Provincials Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensehe Courant Na de Duitsdhe ©verwinning in Vlaanderen. Vandaag begint de strijd opnieuw. Petroleum in het huishouden alleen voor kookdoeleinden. 183ste JAARGANG NUMMER 128 WOENSDAG 5 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent oer week of 2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels i 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1 -5 regels I 0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen Dagorder van Hitler aan de Duitsche weermacht. De Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft den volgenden dagorder uitgevaardigd „Soldaten van het Westelijk front. Duinkerken is gevallen. 40.000 Fran- schen en Engelschen zijn als laatste rest van eens groote legers gevangen geno men. Een onoverzienbare hoeveelheid ma teriaal is buitgemaakt. Daarmede is de grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten. Mijn vertrouwen in U was grenzenloos. Ge hebt mij niet teleurgesteld. Het stoutste plan der oorlogsgeschiedenis werd door uw voorbeeldige dapperheid, door uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste be proevingen en moeite verwezenlijkt. Soldaten. In enkele weken tijds hebt gij in den zwaren strijd tegen vaak bijzon der dappere tegenstanders twee staten tot capitulatie gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vernietigd, het Britsche ex peditiecorps verslagen, gevangen genomen of van het continent verjaagd. Alle een heden van de weermacht te land en in de lucht zijn met elkander een edelen wedijver aangegaan in den strijd voor ons volk en het groot-Duitsche rijk. Dappere mannen van onze oorlogsmarine namen aan deze feiten deel. Soldaten. Velen van U hebben hun trouw jnet het leven bezegeld. Anderen zijn ge wond. De harten van ons volk verwijlen in diepe dankbaarheid bij hen en bij U. De plutocratische bestuurders van Enge land en Frankrijk echter, die gezworen hadden het opbloeien van een nieuwe be- 'tere wereld met alle middelen te verhin deren, wenschen de voortzetting van den oorlog. Hun wensch zal in vervulling gaan. Soldaten. Met den dag van heden be gint de strijd aan het. Wpsteijjk *mnt op nieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eei'ste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar U toe. De strijd om de vrijheid van ons volk, om zijn-of- niet-zjjn voor thans 'en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voortgezet tot aan de vernietiging van die vijandelijke machthebbers in Londen en Parijs, die ook thans nog gelooven in den oorlog het beste middel te kunnen zien om hun aan de volkeren vijandig gezinde plannen tot uit voering te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwinning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weer bij U." Oproep van Hitier aan het Duitsche volk. Eerbetoon aan de soldaten bevolen. De FUhrer heeft den volgenden op roep tot het Duitsche volk uitgevaardigd: „Aan het'Duitsche volk. De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten ze gevierend ten einde gebracht. In enkele weken tijds zijn meer dan 1.2 millioen tegenstanders in onze gevangenschap ge raakt. Nederland en België hebben geca pituleerd. Het Britsche expeditieleger 'is voor het grootste deel vernietigd, voor het andere deel gevangen genomen of van het vasteland verdreven. Drie Fransche legers hebben opgehouden te bestaan, Het gevaar voor een binnendringen van de vijanden in het Roergebied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk. Deze roemvolste daad in de geschiedenis hebben je soldaten met inzet van hun leven en hun gezondheid', met ongekende inspanningen in bloedigen strijd verricht. Ik beveel daarom vair heden af in geheel Duitschland voor den duur van acht dagen de vlag uit te stekem Dit is bedoeld als een eex-betoon aan onze solda ten. Ik beveel verder dat gedurende drie dagen de klókken moeten luiden. Hun klanken mogen zich vereenigen met de gebeden, waarmede het Duitsche volk zijn zonen van heden af weer zal vergezellen. Want hedenmorgen zjjn de Duitsche di visies en luchteskaders opnieuw aangetre den om den strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten." Hitler heeft oorlogsgebied in Noord-Frankrijk bezocht. Naar aanleiding van de van Canadee- sche zijde geuite bewering, dat de Duit- schers het groote monument voor de ge sneuvelde Canadeezen op den heuvel van Vimy vernield hebben, zijn gisteren aan de te Berlijn werkzame buitenlandsche jour nalisten fotografieën getoond, waarop men den Führer kon zien bij de bezichtiging van het volkomen onbeschadigde monu ment, zoo meldt het D.N.B. De Führer bracht dit bezoek aan het monument tij dens het weekeinde, toen hij een reis maakte door de oorlogszónes in 'Noord-' Frankrijk en Vlaanderen. Brief van Koning Leopold aan president Roosevelt. De laatste middelen van verweer waren gebroken. Door een bijzondere relatie in België is het Dagblad voor Noord-Brabant en Zee land in. staat den tekst in Nederlandsche vertaling te publicéeren van den brief, welken Koning Leopold aan president Roo sevelt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: Brugge, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwarring, veroorzaakt door de verbazingwekkend snelle gebeurtenissen, welke