Provinciale Zeemde Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant EEN GROOT ZEEUWSCH DAGBLAD. De dramatisch toedracht der overgave van Middelburg. r Aan onze correspondenten. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 122 VRIJDAG 31 MEI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 1 8 cent per v/eek of f 2.70 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1-5 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). Van vandaag af zal er in Zeeland een groot provinciaal dagblad ver schijnen, de „Provinciale Zeeuwsche Courant", welke is ontstaan uit de samenvoeging van de beide respectievelijk te Middelburg en Vlissingen ver schijnende dagbladen. Zooals uit den „kop" blijkt dus een combinatie van de Middelburgsche, de Vlissingsche, de Goesche en de Breskensche Courant. Wij mogen op dit oogenblik wel uit de school klappen, dat van deze combinatie al eens eerder sprake is geweest. Toen echter deden zich zoovele bezwaren, hoofdzakelijk van internen en technischen aard voor, dat ver wezenlijking van het denkbeeld mislukte. Deze bezwaren zijn thans van de baande oorlog met zijn ontzettende gevolgen voor Zeeland en voor de Zeeuwsche hoofdstad in het bijzonder vaagde ze in een dag weg sas De mensch moet van den nood een deugd maken. Er breken in het leven soms uren aan, dat dit zelfs heilige plicht is. De uitgeefsters der samenge voegde dagbladen hebben het aldus gevoeld, toen zij haar zoo belangrijk besluit namen, ook al zou voortzetting van de verschijning der afzonderlijke couranten mogelijk .geweest zijn. De praktijk van de laatste twaalf dagen bewees dat. Wat den doorslag gaf was de overweging, dat in het tijdsge wricht dat wij beleven, halve of althans kleine maatregelen onzinnig zijn, indien gezonde groote als het ware voor de hand liggen. Van zulk een maatregel mag hier, dunkt ons, zonder een zweem van zelfverheffing, ge sproken worden. Onze provincie krijgt thans een dagblad, dat zich, gelet op zijn verspreidingsgebied, met het volste recht, „provinciaal Zeeuwsch" kan noemen. Voor versnippering is thans geen plaats meer. De „Provinciale Zeeuwsche Courant" hoopt dat het haar vergund zal worden, in het Zeeuwsche openbare leven een belangrijke taak te vervullen. 'Uiteraard in de eerste plaats een taak van publicatie. Daarnaast echter tevens een van opbeurende voorlichting. Juist nu. Wij hebben allen zorgen, zorgen over het ongewisse, dat in ons bestaan trad. Veel van wat korten tijd geleden nog zoo vast scheen, wat ons lief was en ter harte ging (terecht of ten onrechte) werd verzwolgen door een vloedgolf der „historische ont wikkeling", Talloos zijn de scherven, die aan onze voeten liggen scherven van stoffelijk envan geestelijk bezit. Wij kunnen ons de beteekenis, de intrinsieke, daarvan op dit moment nog niet realiseeren. Maar versagen zou uit den booze zijn. Wat ons overkwam zal eenmaal zijn historische waarde bepaling erlangen: zinrijk. Laten wij daarom in de eerste plaats bedenken, dat we een omwenteling beleven, en aan het begin staan van een nieuwen tijd, welke noodzakelijk moest komen, èn welke niet denkbaar zou zijn, zonder Hem, die alle dingen bestiert. Ziedaar de grondgedachte, waarvan de „Provinciale Zeeuwsche Courant", bij haar voorlichtende taak wil uitgaan,;, zulks dan uiteraard in deugdelijken nationalen trant. Tenslotte enkele zakelijke opmerkingen Als jaargang van dit nieuwe, maar gelet op zijn ontstaan, tegelijkertijd hoogbejaarde blad, werd dit van de oudste der samengevoegde kranten de Middelburgsche, genomen. Immers er is hier een voortzetting zoowel van het eene als het anderede keus meenen we daarom logisch te mogen noemerf. Van groot belang zal de samenvoeging voor de adverteerders zijn. Terwijl velen hunner voorheen gedwongen waren in verschillende bladen tegelijk te adverteeren, kunnen ze thans voor hun reclame in Zeeland met een blad een geweldig groot gebied bestrijken. Wij twijfelen er niet aan, of dit zal hun uiterst welkom zijneen aanzienlijke besparing wordt er mede bereikt. Vooral voor de naaste toekomst, welke als een moeilijke overgangstijd be^- schouwd dient te worden, is dat van groote beteekenis. Bij het verschijnen van de nieuwe „Zeeuwsche Courant" mogen wij een woord van welkom richten tot dit nieuwe bedrijf. De nieuwe tijd, welken wij ingaan, maakt aller samenwerking nood