STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Vlissingen STADSNIEUWS Goes Bange dagen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Belastingen. In aansluiting op het bericht in ons blad van Maandag jl. betreffende den belasting dienst, wijzen wij er op dat verzoeken om uitstel voor de inkomstenbelasting moeten worden gericht tot den inspecteur van de directe belastingen te Middelburg, telefoon 404 en voor omzetbelastingen bij den in specteur der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen, telefoon 140. Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde de heer H. G. van Grol Jr., voor de beide gedeelten van het doctoraal exa men in de geneeskunde. WAARSCHUWING. In opdracht van den Ortskommandatur (plaatselijken Duitschen militairen com mandant) brengt de Commissaris van politie te Vlissingen met nadruk ter kennis van de bewoners onzer gemeente, dat vor deringen van goederen door Duitsche mili tairen slechts kan geschieden op vertoon van een verklaring van het betreffend Duitsch troepenonderdeel, accoord bevon den en geteekend door den Ortskomman- dant te Vlissingen. Tegen contante betaling .kunnen leveringen van goederen natuur lijk gewoon plaats vinden. Wederom een waarschuwing inzake de verduistering. Opnieuw heeft de politie in een woning in deze gemeente in den afgeloopen nacht lichtuitstraling geconstateerd. Daar de be- i woners boven sliepen, had aanbellen aan de woning geen succes. Tot haar leedwezen heeft de politie vernieling aan de voor deur moeten plegen om binnen te treden, waarna het lichtpunt, vernietigd is. Dit beteekent natuurlijk schade voor de be woners. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat onachtzaamheid van één, on heil over velen kan brengen. GROOT DUITSCH HAFEN-KAPITINAT VLISSINGEN. Spreekuur van den Hafenkapitan 912 uur en 15IS uur. De heer W. J. de Haan gaat Vlissingen verlaten. Naar wij vernemen is de heer W. J. de Haan, expert van de Scheepvaart inspectie hier ter stede, met ingang van 15 Juni benoemd tot directeur van de Noorderkweekschool „Abel Tasman" te Delfzijl. Wederom een jongeman aangehouden. Wederom is een jongeman die voorgaf goederen, welke hem niet behoorden, van onbekenden „ten geschenke" te hebben ontvangen, aangehouden en ter beschik king van dè Justitie te Middelburg ge steld. GOES OP DINSDAG. De markt. De markt bood gisteren nog wel een heel ander beeld, dan we het Dinsdags graag zién, maar er was toch markt en dat is, na de narigheden van de oorlogsweken, reeds veel. We telden een twintigtal kramen en daar er verscheidene bij waren met bloemen en planten, gaf dat op dezen zonnigen dag een vroolijken aanblik. Voorts waren er weer de „dubbeltjes" (thans dertien cents) kramen, de kaasboer, boekenstallen, enz. en zelfs een kraam met stoffen en katoentjes. Maar de bekende marktkooplui, die reeds de eerste week der mobilisatie zoo hard schreeuwden, dat we ze, met him lakens, 1 servetten, handdoeken, kousen, enz., spoe dig niet meer zouden zien, hebben gelijk ge kregen. Ze zijn er niet meer. Voor de beurs was 't de oude drukte van pratende en handelende kooplui. Maar als er al het een en ander omging, dan was een volgend punt van discussie en overleg: het vervoer. En men trachtte dan, een auto die vol naar elders zou vertrekken, weer met andere goederen vol terug te doen komen. Daar zit o.i. iets in, dat men dient te ont houden. Tonnen moeten te bezuinigen zijn als de vele groote vrachtauto's, die soms hun inhoud een tweehonderd kilometer ver „weg brengen en dan, in den ouden tijd, ledig terugkeerden, ook op dien terugtocht steeds volgeladen zijn Er waren ook weer de gewone boter- en eierennoteeringen en de aanvoer van eieren, die 