bergen opgerichte hulpcomité heeft ook naar buiten een oproep gedaan, om gelde lijke hulp voor de verzorging der eerste behoeften van de talrijke gezinnen, die hun have en goed geheel verloren hebben. Wat betreft den wederopbouw van de geteisterde gemeenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel geheel aan het particuliere initiatief wor den overgelaten, dat thans nog wacht op de medewerking, die daarbjj van over heidswege zalworden gegeven. Het leven weer vrijwel normaal. Inmiddels heeft overal in de streek het leven weer zoo ongeveer zijn normale aan- „Leger en Viootfonds 1940, voor hen die vielen". Nationale hulpactie Wordt georganiseerd. Het A.N.P. wordt geschx'even Ons leger heeft in deze.n korten oorlog moedig gestreden tegen een even dapperen en ridderlijken tegenstander. Het Neder landsche volk heeft thans den plicht, om de geleden schade te herstellen van de gezin nen onzer soldaten. De overheid zal daar aan slechts in zeer geringe mate kunnen tegemoetkomen; daarom rust op onze ge- heele natie de onafwijsbare plicht, in dien nood te voorzien. Het bestuur van het alom bekende, reeds uit den vorigen wereldoorlog dateerende „Marine-Rampenfonds", dat zich het vorige jaar het lot heeft aangetrokken van de slachtoffers van de verongelukte mijnen vegers „Willem van Ewijck" en „Jan van Gelder", heeft thans het initiatief genomen tot het organiseereneener nationale steunactie, ten behoeve der behoeftige oor logsslachtoffers yan land- en zeemacht, die in de oorlogsdagen van 10 tot 14 Mei zijn gevallen bij de verdediging van onzen va- derlandschen grond. Steunende op de groote populariteit en het algeipeen vertrouwen dat het Marine-' Rampenfonds in den lande geniet, welk vertrouwen is gebleken uit de vele giften uit alle streken des lands, die bij het fonds zijn binnengestroomd, heeft het bestuur gemeend, zijn groote ervaring en organisa tie te moeten beschikbaar stellen voor dit doel. Het wil trachten dit doel te bereiken, door de stichting van een daartoe strek kend afzonderlijk fonds, dat den naam zal dragen van t,Leger- en Viootfonds 1940, voor hen die vielen". De Opperbevelhebber van land- en zee macht, Z.Exc. generaal H. G. Winkelman, heeft zich dadelijk bereid verklaard, het beschermheerschap der nieuwe stichting te. aanvaarden. Het is mogelijk, dat ook van andere zij den prijzenswaardige pogingen zullen wor den aangewend, om voor de oorlogsinva liden en nabestaanden van gesneuvelden gelden in te zamelen. Teneinde versnippe ring te voorkomen, verzoeken wij de Ne derlandsche burgerij zich hirevan te ont houden. Het bestuur van het Marine- Rampenfonds hoopt binnen enkele dagen met de voorbereiding zoover gevorderd te zijn, dat het in staat is het centrale giro nummer te kunnen vermelden, waarop bij dragen worden ingewacht. Inmiddels kenne een ieder zijn plicht sn stelle zijn bijdrage alreeds vast. zien gekregen. Het is stukje voor stukje gega n. Eerst ging de telefoon plaatselijk weer in werking, toen werden de regionale netten ingeschakeld en daarna konden we weer als van ouds alle deelen van het land per telefoon berei..en, zij het dat men ook thans nog het noodige geduld moet be trachten voor het tot stand komen van de verbindingen. Telegraaf en post hebben de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaakt doch nog altijd blijft de moeilijkheid van het verkeer over de rivieren, dat nog wel gedurende langen tijd met de noodige hindernissen gepaard zal gaan. In Brabant zelf zijn de talrijke vrnielde bruggen met een bewonderens waardige voortvarendheid weer hersteld en ook voor zwacr vervoer bieden de over gangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de spoorwegen al vrij spoedig lo kaaltreintjes hadden kunnen inleggen, die alle stations op de lijnen van Bergen op Zoom tot Den Bosch en van Den Bosch tot Eindhoven aandeden, is ook het bus- verkeer weer op gang gekomen. Met be perkte dienstregelingen kan men op het oogenblik de meeste