Provinciate Zseuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Koe- het bezette ^ederfandsche gebied bestuurd zal werden. Bekendmaking. 183ste JAARGANG NUMMER 127 DONDERDAG 6 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent pei week of 2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1 50, iedere regel mee» 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5 regels t 0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L 1 C 1 T E I T S W A A R D E,HJ G E S T E L D D Q O R DE-VE REIKICIMG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Het bestaande apparaat blijft zooveel mogelijk in tact. Er komen vier commissarissen-generaal en voor de provincies gevolmachtigden Een „Verordeningenblad" verschenen. Uit Den Haag. Gisteravond, is verschenen het „Verorde ningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied". Hierin is o.m, opgenomen een decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland, van 18 Mei 19-40 luidende als volgt Om de openbare orde en het openbare leven in het onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebied te handhaven, bepaal ik Par. 1. Het bezette Nederlandsche gebied komt onder den „Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied" te staan. Zjjn verblijfplaats is 's-Gravënhage. De rijkscommissaris is beschermer van de rijksbelangen en oefent in het civiele res sort het opperste regeeringsgezag uit. Hij staat rechtstreeks onder mij en ontvangt van mij richtlijnen en instructies. Par. 2. De Duitsche weermachtsbevel hebber in Nederland oefent de militaire souvereine rechten uit. Zijn vorderingen worden in het civiele ressort door den rijkscommissaris uitgevoerd. Hij heeft het recht, de maatregelen voor te schrijven die voor de uitvoering van zijn militaire taak en de militaire beveiliging noodzakelijk zijn. Hetzelfde recht hebben de opperbe velhebbers van de weermachtsdeelen. Par. 3. Voor de uitvoering van zijn in structies kande rijkscommissaris zich van Duitsche politieorganen bedienen. De Duit sche politieorganen staan ter beschikking van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland, voor zoover het militaire be hoeften vereischen en de taak van den rijkscommissaris toelaat. Par. 4. De rijkscommissaris kan zich voor de uitvoering van zijn instructies voor het uitoefenen van de administratie, van het Nederlandsche bestuur bedienen. 1.) Het tot nu 'toe geldende recht blijft van kracht, voor zoover het met de bezet ting \e vereenigen is. 2). De rijkscommissaris kan verordenin gen uitvaardigen, die kracht van wet heb ben. De verordeningen worden in het „Verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied" afgekondigd. Rijkscommissaris Seyss Jnquart Par. 6. Tot rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoem ik rijksminister dr. Arthur Seyss-Inquart. Par. 7. Voorschriften voor de uitvoering en uitwerking van dit decreet gaan uit van mijn richtlijnen voor het civiele ressort van den rijksminister en chef van de rijkskan selarij, voor het militaire ressort van den clïef van het oppercommando van de weer macht. Par. 8. Dit decreet treedt in werking zoodra en voor zoover ik de order voor de uitoefening van de uitvoerende macht, welke ik den opperbevelhebber van het leger gegeven heb, intrek. Voorts komt in het Verordeningenblad voor de oproep van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan het Nederlandsche volk van 25 Mei 1940. Een verordening tot uitoefening van de regeeringsbevoegdheden. Hierna volgt een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied tot uitoefening van de re geeringsbevoegdheden in Nederland van 29 Mei 1940, luidende als volgt Krachtens par. 5 van het decreet van den Führer inzake uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland dd. 18 Mei 1940 bepaal ik voor den duur der bezetting van het Nederlandsche gebied door de Duitsche troepen het navolgende Par. 1). De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft voor zoo ver noodig ter uitvoering van zijn taak alle bevoegdheden, welke volgens de grondwet en de wetten aan den Ko ning en de regeering toekwamen. 