De strijd in Vlaanderen en Artois ten einde. Het Duitsche luchtwapen gaf den doorslag. De geallieerde leden een verschrikkelijke nederlaag'. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond bekend De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevange nen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Bel gische en Fransche Kanaalkust tot aan de Somme-monding geheel door Duitsche troepen bezet. De eerste Duitsche troepen, die de ves ting Duinkerken veroverd hebben, aan schouwden een beeld van volslagen ver twijfeling en van een verdwijnen van elke militaire orde, aldus het D.N.B. Naar ge meld wordt, heerschen in de stad chaoti sche toestanden. Overal in de straten en in de havens ziet men de teekenen van de plotselinge en overhaaste vlucht der En- gelsche en Fransche troepen, die nog naar Duinkerken konden ontkomen. De gevan genen maken een volledig apathischen in druk. Hun lichamelijke en moreele toestand maakt het hun onmogelijk hun lot ten vol le te begrijpen. Geschokt door de zware, bloedige verliezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen, door de actie van de Duitsche luchtmacht en door de Duitsche artillerie hebben geleden, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen, in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uitrusting, een jammerlijk schouw spel. HET VERLOOP DEK OPERATIES. Over het verloop van de operaties wordt door het opperbevel van het Duitsche leger o.m. het volgende bekend gemaakt De gi'oote strijd in Vlaanderen en Artois is ten einde. In de krijgsgeschiedenis zal deze als de grootste en vernietigendste veldslag' van alle tijden te boek worden gesteld: Sedert maanden zag de Duitsche leiding zich gesteld tegenover het dagelijk- sche gevaar, dat de mobiele geallieerde troepen, onder het voorwendsel van hulp verleening aan Nederland en België een aanval op het Roergebied zouden onderne men. Dit gevaar diende op 10 Mei ,op het laatste oogenblik nog te worden afgewend. Een moeizame en vele weken durende wor steling om de versperde grensgebieden en de moderne vestingwerken van Nederland en België zou ten gevolge hebben gehad, dat aan dit gevaar niet meer het hoofd had kunnen worden geboden. Doch door in adembenemend tempo het Duitsche lucht wapen aan den strijd te doen deelnemen, dat binnen enkele uren door verbeten aan vallen op de vijandelijke luchtmachten de veiligheid van het eigen luchtruim verze kerde, is het gelukt door middel van een groot aantal tot in alle onde'rdeelen voor bereide verrassende acties van bijzondere eenheden van weermacht en luchtwapen, niet slechts strategische bruggen, voor de ze aan vernieling waren prijs gegeven, te bezetten, maar om bovendien sleutelforten te nemen, die door den vijand tot dusver als onneembaar werden beschouwd. Ver der gelukte het aan parachute- en lan dingstroepen van de luchtmacht om zich ondanks verbitterden tegenstand vast te zetten in het binnenste van de vesting Hol land in de invalspoort in het Zuiden, verder de geweldige brug bij den Moerdijk zoolang te houden tot gepantserde en gemotori seerde eenheden ter plaatse waren en sa men met het luchtwapen Rotterdam aan vielen. Terwijl zij voor de infanteriedivisies uit stormden bereikten de pahtserkorpsen reeds op 13 Mei de Maas tusschen Dinant en Sedan en zagen zich daar niet alleen voor het diep gelegen dal, maar ook voor de sterke grensvestingen geplaatst, waar in het negende Fransche leger zich ter ver dediging had genesteld. Met omverwerping van alle tot dusver geldende tactische op vattingen en in tegenspraak met alle be rekeningen van de vijandelijke legerleiding bedwongen de pantsertroepen reeds den volgenden dag in een onvergelijkelijk dap peren stormaanval begeleid en gevolgd door infanteriedivisies, die in geforceerde marschen waren opgerukt, zoowel de rivier als de grensvestingen, daarbij steeds door het luchtwapen op voorbeeldige