Landbouw DAMMEN Wat een gepensioneerd overste in Zeeland overkwam. In Oostburg gearresteerd en via Middelburg naar het fort Ellewoutsdijk overgebracht. Een droevig relaas. Luitenant-kolonel b .d. Viehoff heeft een uitvoerige brief gericht aan den opper bevelhebber van land- en zeemacht, waarin wordt verhaald wat dezen hoofdofficier tijdens de vijf oorlogsdagen werd aange daan niet door den vijand, maar van de zijde der Nederiandsche gezagsdragers meldt Volk en Vaderland. Luitenant kolonel Viehoff, die geen lid van de N.S.B. is, schrijft o.m.: „Op 9 Mei j.l. ben ik met mijn auto gereden van Arnhem naar Knocke (B.) om daar bij mijn broer een drietal weken te logeeren. Mijn echtgenoote zou een week later volgen. Den eersten nacht werden wg opge schrikt door het bombardement van het vliegveld Knocke door de Duitschers; de oorlog was uitgebroken. Ik moest zoo snel mogelijk naar Nederland terug, naai vrouw en kind, om mij daarna ter beschik king te stellen voor diensten aan mijn vaderland. Ik slaagde er in tegen tien uur Bres- -kens te bereiken. Hier kon ik niet over. Ik telegrafeerde mijn vrouw, dat ik hier was gestrand. Ik trof in Breskens den gep. majoor der artillerie Hulstyn met een dame in een auto, die ook uit Knocke waren gekomen, en te Breskens strandden. Wij probeerden eerst den verderen dag om met- de inmiddels te Breskens aan komende Fransche gemotoriseerde troe pen te worden overgezet, doch dit mis lukte. Toen tegen den 'avond Duitsche luchtaanvallen op de reede begonnen, zochten wij een veiliger opstelling in het 'binnenland te Oostburg. Ik zond van hier uit weer een telegram aan mijne vrouw, meldende, dat ik Breskens had moeten verlaten en te Oostburg ging logeeren, in hotel Stamperius. Wij overnachtten al daar, en vervoegden ons den 'volgenden morgen bij den majoor De Heer, comman dant van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze tele foneerde naar commando Zeeland en om half elf kregen wij van hem een schrifte lijk vrijgeleide naar Middelburg, waar wij ons voor verdere hulp zouden melden bij St.K. Commando Zeeland. Gearresteerd. Terwijl wij nog bezig waren, in het hotel onze rekening te betalen, verschepen twee marechaussée's, die ons gelasten mede te gaan naar hun brigade-bureau te Oostburg, alwaar wij met ons drieën werden ingesloten in een arrestlokaal, na geheel te zijn gefouilleerd. Op onze vragen kregen wij geen enkel ander antwoord, dan dat zulks op last van Commando Zeeland geschiedde. Ik heb herhaaldelijk verzocht, of zij even hun divisie-commandant, majoor jhr. Den Beer Poortugaal wilden opbellen, daar deze een oom van mij is, en deze in alle opzich ten voor mijn identiteit en goede trouw zou instaan. Men weigerde ook dit. Tegen zes uur 's middags verscheen een mij onbe kend officier van St. K. Co. Zeeland, die ons elk afzonderlijk een verhoog afnam. Mij werd gevraagd te verklaren, waarom ik juist den dag vóór het uitbreken der vij andelijkheden naar Knocke was gereisd, en onmiddellijk na het bombardement van het vliègveld aldaar naar Breskens was gere den waarom ik èn uit Breskens èn uit Oostburg een telegram naar Arnhem had gestuurd wat de onderteekening „Diedé- rik" (mijn voornaam) van het tweede te legram beteckende; tenslotte wat de be- dóeling was van verschillende oude staf kaarten, die men in mijn auto had gevon den. (Ik had voor den auto-rit Arnhem Knocke behalve een auto-kaart A.N.W.B., ook nog oude stafkaarten van Brabant en Zeeland, welke ik nog bewaard had van tactische oefeningen gedurende mijn dienst tijd als officier, medegenomen, teneinde mij te kunnen oriënteeren hij gebrek aan hand wijzers en A.N.W.B.