Moeilijkheden tusschen Rusland en Litauen. KERKNIEUWS De iaaisSe bus bemiddeling: van den Litauschen gezant te Moskou de Litauschè regeering een verklaring doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat de Sowjet-regeering een der- gelijke houding van Litauschè organen als provocatief tegenover de Sowjet-Unie be schouwde en dat dit ernstige gevolgen kon hebben. De Sowjet-regeering eischte van de Li tauschè regeering onmiddellijke maat regelen om een einde aan deze provocee- rende actie te maken, alsmede het in stellen van een onderzoek naar de ver dwenen leden van het Sowjet-leger. De Russische regeering gaf daarbij uiting aan de hoop, dat de Litauschè regeering aan haar voorstellen tegemoet zal komen en haar niet tot andere maatregelen zal dwingen." In politieke kringen te Moskou wordt dit officieele communiqué beschouwd als een duidelijke waarschuwing aan zekere elementen in Litauen,die het er op ge munt hebben de politieke betrekkingen tusschen Litauen en de Sowjet-Unie te sahoteeren. In dit verband verwijst men ook naar een onlangs in de Prawda ver schenen artikel, waarin soortgelijke be schuldigingen tegen zekere kringen in Estland naar voren werden gebracht. Het antwoord van de Litauschè regeering. De regeering van Litauen heeft de Sow jet-regeering geantwoord op het protest inzake het verdwijnen van Sowjet-Rus- sische soldaten in Litauen. Het antwoord luidt als volgt: De Litauschè regeering heeft reeds op heldering verschaft over de door de Sow jet-regeering geuite beschuldigingen en is bereid deze opheldering nog aan te vullen. Teneinde de beschuldigingen te onderzoeken en de schuldigen te vinden, heeft de Litauschè regeering een speciale commissie benoemd. De Litauschè regeering" hoopt, dat de Sowjetrussische regeering van haar kant er toe zal bijdragen de schuldigen te ont dekken. Zij zullen door' de Litauschè"regee ring met de grootste gestrengheid ge straft worden. (D.N.B.) In zijn vorige gemeente heeft ds. Schuur- mans Stekhoven zich op verschillend gebied bewogen. Hij was o.m. lid van het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, oprichter en voorzitter van de Vereeniging voor Inwen dige zending op Voorna en Putten, secreta ris-penningmeester van de vereeniging „Kinderzorg" in de classis Brielle, be stuurslid van de stichting „Vredeheim" te Rocltanje en secr. van de huishoudelijke commissie, lid van het classicaal bestuur ;an Briele en kerkvisitator in Z. Holland. De jubilaris is in zijn tegenwoordige woonplaats bestuurslid van allerlei plaatse lijke vereenigingen, praeses van het classi caal bestuur van Wijk en vice-praetor van den ring Rhenen. Scherpe critiek van de Duitsche pers op Frankrijk. De „VoelRischer Beobaehter" schrijft Wij hebben niets vergeten. In grenzelooze verblinding hebben de Franschen zich in dezen oorlog gestort. Als lichtvaardige brandstichters hebben zij naar de afreke ning gesnakt, welke thans op de Fransche slagvelden voltrokken wordt, zij het dan op geheel andere wijze, als men zich dat in Parijs had voorgesteld. Voor een kwijnend en terugloopend volk eischten zij den voorrang van de Duit- schevs op en om hun volkszwakte te ver bergen, deden zij een greep in het gekleur de menschenreservoir van Afrika. Hun of ficieren zweepten de donkere instincten van de zwarten tegen het hartevolk van Europa op. Zij bedreven daarmede het schandelijkste verraad jegens de oude we reld en haar beschaving, Gemengd Nieuws LINDBERGH GEROYEERD, Het D.N.B. meldt uit Genève: De Parijsche pers publiceert een bericht uit Washington volgens hetwelk kolonel Lindbergh wegens zijn houding tegenover den. Europeeschen oorlog is geroyeerd uit de „escadrille Lafayette" die hem na zijn Oceaanvlucht tot lid had benoemd. AMERIKANEN GAAN NAAR HUIS TERUG. Het