inciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant STADSNIEUWS Middelburg waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer 183ste JAARGANG NUMMER 124 MAANDAG 3 JUNI 1940 ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). Dit nummer bestaat uit twee bladen De strijd in Vlaanderen en Noord-Frankrijk vrijwel ten einde. Verscheping van resten van het Britsche expeditieleger welhaast onmogelijk gemaakt. Het frontbehicht van het D.N.B. luidt als volgt: De strijd om Duinkerken loopt ten einde. Ondanks den wanhopigen tegen stand van den vijand is het nog niet door i de Duitsche troepen bezette gebied aan de kust rondom en in Duinkerken sedert Vrij dag aanzienlijk smaller geworden. De Bngelschen schijnen langzamerhand in te zien, dat de pogingen om de nog overge bleven deelen van het verslagen expeditie leger over het Kanaal in veiligheid te brengen, zooveel scheepsruimte en men- sohenlevens kosten, dat het verlies on draaglijk is. Het ecne schip na het andere is door het Duitsche' luchtwapen en de- Duitsche marine aan de kust, in het Ka naal of in de Noordzee tot zinken gebracht. Het aantal daarbij verdronken Engeische en Fransche soldaten komt vermoedelijk overeen met de sterkte van verscheidene divisies. De op de reede van Duinkerken, liggende, zwaar verdedigde Engeische transportvloot is met de verdedigingsmid delen verstrooid of vernietigd. Als lord Gort, de commandant van het expiditiele- ger, nu van Londen uit den „geslaagden te rugtocht" voltooid acht, dan zijn de over blijfselen van het verslagen Engeische ex peditiecorps aan hun lot overgelaten. Het is een feit, dat de Engeische transport- en oorlogsschepen voor Duinkerken verdwe nen zijn. De val van Duinkerken is derhalve zeer binnenkort te verwachten. De Duit sche luchtmacht zal er toe bijdragen, dat de laatste tegenstand gebroken wordt. Nadat onlangs een reeks militaire vlieg velden aan de "Oostkust van Engeland ge bombardeerd werden, zijn binnen de ver strekkende werkingssfeer der Duitsche luchtmacht thans ook' militair? doelwitten in Zuid-Frankrijk door bombardements vliegtuigen aangevallen. Voor het eerst is de vooral voor den Franschen aanvoer bui tengewoon belangrijke haven van Marseille betrokken in de ondernemingen van de Duitsche luchtmacht, die thans van Noord- Noorwegen tot de Middellandsche zee rei ken. Ook de belangrijkste spoorwegverbin dingen tusschen Noord- en Zuid-Frankrijk zijn met succes aangevallen. Aan het Zuidelijk front heeft het leger- bericht geen bijzondere gebeurtenissen te melden. Dit kenmerkt de passiever houding der Fransche verdediging. Zij zag en ziet werkeloos toe, hoe het eerste, liet zeven- In het opruimingswerk komt teekening. Nadat men de eerste twee weken de groote puinmassr'i van de straten heeft opgeruimd, is men heden begonnen met verder opruimingswerk in het groot. De werkloozen worden daarvoor in ploe gen van 20 man aan den arbeid gezet. Het gaat nu om het sorteeren van het puin ter plaatse. Er worden uitgezocht de gave steenen, die voor lateren opbouw bruikbaar zijn en die worden opgetast op de terrei nen zelf of aangrenzende tuinen of open terreinen. Daarnaast worden hoopen ge vormd van stuk gehakte steenen, die voor betonwerk of weg-verharding geschikt kunnen zijn en ook van puin, dat alleen voor aanvulling van putten, volstorten van kelders of dergelijke bruikbaar is. Ook ijzer en dergelijke producten wor den bijeen gehouden. Men zal na enkele weken alom in plaats van de puinhoopen van thans stapels gesorteerd puin kunnen aantreffen. Zooals bekend, zijn alle opstallen, met uitzondering van die van panden, die op de monumentenlijst voorkomen, door het Rjjk door tusschenkomst van den burge meester onteigend, wat dus wil zeggen, dat de nog bestaande muren enz. kunnen worden afgebroken en behandeld als het puin. Het werk zal worden uitgevoerd als aan genomen werk, zoodat een bepaald aantal steenen per dag moet worden verwerkt voor het vastgestelde loon. Komt de ploeg daaraan niet toe, dan wordt het loon ver minderd, maar ook wordt het hooger als er meer verwerkt wordt. Het gerucht, dat niet alleen op opstal len, maar ook alle. terreinen zouden zijn onteigend, is onjuist. Wellicht en vrij ze ker zullen bepaalde stukken