2.) Maken de belangen van het Groot- Duitsche Rijk of de openbare orde of het openbare leven in Nederland het noodzake lijk, dan neemt de rijkscommissaris de noodige maatregelen, ook die van wetge- venden aard. Deze verordeningen van den rijkscommissaris bezitten kracht van wet. Par. 2. 1). Het tot nu toe geldende Ne derlandsche recht blijft van kracht, voor zoover het vereenigbaar is met de bezet ting en niet in strijd is met de bepalingen van het decreet van den Führer betreffen de de uitvoering van de regeeringsbevoegd heden in Nederland. De voor het bezette Nederlandsche gebied geldende verordenin gen van den opperbevelhebber van het le ger bl\jven voorloopig in kracht. 2). Alle rechtsvoorschriften moeten vóór de bekendmaking aan den rijkscommissaris worden voorgelegd. De bekendmaking moet worden geschorst, wanneer de rijkscommis saris dit wenscht. 3) De rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de aan hem ondergeschikte Duitsche organen de bevoegdheden volgens alinea 2 over te dragen. Par.' 3. 1) De rijkscommissaris bedient zich voor de uitvoering van zijn voor schriften van de Nederlandsche autori teiten, voor zoover de aan hem onderge schikte Duitsche diensten niet direct in werking treden. 2) De secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van alge meen bestuur zijn aan den rijkscommis saris binnen het kader hunner bevoegd heden verantwoording verschuldigd voor het behoorlijk leiden van hun ambtsaan gelegenheden. Zij kunnen, onverminderd de voorschriften van par. 2, alinea 2 en 3, uitvoeringsvoorschriften geven voor de geldende Nederlandsche wetten en voor de verordeningen van den rijkscommissaris. Par. 4. 1) De rijkscommissaris oefent zijn bevoegdheden uit door middel van op zijn bureau werkzame commissarissen- generaal. 2) De rijkscommissaris benoemt gevol machtigden voor de afzonderlyke pro vinciën. Voor zoover noodig benoemt hij bijzondere gevolmachtigden voor afzonder lijke gebieden of voor speciale werkzaam heden. Het bewaren der openbare rust, ordo en veiligheid. Par. 5. 1) Het. bewaren van de open bare rust, orde en veiligheid wordt, voor zoover zich de rijkscommissaris voor het doen uitvoeren van zijn verordeningen niet van Duitsche S.S.- en politietroepen bedient, opgedragen aan de Nederlandsche politie. De Nederlandsche politie staat onder toezicht van de Duitsche politie en is aan haar aanwijzingen gebonden. 2) Het opsporen en bestrijden van alle handelingen, die rijks- en Duitsch-vijandig zijn, behoort tot de taak van de Duitsche politie. De rechtspleging. Par. 6.) De rechtspleging is onafhanke lijk. 2) De uitspraken worden in den naam van het recht gedaan. 3) De rijkscommissaris bepaalt, welke vonnissen hem vóór hun uitvoering ter bekrachtiging moeten, worden voorgelegd. 4) De rijkscommissaris bepaalt bij ver ordening, welke strafbare feiten aan het oordeel van de bijzondere rechtbank moeten worden onderworpen en in welke gevallen personen van Nederlandsche natio naliteit voor den krijgsraad of voor den Duitschen politierechter moeten verschij nen. Rechters, ambtenaren, onder wijzers enz. moeten onder eede een verklaring afleggen. Par. 7. Binnc een termijn, die door den rijks-commissaris bepaald wordt, moeten d in actieven dienst zijnde rechters, openbare amb< tenaren en beambten als mede ale leeraren aan openbare en par ticuliere onderwijsinrichingen onder eede een verklaring afleggen, dat zij de verordeningen en andere bepalingen van den ryks-commissaris en van de hém ondergeschikte Duitsche organen stipt zullen nakomen en dat zjj zich zullen ont houden van elke handeling gericht tegen het Duitsche rijk of de Duitsche weer macht. Par. 8. Alle in het bezette Nederlandsche gebied werkzame Duitsche autoriteiten, diensten en organen, met uitzondering van die van de weermacht, zjjn ondergeschikt aan den rijkscommissaris. Par. 9. De algemeen rechtsverbindende verordeningen worden bekend gemaakt in het „Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied", dat in de Duitsche en in de Nederlandsche