-borden). Naar Middelburg getransporteerd. Na de verhooren werden wij onder zwaar geleide over Breskens en Vlissin- gen naar Middelburg getransporteerd, en gebracht in het St. K. Commando Zee land. Hier moest ik aan' een mij onbe kend officier opnieuw een toelichting ge ven over de oude stafkaarten. Daarna kwam een gewapend matroos, die zeide opdracht te hebben, mij in arrest te stel len. Ik vroeg den C. Zeeland, of diens Chef Staf een oogenblik te mogen spre ken. Dit werd geweigerd. Onder geleide van drie gewapende soldaten der militai re politie, werd ik naar het Huis van Be waring te Middelburg gebracht, en in een cel ingesloten. Toen ik zeide, dat ik dien dag nog niet gegeten' had, was het ant woord, dat ik morgen wel eten zou krij gen. Welke (lc gevoelens waren, van een kortgeleden eervol uit den militairen dienst ontslagen hoofdofficier niet veertig dienstjaren, die zich kosten noch tyd had gespaard, om zyn in oorlog geraakt vaderland, te be reiken, en deswege als een gevaarlijk misdadiger zonder behoorlijk onder zoek, in de gevangenis werd inge sloten, zal Uwe Excellentie zich kunnen indenken, schrijft lt. kol. Vie hoff. In den morgen van 11 Mei werd mij door den directeur van het Huis van Be waring, in tegenwoordigheid van een on derofficier der politietroepen, aangezegd, dat mijn auto in beslag genomen wérd ten behoeve van Comm. Zeeland. Op mijn vraag, of ilc een bewijs van deze vorde ring kon krijgen, werd geantwoord, dat dit wel zou komen. Ik heb dit bewijs tot op- beden niet gekregen. In de auto lagen verschillende particuliere eigendommen, In het voormalige fort Ellewouts dijk opgesloten. In den namiddag werd ik onder gewa pend geleide van militaire politie, met een groot aantal andere mij onbekende perso nen in een autobus geladen en naar het voormalige fort Ellewoutsdijk getranspor teerd. Hier bleken een driehonderd perso nen van allerlei rang en stand te zijn opge sloten, waaronder 35 vrouwen. Na op nieuw te zijn gefouilleerd, sloot men. mij met dertig andere mannelijke personen (onder wie een grijsaard van 75 jaren, die nauwelijks meer loopen of zien kon) in een logiesverblijf, dat niet verlicht kon wor den, en waarin het daglicht viel door twee dubbel getraliede vensters. Er stonden dertig houten kribben, met eenige banken en drie tafels. Ieder kreeg een waschkom en een theekopje voor drink water. Per dag werden twee emmers wa ter verstrekt, waarmede de heele kamer zich moest wasschen en tevens drinken. Eén keer per dag werd tien minuten ge lucht personeel van de militaire politie stond dan met geladen karabijn, den vin ger aan den trekker, in een kring om ons heen. Des morgens en des avonds kreeg men met ploegen van vier personen gele genheid zijn behoeften te doen daarvoor was een hok met een plank met vier gaten aanwezig. Men moest daarop gaan zitten, terwijl twee man militaire politie met den vinger aan den trekker, de karabijn op ons gericht hielden. Wie niet dadelijk gereed was, kreeg te hooren Vooruit, opstaan, of ik schiet je door je raap. De vervuiling en de stank op de kamer was onbeschrijfelijk, ook omdat geen gele genheid werd gegeven, etensresten op te ruimen of af te wasschen. Wie zich te dicht bij een der getraliede vensters ver toonde, kreeg van de militaire politie bui ten te hooren „Van het raam weg, of ik schiet Het beestachtige gedrag van het perso neel der militaire politie tart elke beschrij ving. Op den tweeden dag kwam een kor poraal de kamer in, roepende „Twee man water halen'". Twee personen kwamen naar voren. „Neen, die daar in het grijze pak moet ik hebben". Dit was ik. Door de gehouden visitatie wist de korporaal blijk baar, dat ik luitenant-kolonel was. Ik ging naar buiten. „Harder loopen", gilde de korporaal, en prikte m\j met de bajonet in de lendenen. Toen ik blijkbaar nog niet hard genoeg naar zijn zin liep, sloeg hij mij met de kolf van de karabijn tegen den hals, en gaf rnjj daarna zoo'n trap van achteren, dat ik op den grond viel. „Opstaan, of ik schiet je door je d De meeste personen, waarmede ik was opgesloten, waren, evenals ik, onbekend met de reden van hun plotselinge ares- tatie. Den derden dag kwam de luit-kol. Van der Lelie met twee heeren op het fort, en werden eenige personen gehoord. Als nieuwe vraag werd nu gesteld, of ik lid van de N.S.B. was, of dat, mijn