wjj beleven en waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik er prijs op te verzekeren, dat België en zijn leger hun plicht volkomen vervuld hebben. België heeft zijn internationale ver plichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te bewaren, ver volgens door voet voor voet geheel de uitgestrektheid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen door enorme strijdkrachten, bereikte ons leger in goede orde een krach tig georganiseerde verdedigingslinie, in samenwerking met de legers der garanten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire gebeurtenissen, welke zich buiten ons grondgebied hebben ont wikkeld, hebben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende bewegingen, die ons aan de zee in het nauw gedreven hebben. Ons leger heeft zich zonder zich te ontzien, toen uitgeput in een veldslag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wjj bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst beperkt grondgebied, bewoond door een zeer dichte bevolking, bovendien overstroomd door ve le duizenden vluchtelingen zonder onder komen," zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vluchtend van de eene plaats naar de andere tengevolge van luchtbom bardementen. Gisteren werden onze laatste middelen van verweer gebroken onder het gewicht eener verpletterende meerderheid van troe peneenheden en luchtmacht. Onder deze omstandigheden heb ik ge tracht een sti'jjd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zonder voordeel voor de geallieerden. Niemand heeft het recht nutteloos men- schenlevens op te offeren. Ik! geef er de voorkeur aan, wat er ook gebeure, het lot van mijn leger en mjjn volk te deelen. Ofschoon ik reeds ver scheidene dagen aangezet ben mijn sol daten te verlaten, heb ik die inblazing teruggewezen, welke voor den opperbevel hebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grond te blijven, wensch ik mijn volk te onder steunen in de beproeving, die het onder gaat. Dc bezorgdheid, welke de Vereenigde Staten steeds voor België aan den dag gelegd hebben, maken het mij tot een plicht u zonder verwijl de werkelijke fei ten uiteen te zetten. get. LEOPOLD. Aan den Heer Roosevelt, President der Vereenigde Staten. Vondst van een lijk van Dultschen of Nederlandschen militair direct melden Reeds eerder is er op gewezen dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Nederlandsch soldaat aantreft, hiervan ten spoedigste mededeeling doet aan de dichtstbijzijnde politiepost of wel aan het dichtstbijzijnde Duitsche militaire commando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand te houden. Er is door de Duitsche militaire autori teiten thans een speciale afdeeling in het leven geroepen, welkevoor een eervolle militaire begrafenis zorg draagt. Mén denke er dus wel aan dat, door geen melding te maken van het aantreffen van een stoffelijk overschot, men den over ledene de laatste eer onthoudt. Een Duitsch dagblad in ons land. Er zal in ons land een Duitsch dagblad verschijnen onder den titel: Deutsche Zei- tung in den Nederlanden. Het zal te Am sterdam worden gedrukt, waar ook de redactie gevestigd is en zal in de eerste plaats bestemd zijn voor de in ons land wonende Duitschers in de Duitsche be zettingstroepen, maar bij den opzet er van is van de veronderstelling uitgegaan, dat de zaken, die het zal bevatten, ook menigmaal geschikt zullen zjjn het Ne derlandsche publiek belangstelling in te boezemen, des te meer, daar het zich met het Duitsche streven in het algemeen en met de Nedei-landsch-Duitsche betrekkin gen in het bjjzonder bezig zal houden en hexjhaaldelijk mededeehngén uit dè eerste hand zal doen die voor Nederland van be lang zjjn. Het Maasstation te Rotterdam is wederom in gebruik genomen waardoor de reizigers voor de richting Gouda niet meer op het station D.P. zijn aangewezen. Noodloketten zijn aangebracht Nabestaanden van gesneuvelde militairen kunnen aanspraak maken op pensioen. Ingevolge de op pensioengebied bestaan de bepalingen bestaat" .recht op pensioen voor de weduwen en wét-ceri van de- in den strijd om het leven gekomen gehuwde mi litairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders ob bjj ontstentenis vap dezen de grootouders, even tueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde militairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner of medekostwinner was. Zij, die vermeenen aanspraak op pen sioen, als vorenbedoeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffen deongezegelde aanvrage te wenden tot de 3e afdeeling B. van het Departement van Defensie, Heerengracht no. 38a te 's-Gra- venhage. „Dankbaarheid en bewondering". Een telegram van Koning George aan Lebrun. Koning George van Engeland heeft naar het D.N.B. uit Londen meldt, een telegram gezonden aan den Franschen president Le brun, waarin hjj uiting geeft aan zjjn „dankbaarheid en bewondering" voor de wapenbroederschap en de hulp der Fran sche legers. De luchtbeschermingsdienst moet blijven functionneeren. De burgemeesters van alle Nedei-land- sche gemeenten hebben het volgende tele gram van den waarnemend inspecteur Luchtbescherming, kapitein Van Baten burg ontvangen In overeenstemming met de Duitsche luchtbeschermingsautoriteiten