STADSNIEUWS STADSNIEUWS Goes [El HlltlfEII Fill iaa4i.00 UIT DE PROVINCIE B© N friïinciale Zeeuwsche Curait Benoeming van een nieuwen wethouder. MIDDELBURG. Op a.s. Vrijdagavond komt de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen in de tuinkamer van huize „De Griffioen". Het eenige punt der agen da luidt: De benoeming van een wethou der, in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer M. H. Boasson. De vergadering begint om 21 uur. „DE VIER" OPGERICHT. Nieuw architecten- en ingenieursbureau. De architecten K. Boot, J. Götzen, Jac. C. v. d. Hout en J. B. van Wuyck- huyze hebben zich vereenigd in het Archi tecten- en Ingenieursbureau „De Vier". Het hoofdkantoor zal te Middelburg ge vestigd zijn. Naar men ons mededeelt, is het niet de bedoeling uitsluitend en in alle opr zichten aJs „De Vier" op te treden; d.w.z., als een cliënt den wensch te kennen geeft, prijs te stellet op een persoonlijk ontwerp van één' der vier genoemde architecten, zal evenzeer aan dien wensch gevolg ge geven worden als toen deze architecten nog afzonderlijk en alleen onder eigen naam werkten. DE KOEPEL VAN DE GRIFFIOEN TROUWZAAL. Toen wij nu reeds verschillende jaren ^geleden in den koepel boven het booten huis van het toenmalige buiten „De Grif fioen" met wijlen den heer E. Berdenis van Berlekom, destijds de eigenaar, zaten te praten over de belangen der padvinderij, hadden \rij geenszins het vermoeden, dat het volgende bezoek aan dien koepel zou z\jn in tijden als deze en op het moment, dat het stijlvolle gebouwtje het mogp dan maar tijdelijk zijn zulk een heel andere bestemming had gekregen. Het staat nu op gemeentegrond en behoort thans tot „het huis der gemeente", omdat het gemeentebestuur tijdelijk in'"huize de Griffioen is gevestigd. Had men verleden week een paar huwe lijken voltrokken in de toen ook bij de ge meente in gebruik zijnde woning van dén heer Boasson, thans was de koepel als trouwzaal aangewezen. Dit was voor ons aanleiding het hu welijk van de bruidsparen J. P. Kesteloo- M. Franchimont en L. Francois-J. P. Bos telaar bij te wonen. Het was zeker een mooi plekje voor deze plechtigheid. Daar, waar zoo menigmaal bootjes ver trokken om te varen op de Domburg- sche watergang, vertrokken nu twee hu welijksbootjes met den wensch, dat hun vaart zou gaan over rustige levenszeeën, dat de branding, die nu alom heerscht, moge bedaren. De natuur rondom den koepel was in tens rustig. Kort bij de weiden, daarvoor de nijvere werkers aan een wegaanleg, de mooie bosschen van Ter Hooge en andere buitens aan den Koudekerkschen weg op den achtergrond; dit alles te samen vormt een idyllischen aanblik. In de paden voor den koepel en in de tuinen van de op grond van de Griffioen gebouwde wonin gen, stonden enkele belangstellenden in dit bijzonder gebeuren, doch er was geen drukte als bij den stadhuistrap op zulke momenten. Het eerste paar met de bruid in het wit, het tweede met de bruid in het zwart zullen zeer zeker steeds blijven denken aan voor Walcheren toch ook historisch plek je, waar in oude tijden ook wel eens ge liefden bij elkaar zullen zijn geweest. Driemaal is scheepsrecht. Gisteren is eok de verbintenis A. Petermeijer-C. P. Vermeulen hier nog gesloten, het bijzondere van hun huweljjk op dat Hoeveel huwelijken zal de ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer J. F. stand moeten brengen LOOP DER