vrouw zulks was. Ik kon antwoorden, dat ik ten tijde van het schandaal der Zeven Pro vinciën lid was geworden; dat ik uit den aard der zaak weer bedankt had, toen het ambtenaren vei-bod was uitgevaardigd, en dat mijn vrouw eenigen tijd daarna - ook had bedankt, on dat wij ons sedert had den moeten onthouden van alle relaties met die beweging. Tenslotte vroeg men mij, of ik kennis sen bad te Middelburg, bij wie ik geïn terneerd in huis zou kunnen worden, als ik mijn eerewoord gaf, niet Middelburg te verlaten. Geïnterneerden in een verhuiswagen. Den vierden dag kwam tegen den avond een groote verhuiswagen met tractor op het binnenplein van het fort; de gewone bewaking werd dien nacht weggezonden, en vervangen door vreemde cipiers. Naar wij vernamen, zaten in dien verhuis wagen de 21 door den minister-president te Ootgensplaat geïnterneerden. Een Fransch oorlogsvaartuig lag dien nacht op de Schelde naast het fort. Bij het aan breken van den vijfden dag werden vijf Duitsche Joden, die bij ons op de kamer lagen, weggehaald; zij werden, naar en kelen meenen gezien te hebben, met de geïnterneerden van den verhuiswagen naar het Fransche vaartuig gebracht. De politietroepen keerden later op den dag terug, doch de leiding van den be wakingsdienst kwam nu in handen van rijksveldwachters, onder den brigadier majoor Koning. Daarmede werd de 'be waking eensklaps veel humaner. Er werd meer gelucht; wij mochten ons kamers- gewijze gaan wasschen en wij werden niet meer steeds met neerschieten bedreigd. Ook de ernstige zieleen, die op onze kamer waren, werden door een geneesheer uit Ellewoutsdijk bezocht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag (tijdens de ar tillerie-beschieting en het bombardement van Middelburg) schijnt weder een Fransch oorlogsvaartuig bij het fort te zijn gekomen. Dit veroorzaakte een pa niekstemming onder de geïnterneerden, daar men vreesde naar Frankrijk te zul len worden gevoerd. Het vaartuig schijnt daarna door een Duitsche bom te zijn getroffen en gezonken te zijn. Eenige uren later (ik schat te negen uur van den 17en Mei) hoorden wij krachtig motoren- lawaai. De poort ging open, en een af- deeling Duitsche gemotoriseerde stoot troepen reed het binnenplein -an het fort op. Alle deuren werden geopend; een Duitsch officier deelde mede, dat wij vrij waren, en dat onze aftocht naar onze bestemmingen zoo spoedig mogelijk gere geld zou worden, rekening houdende met de militaire verkecrsbelangen. Het was en ontroerend oogenblik, ondanks de wrange bijgedachte, dat wij niet door onze eigen Iandgenooten, maar door Duit sche troepen uit do gevangenschap moes ten worden bevrijd. En ik zal nooit ver geten, lioe de driehonderd geïnterneerden zich in een grooten kring op het binnen plein verzamelden eft spontaan, het oude Wilhelmus zongen. De Zuiderzeewerken worden voortgezet. De voortzetting van de uitvoering der Zuiderzeewerken wordt met kracht ter hand genomen, meldt men van gezaghebbende zijde te Den Haag aan de Tel, De geheel nieuwe situatie, waarin wij ons op het bogenblik bevinden, schept uiteraard tal van nieuwe problemen. Reden waarom men in dit stadium nog geen gedetailleerde in lichtingen kon verstrekken. Deze kunnen evenwel binnen zeer afzienbaren tijd wor den tegemoet gezien. De Zuiderzeewerken zijn onze nationale trots, waardoor den naam, dien onze water bouwkundigen reeds eeuwen lang over de geheele wereld genieten, nieuwen luister werd bijgezet Onder de huidige omstandig heden echter kan do voltooiing van dit gi gantische werk van nog veel vérstrekken der zin zjjn. Naast propagandistische waar de wordt het een kwestie van prestige. Thans kan Nederland bewijzen, dat het zich snel en volkomen weet aan te passen. Daarnaast mogen de Zuiderzeewerken als object van werkverruiming evenmin worden verwaarloosd, terwijl de gedachte, dat hier nieuwe Nederiandsche cultuurgrond aan het water wordt ontworsteld, juist in deze da gen een nog diepere heteekenis krijgt en voor