STADSNIEUWS Goes UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS Vlissingen DE VERBINDINGEN MET ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Diefstallen vein militaire goederen. Voor de Middelburgsche rechtbank straffen geëtscht van 5 tot 10 maanden. POLITIE. TelefoonPolitie, Brandweer, Eerste Hulp enz. No. 20. De politie heeft de localiteiten in de R.H.B.S. aan de Brouwenaarstraat verlaten en heeft haar oude nest, Breestraat 11, wederom betrokken. Het bureau van po litie is met twee lijnen telefonisch te be reiken men vrage echter steeds no. 20. Dit geldt ook voor brandmeldingen. Jongeman verdacht van plunderen, aangehouden. Gisteren heeft de politie een 18-jarigen jongeman aangehouden, die zich in de da gen van de paniek vermoedelijk aan plun dering heeft schuldig gemaakt. Hij is he denmorgen op last van den Commissaris van Politie naar Middelburg overgebracht waar hij ter beschikking van de justitie is gesteld. Verduistering-. Voor de zooveelste maal vestigt de Com missaris van Politie de aandacht op de absolute noodzakelijkheid van verduistering na zonsondergang. In. den afgeloopen nacht is wederom een drietal overtredingen ter zake geconstateerd. Dit zijn er drie teveel TER NAGEDACHTENIS VAN HEN DIE VIELEN. In den Zondagochtenddienst in de St. Jacobskerk alhier, heeft ds. L. J. C. Vis- beek na het zingen van Psalm 130 1 en 3 voorlezing gedaan van het volgende door de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk opgestelde herdenkingswoord „In deze oogenblikken van gemeentelijk samenzijn is liet ons een droeve, maar dure plicht onze dooden te herdenken, de mee- rendeels jonge mannen, die bij de verdedi ging van ons vaderland tegén een opper- machtigen vijand, gesneuveld zijn. Zij heb ben dengenen, tegen wie zij streden, door him moedig gedrag eerbied afgedwongen. Maar zij zijn gevallen en de poorten des doods hebben zich achter hen gesloten. Wij gedenken met groote dankbaar heid hun dapperheid en hun zelfopoffering en wij denken ook met .diep medelijden aan de velen, die door hun heengaan zoo zwaar en pijnlijk zijn getroffen. Moge God hun aller zielen genadig geweest zijn. Ook gaan in deze ure als vanzelf onze gedachten en onze deelneming uit naar hen, die uit de hitte van den krijg het veege lijf hebben gered, maar die nu, licht of zwaar gewond, of verminkt in- de ziekenhuizen liggen. Mo ge de Heiland zelf hen vertroosten met Zij ne vertroostingen en hun die lijden tot ze gen doen zijn. God zegene hen en ons allen". Hierna zong de gemeente staande Ge zang 32 5. Na het lezen van Psalm 10 en het zingen van Psalm 27 2 en 7 hield ds. Visbeek vervolgens een predikatie over Psalm 10 14a „Gij ziet het immers want Gij aan schouwt de moeite en het verdriet, opdat men het in Uwe hand geve". Voorts werden nog gezongen Psalm 17 3 en 4 en Gezang 178 7. Kantoor Ontvanger invoerrechten en accijnzen. Belanghebbenden wordt er op gewezen dat het kantoor van den Ontvanger der in voerrechten en accijnzen van Woensdag 5 Juni a.s: af weer gevestigd is aan den Prins Hendrikweg no. 12. WELK DUITSCH PAPIER MOET WORDEN INGELEVERD. De mededeeling in ons blad van gis teren betreffende inlevering van Duitsch bankpapier bij de Amsterdamsche bank, de Nederlandsche Handelmaatschappij of de Rotterdamsche bank-verceniging hier ter stede, schijnt bij sommige lezers ver warring te hebben gewekt. Alleen moeten vóór 8 Juni worden in geleverd de Rijksbanknoten, het in Duitschland gangbare bankbiljet en de Rentenbankbil jetten. In Nederland