BEVOLKING. In de week van 24 Mei1 Juni zjjn in deze gemeente de navolgende personen INGEKOMEN: A. G. Wiersma, in genieur, en echtgenoote, Haarlem, Seissin- gel 36 Wed. S. M. Barto geb. Pluijmers, zonder, 's Gravenhage, Korte. Geere 21; J. J. van Hengst, marinier le kl. en echtge noote, Rotterdam, Bierkaai 1; C. Poort vliet, mach. houtbewerker, echtgenoote en kind, Amsterdam, Bogardstraat 15; N. C. van der Linde, dienstbode, 's Gravenhage, Loskade 45; mej. E. Th. M. Sessink, zonder Gendringen, Nieuwstraat 13; J. H. Brou wer, kantoorbediende, echtgenoote en 2 kinderen, Helmond, Dampoortstraat; E. van den Broeke, dienstbode, Oostlcapelle, Giststraat 33"; J. C. J. de Koster, zon der en echtgenoote, Koudekerke, Seisdam 42; P. Eikenhout, dienstbode, Nieuw- en St. Joosland, Heerengracht 100; C. Meijer, student, Amsterdam, Stationstraat 9; J. P. van de Linde, dienstbode, Kortgene, Lange Giststraat 35; C. Janse, dienstbode, Koude kerke, Lange Noordstraat 65; A. Schipper, adj. commies ter secretarie, Gorinchem, Park de Griffioen 11; B. van der Stelt, zonder, Bergen op Zoom, Beenhouwerssin gel 393 Wed. W. Anker, geb. Dekker, zon der, en zoon, Heerengracht 106; mej. C. Hi- bels, zonder, O. en W. Souburg, Rooster- straat 1. VERTROKKEN P. Maljaars, landbou wersknecht, Oostkerkplein 6a, Veere J. Goppoolse, dienstbode, Oud Arnemuidsch Voetpad 45, Utrecht, Amsterdamsche Straatweg 478; W. J. Annot, zonder, Oude Kerkstraat 14, Apeldoorn, Molenweg 23; 29, Dordrecht, Binnen Waleveat 3; mej. A. A. Kraak, kleermaker, Rouaansche Kaai C. Weterings, zonder, Gravenstraat 1, Haarlem, Westerhoutstraat 50Mej. L Weterings, zonder, Gravenstraat 1, Haar lem, Westerhoutstraat 50 M. Cornelisse, dienstbode, Seisbolwerk 12, Arnemuiden 99; mej. R. P. van Loo, zonder, Heerengracht 40, Goes, Zonnebloemstraat 4 M. Otte, dienstbode, Park de Griffioen 16, 's Heer Arendskerke, Havenweg H 19 M. Diele- man, dienstbode, Spanjaardstraat 10, Bier vliet, Ameriapolder 852, WETHOUDER BOASSON. Naar men ons meedeelt, had dg heer Boasson, die thans bedankt heeft als wet houder onzer gemeente, op 15 Mei geens zins het plan de stad te verlaten en daar mede zijn gemeentelijke functie in voor de stad zoo moeilijke tijden onbezet te laten. Het was alleen op aandringen van ande ren, met name ook van den burgemeester, dat de heer Boasson in den middag van genoemden dag met de zijnen naar Zw.- Vlaanderen is overgestoken, om zich te Oostburg ter beschikking van de auto riteiten te stellen. Toen aan het eind der vorige week terug reizen mogelijk werd, is de wethouder te Middelburg teruggekeerd. Dat hjj nu zijn gemeentelijke functie neei'legt om zich geheel aan den herbouw van zijn vernie tigd bedrijf te wijden, is zeker te begrijpen. UIT HET VOLK—VOOR HET VOLK. Zooals men zich zal herinneren, is enkele maanden geleden een commissie gevormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan „Uit het Volk-Voor ket_Vqlk" ter gele- genheid van het 75-jarig bestaan dezer vereeniging. Reeds \vas er een som gelds daartoe bijeen, toen om de bekende rede nen de inzameling werd stop gezet. Ook zijn er wellicht personen, die nog geld hebben af te dragen. Het comité verzoekt ons te melden, dat men die afdracht dan gaarne spoedig te gemoet ziet bij den penningmeester, den heer L. A. Thielens, Kortedelft. Het Co mité zal dan nader overwegen hoe de gelden zullen worden besteed en