80.000 stuks bedroeg, bewees, dat aan dit artikel nog geen gebrek be staat. De winkeliers. Zoo heerschte op de markt wel geen groote, doch niettemin een gezellige drukte en ook de winkels kregen daar weer eeni- germate hun deel van. We spraken ettelijke winkeliers, die ons mededeelden, de laatste Week weer eenige opleving te constateeren, en die zeiden zeer tevreden te zullen zijn, als ze geen verdere nadeelige gevolgen van den oorlog zouden ondervinden dan ze in de eerste twee weken hadden. En daar waren er ook bij die zaken v.erkoopen waarbij men nog geen „stamkaart" behoeft te overleg gen. Anderen deelden ons mede, dat ze kon den verkoopen wat ze wilden, of juister wat ze „konden" verkoopen. Slachtoffers der Engelsche blokkade. Weer anderen hadden alleen nog onder de vervoermoei- lijkheden te lijden waardoor de aanvoer van bepaalde goederen wat langzaam en ongeregeld plaats vindt. Onze algemeene indruk was echter, dat de toestand voor de Goesche winkeliers zich reeds geleidelijk herstelt en dat het publiek zijn standpunt van de eerste oorlogsdagen „we koopen alleen wat we dringend noodig hebben", meer en meer laat varen. Gelukkig Want een wandeling langs de Goesche winkelzaken toontj dat ze hun Geslaagd. Geslaagd te Amsterdam voor het voor- loopig diploma werktuigkundige, de heer B. A. J. Finson te Nieuwdorp, leerling van den cursus van gcheepswerktuigkun- digen, verbonden aan de ambachtsschool te Middelburg. Wenken voor den Zeeuwschen landbouwer. Het is noodzakelijk, dat de productiviteit van den bodem zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Geen stukje land mag onbe bouwd blijven liggen en indien het eenigs- zins kan moet een stoppelgewas geteeld worden. Wanneer klavers in granen of vlas ver bouwd zijn kan men deze wellicht in den herfst nog oogsten. Wanneer ze niet di rect vervoederd worden dan kan men ze inkuilen. Samen inkuilen van klaver met bietenkoppen en -blaren geeft een meer eiwitrijk voeder. In een vroege stoppel kan men wikken zaaien voor groenvoer en daarmede op dezelfde wijze handelen als met klaver. Ook de teelt van mergkool voor veevoer zal op verschillende bedrijven op zijn plaats zijn. Tenslotte verdient ook de teelt van koolrapen als tweede vrucht de aandacht. Men zorge zoo mogelijk zelf voor plant- materiaal. Koolrapen kunnen zoowel voor menschelijke als dierlijke consumptie die nen, ze kunnen gemakkelijk en langdurig bewaard en getransporteerd worden. Bij het winnen van grashooi gebruike men bij voorkeur ruiters. Onder de huidige omstandigheden moet men zich niet angstvallig afvragen of er geen kans op mislukkingen zal zijn. Men dient al het mogelijke te doen om de pro ductie op te voeren en een halve oogst van een stoppelgewas is toch veel beter dan niets. Laten de landbouwers vrijwillig me dewerken, zoodat dwang van Overheids wege geheel achterwege kan blijven. De Rijkslandbouwconsulent, voor Zeeland, C. J. DROOGENDIJK. De familie Hamelink uit Axel zwaar getroffen. Velen gezinnen is in de laatste weken het oorlogsleed niet bespaard gebleven. Zoo is ook het gezin van den heer C. Hame link, lid van de Provinciale Staten van Zeeland en lid van de gemeenteraad van Axel, wel zeer zwaar getroffen, lezen we in de Tern. Crt. De heer Hamelink was reeds in de eerste oorlogsdagen met zijn familie uitgeweken naar Noord-Frankrijk, waar men op een boerderij een onderko men vond. Echter was men ook daar niet in absolute veiligheid. De strijd strekte zich ook tot hier uit en zoo moesten de in de boerderij vertoevende burgers op nieuw vluchten. Deze vlucht werd de familie Hamelink noodlottig. Mevr. H. werd door eenige ko gels doodeljjk getroffen, het dochtertje van de familie kreeg een kogel in den