Sport België's vorst weigerde te vluchten. DE LAATSTE ONTMOETING TU SS CHEN KONING LEOPOLD EN PIERLOT. Omtrent de laatste ontmoeting tusschen Koning Leopold van België en minister president Pierlot op het slagveld in Vlaan deren publiceert de Paris Soir naar het D.N.B. uit Genève bericht, een vraagge sprek met Pierlot. Deze bespreking is, naar blijkt, op 25 Mei gevoerd. Volgens de verklaringen van Pierlot is deze, tezamen met den minister van buitenlandsche za ken, Spaak, en den minister van landsver dediging, generaal Denis, om vier uur 's ochtends op het kasteel Wijnandsel door den Koning ontvangen. Koning" Leopold gaf, na zpn ministers te hebben aange hoord, den wil te kennen, wat ook mocht geschieden, temidden zijner troepen te blij ven. De Belgische- ministers zouden zich met alle kracht tegen dit voornemen ver zet hebben. Pierlot verklaarde ■'tegenover den Koning, dat hij bereid was bij den op perbevelhebber van het leger te ble ven en met dezen op het laatste oogen- blik per vliegtuig de vlucht zou nemen. Als voorwaarde stelde hij echter, dat de Koning ook op het laatste oogenblik. zou vluchten. Daarop antwoordde Koning Leopold: „Mijn besluit is genomen, ik bl\jf". Hierop verklaarden de ministers, dat zij in dit geval zich openlijk van den Koning desolidariseeren moesten. Om vijf uur 's ochtends hebben daarop Pierlot, Spaak en Denis den Koning verlaten. Turksch verzoek aan de Grieksche regeering. Om steunpunten op enkele Grieksche eilanden te mogen oprichten. De Popoio di Roma publiceert uit Athe ne het volgende bericht^: Volgens hardnekkige geruchten heeft de Turksche regeering aan de Grieksche re geering om toestemming verzocht op en kele Grieksche eilanden in het oostelijk deel van de Egeïsche Zee Turksche strijd krachten aan land te mogen zetten. Op deze eilanden zouden met medewerking van de Engelsche en Fransche vloot, steun punten voor zee- en luchtstrijdkrachten worden opgericht. Naar verluidt heeft de Grieksche regee ring dit verzoek van de hand gewezen. Men gelooft, dat achter dit Turksche ver zoek Engeland en Frankrijk zitten en dat Engeland in de laatste weken bijzonder hierop heeft aangedrongen. De laatste da gen zijn in Athene de Turksche bladen in beslag genomen, hetgeen met het oog op de thans bestaande vriendschappelijke hou ding van het Grieksche volk tegenover de .Turken, groote onrust heeft veroorzaakt. De verwoestingen in België. Dezer dagen vertrekt op initiatief van het A.N.P. een reportage-auto naar de Zuidelijke Nederlanden. De heer Florimond Grammens, lid der Belgische Kamer, zal de reis leiden. Een speciale verslaggever van het A.N.P.," alsmede een filmoperateur gaan mede. Doel der reis is een duidelijk beeld te krijgen van den toestand in België en in het bijzonder vast te leggen in hoe verre de industrie, de verkeersmiddelen, de openbare bedrijven enz. door de terugtrek kende Fransche en Biitsche troepen zijn verwoest. De tot dusver binnengekomen berichten zeggen. da.t dit alles dermate is venvoest, dat tenslotte het Belgische volk het slachttoffer is en zijn bestaansmogelijkhe den in belangrijke mate zijn verdwenen. Vele berichten zeggen, dat het Belgische volk dit zeer zwaar voelt en een ontzag lijke verarming daardoor vreest, hetwelk tot ernstige ontstemming tegen de geal lieerden aanleiding moet hebben gegeven. Over deze dingen thans een zoo duidelijk mogelijk beeld te krijgen, zoowel in repor tage als film, is het döel dezer reis. Behandeling van Duitsche krijgsgevangenen. Gedecoreerden werden neergeschoten. In het veldlazaret van Boisleux ten zuidwesten van Atrecht heeft, naar het D.N.B. verneemt, de gewonde Gefreiter Krueger van de machinegeweercompagnie van een infanterieregiment het volgende rapport in een protocol