daarbjj zeker overleg plegen met het bestuur der jubileerende vereeniging. OOK HEEK DIEFSTALLEN. Ook hier is veel gestolen en het aantal aangiften van gestolen kostbaarheden .lijf goederen, sieraden, etenswaren, rijwielen enz. gaqt nog steeds door. Dit heeft gisteren aanleiding gegeven tot aanhouding van den 21-jarigen R. J. v. V. verdacht van diefstal van koffie en thee uit een garage aan de Kromme Weele. De man is naar het Huis van Be waring overgebracht. De Middelburgsche doktoren. Het zal zeker velen interesseeren te vernemen, dat thans het overgroote deel der Middelburgsche doktoren terug is en zoo goed mogelijk zijn praktijk weer uit oefent. Dr. Weijl en mevr. Weijl zijn ge vlucht, evqnals dr. Koch, maar de andere doktoren zijn allen teruggekeerd en onge deerd. De heeren Frumau. Peeck en Scherphuis, die als officier van gezond heid in dienst waren, zrjn weer aan hun burgerwerkzaamheden begonnen. Echter niet zonder moeilijkheden, want van de heeren Frumau en Scherphuis zijn huizen en inboedels geheel verbrand. Zooals men weet, woonde dr. Scherphuis in het be kende Wijnkoopershuis, welks verdwijning een groot verlies voor de stad beteekent. Ook het corps tandartsen is weer vol ledig, daar de heer Van Bergen eveneens uit den dienst is teruggekeerd. Het huis van den heer P. Blaauw, aan de Markt, is verbrand. Uitbreiding buitenlandsch post verkeer tot geheel neutraal Europa. Met ingang van Vrijdag 7 Juni a.s. kan weder briefpost, d.w.z. alleen gewone brieven en briefkaarten, worden afgegeven met bestemming voor het geheele neutrale Europa met inbegrip van Noorwegen. Uit gesloten is dus postverzending naar Enge land, naar Frankrijk en voorloopig ook naar België en Luxemburg. Aangeteekende cor respondentie en waarde-brieven zijn niet toegelaten. Er wordt nog eens met na druk op gewezen, dat het tarief voor het geheele buitenlandsche postverkeer, en ook voor Indië bedraagt voor brieven 12% cent voor de eerste 20 gram en 7% cent voor elke volgende 20 gram en voor briefkaarten 7% cent. De Duitsche geïnterneerden in Ned.-lndië. Betere behandeling als voor waarde gesteld voor herstel der telegrafische verbindingen. Naar wij vernemen hebben de Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch- Indië nog geen berichten ontvangen, welke wijzen op een verbeterde behandeling van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zrj hebben zich thans op het standpunt gesteld, dat een betere behandeling en wel een algeheele vrijlating van die Duitsche geïnterneerden de voorwaarde moet zijn voor een herstel van de telegrafische ver binding tussChen Nederland en Indië. Dit houdt in, dat, zoodra de Neder- landsch-Indische autoriteiten ertoe be sluiten de Duitschers in Nederrlandsch- Indië te behandelen op gelijke voet als de Duitsche autoriteiten hier tegenover de Nederlandsche krijgsgevangenen zijn opge treden, de mogelijkheid zal worden ge opend familietelegrammen naar verwanten in Indië te zenden. Daarentegen zal deze mogelijkheid zich niet voordoen, zoolang in Indië in de tegenwoordige houding tegenover Duitsche onderdanen wordt vol hard. OVERSTROOMINGEN IN NEBRASKA RICHTEN VEEL SCHADE AAN. Het D.N.B. meldt uit Omaha (Nebras- ka) dat tengevolge van aanhoudenden zwaren regenval het water in talrijke ri vieren en beken zoozeer is gestegen, dat het in het Noordwesten van Nebraska tot overstroomingen is gekomen, die veel schade hebben aangericht. Dertien men- schen zijn reeds verdronken. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers groo- ter is. In vele plaatsen zijn huizen en gebouwen door het water vernield. BEGRAAFPLAATS VAN DUITSCHE MILITAIREN TE ARNHEM. Graaf K. L. G. von der Goltz te Arn hem heeft op zijn landgoed Zrjpendaal bij den Deelenschen weg een terrein beschik baar gesteld als eere-begraafplaats voor Duitsche militairen, die in de omgeving van Arnhem sneuvelden. Het door bosch omgeven terrein zal la ter in overeenstemming met het karakter worden aangelegd en beplant. DE GEKREGEN FIETS. Ook tegen zekeren J. L., die een „ge kregen" rijwiel in bezit had, werd proces verbaal opgemaakt. Ht betrof hier een militair rijwiel, dat de betrokkene reeds zwart had gelakt. Voorts vernamen we, dat er nu en dan één der aangegeven of in beslag genomen rijwielen aan den rechtmatigen eigenaar kan worden teruggegeven, doch het zijn er slechts enkele van den grooten voorraad. MOGE IEDER DAT ZOO AANPAKKEN! De Midza begint weer. Als het ware ter bezegeling van wat we gisteren over de Goesche winkeliers schreven, deelde men ons gisteravond mede, dat de Midza voor Zuid- en Noord- Beveland haar actie en premie-uitkeerin- gen weer zal aanvangen en verder onver saagd hoopt door te werken in het be lang der bij de Midza aangesloten mid denstandszaken zoowelals in het belang van de cliëntèle dezer zaken. En het begin kan goed zijn en zal, vooral in deze dagen, voor velen een wel kome verrassing beteekenen. Want men zal beginnen met de 2541 van de ju- bileum-buslichting uit te keeren. Waarna de gelukkigen hun premies allicht weer dadelijk gaan besteden in de Midza-zaken. En de Midza-winkeliers zullen deze 2541 gaarne ontvangen (benevens wat men er nog bij-besteedt) om hun personeel te be talen, nieuwen oorraad aan te schaffen enz. Waarmede ook deze 2541 weer aan- het rollen zijn ten gerieve van de velen door wier handen ze zullen gaan! WEER NAAR DE BIOSCOOP. „We moeten verder." Op onze vraag, of het „Grand Theater" nog niet begon te draaien, deelde de heer C. J. van Liere ons mede, dat het zijn bedoeling is, de bioscoopvoorstellingen Vrijdag a.s. weer te doen aanvangen. Hij wachtte alleen nog op de toestemming der Duitsche autoriteiten, doch daar deze in elk 'opzichtkrachtig medewerken om het leven weer zijn gewonen gang te doen gaan, twijfelde de heer Van Liere er niet aan of deze vergunning zou hem verleend worden. Verwacht u weer het gewone-bezoek vroegen we verder. De heer Van Liere deelde ons daarop mede, dat de theaters in Holland ook weer draaien, en sommige nog met verlies. „Maar", aldus de eige naar der bioscopen te Vlissingen en te Goes, „we mogen niet stil blijven zitten; we moeten verder!" We hopen, voor de bioscopen en voor eiken ondernemer die weer aanpakt, dat elk deze woorden tot de zijne maakt; niet 'stil blijven zitten; we moeten verder! En dat „verder gaan" zal een ieder goed bekomen en niet alleen materieele, maar ook geestelijke winst beteèkenen. We moe ten verder, onze geest niet afmatten met het steeds weer denken of praten over de narigheden die we zelf of die a nderen achter den rug hebben. We moeten verder. We doen weer ge woon, en dan gaat het ook gewoon. En we gaan ook weer naar de „bios", om daar onzen geest te verzetten, om er eens te griezelen, of te lachen, of te be wonderen. We helpen dan