zakelijk. Wij moeten samen weder opbouwen, bouwen aan de toekomst van ons land en ons volk. Dat de Middelburgsche Courant en dc Vlissingsche Courant gaan samen werken, is symbolisch. Moge dit een teeken zijn van de samenwerking tusschen de twee voornaamste steden van Zeeland, tot heil van onze pro vincie. Tusschen onze twee steden is slechts één rivaliteit geoorloofd de wedijver het meeste te presteeren in het algemeen belang. Onze tijd heeft behoefte aan krachtige, gave menscben en krachtige, gave bedrijven. Moge dit nieuwe bedrijf zulle een krachtig, gaaf bedrijf worden. Er is hier een taak te vervullenEr is behoefte aan krachtige provinciale bladen, die hun taak van provinciale voorlichting kunnen vervullen naast de groote nationale bladen. Moge dit nieuwe blad werken tot heil van Zeeland. Zoo ooit dan is thans bij den wederopbouw op zijn plaats onze fiere Zeeuwsche wapenspreuk„Luctor et Emergo". Wij allen worstelen met groote moeilijkheden, maar wij z u 11 c n er bovenop komen. Moge „Luctor et Emergo" ook het devies van de Zeeuwsche Courant worden. J, VAN WALRÉ DE BORDES, Burgemeester van Middelburg. C, A. VAN WOELDEREN, Burgemeester van Vlissingen. Het noodlot der noordelijke geallieerde legers. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Naar aanleiding van de gevechten in Vlaanderen schrijft de militaire medewerker van de „Vreme" dat de doodstrijd der geallieer de Noordelijke legers een der meest dra matische gebeurtenissen in de oorlogs geschiedenis vormt. De Duitsche weer macht, zoo gaat het blad verder, heeft een ontzaglijke stootkracht en een onuitput telijke energie in het benutten van de bjj het begin verkregen resultaten. Haar eigenschap van snel te kunnen manoeu vreeren is als bgna volmaakt te beschou- wn. Het is nauwelijks te gelooven, hoe het den Duitschers mogelijk was, hun di visies in de omgeving van Amiens en Ca lais te ravitailleeren. Napoleon heeft ge zegd, dat het geheim van de overwinning In Londen wordt men nerveus. De Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen meldt, dat men in de En- gelsche hoofdstad, wanneer de wind uitliet Oosten waait, het kanongebulder der veld slagen in Noord-Frankrijk en Vlaanderen hoort. Uit de badplaatsen aan de Engel- sche Zuidoostkust valt eiken nacht op den tegenoverliggenden oever het tooneel van den oorlog te zien, het vuren van de ka nonnen en het branden van steden en dor pen. Er valt in Londen, zoo besluit de cor respondent, thans een toestand van ner veus afwachten te constateeren. ligt in de verkeersverbindingen. De Duit schers hebben dit vraagstuk opgelost. Men zal eerst later te weten komen op welke manier. De as Eerlijn-Romeeen onwrikbaar fundament van de Duitsch-Italiaanscte politiek. De eerste verjaardag van het pact van bondgenootschap herdacht. De jongste uitgave van het tijdschrift „Berlin-Rome-Tokio", dat nauwe betrek king onderhoud met de Willielmstrasse, is gewijd aan den eersten verjaardag van het pact van bondgenootschap tusschen Duitschland en Italië; Dc aandacht ver dient een artikel, dat het tijdschrift van bijzondere zijde ontvangen heeft en dat tot opschrift draagt: „Jaar van den,eer". Hierna wordt o.a. gezegd: De as BerÜjn- Rome, die twee geniale mannen deed ont staan, heeft Europa haar kenmerk opge legd, en heeft bewezen voor onze beide be vriende volkeren een essentieel en ijzer hard instrument te zijn. Elke poging van de oude wereld om deze solidariteit tus schen Duitschland en Italië te verbreken, is mislukt. De volgende beteekenisvolle woorden zijn overgenomen uit het aanteekenboekje van Rijksminister von Ribbentrop tijdens diens bezoek aan Milaan een jaar gele den: „Dikwijls reeds zijn twee groote man nen die in hetzelfde tydvak leefden, tegen standers geweest. Het lot heeft het ge wild, dat in onzèn tijd twee groote mannen leven en dat deze twee mannen vrien den zijn: de Duce en de Fuehrer. Voor u, Italianen, en voor ons, Duitschers, is dit een groot geluk. De democratische wereld moge echter weten, dat de vriend schap van deze mannen niet te scheiden is, dat zij den vrede willen, doch tevens mo ge zij weten, dat deze beiden onoverwin nelijk zijn." Het pact van bondgenootschap, zoo ver volgt het blad, is zijn tweede jaar inge gaan. In buitenlandsch politiek en mili tair opzicht kent de positie van Duitsch land haar gelijke niet. De flank