wijze on dersteund. Het vijandelijk verzet werd ge broken, alle aanvallen werden verijdeld en de Duitsche troepen baanden zich een weg tot aan de Oise. Daarmee was de bres in het vijandelijk front geslagen en wederom beleefde de vijandelijke leiding een verras sing, die zij voor onmogelijk had gehouden. De gepantserde en gemotoriseerde eenhe den drongen met zulk een snelheid door naar zee, dat zij te Abbeville zelfs nog troepen op het exercitieterrein verrasten. De Duitsche leiding had er voor gezorgd, dat in snel tempo een beschermende linie van divisies aan de zuidelijke grens van Luxemburg, langs de Maginotlinie en langs de Aisne en Somme werd ontrold waar mee de zekerheid werd geschapen, 'dat een „Wonder aan de Marne", gelijk in 1914 plaats vond, thans niet zou kunnen worden herhaald. Daardoor zijn de mobiele een heden in de gelegenheid geweest, zonder acht te slaan op hetgeen er in hun rug plaats vond, naar het noorden te zwenken, daarbij met hun linkervleugel langs de kust trekkend, terwijl aan hun rechtervleu gel bij Kamerijk en Atrecht vertwijfelde pogingen van de vijandelijke pantsertroe pen, op bloedige wijze faalden. Reeds op 22 Mei was het duidelijk, dat alle nog in Artois en Vlaanderen staande vijandelijke troepen aan de vernietiging waren prijs gegeven. Terwijl in Noord- België de druk op het front steeds toenam en de dapper strijdende Belgen uit Antwer pen, uit de Dyle en vervolgens uit de Dender-stelling werden geworpen, versloeg onze zich naar het noorden keerende leger macht, die deze doorbraak tot stand had gebracht, het eerste en zevende Fransche leger, overweldigde de vesting Maubeuge en nam aan haar linkervleugel Boulogne en Calais en in haar front de in den wereld oorlog fel betwiste hoogvlakte van Vimy en Boucez. Toen op 28 Mei de ring om de overblijfselen van vier vijandelijke legers van Oostende over Rijssel en Armentières tot Grevelingen was gesloten en het Bel gische leger zich nu voor de taak zag ge steld om het zich inschepende Engelsche expeditieleger en de verwoesting van alle kunstschatten des lands door de Engel- schen te dekken, besloot de koning der Belgen tot capitulatie. Het lot van de Fransche en Engelsche legers was echter niet pas hierdoor beslist en de voltrekking van dit lot is hierdoor nauwelijks bespoe digd. Wat de volgende 7 dagen geschiedde is niet, zooals de Engelsche propaganda het poogt voor te stellen, de heldhaftige terugtocht van het Engelsche leger, maar een van de grootste catastrophen, ooit in de wereldgeschiedenis aanschouwd. Al heb ben dan ook duizenden het veege lijf gered, hun oorlogsmaterialen en hun uitrustingen liggen in onoverzienbare hoeveelheden op de Vlaamsche en Noord-Fransche wegen. Op 4 Juni viel, na verbitterden strijd, ook Duinkerken. Het eerste deel van dezen veldtocht was daarmee ten einde. Deze ge weldige resultaten zijn mogelijk geworden door het in den strijd werpen van het Duitsche luchtwapen, want de dapperheid en de slagvaardigheid van het leger kon den slechts tot hun recht komen in het door onze luchtmacht afgeschermde gebied. DE VERLIEZEN VAN DEN VIJAND. De groote afmetingen van de overwin ning in Nederland, België en Noord-Frank rijk blijken uit de verliezen van den vijand en den omvang van het buitgemaakte oor logsmateriaal. De verliezen der Engelschen, Franschen, Belgen en Nederlanders bedroe gen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man. Daarbij komt nog het niet te schatten aantal gevallenen, verdron kenen en gewonden. De uitrusting van rond 75 tot 80 divisies met stukken ge schut van het zwaarste kaliber, pantser wagens en auto's van allerlei soort werd vernietigd of buitgemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tot 3 Juni 1841 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten waarvan 1142 in luchtgevechten en 699 door afweergeschut. Verder zijn tenminste 1600 tot 1700 toestellen