OPBOUW STRIjfD om de KLEUTERSCHOOL No. 98. 2 Mei 1947 DERDE BLAD Dirksland TE MIDDELHARNIS a.s. in De muziektent achter het badhuis Een rustig zitje voor hen die er naar %'erlangen Dirksland's raad vergaderde jd. Woens dag te 7.30 uur onder Voorzitterschap van wnd. burgemeester Ottink. Afwezig dhr. Matsinger. Na opening met gebed worden de no tulen gelezen en vastgesteld. Ingezonden is gekomen een schrijven van Prov. Bestuur van Zuid-Holland dat aan burgemeesters een tijdelijke toelage van 10 °o werd toegekend. Een goedkeuring besluit Eingo-geld- lening. Idem besluit kasgeldlening Woning bouwvereniging en verhuring tuingrond. Goedkeuring rekening en wijziging be groting '46 en '47. Het voorstel subsidieverlening Stichting Centrum Kraamhulp komt eerst ter tafel. B. en W. zijn van oordeel dat zij, on danks de gunstige positie van Dirksland, solidair moeten zijn met andere gemeenten in deze zo noodzakelijke zaak. Voor:, leest een brief voor van Dr. Parree en wijst in een korte toelichting op het belang van de Stichting. De algemene verwachting is, dat dit geen blijvende subsidie is, maar slechts voor enkele jaren. Dhr. Baart spreekt er zijn vreugde over uit dat B. en W. met dit voorstel komen en kan zich hiermee volkomen verenigen. Dhr. v. 't Geloof is van dezelfde inzich ten. Z.h.s. wordt dit punt aangenomen. Het bekende verzoek om garantie voor het aangaan van een geldlening voor de bouw van een districtsconsuitatiebureau te Schiedam wordt daarna behandeld. Voorz. deelt mede dat dit ook weer zijn vruchten afwerpt op de districtsbureau's B. en W. hebben een uitvoerige brief ont vangen over de bekostiging van de böuw. Het Rijk zal hiervoor 70.000,voteren. B. en W. menen te moeten adviseren tot verlening van de gevraagde garantie. Dhr. Baart kan niet direct inzien dat Sommelsdijk als onderafdeling hiermee ge baat is. Voorz.: Wij kunnen in Sommelsdijk geen directe uitbreiding verwachten, maar wat betreft het röntgenonderzoek gaat men vooruit. Men kan de patiënten nu van af het onderdeel naar Schiedam sturen. Met algemene stemmen wordt hiertoe besloten. lharnis De weg Sas-Herkingen B. en W. komen dan met het voorstel om een jaarlijkse bijdrage in de onder houdskosten van de weg Sas-Herkingen te verhogen en om de onderhoudskosten van het gedeelte van de weg gelegen in de kom (zijnde 500 m) voor rekening van de gemeente te nemen. Aanvankelijk waren B. en W. van oordeel, dat het niet voor de gemeente mogelijk zou zijn om de 500 m door eigen middelen op dezelfde wijze te reconstrueren als de Prov. weg. Na be sprekingen met de Prov. Staten is thans gebleken, dat het aan ons vrij zal zijn om deze 500 m naar eigen inzicht te ver nieuwen. Wij betaalden aan déze weg 250,en de polders ook 250,De kosten in dezelfde verhouding te betalen, zullen nu 1000,bedragen. B. en W. weten niet wanneer de verbetering zal be ginnen en daarom willen zij bepalen dat de verhoogde vergoeding wordt betaald als met de reconstructie van de weg wordt be gonnen en dat er geen vergoeding aan de Provincie wordt betaald voor het houden en hebben van rioolbuizen. Dhr. Poortvliet: Kan de gemeente reeds dadelijk beginnen met de verbetering van de 500 m., want dit zou wel nodig zijn. Voorz. Wij zijn daar vrij in. Wij kunnen op het ogenblik niet voorzien hoe de weg geprojecteerd wordt. De gem.-opzichter heeft een voorlopige begroting gemaakt en deze bedraagt voor de 500 m 16.000, Wij kunnen ook dit gedeelte in ons alge meen wegenplan betrekken. Het lijkt me echter goed eerst dit voorstel gescheiden te zien van de projectering van onze eigen 500 m. Deze strekken vanaf de Straatdijk tot aan het Groenewoud en vanaf het eind van de tramlijn tot aan de gebouwen van Stolk. De raad spreekt zich in zijn geheel vóór deze zaak uit en hoopt dat aan deze ver beteringen vlug zal worden begonnen. Voorgesteld wordt om aan de Burg. Zaaijerlaan een perceel grond in beheer, onderhoud en erfpacht te nemen voor de plaatsing van een muziektent en het aan leggen van een plantsoen. Achter het bad huis is een zeer geschikt perceel vrij ge komen. Eerst wilde men gelijktijdig met de muziektent ook planten plaatsen; later bleek een beter plan om voorlopig daar het terrein in orde te maken en de muziektent te plaatsen. Het plantsoen wordt dan in de toekomst aangebracht. Weth. Roon licht toe, dat op dit perceel een huuropbrengst rust van 60,Dit zal de gemeente moeten bekostigen. Zij blijft dan een zekere vrijheid over dibstuk grond houden. Het perceel is 10 are groot. Ex ploitatie van dit terrein zal voorlopig 465,kosten. Dhr. van 't. Geloof vraagt wat het plant soen zal kosten naar berekening. 