doen vastleggen Bij de gevechten aan de Somme werden de onderofficier B. en twaalf van zijn schutters bij het aanbreken van den dag van 24 Mei door een overmacht 'van Fran sche soldaten omsingeld en gevangen ge nomen. Gedurende den dag woedde de strijd over en weer en tegen den avond moesten de Franschen terugtrekken. De weinige nog niet gewonde Franschen kon den de gevangenen niet meenemen. Daar om beval een Fransch onderofficier den dertien Duitschen soldaten in een rij te knielen. Vervolgens wees hij de soldaten aan, die met 't ijzeren kruis waren onder scheiden en riep zijn mannen toe de ge decoreerden moeten onmiddellijk neerge schoten worden. Zoo werden zes Duitsche soldaten, die de Duitsche dapperheidson derscheiding droegen, zonder omslag neer geschoten. De Finsehe verliezen in den ooriog met Rusland. Van officieele Finsehe zijde wordt, naar een D.N.B.-bericht uit Helsingfors meldt, het getal der totale Finsehe verliezen tij dens den Finsch-Rusaischen oorlog aange geven met 66.406 manschappen en wel 19.576 gesneuvelden, 3.273 vermisten en 43.557 gewonden. Naar verluidt heeft vooral de laatste oor- Iogsweek op de Karelische landengte en ten noordoosten van het Ladoga-meer de zwaar ste verliezen geëischt. Tot de verloren man schappen behooren 2.594 officieren, 11.564 onderofficieren en 52.248 soldaten, KERKNIEUWS DE NED. HERV. KERK IN DEZEN TUD. Een woord van deelneming. De Ned. Herv. Kerk heeft het volgend woord van deelneming doen uitgaan Namens de Kerk spreken wjj een woord van diep medeleven met het leed van allen, die zoo zwaar getroffen zijn door de oor logsellende. Wat is het groot dat God in deze droeve dagen zoo wonder troost en met lijdzaamheid den weg doet loopen, die ons voorgesteld is. Moge er veel samenbinding, samenleven en samenljjden door Gods barmhartigheid openbaar worden. Er. is van sommigen al les genomen, anderen hebben nog alles of veel mogen houden. Laat ons elkaxxder trachten te helpen en te steunen. Vastgestelde noodmaatregelen. De Urgentiecommissie der Ned. Herv. Kerk (loco-president ds. P. de Bruijn te Driebergen en secretarisds. K. H. A. Gra- vemeijer te 's-Gravenhage) heeft verscliil- lende noodmaatregelen vastgesteld. Wij ontleenen daaraan dat art. 61 van het reg lement op de vacaturen is aangevuld met de bepalingen 1. Beroepingen uitgebracht vóór 25 Mei 1940 waarop nog geen beslissing is geno men, kunnen in beraad gehouden worden tot 30 Juni 1940 met dien verstande, dat de stellige schriftelijke verklaring in art. 61 van het reglement op de vacaturen be doeld, op 30 Juni 1940 door den kerkeraad van de roepende gemeente moet ontvangen zijn. 2. Waar mogelijk wordt het beroepings- werk volgens de reglementaire bepalingen voortgezet. Bij gerezen moeilijkheden wende men zich om inlichtingen tot den secretaris dei- synode. 3. Kerkeraden van gemeenten waar in verband met de tijdsomstandigheden moei lijkheden ontstaan in verband met de gel dende reglementaire bepalingen wenden Zich om voorlichting tot den secretaris dei- synode. 4. Wij verwachten, dat de vergaderingen van de classicale besturen en Prov. kerk besturen op de gewone wijze zullen worden gehouden. Over het al of niet houden van de classicale vergaderingen zullen zoo spoedig mogelijk mededeelingen worden gedaan. De positie der predikanten. Predikanten, die door de omstandighe den schade hebben geleden aan huisraad, of moeilijkheden ondervinden bij de uitbe taling van hun tractement, dienen dit ten spoedigste te berichten aan den secretaris van de Algemeene synode, Javastraat 100 te Den Haag. Een noodcollecte. De Algemeene synodale commissie heeft zich naar wij vernemen tot alle kerkeraden der Ned. Herv. Kerk geWend met het drin gend verzoek om op Zondag 2 of 9 Juni 