op den grond ver nield. Ook ter zee kwam de poging tot redding van het Britsche expeditieleger door oor- logs- en koopvaardijschepen den vijand op zware verliezen te staan. Door bombarde menten zjjn tot zinken gebracht 5 krui sers, 7 torpedobootjagers, 3 duikbooten, 9 andere oorlogsschepen en 66 koopvaardy- en transportschepen. Verder zijn door bom aanvallen beschadigd en gedeeltelijk ver nield 10 kruisers, 24 torpedobootjagers, 3 torpedobooten( 22 andere oorlogsschepen en 117 vracht- en transportschepen. Door het koene optreden van lichte strijdkrach ten ter zee zijn tot zinken gebracht6 torpedobootjagers, 2 duikbooten, een trans portschip, een hulpkruiser en een ander oorlogsschip. DUITSCHE VERLIEZEN. Daartegenover staan de in verhpuding tot de grootte van het succes geringe'ver liezen der eigen weermacht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stierven 10.252 of ficieren, onderofficieren en manschappen, het aantal vermisten bedraagt 8463. Ver wacht moet worden, dat een klein deel dezer vermisten is omgekomen. Gewond zjjn 42.523 officieren, onderofficieren en manschappen. De Duitsche luchtmacht verloor tusschen 10 Mei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de Duitsche marine voor de kust van Nederland, België en Noord-Frankrijk geen schip heeft verloren. Wedijverend in moed bij het aanvallen en in. het verdragen van groote vermoeie nissen, vaak in den strijd tegen een over- machtigen vijand, hebben alle in het vuur gebrachte afdeelingen der weermacht een prestatie geleverd, die in de krijgsgeschie denis eenig is. Nederland en België hebben gecapitu leerd, de stootlegers van Frankrijk en En geland zijn vernietigd, een der grootste overwinningen der wereldgeschiedenis is bevochten Groot-Duitschland beheerscht den geheelen oostelijken en zui delijken oever van Noordzee en Kanaal. Ledige benzlnevaten moeten zonder verwijl ingeleverd worden. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, in opdracht van de Duitsche autoriteiten, het volgende he- bend: De burgemeesters moeten er oogenblik- kelijk hun medewerking aan verleenen, dat alle in hun gemeente aanwezige ledige benzine vaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten, bijv. petrole umvaten, naar de naastbij-gelegen opslag plaatsen der benzine- en petroleum maat schappijen worden vervoerd. Aan de benzine en petroleum maat schappijen is opgedragen en voor zoo ver zij nog niet bereikt konden worden wordt hun hierbij opgedragen aan deze actie hun krachtige medewerking te ver leenen. De aldus verkregen vaten moeten oogen- blikkelyk worden geïnventariseerd en de cijfers telegrafisch door de eigenaren van de opslagplaatsen worden doorgegeven aan den directeur van het Rijkbureau voor aardolieproducten te 's-Gravenhage, Zee straat 100. Verwacht wordt dat de eerste opgaven van het totaalcijfer uiterlijk 6 Juni des namiddags 5 uur in het bezit van voornoemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dat tijdstip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni ingeleverd worden. Het aantal der desbetreffende vaten moet uiterlijk 8 Juni des namiddags 5 uur afzonderlijk van het op 6 Juni opgegeven aantal aan den directeur voornoemd telegrafisch worden medege deeld. Voor zoover de benzine- en petroleum- maatschappijen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van transportmateri aal om de vaten naar de opslagplaatsen te vervoeren, zullen de burgemeesters de hier toe noodige transportmiddelen in hun ge meente vorderen en eventueel de noodige motorbrandstof voor dit vervoer ter beschik king stellen. CHURCHILL OVER DEN SLAG IN VLAANDEREN. ENGELAND EN FRANKRIJK WILLEN ZICH NOOIT OVERGEVEN. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill gisteren een verklaring afgelegd over den oorlogstoestand. Hij ving volgens het D.N.B. aan met te verklaren, dat de Britsche vloot slechts dertig niet-gewonde overlevenden uit Ca lais heeft teruggebracht. Voorts beweerde spr. dat het aantal uit Vlaanderen teruggehaalde Fransche en Britsche troepen 335.000 man bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan man schappen betreft, gaf Churchill slechts toe, dat er 30.000 gevallen, gewond of vermist zijn. Aan materiaal zijn 1000 stukken ge schut, transport- en pantserwagens verlo ren gegaan. Hetgeen in Frankrijk en België Is ge beurd, is echter, zoo ging spr. verder, een geweldig ongeluk. Het Fransche leger is verzwakt, België is verloren. Alle Kanaal havens zyn in handen van Hitier. Men moet aannemen, dat een verdere slag tegen Engeland of Frankrijk direct voor de deur staat. Churchill verklaarde verder, dat Enge land en Frankryk zich willen verdedigen en zich nooit overgeven. Churchill besloot met te zeggen, dat zelfs wanneer Engeland zou worden veroverd, het Britsche empire den stryd zou voortzetten. De druk bezochte vergadering van het Lagerhuis werd o.a. bijgewoond door de ambassadeurs van België, de Sovjet-Unie, Brazilië en Turkije. Naar vernomen wordt, is het mogelijk, dat het Lagerhuis de volgende week Dins dag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reorganisatie van het Brit sche expeditiecorps na de evacuatie van Vlaanderen. Nieuwe Fransche en Britsche ambassadeurs te Moskou. De Engelsche zaakgelastigde te Moskou,. Le Regoutel, heeft naar officieel uit Mos kou gemeld wordt, Dinsdag een bezoek ge bracht aan den Russischen volkscommissa ris van buitenlandsche zaken, Molotof, en hem medegedeeld, dat de Britsche regee ring voornemens is, haar ambassadeur te Moskou, Seeds, te vervangen door sir Staf ford Cripps als gewoon ambassadeur zon der bijzondere functie. Molotof deelde den Britschen zaakgelastigde mede, dat van de zijde der regeering' te Moskou daartegen geen bedenkingen bestaan. Verder verscheen in den loop van Dins dag de Fransche zaakgelastigde, Payart, bij Molotof om hem mede te deelen, dat de Fransche regeering haar tegenwoordigen ambassadeur te Moskou, Naggiar, wenscht te vervangen door Labonne. Molotof ant woordde, dat hij geen bezwaren zag en de Fransche regeering op 5 Juni zou ant woorden. Geallieerde verliezen ter zee. De Fransche admiraliteit deelt volgens het D.N.B. mede, dat de torpedojagers „Jaguar" en „Chacal", de torpedobooten „Ladroit", „Bourrasque", „Foudroyante", „L'Ouragen" en „Sirocco" en het proviand schip „Niger" verloren zijn gegaan. Officieel wordt, uit Londen medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „Havant" na een luchtaanval is gezonken. Acht opvaren den werden gedood en twintig gewond. Britsch-Indië wil zich van Engeland bevrijden. Een der leiders van de Britsch-Indische vrijheidsbeweging, Sahey, heeft te Sjanghai in een interview met de Tairikoe Sjinpo verklaard, zoo meldt het D.N.B., dat het er thans om gaat, de gunstige gelegenheid, die het Europeesche conflict biedt, om Indië uit de banden van Engeland te be vrijden, te gebruiken. Sahey liet er geen twijfel over, dat alle kringen der Indische vrijheidsbeweging rotsvast in de overwinning van Duitschland over Engeland vertrouwen. Honderden Duitsche bommen werpers vlogen naar Parijs. EEN REGEN VAN BOMMEN OP DE VLIEGVELDEN. Honderden bommenwerpers op weg naar Parijs. Het was een dag van grooten strijd in den waren zin van het woord, verklaar de een deelnemer aan dezen grooten aanval van het Duitsche luchtwapen op de vlieg velden in en om Parijs tegenover het D.N.B. Zoover het oog reikte, zagen wij ge vechtseskaders, die allen hetzelfde doel hadden. Ver aan den horizon glinsterde de Seine. Wij naderden ons doel. De spanning bereikte haar hoogtepunt, toen de eerste rookwolken van de Fransche luchtdoelartil lerie vóór de vliegtuigen zichtbaar werden. Doch kalm en gelaten stuurden de Duit sche vliegtuigbestuurders de bommenwer pers door den gordel van vuur, waardoor wij minutenlang kruisten. Over