taal verschijnt. De Duitsche tekst is authentiek. Par. 10. Deze verordening, treedt in wer king op den dag van haar afkondiging. Vier commissarissen-generaal. Tenslotte is nog opgenomen een decreet van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den or- ganisatorischen opbouw van de dienstbu- reaux van den rijkscommissaris, waarbij op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de re geeringsbevoegdheden in de Nederlanden van den 18en Mei 1940 het volgende wordt bepaald Par. 1. (1) De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bedient zich voor uitvoering van zijn taak van de in zijn bureau werkzame c'ommissarissèn-ge- neraal, en wel 1) voor bestuur en justitie 2) voor de openbare veiligheid (hoogere S.S. en politieleider); 3) voor financiën en economische zaken en 4) voor bijzondere gevallen. (2) De vertegenwoordiger van het de partement van buitenlandsche zaken en de gevolmachtigde voor de Nederlandsche Bank staan onmiddellijk onder den rijks commissaris. Provinciale .gevolmachtigden. (3) De rijkscommissaris benoemt voor de afzonderlijke provincies gevolmachtig den. Voor zoover noodig benoemt hij bij zondere gevolmachtigden voor afzonderlij ke gebieden of bijzondere werkzaamheden. Par. 2. (1). Alle aangelegenheden, welke de rijkscommissaris zich uitdrukkelijk voorbehoudt vooreen on middellijke be slissing, worden bewerkt door de hoofd- afdeeling op het bureau van den rijks commissaris. (2.) De hoofdafdeeling' bewerkt'in het bijzonder alle zaken betreffende het per soneel van de gezamenlijke bureaux en organen van den rijkscommissaris, als mede betreffende het toezicht over deze, alle .aangelegenheden betreffende begroo- tir.g van deze bureaux, alsmede de aange legenheden van het kabinet (uitgifte van akten, protocol en dergelijke). Bij de hoofdafdeeling zijn verder aangesloten de centrale kas en. het hoofdbureau. Par. 3. (1.) De commissarissen-gene raal hebben binnen het kader van hun za kelijke bevoegdheid het recht van alle Nederlandsche autoriteiten, bureaux en in richtingen, zoowel openbare als parti culiere, inlichtingen van eiken aard te eischen en aan dezen de npodige bevelen te geven. (2.) Zij hebben in het bijzonder tot taak de beslissingen van den rijkscommis saris overeenkomstig par. 2., alinea 2, van de verordening over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in de Neder landen van 29 Mei 1940 voor te bereiden. DE TAAK VAN DE COMMISSARIS SEN-GENERAAL. Par. 4. Tot de taak van den commissa ris-generaal voor bestuur en justie belioo- ren: 1. De aangelegenheden betreffende de wetgeving, betreffende het staatsrecht als mede die betreffende het „Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsche ge bied.", 2. De aangelegenheden betreffende de ordening van de werkobjecten, 3. De aangelegenheden van binnen- landsch bestuur, in het bijzonder ook de aangelegenheden van het toezicht op de gemeenten met uitsluiting echter van de aangelegenheden der gemeentepolitie, 4. Alle aangelegenheden der justitie, met uitsluiting van die der rijkspolitie, 5. Alle aangelegenheden betreffende cultuur (kunst, monumentenzorg, weten schap, volksopvoeding, enz.) het onderwijs en de kerken, 6. Alle aangelegenheden betreffende de volksgezondheid, alsmede die betreffende cultureele en sociale zorg aan de jeugd. Par. 5. De hoogere S.S.- en politieleider: 1. Heeft het bevel over de in het be zette Nederlandsche gebied ingezette een heden: de gewapende S.S. en de Duitsche politie-eenheden en -organen, 2. Heeft het toezicht over de Neder landsche rijks- en gemeentepolitie en geeft haar de noodige bevelen. Par. 6. Tot de taak van den commissa ris-generaal voor financiën en economische zaken behooren: 1. Alle aangelegenheden van het de partement van financiën, 2. Alle aangelegenheden van het de partement van economische zaken, 3. Alle aangelegenheden van liet de partement van waterstaat, 4. Alle aangelegenheden van de Ne derlandsche posterijen, 5. Alle aangelegenheden van het de partement van sociale zaken met uitslui ting van de in par. 4, onder no. 6 bedoel de aangelegenheden. Par. 7. Tot de taak van den commissa ris-generaal voor bijzondere gevallen be hooren: ■1. Alle vraagstukken betreffende de vorming van de openbare meening en niet-ecojiomische vereenigingen. 