is uitsluitend dkt Duit- sche bankpapier geldig waarop voorkomt „Ausgegeben auf Grund der Verordnung tlber P.eichskreditkassen". Met dit bank papier kunnen betalingen verricht wor den terwijl men ook bij het ontvangen van dit betaalmiddel, in Nederlandsch geld kan terugbetalen. Zoals bekend is de wis selkoers: 1 gulden 1.50 Rijksmark. GEREF. SCHOLEN BEGINNEN DONDERDAG A.S. In een elders in dit nummer voorkomen de advertentie wordt medegedeeld dat de Geref. scholen in de Kasteelstraat en de Verkuyl Quakkelaarstraat Donderdag a.s. weer beginnen. De kinderen weer naar school Naar wij vernemen zullen deze week, we gens herstellingswerkzaamheden aan het schoolgebouw in de Wagenaarstraat, de leerlingen van bovengenoemde school gedu rende den voormiddag les ontvangen in de .Oranjeschool. Zie voor nadere bijzonderheden de desbe treffende advertentie in dit nummer. Afdeeling Vlissingen van den Chr. Metaal- bewcrkersbond. De afdeeling Vlissingen van den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland zal he den- en morgenavond in het lokaal Vrou wenstraat, werkloozensteun uitbetalen. Het stempelen begint Woensdagmorgen. Men zie de advertentie in dit nummer. BENOEMING DIRECTEUR ARBEIDSBEURS. In de vacature, ontstaan door het a.s. vertrek van den heer N. F. Hartland, is door B. en W. benoemd tot administrateur voor Sociale Zaken, directeur der gemeen telijke arbeidsbeurs en secretaris der ge meentelijke instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon de heer J. C. Corver, thans districts-Ieider voor Zuid-Holland van het departement van Sociale Zaken. De heer Corver is hier ter stede geen on bekende. In 1936 was hij district-leider voor Zeeland en heeft toen in deze functie hier ter stede de geruchtmakende zaken bij DE „BURGEMEESTER VAN DUSSEL- DORP-SCHOOL". Opent haar poorten. De Goesche openbare school voor U.L.O., die uit waardeering en sympathie voor den eersten Goeschen burger die zooveel voor haar totstandkoming deed, „Burgemeester Van Dusseldorpschool" genoemd werd, zal voor de eerste maal haar poorten voor nieuwe leerlingen openen. Maandag 2 September a.s. zal de nieuwe cursus aanvangen en deze geheele maand kunnen de leerlingen worden aangegeven. Er bestaat goede hoop, dat de gestadige groei van het leerlingental zal aanhouden, niet in de eerste plaats omdat deze school thans tot één der mooiste en geriefelijkste van onze provincie moet gerekend worden, maar vooral omdat de maatschappij aan hen, die er zich een positie in willen ver werven, steeds hoogere eischen stelt en het U.L.O. onderwijs daartoe een goede voorbereiding is. Zoo waarborgt het U.L.O.-diploma A of B een goede algemeene ontwikkeling en is daarnaast een passende voorbereiding voor Kweekscholen, M.T.S., Zeevaartscho len, enz, terwijl de bezitter, behoudens een kleine uitzondering, tevens gereed is voor het middenstandsdiploma. STEEDS MEER RIJWIELEN. Motor K. 15619. Onder het stadhuis rijen de rijwielen zich steeds dichter aaneen. Er zijn oude karre tjes bij en rijwielen die er nog uitstekend uitzien. Van wie zouden ze zyn Misschien wonen de eigenaars in Beveland of Lim burg. En ongetwijfeld zouden hun rijwielen gaarne terug hebben als ze maar wisten waar ze te halen waren. En zoo zullen ook de politiebureaux elders er waarschijn lijk vele onder hun berusting hebben. Het schijnt een hopelooze uitzoekerij En tusschen die vele rijwielen staat als een vorst een goede, zware B.S.A.