Amerikaansche s.s. „Washington" is Donderdag met 77 passagiers onder wie 27 Amerikanen en een voorraad genees- en verbandmiddelen naar Bordeaux vertrok ken. Het schip zal daar 300 Amerikaan sche vluchtelingen, eu daarna te Lissabon en Genua nog meer Amerikaansche bur gers aan boord nemen. DE RIJNVAART SLECHTS OP BESCHEIDEN SCHAAL MOGELIJK."" Alleen reeds voor den aanvoer van kolen in het Westen van Nederland is de Rijn vaart van groot belang. Tot dusver is deze vaart nog slechts op beperkte schaal mo gelijk. Doordat de brug bij Zaltbommel is op geblazen, kunnen daar thans nog slechts schepen van ongeveer 1000 ton passeeren. Te Nijmegen is, zooals bekend, de groote hoog van de brug in de rivier gestort. Men is thans bezig zoo snel mogelijk een tijde lijke doorvaart te baggeren onder het noordelijke bruggedeelte. Thans kunnen, schepen van 70 meter lengte en 1.30 m. diepgang passeeren. Dat zijn echter kleine schepen, die slechts weinig lading kunnen vervoeren. Bovendien moet elk schip door een kleine sleepboot door het kritieke ge deelte worden gebracht. Komt er dus een sleep aanvaren, bestaande uit een normale sleepboot met een aantal schepen, dan moet schip voor schip door den specialen sleeper onder de brug door worden ge bracht en, omdat de gewone sleepboot niet kan passeeren, door een andere sleeper aan de andere zijde van de brug na het formeeren van de sleep, verder worden ge trokken. Hieruit blijkt, hoe beperkt thans nog de vervoercapaciteit op den Rijn is, meldt de N.R.C. Men is echter, zooals gezegd, met alle macht bezig hierin verbetering te brengen. Een gelukkige omstandigheid is, dat de ondernemingen in het westen des lands het op het oogenblik nog mogelijk maken, normaal door te werken, omdat die onder nemingen zich eenigen tjjd geleden van een zekeren voorraad hadden voorzien. Verder zijn de behoeften aan huisbrand in dezen tijd van het jaar niet dringend. Toch bljjft de kwestie van de vrije vaart van zooveel belang, ook voor de grond- stoffenvoorziening van Nederland (voor zoover deze uit Duitscbland geschiedt), dat Waterstaat alles op alles zet om de Rijnvaart op grootere schaal zoo snel mogelijk weer op gang te brengen. Inmiddels heeft, het departement van waterstaat een commissie te Rotterdam ingesteld, onder voorzitterschap van dr. J. J. Hanrath, welke de zorg op zich heeft genomen voor het bevrachten van Rijn schepen, waarbij de Duitsche overheid be lang heeft. Intusschen krijgt men in gesprekken met ter zake kundigen wel den indruk, dat het Nederlandsche bedrijfsleven onder zijn beproefde leiders zich aan den nieuwen toe stand weet aan te passen en aldus op deze wijze het best mogelijke zal weten te pres- teeren. ALLEEN ZIEKENHUIZEN EN GESTICHTEN HUISBRANDOLIE. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt met betrekking tot het verkoopen en afleveren van donkere olie o.m. bekend, dat, met uitzondering van de afleveringen aan ziekenhuizen en gestichten de aflevering en het verbruik van huisbrandolie vöor verwarming van lokaliteiten en/of voor voorziening van warm water van heden of geheel is ver boden. Ziekenhuizen en gestichten komen slechts dan voor huisbrandolie in aanmer king, indien vervanging van huisbrandolie door andere brandstof niet mogelkij is. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD In zwaren tijd. Het is thans wel een zeer moeilijke op gave U iets te vertellen uit den Haag. Er heerschen zoqvele stemmingen en de men- schen zijn evenveel variaties. Het is dood stil in de kamer waar ik zit en het uitzicht op de zonnige lucht is van een zomersche bekoring. In niets wijkt dit beeld af van vorige tijden. Zelfs trekken nu en dan zin gende kinderen en fluitende loopjongens voorbij het venster. Er is wat minder lawaai van rijdende karren en wagens. De dagelijksche leveranciers komen als altijd aan de deur en het lijkt alsof het leven, het stoffelijke leven althans, in niets is veranderd. Zelfs vele menschen schijnen hun ouden habities gehouden te hebben, en alleen hun gesprekken zijn gewijzigd. Zij vex-tellen elkaar verhalen van verschrikke lijke gebeurtenissen of van vreugde over het behoud van bloedverwanten en vrien den. En dan natuurlijk over allerlei huis houdelijke zaken. Er heerseht alles te zamen een gelaten rust, waardoor zooveel mogelijk het geeste lijk evenwicht wordt bewaard. Het is uiteraard moeilijk de juiste gemoedsstem ming te peilen, want er komt een soort ge slotenheid over allen, een in-zich-zelf kee- ren, dat moeilijk uiting geeft aan de buiten wereld. Het is voor allen, althans de mees ten, te veel om alles te omvatten en men kan nog niet ordelijk denken, ook al omdat te veel factoren, die daarvoor noodig zijn, niet aanwezig zijn. Er worden groote en kleine problemen behandeld, maar alles blijft in het onzekere en juist die ongewis heid verstoort het evenwicht van de gemoe deren. In de buitenwijken is het beeld der stad niet noemenswaard gewijzigd, en men kan daar rondwandelend ternauwernood eenige sporen van verandering vinden. Het bestor men van de winkels is al weer voorbij,-- al zijn er nog telkens nieuwe artikelen, die plotseling' de kooplustigen op een hoop drij ven voor een bepaald soort van winkels. Wanneer dan het absolute verbod van ver koop volgt, verplaatst de file zich. Maar alles te zamen verloopt ook het proces rus tig en kalm. Van eenige overspanning valt in den regel niet veel te bespeuren. De één doet mee omdat de ander het doet en zoo ontstaat de massa, die den goeden gang van zaken verstoort. Gelukkig zijn de meeste scholen weer ge heel of gedeeltelijk aan den gang, want in derdaad was dat lawaai allesbehalve prettig wijl het voor velen een te schrille tegenstel ling is met hun eigen stemming. Algemeen valt wel te constateeren dat men zich in spant om het dagelijksche loven zijn gewo nen loop te laten behouden of herkrijgen, maar dit is natuurlijk niet overal mogelijk. De bevolking is hier zoo heterogeen en de belangen zijn zóó uitéénloopend, dat dit niet wel mogelijk is. Het vastloopen van de fi nanciën veroorzaakt allerlei moeilijkheden. Nu wreekt zicli meer dan ooit het stelsel van erediet aan consumenten, de achter stand in belastingheffing en dergelijke fou ten meer. De grootst mogelijke zuinigheid wordt niet alleen betracht maar ook allen opgelegd en het is de vraag of dit op den duur niet ernstige gevolgen moet hebben. Er wordt wel druk geroepen om saam- hoorigheid en eendracht vooral van die kanten, waarvan vroeger weinig geneigd heid daartoe uitging maar individueel zelfbehoud blijkt toch de boventoon te voe ren. En dat is alweer volkomen begrijpe lijk, maar bemoeilijkt het algemeen maat schappelijk verkeer. Het vervoersvraagstuk dringt zich met het uur op, nu auto-ver keer vrijwel is afgeloopen. Een paard wordt nu weer geld waard, evenals de fiets. Doktoren die in geen jaren op de fiets hebben gezeten, zijn wel genoodzaakt naar het vehikel te grijpen willen zij nog vooruit komen. Misschien is dat voor velen nog niet eens zoo ongunstig, dat zij wat meer be weging krijgen en wat aan een sport moe ten doen. De trams varen er wel bij hoe wel. uiteraard daarvan al weer niet meer gebruik wordt gemaakt danstrikt nood zakelijk is, omdat men ook op dit punt de grootst mogelijke zuinigheid betrachten wil. Ieder dubbeltje is er één. Trouwens het avondverkeer is zeer miniem geworden. Wel zijn allerlei publieke vermakelijkheden thans weer geopend, maar hard loopt-het daarheen, gelijk te begrijpen valt, nog niet Ook ontstemming ten opzichte van Estland. In een door Tass