'Voorz.: Firma Uiten heeft ons op het ogenblik becijferd 484, Dhr. van 't Geloof vindt voorts zeer wenselijk dat de muziektent een geschikte plaats krijgt. Spr. vindt het echter bezwaar lijk dat dit door de gemeente wordt op geknapt. Voorz.: Wij hebben hierin tevens aan leiding gevonden om de mensen gelegen heid te geven daar eens een rustig zitje te hebben om te genieten van wat natuur schoon. Het is onze gemeenteplicht om de gemeente te verfraaien. Dhr. van 't Geloof denkt dat men niet op dit afgelegen plaatsje zal gaan zitten. Dhr. de Bonte vindt dat men hier een groot cultureel belang mee dient. Men kan de jeugd liefde bijbrengen voor het cultu rele leven. Voorz. zegt dat ook de jeugd betrokken zal worden t.a.v. de onderhoudszorg voor het plantsoen. Dhr. Baart vraagt of de gemeente 4iet recht aan zich houdt om de plaatsing van die muziektent daar event, op te heffen. Voorts wou spr. vragen of de omwonenden niet te kort bij de muziektent wonen. Voorz.: Wanneer wij de grond zelf huren, sluit dit inA dat wij alle mogelijkheden en rechten aan onszelf behouden. Anderzijds mogen wij niet de gedachte koesteren en zeggen, die muziektent zal daar niet blijven. De kortstbijzijnde woningen staan 200 m weg. Dhr. de Bonte merkt op dat de huizen in huurwaarde zulien stijgen. Dhr. Baart: Voorz., ik kan wel voor een plantsoentje voelen, maar om nu geld uit de gemeentekas te voteren voor de muziek tent Overigens zou ik niet graag de cultu rele waarde van de muziekvereniging in het geding brengen. Voorz.: De gemeente doet zo vaak een beroep op de muziek, daarom heeft zij toch ook wel een zekere morele verplichting. Wij dienen hierbij tweeërlei doel ten gerieve van de gemeentenaren. Het eigendoms recht bestaat, maar wij mogen hier geen misbruik van maken. Dhr. de Bonte acht dat het aankweken van liefde voor de muziek en de natuur daar samen kunnen gaan. Dhr. Poortvliet juicht dit plan van harte toe, enerzijds omdat de gemeente een ere schuld heeft aan ,,Amicitia", anderzijds omdat ouden van dagen een rustig plaatsje krijgen. - Weth. Knops betreurt het standpunt van de heren van 't Geloof en Baart. Spr. is een warm voorstander voor het plaatsen van de tent. Dhr. Baart zegt dat de heer Knöps hem verkeerd heeft begrepen. Hij ontkent niet de culturele waarde van de muziek en is enigszins tevreden over de toezegging van den Voorz. dat het terrein in gemeente handen blijft. Met de stem van den heer van 't Geloof tegen wordt dan dit voorstel aangenomen Besloten wordt om de salariëring van Mej. P. Knops, helpster der Openbare be waarschool, van 301,per jaar te bren gen op 400,per jaar. Voorts wordt be sloten om aan Mej. J. A. de Geus, die op Herkingen woont en daardoor meerdere kosten moet maken, inplaats van 400,-, 575,per jaar te betalen en dan op ar beidsovereenkomst. Dhr. de Bonte: Deze kracht is niet ge diplomeerd, 1 worden er nog pogingen gedaan om een bevoegde te krijgen? Voorz.: We zijn nog bezig voor een onderwijzer; als dit nu lukt, dan zullen wij deze helpster kunnen ontslaan. Aan Mej. P. Knops, die 150,heeft als schoon- houdster Ópenb. bewaarschool, zal een ver hoging van 50,worden toegekend. B. en W. stellen dan nog enige begro tingswijzigingen voor, welke worden aan genomen. Het laatste voorstel om de woningbouw vereniging een renteloze kasgeldlening te verstrekken van 300,meer dan in een vorig raadsbesluit aangenomen, wordt aan vaard. In de rondvraag informeert de heer Baart of er al