hals wervel, terwijl- een zoon verschillende kwetsuren bekwam en o.a. een oog moest missen. De beide kinderen zijn in een zie kenhuis in Noord-Frankrijk opgenomen. De heer H. is thans met zijn jongsten zoon in Axel teruggekeerd. Het verkeer met Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot heden „wilde vaart" doch spoedig geregeld. We hadden gisteren een onderhoud met den heer Ermerins, burgemeester van Hoe- dekenskerke, die ons mededeelde, dat den laatsten tijd regelmatig, d.w.z. eiken dag eenige malen, met kleine motorvaartuigen van Hoedekenskerke naar Zeeuwsch-Vlaan deren, en in het bijzonder naar Terneuzen, gevaren wordt. Deze vaartuigen vertrekken echter alleen als ze voldoende passagiers en goederen hebben en regelen daar ook weer hun terugkomst naar. Heden zou burgemeester Ermerins echter een onderhoud met de Duitsche autoriteiten hebben, met het doel tot een geregelde vaart op bepaalde uren te komen en hjj had goede hoop, dat deze vandaag ook reeds vastgesteld zou kunnen worden. We hopen onze lezers morgen den uitslag van deze bespreking mede te kunnen deelen. Walcheren Twee lijken aangespoeld. WESTKAFELLE. Alhier spoelden twee in staat van ontbinding verkeerende lijken aan. Ze werden naar de begraaf plaats vervoerd en aldaar ter aarde be steld. cliënten van alles nog te kust en keur aan te bieden hebben en dat het aan de winke liers niet ligt als het geld niet blijft rollen Aan de Koepoort. Ja, daar aan de Koepoort, waar andere Dinsdagen de auto's bij honderden gepar keerd staan, en de auto-bussen steeds af en aanrijden, was het nog maar stilletjes. Maai er reden toch weer wat autobussen af en aan van en naar Borssele, Ellewoutsdijk, Katscheveer en Wolphaartsdijkscheveer. En niet te vergeten de fraoie autobussen van den heer Jan van Fraassen, die weer een keer of vijf per dag voor een snelle verbin ding met Middelburg zorgen. Wat een uitkomst, die autobussen Ze zitten prettig, ze zijn snel, ze zetten je af voor de deur van je huis als ze er op den grooten weg langs gaan. Ze behoeven niet te wachten op onveilige signalen, hebben geen last van ontzette rails. Je fiets of kof fer of kinderwagen wordt er even bovenop gebonden, enz. enz. En dan te bedenken, dat er zoo vaak gevochten moest worden om de concessies, men zoo vaak probeerde ze, populair gezegd, den nek om te draaien! Als het daar nu ook eens mede afgeloopen is, zal dat tenminste een winstpunt van dezen tijd zijn De gevonden fiets. Tegen J. C. alhier, die een .gevonden" fiets en een „gevonden"'jas in zijn bezit had werd proces-verbaal opgemaakt. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: huissleutel te bevr. by H. Janse A 89a; een belastingmerk, te bevr.: bij den Ge meenteveldwachter; een bewijs van Neder landerschap ten name van Joost Kamer mans te Koudekerke te bevr. bij J. Geldof A 217. LENIGING VAN DEN NOOD TE NIEUW EN ST. JGOSLAND. NIEUW EN SINT JOOSLAND. Onder voorzitterschap van den burgemeester de zer gemeente, werd alhier een comité ge vormd tot leniging van den grootsten naad voor dé getroffenen in deze gemeente. Negen dames verklaarden zich gaarne be reid rond te gaan bij de ingezetenen met een lijst. Nu dit heeft plaats gehad, bleek er voor ruim 2100 ingeteekend te zyn, waaronder een mooie gift van een familie van buiten de gemeente. In deze gemeente zijn negen woningen verwoest door brand en bommen. Verder is veel schade toege bracht aan andere woningen. WESTKAPELLE. Loop der bevolking over de maand Mei 1940. VERTROKKEN: Christiaan Verhage, landbouwersknecht, naar Grijpskerke. Ja cobus Hamers, monteur, naar Den Haag. INGEKOMEN: Lourina Minderhoud, dienstbode, van Middelburg. Jakobus Sturm, landbouwersknecht, van