in het noorden is vrij. In liet oosten is Duitsch land gedekt door het niet-aanvals- en vriendschapspact met de Sovjet-Unie, waardoor de verhouding van deze beide staten tegenover elkander een stevigen en bljjvenden grondslag gevonden heeft. De as is evenwel een onwrikbaar fun dament van de Duitsch-Italiaansche poli tiek, welke uitsluitend bepaald wordt door de vereischten. van de gemeenschappelijke Duitsche en Italiaansche belangen. Buiten Europa is de positie van Duitschland even eens sterk en wordt zij in het bijzonder gekenmerkt door de vriendschappelijke be trekkingen, welke het duitsche rijk ver binden met Japan. Door een regen van mitrailleurkogels .de witte vlag DE DRAGERS: EEN KORPORAAL EN EEN BURGER. De Franschen trokken terug. Hun terug tocht werd een vlucht, hun vlucht een pa niek. Het overmachtige Duitsche luchtwa- pen dreef hen voor zich uit, maaide hen neer, ontwrichtte alle verband Door de straten van Middelburg huilden de granaten. En bang werd het ons te moede om onze mooie stad. Nog was het groote ongeluk niet gebeurd, maar het was reeds duidelijk, dat de positie der Fran schen onhoudbaar was. Wat zou er met Middelburg gebeuren De burgemeester kreeg een dringend verzoek van de officieren, die op dat oogenblik de leiding hadden van liet Com mando-Zeeland om zich bij hen te vervoe gen. Zij maakten mr. dr. Van Walrê de Bordes hun voornemen kenbaar om de stad over te geven en verzochten hem dit aan den bevelvoerenden Franschen com mandant mede te deelen. De groote vraag was wat de Franschen zouden doen als Middelburg de witte vlag heesch. Zouden zij de dan waarschijnlijk snel naderende Duitschers blijven beschieten En wat zou den de Duitsche troepen dan doen? Inmiddels was het laatste bombardement begonnen. De burgemeester slaagde erin telefonische verbinding te krijgen met den Franschen commandant, een admiraal, wien hij bovengenoemde vraag voorlegde „Zullen de Franschen voortgaan met schie ten als wij de witte vlag hijschen?" Dë admiraal zeide „Daarop kan ik niet antwoorden". Mr. dr. Van Walrê de Bordes, die tot dusver gesproken had namens het Com mando-Zeeland, deed daarop als een goed burgervader het volgende verzoek aan den Franschen admiraal „Wilt U om onze stad en onze bur gerbevolking zooveel mogelijk te sparen bevel geven, dat Uw troepen de stad niet verdedigen en de stad niet zullen binnen gaan?" De admiraal antwoordde hierop: „Ik zal alles doen, wat in mijn macht ligt om Uw stad te sparen. Morgenochtend zal nog slechts een uiterst geringe Fransche troe- DE DISTRIBUTIE VAN THEE EN KOFFIE. Vari 6 Juni tot en met 5 Juli>/2 ons thee of </2 pond koffie. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maken in aansluiting op hetgeen reeds betref fende de distributie van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende bekend Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode op Don derdag 6 Juni a.s. de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschikken om aan de aanvragen van de consumenten te kunnen voldoen, Was het noodzakelijk de af levering en. verkoop van thee en koffie aan den consument van Dinsdag 28 Mei tot cn met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste dïsfcributieperiode, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschikbaar worden gesteld /i ons thee öf Zi pond koffie. De toewijzingen voor de detaillisten en hotels, café's, restaurants enz, zullen zoo veel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distributiediensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, behoeft dit geen reden tot be zorgdheid te geven, daar met eenige vertraging tengevolge van verkeersmoeilijkheden moet worden rekening gehouden. In verband met de verschillende bestaande soorten en merken thee en koffie zullen de toewijzingen in 4- gedeelten gesplitst worden, zoodat de winkelier de keuze heeft bij vier leveranciers zijn inkoopen te doen. De toewijzingen voor de winkeliers zijn gebaseerd op de helft van de door de win keliers opgegeven maandomzetten. In den loop van de eerste distributieperiode zullen zij een tweede toewijzing ontvangen. Teneinde de hotels, café's en restaurants in staat te stellen zooveel mogelijk op volle capaciteit te werken, zal aan deze bedrijven een toewijzing worden verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent van hun normale omzetten