het alge meen waren de schoten van de Fransche luchtdoelartillerie goed gericht, doch zij konden de Duitsche gevechtsgroepen niet tot een koersverandering dwingen. Toen was het zoover. Voor ons werd het doel zichtbaarhet vliegveld van Villeneuve- Orly-Parijs. In alle kalmte maakten onze bommenwerpers zich gereed voor het loslaten van de bommen. Toen volgde een regen van bommen van ieder kaliber. Steekvlammen van honderd meter hoog schoten vanuit de aarde omhoog. De beide groote hangars in het midden van het veld en de drie hangars rondom het landings terrein stonden in vuur en vlam. Enkele seconden later lagen dikke, zwarte rook wolken over de plaats, waar de Duitsche bommen geen half werk verricht hadden. Op het vliegveld was niets meer heel ge bleven. Do vliegtuigen, die bij het begin van den Duitschen aanval nog op het landingsterrein 3tonden, waren vernietigd. Hetzelfde beeld zagen wij, toen wjj iets later overvlogen. Overal hadden de bom men doel getroffen. Gemengd Nieuws VIERJARIG KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag is het vierjarig zoontje Gerard van de familie G, Huizinga te Stits- werd, (gemeente Kantens) spelenderwijs nabij de ouderlijke woning te water ge- raakt en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. THANS GEEN UITBREIDING VAN DEN DIERENSTAPEL. In verband met de voedselvoorziening. In overleg met den leider van de sectie „Bijzondere diergroepen" van het Rijksbu reau voor Voedselvoorziening in oorlogs tijd raadt het bestuur van het comité tot hulpverleening aan dieren in oorlogstijd „De groene ster" houders van honden, katten, duiven siervogels, etc. ernstig aan, voorloopig niet te fokken, resp. te broeden. Ieder, die het welzijn van de nog leven de dieren ter harte gaat, zal begrijpen, dat met het oog op het voor deze dieren be schikbare voedsel, het ongewenscht is nu den dierenstapel uit te breiden. LOONSLAGER WILDE ZIJN VERTERINGEN BETALEN MET KRANTENKNIPSELS. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Gistermiddag stond voor de Meervoudige rechtbank te Utrecht terecht de 26-jarige loonslager B. van V. uit Utrecht, die door middel van een krantenuitknipsel van een Relchskreditkassenschein een juffrouw voor 3 had opgelicht. Op 24 Mei had verdachte een café bezocht op het Vredenburg, hij had daar bier gedronken jn het bijzijn van Duitsche militairen, zelfs een rondje gege ven en tenslotte getracht de consumptie te betalen met een biljet van de Reichskredit- kasse, dat bestond uit twee tegen elkaar geplakte knipsels uit een krant, waarin eenige dagen tevoren een afbeelding had gestaan van het Duitsche geld, dat van dien tijd af in ons land als wettig betaalmiddel zou worden erkend. De plakkerij van de knipsels was met groote handigheid ge schied, doel de kelner in bedoelde zaak had eerst geweigerd een geplakt biljet van 20 mark te accepteeren en de garderobejuf frouw, aan wie een namaak biljet van 5 mark was overhandigd, vertrouwde deze affaire al evenmin en zoo is verdachte ten slotte tegen de lamp geloopen. Op een vraag van den president mr. R. J. Dorhout Mees, hoe verdachte aan zulke zonderlinge biljet ten was gekomen, antwoordde de man, dat hy zc ergens op straat had zien liggen en ze toen maar had opgeraapt. Verdachte er kende. dat hy zich aan verduistering had schuldig gemaakt, doch ontkende de biljet ten zelf te hebben vervaardigd. Dat hij evenwel de zaak niet al te best vertrouwde, bewees zijn gezegde tegen de garderobejuf frouw, dat zy hem van het 5 mark biljet maar drie gulden behoefde terug te geven en de rest met den portier moest deelen. De officier van justitie Jhr. Mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, meende «dat hier een flinke straf op zijn plaats zou zijn. Aan nemende dat verdachte de biljetten gevon den had wat overigens zeer vreemd was heeft hij zich aan verduistering'schuldig gemaakt, hetgeen duidelyk