plaatsen van eenige beteekenis in West Brabant weer berei ken. Slechts enkele streken, waaronder de hoek van Baarle-i Jassau, zijn nog van elk verkeer buiten dat met de reddende fiets natuurlijk verstoken. Het bedrijfsleven L- reeds vr.'j spoedig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en wanneer we de vanzelfsprekende moei lijkjeden, die de toestand voor een aantal bedrijven met zich brengt, in aanmerking nemen, dan mag men zeggen, dat over de geheele linie weer een verheugende activi teit te constateeren valt. Uiteraard worste len alle bedrijven in de geheele streek met de ti'ansport- en verkeersmoeilijkhe den, waardoor zoowel afzet als aanvoar van grondstoffen verhinderd worden. In Breda heeft men hiervoor terstond den hulpmaatregel van de collectieve trans porten genomen. Daar komt bij, dat vele Bredasche fabrieken aanvankelijk een be langrijk deel van hun personeel moesten missen,.daar dit nog niet van de evacuatie was teruggekeerd. Duizenden Bredanaars ontbreken nog. Op het oogenblik zijn er nog steeds en kele duizenden Bredanaars niet in hun woonstad terug. Een en ander heeft uiter aard in verscheidene bedrijven geleid tot inkrimping van werktjjd en van personeel. Doch daar staat tegenover, dat groote aan tallen van bij de arbeidsbeurzen ingeschre venen aan het werk konden worden gezet bij de opruimingswerken, terwijl nog da gelijks groepen van werklieden voor aller lei werken .worden gerequireerd. Wat voorts de hindernissen van de geheel op autotransport ingestelde fabrieken en be drijven betreft, heeft men gegronde hoop, dat deze spoedig tot een oplossing zullen kunnen worden gebracht, waardoor de werkgelegenheid over de geheele linie in belangrijke mate zal stijgen. Bemoedigend is het dat enkele der grootste bedrijven te Breda aanstonds weer op volle capaci teit aan het werk zijn kunnen gaan. Ook de in deze streken zoo belangrijke tuinbouw heeft in de eerste dagen na den oorlog met transportmoeilijkheden te kam pen gehad, doch aan de veilingen te Breda en Bergen op Zoom is nu het verbruik van voldoende benzine voor de aanvoeren toe gestaan, hetgeen vooral met het oog op den oogst van het zachte fruit, die dezer dagen zal beginnen, en overvloedig be looft te zyn, van het grootste belang is. Ingezonden Stukken DE THUIS VERBLIJVENDE MILITAIREN DER ZEEMACHT. Teneinde aan de vele lasterpraatjes om trent het „wegloopen" van militairen der zeemacht tjjdens de z.g. ..interneering", een einde te maken, verzoekt ondergeteekende beleefd, de redactie van de „Prov. Zeeuw- sche Courant" eenige plaatsruimte voor het volgende. De militairen der zeemacht (w.o. ook be- roepspersoneelwerden na de overgave overgebracht naar diverse plaatsen in Ne derland en in twee groepen onderverdeeld, om later óf met groot verlof óf tot één geheel in de verschillende depóts verzameld te worden, teneinde een nadere beslissing af te wachten. Echter, die militairen, die tijdens hun „interneering" of later, in burger waren gekleed, zijn door de burgemeesters van diverse plaatsen in Nederland voorloopig naar huis gezonden, totdat nader over hen zou worden beslist. Er is dus geen sprake van, dat deze militairen, die momenteel thuis vertoeven „weggeloopen" zijn. Integendeel. hun is medegedeeld zich' schriftelijk in verbinding te stellen met een der marine-depóts, in afwachting van een nadere oproeping er zijn er zelfs die reeds uit eigen beweging zich op weg hebben begeven. Ik hoop hiermede een einde te hebben gemaakt aan de lasterpraatjes over het „wegloopen" van de in burger gekleede militairen. Voor de lastertongen is het leed van den oorlog schijnbaar nog niet groot genoeg geweest. Ik moge hun er nog eens aan herinneren, dat zij door het verspreiden van onjuiste berichten of geruchten, zich aan een strenge straf blootstellen. Met dank voor de verleende plaats ruimte, G. M. N. EDELMAN, Korporaal-schrijver KM. (De inzender heeft gelijk. Er wordt veel te veel geroddeld en aan dwaze