Biggeker- ke. Adrlaan Mallie, matroos le klasse, van Vlissingen (met gezin). Geertje Roelse, zonder, van Koudekerke. Daniël Wielema- ker, bakker, van Oost- en West Souburg. Johanna Toutenhoofd, dienstbode, van Middelburg. Gelina van Rooijen, dienstbo de, van Middelburg. SINT LAURENS. Loop der bevolking over de maand Mei 1940: Ingekomen: M. Geldof, dienstbode, uit Oostkapelle naar A 41; A. Dommisse, dienstbode, uit Grijpskerke naar Seisweg A 33; G. M. Krijger en gezin, vertegen woordiger, uit Middelburg naar Noordweg B 90c; P. Vos, landbouwersknecht, uit Aagtekerke naar Nadorst B 120; C. Ma rijs, dienstbode, uit Meliskerke naar Noord- weg B 86; Wed. J. J. Villee-Kreupeling, z.b., uit Breda naar Noordweg B 6. Vertrokken: W. Duvekot, landbou wersknecht, van Leliëndaalsche weg B 93 naar Vrouwenpolder A 51; C. M. Geldof,' dienstbode, van A 41 naar Meliskerke B 29; Jac. Wattel, landbouwersknecht, van Noordweg A 13 naar Arnemuiden G 20; T. Kodde, dienstbode, van Noordweg B 86 naar Serooskerke (W.) A 248; L. van den Broeke, landbouwersknecht, van Gol- steinsche weg A 117 naar Oostkapelle, Molenweg 185; S. Gelcof, dienstbode, van Golsteinsche weg B 93 naar Oostkapelle; M. Guiljam, landbouwersknecht, van Na dorst B 120 naar Borssele; C. W. Bierens en gezin, z.b., van A 39 naar Grijpskerke (Z.)Wed. A. de Nood-Bierens, z.b., van A 39 naar Grijpskerke (Z.); Wed. A. van Oost-Alewynse, z.b., van Noordweg B 50 naar Goes; J. Krijger, landbouwersknecht, van Seisweg A 32 naar Grijpskerke (Z.). Zuid-Beveland Rijkspostspaarbank. KRABBENDIJKE. Gedurende de maand Mei werd bij de Rijkspostspaarbank inge legd 703,terugbetaald 2886,het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt twee. Collecte voor de zending. KRABBENDIJKE. De alhier gehouden collecte ten bate van de zending heeft de som van 25,opgebracht. Zeeuwsch- Vlaanderen DE VERNIELING EN DIEFSTAL TE BRESKENS. BRESKENS. Ook onze gemeente heeft haar tol betaald aan den oorlog. Nadat tot algeheele evacuatie was overgegaan, heeft men de vrije hand gehad voor ste len. Bijna geen woning is gespaard ge bleven. Nadat de mooie ferrybooten in de ha ven tot zinken waren gebracht, vielen ook de visschersvloot en de andere aanwezige schepen en booten dit droevig lot ten deel. Het Is een droeve aanblik, dien de ha ven thans biedt. Ook zeer veel huizen zijn door het oorlogsgeweld getroffen; enkele kregen voltreffers óf van bommen óf van granaten. Nu bijna alle bewoners zijn terugge keerd, wordt met spoed gewerkt de ruïnes op te ruimen en de geleden schade zoo goed mogelijk te herstellen. BIERVLIET HAD VEEL VAN PLUNDERINGEN TE LIJDEN. Vooral de Walen deden hun best. BIERVLIET. In de droeve dagen, die achter ons liggen, werd Biervliet getroffen door enkele granaten. Zes personen, die zich op straat bevonden, werden getrof fen. Drie kinderen daarvan zijn reeds over leden; twee mannen en een kind zijn nog niet geheel buiten levensgevaar. Het huis, waar een granaat tegenaan kwam werd ernstig gehavend; een ander huisje werd totaal vernield, waar wonder boven wonder de bewoners heelhuids uit kwamen. Hoewel Biervliet in het terugtrekkende front heeft gelegen, is er weinig bescha digd. De Belgische soldaten, Walen vooral, hebben echter vreeselylc huisgehouden. Die vormden een tuchtloozen troep. Waar mogelijk werd geroofd; op boerderijen wer den met dat doel de bewoners verdreven. De beide openbare scholen zijn mede het slachtoffer van plundering geworden. Alle kasten zijn opengebroken; de leermid delen vernield, verspreid of gestolen. Gelukkig, dat orde en rust thans zijn weergekeerd. NOODHULP-KWITANTIELOOPER INCASSEERDE VOOR ZICHZELF. De Amsterdamsche politie heeft een 51- jarigen reclamebezorger van het magazijn „De Tijdgeest" aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. De man moest wegens tijdelijk gebrek aan personeel als noodhulp kwitanties innen. Het bleek even wel al op den eersten dag, dat hij voor deze functie de noodige eerlijkheid miste. Toen hij nl. een totaal bedrag van 200 had ontvangen droeg hij dit niet af, doch verduisterde het. Zijn arrestatie vond gisteravond plaats. Binnenkort zal hij worden voorgeleid. TERNEUZEN ZWAAR GETROFFEN. Vrijdag 24 MeiOp den weg die van Terneuzen naar Hoek leidt is een groepje van 9 Duitsche soldaten gesignaleerd. Het bericht verspreidt zich als een loopend vuurtje over het Zeeuwsch-Vlaamsche dorpje Hoek, en de bevolking waaronder zich een duizendtal geevacueerden uit Waarde bevindt, alsmede het overgroote deel der bewoners van het ontruimde Ter- neuzen, begeeft zich buitenshuis. De span ning waaronder men de laatste weken leefde, is geweken. Het Nederlandsche, Fransche en Belgische commando dat hier achtereenvolgens den scepter zwaaide, heeft niet nagelaten een zenuwachtige stemming onder de bevolking op te wek ken. Een stemming welke nog nerveuzer werd door de geruchten die ons uit het ontruimde Terneuzen bereikten, waaruit bleek dat de aldaar gelegerde Belgen op verschillende punten van de stad tot plun dering waren overgegaan waarbij ook de particuliere woningen niet ontzien werden. Geen wonder dus dat de komst der Duit sche militairen met vreugde tegemoet ge zien werd. Des middags kwam het bericht dat de Terneuzenaren naar hun haardsteden kon den terugkeeren. De exodus nam een aan vang Hoe dichter men Tenieuzen naderde, hoe meer het tot de terugkeerenden door drong dat onze stad allerminst onbescha digd was gebleven. Vrijwel alle bruggen over de kanalen zijn door de terugtrekken de soldaten vernield. Ook de opslaglood sen bij de dokken en de scheepswerf zelf, zijn door de Belgen in brand geschoten, terwijl de haveningangen versperd zijn door tot zinken gebrachte schepen. De pontons in de havens zijn vernield, terwijl het Nederlandsche stoomschip „Sint Phi- lipsland" dat in een der dokken lag, tot zinken was gebracht. Tijdens het laten springen der bruggen hebben vele wonin gen in de nabijheid groote schade beko men. EEN ANGSTIGE AVOND. Een ieder haastte zich huiswaarts, zeer benieuwd in welken toestand hij zijn ha ve en goed zou terugvinden. Met eigen oogen hebben wij toen aanschouwd op welke wijze de Belgische militairen hier hebben huisgehouden. Vooral de winkels hebben veel te lijden gehad. Men meene niet, dat men zich bepaald heeft tot het wegnemen van levensmiddelen en klee- dingstukken. Neen, gouden en zilveren voorwerpen, meubelstukken, radiotoestel len, enz. waren vernield of op straat ach tergelaten. Het was een ravage. Schoen winkels waren leeggehaald, levensmidde len lagen op straat, vaten met sla-olie had men laten leegloopen en in verschillende particuliere woningen had men geplunderd of er den buit verdeeld en opgegeten. Men heeft zich verder niet ontzien om meubel stukken kapot te slaan en stoelbedekliin- gen stuk te snijden. En zooals het hier gegaan is, gebeurde het ook in andere nij vere Zeeuwsch-Vlaamsche dorpjes en boe renhoeven. Toen de bevolking voor het grootste ge deelte des avonds in de stad was terugge keerd, werd deze door de Belgische artille rie van Biervliet af beschoten. Vele wo ningen bekwamen groote schade. Schuil- loopgraven en kelders werden inderhaast opgezocht. De rondvliegende scherven veroorzaakten veel schade. Des avonds omstreeks 10 uur slaagden de Duitschers erin de batterij het zwijgen op te leggen. Onder de burgerbevolking zijn wonder boven wonder geen dooden te betreuren. De materieele schade was echter nog grooter