verspreide officieele Jnededeeling der Sowjet-regeering wordt gezegd: „In. den Iaatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat leden der Sowjet-Russi- sche garnizoenen, die zich krachtens het Russisch-Litausche bijstandsverdrag op Litausch territoir bevinden, zijn verdwe nen. De gegevens, waarover het commis sariaat voor buitenlandsche zaken be schikt, bewijzen, dat deze „verdwjjnings- gevallen" zijn georganiseerd dooi' eenige personen, die de bescherming der organen der Litauschè regeei'ing genieten. Zoo is op IS Mei Sjmawgonez, chauf feur bij een tankbrigade, uit zijn afdeeling verdwenen en op 26 Mei teruggekeerd. Hij meldde zijn superièui'en, dat hij op 18 Mei was gegrepen en in een onbekend huis gebi'acht, waar hij in een kelder was opgesloten en zeven dagen vastgehouden werd. De ontvoei-ders trachtten door ge weld en bedreiging van zijn leven inlich tingen over den toestand der tankbrigade en over haar uitrusting van hem te krij gen. In den nacht van 24 op 25 Mei werd hij geblinddoekt buiten de stad geleid en daar viijgelaten. Een dergelijk geval deed zich voor met den soldaat Pisarew, eveneens chauffeur bij deze tankbrigade, tusschen 24 en 27 Mei. Ju Februari 1940 verdween verder de onderofficier Boetajew uit zijn afdeeling; toen het Sow jet-Russische commando een onderzoek verlangde, deelde de Litauschè autoriteiten te Wilna mede, dat Boetajew op 12 Mei zelfmoord had gepleegd toen men hem wilde grijpen. Zij vei'klaarden dat de dood was ingetreden tengevolge van een schot in den mond, terwijl bij onderzoek van het lijk bleek, dat de wond. in de hartsti-eelc lag. Ook in een reeks andere vcrklax-ingcn van officieele Litauschè per sonen werd tegenspraak opgemei"kt. Nog in twee gevallen zijn leden van het leger in Litauen verdwenen. Op 25 Mei heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow, door De Ned. Herv. Kerk en de huidige situatie. Vanwege het secretariaat van de Alge- meene Synode der Ned. Herv. Kerk is aan alle kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten een drietal vragen gezonden in betrekking tot de huidige situatie der Kerk en de e.v. te treffen maatregelen waardoor kan wor den bevorderd dat dit leven wederom zoo veel mogelijk op streek kan komen. De vra gen hebben betrekking" op den predikant en zijn al of niet aanwezig zijn in de gemeen te de voortgang van het plaatselijk kerke lijk leven en de e.v. redenen van stagnatie daarvan alsook wat geschieden moet om dat leven weer op gang te bx-engen en de toestand van kerkgebouw, pastorie en cate chisatiegebouw. Ds. J. H. Schuux-mans Stekhoven jubileert. Woensdag 5 Juni a.s. herdenkt ds. J. H. Schuurmans Stekhoven, predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Maarn-Maarsber- gen, den dag waarop liij vóór 30 jaar het predikambt aanvaardde. Jacobus Hermanus Schuurmans Stekho- ven werd 16 Maart 18S4 te Ëxmorra (Fr.), waar zijn vader, dr. Jac. Schuurmans Stek hoven, px-edikant was, geboren. Hij bezocht het gymnasium, te Kampen en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theolo gie om in 1909 candidaat te worden in Zuid- Holland. Nadat hij van Sept. 1909-Maart 1910 hulpprediker was geweest bij de Ned. Herv. Gem. van Wolvega, aanvaardde ds. SchuuiTnans Stekhoven 5 Juni 1910 zijn ambt te Biggekerke, sprekende over 2 Cor. 5 20, na vooraf te zijn bevestigd door ds. G. G. J. Bleeker van Abcoude. Na 10 jaar vertrok hij naar Spijkenisse, welke stand plaats 7 Juli 1929 verwisseld werd met de tegenwoordige waar ds. H. J. Beukenhorst van Sluis hem tot zijn dienstwerk inleidde en aan welke gemeente de jubilaris zich vei'bond sprekende over Hand. 4 12, Door 2) CECIL FREEMAN CREGG. Bulstroade's Buildings. Dat moest zijn eerste werk zijn. Waar hingen die uit? Hij begon met een bezoek aan