geruchten het oor geleend. Men houde daarmede op het is niet alleen verkeerd, maar ook ge vaarlijk. In dit bewogen tijdsgewricht moeten ons spreken en ons werken meer dan ooit gericht worden op het gemeene welzijn. Red.) De houding van Italië. En Etigelands hegomonfe in de Middellandsche Zee. De houding van Italië en de vraag of Mussolini de rol van non-belligerent zal blijven handhaven houden de gemoederen nog steeds bezig. Men meende dat na de gewone Juni-vergadering van den Italiaan- schen ministerraad (gisteren gehouden) wellicht iets meer aan het licht zou ko men over de te volgen richtlijnen der Ita- liaansche politiek. Deze vergadering van den ministerraad is thans, onder voorzit terschap van Mussolini gehouden. Echter, de door velen verwachte ingrijpende beslui ten zijn uitgebleven. De ministerraad hield zich hoofdzakelijk bezig met een aantal bestuurstechnische vraagstukken. Zoo werd o.a. op voorstel van den Duce een wetsont werp aangenomen, waardoor de wet op de organisatie des lands in tijd van oorlog wordt uitgebreid tot Italiaansch Afrika. Voorts werd goedkeuring gehécht aan maatregelen betreffende de vervanging van mannen, die onder de wapenen zijn geroe pen, door vrouwen. Andere wetsontwerpen, welke aangenomen werden, betroffen de strenge handhaving van de discipline in alle oorlogseconomische bedrijven, een niet nader aangeduide verhooging van de be- grooting van het ministerie van marine voor het op stapel zetten van nieuwe schepen, het goedkeuren van een crediet ten bedrage van 400 millioen lire voor den bouw van pakhuizen en magazijnen voor het opslaan van landbouwproducten en ten slotte een maatregel ter contröle en voor het uitwerken van een distributie der voor- raderi levensmiddelen en goederen voor dagelijksch gebruik. De Italiaansche pers wijdt intusschen nog steeds veel aandacht aan de kwestie der Middellandsche zee, zoo schrijft de „Lavoro Fascista" onder den titel „Malta, Suez en de Middellandsche Zee", dat de oorlog, welke Italië op 't eerste bevel van Mussolini zal voeren, de oorlog zal zijn voor het leven en de vrijheid van Italië. De ma ritieme hegemonie van Engeland en de steunpunten, die dat land in de Middelland sche Zee bezit, zijn een overblijfsel van het voorbije liberale tijdperk. De Europeèsche volkeren, zoo schrijft het blad verder, be reiden zich er op voor een nieuwe en defi nitieve orde te scheppen, waarin het be- staanrecht van elk hunner zal worden er kend. Aan Italië komen in deze nleuwp orde de eilanden Corsica en Malta, evenals de gebieden van Savoye en Nizza toe, als natuurlijke kolonisatiegebieden. Bovendien moet Italië de beschikking krijgen over de vrije doorvaart by Spez en Gibraltar. De zee-engten behooren aan de volkeren, in wier gebied zy liggen. Gibraltar, vervolgt het blad, wordt door Spanje met te meer nadruk opgeëischt, omdat dit land door een drie-jarigen anti-democratischen oorlog zich het recht heeft verworven over zyn gebied en over de nabqe kust van Afrika de onbeperkte heerschappy uit te oefenen. Het verbond tusschen Rome en Berlijn, stelt het blad tenslotte vast, is even na tuurlijk als de volslagen nederlaag der de mocratieën onafwendbaar is. Engelschen in lstanboel moeten zich gereed houden om de stad te verlaten. Het Engelsche consulaat-generaal in Turkije heeft den Britschen onderdanen in lstanboel schriftelijk instructies gegeven zich gereed te houden om lstanboel binnen 24 uur te verlaten, wanneer daartoe een oproep van officieele Engelsche zijde wordt uitgegeven. In de instructie wordt gezegd, dat de Britsche onderdanen zich moeten begeven naar het binnenland van Anatolië. Dezelfde instructie is, volgens het D.N.B., mondeling gegeven aan de personen van Maltezer afkomst, die de Britsche bescher ming genieten. Groenten en fruit. GEEN VERANDERING IN DE VOOR SCHRIFTEN BETREFFENDE TELEN ENZ. Het Rijksbureau voor dc Voedselvoorzie ning in oorlogstijd brengt by deze ter alge meene kennis, dat er in de