onze voedselvoorziening van het hoog ste belang is. De toestand in het hotel-, café- en restaurantbedrijf moeilijk maar niet hopeloos. Een verslaggever van het A.N.P. heeft aan den heer A. W. Vohner, vice-voorzit- ter van Horecaf en vice-voorzitter der af- deeling Amsterdam, de vraag voorgelegd, hoe de vooruitzichten in het hotel-, café- en restaurantberijf zijn. Een vraag, die, naar de meening van den heer Volmer, op dit oogenblik nog moei lijk te beantw'oorden is. Het is vanzelf sprekend dat het bedrijf een moeilijken tijd doormaakt, maar er zijn vele lichtpun ten en met groote kracht wordt in onze kringen aldus de heer Volmer ge werkt, om de zaken weer zooveel moge lijk te doen floreeren. Een eerste licht punt is wel, dat wij van de Duitsche auto riteiten de grootst mogelijke medewer king ondervinden, een medewerking die wij op hoogen prijs stellen. De eerste paar dagen van de bezetting was het cafébezoek teruggeloopen tot on geveer een kwart. Dit is een schatting op grond van de cijfers in mijn eigen be drijf. Thans en dat is weer een zeer verheugend verschijnsel is dit bezoek weer opgeloopcn tot ruim twee derden. „Hoe zal het gaan in de vacantiewe- ken?" Vroegen wij het Horecafbestuurslid. „Daar is op het oogenblik nog weinig van te zeggen. Er was doordat reizen naar het buitenland onmogelijk waren zeer veel besproken in ons land. En we hebben hoop, dat zeer veel Nederlanders toch hun vacantieplannen ten uitvoer zul len brengen. Er is in ons land zooveel moois te zien, en onze hotelhouders,' zoowel in de stad als op het land zijn klaar om veel gasten goed tc ontvangen. Tpt nu toe hebben we van de distributiemaatregelen nog weinig last. Van hoögerhand, heeft men zeer te recht ingezien, dat dé bèstaansmogelijk- lieid van liet hotel-, café- en restaurant bedrijf niet in gevaar gebracht mogen wor den. Natuurlek zijn er op het oogenblik zaken, die personeel hebben moeten ont slaan, maar het seizoenwerk, dat altijd veel geschoold personeel vraagt, zal naar ik hoop veel goed maken. Een verheugend verschijnsel is ook, dat de verhuur van zalen voor bestuursver gaderingen e.d. weer begint te loopen. Dat zijn allemaal aanwijzingen, dat ons bedrjjf weer opleeft. Aan die opleving heeft ook de bezetting haar aandeel. In de zakem die niet in gebruik zijn van het bezettingsleger, vertoont ook het aantal logeergasten een stijging. Natuurlijk speelt ook het herstel van de verbin dingen daarbij een rol, al staat daar tegen over het verschijnsel, dat de luxe auto van de straat verdwenen is. Donderdag a.s. vergadert de afd. Am sterdam van Horecaf. Dan zullen o.m. plannen worden beraamd om hulp te ver- leenen aan Rotterdam, waar vele colle ga's zwaar zijn getroffen. Horecaf heeft een steunfonds, en even tueel zal oók daaruit steun worden ver leend. Maar zoo besloot de heer Volmer ons gesprek ik heb alle hoop, dat we door hard werken, samenwerking en overleg door de moeilijkheden heen zullen komen. RADIO-RUBRIEK DONDERDAG 6 JUNI 1940. JAARSVELD, 414.4 M. N.C.R.V.- Uitzending. 7.15—7.30 V.P.R.O. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.30 Gramofoonmuzielc. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Hobo, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Celesta-ensemble (12.45 I.00 Berichten A.N.P.). 1.45 Gramofoonmu ziek. 2.25 Utrechtsch strijkkwartet en gra mofoonmuziek. 3.30 Officieele berichten of toespraken. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.30 Apollo-kwartet. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Groote man nen in bewogen tijden". 7.30 Officieele be richten of toespraken. S.00 Berichten A.N. P. 8.15 Postillons, 8.50 „Opvoedingstaak in dezen tjjd", causerie. 9.10 Arnhemsche or- kcstvcreeniging. Hierna Schriftlezing. 10.00 Berichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. K.R.O.-Uitzonding. 11.15—11.80 n.m. Berichten. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 Gramofoon muziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (En- gelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 K.R.O.