De achtergrond der Duitsche successen in het Westen. UIT DE PROVINCIE Voor vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers heeft de leider der persgroep van den opperbevelhebber van het Duit sche leger, Oberst Leutnant Hesse, gis teren te Berlijn een rede uitgesproken over de achtergronden van de Duitsche suc cessen in het westep. Op grond van verscheidene ritten door de gevechtsgebieden verhaalde hij, dat men overal onder officieren en soldaten zelf verrast was geweest over de snelle succes sen. Niemand heeft gedacht, dat het zoo gemakkelijk mogelijk zou zijn de Engel- sche en Fransche troepen op de vlucht te doen slaan. Niemand heeft verwacht, dat bijv. reusachtige Fransche pantserwagens eenvoudig opgeblazen konden worden. Men staat daarbij voor een zekere geheimzin nigheid. Een der geheimen van de snelle Duit sche successen echter is misschien de aan wezigheid der legerleiders en comman danten in de voorste linie. Zoo heeft spr. ook den Fuehrer vooraan, temidden der fronttroepen aangetroffen. Achter deze leiders staat bovendien een schitterend uitgeruste soldatentroep, die zij eenvoudig meesleepen. Een tweede geheim der Duitsche succes sen ligt in de snelheid der troepen, waar van men zich geen voorstelling kan ma ken, en die toegeschreven moet worden aan de zeer nauwe samenwerking der afzon derlijke deelen der weermacht. Daarbij komen een ontzaggelijke wa pentechniek en onovertrefbare middelen voor gevechten van nabij. Spr. heeft Engelsche en Fransche of ficieren gesproken, die stomverbaasd ston den voor het feit, dat een zoo ongehoord sterk front als Eben Emael, dat zij voor onneembaar hielden, in zoo korten tijd kon worden genomen. Het Duitsche leger is materieel, tech nisch en vooral ook naar de menschen on tegenzeggelijk superieur aan den tegen stander. Spr. heeft infanteriedivisies aan getroffen, die na een dagmarsch" van 50 Vrijwillige arbeidsdienst in Noorwegen. ZAL ZICH MET HET OPBOUWWERK BEZIGHOUDEN. De Noorsche bestuursraad onder voorzit terschap van regeeringspresident Christen- sen heeft in verband met de invoering van een vrijwilligen arbeidsdienst besloten een commissie te vormen, waarvan talrijke fi guren uit het openbare leven in Nooxwegen deel zullen uitmaken, meldt het D.N.B. uit Oslo. De vrijwillige arbeidsdienst zal zich met het opbouwwerk bezig houden en me dehelpen, de levensmiddelen- en houtpro ductie te bevorderen. Deze arbeidsdienst zal binnenkort ingevoerd worden. De Dultschers van Curasao in een concentratiekamp opgesloten. Het D.N.B. meldt uit Washington De „Washington Star" publiceert een bericht, volgens hetwelk een ooggetuige, de Ame rikaan Carpenter uit Arlington in Virginia verteld heeft, dat alle Duitschers van het Nederlandsche eiland Curagao, met inbe grip van den Duitschen consul en zijn dochter, in een concentratiekamp op het kleine eiland Bonaire zijn opgesloten. Een geacht Duitsch zakenman van Bonaire is volgens dit verhaal van den ooggetuige voor den krijgsraad gebracht omdat men in zijn woning brandbommen zou hebben gevonden. Deze Duitscher zou waarschijn lijk gefusilleerd worden. „Zelfs een wonder kan Frankrijk niet redden". Voortdurend komen te San Sebastian •(Spanje) lange autokaravanen uit Frank rijk met vluchtelingen van allerlei nationa liteiten, vooral ook Engelschen, aan, meldt het D.N.B. Een ooggetuige verhaalt, dat zich van Parijs paniek en vertwijfeling hebben meester gemaakt. De onder de vluchtelingen heerschende meening is, dat zelfs een wonder Frankrijk niet kan red den. De Parijzenaars, zoo vertellen zij, ver blijven bijna uitsluitend in de schuilplaat sen, daar het luchtalarm bijna niet op houdt. Niemand durft den militairen toe stand te bespreken, daar men bang is voor de draconische