worden ont eigend als de nieuwe plannen, die reeds voor een stratenaanleg- zijn gemaakt, al of niet nader gewijzigd, zullen worden uit gevoerd. Ter aarde bestelling van den heer W. Vermeulen Jr. Zaterdagmiddag is onder groote belang stelling op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Vermeulen jr., in le ven vertegenwoordiger van- de Zuid-HoJ- landsehe Bierbrouwerij, die enkele dagen geleden bij een auto-ongeluk om liet leven is gekomen. Nadat de kist boven het graf de en het negende Fransche leger naast de strijdkrachten der bondgenooten tot een sterkte van ver over het millioen door de Duitsche weermacht met haar superieure leiding en haar onvergelijkelijken aanvals- geest vernietigd of gevangen genomen werden. De omvang van dit groote succes van het westelijke Duitsche leger zal ver moedelijk binnen enkele dagen ook tot uiting komen in groote cijfers aan gevan genen en buit. .Op het. oogenblik stroomen nog eindelooze colpnnes gevangenennaar de verzamelkampen, terwijl- het onderzoek van het oorlogsmateriaal, dat den vijand op het gevechtsterrein ontnomen -is, voort duurt. Overzicht van den oorlogs toestand. Bij het begin van de tiende oorlogsmaand heeft het D.N.B. van militaire zijde een uit eenzetting van de situatie ontvangen, waarin o.a. gezegd wordt: De overgang van de negende naar de tiende oorlogsmaand wordt gekenmerkt door de slotgevechten van den grooten slag in Vlaanderen en Artois, waarvan het einde, het besluit van de eerste phase van het groote Duitsche offensief in het Westen vormt. Het is geenszins in overeenstem ming met de feiten, wanneer de Britsche en Fransche propaganda thans den schijn trachten te -wekken alsof het gaat om een geordenden terugtocht hunner troepen ter inscheping aan'de kust en voor verder ver voer van de nog intact zijnde eenheden naar het overblijvende oorlogstooneel. In dit verband moet ondubbelzinnig vastge steld worden, dat de betreffende Fransche troepen als gevechtseenheden niet meer in aanmerking komen. Het Britsche expedi tieleger heeft weliswaar het onverwachte geiulc gehad, datr.het'onder bescherming van- het-iiï"£fe" laatste dagen 'zeer mistige weer nog noemenswaardige deelen heeft kunnen inschepen, doch de' Engelschen hebben dit geluk met buitengewoon zwa re verliezen en met het prijsgeven van hun wapens en uitrusting gekocht. Terwijl bij den aanval op de resten van het Britsche front aan weerszijden van Duinkerken on danks het taai verzet van den vijand goede vorderingen worden gemaakt, heeft de Duitsche luchtmacht ter ondersteuning van het leger zich in de gevechten op den grond gemengd en bovendien ondanks het slechte weer ook Vrijdag de inscheping in Duinker ken met succes bestreden. was neergezet, heeft het eerst het woord gevoexd de heer J. H. van Veen, hoofd vertegenwoordiger der Z.H.B. wonende te 's-Gravenhage. Spr. schetste hoe de overledene het agentschap te Middelburg van een klein zaakje heeft opgewerkt tot hetgeen het nu was. Spr. is overtuigd, dat de heer Ver meulen ook aan den nieuwen opbouw na de catastrofe zijn volle kracht zou hebben gegeven. Namens de directie van de Z.H.B. dankte spr. voor de toewijding van den ovei'ledene; en namens de vertegen woordigers voor zijn aangenamen om gang, terwijl hg ook persoonlijk hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Vermeulen. Dc heer J. C. Peeman, voorzitter van den Walcherschen Bestuurdersbond, waar in de ovei'ledene voor de Handelsreizigers- vi'eenigfiig zitting had, wees er op, dat men in de vei'gaderingen wel eens over onderwei-pen van meening kon verschillen, maar dat men steeds als goede vrienden uiteenging. Spr. bi-acht den overledene dank voor zijn vriendschap en eindigde met een „Rust zacht!" Ds- A. H. Oussoi'en, px'edikant der Ge- refoimeerde Kerk. die de plechtigheid leidde, las een deel van ps. 61 voor en wees er toen op hoe diep tragisch dit heengaan is voor de familie en vooral voor mevrouw Vermeulen, die in Februari haar moeder verloor, nu twee weken ge leden al haar bezittingen en die thans treurt over het voor altijd heengaan van haar man en der kinderen vader. De broer van den gestoiwene, de heer J. H. Vex-meulen, heeft namens de weduwe, de kinderen en de verdere familie den sprekers