-motor, genummerd K. 15619'. Die zal wel weef bjj zjjn baas terechtkomen. Misschien één van onze lezers Iets gevonden of gekregen? In ons vorig nummer raadden we de „vinders" van rijwielen aan, daar zoo spoe dig mogelijk opgave van te doen bij de po litie. Uit den aard der zaak geldt dit ook voor hen die andere zaken dan rijwielen „vonden" of ten geschenke kregen. Het-is beter in deze vlug tè zijn, dan te wachten totdat de politie op haar beurt deze zaken vindt bij hem aan wie ze niet toekomen. Zoo vond de politie ook nogal het een en ander bij zekere G. de ri. en maakte daar proces verbaal van op. COMITé HULPVERLEENING. De samenstelling. In één onzer vorige nummer- maakten wij reeds melding van de oprichting van een plaatselijk comité voor hulpverleening aan de Goesche ingezetenen die door den oorlog het zwaarst getroffen werden. Naar men ons mededeelt is het „Werkcomité" als volgt samengesteld: W. C. ten Kate, Eere-Voorzitter; J. A. Pieterse, Voorzitter; A. C. Burger, Secr.-Penningmeester; P. A. E. Schrijver; M. F. Goedemondt; Mevr. Reedijk; Mevr. Kempe-Weststrate; Mevr. Buys-Reijnhout. Voorts bestaat het comité nog Uit de volgende dames en heeren: A. Vermaire, M. v. d. Vis, J. A. A. Fransen v. d. Putte, F. de Visser, P. J. Polderman, A. H. Beekhuis, Mevr. de Roo, Mevr. Bos, Mevr. Zuidema, Mevr. Odé. Oproep van den burgemeester. In verband met de totstandkoming van het bovenomschreven comité biedt burge meester W. C. ten Kate ons het volgende ter plaatsing aan: MEDEBURGERS VAN GOES! Goeie zij dank heeft onze stad minder geleden dan andere plaatsen in den om trek. Toch zijn nog eenige gezinnen zeer ernstig getroffen. Om deze huishoudens hulp te ver schaffen heeft zich een plaatselijk comité gevormd waarvan ondergeteekende het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Hoe wel ook een Provinciaal Comité, als onder deel van een Nationaal Comité voor hulp verleening in wording is, dat ook een beroep op Uw gemeenschapszin hoopt te doen, geeft ondergeteekende U dringend in overweging de collectanten van het plaat selijk comité, wanneer deze zich aan Uw woningen vervoegenruim te gedenken. Laat de opbrengst een dankoffer mogen worden van de niet-getroffenen. W. C. TEN KATE. Burgemeester van. Goes. 3 Juni 1940. Maatschappelijk Hulpbetoon behandeld. Naar wij vernemen zal de heer Corver reeds morgen hier ter stede zijn functie aanvaarden, terwijl het in de bedoeling ligt dat de heer Hartland nog deze week naar Arnhem vertrekt om aldaar zijn nieuwe functie te aanvaarden. Vlissingschc Schoolvereeniging begint Donderdag a.s. Men verzoekt ons mede te deelen dat de school van de Vlissingsche Schoolver eeniging onderdag a.s. weer aanvangt. ST. JOSEPH-ZIEKENHUIS. De minister van sociale zaken heeft het St. Joseph-zlekenhuis te Vlissingen aan gewezen als opleidings-inrichting voor het verkrijgen van aanteekening voor kraarn- verpleging. Voorloopig nog niet mogelijk. Zware verliezen voor den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde. De Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde heeft zware verliezen gele den. Zij verloor de Ferry-booten „Prinses Juliana" en „Prins Hendrik" en de sche pen „Oosterschelde" en „Prins Willem I". Al deze schepen zijn te Breskens gezon ken of grootendeels verbrand. Behouden zijn de Ferry-booten „Konin gin Wilhelmina" en „Koningin Emma" en het motor-postbootje „De Zeemeeuw". Deze schepen zijn echter zwaar beschadigd en het zal nog wel geruimen tijd duren alvorens zij geschikt zijn gemaakt om te varen. De aanlegsteiger te Vlissingen is door een voltreffer