1940 ,of op beide Zondagen -een. extra col lecte te'houden voor den nood der door den oorlog geteisterde gemeenten. Deze gelden zijn bestemd niet voor den opbouw der ver woeste of geschonden kerken en gebouwen, aangezien deze blijkens gedane publicatie de volle aandacht en zorg der regeering hebben, noch voor de gezinnen der predi kanten, maar voor a. de loopende zorgen en lasten der Dia conieën in de geteisterde gemeenten b. de loopende zorgen en lasten der ker kelijke administratiën en kerkvoogdijen in de getroffen gemeenten c. tijdelijke onkosten voor noodbeurten. Ingeval diaconieën en kerkvoogdijen uit hun bezittingen bovendien zouden willen steunen, zal dit ten hoogste worden ge waardeerd. De gecollecteerde of ter beschikking ge stelde gelden moeten worden gestort op de postrekening van den Quaestor-generaal der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam (giro 50292). De brandstoffenvoorziening van ons land. ZEER SPOEDIG ZAL DE LEVERING HERVAT KUNNEN WORDEN. De directies van .de steenkolenmijnen in Limburg berichten ons, dat zij hopen zeef spoedig in staat te zijn de levering van haar producten in het geheele land te her vatten, zg het voorshands op beperkte schaal. Alles hangt af van het herstel der trans- portwegen te water en te land, waaraan met inspanning van alle krachten wordt gewerkt. Dit werk heeft een gunstig ver loop, en vermoedelijk zal men daarmede eerder gereed zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. De mijnen zelf zijn alle in tact en in be drijf. De geproduceerde kolen worden op voorraad genomen en kunnen onmiddellijk verzonden worden, zoodra transport mo gelijk is. Staatscontrole op Engelsche bankwezen Aan de Deutsche Allgemeine Zeitung wordt uit Stockholm gemeld In Londen rekenen uitgebreide kringen op de invoe ring van een staatscontrole op het Engel sche bankwezen en in het bijzonder op een nationaliseering van de bank van Engeland. De Britsche regeering zou door middel van zulk een bankcontröle een politiek van goedkoop geld op vooroorlogschen grond slag willen voeren. Belastingverhooging in Zweden. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Als ge volg van de groote stijging der staatsuit gaven zal de minister van financiën naar verluidt, een nieuwe verhooging van ver schillende belastingen voorstellen. Men be rekent het bedrag aan benoodigde- aanvul lende middelen voor het loopende begroo- tingsjaar op 850 millioen kronen en voor het volgende begrootingsjaar op 1185 mil lioen kronen, in totaal dus op ongeveer twee milliard kronen. Duitschland en Noorwegen. Het D.N.B. meldt uit Oslos De Rijkscommissaris voor Noorwegen, Terboven, heeft in een hier gehouden rede verklaard, dat Duitschland op geen enkel oogenblik voor of tijdens dezen oorlog het plan heeft gehad de neutraliteit van Noor wegen te schenden. Hij verklaarde voorts, dat zijn bestuur zich niet in de binnenland- sche aangelegenheden van Noorwegen wil mengen. Van Duitsche zijde werd, naar hij zeide, slechts als doel gesteld, met alle ter beschikking staande middelen den vreed- zamen wederopbouw van het Noorsche be drijfsleven in het belang der geheele be- Volking tot uitvoering te brengen. Het is duidelijk, vervolgde Terboven, dat de volkomen veranderde toestand, waarin Noorwegen zich thans bevindt, ernstige moeilijkheden voor het land medebrengt. De oorlog heeft in het bijzonder daar, waar de Engelschen huisgehouden hebben, be langrijke verwoestingen nagelaten. Enge land heeft niet geaarzeld, zijn blokkade ook tot de Noorsche burgerbevolking uit te breiden. De Rijkscommissaris spoorde de bevolking en .de verantwoordelijke mannen in de politiek en het bedrijfsleven aan, rekening te houden met de werkelijke feiten op economisch en politiek