dank gebracht voor hun woorden en den aanwezigen voor de betoonde be langstelling. Hiermede was de droeve, eenvoudige plechtigheid ten einde. Een Zaterdagavondmarkt. De gebeurtenissen der laatste weken .ebben veel verandering gebracht op al- lei'lei gebied en zoo trof ons Zaterdag avond het aanzien van het tijdelijke markt plein. Bestond de laatste jaren Zaterdags de verkoop op de Markt hoofdzakelijk uit levensmiddelen en bloemen, op den Dam stonden Zatex-dagavond bijna dezelfde kra men van stadgeixooten, die er Donderdag ook hebben gestaan en manufacturen en snuistex-rjen gingen ook nu weer vlot van de hand. Het lange daglicht werkte een en ander zeer in de hand. Nog geen marktberichten van de veiling. Begrijpende, dat vele lezei*s gaarne op de hoogte zoudeix worden gebi-acht van het-, geen op de veilingen van deCoöp. Vei- lingsvereeniging Walchex-en w.a. wordt be steed voor de aangevoerde producten,' heb ben wij verzocht ons als voorheen de no teering te verstrekken. Wij vernamen ech ter, dat men door omstandigheden nog geen marktberichten kan doen toekomen. Wan neer alles weer geregeld is, zullen ze ons weer worden toegezonden en zullen wij ze als voox-heen publiceeren. DE VERKEERSVOORSCHRIFTEN MOETEN WEER NAGELEEFD WORDEN. De verkeersvoorschriften in Middelburg moeten weer worden nageleefd. Gex-uimen tijd is hieraan niet de hand gehouden, dcch nu langzamerhand de toestand weer normaal wordt, moeten wij ook in dit op zicht de regels weer volgen. Het verdient hierbij zeker belangstelling te weten, dat de politie opdracht heeft overtreders van de verkeersvoorschriften te vex'baliseeren. DAT HOORT ZOO NIET Van officieele zjjde wordt steeds be toogd, dat de prijzen niet verhoogd mogen worden als daax'voor geen zeer plausibele reden is. Dat juicht ieder weldenkend mensch toe. Wij moeten ervoor zox'gen, dat het leven weer zoo normaal mogelijk verloopt. Maar deze kwestie heeft ook een anderen kant: n.l. de vraag of men de prijzen willekeurig verlagen mag. Dit klinkt vreemd, maar ons kwam het ge val ter oore van een pensionhoudster, wier huis op den 17den verbrandis. Een der pensiongasten nu betaalde de helft van wat hij maandelijks verschuldigd was, dus niet eens tot den 17den, maar tot den 15de. „Dat hoorde zoo", beweerde de vertrek kende gast. Of de dame in kwestie nu al betoog de, dat het andex-s moest, de gast bleef erbij en liet de pensionhoudster nu ook deze schade dx'agen. Het lijkt ons toe, dat er in -dergelijke kwesties onderling overleg geboden is. In ieder geval, zooals het nu gegaan is, hoort het niet COLLECTE MIDDELBURGSCH HULPCOMITÉ. Met een kort woord wil ik aan alle in gezetenen van onze stad, de collecte aan bevelen, die a.s. Dinsdag 7, Juni door het Middelburgsch Hulpcomité huis aan huis gehouden zal worden, teneinde ieder in de gelegenheid te stellen naar vermogen bij te dragen tot de hulpverleening aan zijne getroffen medeburgers. De gelden worden gebruikt om hen, die alles verloren hebben, weer van het aller- noodigste te voorzien en hen te helpen ge leidelijk weer tot een normaal gezinsleven te komen. Geeft mild, geeft met een gedachte van dankbaarheid dat ge nog geven kunt! Elke gift of toezegging is een aandeel in de wederopbouw van onze Middelburg sche samenleving. 8. M. van Walrê deBordes-Grothe Eere Voorzitster. DE N.V. P.Z.E.M. IN DE NIEUWE OMGEVING. De N.V. Pi'ov. Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij is de laatste 9 maanden tweemaal verjaagd. De eerste maal eind Augustus 1939, toen het Commando-Zee land het gebouw in de Koepoortstx-aat moest hebben en de P.Z.E.M. naar de zalen boven die der Prov. Staten aan de Groen markt werd gedixigeerd. Thans zijn die zalen met zooveel andere op 17 Mei in vlammen opgegaan. Waar heen nu? Op den Vlissingschen Singel werd gestaag doorgewerkt aan den bouw van het grootsche kantoorgebouw en er was dan ook geen keuze meer. Men trok er heen en wij hebben eens een blik ge slagen in deze nog niet geheel gereed zijnde, maar toch reeds te gebruiken om geving. In enkele lokalen gelijkvloers gelegen, hebben de directeur en de verschillende af deelingen een onderkomen gevonden, doch dit is nog vrij primitief. Op de eerste verdieping naderen echter verschillende lokalen