vernietigd, doch de ponton is geheel intact. Het kantoorgebouw is zwaar beschadigd, terwijl echter de werk plaats geen schade heeft bekomen. De aanlegstrger in Hoedekenskerke is onbeschadigd gebleven. Aan het kantoorgebouw te Vlissingen wordt hard gewérkt aan herstel. De Ferry-boot „Koningin Emma", die eveneens te Breskens ligt, is drijvende. Momenteel wordt een -onderzoek ingesteld of dit schip nog te behouden is. Van directiezijde verklaarde men ons, dat thans alles in het werk wordt gesteld om de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaan deren zoo spoedig mogelijk te herstellen, waarbij alle mogelijke medewerking van de Duitsche autoriteiten wordt ondervonden. Zoodra er maar eenige kans is om te va ren, zal dit geschieden. Voorloopig is dit echter onmogelijk. Op de Oosterschelde. In tegenstelling met de diensten op de Westerschelde, zijn de diensten op de Oosterschelde vrjj normaal. Zoo wordt de verbinding VeereHam- pei-land v.v. twee maal per dag onderhou den door het motorschip „Juliana"; de verbinding KortgeneWolphaartsdijk over de Zandkreek vier maal per dag v.v. en de verbinding Katsche VeerZierikzee v.v. twee maal per dag door de „Zuidvliet". Walcheren DE INENTING TE VEERE. VEERE. Alhier zal dé' Inenting tegen pokken, typhus en paratyphus plaats heb ben op 3, 4 en 5 Juni in het Huis met het Kanon, Kade 135 van des morgens 812 uur en des namiddags van 1417 uur. Ten overvloede zal bekend gemaakt worden aan alle ingezetenen op welken der drie dagen zij zich aan de inenting kun nen onderwerpen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN DS. W. A. B. TEN KATE. Ds. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. pre dikant te Wassenaar, is 13 Juni a.s. 25 jaar predikant. Ds. Ten Kate werd in 1890 te Aalten geboi-en. Hij werd in Juni 1915 door zijn vader bevestigd in zijn eerste gemeente Kolderveen. In 1920 vertrok hij naar Musselkanaal. In 1923 kwam ds. Ten Kate naar Vlissingen, waar hij bleef tot 1927, toen hij naar Enschede vertrok. In 1932 deed ds. Ten Kate zijn intrede in Wassenaar DOMBURG. Loop der bevolking gedu rende de maand Mei 1940. INGEKOMEN: M. J. Schuurman gebo ren Stern, van Middelburg naar Westy straat E 11; L. de Steur van Seroosker- ke (Walch.) naar Weverystraat E 51. VERTROKKEN: A. C. Coomans van Schuitvlotstraat C 28 naar Bergen op Zoom; K. Sommeling en echtgenoote van Schelpweg E 128 naar Amsterdam; M. M. Kusters van Badhuisweg A 46 na^r Rotterdam. Engelsche bomaanvallen op Freiburg. 53 burgers gedood en 151 gewond. Uit Freiburg in Breisgau, meldt het D.N.B., dat bij een aanval van vijande lijke bommenwerpers op deze open stad, die buiten ieder strijdgebied ligt en waarin zich geenerlei militaire objecten bevinden, naar thans is vastgesteld, 53 burgers wei-den gedood. Hieronder waren twintig kinderen, die op een speelplaats ver toefden. 151 burgers werden gewond, waarvan 72 ernstig. Onder de gewonden bevinden zich 37 kinderen. Nederlanders in Engeland worden opgeroepen. Van bevoegde Duitsche zijde wordt me degedeeld, dat de Engeische regeering een verordening heeft uitgevaardigd, waarbij alle in Engeland woonachtige Nederlan ders, die geboren zijn in. de jaren 1904 1920, zich voor dienstneming moeten aan melden bij het naastbij zijnde Engelsche le- gerbureau. Een dergelijke maatregel is genomen ten aanzien van Belgische onder danen en ook in Frankrijk is men tot een soortgelijken oproep overgegaan. Men wees er van Duitsche zijde op, dat dit een nieuwe phase is van de Engelsche