-Melodisten (12.45—1.00 Berichten A.N.P.) 1.30 Gramofoonmuziek .1.45 Berich* ten (Fransch). 2.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Eerste acte van de opera „Don Juan" (gr.pl.) 4.30 K.R.O.- orkest (5.155.45 Gramofoonmuziek). 6.15 Berichten (Engclsch). 6.30 Gramofoonmu ziek. 6.45 Musiquette en soliste. 7.30 Gramo foonmuziek. 7.40 Rococo-octet, 8.00 Berich ten A.N.P. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 K.R.O.-Groot-Amusementsorkest. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmu ziek. 10.0010.15 Berichten A.N.P. 11.15— II.30 Berichten £Franschj0 MISLUKTE ENGELSCHE LUCHT AANVALLEN OP ROTTERDAM, YPENBURG EN SCHIPHOL. In de zeebadplaatsen behoeft men niet bang te zjjn voor geallieerde aanvallen. Gisternacht zijn van Engelsche zijde eeriïge luchtaanvallen op plaatsen in Ne derland gedaan. Deze aanvallen bleken voornamelijk op Rotterdam te zijn gecon centreerd. Het Duitsche afweer-geschut heeft echter afdoende verhinderd dat de Engelsche vliegtuigen hun doel bereikten. Voor zoover zij bommen konden afwerpen, hebben, deze geen enkel doel getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duit sche afweer-batterijen, maar ook door Duitsche jachtvliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engel sche aanvallen totaal zijn mislukt twee Engelsche vliegtuigen zijn van den grond af neergehaald, terwijl twee andere door Duitsche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond' dat de beveiliging van het Nederiandsche gebied tegen lucht-aanvallen in alle opzichten vol doende is. In dit verband vernam het A.N.P. nog van zeer bevoegde zjjde, dat men in de zeebadplaatsen niet de minste angst be hoeft te koesteren voor eventueele aanval len van geallieerde zijde. De beveiliging door het Duitsche bezettingsleger is zoo danig geoutilleerd, dat men een absolute veiligheid van het Nederiandsche gebied als een vaststaande kwestie kan beschou wen. Hypotheken voor den wederopbouw. TWEE PARTICULIERE INSTELLINGEN DEDEN TOEZEGGING TOT EEN BEDRAG VAN 1.000.000. In aansluiting op een bericht van 28 Mei j.l. deelt het Secretariaat van de door de Contactcommissie van belanghebbenden bij het onroerende goed ingestelde Herstel- commissie, Toumooiveld 3 Den Haag, mede, dat blykens intusschen ontvangen mede- deelingen, groote belangstelling voor hypo thecaire leeningen ten behoeve van of di recte deelneming in den wederopbouw blijkt te bestaan. Verschillende particulieren en particu liere instellingen moeten echter, in ver band met het bankenmoratorium, nog eenig voorbehoud maken ten aanzien van de beschikbaar te stellen bech-agen. Toch achten 2 particuliere instellingen, voor zoover de toestand op dit moment valt te overzien, zich voorloopig gerech tigd om gezamenlijk tot een bedrag van 1.000.000 aan toezeggingen tot hun con- venieerende hypotheken voor wederop- bouw-doeleinden te doen. De terzake ingestelde enquête is nog in vollen gang. Weldra zullen hieromtrent nadere mededeelingen kunnen worden ge daan. Het bespuiten van het aardappelgewas tegen de aardappelziekte. Zooals bekend is kan dc aardappelziekte belangrijke schade, zoowel aan het aard appelloof, als aan de knollen veroorzaken. Daar het tijdstip, waarop deze ziekte kan optreden, nadert en het voor de voedsel voorziening van het hoogste belang is, dat de schade zooveel mogelijk beperkt wordt, vestigt do Plantenziektenkundige Dienst te" Wageningen met klem de aandacht van alle aardappelverbouwers op de noodzake lijkheid van het tijdig toepassen der noo- dige bestrijdingsmaatregelen. Deze bestaan uit het op het juiste tijd stip beginnen met en het daarna eenige malen herhalen van een bespuiting niet een oplossing van een koperhoudend mid del. Daarvoor wordt gebruikt zgn. Bor- deauxsche pap, die bereid wordt door lYs kg kopervitriool en 1 kg versch gebluschtë of poederkalk afzonderlijk in water op te lossen en dan de kopervitriool oplossing