voorschriften betreffende het telen, verhandelen en ver werken van groenten en fruit geen veran dering is gekomen, zoodat deze voorschrif ten onverzwakt van kracht zjjn. Het telen van groenten is derhalve behoudens de teelt voor eigen gezinsver- bruik alleen toegestaan aan de by ge noemde centrale aangesloten telers en ten hoogste voor een oppervlakte als voor de onderscheidene gewassen vermeld iii de in hun bezit zijnde geldige tuinbouwteeltver gunningen. Dit geldt ook voor de teelt van tuinza den, waarvoor een zaadteeltvergunning noodig is. MEISJE VAN TWEE JAAR ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. Woensdagmiddag is het tweejarig doch tertje van den heer Weterings in de Steen straat te Raamsdonkveer door een vracht auto overreden en gedood. De kleine liep onder den auto, toen de chauffeur achteruit een erf op reed. Het ïykje is naar het St. Thereslaziekenhuis vervoerd. De chauffeur gaat geheel vry uit. TANKPLAATSEN VOOR HOUT IN NOORWEGEN. In Oslo en omgeving daarvan, zullen in de tomende dagen tankpiaatsen voor hout en houtskool worden geopend, ten behoeve van de auto's, die deze brandstoffen ge bruiken. De by deze tankplaatsen verkrijg bare materialen zyn door het Noorsche Technologisch Instituut gekeurd en worden tegen eenheidsprijzen geleverd. DUITSCH-RUSSISCHE UITRUIL VAN VLUCHTELINGEN GEËINDIGD. De regeeringen van Duitschland en de Sovjet-Unie hebben in December 1939 een overeenkomst over de uitwisseling van vluchtelingen uit de wederzydsche belan- genzónes gesloten. Naar de „Warschauer Zeitung" meldt, is deze overeenkomst de zer dagen geëindigd, nadat 60.000 vluch telingen, het aantal, dat overeengekomen was, uitgewisseld zyn. Zichtbare geluidgolf aan de spits van den kogel. Wij hebben u iets nieuws te vertellen. De supersensatie op het gebied der cinemato graphic is zoo-even ter wereld gebracht. Een belangwekkend filmpje, dat werd op genomen met de liefelijke snelheid van 250.000 beeldjes per seconde. Zal Lumière ooit hebben durven denken, dat zgn ont dekking van de lichtgevoelige zilverlaag nog eens het middel bij uitnemendheid zou zqn om in het geheimzinnige duister van de chemische, physische en biologische wetten door te dringen? Misschien heeft hij het wel durven denken, maar dan heeft hg het niet hard op durven zeggen. De ar me Lumière moest het, gelijk zoo menig groot en geniaal uitvinder, beleven, dat zijn. levenswerk door de allesverslindende massa werd overmeesterd en werd gede gradeerd tot kermisvermalteiykheid. Op zichzelf beschouwd is dit niet onlogisch, daar het bewegende filmbeeld in zyn primi tiefste ontwikkeling ook waarlijk voor geen enkel ander doel bruikbaar was. Eerst later, toen tijdgenooten en nazaten het werk van den Franschen uitvinder, verbeterden, kon de film weer op een ver hevener podium geplaatst worden. Men kreeg inplaats van harlekinades, de welbe kende Amerikaansche smijtfilms en de van valsch sentiment druipende tragedies, de betere speelfilms, waarin reeds de eer ste sporen van een kunstzinnigen onder grond merkbaar werden. Het geluid werd aan de film toegevoegd eneven dreig de weer een inzinking. Het herstel trad spoedig in én de filmindustrie groeide ver der. zy werd van enkel vermakeiykheid van een onbeteekenend element in het volksleven tot een deel van den cultureelen onderbouw: de documentaire film prikkel de en in de laatste jaren zien wy daar naast ook in vele landen de cultureele en de wetenschappelijke film verrijzen. De film kwam in dienst der wetenschap. Daarmee brak een geheel nieuwe periode in de ontwikkelingsgeschiedenis van de celluloid-strook aan. De ballistische film. Vooral in Duitschland heeft men zich met buitengewonen yver op het inschake len van den film b(j het verrichten van we tenschappelijke onderzoekingen toegelegd. Een zeer typisch staaltje van de resultaten zagen wy dezer dagen in de Reicbsstelle für Uriterrichtsfilm, en wel een z.g. ballis tische film, d.w.z. een film waarop de uit