de biblio theek. Van den beambte kreeg hij een adresboek van respectabelen omvang en gewicht. Vlug sloeg hij de bladzijden om. BBBuBuchanan Gardens, Buckai'est Road, Buckingham Gate Road.Bunhill Row...... BWel ver draaid! Die plaats bestond niet! Hrj sloeg een paar blaadjes terug en begon opnieuw. Hij had gelijk. Bulstroade's Buildings be stond niet. Hij kreeg een angstig voorge voel bij de gedachte, dat er niets anders op scheen te zitten, dan nu al terug te keeren naar inspecteur Higgins, maar hij vermande zich. Dat nooit! Zijn eerste op dracht nog wel. Hij raadpleegde den be ambte. „Niet te vinden?. O, dat was niets bij zonders. Misschien was de naam ver anderd misschien is er eens een mis daad gebeurd of zoo iets. Denk maar eens aan Crippen Probeer het eens in een oud boek. Wacht, ik zal u even helpen. Zeker pas hiex*, hè?" Zonder antwoord af te wachten, ver dween de beambte, om.even later met een zelfde soort boek tex-ug te komen, dat er alleen meer gebruikt en vex-kleurd uitzag. „Alsjeblieft m'n jongen. Probeer dit maar eens. Het is negen jaar oud." Summers nam het boek haastig aan en begon zenuwachtig de blaadjes om te slaan. Weldra slaakte hij een zucht van opluchting en voldoening, omdat de Bul stroade's Buildings erin bleken te staan en omdat hij den schrik van daareven weer te boven was. Bulstroade's Buildings E 1, kaart O, 8 3?„ 9. Summers zocht de bewuste plek ter stond op de kaart op. Hij maakte net een notitie omtrent de juiste ligging, toen er van beneden gei-oepen werd: „Summers." Hij keek op en x-iep: „Ja?" „Dokter Pape is beneden. De ouwe zei hem, dat er een zaakje voor hem Was en dat jij ex1 op uit ging. Dr. Pape wil weten wat er aan de hand is." „Goed, ik kom." Hij volgde den ander uit de bibliotheek en maakte van de gelegenheid gebruik om te vragen wat voor een soort man de politiedokter was. „Pape?" meende de ander oneerbiedig. „Och, die is wel geschikt. Een beetje een oud wijf weliswaaren hij haalde met een vage beweging de schouders op. „Merci!" Summers haastte zich thans naar beneden, waar hij een opvliegend heer van middelbaren leeftijd vóór de poort vond op en neer loopen. Een collega ver telde hem, dat dit dr. Pape was. „Ilc ben Summers, mijnheer! Bent u de politic-dokter?" „Dat ben ik en dat weet je heel goed. Agent Harris heeft mij je juist aange wezen. Ik zag het! Laten we opschieten." „Zeker, dokter." Summers zette ex' di rect flink den pas in, in de richting van de ondergrondsche, maar Pape hield hem tegen. „Niet zoo hard, Summex's, niet zoo hard. Ik heb mijn auto hier." „Dan zie ik u zeker wel voor het ge- houw, mijnheer?" „Doe niet zoo gek. Stap in." „Dank u wel, dokter." De reis naar East End werd zwijgend afgelegd. Dr. Pape scheen ingeslapen, ter wijl Summers niet wist wat hij van dr. Pape moest denken. Als hij geweten had, dat hij per auto naar Bulstroade's Buil dings gegaan zou zyn, had hij zich de moeite van het opzoeken hebben kunnen besparen en dl'. Pape zou niet uit zijn humeur; hebben behoeven ,tc zijn dooi; de kleine vertraging. De chauffeur zou dan de zondebok geweest zjjn, dacht hij. Hij wist nog niets van de onovertroffen kennis van Londen's straten en stegen, waarvoor dr. Pape's chauffeur beroemd was. De wagen stopte en de bestuurder opende het portier. „Bulsti-oade's Buildings, ï-echts eersten hoek om, dokter. Halverwege de straat." „Dank je wel." Dr. Pape knikte tegen den. man en zu dan: „Kom mee," Sum mers." Zij stapten haastig naar de aangegeven plek, maar waren nog maar halfweg, toen Summers de straat overstak om bij een collega in uniform te infoi-meeren. „Bulstroade's Buildings, hè? Probeer het eens aan Birkenhead Mansions- Die heet ten vroeger de een of andere Buildings." „Merci." Birkenhead Mansions, ofschoon, impo neerend