in Neder land en onder intrekking van alle van welke zijde 'ook ontvangen aanwijzingen op de mobilisatie van den luchtbescher mingsdienst betrekking hebbende, wordt het volgende bepaald: De geheele lucht beschermingsdienst blijft op denzelfden voet als op 10 Mei per telegram gelast in dienst. Door het uitvallen van den luchtwachtdienst en liet dientengevolge ontbreken van radiomeldingen, zal tot na der order in gemeenten van alle geva- renklassen worden gealarmeerd na bom inslag. Daartoe moeten de uitkijkposten en luisterposten dag en nacht in functie zijn om te kunnen doen alarmeeren. Voor gemeenten van de derde gevaren- klasse wordt medegedeeld dat uitkijkpos ten en luisterposten allereerst dienst doen om nadering van vliegtuigen te melden en vervolgens om bominslag te melden aan de commandoposten. Deze posten zijn doorloopend bezet. De i'adioluistei'dienst is alleen bezet van 822 uur ter opname van eventueel uit te zénden overheidsmededeelingen. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat er in de tot dusver be staande organisatie van den luchtbescher mingsdienst geen enkele wijziging mag worden gebracht welke tot mindere waak zaamheid zou kunnen leiden. Alleen in gemeenten beneden de 3000 inwoners waar de bezetting van den uitkijkpost moeilijk heden geeft, wordt verzocht den territori- alen inspecteur luchtbescherming op te bellen tot. het treffen van ,een practische oplossing. En uitsluitend wanneer men geen installatie heeft om op andere wijze te koken. Reeds uitgereikte petroleum-distributie- kaarten waardeloos Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend Ter voorbereiding van een eventueele distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petroleumdistributiekaai-ten aan de gebruikers uitgereikt. Het is tengevolge van de gewijzigde omstandigheden noodzakelijk gebleken de op het punt der petroleumdistributie getroffen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen medebrengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributiekaarten geheel waardeloos zjjn, en de petroleumvex-koopers daarop dus geen peti-oleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aanzien van petroleum getroffen. Voorop zij gesteld, dat de voor distributie beschikbare hoeveelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hier mede is het verbruik van petroleum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een installatie om zonder behulp van petroleum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en /of electriciteit aangesloten kookinstallatie aanwezig is, zullen zich dus geen petroleum meer kunnen verschaffen. Petroleum voor verlichtings- of verwarmingsdoeleinden te gebruiken is verboden. Indien men petroleum voor kookdoeleinden noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributiedienst bekend te maken datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken distx-ibutiedienst. Voorioopig zullen deze zegels elk gedurende een tijdvak van veertien dagen recht geven op het koopen van twee liter petroleum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden afgegeven. Bij wjjze van overgangsmaatregel is tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleve ren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden en bedrijfsdoeleinden toegestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien vex'stande dat elke over matige bevoorrading ten strengste verboden is. Na genoemden datum is inlevering van zegels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangsmaatx-egelen, dat tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zonder inlevering van toewijzingen. Na dien datum is inlevering van toewijzingen vereischt. Tenslotte wox-dt er op gewezen, dat de regeling niet van toepassing is op militaire autoriteiten en instanties, Duitsche militaire attache's, leden van het Duitsche ge zantschap en van Duitsche consulaten. In een in de dagbladen voorkomende „officieele publicatie" is vastgelegd de wjjze waarop de kleinhandelaren de zegels dienen te behandelen. Tevens is daarin vermeld in hoeverre en op welke wjjze zjj, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aanmerking kunnen komen. De inundaties drooggemalen. De bemalingen, welke noodig waren om de voor de landsverdediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leggen, zijn thans volbracht. Behalve de bestaande motor- en stoom gemalen zjjn hiervoor 34 noodgemalen in bedrjjf geweest. De voor deze bemalingen aanvankelijk geraamde termijn is met on geveer een week bekort kunnen worden. Alle geïnundeerde landerijen, boomgaar den en dex-geljjke zjjn dus een week vroe ger weder ter beschikking van de eige naars of pachters gesteld dan verwacht werd. 200 millioen dollar goud naar Amerika. Het D.N.B. meldt xxit New-York De Federal Reserve Bank heeft via Ca nada uit het buitenland naar schatting 200 millioen dollar goud ontvangen, meeren- deels gouden staven. Dit is een der groot ste hier ooit aangekomen goudzending. Ambtenaren van de bank weigerden te zeggen waar het goud vandaan kwam. Volgens Associated Press vermoedt men in financieele kringen te New York, dat het grootste deel van dit goud uit Engeland komt en voor oorlogsaankoopen dient.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1