maatregelen tegen defaitis- ten. Daden van sabotage nernen met den dag toe. Onder de vluchtelingen heerscht de meening, dat er voor Frankrijk grooter gevaar in het binnenland dan in het bui tenland bestaat. Ondanks de tegenspraken beweren zij, dat generaal Gamelin zelf moord gepleegd heeft, nadat hij in den mi nisterraad hekend had gemaakt, dat de Duitsche opmarsch njet te stuiten was. De Parijsche autoriteiten, verleenen geen pas sen meer om de hoofdstad te verlaten, daar er in het Zuiden en Westen van Frankrijk de grootste moeilijkheden heerschen om de tallooze vluchtelingen onder te brengen. De Belgische koningskinderen zijn in Frankrijk. Prins Boudewjjn en prinses Josephine Charlotte, de kinderen van koning Leopold van België, bevinden zich op het oogenblik in Frankrijk. Men zou hen volgens Reuter nog niet in kennis hebben gesteld van de Belgische capitulatie. Franschen en Engelschen verlaten Italië. De Romeinsche correspondent van de Temps deelt mede, dat alle in Italië en in het bijzonder te Rome wonende Fransche en Britsche staatsburgers zich gereed maken om naar hun land terug te keeren. De leden van dc Fransche Academie der villa medici zijn reeds aan de grens aan gekomen en de professoi'en van 't lyceum Chauteaubriand zouden gisteren vertrek ken. KM. te hebben gepresteerd, des avonds volkomen frisch waren. Al deze redenen hebben er toe bijge dragen, dat de Duitsche verliezen zeer gering zyn. Hetzelfde geldt ook van de toch in de voorste linie strijdende pantser troepen. Zelden krijgt men een buiten ge vecht zijnden pantserwagen onder oogen, volkomen in tegenstelling tot de Fransche. Zoo behoefde ook het overwegende deel der infanteriedivisies in het geheel niet in het gevecht gebracht te worden, daar de vijand voor een groot deel eenvoudig onder den voet werd geloopen of zich zonder strijcl overgaf. Luid lachen kan men van de soldaten hooren, wanneer men hun vertelt van de Engelsche overwin- nïngsberichten. Een feit is, zoo ging spr. verder, dat de Duitsche soldaat hard en onmeedoogend toegegrepen heeft, maar met den wil om de wereld dergelijke gevechten voor lan gen tijd te besparen. Interessant was verder de constateering van Dr. Hesse, dat de Duitsche nazending van voorraden een wonderlijk vervolmaakt organisme vormde, zoodat op geen enkele plaats moeilijkheden ontstonden. Nergens is op eenigerlei oogenblik gebrek aan ben zine ontstaan. Aan de spits staat een in de laatste tien jaar volkomen nieuw gevormde lei dingskunst, die werkt met snelle beslui ten en bij wijze van spreken „uit het za del" haar bevelen geeft. De laatste oorzaak van den Duitschen zegetocht kan men echter hierin zien, dat de Duitsche soldaat vele moreele eigen schappen heeft bewaard, die Duitschland in zijn geschiedenis zoo vele overwinnin gen hebben gebracht. In dezen ooi-log komt bij den afzonderlijken soldaat naar vo ren. dat hij strijdt met het ontembare verlangen een einde te maken aan den in Versailles opgestelden, ondraagljjken toestand. Dat is een groote moreele voor sprong- op de tegenpartij. Nieuwe aanslagen op Amerikaansche passagiersschepen Sensationeele onthullingen. Uit New Yoi-k is aan het D.N.B. langs specialen weg het volgende medegedeeld: Een uit Londen in New Yox-k aangeko men neutrale pex-soonlijkheid lxeeft sen sationeele onthullingen gedaan over bin nenkort te verwachten nieuwe aanslagen der Britsche admiraliteit op de thans uit Eui-opa terugkèerende Amei-ikaansche pas sagiersschepen. Deze aanslagen zijn reeds door de ook in het geval „Athenia" ge bruikte organen van den Engelschen ge heimen dienst tot in alle bijzonderheden voorbereid. Het doel van deze aanslagen is, naar in welingelichte New Yorksche kringen openlijk besproken wordt, door het tot zinken brengen