onszelf en anderen die verder willen! VOOR DE GETROFFENEN. Het „Comité tot leniging van den nood door oorlogsschade te Goes" vergaderde ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer J. A. Pieterse. Het bleek dat vele dames zich beschikbaar gesteld had den voor de inzameling en besloten werd hiermede heden reeds eenaanvang te maken. We kunnen ons indenken, dat vele Goesche burgers, als deze dames bij hen voor de deur staan, zullen verzuchten: „daar zijn ze weer!Want er is den laatsten tijd nogal eens een beroep op de offervaardigheid der Goesche ingezetenen gedaan'. Bijna dezelfde regelen schreven we, toen te Goes de inzameling voor lijdend Fin land werd gehouden. Er was toen ook pas ingezameld voor het Brokkenhuis, het Soephuis en nog andere nuttige instellin gen. En toch hadden al deze inzamelin gen een resultaat, dat de verwachtingen ver overtrof. Het schijnt wel een speciale Goesche sport, in liefdadigheid en burger zin als eerrte uit den kamp te willen ko men. We hopen hartelijk, dat Goes dezen kamp minstens even goed zal leveren als alle vorige. In ons overzicht over de beschadigingen te Goes schreven we, dat daarvan niet veel meer te zien is, doch dat betreft den buitenkant. Men is niet gaan zitten treu ren op de puinhoopen, maa. is dadelijk aan het opruimen gegaan. Velen hebben zelf wat reparaties aan hun woningen verricht, ruiten ingezet, geschilderd. Maar er is ook veel gebeurd dat nog betaald Vanaf Vrijdag 7 Juni a.s. treedt de Midza Zuid- en Noord Beve land weer in werking en haar eer ste daad isde Pinksteruit- keering, groot wordt op'dien dag bezorgd bij honderden premiewinnaars. Vanaf Vrijdag 7 Juni a.s. zijn de Midza-deelnemers verplicht U weer de waardevolle Midzabons te verstrekken bij contanten aan koop. Eerstvolgende buslichting Maan dag 17 Juni 's avonds 7 uur. hulp c GIRONUMMER 57189! Het blijkt, dat het gironummer van het Provinciale Zeeuwsche Comité voor hulp en herstel nog niet voldoende bekend is. Teneinde daaraan tegemoet te komen zullen wjj het geregeld in ons blad publi- ceeren. Het gironummer is: 57139. Provinciaal Zeeuwsch comité tot en herstel. DE SAMENSTELLING. Het dagelijksch bestuur van het juist opgerichte Provinciaal Zeeuwsch Comité tot hulp en herstel bestaat uit mr. P. Die- leman, voorzitter, mej. mr. A. Bolle, mr. W. F. E. baron "Van der Feltz, de heeren P. W. M. Hoegen van Hoogelande, penning meester, C. A. van Woelderen en mrs. W. K. H. Dieleman en J. I. van Doorninck, se cretarissen. Giften kunnen gestort worden op de girorekening no. 57138 van N.V. Hendrikse en Co.'s Bank te Middelburg, terwijl het secretariaat is gevestigd Houtkade 11 te Middelburg. HET VERKEER MET ZEEUWSOH-VLAANDEREN. Nog geen vaste regeling. Naar we van den heer Ermerins, burge meester van Hoedekenskerke, vernamen, bleek het nog niet mogelijk tot een gere gelde verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen te komen. Zulks omdat de voorradige ben zine en. olie zoo economisch mogelijk benut moet worden. Voorshands heeft burge meester Ermerins dus de opdracht alleen te laten varen bij volledige belasting. Hoe meer passagiers of goederen, hoe meer vaarten dus. In elk geval blijft daarmede de gelegenheid bestaan eiken, dag van Hoedekenskerke naar Zeeuwsch-Vlaande- ren over te steken. WERKKAMPEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De instellingen belast met de