intusschen hxxn vol tooiing en daar zullen de ambtenaren dan ook heen gaan als zij geheel gereed zijn. Dan kan de laatste hand aan de beneden lokalen worden gelegd. Te meer wordt op spoedige afwerking gehoopt, omdat nu reeds bijna alles uit Vlissingen naar het nieuwe gebouw wordt overgebracht, zooals gisteren het geval was met een brandvrije opbergkast. De toegang tot het gebouw vraagt ook dringend om vergemakkelijking. De bijge bouwen zooals b.v. de rijwielstalling zijn ook nog niet gereed. Intusschen mag het voor Walcheren ge lukkig worden genoemd, dat de Centrale te Vlissingen intact is gebleven waarvan de geheele middengroep profiteerde, in tegenstelling met de Zuidgroep, die den binder ondervindt van het in het onge- reede geraken van de centrale te West- dorpe. Men hoopte echter ook spoedig daar weer normaal stroom te kunnen leveren. DISTRIBUTIE-MAATREGELEN. Onze publicatie van j.l. Zaterdag over de distributie-maatregelen te Middelburg en St. Laurens heeft een rectificatie noodig. Er stond, dat suiker uitsluitend verkocht mocht worden op bon 17 van de nood- distributiekaart en wel 25 gram per per soon. Men zal begrijpen, dat hier bedoeld was 250 gram. EEN LIEFDESGAVE UIT HET NOORDEN Gisteravond kwamen leden van. de Gro- ningsche Vrouwelijke Vrijwilligers met een door haar en de afdeeling van het Roode Kruis in Gx'oningen bijeen gebrachte ver zameling van ledikanten, beddegoederen, kleeding enz. in Middelburg aan. Een flin ke vrachtauto was gevuld met al deze wellcome liefdesgaven, die het werk van het hulpcomité weder zeer verlichten kun nen. DRIE SCHRIJFMACHINES EN EEN MOTOR. De politie alhier heeft aangehouden en bij de justitie voorgeleid P. C. J. verdacht van vex-duistering van drie schrijfmachi nes. Deze machines waren afkomstig uit het Stadhuis. Een brandweexman had ze zoolang aan J. ter bewaring gegeven. De ze had ze sindsdien in zijn huis gehouden en zelfs te koop aangeboden. Personeel van het Stadhuis heeft de machines her kend èn poging tot verduistering zal dan ook ten laste worden gelegd. Bovendien wordt J. verdacht van heling van een ge stolen motorrijwiel. J. beweert dit te heb ben. gekocht van een onbekende. Het mo torrijwiel is echter afkomstig van dief stal en zijn uitleg wordt niet zeer plau sibel geacht. Men worde niet te laat eerlijk! Naar aanleiding hiervan verzoekt de Commissaris van politie ons er op te wijzen dat ieder, die nog voorwerpen in zijn bezit heeft, waarvan hij niet de eige naar is, dit ten spoedigste moet aangeven bij het politiebureau. Talrijke menschen vermissen nog goederen, welke waar schijnlijk anderen nog onder zich houden. De Commissaris geeft voor het laatst ern stig in overweging hiex-van zoo spoedig mogelijk aangifte te doen, daar anders vervolging wegens verduistering het al ternatief is. Het zal als het eenmaal zoover Jcomt te laat zijn als men be weert, „juist op weg. te zijn naar het poli tiebureau". Men dient op tijd eex-lijkheid te betrachten. DE LES VAN BOER BOONE. De heer G. J. van 't Westende te Middel- bui'g schrijft ons naar aanleiding van ons artikel over het werk van de Roode Kruis- transportkolonne en „De les van boer Boone", dat deze laatste woont te Kle- vex-skex'ke en niet te Oostkapelle, zooals wij abusievelijk meldden. De heer van 't Westende. die in de emotievolle dagen, welke thans achter ons liggen, wijkhoofd van post Hl (Nieuwe Haven) was, schrijft verder: Het deed mij goed nog te worden herinnerd aan dien eenvoudigen man, die ons zoo ont roerde door zijn menschlievende daad. Zijn edelen viervoeter liet hij niet alleen te midden van het tumult. Ik heb het een eer gevonden dezen mensch de hand te mogen drukken. Onbewust gaf hij ons een moreelen steun. Inderdaad, het was een les. Voor allen, die baas Boone zijn werk he ,ben zien doen, blrjft Boone een onver getelijk mensch. Het zou kunnen gebeuren, dat hij gezocht werd waar lxij niet is. Van daar bovenstaande aanvulling. GROOT DOU GLASTOESTEL IN AMERIKA NEERGESTORT, Het i-euzendouglastoestel dat nabij Los Angelos proefvluchten voor de Ameriltaan- sche marine uitvoerde, is Zaterdag neer gestort, De vier inzittenden vonden den dood. HET OOG GERICHT OP DE TOEKOMST.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1