van een of zelfs van meerdere onderweg zijnde Amerikaansche passagiersschepen onder het Amerikaansche volk een storm van verontwaardiging te ontketenen. Bij dit plan ia bepaald, dat de tot-zinken-brenging door agenten van de Britsche admiraliteit en den Engelschen geheimexx dienst Duitschland in de schoe nen zal worden geschoven, zooals reeds eenmaal bjj het geval van de „Athenia" gepoogd werd. Over de bijzonderheden van dit nieuwe plan wordt het volgende ge meld: Op welke schepen het is gemunt. De in aanmerking komende schepen zijn de „President Roosevelt", dat op 1 Juni de ïersche haven Galway heeft veriaten, de „Manhattan", dat op 2 Juni van Ge nua zou vertrekken en tenslotte de „Washington", dat zich thans nog op weg bevindt van New-York naar Bordeaux, voor het opnemen van de laatste Ameri kaansche staatsburgers uit Europa. Torpedeeren of helsche machines Over de wijze, waai-op deze aanslag ten uitvoer gelegd zal worden, is onlangs te Londen een geheime vergadei'ing gehou den onder voorzitterschap van een hoogen functionaris van den Britschen geheimen dienst, waaraan ook een lid van de Brit sche admiraliteit en leden van den Fran schen geheimen dienst hebben deelgeno men. Op deze vergadering zou het tot ernstige meeningsverschillen zijn gekomen, over de vraag of het, om het doei te be reiken, beter zou zijn deze schepen te tor- pedeeren, of, zooals in het geval van de Athenia, door het aan boord smokkelen en gebruiken van helsche machines te vernietigen. Naar den vertrouwensman verder mede deelt, zou op voorstel van den Britschen geheimen dienst besloten zijn, dat een wijdvertakt Engelsch net van agenten, propaganda en spionnage in de Vereenig- de Staten reeds een levendige bedrijvig heid aan den dag legt, teneinde het tijd stip der voorgenomen aanslagen op Ame- rikaansch eigendom en het leven van Amerikaansche staatsburgers op de juiste propagandistische manier tegen Duitsch land te gebruiken. ZWEDEN VERLOOR IN MEI 9355 TON AAN SCHEPEN. De Zweedsche marineleiding publiceert volgens het D.N.B. de gebruikelijke op somming van de maandelijksche verliezen aan handelsscheepsvaarttonnage, thari3 over de maand Mei. Volgens deze bekend making heeft Zweden vier schepen met 9355 ton en twee visschersbooten verloren. Eén dezer schepen werd door een Engel schen onderzeeër tot zinken gebracht. De anderen zijn waarschijnlijk op mijnen ge loopen. Tien opvarenden zijn om het leven gekomen. EGYPTE BEPERKT OLIEVERBRUIK. De Egyptische regeering heeft, naar Stefani meldt, besloten het gebruik van plie door de bevolking te beperken. Hei Provinciaal Zeeuwsch Comité voor hulp en herstel. Het Provinciaal Zeeuwsch Comité voor hulp en herstel heeft bereids zijn werk zaamheden aangevangen. Het adres van het secretariaat is Houtkade 11, telefoon 165, te Middelburg. Zitting in het comité hebben genomen, behalve de reeds vermel de personen, de leden van Gedeputeerde Staten, de Burgemeesters der gemeenten Middelburg, Oost- en West-Souburg, Scho- re, Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen, St. Maartensdijk, de heer A. de Roo, wethou der van Goes; mej. mr. Anne Bolle en de heeren ir. J. D. Dorst, A. A. Elenbaas, mr. W. F. A. baron van der Feltz (tevens lid van het dagelijksch bestuur), ir. J. J. van Leeuwen, mr. dr. A. J. J. Mes, jhr ir. J. de Ranitz, ir. A. Rothuizen, ir. M.' de Vink en ir. J. P. Walland. De -burgemeesters der gemeenten Axel, Hoek. Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westclorpe in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en van de. gemeenten Aardenburg, Bres- kens, Groede, Nieuwvliet en Sluis in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, benevens wet houder Mijs van Oostburg, en de heeren jhr. mr. Schuux-beque Boeye, W. Berdenis van Berlekom, J. Massee, Iz. van Melle en L. A. Stofkoper zijn uitgenoodigd in het comité zitting te nemen. Mejuffrouw mr. A. Bolle heeft zich bereid verklaard, een dames-subcomité samen te stellen. Tot goed begrip dient, dat het comité, als provinciale organisatie bedoelt de reeds in de provincie bestaande vereenigin- gen en comité's tot steun en hulpverlee ning te overkoepelen en het contact tot stand te brengen met soortgelijke lichamen buiten Zeeland, o.a. met het opgerichte landelijke comité. Daarom wordt men ver zocht, zich niet ï'echtstreeks tot deze licha men te wenden, doch zulks door middel van het provinciale comité te doen. Er is een circulaire gericht tot alle ge meenten in Zeeland, om opgave te doen van henoodigde gelden en goederen. Ook individueele aanvragen worden gaarne in gewacht. Van verschillende zijden is reeds de toezegging ontvangen goederen ter be schikking van het comité te stellen. Dege nen, die gelden of goederen beschikbaar hebben, worden verzocht, hiervan mededee- ling te doen aan het comité. Er is aan alles behoefte, inzonderheid aan huisraad en mannenkleeren. Walcheren Een woord van Souburg's burgemeester. Aan de Inwoners van Souburg-. O. EN W. SOUBURG. Met dankbaarheid kan worden geconstateerd dat in .Souburg voorloopig de rust is hersteld en bijna alle inwoners, behalve wellicht met uitzonde ring van enkelen uit West-Souburg, in hun ne woningen zijn weergekeerd. In het pers verslag van de vergadering van de Com missie Hulp en Herstel wordt gezegd dat de bewoners van West-Souburg nog niet wordt aangeraden terug te keeren in verband met het nabije vliegveld. Dit moge verleden week zoo geweest zijn, voor het oogenblik is de toestand van dien aard dat met meer vertrouwen ook de be woners van West iix hun huizen kunnen terugkeeren en verblijven. De zieken en ouden van dagen zijn giste ren uit Aagtekerké en Domburg terugge keerd en ik heb er behoefte aan allen die in de afgeloopen weken hun krachten hebben gegeven voor de gemeenschap, daarvoor mijn diepgevoelden dank te brengen- Ik denk aan hen die bij het vexwoer en verple ging van zieken en ouden van dagen, bij den luchtbeschermingsdienst, of by het op- ruimlngswerk hun diensten hebben verleend. De burgemeesters en inwoners van an dere gemeenten die onze geëvacueerden lief derijk hebben ontvangen hebben eveneens recht op hartelijken dank. Wij koesteren de vurige hoop die hulp in de toekomst niet meer noodig te mogen hebben. Souburg is niet gespaard gebleven voor rampen, doch in vergelijking met andere gemeenten zijn wij, Gode zij dank, wonderlijk bewaard. Thans is het onze taak tot herstel en we deropbouw over te gaan. Het gewone leven zoo normaal mogelijk te doen verloopen is een eerste eisch en is ook de wensch en het streven der Duitsche overheid. Enkele in woners hebben schade aan hun woningen. Per advertentie is reeds bekend gemaakt hoe dit gemeld moet worden. Anderen heb ben te lijden gehad van diefstallen of andere oorlogsschade. Een schriftelijke opgave met uitvoerige en duidelijke gegevens kan bij mij worden ingediend. Ten slotte kan ik nog mededeelen dat de Duitsche militaire autoriteiten mij welwillend hebben beschik baar gesteld eeen partij schoenen, Weeding en levensmiddelen, afkomstig van de Fran schen. Deze zijn bestemd ter verdeeling on der de inwoners van Souburg die daarvoor in aanmerking komen. Voor die verdeeling is door mij een commissie samengesteld be staande xüt de heeren F. Leenhouts (voor zitter), Dr. Bloos, Dr. Huysman, A. de Vis ser en L. Abrahamse. Bij sommigen is de nood zeer groot. On getwijfeld kan dit eenigermate bijdragen tot leniging ervan. De Burgemeester, STEMERDING. Vrijdag 17 Mei ARNEMUIDEN: Het was Vrijdagavond 17 Mei; daar