enig licht komt in de bouw plannen. Voorz.: Wij wachten op toewijzing van materialen. De plannen zijn reeds lang door ons ingestuurd. Weth. Knops heeft de Voorz. van de Woningbouwver. positief horen verklaren dat er dit jaar 18 woningen gebouwd zullen worden. Sluiting. Tegen stemden Wethv. d. Meide, Boomsma, v. d. Slik en v. d. Waal In een door veel publiek bijgewoonde Raadsvergadering, is j.l. Donderdag een beslissing gevallen op het voorstel van de rechtse raadsfracties, zoals dit in ons nummer van 14 dagen geleden werd aangegeven. Afwezig de heer Jacobs. Na gebruikelijke opening door den Voorz. werden de aan de raadsleden ter inzage gezonden notulen vastgesteld. Voor kennisgeving werden de volgende stukken aangenomen: Een schrijven van den Heer K. Auperlee waarin deze verklaart onder dankzegging zijn benoeming aan te nemen. Mededeling goedkeuring genomen be sluit salariëring gemeente-werklieden. Een rapport van het Verificatie-bureau voor kascontrole enz. Schrijven van Prov. Bestuur dat de 7e wijziging werd aangenomen, waarin ver werkt het plan Nieuwstraat. Goedkeuring op de verordening straat belasting en eveneens op de verordening vermakelijkheidsbelasting. Van diverse ouders is een verzoekschrift binnengekomen om niet tot opheffing van de kleuterschool over te gaan. Dit wordt even aangehouden. Op een verzoek van de Shell om-op het Vingerling een reservoir, geleidingen en een aftapinrichting aan te brengen, menen B. en W. gunstig te moeten beslissen, tegen de kosten van resp. 25 en 5, De Heer Koppelaar informeert of dit bedrag ook voor andere inrichtingen wordt gevraagd. Voorz. deelt mede dat het hier een uit- zondering betreft, voor een aftapinrichting is een bedrag van 5,vastgesteld. De Heer v. d. Slik of deze installatie ook Zal gebruikt worden voor allerlei voertuigen Voorz. zegt dat het alleen over gasolie loopt. De Heren J. A. Hogchem en C. Klepper schrijven B. en W. dat zij niet accoord gaan met de verdeling van het land be horende bij het slachthuis dat hen bij loting is toegewezen. De Heer v. d. Slik kan dit begrijpen. Hun perceeltjes 'zijn kleiner en daarenboven werd eerst het bovenste aan Vroegindeweij toegewezen, terwijl de andere twee per celen werden verloot. De Voorz. protesteert ernstig tegen deze Betichting van sabotage. Er is eerlijk ge loot. B. en W. hebben nog geen percelen toegewezen. De Heer v. d. Waal zegt dat deze mensen bovendien nog niet eens op het land mogen komen. Voorz. verzekert nogmaals dat geen ver deling heeft plaats gehad. Er is wel een gemeente-werkman heen gezonden, maar de uitslag is niet bekend. Een en ander wordt nog nader onderzocht. De Heer v. d. Waal adviseert de grond zodanig te verdelen dat ieder wat aan de grond heeft. KLEUfERWOORDENSTRIJD Dan komt het bekende voorstel van v. d. Brugge e.a. in behandeling. Daarnaast ligt een verzoekschrift van ouders van school gaande kinderen om het voorstel te ver werpen. In dit verzoekschrift wordt erop gewezen dat met de opheffing van de school geen enkel belang gebaat is. Het verzoek schrift is mede ondertekend door 45 ouders wier kinderen' nog op de school zullen komen.» De Voorz. opent de gelegenheid hierover te discusseren en geeft als eerste het woord aan den Heer Boomsma. De heer Boomsma Voorz. in vorige vergadering heb ik scherp gesproken over niet-Flakkeese men sen; ik voel niet aan dat ik daar mis mee was; maar ik wil toch indien, zoals ik ver neem, zij daardoor beledigd zijn, mijn excuus aanbieden, omdat ik er gaarne naar streef in goede harmonie deze raadsver gaderingen bij te wonen. En thans over !de school We hebben tijd gekregen om onze ge dachten te laten gaan over het voorstel van de 6 raadsleden inzake Kleuteronderwijs. Wanneer ik goed ben ingelicht is dit voorstel geboren op de raadsclubvergade- ring, en ik zou zeggen, het voorstel is spon taan geboren om aan de moeilijkheden die er zijn, een oplossing te geven. Het voorstel heeft heel wat gemoederen in beweging gebracht. Er is veel over ge praat, ik wil de financiële kant eens naar voren