organisa tie van werkkampen voor jeugdige werk- loozen, ontvingen bericht van de af deeling Jeugdzorg van het Departement van So ciale Zaken; dat het in de bedoeling ligt voort te gaan met het kampwerk, vak cursussen enz. voor jeugdige werkloozen. Het Prov. Comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg, verzoekt ons naar aanleiding van het bovenstaande mede te deelen, dat jeugdige werkloozen in den leeftijd van 16 tot 24 jaar zich voor deelname aan een werkkamp kunnen mei dei., vóór Zaterdag 15 Juni bjj den secre taris van het Prov. Comité, den heer J. Lorier te Middelburg. Deelnemers aan de gewone werkkam pen hebben de voorkeur voor toelating tot den schipper- en melkers-cursus. Mutaties loodswezen. Aan den loodsschipper le klasse J. "Zoete, dén binnenloodsen P. van der Vliet. J. Kamermans, C. Karelse en A. P. K. Onderdijk, allen te Vlissingen en aan den bewaker bij 's Rijks kustveriichting te Hansweert M. Potter, is eervol ontslag verleend. Benoemd tot loodsschipper le klasse, den zeeloods C. G. van der Eijk, belast met den dienst van stuurman; tot zeeloods de hulpzeeloodsen J. Ree en A. Bom, allen te Vlissingen. De lichtwachter-motordrjjver aan boord van het lichtschip te Vlissingen J. Plat- teeuw is benoemd tot werkman bij het betonningsmagazijn aldaar. Walcheren Inenting tegen 'typhus te Domburg. DOMBURG. De inenting tegen typhus, die voor Domburg aanvankelijk verplicht was gesteld, is later afgelast. Thans wordt zonder dwang elkeen in de gelegenheid ge steld zich te laten vaccineeren op Zater dagmiddag a.s. ten huize van dr. B. Vaan drager. KLEUTERSCHOOL HEROPEND. SOUBURG. Men verzoekt ons mede te deelen, dat -"e kleuterscnool alhier met ingang van heden heropend is. moet worden en veel vernield dat nog niet hersteld of vervangen is. Wie, als wij, dadelijk na dien noodlottigen Donder dagmiddag ter plaatse was en de wonin gen van binnen bezichtigde, kan dat al leen weten. Meubeltjes, lampen, kleeden, gordijnen, tafels, ja geheele inboedels wa ren er kapot, en, zooals bekend, er lagen ook een paar huizen geheel in puin. En dit alles trof vooral de kleinsten onzer ingezetenen, die him eenvoudig bezit meest na jaren van zuinig sparen verwier ven Zuid-Beveland School voor schipperskinderen te Wemeldinge weer heropend. Naar wij van het bestuur der Vereeni ging voor Christelijk onderwijs aan schip perskinderen vernemen, heeft de school te Wemeldingen reeds 24 Mei haar deuren heropend. Alle schippers worden dringend verzocht hun kinderen zoo spoedig moge lijk te doen terugkeeren, opdat ook hier door worde medegewerkt aar het herstel van den normalen gang van zaken. Oude vrouw verdronken. HANSWEERT. Maandagnamiddag was de 90-jarige wed. Bliek een eindje gaan wandelen zooals zij wel meer deed. Het duurde wat lang, eer zij terug was, zoodat men ongerust werd. Na eenigen tjjd zoeken vond men haar lijk in het kanaal waarin zij op onverklaarbare wijze moet zijn ge raakt. Het lijk is naar het lijkenhuisje ver voerd. De Kruïningsche polder bijna weer droog. HANSWEERT. In de Kruiningsche pol der is men nu druk bezig om het water uit te laten en begint het bouwland weer bijna allemaal droog te komen. 