stonden wij, de geëvacueerden uit Arnemuiden op een zeer gastvrije hof stede in de buurt van Kleverskerke. Af en toe hoorde men nog een kanonschot dreunen. Vliegtuigen cirkelden boven onze hoofden en zetten koers naar het Noord oosten, naar den zeedijk, waar wij mitrail leursnesten zagen, die door deze vliegtui gen beschoten werden. Toch was de ver andering waar te nemen daar de vliegtui gen lager gingen vliegen en minder scho ten, waaruit men concludeerde dat de be zetting gesneuveld of weggetrokken was .uit die. .stellingen. Aan de andere zijde der hofstede lag Middelburg, Middelburg onze welbekende stad, waarboven zich steeds dikker rook wolken ontwikkelden, welke de mooie to renspits van de Lange Jan zoo dikwijls aaxx onze oogen onttrok, dat zich daar een ramp werd voltrokken, -dat begrepen wij allen. Dwars door het land Iiepeix enkele Fran sche militairen. Wij hoopten, dat zij niet naar oxxze hofstede zouden komen, want een vliegtuigoog ziet scherp en wat dan? Weer een troepje militairen; deze gingen naar den kanaaldijk; zij beklommen hem bleven staan en wachten; op wat en waar om wachtten zij? Wij keken naar hen en over hen heen zagen wij brandend Middelburg met zijn Oostkerk, Abdijtorentjes en Lange Jan. Wat gebeurde daarboven op dien dijk bij die militairen? Wat trokken zij op den dijk, brachten zij naar de andere zijde, naar den Kleverskerksche weg? Was dat een motorrijwiel en wat beteekende die witte vlag boven dien dijk? Ook de vlag daal de den dijk af. De motor wordt bestegen de vlag wordt aan motorrijder gegeven, men reed weg, meevoei-end een wapperen de witte vlag, lichting Arnebrug ook de militairen volgen deze richting. „Witte vlag, overgave". Was dat juist of had het nu een andere beteekenis, men wist het hier niet. Er wordt over nage praat, zachtjes ging de zon 'onder, een rosse gloed kwam over Middelburg en belichtten den Langen Jan, dien men door de rookwolken heen nog juist kon zien, Men wist toen niet dat dit den laatsten keer zou zijn, dat wij dezen mooien spits zouden zien, en zochten onze strooslaap- plaats op en dachtendachten. Zaterdagmorgen vroeg wakkei', vlug naar huiten, een blik naar onze mooie stad doch hoe men ook keek, de trotsche torenspits van den Langen Jan zag men niet. Tegen beter weten in werd nog ge hoopt dat de spits door rookwolken niet te zien zou zijn. Het officieele bericht van overgave kwam en zachtjesaan ging men weer naar huis toe Domburg tijdens de oorlogsperiode. DOMBURG. Na de woelige dagen is ook in onze gemeente de rust tei-uggekeei'd, Materieele ooi'logsschade is er aan have en goed niet geleden met uitzondering van de kortelings afgebrande landbouwschuur. Al onze inwoners zijn ongdeerd. Alle mi litairen uit de gemeente hebben goede be richten naar huis kunnen zenden, betreffen de hun de hun lichamelijken welstand, met uitzondering van een drietal, waarvan tot op heden nog niets is vernomen. Vanzelf sprekend leven wij allen mede in de span ning, welke er is in deze drie gezinnen. Dat alles voor Domburg zoo wonder wel is verloopen, wil echter niet zeggen, dat alles ongemerkt is voorbijgegaan. Integen deel. Onze gemeente was aangewezen als de plaats waar het Roode Kruiswerk zou worden verricht. In een achttal gebouwen, waaronder de groote hotels werd dit on dergebracht. Hiex-onder begrepen het werk der geëvacueex'de ziekenhuizen. Daarbij heeft Domburg een zeer groot aantal ge- evacueerden geherbergd uit Vlissingen, Middelburg en Souburg. Bijna iedereen stelde zijn woning beschikbaax-, tex*wijl ook de vele nog onbewoonde zomerwoningen in gebruik werden genomen. Door het gemeentebestuur werden alle noodige maatregelen getroffen om de min vermogenden dagelijks aan voeding te hel pen. Daarnaast belastte het zich