gebied. Des te sneller zou het tempo van den we deropbouw zijn. Terboven sprak daarop van de nieuwe economische mogelijkheden voor Noorwe gen. Duitschland opent voor de Noorsche grondstoffen de groote en vele afzetmoge lijkheden biedende Midden-, Zuid- en Oost- Europeesehe gebieden. De voorziening van Noorwegen met essentieele grondstoffen wordt in uitge breide mate verzekerd. Men denkt er niet aan, voedingsmiddelen naar Duitschland uit te laten voeren. Integendeel, Duitsch land zal ook bij den wederopbouw van Noorwegen behulpzaam z|jn door de leve ring van essentieele grondstoffen, De werkloosheid in Noorwegen zal met alle middelen bestreden worden. De Rijkscommissaris zeide vervolgens, dat de Duitsche maatregel der vrijlating van de Noorsche krijgsgevangenen door de gevluchte regeering in overeenstemming met den Koning hiermede beantwoord is, dat zij allen Noren in Midden- en Z.uid- Noorwegen van 18 tot 35 jaren oud heeft gelast, zich opnieuw in Noord-Noorwegen voor den krijgsdienst te melden. Terboven veroordeelde dezen stap als zijnde onver antwoordelijk. Opnieuw worden Noorsche vaders, broeders en zonener door in de ernstigste gevaren gebracht. De Rijkscommissaris besloot Er is in het verleden niets, dat tusschen het Noor sche en Duitsche volk onoverwinnelijke hinderpalen zou kunnen opwerpen. Het Duitsche volk reikt het Noorsche eerlijk en zonder voorbehoud de hand en het is tot kameraadschappelijke samenwerking op den grondslag van wederzijdsche achting bereid. Het geheim van de Duitsche successen. Het D.N.B. méldt uit Tokio De oorzaken van de schitterende over winningen van Duitschland en van de zware nederlagen der Westelijke mogend heden vormen voor degeheele wereld een waardevolle les,', verklaarde kapitein ter zee Okoema, de woordvoerder van het Ja- pansche departement van marine. Vijf ja ren hard werken in de meest ongunstige omstandigheden, zoo zeide hp. hebben het Duitsche volk sinds 1935 voor de groote overwinningen in Vlaanderen voorbereid. Naast bliksemsnelle militaire aanvallen ligt het geheim van de Duitsche successen in de concentratie en controle van de ver schillende militaire autoriteiten in de han den van den Führer. terwijl aan de zijde der Westelijke mogendheden deze eenheid ontbreekt. Al deze feiten, zoo besloot Okoema, moeten Japan ten voorbeeld strekken. Nieuwe regeling kostwinners vergoeding. Naar de Tel. verneemt, heeft het de partement van Defensie aan de burge meesters nadere voorschriften doen toeko men in zake de uitbetaling van kostwin nersvergoedingen aan gezinnen van mili tairen. Hierin wordt medegedeeld, dat de kost winnersvergoeding, zooals die op 10 Mei werd genoten door verwanten van militai ren, die op of na dien datum zijn overle den, hetzij door uitvoering van hun dienst plicht, hetzjj door andere oorzaak, voorloo- pig gedurende zes weken na den dag van het overlijden moeten worden doorbetaald. Deze vergoeding komt niet in mindering van het pensioen indien de nabestaanden van de overledenen daarop aanspraak kun nen maken. Ten aanzien van hen omtrent wier lot nog geen zekerheid bestaat, bepalen de burgemeesters dat door moet worden ge gaan met het uitbetalen van de kostwin nersvergoeding gedurende uiterlijk zes we ken te rekenen van 18 Mei jl. Zoodra het lot dier betrokkenen bekend is hangt het van het oordeel van den bur gemeester af of er nog doorgegaan moet worden met de uitbetaling der kostwin nersvergoeding. Wanneer een militair niet in staat is om te werken, omdat hij gewond is, dan moet de kostwinnersvergoeding worden doorbe taald zoolang hjj niet is hersteld. Ten aanzien van hen, die zpn gedemobi liseerd of die zelf al uit eigen initiatief naar hun haardsteden terugkeerden, wordt de kostwinnersvergoeding