werking van diverse projectielen is vastge legd. Nu is het duidelijk en bekend, dat een Rechtszaken PUINRUIMERS TE ROTTERDAM FORCEERDEN EEN BRANDKAST MET JUWEELEN. Twee jaar gevangenisstraf tegen de drie verdachten geëischt. Op 19 Mei was een twaalftal mannen te werk gesteld bij het puinruimen aan de Schiekade te Rotterdam, waar pand 126 had gestaan. Bij het ruimen waren de mannen op een brandkast gestuit. Ze kwa men onderling overeen om deze open te breken en, zoo het de moeite loonde, zich den inhoud toe te eigenen. De eigenaar van de brandkast had reeds te bevoegder plaat se mededeeling gedaan, dat zich in de brandkast waardevolle sieraden van goud en juweelen bevonden tot een waarde van ongeveer 16.000. Toen de rechercheurs op het terrein verschenen, was de brand kast echter reeds geopend en een belang- i-yk deel van den inhoud verdwenen. Drie mannen, de 28-jarige los werkman A. K.p de 36-jarige grondwerker P. van G. en de 44-jarige expeditieknecht H. v. d. L. wer den daarna gearresteerd en in bewaring gesteld als verdacht zich aan diefstal van een deel dezer sieraden te hebben schuldig gemaakt. Gisteren heeft de Rotterdam- sche rechtbank deze zaak behandeld. Uit het verhoor bleek, dat de eerste ver- dachte, nadat met vereende krachten de brandkast was geforceerd, de brandkast leeg had gehaald en den inhoud in zijn zak ken had doen verdwijnen. Een deel er van had hij naar huis gebracht en van de rest de andere ruimers een deel gegeven. De eerste verdachte gaf het hem ten laste gelegde toe. Hij verklaarde veel spijt te hebben van hetgeen hij had gedaan, al trachtte hij de schuld van het openen der brandkast op rekening van anderen te schuiven. De officier eischte tegen A. K. twee jaar gevangenisstraf. De tweede verdachte, P. van G., gaf toe aan de plundering te hebben meegedaan. Toen de rechercheurs op het teiTein ver schenen, had hij zijn deel in den buit tus schen de puinhoopen gegooid. Later was een en ander tusschen de ruïne terug ge vonden. De officier eischte ook tegen dezen ver dachte twee jaar gevangenisstraf. De derde verdachte, H. v. d. L., had zich ook eenige sieraden toegeëigend, maar deze by de komst der rechercheurs in de Schie gegooid. Hy had echter ook drie camee's gevonden, welke hy behouden en mee naar huis had genomen. Bij huiszoeking vond de politie ze in een vaas terug. Verdachte erkende het feit. Ook tegexx dezen man eischte mr. Reumer twee jaai gevangenisstraf. De uitspraken in deze zaken zullen late volgen. MIJNONTPLOFFING EN YORKSHIRE EISCHT ZES DOODEN. Gisterochtend heeft zich in eexx steen- kolenmyn in Yorkshire (Engeland) een ontploffing voorgedaan, waarby zes ar- beiders om het leven zijn gekomen en acht brandwonden hebben opgeloopen. kogel of granaat, welke met een snelheid van ongeveer 800 meter per seconde het luchtruim doorklieft, niet voor het oog en evenmin voor het normale camera-oog zichtbaar is. De uitwerking kon men al leen aan de hand van de verkregen resul taten controleeren. Wat zich echter vóór het treffen afspeelde, was volkomen onbe kend; „was", want nu weet men het. Men bouwde echter een camera met toebehoo- ren ter grootte van een zaal voor tweehon derd personen en met behxxlp van dezen gigant slaagde men er in de werking van het treffende projectiel van begin tot ein de zichtbaar te maken. Daar bleef het ech ter niet by, want na de eerste opnamen met een snelheid van 7000 beeldjes per se conde te hebben gemaakt, gooide men er naderhand nog een schepje op en fotogra feerde met een snelheid van 130.000 beeld jes per seconde. Nog was men niet tevre den. Uit de 130.000 beeldjes per seconde gri'oeiden 250.000 beeldjes per seconde, waarmee men in het bezit kwam van een sterk vertraagde film van het afgeschoten projectiel. De openbaringen waren talrijk. Zoo constateerde men zelfs dat aan 'de spjits van den kogel een geluidgolf ont staat, welke op de film zichtbaar is. Door klieft de kogel de lucht, dan biyft deze ge luidgolf