nog met de zoi'gen van de voedselvoorziening der eigen inwoners door centralen aankoop en vexwoer van het meest noodige op bepaalde tijdstippen. In deze moeilijke dagen is blijk gegeven van goeden burgerzin en van goede ge meenschapzin. De kerkdiensten te Domburg. DOMBURG. Doordat de Gei*. Kerk, die ten behoeve van geëvacueerden ontruimd was, weder in gebruik kon worden geno men, vonden jl. Zondag de diensten in de kerken weder gewoon voortgang. De vo rige Zondagen werd in de Ned. Hei*v. Kerk telkens om beurten dienst gehouden. In den laatst gehouden morgendienst werd op plechtige wijze herdacht zij, die vielen voor het vaderland bij de uitoefening van hun plicht. Herstel der oorlogsschade te Veere. VEERE. Het spreekt vanzelf, dat tenge volge van de vex-woesting aan verschillende panden aangericht, menigeen zich, alvorens tot restauratie of herstel te besluiten, zal af vragen hoe dit geschieden moet. Te dezer plaatse diene dei'halve een woord tot op wekking aan diegenen, wier pand tus- schen oude gebouwen staat of zelf een oud gebouw is, om zooveel als doenlijk is in stijl te hei-bouwen of te herstellen. In dit opzicht zagen wij reeds een verbetering aan een der 16e eeuwsche panden op de kade alhier, waar aanzienlijke ruitenschade was aangericht door een projectiel, dat in de haven tot ontploffing kwam. In ge noemd pand heeft men de groote ramen' gelukkig niet meer in eere hersteld, doch kleine ruitjes laten inzetten, zoodat de gevel aan cachet zeer gewonnen heeft. Het komt ons voor, dat deze en dergelijke her stellingen niet heel veel meer behoeven te kosten dan gewoon herstel, en wij zijn ervan overtuigd, dat alle terzake deskun digen in dezen gaarne voorlichting zullen verschaffen. Schouwen en Duiveland Zierikzec gaf met milde hand. ZIERIKZEE. Aan den oproep van den burgemeester van Zieiikzee om steun aan de bevolking van het geteisterde Middel burg in den vorm van lijf- en beddegoed, kleeding enz., Woensdag j.l. gedaan, lxeeft het Comité, bestaande uit vertegenwooi'dir gers van diverse richtingen in deze stad, direct het werk aangepakt met het verblij dende resultaat dat des avonds om 10 uur en Donderdagmorgen reeds naar Middel burg konden verzonden worden 61 kisten met kleeding en ondergoed, 50 matrassen en'60 dekens, terwijl aan het Comité ook geld werd afgegeven. Zij, die in dezen vorm willen bijdragen, itunnen zulks alsnog af dragen bij den heer R. Gerritsen, Haven- park te Zierikzee» DE ENGELSCHE PERS OVER DEN STRIJD IN VLAANDEREN. De Engelsche pers heeft van de rêgee- ring de instructie ontvangen om de open bare meening in te lichten over den ernst van den toestand en de methoden van de moderne oorlogvoering, zoo meldt het D.N. B. uit Londen. De Times wijst er op, dat Duitschland zich door de bezetting van Noorwegen, Denemarken, Nederland erx België thans bevindt in de vier staten, van welker kusten af Engeland kan worden aangevallen. Bovendien, zoo schrijft het blad, beheerscht Duitschland thans het Ka naal om vandaar uit den hoofdaanval op Engeland te kunnen uitvoeren. De Engel sche openbax'e meening moet zich thans- voox-bereiden op een dei-gelijke mogelijk heid. Het is tot dusverre niet gelukt de Britsche vloot definitief van de zee te ver drijven. Alles hangt ex- thans van af vol doende schepen ter beschikking te hebben. Overigens houden de bladen zich bezig- met de uit Vlaanderen in Engeland aange komen troependeelen. De Manchester Guardian schrijft, dat de terugtocht van de Britsche troependeelen zonder het slechte weer onmogelijk zou zijn geweest. Het blad 'schrijft verder, dat het totaal der verliezen van leger en marine tijdens de inscheping en de operaties nog ongewis is. Men weet slechts, dat de verliezen zeer groot geweest moeten zijn, aangezien