uitbetaald tot en met de week waarin zij hun haardsteden hebben bereikt. Is het echter noodlg, dat zij nog de noodige stappen moeten doen om werk te krijgen, dan kan voor deze cate gorie alsnog de kostwinnersvergoeding worden uitbetaald tot uiterlijk 8 Juni. Dit staat ter beoordeeling van den bur gemeester. Wanneer iemand tot de ontdekking komt, dat zijn betrekking is ingenomen door een ander, wordt de kostwinnersver goeding betaald tot 8 Juni. Zij, die gedemobiliseerd zijn, of op eigen initiatief naar hun haardsteden zyn terug gekeerd en geen loongevenden arbeid heb ben, zaodat zij genoodzaakt zijn naar den steun te gaan en niet aannemelijk kunnen maken, dat zij vóór 8 Juni a.s. loongevend VOETBAL Weer K.N.V.B.-wedstryden. Hoewel nog niet in alle afdeelingeh, zijn Zondag toch weer een aantal competitie wedstrijden voor den K.N.V3. gespeeld. De belangstelling voor deze wedstrijden was over het algemeen bevredigend te noemen. Nu de toestand in ons land weer meer en meer normaal gaat worden, zal ook de sport weer de volle aandacht gaan vragen. De uitslagen van de wedstrij.sn voor de le klassen, waren als volgt Afdeeling I. D.O.S.—A.D.O. 0—2 V.S.V.—K.F.C. 6—3 Afdeeling V. Veendam—W.V.V. 2—5 Op „Birkhoven" Werd een wedstrijd ge speeld tusschen het Amersfoortsche elftal 't Gooi I, ten bate van het comité tot herstel van ons vaderland. Het Amersfoortsch elf tal won met 21. WIELRENNEN Wedstrijden op de Vekabaan. Zondagmiddag zijn op de Vekabaan te Duivendrecht wederom wielerwedstrijden gehouden. Tevens reed de wereldkampioen Derksen hier'voor de eerste maal als be roepsrenner mede. In den grooten sprint wedstrijd moest hij de meerderheid erken nen van Van Vliet, doch in den koppelwed strijd bezette hij tezamen met Bakker de eerste plaats. De uitslagen luiden Sprintwedstrijden in 10 ritten 1. Van Vliet 4 pnt., 2. Derksen 5 pnt., 3. Van Eg- mond 6 pnt. De omnium ploegachtervolging over 4 K.M., de 5 K.M. individueel en de 4 K.M. tandemwedstrijd werd gèwonnen door Zwar- tepoorteVan" RijnVan der Moot en Rij- neveld van BakkerRoes—Rueter en Hid- des, terwijl deze laatste ploeg in den af- valwedstrijd zegevierde. Koppelwedstrijd over 40 K.M. 1. Derk senBakker 9 pnt., tijd 47 min. 26 3/5 sec. Op twee ronden 2. Van EgmondReuter 20 pnt., 3. ZwartepoorteRoes 8 pnt., 4. Van RijnHiddes 6 pnt. Om het Olympisch stadion. De A.S.C. „Olympia" heeft Zondag een individueele wedstrijd gehouden over 32 K.M. om het Olympisch stadion. De uitsla gen luidden als volgt Amateurs en onafhankelijken 1. Motke, tjjd 55 min. 40 sec 2. P. Ott3. H. Bloem. Nieuwelingen 1. C. Somers, tijd 55 min. 40 sec. 2. B. Halberstadt3. A. Snijders. Beginnelingen 20 K.M. 1. H. Scheen, tijd 37 min. 18 sec 2. J. v. d. Veer 3. F. Neefs. ROEIEN BIJ DE HERVATTING DER ROEI- WEDSTRIJDEN. Duitscb oordeel over onze roeiers en sportorganisatoren. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: In alle deelen van het Duitsche rijk zijn j.l. Zondag de roeiwedstrijden hei-vat. Naar aanleiding hiervan publiceert het „Hamburger Fremdenblatt" een beschou wing over de roeisport in Duitschland, waarbij een vergelijking getrokken wordt over den stand van zaken in Denemarken en Nederland. Over ons land wordt o.m. het volgende opgemerkt: De Nederlanders kunnen gerekend wor den te behooren tot de in opkomst zijnde landen in de Europeesche roeiwereld. Zij hebben in de laatste jaren steeds betere resultaten weten tc verkrijgen- en in den strijd met tegenstanders, welke gerang schikt dienen te worden onder de eerste klasse, zeer veel geleerd. Een Duitsche sportleeraar, die de situatie in Nederland goed kent, verklaarde een dezer dagen: „De Nederlandsche roeiers trainen flink. Hun voornaamste kracht ligt in de stuur- manlooze vier, waarmede