hulpverleening, waarvan hier te lande met soortgelijke gevoelens zal worden kennis genomen als dit het geval is geweest met de zoogenaamde Engelsche hulp tot dus ver. De rechtbank te Middelburg had gis teren wederom een zevental personen' te berechten die zich volgens de dagvaardin gen hebben schuldig gemaakt aan diefstal van rijks- of andere goederen. De rechtbank was voor dit maal samen gesteld uit de heeren mr. Porfcheine, pre sident, mr. Bloemers en mr. Meerkamp van Embden, rechters. Ook nu werd het openbaar ministerie waargenomen door den substituut-officier van justitie, mr. v. d. Minne. De eerste zaak was die tegen den 45- jarigen slager C. v. d. Dries uit Oost- en West-Souburg, wien ten laste was gelegd, dat hy in zijn kelder aanwezig had erwten en rijst, bussen vet en dgl., alles afkom stig van voorraden, opgeslagen in Reho- both of wel van militaire voorraden, die op het Oranjeplein werden gelost van wagens. Verdachte deed het voorkomen, dat hij niet wist, dat hij die goederen niet mocht hebben. Hij ontkende dan ook zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. De president wees er op, dat er te Souburg ontzettend is gestolen en hij voeg de er aan toe: „O.a. door U, dat zij U voor gezegd." Een drietal getuigen décharge J. Teeu- wen, D. Schinkel en A. Bosschaert wensch- ten geen gebruik te maken van het ver- schooningsrecht waartoe de president hen in de 'gelegenheid stelde en legden den eed af om vervolgens verklaringen af te leggen, die er op wezen, dat h.i. Duitsche soldaten gezegd hadden, dat men de goe deren, die op het Oranjeplein werden uit laden, gerust kon nemen. De vierde door den verdediger, mr. A. H. Kuipers, opgeroepen getuige, de dochter van ver dachte, door den president gewezen op de mogelijkheid om geen eed af te leggen, maakte daarvan wel gebxniik en werd toen niet verhoord. Dit gaf aanleiding tot eenig dispuit tus schen den president en den verdediger, om dat laatstgenoemde de vraag aan de ge tuige niet had gevolgd en nu protesteerde tegen het niet hooren van de dochter. De offiecier vorderde aanhouding van deze zaak en terugwijzing naar den rech tercommissaris in verband met de afge legde verklaringen, zulks met aanhouding van verdachte. De verdediger,'zeide, dat er geen enkel bewijs is, dat de bij verdachte gevonden goederen ten deele uit Rehoboth kwamen en dat het vet bij verd. was opgeslagen door Fransche militairen. Als verdachte nog langer gedetineerd blijft, loopt heel zijn zaak in de war, vooral ook omdat hij geen knechts heeft. Verdachte zal niet weg- loopen als hij op vrije voeten wordt ge steld en ook is hij gaarne bereid causie te stelen. Spr. vroeg dan ook zijn invrij heidstelling. De officier vond geen enkele reden voor dezen man een uitzondering te maken. Nadat de rechtbank eenigen tijd in raadkamer was geweest, deelde de pre sident mede. dat de zaak naar den rech ter van instructie voor strafzaken werd verwezen en verdachte's gevangenhouding werd gelast. De overige zes verdachten waren alle inwoners van Wemeldinge. Den 35-jarigen J. F. Dronkers werd ten laste gelegd, dat hij zich 2 wollen dekens, waarop R. E. (Rijks eigendom') stond, heeft toegeëigend. Verdachte zeide die dekens te hebben aangetroffen op zijn erf. Op een vraag van den verdediger zeide verdachte, dat men hem zijn paard had afgenomen. De tweede verdachte was de 27-jarige M: Dagevos, -die niet kon ontkennen, dat hij 4 rijwielen en een motorrijwiel heeft neergezet in de woning van zijn vader. Hij was niet duidelijk in