is bewezen. In verband met den ernst van het feit eischte spreker een jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdediger, Mr. J. A. Ku- neken, bepleitte clementie. PLUNDERAARS TE ROTTERDAM AAN HET WERK. Kostbare bezittingen gestolen. Nog steeds komen bjj de Rotterdamsclie politie tal van aangiften binnen van win- keiiers en particulieren, wier zaken cn huizen geplunderd zjjn. Zoo werd ten na- deele van mevrouw van H., wonende op den Plantageweg, op 14 of 15 Mei een aan tal sieraden gestolen. De dame, die gedu rende deze dagen elders vertoefde, be merkte bij haar thuiskomst, dat een gou den, met parels en briljanten bezette ring, een zilveren ketting, eenige antieke bro ches, armbanden en een bedrag van hon derd gulden aan bankpapier verdwenen waren. In diezelfde dagen is ten nadeele van J. D., wonende op de Veemarkt, een geld kistje met 1500 weggenomen. De poli tie stelt een onderzoek in. BRUTALE INBRAAK IN EEN KANTOOR TE AMSTERDAM. Gisternacht hebben inbrekers op bru tale wijze hun slag geslagen in een kan toor op de Nassaukade te Amsterdam. Door het openschuiven van een raam en het forceeren van een slot wisten zy in het kantoor te komen, waar zij twee geld kistjes, respectievelijk 1840.70 en 325 inhoudende stalen. In de woning welke bij het kantoor hoort, bemachtigden zij een dameshandtaschje, inhoudende vijftig gul den, een portefeuille met 3.50, drie pak jes thee en een bedrag van 3.50 uit een mantelzak. De inbraak werd gistermorgen ontdekt door een werkster, die onmiddellijk de po litie waarschuwde. Deze stelt thans een uitgebreid onderzoek in. TÜRKSCHE REGEERING WIL OPTREDEN TEGEN VERSPREIDING VAN ONJUISTE BERICHTEN. De Turksche regeering heeft plannen voor een wet, die zware straffen zal stellen op de verspreiding van valsche berichten en geruchten. SPANJAARDEN IN GIBRALTAR GEARRESTEERD. De Engelsche politie in Gibraltar heeft, naar uit Algeciras aan het D.N.B. wordt gemeld, verscheidene nationaal gezinde Spanjaarden in arrest gesteld. PORTUGEESCHE EEUWFEESTEN BEGONNEN. De eeuwfeesten in Portugal zjjn gisteren begonnen ter plaatste van de grondvesting van den Portugeeschen staat in het his torische kasteel Guimaraes, in aanwezig heid van den president der republiek, ge neraal Carmona, en de geheele Portu- geesche regeering. Het Engelsche optreden tegen Duitsche koopvaardijschepen. IN STRIJD MET HET VOLKENRECHT, ZOO MELDT HET D.N.B. Van officieele Duitschic zjjde wordt ten aanzien van het feit, dat in de laatste maanden in verschillende gevallen Britsche duikbooten en vliegtuigen zjjn opgetreden tegen ongewapende Duitsche koopvaardij schepen zonder uitvoering van een prjjs- rechteljjke procedure en met rechtstreek- sche toepassing van .vapengeweld, het. vol gende vastgesteld meldt het D.N.B. 1. Bij het zonder waarschuwing optreden der Britsche strijdkrachten tegen ongewa pende koopvaardijschepen gaat het niet om afzonderlijke gevallen, die eventueel be rusten op een foutieve of in strijd met de bevelen zjjnde houding van afzonderlijke commandanten, maar, zooals ook met alle duidelijkheid blijkt uit de verklaringen van Churchill in het Lagerhuis op 8 Mei, om een door de Britsche admiraliteit bevolen, systematische verscherping van de oorlog voering ter zee. 2. Dit optreden is in strijd met de in het Volkenrecht algemeen erkende regels van het oorlogsrecht ter zee en vormt in'het bijzonder een krasse schending van het Londensche duikbootprotocol van 6 Mei 1936. Deze schending is te ernstiger, daar Churchill voor de operaties in het Skager- rak uitdrukkelijk bevolen heeft, dat bij nacht alle, dat wil dus zeggen ook de neu trale koopvaardijschepen, zonder waarschu wing moesten worden aangevallen. 3. Engeland kan het optreden van zijn strijdkrachten ter zee en in de lucht niet als vergeldingsactie tegen een z.g. gelijke houding der Duitsche strijdkrachten ter zee rechtvaardigen, want de Duitsche zee strijdkrachten voeren ook in de zeegebie den voor de Engelsche kust den handels- oorlog streng volgens de regels van het Zeeoorlogsrecht. 