de tex-ugkeerenden in overweldigend aantal zonder wapens aankwamen. De Daily Herald is van meening, dat de slag van Duinkex-ken de dankbaarheid ver- diept heeft, die Engeland gevoelt tegenover zijn Fx-anschen bondgenoot. Engeland mag nooit vex-geten, dat de Fransche legers geholpen hebben den te- rugtocht te dekken. Vliegvelden bij Parijs aangevallen. Duitsche bombardementsvliegtuigen heb ben gistermiddag volgens het D.N.B. het Parjjsche vliegveld Issy les Moulinaux en verdere vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen in de omgeving van Parijs aangevallen. Naar Havas te Parijs meldt zouden ver schillende bommen om het centrum 'van Pai-jjs en op particuliere huizen, ver ver wijderd van militaire doelen, zijn neerge- worpen. Van officieele Duitsche zijde wordt in verband hiermede bekend gemaakt, dat uitsluitend het vliegveld Issy les Mouli- naus> alsmede andei-e vliegvelden en steun punten van het luchtwapen in de omgeving van Parijs met bommen zijn aangevallen. Het Havasbericht, zoo wordt te Berlijn vastgesteld, komt bijgevolg niet met de feiten overeen. Het gevluchte Britsche expeditie- leger verloor de geheele uitrusting. Het D.N.B. meldt uit New York: In eeft bericht uit Londen van de New York Herald Tribune wordt do aankomst beschreven van de uit Vlaanderen gevluch te overgebleven leden van het Engelsche expeditiecox-ps. Deze troepen, zoo meldt dit belicht, hadden alles vex-loren. Vele van hen kwamen zonder schoenen en jassen, ja zelfs zonder broek in Engeland aan. De geheele uitrusting, met inbegrip van tanks, voertuigen en geschut moest door de Brit sche soldaten worden achtergelaten. Als troost voor den verloren slag in Vlaan- dex-en, merkt de Amerikaansche corres pondent op, wordt het Engelsche volk thans verteld van de geweldige Duitsche verliezen. Intusschen wordt uit Londen gemeld dat de Britsche koning een boodschap heeft uitgevaardigd, waarin hij uiting geeft aan zijn bewondering voor de bijzondere kundigheid en bravoure, die do Britsche weermacht en de koopvaardijvloot hebben getoond bij den terugtocht van het Engel sche expeditiecox-ps uit Noord-Frankrijk. Repatfiatie van Italiaansche kinderen uit Griekenland. Stefani meldt: Zevenhonderd en vijftig kinderen van Italianen, woonachtig te Ath ene, Patras, Saloniki en op Korfoe (Giie- kenland), zijn gisteren in de haven van Brindisi aangekomen, vanwaar zij hun reis voortgezet hebben naar zomertehuizen van Cattolica en Riccione aan dc Adriatische Zee. De defensie der Vereenigde Staten. VERZOEK AAN DE AUTOFABRIEKEN, VLIEGTUIGMOTOREN TE VERVAARDIGEN. De voorzitter der militaire commissie van het Amerikaansche Huis van afge vaardigden, May,heeft een wetsvoorstel in gediend, waai-bij president Roosevelt ge machtigd wordt, legerreserves, zooals de Nationale garde en manschappen, die hun diensttijd a.chter den rug hebben, voor defensiêdoeleinden tc gebruiken, indien een „voor het land ernstige toestand" zou ontstaan in den tijd tusschen de verdaging en het opnieuw bijeenkomen van het con gres in Januaxi 1941. Zooals bekend heeft Roosevelt de vorige week verzocht ge machtigd te worden tot oproeping van' de Nationale garde, wanneer lxij dat nood zakelijk zou achten. Volgens een mededecling van den minis ter van Financiën, Morgenthau heeft men de autofabrieken Ford, Chrysler, Stude- baker en Packard verzocht vliegtuigmo toren te vervuardigen, terwijl het de be doeling is, dat de General Motors hun reeds bestaande fabrieken voor vliegtuig motoren uitbreiden. Morgenthau verklaax-- de, dat al deze vijf concerns belang heb ben bij dit voorstel, dat, naar men gelooft, ten uitvoer kan worden gelegd zonder dat de autoproductie benadeeld wordt*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6