de aanwijzing van de herkomst van deze karretjes. De derde verdachte was bedoelde vader, de 59-jarige G. Dagevos, die dekens, zandzakken en een ijzeren hamer zou heb ben gestolen. In verband met het laast- genoemde voorwerp zeide verdachte, dat de militairen van hem ook een hamer hadden ontvreemd. Verdachte M. Leijs, oud 41 jaar, gaf toe 2 spaden, 2 schoppen en een stormlantaarn te hebben gehad, die oorspronkelijk niet van hem waren, maar van 2 militaire dekens zeide hij niets af te weten. Ver dachte wees er op, dat hem 2 spaden door militairen waren afgenomen. De vijfde verdachte, de 52-jarige J. de Vlieger, zou een rijwiel ontvreemd heb ben. Hij zeide, dat er vier in een sloot lagen en toen heeft hij tegen zijn 14-jarige dochter, wier rijwiel door een vluchten den Hollandschen militair was medege nomen, gezegd dat zij er maar een van de vier uit moest halen. Tenslotte stond terecht de 44-jarige J. DE LUCHTAANVALLEN OP PARIJSCHE VLIEGVELDEN. 70 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Maandag heeft net luchtwapen met sterke eenheden door den vijand bezette vliegvelden van het Fransche luchtwapen in en om Parijs aangevallen. In, krachtige verrassende aanvallen gelukte het snel door het afweergeschut heen te dringen en de vliegvelden alsmede talrijke op den grond staande toestellen te vernielen. Op vele plaatsen ontstonden branden en ont ploffingen. In luchtgevechten werden ze ventig vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist, .(D.N.B.) Schipper, die een rijwiel of althans rijwiel-» onderdeelen zou liebhen gestolen. Verdachte zeide onderdeelen te hebben gekregen en die in elkaar te hebben gezet, dat noemt hij toch geen stelen. De president: Wij wel. De president had er bjj de behandeling der verschillende zaken herhaaldelijk op gewezen, dat er ook té Wemeldinge schandalig gestolen is. Requisitoir. De officier van justitie wees er ook nu op, dat men hier te doen heeft met per sonen, die in deze buitengewone omstan digheden niet hebben ontzien zich aan goed, dat hen niet toebehoorde, te ver grijpen. Spr. vorderde daarom tegen Dron kers 8 maanden, tegen M. en G. Dagevos ieder 10 maanden, tegen Leijs en de Vlieger •ieder 5 maanden en tegen Schipper 6 maanden gevangenisstraf, met last tot aller gevangenhouding. Pleidooi. Ook voor deze zes personen trad mr. Kuipers als verdediger op. Deze begon met er op te wijzen, dat een ontzettend aantal maanden tegen deze verdachten te samen is gevorderd, van wie spr. per soonlijk den indruk heeft gekregen dat zij voor het meerendeel fatsoenlijke men- schen zijn. Spr. meende, dat de Nederland sche justitie op een hellend vlak is met zulke eischen en vonnissen. Toen spr. Vrijdag j.l. deze menschen, die juist waren aangehouden, in het huis van bewaring had gesproken, was hy ontdaan door hetgeen hij hoorde. Als Dronkers twee dekens, die hij bij thuiskomst vond, niet als gevonden voorwerp aangaf, dan kan hij hoogstens wegens verduistering en niet wegens diefstal veroordeeld worden. Maar spr. heeft in zijn zomerhuis te Oostkappelle onder de daar aanwezige dekens bij thuiskomst ook een deken met R. E. Hij heeft die ook nog niet bij den burgemeester aangegeven en hy heeft ver moedelijk of althans een zijner familiele den onder die achtergelaten deken gesla pen. Spr. gaat met gloed voort en de president verzoekt hem enkele malen kalm te blijven. Mr. Kuipers betoogt, dat hij de deken niet zal teruggeven, omdat de mi litaire politie, die hem achterliet, wel voor 200 schade heeft