2. Die opdrachten, welke de rijkscom missaris hem op grond van een bijzondere beslissing geeft. Par. 8. (1) Tot de taak van de gevol machtigden van den rijkscommissaris voor de afzonderlijke provincies behoort met uitzondering van de openbare veiligheid alle aangelegenheden van openbaar be stuur, van economie en van de openbare meening in het aan hen toegewezen ge bied. Hij kan zich voorde uitoefening van zijn taak volgens de richtlijnen van De architecten K. BOOT J. GÖTZEN JAC. C. VAN DEN HOUT J. B. VAN WUYCKHUYSE maken bekend, dat zij vanaf heden hun praktijk gezamenlijk voortzet ten onder de naam Architecten- en ingenieursbureau „De Vier" Hoofdkantoor (Voorlopig) MIDDELBURG, Gortstraat 46, Tel. 875 Bankiers J. A. TAK Co. Bijkantoren GOES, Tulpstraat 78, Tel. 2655. MIDDELBURG, Oostkerkplein 13. VLISSINGEN, Houtkade 8, Tei. 553. den hoogeren S.S.- en politieleider van de Duitsche politieorganen bedienen. 2) De Nederlandsche autoriteiten, bu reaux en inrichtingen, zoowel openbare als particuliere, benevens al haar orga nen, zijn op grond van een bijzondere be paling verplicht den gevolmachtigden van den rijkscommissaris over bepaalde aan gelegenheden uit eigen beweging bericht te geven en hun bepaalde bestuursmaat regelen vóór de vaststelling ervan me de te deelen. Het vaststellen moet worden uitgesteld, wanneer de gevolmachtigde zulks verlangt. Par. 9. De bevoegdheden van de door den rijkscommissorls voor plaatselijke of za,.ehjKe aangelegenheden benoemde bij zondere gevolmachtigden richten zich naai de gegeven opdracht. Par. 10. (1). De gevolmachtigden van den rijkscommissaris voor de provincies hebben hun zetel in dezelfde plaats, als de commissarissen volgens art. 141 van de grondwet. 2) De zetel van den bijzonder gevol machtigde wordt door den rijkseommis- Par. 11. De oprichting en de opheffing van burgerlijke Duitsche bureaux, als mede de vaststelling van' hun bevoegdheden wat betreft plaats en onderwerp .geschiedt uitsluitend door den rijkscommissaris. Par. 12. Dit decreet treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Het „verordeningenblad voor het bezet te Nederlandsche gebied" is bij de rijks- uitgeverij, Fluweelen Burgwal 18, 's Gra- venhage, alsmede door tusschenkomst van eiken Nederlandschen boekhandel verkrijg baar. TOELICHTING. De juridische adviseur, dr. Rabl, behoo- rende tot den staf van den rijkscommissa ris, heeft het A.N.P. op bovenstaande ver ordeningen de volgende toelichting gege ven In genoemde verordeningen zijn de richt lijnen voor de bevoegdheid van den rijxs- commissaris vastgelegd. Het gezag van den rijkscommissaris is hierin bepaald, doch tevens blijkt uit de verordeningen, dat behouden zal bJjjven wat hier bestond. De orde zal niet verstoord, doch eerdei vergroot worden. Dit, zoo zeide dr. Rabl, is niet alleen een moreele plicht, maar ook een plient vol gens het recht. Dit recht is vastgelegd in de bepalingen van de derde Haagscne con ventie, welke conventie de verhoudingen beheerscht die in een bezet gebied, tus- schen de bezettende autoriteit en de bevol king van het bezette gebied bestaan. De Führer heeft steeds den geest van deze Haagsche conventie in groote eere gehouden. De rechten en plichten, zoowel van de bezettende macht als van de oorspronke lijke bevolking, zijn door de conventie-be palingen nauwkeurig aangegeven. Nu dient hierop te worden gewezen, dat de rijkscommissaris er ten vofte naar ge streefd heeft, dat de plichten van de Duit sche overheid en de rechten van de Neder landsche bevolking in de eerste plaats zou den worden overwogen en eefst dan de rechten van het Duitsche gezag en de plichten van de bevolking liier te lande. Men dient te allen tijde in het oog te houden, dat het hier gaat om een wettelij ke gezagsuitoefening, krachtens vaststaan de overeenkomsten. In alles is streng de hand gehouden aan het