verre achter. Doorklieft hy het water, dan loopt de geluid-golf verre voor het projectiel uit, waardoor de zonderling ste resonanties ontstaan. Van meer be lang was echter nog het feit, dat deze film aantoonde, hoe op het moment, waarin de kogel een trefvlak raakt, het lood ten dee- le vergast. Deze en nog vele andere ont dekkingen deed men op het gebied der ballistische wetenschap. In andere geval len echter heeft men verbluffende ontdek kingen gedaan, waarover de menschheid zich niet andex'S dan kan verheugen. In- hoofdzaak zijn deze films bestemd voor de universiteiten om als les- en demonstra tiemateriaal te dienen. Men heeft zoo films vervaardigd van operaties, van ziek ten en ziekteverschynselen; voorts heeft men vele technische raadsels aan de hand kan b.v. nauwkeurig vaststellen, welke van deze film kunnen ontsluieren. Men stroomiyn voor een auto het gunstigst is en welke oorzaken ten grondslag liggen aan het slingeren van aanhangwagens, oorzaken, welke reeds honderden men- schen het leven gekost hebben. Ook voor de lagere en middelbare scholen heeft, men in Duitschland duizenden smalfilmappara ten en cultureele smalfilms als leermiddel ingevoerd. Mogen wy de rapporten geloo- ven, dan zijn de resultaten zeer gunstig. RADIO-RUBRIEK VRIJDAG 7 JUNI 1940. JAAKSITSLD, 414.4 M. V.A.R^A.-Vltzen- ding. 10.0010.20 v.ra. V.PJR.O. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cello en piano. 10.50 Declamatie. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Orgelspel. 12.001.45 V.A.R.A.-or- kest (12.451.00 Berichten A.N.P.). 2.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 2.30 Fragmenten uit de operette „Boccaccio" (opn.). (3.304.00 Officieele berichten, eventueel gramofoonmuziek). 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Rosian-orkest. 6.30 Causerie over Rubens. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 De Ramblers. 7.30 Officieele berichten, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berich ten A.N.P. 8.15 Esmeralda. 9,00 Reportage. 9.20 V.A.R.A.-orkest. 10.00 Berichten A.N. P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. A.VJR.O.-Uitzending. 11.15—11.30 n.m. Berichten. S.00 Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoon muziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 A.V.R.O.- Aeolian-orkest. 11.15 Berichten(Engelsch). 11.30 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.45 Berichten A.N.P. 1.00 A.V.R.O.- Amusementsox-kest en „The Melody Sis- ters". 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Or gelspel. 2.25 Declamatie. 2.45 A.V.R.O.- Musette-ensemble. 3.15 Berichten (Fransch) 3.30 Omroeporkest. 4.15 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuziek. 5.45 A.V.R.O.- dansorkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 7.15 Concert (opn). 8.15 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten A.N.P. 8.45 Gramofoonmuziek met toelich ting. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Om- loeporkest. 10.00 Bei'ichten A.N.P., slui ting. 11.15—11.30 Berichten (Fransch). Burgerlijke Stand WESTKAPKLLE Van 27 Mei tot en met 3 Juni. Overleden: Jan Peene 81 jaar. Johanna Huibregtsc 79 jaar (uit Vlissingen) BORSSELE. Over de maand Mei 1940. Geboren: Antonia Johanna Beatrix, d. v. Job Ryk en Jacomina Elisabeth Huige. Overleden: Jaccba op 't Hof, 82 jaar, wed. van Jacobus Lagram; 24, Sebastiaan Anemaat, 59 jaar, echtg. van Dina Pieter- nella de Landmeter. Getrouw: Jacobus Blok, 26 jaai-, j.m. te 's Heer Arendskerke en Adriana Jan netje Blok, 19 j. j.d. (D, Z.) 'S-GRA VENPOLDER. Gehuwd: Hubertus Cornells Heyboer 33 j. en Jonanna Frederika Smeitink 32 j. Overleden: Willem de Schipper, 76 j. wedn. van Catharina Eckhardt. Géboren: Cornells, z, v. Jacob Geen- se en Jacoba Lamper te Krabbendyke; Dina Paulina d. v. Johannes van Boven sn Maatje van de Velde; Jacobus z, v. An- dries Steketee en Maatje de Vos. ,(D. Z.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6