toegebracht. De officier van justitie kwam tegen deze beschuldiging met; klem op. Mr. Kuipers zegt, dat wel voor 200 aan lijfsieraden van zijn vrouw is ontvreemd. Hy zal daarvan thans aangifte doen en de officieele bewijsstukken overleggen. Hij vroeg vrijspraak voor Dronkers. Wat betreft G. Dagevos, meent spr., dat hem ook hoogstens verduistering zou kunnen worden ten laste gelegd, want hij heeft dekens uit het water opgevischt. Alles was bij dezen man weggeroofd. Als men zulke dingen zou gaan vervolgen, dan kun nen er alleen uit Souburg wel 500 men schen terecht staan. Spr. komt er ook tegen op, dat al deze verdachten niet eens verhoord zijn en dat spr. zelf niet eens stukken heeft kunnen inzien. Het is wel een gelegenheidsrechtspraak. Ook voor G. Dagevos vraagt spr. vrijspraak. Wat J. de Vlieger betreft, zeide spr., dat als er hier sprake zou zijn van dief stal, deze door verdachte's dochtertje zou zijn gepleegd. Hij zal ook moeten worden vrijgesproken evenals M. Leijs, en wien 2 spaden door militairen waren medege nomen en die toen op aanraden van een boer twee achtergelaten militaire spaden in de plaats nam. Spr. vond nu gelegen heid er op te wijzen, dat men wel her haaldelijk gewaagt van Nederlandsche mi litaire goederen, doch dat hier eerder spra ke is van Duitsche krijgsbuit. Spr. wil zoo spoedig mogelijk met de „Komman- dantur" terzake overleg plegen. Terzake Schipper zeide spr., dat deze, omdat zyn fiets gestolen was, van een Feldwebel toe stemming kreeg een andere fiets zonder zadel mede te nemen. Daarop heeft hij later een zadel geplaatst. Spr. vindt aan leiding er op te wijzen, dat do Duitsche militairen zeer welwillend zyn als het geldt menschen te helpen, wien iets ont vreemd is. Een vrachtrijder te Oostkapel- le, die zijn vrachtauto zag medenemen, kreeg twee paarden ten gebruike van die, welke op den kanaaldijk te Middelburg ver zameld zjjn. Tenslotte vraagt spr. ook voor Schipper vi'ijspraalt. Komende tot M. Dagevos, zegt spr,, dat deze zich zeker aan diefstal heeft schuldig gemaakt, doch ook voor hem vraagt hij toch eenige clementie. In het algemeen moge men niet ver geten, dat er ook in den vorigen oorlog, die buiten de Nederlandsche grenzen werd gevoerd, een eigenaardige mentaliteit ont stond. Hoe veel meer zal dit dan nu niet het geval moeten zyn, nu de stryd binnen onze grenzen kwam. Als spr. in het vuur van zijn rede iets gezegd heeft, dat den officier of de recht bank minder aangenaam was, dan maakt hij daarvoor zijn verontschuldiging. Uitspraak uitgesteld. Na vrij geruimen tijd in raadkamer te zyn geweest bepaalde de rechtbank de uitspraak in al deze zaken op Maandag 17 Juni en gelastte behalve voor Schip per, de gevangenhouding van de verdach ten tot dien dag. De Belgische bevolking laakt het gedrag der Fransche soldaten. Het D.N.B. meldt uit Brussel: De inwoners van Marbais hebben in een openlijke bekendmaking het gedrag van de Fransche soldaten, voornamelijk van de koloniale troepen in België aan de kaak gesteld. De bekendmaking luidt als volgt: Wij, burgemeester en inwoners van Marbais, verklaren, dat voor den aan komst der Duitsche troepen in onze ge- meente kleurlingen van het Fransche le ger de huizen, die door de bewoners waren vrlaten, hebben bezet en geplunderd. De van haar vlucht terugkeerende bevolking heeft ons verontwaardigde klachten doen hooren. Wy hebben vastgesteld, dat derge lijke handelingen ook door soldaten, der geallieerde legers zijn gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2