door hun afmetingen, bleken allesbehalve aantrekkelijk van uiter-lijk. Sombei',eentonig, met kale, vei-velooze muren en onaanzienlijke ramen, welke op de benedenverdieping rekken hadden, waarin armzalige planten een vergeef- schen strijd om het bestaan streden. De Mansions hadden betere dagen ge kend. HOOFDSTUK II. Waarin Summers zjjn onderzoek begint. Hoewel het pand diverse woningen, be vatte, scheen er slechts één ingang te be staan. Dit was een groote, steenen poort, waarachter steenen treden naar omhoog voerden en onder welks bescherming tal- looze kinderen van alle leeftijden, vuil, slordig en toch verbluffend vroolijk speel den. Dokter Pape en rechercheur Sum- mei's bestegen verwonderd de stoepti'eden. Tegen den deurpost leunde een slordige vrouw, die Summers aansprak. „Woont Henri Hampers hier?" „Weet ik niet en het kan me niet schelen," De vrouw hacl ti-oebele pogen, maar toch zag zij den harden trek wel, welke op het gelaat van den dokter was vei-schenen. Zij bond wat in. „Probeer de volgende verdieping eens. Hier wonen niets dan gezinnen." Zij klommen naar de volgende verdie ping en zagen tot hun verrassing, dat hun voortgang gestremd werd door een deui', waarop door een amateur geschil derd was: „Mevx'ouw Hicks. Kostgangers." Summers klopte en drukte op een bel- knopje naast de deur. -Eerst kwam er geen antwoord. Maai', nadat hij opnieuw ge beld had, hoorden zjj een schuifelenden voetstap. De deur ging open. „Wel", klonk het onvi'iendelijk. „Woont Henri Hampers hier?" „Wat mot je van hem?" „Hij woont dus hier, hé" kwam de dok ter rustig tusschenbeide. „Dat heb ik niet gezegd." „Zanik niet langer. Wijs ons zjjn ka mer." De vrouw aai'zelde en was verloren. Zonder veel omhaal werd zjj door Sum- mei-s opzij geschoven, terwijl dokter Pape volgde. „Zijn kamer?" „Tweede deur van links, de trap op maar hij geeft geen antwoord heb het ook al geprobeerd." Beide politiemannen keken elkaar veel- beteekenend aan. Zjj haastten zich de trap op naar de volgende verdieping. De tweede deur links was van binnen ge sloten en een klein eindje van een langen, ouderwetschen sleutel stak naar buiten. Juffrouw Hicks was hen vol nieuwsgierig heid naar boven gevolgd. Summers sprak haar aan. „U hebt een tweeden sleutel van die kamer? Haal die dan." De vrouw slen- tex'de weg. Summex's boog zich voorover en probeerde door het sleutelgat te gluren. Was het vex-beelding of nam hij een gas- lucht waar? Met de toppen van zjjn voor sten. vingex; en duim morrelde hij ivat aan Het meeste trekken natuurlijk de biosco pen, die nu tegen tienen 's avonds afge loopen zijn, opdat ieder nog bij daglicht thuis kan. komen. Het electiisch bedrijf zal weer een ge weldige inkrimping ondergaan nu geen straatverlichting brandt, de zomertijd meer dan anderhalf uur is versteld en niet dan het allernoodzakelijkste licht in de huizen brandt. Velen hebben hun nachtrust ver anderd, zij gaan met de kippen op stok en staan weer vi'oeger op, zoodat men van de algemeene verduistering het minste be speurt. Electrische apparaten doen nu weer opgang omdat men op die wijze tracht gas te spai'en. Den Haag heeft van de vernietiging vrij wel niets te lijden gehad. Slechts langs den buitenkant valt eenige beschadiging te constateeren. Scheveningen heeft alle hoop, dat het seizoen nog iets worden zal, zü het niet van langduiïg verblijvende gasten, dan toch -van geregelde bezoekers. Naar men zegt zal alles geopend woi-den en inder daad is reeds heel wat van het zomerbe» drijf in gaxxg gesteld. Er is reeds een ze kere trek onder de Hagenaai'S mei'kbaar naar de zee, de mooie dagen lokten daar toe inderdaad uit. Er heerseht daar een rustige stemming, die misschien weldadig aandoet. Zoo is den Haag geleidelijk bezig zich aan te passen. Met