zij zich thans reeds met de beste tegenstanders kunnen meten. Nog een paar jaar en het zal uitermate moeilijk zijn hen op dit nummer te slaan. In verband hiermede dient men bovendien ook de Europeesche roeikampioenschappen op de Boschbaan in 1937 niet te vergeten. Deze wedstrijden op deze ideale wedstrijd- baan mag men zeer zeker niet onderschat ten, vooral doordat de Nederlanders hier bij het bewijs hebben geleverd tegelijkertijd ook nog uitstellende organisatoren te zijn. DE „NELSON" GEZONKEN? Het D.N.B. meldt uit New York dat de Amerikaansche bladen een bericht van het agentschap Associated Press publiceeren, volgens hetwelk het Engelsche slagschip „Nelson" met 700 man gezonken is. De „Nelson", die in 1925 van stapel ge- loopen is, had een waterverplaatsing van 33.950 ton. Het schip had norma al 1320 man aan boord. RANTSOENEERING VAN BRANDSTOF IN DENEMARKEN. Het Deensche ministerie van Handel heeft voorloopige bepalingen uitgevaardigd over een rantsoeneering van brandstof voor den komenden winter. Op het platte land mogen slechts binnenlandsche brand stoffen (turf en briketten) gebruikt wor den. De uit het buitenland ingevoerde steenkool moet in hoofdzaak gereserveerd .worden voor de bevolking der steden. werk hebben gevonden, moeten door den burgemeester in werkelijken dienst worden teruggeroepen en zullen naar hun eigen depóts worden gedirigeerd. Voor zoover de betrokkenen recht heb ben op kostwinnersvergoeding wordt aan de families weer de kostwinnersvergoeding betaald op het moment, dat zij weer in dienst terugkeeren. Is het dringend noodlg, dat aan Iemand langer dan zes weken de kostwinnersver goeding wordt betaald, dan kan de burge meester by het departement van Defensie de zaak voorleggen. Gemengd Nieuws ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE LEIDEN. Vrijdagmiddag is op den Rijrisburger- weg te Leiden een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder geen menschenlevens heeft gekost, doch dat ern stige materieele schade heeft veroorzaakt en bovendien een flinke stagnatie in het tramverkeer teweeg heeft gebracht. In de richting van Oegstgeest reed eep stadstram, waarachter een militaire vracht auto, geladen met kuch. In den wagen zaten twee Duitsche militairen. De be- stuurdei- van dezen auto wilde de voor hem rijdende tram links passeeren. Hij be merkte daarbij te laat, dat van den ande- j ren kant eveneens een stadstram naderde. Teneinde een botsing te voorkomen gooide hy het stuur naar rechts, met het gevolg, dat de wagen tusschen de beide trams bekneld raakte en finaal gekraakt werd. De tram, welke in de richting Oegstgeest reed, werd uit de rails gelicht, kwam loodrecht op de rijrichting, dwars óver den rijweg en vervolgens op het voetpad tot staan, met de voorzijde tegen de tram hekken. Van deze tram werd het voorbalkon ont zet en alle ruiten aan de linkerzijde ver brijzeld. De auto werd geheel in elkaar gedrukt, met uitzondering van de cabine, die intact bleef. Van de andere tram werd het voorbalcon eveneens totaal in elkaar gedrukt. Deze wagen schoof nog circa twintig 'meter door, maar bleef in de rails. De beide inzittenden van den autw en verscheidene trampassagiers werden door glasscherven licht gewond en naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Door de geweldige ravage ondervond het tramverkeer geruimen tijd vertraging. LANDMIJN ONTPLOFTE. Vier militairen in Wessem gedood. In het Maasdorp Wessem heeft zich dezer dagen een ontploffing voorgedaan, welke aan vier militairen het leven kostte, meldt de Limburger' Koerier,'" welk blad hieromtrent nog het volgende mededeelt: Donderdag j.l. waren de manschappen van de sectie, welke in cle mobilisatie te Wessem gelegen had, als krijgsgevangenen vrijgelaten