bij de kalkoplossing te voegen (niet .omge keerd), Dit mengsel wordt dan tot 100 1. aangelengd. Of men gebruikt Bourgondi sche pap, die bereid wordt door van 1% leg kopervitriool en kg sodex een papje te maken en daarbij onder voortdurend omroeren 100 1. water te voegen. Het mengsel van kopervitriool en sodex is ook onder den naam van Normaal pappoeder in den handel verkrijgbaar. Daarvan neemt men dan 2% kg. per 100 1. water. Voor het gebruik moet de sproeivloei- stof steeds goed geroerd worden. Er zijn in de laatste jaren ook andere koperhoudende middelen in den handel gebracht, die ech ter nog niet ten volle op hun bruikbaar heid zijn onderzocht. Men lioude zich voor deze aan de gebruiksaanwijzing, door den handel aangegeven. Men boude er rekening mede, dat voor de laatste bespuitingen, zoowel met Bor- deauxsche als Bourgondische pap en met de nieuwe middelen de oplossingen ten minste 1/3 sterker gemaakt worden dan voor de eerste bespuiting gebruikt is. De bespuitingen dienen niet ter bestrij ding maar alleen ter voorkoming van de ziekte. De eerste moet doorgaans begin of mid den Juni plaats hebben. Data zijn echter niet aan te geven, daar deze afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. Men spuite als dus het weer gunstig is voor het optreden van de ziekte. Dit is wanneer de atmospheer warm-vochtig, dus broeierig is. De bespuitingen moeten tot in het laatst van het groeiseizoen worden voortgezet. De bespuiting moet zorgvuldig met sproeimachines, waarmede de vloeistof zeer fijn verdeeld wordt (dus niet met gie ters), worden uitgevoerd. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- en tiunbouweonsulenCen. Redacteur J. A. VAN DXXHOORN, Hoogeweg 289, Haamstede. Het volgende fraaie stukje, eveneens van de hand van den bekenden problemist C. K. Kaan te Koudekerke, bieden we onzen lezers ter oplossing aan Auteur C. K. KAAN, Koudekerke ;(W.) 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 CijferstandZwart 7 schijven op 15, 18, 19, 26, 28, 29 en 32. Wit 7 schijven op 30, 31, 35, 43, 44, 47 en 48. Als steeds Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 12 Juni a.s. bij de Redactie der Provinciale Zeeuwsche Courant onder motto Damrubriek, Flitsen uit de simultaan-séance, gegeven door de bekende Rotterdamsche dammees- ters N. Cohen en Pli. J. Ham, ter gelegen heid van liet 3e lustrum van den Zeemvschen Dambond. In vervolge op hetgeen wij hieromtrent reeds vermeldden laten wij onderstaand nog een paar belangrijke momenten volgen uit dezen herinneringsvollen kamp. In zijn par tij tegen den heer W. Boogaard te Middel burg verkreeg de heer Ham na 17 zetten de volgende gedrongen positie ZwartW. Boogaard, Middelburg. 12 3 4 5 46 47 48 49 50 WitHam, Rotterdam. In dezen stand deed de simultaanspeler den foutzet 4843 waarna de kampioen van Zeeland de zaak als volgt afwikkelde 29—33; 38X29, .16X21; 27x16, 18X38; 43X32, 15—20; 29X1S en 13X44- met schijfwinst. Na enkele zetten gaf de Rotter damsche dammeester den hopeloozen strijd op. In zijn partij tegen den heer P. Cevaal te Veere kwam het na zwart 1924 tot den volgenden stand ZwartP. Cevaal, Veere. 1 2 3 4 5 WitHam, Rotterdam. In den diagramstand dreigt zwart met 2429, terwijl op 4944 een hoewel niet diepe, toch aardige damzet zou kunnen vol gen. Men oordeele 4944, 16—21 27X16, 18—23; 28X30, 22—27; 31X22 of 32X21 en 17X46. Een interessant moment. OPLOSSING PROBLEEM SCHUT. Dit in onze rubriek van 1 Mei j.l; aange boden vraagstuk had den volgenden stand; Zwart 12 schijven op 79. 19, 2125, 27? 28 en 31,' dam op 4-. Wit 14 schijven op 15, 16, 30, 35, 36, 39—44, 47 en 49. De ontleding verloopt aldus15—20, 25X45; 42—37, 31X33 39—34, 4X15 36—SI, 27X36 16X20, 15X40 49-^4, 33X44 47—42, 36X38; 43X1,44—50; 35X44, 50X6 49—44, 6X50 en 1—6 met fraai slotmotief. Goede oplossingen ontvingen we van da heeren W. B. te Middelburg, C. K. Kaan U Koudekerke en A. C- en H. M. S., beide tQ Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7