brengen, zoals ik deze zie. In „Opbouw" van Dinsdag 29 April wordt geschreven in het hoofdartikel: „De vereniging vraagt thans lokaliteiten en subsidie in de kosten van inrichting en exploitatie. In „Eilandennieuws" maakt de redactie een andere berekening: men neemt aan dat er slechts 90 leerlingen op de open bare kleuterschool zullen gaan, in feite zijn het er momenteel ongeveer 135 en 60 voor de christelijke school. De subsidie voor elk kind is bepaald op 18,zodat het open baar onderwijs zal kosten 1620,en het christelijk 1080,Ik wil aannemen, dat deze cijfers juist zijn, maar er komt méér bij: wat zijn de kosten van inrichting en wat de kosten van verbouw'van Rehoboth tot kleuterschool? Met duizend gulden doen we heden-ten-dage niet veel. Dan dringt zich een tweede vraag bij mij op. Wanneer wij in eerste instantie beslui ten het voorstel van de splitsing in twee scholen met twee verenigingen te accep teren, dan is de grote, vraag: hoe zal het bestuur van de op te richten neutrale kleu terschool-vereniging reageren op de toe wijzing van het bestaande kleuterschool gebouw En dan weet ik stellig dit: dat dit nieuwe bestuur zeker zal zeggen, dat deze school niet voldoet aan de eisen, die zij zullen stellen; zij zullen zeggen dat hun school aan moderne eisen moet voldoen. En dan zullen zij zeggen tot de Raad: wij willen verbouwen, geeft ons subsidie. En dan kunnen wij niet anders doen dan op nieuw geld voteren voor een verbouwing. Het aannemen van dit voorstel, dat in een impuls misschien is geboren, vraagt enorme financiële lasten. Ik grijp eens terug naar de notulen van de raadsvergadering van 29 Januari 1947. De voorzitter begint hierin met de mede deling dat het nadelig saldo van de gewone dienst is 212.276,46. En dan later, wan neer de heer Koppelaar namens de finan ciële commissie heeft gesproken, zegt de voorzitter: de gemeente ligt op de rand van een faillissement. Ik zou willen dat wij in enkele jaren tot verbetering van finan ciën konden komen; dat vraagt offers, die gebracht zullen moeten worden, financieel door de burgers, met medehandhaving in dit geval van 1 kleuterschool, waarvan het beheer bij de gemeente ligt. Er is een adres binnengekomen van „Volksonderwijs" en op de betekenis van dit adres wil ik wijzen. Het protest is voor namelijk gericht tegen het voorstel om de openbare kleuterschool te doen verdwijnen. Ik zie er iets meer in: men is niet tevreden met al die veranderingen, die het laatste jaar zijn aangebracht. Herhaaldelijk hebben ouders me gevraagd te bevorderen dat het onderwijs weer gegeven wordt als vroeger, zonder het aanleren van psalmen. Dit pro test is min of meer uiting van het verzet tegen de leiding die B. en W. geven aan de school. U kunt er net van denken wat U wilt, maar heb oor aan dit protest. Men is uitermate ontevreden op wat daar gebeurd is, en men verlangt terugkeer in de oude vorm. Nu dringt zich de vraag op, hoe komen wij uit deze impasse. Rechts en links staan scherp tegenover elkander. Ik zie de oplos sing in de aanvaarding en uitvoering van de voorschriften die inzake Kleuteronderwijs van regeringswege in de maak zijn. Er is een schema Bolkensteyn, dat schema over het kleuteronderwijs - dat dan verplicht wordt - is in behandeling geweest bij alle onderwijzersgroepen, zowel neutraal als christelijk en katholiek Het is bij de re gering terug. Ik geloof dat de voorstellen vrij ingrijpend zijn. De kleuterschool onderwijzeressen zouden zelfs dezelfde salarisregeling krijgen als haar collega's bij het lager onderwijs. We zullen ons reken schap moeten geven, dat er grote financiële lasten zullen komen en overhaasting mo menteel niet geboden is. De heer v. d. Slik: Wanneer ik, in verband met het verzoek om subsidie en daaromheen het voorstel van de 6 rechtse raadsleden, gemotiveerd aldus: „omdat het onderwijs eigenlijk een zaak van de ouders is en de Overheid zich daar niet mee moet bemoeien", de zaken bezie, dan behoeft het geen betoog dat niet iedereen dit standpunt deelt; wij zeker niet

Opbouw | 1947 | | pagina 9