Provinciale Zeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche» Goesche en Breskensche Courant Hoe het nieume Oïïiddetburg er uit zal zien. 183ste JAARGANG NUMMER 125 DINSDAG 4 JUNI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels i 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5 regels t 0.50, iedere regel meer 10 ct, (max. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Zeker niet leelijker dan het oude en véeS practischer. Een groote verkeersader dwars door de stad Vóór echter gedacht wordt aan den „nieuwen" bouw van Middelburgs binnen stad, wordt de activiteit gericht op de le niging van de nooden van het oogenblik. Eerst komen noodwinkels en noodwoningen aan de beurt, en later pas het plan, dat wij hierboven schetsten. En dat is goed Er zijn weer grootsche perspectieven voor onze stad geopend, maar eerst moet de getroffen bevolking geholpen worden. Men zij ex-van overtuigd dat hieraan hard gewerkt wordt Zeeland herstelt zich na moeilijke dagen. Er is weer botermarkt gehouden te Middelburg en de boerinnen komen als van ouds haar kostelijke koopwaar verhandelen Inlichtingen omtrent personeel der zeemacht. haast „op de stoep" zullen staan. Naast het Stadhuis komt meer ruimte. Om hét cachet te bewaren, komen daar geen winkels meer, maar banken, kantoren enz. Ook verder komen er veranderingen aan de Markt. De Lange Burg bijv. wordt om gebogen én zal voortaan uitkomen recht tegenover de Lange Viele. Aan die zijde wordt een echt" winkelcentrum gecreëerd. De Wal wordt geheel „gemoderniseerd", als wij dit woord hier mogen gebruiken. De Lange Burg, de Wal, de Lange Delft zullen winkelstraten worden, waar men ook werkelijk kan winkelen. De Lange Burg en de Lange Viele zullen een flinke verkeersader vormen dwars door Middel burg. De Lange Burg zal daarvoor een breedte krijgen van 15 meter. Op de Oude Groenmarkt komt een mooi plantsoen, dat de Abdijgebouwen ge heel vrij laat, zooals dit met alle mooie bouwwerken in de binnenstad de bedoeling 'is. Vandaar, dat ookde St. Pieterstraat niet in haar vroegeren vorm tei-ugkeert. De zijde, waar o.m. de drukkerij en de kan toren van ons blad gevestigd waren, zal goeddeels vervangen worden door plant soen, zoodat de Abdij ook aan dezen kant vrij straat. De straatwanden om het Abdijcomplex heen zullen geheel bestaan uit woonhuizen om de ï-ust daar ter plaatse te handhaven. VERHUIZING OP GROOTE SCHAAL. Zoo is het dus mogelijk, dat het komt tot een verhuizing op'groote schaal. Wie woonde in een buurt, waar nu een winkel centrum geprojecteerd wordt, zal zich el ders in de stad moeten gaan vestigen. Wie een winkel had in een wijk, die nu bestemd wordt voor niets dan. woningen, zal even- eèns moeten uitkijken naar een ander punt. Maar men kan ervan verzekèi-d zijn zoo zeide ons ir. De Ranilz dat ieder, die een winkel had, .een winkel terug krijgt, en veelal op een gunstiger punt. Er zal met ieders belangeö. rekening worden gehouden. Niemand behoeft te vreezen er slechter af te komen. Omtrent liet personeel der zeemacht wier betrekkingen nog niet bekend zijn met het lot of de vreblijfplaats van hun familielid, wórden inlichtingen verstrekt door het bureau personeel der marine te Den Helder. s,Midelburg is,nooit geweest, wordt nooit, zal en mag nóóit worden een moderne stad". Aldus de meening van den man, die zeker een groot aandeel zal hebben in den bouw 'van een nieuw Middel burg, jhr. ir. J. de. Ranitz, inspecteur der Volksgezondheid en Volkshuisves ting. Aan ir. De Ranitz een der auteurs van het Streekplan Walchei-en is v< zocht een plan te ontwex-pen voor den her bouw van Zeelands hoofdstad. Ir. De Ra nitz heeft reeds herhaaldelijk getoond veel hart te hebben voox' de schoonheid van oud-Middelburg. Het feit, dat hij tevens een der ontwerpers is van het Streekplan Wal cheren, is er borg voor, dat ir. De Ranitz den herbouw van de Abdij-stad zal-plaat sen in een groot verband.Hij zal- Middel burg niet behandelen als op zichzelf staan de plaats, maar als Zeeuwsch centrum, zoodat de toegangswegen, welke tot dusver nogal wat te wenschen overlieten, thans, ongetwijfeldveel beter zullen worden. GEESTDRIFT. hei-geven, wat haar zoo typeerde. architectuur, allerminst De stad is gebouwd om de Abdij heen. Daarnaar