aan thee en koffie. De behandeling van Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk. Nota aan de Fransohe regeering. De Duitsche regeering heeft door be middeling van den Amerikaanschen am bassadeur een uitvoerige nota aan de Fransche regeering gericht waarin zij er op wijst dat de behandeling van de in Frankrijk in gevangenschap verblijvende Duitsche luchtstrijdkrachten in flagranten strijd is met het volkerenrecht. De Duit sche regeering kondigt aan dat wanneer dergelijke gevallen in de toekomst nog maals voorkomen, zij tot de scherpste ver gelding zal overgaan. Nadere bijzonderheden. Het D.N.B. heeft van bevoegde militaire zjjde nadere bijzonderheden ontvangen over twee gevallen, die de met liet volkenrecht in strijd zijnde- oorlogvoering der Fran schen aan dc kaals: stellen. Het eerste geval betreft het misbruiken van het Roode Kruisteeken. Een kapitein heeft zijn superieuren medegedeeld, dat na een aanval op de in het noord-westelijk ge deelte van Valenciennes liggende vijande lijke colonnes, de Franschen bij hun poging naar het zuiden door te breken, de Roode Kruis auto's gelijkmatig onder de andere wagens der colonne verdeelden, opdat zij niet zouden worden aangevallen. Het tweede geval betreft het gebruik van dum-dum kogels. Bij de verovering van de vesting Laon werd de uit vijfhonderd man bestaande be zetting in dc schuilkelder van dc citadel gevangen genomen. Bij kisten tegelijk brachten de Franschen de geweer- en op banden gestoken munitie voor machinege weren op de binnenplaats van de kazerne. Bij een nauwkeurig onderzoek van de ci tadel werd door de Duitschers echter nog meer munitie gevonden, in lusten verpakt. Bij onderzoek bleken dit door een fabriek in serie vervaardigde dum-dum kogels 1e zjjn. De Duitsche troepen vóór Laon zijn 'door dum-dum kogels verwond. penmacht zich op Walcheren bevinden, zoodat verdere strijd hier niet zal plaats hebben". Het was duidelijk, dat de Fransche be velvoering het plan had haar troepen on der dekking van den nacht in te schepen en te vervoeren. Dit plan is geen succes geworden. De eigenlijke overgave, het toonen van de witte vlag, heeft zich op de volgende dramatische wijze toegedragen Een burger-motorrijder, dc heer H. A, Enkelaar, bevond zicli met zijn motor op het Molenwater, toen hij werd aangehou den door de daar gekazerneerde militaire politie. Men verzocht hem een korporaal mede te nemen op de duo, welke korporaal een witte vlag bij zich had. Deze militair was de korporaal-telegrafist der Marine F. Mink. De heer Enkelaar voldeed aan het ver zoek. Hij nam zijn weg door de stad en daarna over het jaagpad naar Veere, tot in de bocht van het Kanaal door Walche ren. Daar werden zij overgezet in een roeiboot van schipper A. Veimeulen. De heeren Vermeulen en P. Ouwerkerk laad den de motorfiets in een sloep en namen ook de twee mannen aan boord. In vlug tempo werd naar den overkant geroeid en daar zetten de heeren Enkelaar en Mink hun tocht voort. Het ging nu over den Kleverskerkschen weg en langs de Arne naar Arnemuiden. Midden tusschen öe vluchtende Franschen ging het door. De Duitsche vliegtuigen beschoten - de Franschen onophoudelijk met machinege weren. Kogelregens sproeiden over den weg. Maar de witte vlag werd verder ge bracht Daar gooiden reeds de Franschen de wa pens weg en haast ongelooflijk reeds naderden de eerste Duitsche kolonnes. Eenige Duitsche schildwachten Melden de motorrijders tenslotte aan. De twee Nederlanders lieten het motorrijwiel bij hen achter en liepen verder, naar den Sloedam, waar zich de bevelvoerende Duitsche offi cieren bevonden. Korporaal Mink toonde hen de witte vlag. Middelburg was over gegeven. Het motorrijwiel werd door de Duit schers in beslag genomen. De twee afge zanten werden in een zijspan naar Mid delburg teruggebracht. Daar namen zij met een afscheid van elkaar. Korporaal Mink maakte zich ongerust over zijn familie Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Lange Viele 67, Tel. 617 Adm.: Klein Vlaanderen 24, Tel. 575 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm,; Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 H.H. correspondenten gelieven van vandaag af hun berichten en verslagen op te zenden aan het volgende adres 3' Redactie Prov. Zeeuwsche Courant Walstraat 58—60, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1