geworden dan zij reeds was. Door al deze vernielingen is Terneuzen wel zeer zwaar getroffen en waar het ka naal van Terneuzen momenteel nog on bevaarbaar is, zal het wel eenigen tijd duren vooraleer het economische leven weer behoorlijk op gang is gebracht. Óok groote schade in de omgeving. Ook in de omgeving van Terneuzen is men er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Te Sluiskil zijn aan de Oostkade alle woningen in vlammen opgegaan. De brug gen over het kanaal zijn vernield, terwijl vele woningen geplunderd zijn, en de muren van schietgaten zijn voorzien. De schade aan de aldaar staande ammoniakfabriek en cokesfabriek schijnt mee te vallen. Ook te Sas van Gent zijn de bruggen over het kanaal vernield, terwijl in het kanaal op bevel van de Franschen ver- scliillende binnenschepen tot zinken zijn gebracht. De schade aan de woningen is hier zeer groot. De meeste schade heeft men bekomen aan de woningen gelegen aan de Oost en Westkade. Hier zijn vrijwel alle huizen verwoest. Ook hier heeft men geplunderd. Ontslag van Italiaansch personeel in Egypte. De Shell Company te Port Said heeft, naar de Giornale d'Italia meldt, 700' Ita- liaansche employées en arbeiders ontsla gen. Dezelfde maatregel is genomen door do Suezkanaalmaatschappij en het Fran sche gemeentelijke gasbedrijf van Cairo. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGExMEENE HANDELSKENNIS. De Onderwijs centrales der drie Neder landsche Middenstandsbonden maken be kend, dat het mondeling gedeelte van het examen voor het middenstandsdiploma al- gemeene handelskennis, dat door tijdsom standigheden was uitgesteld, in de week van 24 Juni a.s. zal worden afgenomen. Er wordt hard gewerkt aan den spoorweg. Aan het herstel der spoorverbinding wordt met kracht gewerkt. Men is van uit Bergen op Zoom met een werktrein op enkel spoor reeds genaderd tot Krui- ningen. Er is echter ontzaglijk veel te doen, zoodat het zeker nog wel een week zal duren eer de treinverbinding weer eenigszins zal kunnen functionneeren. Het herstelwerk gebeurt geheel door Duitsche genietroepen. De gemeente Philippine is blootgesteld geweest aan een hevige beschieting door de Belgen. Ook 'hier is veel verwoest. Het oude vestingstadje Hulst alsmede Kloosterzande en- Zaamslag bleven onbe schadigd. Granaten op Axel. Te Axel vielen reeds in de eerste oor logsdagen twee dooden en eenige gewon den. Zondag 12 Mei m de daarop vol gende dagen verschenen groote Fransche troepentransporten. 's Avonds kwam hier ook de geëvacueerde bevolking uit Rilland en Krabbendijke. Donderdag 16 Mei -ont ploften bommen in de nabijheid van Zuid- dorpe en knetter-de het eex-ste mitrailleur- vuur boven Axel, hetwelk zich Zatex-dags herhaalde. Stukken van projectielen van het afweergeschut vielen binnen de ge meente. Een gedeelte van de bevolking vluchtte de polders in. Den. daaropvolgen- den Zondag vielen ...hommen, welke geen schade aanrichtten. Dinsdagmiddag 21 Mei werden de bruggen te Sluiskil opgeblazen. Bij den terugtocht der Fransche en Bel gische troepen, die zich achter het kanaal Gent-Terneuzen verschansten, liwamen vele plunderingen en brandstichtingen voor. Vooral Sluiskil, Westdorpe en Sas van Gent hebben, zooals Mervoren reeds ge meld, hieronder gelegen. De avond van 21 Mei en de daaropvol gende nacht waren vreeselijk voor de Axelsche bevolking. Om ruim 6 uur vielen de eerste granaten binnen de plaats. Eenige huizen werden getroffen, alsook de Chr. school in de Nieuwstraat, waar geen ruit heel bleef.' Twee dooden en eenige ge wonden waren hierbij te betreuren. De be volking vluchtte naar het open veld, waar men dekking zocht in slooten en greppels. Honderden hebben dezen nacht onder den bjooten hemel doorgebracht. Wonder boven wonder vielen onder dit helsche bombarde ment geen slachtoffers. 