moeten wjj ons richten. Ons bouwen moet vol zijn van piëteit voor het schoone, dat het verleden ons heeft nage laten. Wij moeten ons inspireei-en op het schoone in het oude en daax-bij toch 2Öste eeuwsche menschen blijven. EEN „MIDDELBURGSCHE" STIJL Welke stijl bij dit bouwen gevolgd moet worden Wij moeten als het ware een geheel eigen, een „Middelburgschen" stijl schep pen, vasthoudend aan wat wij hebben lee- ren waardeeren. en daarbij gebruik makend van onze moderne wetenschappelijke mo gelijkheden. Het nieuwe Middelburg moet de sfeer ademen van de oude stad en toch geen anachronisme zijn, dat niet past in dezen tijd. De bouwei'S van straks zullen als zij voldoende volmacht krijgen het in hun macht, hebben om de stad logisch aan te leggen. Veel van het oude zal natuurlijk niet meer terugkomen. Wij bouwen thans niet meer drie vertrekken diep, waarvan het middelste haast geen licht kx-ijgt. Wij tim meren nu geen bedsteden meer, waarin te weinig lucht komt. Wij weten maar al te goed, dat het „oude" bouwen wel dikwijls heel schildex-achtig, heel mooi was, doch tegelijkertijd vele nadeelen kon hebben voor degenen, die van den binnen kant tegen de muren moesten opkijken, hun le ven lang. Wij hooren ir. De Ranitz een grootsch plan ontwikkelen. Het is de bedoeling van de spookachtige ruïnestad van dit oogen blik weer een stad te maken, welke het vreemdelingenverkeer tot zich zal trek ken. DE MARKT. Wij hebben nu een gx-oot,e kans om het px-obleem van de toegangswegen naar de stad meteen radicaal op te lossen. Zooals x-eeds is medegedeeld, ligt het in het voornemen de Lange Burg te verbree- den tot 15 meter. Deze straat zal dan loopen over de Balans, verdér langs de Noordwest-zijde van de vroegere St. Joris, rechtdoor over het Molenwater naar den Zuidsingel. Daar wordt de Koepoox-t ge passeerd, waaromheen de weg zich tijde lijk splitst, en tenslotte komt daar ter plaatse de nog te ontwex-pen nieuwe weg naar St. Laurens. De Noordweg heeft dan afgedaan als verkeersweg, daar hij gaandeweg door. de lintbebouwing onbruikbaar was gewor den. Tegenover de uitmonding van de Lange Burg op de Markt ligt straks de Lange Viele. Deze loopt rechtdoor tot het Militair Hospitaal. Daar komt een schuine door braak door het Domburgsch Schuitvlot, waartoe eenige huisjes naast het Hospitaal zullen moeten worden gesloopt. De Lange Viele-Buitenbrug wordt iets verlengd en op den Tramsingel komt een nieuwe rechte aftakking naar Koudekerke. Zoo komt er een vlotte verbinding tus- scb£n Vlissingen en St. Laurens via een breiden verkeersader dwars door Zeelands hoofdstad. Toch zal deze verkeersader zich De gevel van de Provinciale Bibliotheek aan de Lange bleef gelukkig behouden, zoodat wederopbouw van dit historisch monument verzekerd is weer moeten aanpassen aan het specifieke karakter van de stad. Hier liggen nog vele problemen. Men zal het begrijpelijk vinden, dat ook de Gravenstraat niet meer in den vorm terugkeert, zooals wij kenden. Deze nauwe, bochtige en toch drukke straat past niet meer in onzen tijd. De Gravenstraat wordt dan ook verbreed en iets omgelegd, zoodat zjj uitkomt recht op den as van het Stad huis, waardoor weer een der vele gevaar lijke ki-uispunten verdwijnt. Andere straten, welke verlegd worden, zijn de Oude en de Nieuwe Kerkstraat. De Oude Kerkstraat komt meer naar den kant van de Lange Burg. terwijl de Nieu we Kerksti'aat ongeveer op de plaats van de Oude Kex-kstraat komt. De uitmonding ervan wordt echter gericht op den zijgevel van de Nieuwe Kei-k, welke waarschijnlijk wordt herbouwd. Zop wordt er overal naar gestreefd om alles, wat in onze stad nog aan moois ge spaard is gebleven, in zjjn' maximum aan schoonheid naar voren te brengen. De Lange Delft wordt ter plaatse van de Provinciale Bibliotheek iets verbreed, zoo dat dit gebouw ook beter zal uitkomen. EEN GEDURFD PLAN. Wat ons zoo ontvouwd is wij konden het hier slechts in korte trekken Weer geven is een gedurfd maar heel mooi plan. Inderdaad indien ooit, dan is het nu de kans om van Middelburg met alles wat ons aan moderne wetenschap en aan hedendaagsch materiaal ten dienste staat, weer een mooie stad te maken. „Mooier dan zij geweest is", hopen som migen. Wij helpen het hun hopen. Maar leelijker