belangstelling neemt men kennis van hetgeen eldei'S is gebeurd en met diepen weemoed aanvaai'dt men de verhalen, die pas goed los komen, nu vele soldaten naar hun haardsteden zijn terug gekeerd en hun hart kunnen uitstorten. Waarschijnlijk zullen die ook weer een einde maken aan vele fantastische geruch ten, waarvan de lucht vei-yuld was en die hoe langer hoe fantastischer werden. Met iederen dag komt er meer post los zoodat ook dit vex'keer zich blijkt aan te passen. Veel wat neerlag, i-icht zich op en zóó gaat het op alle gebieden en iix alle lichtingen. Zij ieder de kracht gegeven om voor zich zelf dit voorbeeld te volgen. Wij wenschen ieder die kracht van harte toe. EIBER. Leerloos schoeisel en zomer- schoelsel vallen niet onder de distributie. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden leeiloos schoeisel cn zgn. zomerschoeisel tot wederopzegging niet onder de detaildistributieregeling van schoenen zullen vallen. De verkoop en af levering van deze soorten schoeisel door den detailhandel aan particulieren is dus voorloopig toegestaan zonder een disti'i- butiebon, welke voor schoeisel in het al gemeen is voorgeschreven. Onder leeiloos schoeisel woi'dt vci'staan: Schoesile, waaraan geen of nagenoeg geen leder is yervyérkt. Onder zomerschoeisel wordt vex'staan: Schoeisel, hetwelk door snit en rnaak- wijze kennelijk niet bestemd is, om in den winter te worden gedragen, te weten: Sandalen, open sandaletten, flexibele opengewerkte zomerschoenen, opanken, zo- mer-sandaletten, vlechtschoenen, biesjes schoenen, linnen schoenen, wit-leder schoe nen, opengewei'kte schoenen met wit le der gegarneerd, samoas, ï'affia's, geheel of gedeeltelk omgevoerde opengewerkte zomerschoenen, dooi'-en-door gepei'foreerde zomerschoenen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de naleving van dit voorschrift streng zal worden gecontroleerd. Belanghebbenden worden in huix eigen belang gewaar schuwd ,zich bij verkoop en aflevering van schoeisel zonder distributiebon stipt te houden aan de hierboven genoemde categoi'ieën artikelen. ONS FEUILLETON. In ons nummer van heden treft men een dubbel feuilleton aan. De lezers van de Middelburgsche Courant hebben gisteren reeds no. 2 van het verhaal genoten en kunnen dus volstaan met no. 3. het -uitstekende eindje van den sleutel, totdat deze vrij kwam te zitten. Daarop haalde hrj een dim maar sterk zakpotlood te voorschijn en drukte tegen den sleutel, welken hij voelde bewegen. Het volgende oogenblik viel deze rinkelend in de kamer op den gi-ond. Een benauwd gehijg achter zich deed Summers omkijken. De hospita was teruggekomen en had den duplicaat sleutel bij zich. Zij was heelemaal buiten adem. „Die trappen" klaagde zij, „zijn nog eens mijn dood." Summers nam den sleutel en stak dien in het slot. Daarna keerde hjj zich tot de wachtende vrouw, „Zoo is het goed, dank u." „O, is het toch waar! Het is mijn huis voor zoo ver ik weet. En wie bent u om mij in mijn eigen huis bevelen te geven?. Dat zou ik wel eens willen weten!" Zij sloeg haar armen over elkaar en keek hem nijdig aan. Summers haalde een kaartje te voor schijn eeir- officieel kaartje één van de honderd, welke hij. een paar weken geleden had laten drukken en waax-van hij er nog geen enkele had kunnen ge bruiken; EDWIN SUMMERS Hoofdst. Politie Crimineele afd, Scotland Yard, S. W. 1, Eenvoudig en zakelijk. Het leerde niet al te veel. Volgens dit kaartje kon hij zoowel commissaris als agent zijn. Hij was verrast en verblijd door het resultaat. De vrouw was zichtbaar ge schrokken en week langzaam achteruit, alsof zij een te nauw contact met de politie schuwde. „Neem me niet kwalijk' heeren. Ik ga dan maar." En zij verdween. (Voor vervolg pag. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6