's Morgens keerde de bevolking gedeelte lijk terug, daar ook in de polders granaten waren ingeslagen. De geevacueerden uit Rilland en Krabbendijke, die gedacht had den hier een veilig toevluchtsoord te vin den, vluchtten naar Walsoorden, om te trachten vandaar naar Zuid-Beveland over te steken. Donderdag 23 Mei in den namiddag werd Axel nogmaals onder geschutvuur geno men. Eenige huizen werden getroffen en een vrouw werd gedood. Weer volgde een algemeene vlucht, ditmaal verder, naar het Land van Hulst, waar men tot Zaterdag of Zondag bleef. Toen was het ook hier rustig geworden. De meeste kerkgebouwen ge spaard gebleven. De heer IJ. A. Schuller tot Peursum to Hilversum, die ii. opdracht van de Alge meene synode der Ned. Herv. Kerk als zoon van den quaestor-generaal, een reis, door Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gemaakt, ten einde zich op de hoogte te stellen van den toestand der kerkgebouwen, heeft eenige van zijn indrukken medegedeeld aan de Tel. De heer Schuller kon, nadat hij per autö Hoedekenskerke had bereikt, Vrijdagmid dag met een bootje van een schipper naar Terneuzen oversteken. De heer Schuller heeft de meeste kerk gebouwen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Walcheren in goeden toestand aangetroffen. Het historische kerkje van Biervliet is geheel onbeschadigd. Ook de kerk van Hulst. Trouwens geheel Hulst, met z(jn historische wallen en andere monumenten, is niet getroffen. De Fransche mitrailleurs stonden zooals de predikant vertelde op de wallen, de Duitsche bommenwerpers cirkelden reeds boven de stad en de in woners wachtten in vreeze hun lot af, toen de Franschen wegens den druk op Ant werpen terugtrokken Het meerendeel der predikanten is even als de rest der bevolking der kleine ge meenten niet verder geëvacueerd geweest dan twaalf km. Te IJzendijke had een burger een loop graaf in zijn tuin gegraven, hij is voor- zoover men weet de eenige burger, die gedood is geworden! Hij liep nl. van zijn huis naar de loopgraaf, terwijl er bommen vielen; de andere bewoners waren thuis ge bleven! Breskens en Aardenburg zyn de eenige plaatsen in den uitersten Westhoek, die den stryd tegen de oprukkende Duitsche legers nog eenigszins hebben medegemaakt, maar ook hier worden de ontwrichtingen van den korten oorlog met kracht hersteld en werkt men allex-wegen aan den opbouw van een der mooiste streken van Nederland: het ver bonden Vlaamsche land. Werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Gedurende de laatste jaren werden vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland geplaatst. Blijkens mededeeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsver-zekering en Arbeids bemiddeling te 's-Gravenhage, kunnen bin nenkort wederom arbeiders, behoorende tot verschillende beroepen, voor plaatsing in aanmerking komen-. Onder meer bestaat er in Rijnland groo te vraag naar landarbeiders. Inwonend personeel, als melkknechten en paarden knechten, kan gemakkelijk in vaste of tij delijke betrekkingen geplaatst worden. Seizoenarbeiders voor den landbouw worden, evenals voorheen, alleen of in ploegen geplaatst, waar-bij, zooveel moge lijk met de wenschen der betrokkenen re kening wordt gehouden. De loonen zijn gelijk aan die van de Duitsche arbeiders, zooals tot dusverre het geval was. Loonoverschotten kunnen naar Nederland worden overgemaakt. Arbeiders, die hiervoor in aanmerking willert komen of inlichtingen wenschen te vragen, kunnen zich vervoegen bij de Ar beidsbeurs of het Agentschap der Ar beidsbemiddeling in hun woonplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2