volkenrecht. Dr. Rabl wijst dan op par. 2 van de ver ordening, waarbij het Nederlandsche recht van kracht blijft. Dit is geheel in overeen stemming met het volkenrecht, dat zulks bepaalt indien geen dwingende omstandig heden zulks onmogelijk maken. Hier te lande was de afwezigheid van de regeering zulk een dwingende omstandigheid, doch ook deze is ondervangen. Dr. Rabl deelde nog als bijzonderheid mede, dat de rijkscommissaris persoonlijk het oorspronkelijke ontwerp voor de veror dening had gecorrigeerd en wel in dier voege, dat zijn bevoegdheden werden om- lijmd tot de grens, waarbinnen zijn inmen ging noodzakelijk was. Voor den geest, welke spreekt uit de be palingen der verordening wees dr. Rabl nog op par. 7, waarbij van rechters- open bare ambtenaren en beambten etc., slechts een verklaring werd gevraagd, dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, ge richt tegen het Duitsche rijk of de Duit sche weermacht. Volgens het volkenrecht had men hier trouw kunnen eischen, doch zoover heeft men niet willen gaan. Het is trouwens geheel en al de bedoe ling dat men het groote ambtenaren-apa- raat volkomen intact laat. Zoo zijn door den Nederlandschen minister-raad destijds voorschriften vastgesteld voor Nederland sche ambtenaren en autoriteiten, welke voorschriften dienen te worden gevolgd in geval van 'n bezetting. Wij hebben zoo ver klaarde dr. Rabl, deze Nederlandsche aan wijzingen thans voor de Nederlandsche ambtenaren vrijwel geheel overgenomen. In de verordening zijn geen bepalingen opgenomen omtrent inmenging in familie, eigendom, en geloofsovertuiging, daar wij dit zoo vanzelfsprekend hebben geacht, dat zulks niet behoefde te geschieden. Dr. Rabl wees verder speciaal oj r. 3 van de verordening, welke bepaalt. de rijkscommissaris zich voor de uit. ng van zijn voorschriften van de Nedenand- sche autoriteiten zal bedienen. Dit, zoo zei- de dr. Rabl, dient zoodanig te worden op gevat, dat ingrijpen van Diiitscliè autoritei ten uitzondering zal zijn. Het optreden van Nederlandsche ambtenaren en autoriteiten zal steeds in de eerste plaats komen. Het is, zoowel voor het heden als voor. de toe komst, het streven en de bedoeling van den rijkscommissaris om Nederlandsche autoriteiten en Nederlandsche ambtenaren in hun volle bevoegdheid te laten en het is niet alleen zijn streven, maar het zal ook zjjn eerzucht strelen, indien deze Neder landsche ambtenaren ten volle aan de uit voeringen der bepalingen medewerken. ZELFBESTEMMING. Ik heb, zoo zeide dr. Rabl, ter bevredi ging van eigen nieuwsgierigheid eens na gegaan of dit bij het bezetten van een ge bied wel eens eerder was geschied, en ik kan U zeggen, d^t ik tot de conclusie ben gekomen, dat, hetgeen ik zooeven uiteen zette, een omvang van „zelfbestemming" beteekent als nog nooit in een oorlog of bij het bezetten van een gebied is bereikt. Het is ons streven geweest in onze me dewerking tot het uiterste te gaan wat wij doen konden. Men zou kunnen zeggen, dat wij een overeenkomst of een charter met U hebben aangegaan van volkenrechtelijken aard, dat het leader vormt waarin plaats is voor een zoo soepel mogelijke uitoefening van het gezag. Wij hebben ons daarbij laten beïnvloeden door denkbeelden, die wij sinds 1933 in Duitschland gaandeweg vaarwel hebben gezegd, n.l. conservatief-polïtieke, of, zoo gij wilt: liberale denkbeelden. Wij hebben ons ingedacht in de denkwijze van den Ne derlander, toen wij tot het vastleggen van de verordeningsbepalingen kwamen. De overwegingen, welke hieraan dan ook ten grondslag liggen, zoo zeide dr. Rabl ons, zjjn niet de onze maar de Uwe. Hierdoor is verkregen een volkomen ge- lijkrechtigheid tusschen Duitschers en Ne derlanders, een gelijkrechtigheid, welke niet alleen gegrondvest is op het volken recht, doch die tevens is vastgesteld in een sfeer en een streven om elkander het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Lange Viele 67, Tel. 617 Adm.:Klein Vlaanderen 24, Tel. 575 VLISSINGEN Redactie en Adm Watstraat 58-60 Telefoon 1 0 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1