wordt het zeker niet. Tenslotte alles is nog plan. Alles ver keert nog in het stadium van voorstellen. Maar de betrokkenen hebben goeden moed, dat de Regeeringscommissaris voor den wederopbouw het werk hier zal willen aanvatten in den geest en volgens de richt lijnen, welke de plaatselijk bij uitstek be kende autoriteiten hebben uitgestippeld. Ook een financieringsschema is reeds opgesteld. Te zijner tijd hopen wij daarover nadere mededeelingen te kunnen doen. Wij waren in de gelegenheid ir. De Ra nitz zijn ideeën over hoe het toekomstige Middelbux-g er moet uitzien, te hooren uit eenzetten. En wat ons daarbij het meest trof, was zijn groote geestdx-ift voor dit werk. De ontwerper teekende voor ons geestesoog een nieuwe stad, die. zeker veel zal missen van wat thans onherstelbaar verloren is gegaan, maar die aan den an deren kant veel mooier, veel logischer en veel doelmatiger zal Wolfden opgebouwd. Mooier: want wat er over is aan oude schoonheid in onze stad. zal nu speciaal naar voren worden gebracht. Ontsierende aan bouwsels, steenen „puisten" zullen niet meer worden toegestaan. De kleine leelijke huisjes, bijv. die tegen de Abdijkerk waren aangebouwd en deze kex-k practisch aan het gezicht onttrokken, zijn weg en blijven weg. Zoo zal er door de geheele stad op gewerkt worden om het mooie extra te la ten uitkomen en het leelijke te doen ver dwijnen. Intusschen, al is het voor degenen, die Middelburg hebben zien branden, nog ver heugend veel, wat er is overgebleven aan oud schoons, er moet toch practisch een heele nieuwe binnenstad gebouwd worden. Hoe nu denkt men zich die? Thans is er helaas door een zeer dx-oeve oorzaak alle kans om een stad te bouwen zónder de nadeelen, die men van het „voor-oorlog- sche" Middelbux-g had leeren kennen, zooals te nauwe, te bochtige, te onpractische stx-aten enz. Ir. De Ranitz zet zijn denkbeelden daar over als volgt uiteenMiddelburg zal nooit een groote stad of een industi-iestad worden. Dit is op te maken uit de ge schiedenis, uit de ex-varing, de toestanden op het gebied van werkgelegenheid, ar beidsloon, tx-ansport, bevolkingsstatistieken, economische, statistieken en dergelijke. Daarom is het dan ook verantwoox-d onze stad het laat-middeleeuwsche karakter te De Markt wordt mooier dan zij geweest is. Er is weinig fantasie voor noodig om hierin met den ontwerper mee te gaan. Wij allen weten, dat de Markt maar één geheel gave mooie zijde bezat, de zijde van het Stadhuis. Er wox-dt op géwerkt om juist dien kant ook beter te doen uitko men de Markt wordt, van het Stadhuis af gerekend, langer. Zoo zal men een be ter uitzicht krijgen op dit in binnen- en buitenland beroemde bouwwerk, dat op zichzelf x-eeds tallooze vreemdelingen trok. De weekmarkt komt verder van het Stad huis af te liggen, zoodat het gezicht daar op niet meer belemmerd wordt door de kramen en tenten. De tx-ottoirs wox-den zes meter breed. Er zal zoodoende ruimte zijn voor caféterrassen, waar men buiten kan zitten om het Stadhuis te bewonderen en het gezellige marktgedoe te aanschouwen. Zeker zal de nieuwe Max-kt meer in over eenstemming zijn met de waardigheid van het Stadhuis. Hiertoe zal ook medewerken liet feit, dat de bodekarren niet meer Telefoonverkeer weder in meer normale banen. Zeeuwsch-Vlaanderen nog onbereikbaar. Groote afstandsverkeer is moeilijk. Het telefoonverkeer in' Nedex-land begint zich meer en meer van de in den oox-log geleden schade te hex-stellen. In 14 van de 20 telefoondisti-icten, waarin ons land is verdeeld, zijn alle netten thans bereik baar. Onder deze bevindt zich sedert en kele dagen ook weder het distx-ict Maas tricht. Nog niet bex-eikbaar zijn Zeeuwsch- Vlaanderen, en 25-tal plattelandsnet- ten in het distx-ict Nijmegen en enkele kleine netten m de districten 's-Hertogen- bosch, Rotterdam, Venlo en Zwolle. In verband met het beperkt aantal be schikbare intex-locale vex-bindingen blijft het vei'keer met Rotterdam en dat op groote afstanden, in het bijzonder waar rivieren, moeten worden gekruisd, aan groote vertraging onderhevig. DE FRANSCHE GENERAAL GOUFFET Naar „Le Jour" meldt is de Fransche generaal en commandant van een leger corps, Gouffel, op 16 Mei gesneuveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1