en van Eindhoven naar Wessem teruggekeerd met een laatste opdracht: de landmijnen, die zij zelf gelegd hadden, weer op te ruimen. Wanneer dat werkje achter den rug was, zouden zij voor goed met groot verlof naar huis terug mogen keeren. Onder leiding van den res. tweeden lui tenant ir. Berben uit Breda, toogen de i twaalf militairen aan het werk. Den eersten dag van het gevaarlijke werkje hadden zij al vijftig tot zestig landmijnen opgegraven en gedemonteerd. De groote moeilijkheid was echter, dat de papieren, waar op stond, waar de mijnen precies moesten liggen, en hoe het systeem en verloop is van de verschillende mijn- versperringen, haastig waren verbrand, toen gevaar dreigde. Daarom was het nu zoeken. Niet, dat de mannen niet meer wisten waar zij die mijnen gelegd hadden, doch de moeilijkheid was, dat zij van de ruim driehonderd mijnen, die alle telkens in een ander verband en met partijtjes van tien tot twintig bijeen lagen onder gras verborgen, niet meer precies wisten, waar de eerste te vinden was. Hadden zij op een bepaalde plaats de eerste mijn, dan wisten zij wel weer hoe en waar precies de andere lagen. Doch het zoeken naar die eerste mijn was steeds het gevaarlijke en hierbij is clan ook het ongeluk gebeurd. Nadat zij ongeveer zestig mijnen hadden gevonden en onschadelijk gemaakt, stonden de militairen voor het probleem, dat geen van allen met absolute zekerheid wist, waar de volgende lagen. Daarom besloot luitenant Berben, die eerste mrjn van het volgende veldje te zoeken met behulp van een lanaroller. Hij wilde de ijzeren rol over het land heen en weer laten trekken, ter wijl allen dan op een veiligen afstand zouden staan. Da.t idee was goed, maar de mannen waren al te dicht bij de mijnen zonder het te weten en toen de luitenant den kabel wilde spannen, trapte hij op een mijn. De gevolgen waren verschrikkelijk. Met een luiden knal sprong de mijn Uit- éen en de rondspringende stukken doodden onmiddellijk drie personen, n.l. luitenant Bei-ben (Brecia); soldaat Verwater (Breda); soldaat Palmen uit Broek-Sittard. Korpo raal Verhulst uit Beegden werd zwaar ge wond, doch enkele uren na de ramp is hij in het St. Laurentiusziekenhuis te Roer mond overleden. Zwaar gewond werden voorts soldaat Karstenberg uit Terwinselen en soldaat Hub.- Sijbers uit Nutb. De overige manschappen werden door den luchtdruk met een smak tegen den grond geslagen, doch kwamen gelukkig met den schrik vrij. Het verwijderen oer landmijnen is ver der stopgezet en de overige leden van deze mijnensectie zijn inet groot verlof naar huis gezonden. De Duitsche autoriteiten hebben maatregelen getroffen, waardoor de mijnen verder verwijderd worden met de gering ste kans op ongelukken. FRANSCHE COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Het Zweedsche blad Stockholms Tid- ningen meldt uit Parijs, dat daar elf com munisten ter dood en 22 tot dwangarbeid veroordeeld zijn. Zij werden beschuldigd van landverraad. VIJFDUIZEND AMERIKAANSCHE SCHEEPSBOUWARBEIDERS IN STAKING. Naar uit Kearny in New Jersey aan het D.N.B. wordt gemeld, zijn 5000 arbei ders van de daar gevestigde scheepswerf om een loonkwestie in staking gegaan. Daar door kan de bouw van twee kruisers, twee torpedobootjagers en drie koopvaardij schepen, niet worden voortgezet. Behalve loonsverhooging eischen de arbeiders een week betaalde vacantie. De vakvereeni- ging, die bij het Committee of Industrial Organization is aangesloten, voert als mo tieven aan: de gestegen kosten van levens onderhoud, de vrees, dat de voorgenomen defensie belasting een nieuwen druk op de arbeiders zal leggen, en door de wape ningsopdrachten gestegen inkomsten der scheepsbouw maatschappij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6