'Het is echter een troosteloos gezicht, want door het zoute water is vrijwel alles dood. Ook voor de verschillende mensehen is het treurig gesteld in hun tuintjes met de groenten. Het zou wel aanbeveling verdienen als een beschouwing kon gegeven worden door ter zake kundigen, wat in deze tuintjes nog gezaaid en gepoot kan worden, zulks om aan de opwekking in de bladen om zooveel mogelijk groenten te JcweeJcen te kunnen voldoen. DE OESTERCULTUUR STAAT VOOR VELE MOEILIJKHEDEN. IERSEKE. Ook te Ierstke zal men niet bij de pakken neer gaan zitten, schrijft men aan de N.R.C. De eerste zorg is de voorraden op peil te brengen. Den vori- gen winter is het grootste deel, waaron der alle Fransche zaaioesters, afgestorven en het zaad op de pannen zoo goed als geheel vernietigd. Niettemin werden dit voorjaar weer heel wat Fransche zaaioesters voor den uitzaai besteld. Een groot deel daarvan voor uit betaald, ook de vrachtkosten is in België bleven steken en daar bedorven. De regeering had steun toegezegd voor de pannencultuiir en die steun blijft gehand haafd. Andere bezwaren moeten nu wor den overwonnen.. Wil men weer vjjf mil- lioen pannen uitleggen, dan is er onge veer 15.000 hl kalle noodig. Deze schijnt moeilijk te krijgen en dan zit men nog met het transport. Voor de kleine' panne- boeren moet de steun gauw worden ver leend, want die zitten reeds lang aan den grond en moeten beginnen met allerlei uitgaven. Zeeuwsch- Vlaanderen Angstige oogenblikken in Aardenburg. Aardenbürg heeft door de aanwezigheid van Belgische militairen binnen haar muren, ook blootgestaan aan bombardementen. Het begon in den morgen van 24 Mei, toen boni- men vielen in de omgeving van het posti kantoor, de Kaaipoort en de Heerendreefi Groote materieele schade werd aangericht. In de Heerendreef werd het huis van den heer Gazan-Lucieer vernield. Do man werd gedood. Vrouw en kinderen waren reeds gevlucht. Voorts werd de heer K. Dees door scherven gedood, terwijl twee andere per sonen ernstig gewond werden, en een viertal licht gewond. In totaal werden meer dan 30 woningen beschadigd, waarvan enkele on herstelbaar. In de Sint Bavokerk waren vele Fransche militairen ingekwartierd. Des Zondags heerschte er onder hen een zenuwachtige stemming, hetgeen leidde tot een groote vernielzucht. In de kerk en in het consisto riegebouw werden kasten opengebroken, deuren vernield enz. Enkele jongens werden door de Fransclien aangehouden en een nacht opgesloten. Ook de burgemeester van Aardenburg kreeg van de Franschen een paar dagen arrest. Hij werd zelfs een tijd lang buiten de gemeente gebracht. Ook in de omgeving van Aardenburg heb ben de Fransche en Waalsche troepen groote vernielingen aangericht. Te Eede werd de toren der R.K. kerk met dynamiet verwoest. Door de explosie bleef er van de kerk en van de omliggende gebouwen ook weinig over. Te Sint Kruis werd de steenweg opge blazen. Een woonhuis werd vernield, twee andere ernstig beschadigd. Te Sluis liet men eveneens op twee plaat sen den rijweg in de lucht vliegen. Nabij gelegen huizen liepen ernstige schade op. Nagenoeg alle bruggen en duikers over het afwateringskanaal en over de vele kleine uitwateringen zijn door dynamiet on bruikbaar gemaakt. Uitknippen en opzenden aan een van onze bureaux. Onder qeteekende wenscht zich van heden ai te abonneeren op ae Provinciale weekabonne a 18 cent oer week Zeeuwsche Courant a« Ma, lama00me 2t30 pe, Kwanaat Woonplaats Straal en hmsnr Zij die deze bon thans opzenden, ontvangen de tot 15 Juni verschijnende nummers gratis. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2