4. Het Engelsche optreden is des te ver werpelijker, daar het de Britsche admirali teit bekend was, dat de Duitsche koop vaardijschepen evenals de neutrale, zonder uitzondering ongewapend waren. Daar tegenover hebben de Duitsche strijdkrach- ten ter zee, ofschoon zij te doen hadden met een in den grootsten omvang bewa pende vijandelijke koopvaardijvloot en of schoon zij voortdurend rekening moesten houden met het optreden van als neutrale schepen vermomde duikbootvallen, het be vel om alleen tegen bewapende of in vij andelijk?, convooi varende koopvaardijsche pen met wapengeweld op te treden. 5. Daarmede is Engeland overgegaan tot een vorm van den zeeoorlog, dien het tot dusverre ongerechtvaardigd aan Duitsch land verweet en dien het heeft aangeduid als brutale bai'barij. "Van Duitsche zy'de zyn intusschen reeds alle noodige maatregelen genomen om de Duitsche en neutrale koopvaardij in het beryls van de Duitsche of de door Duitsch land bezette kustwateren doeltreffend te beschermen tegen het in strijd met het Volkenrecht zijnde optreden der Engelsche strijdkrachten ter zee en in de lucht. Engeland spreekt nog steeds over nauwer wordende samenwerking De Britsche minister voor de inlichtin gen, Duff Cooper, heeft uit Parijs een radiorede gericht tot de Britsche natie, zoo wordt uit Londeix gemeld, waarin hy ver klaarde, dat na de conferentie, die hij ge had heeft met den Franschen minister voor de inlichtingen, Frossard, de samenwerking tusschen de beide ministeries in het ver volg veel nauwer zal zijn. Hij voegdo hier aan toe „Zoolang onze beide landen hecht aaneengesloten blijven, is er geen reden voor vrees. In dit critieke uur van den veldslag kan ieder zyn rol vervullen. Wij beleven een der zeer groote uren van onze geschiedenis". Geruchten over Amerikaansche vredesvoorstellen. Reuter meldt uit Washington 's Op vragen betreffende de geruchten vol gens welke op het Witte Huis een vredes voorstel ten aanzien van Europa zou wor den overwogen, heeft Huil verklaard, dat hij van een dergelyken stap geen kennis droeg. Hij voegde er evenwei aan toe, dat hij geenszins namens den president sprak. ARGENTINIË NEEMT MAATREGELEN TEGEN TENDENTIEUZE RADIO- BERICHTGEVING Het D.N.B. meldt uit Buenos-Aires De directie der Argentijnsche posteryen heeft drastische maatregelen aangekondigd, die de tendentieuze verspreiding van radiobe richten over oorlogsgebeurtenissen. Zoo mede over de politieke en militaire toestan den in de oorlogvoerende landen zullen ver bieden. Slechts de officieele communique's dezer staten, voor zoover oekend' gemaakt door nieuwsagentschappen of nieuwsbladen mogen verspreid worden. Elk bericht van sensationeel of alarmeerend karakter moet daarentegen voor publicatie, aan de direc tie der posterijen worden voorgelegd. Eveneens zijn berichten, waarin direct of indirect, voor of tegen de oorlogvoerenden of tegen hun politieke of sociale opvattin gen partij wordt gekozen, verboden. Het weergeven van buitenlandsche mededee- lingen is slechts toegestaan, indien deze een officieel karakter dragen en Indien wordt nagelaten hieraan commentaar te verbinden. FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Havas meldt uit Parijs. Op voorstel van Weygand is aan generaal Blanchard, die het bevel voert over een groep legers in het noorden, het grootkruis van het legi oen van eer verleend, terwijl generaal Prï- oux, die het bevel voert over een leger corps, benoemd is tot grootofficier in het legioen van eer. De Fransche regeering en het opperbevel hebben dezen chefs ge tuigenis willen geven van de dankbaar heid der natie voor do heldhaftigheid, dio zij aan het hoofd der noordelijke legers aan den dag hebben gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6