DE DODEN Plaatselijk Nieuws ^SCHAAKRUBRÏEK^ MIDDELHARNIS. Hoewel geen fees telijkheden werden georganiseerd, zullen de Nationale Gedenkdagen 3 en 5 Mei niet ongemerkt voorbij gaan. Zowel voor Zaterdag als ook voor Maandag is een programma samengesteld, dat bestaat uit vlaggen uitsteken, stille rondgang. Her denkingssamenkomst en concert te geven door de muziekver. Sempre Crescendo. In verband met de viering van de Bevrijdingsdag zullen de gemeentelijke bureau's Maandag 5 Mei a.s. gesloten zijn. De Stichting 1940-1945 hoopt ook in onze gemeente in deze herdenkingsweek een collecte te houden. Vaderlanders, denkt om uw plicht! Maandagavond hoopt het Herv. Ver enigingsverband in het Koor der Ned. Herv. Kerk een herdenkingsavond te organiseren. In verband met de korte tijd van voor bereiding zal alles een eenvoudig karakter dragen, maar zal toch iedere Hervormde Oranje-klant daar een goede avond kunnen hebben. Alle Hervormden, die menen iets voor deze avond te kunnen bijdragen, worden verzocht zich voor Zaterdagmiddag in verbinding te stellen met den heer Meijer, voorzitter van het Verenigingsverband. Gevondeneen geruite pet; een kinderbril in efui; een werkschoen; een gebreide shawl; diverse sleutels; een dames handschoen; enkele kinderwantjes; een portemonnaie met inhoud. Te bevragen bij den omroeper den heer A. Noordijk te Middelharnis. Kerknieuws voor a.s. Zondag 4 Mei. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 u. Ds. Vink Bed. H.A. en n.m. den Heer Bouman dankzegging. Chr. Geref. Kerk 10 en 6 u. Ds. de Jong. Geref. Kerk.' 10 en 6 u. Ds. Zeilstra. Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) v.m. 10 en n.m. 5 u. SOMMELSDIJK. Aangevoerd vee op de voorjaarsmarkt 30 April 1947: 29 run deren en 100 biggen. De runderen werden verkocht voor: koeien varieerden van 400-/ 500; pinken van 240-/ 300; gras kalveren van 120-/ 160. De biggen vari eerden van 40-/ 60. De handel was matig. DIRKSLAND. De Nederlandse Bond van arbeiders in het landbouw-Tuinbouw en zuivelbedrijf besprak in zijn ledenvezg.' het advies van het hoofdbestuur inzake de af te sluiten C.A.O. voor de jaren *47-'48. Na een uiteenzetting van het bestuur over de gevoerde actie en de resultaten daarvan, werd eenstemmig besloten het advies te aanvaarden, behoudens twee artikelen, die betrekking hebben op regenverlet en uit kering bij ziekte voor losse arbeiders. De heer A. W. Knöps, heeft zijn smederij, woon- en winkelhuis onderhands verkocht aan den heer A. Vijfhuizen te Herkingen. De muziekvereniging Amicitia, zal bij gunstig weer, op Maandag 5 Mei, een rondgang door de gemeente maken, des 's avonds tussen 7-8 uur. MELISSANT. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 u. Ds. Anker en n.m. 6 u. leesdienst. Geref. Kerk: v.m. 10 u. leesdienst en n.m. 2.30 u. Ds. Drenth van Schiedam.. STELLENDAM. In de week van 21-26 April werd aan de gem. Vismijn, alhier, aangevoerd: 9700 kg garnalen; 154 kg bot; 30 kg spiering en 10 kg tong. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 u. den Heer Bouman en n.m. 6 u. Ds. Koele van Dirksland (Bed. H.A.). Geref. Kerk: v.m. 9.30 u en n.m. 6 u. Ds. Drenth van Schiedam. GOEDEREEDE. De Burgm. verzoekti ook in deze gemeente, ter herdenking van 1 de gesneuvelden op 3 Mei a.s. precies om 8 uur, 2 minuten volkomen stilte in acht te nemen. Van de polders Ouden Oostdijk, Oud en Nieuw Westerloo, de Groote en de Kleine Zuiderpolder zullen de reke ningen over 1946 en de begrotingen over 1947 tót 10 Mei ter inzage liggen bij den secretaris D. Bruggeman. Door Jac. van Heest, Torenstraat is gevonden een vulpen met gouden pen, bij wie deze' door den rechtmatigen eigenaar terug is te bekomen. Op Vrijdag 9 Mei zal er een algemene ledenvergadering van de afd. Goedereede, van de Z.H.-Verenigin „Het Groene Kruis" worden gehouden. Aanvang half acht in „Hotel de Gouden Leeuw". Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Steur van Ouddorp Z.H. OUDDORP. De Burgemeester der ge meente Ouddorp; overwegende, dat ons land gedurende vijf jaren te lijden gehad heeft van een tyrannieke bezetting door de Duitsers; dat - om ons weder in vrijheid te doen leven - het krachtdadige verzet helaas vele offers heeft gevraagd; dat ook in onze gemeente meerdere personen hun leven gegeven hebben voor de redding van ons geliefde Vaderland; dat op Zaterdag 3 Mei a.s. alom in den lande één Nationale Herdenking zal plaats hebben; dat ook onze gemeente niet mag achter blijven een ogenblik stil te staan bij de nagedachtenis van de overledenen, die nimmermeer aan hun gezinnen kunnen worden teruggegeven; verzoekt de burgerij het navolgende: 1. Op Zaterdag, 3 Mei a.s. des n.m. 6 uur de vlaggen halfstok uit te hangen. 2. Alle verkooplocaliteiten (café's, win kels enz.) om 6 uur te sluiten. 3. Om 8 uur n.m. twee minuten vol komen stilte te betrachten. De gehouden collecte welke in deze gemeente werd gehouden ten bate van de T.B.C.-bestrijding heeft opgebracht de som van 310,911/2. Het Postkantoor is Maandag 5 Mei evenals op Zondagen gesloten. Onze vroegere predikant Ds. H.H, van Ameide is te Nunspeet op 66-jarige leeftijd overleden, Een paard van den veehouder J. Komtebedde geraakte op hol. Het dier rende al springende het dorp op, met het gevolg dat het met zijn kop op een ijzeren hek terecht kwam. Het werd zodanig ge wond, dat hulp van een arts moest worden ingeroepen. In de Geref. Kerk aan de Dorpsweg zal a.s. Zondagmiddag een Herdenkings- en Bevrijdingsdienst worden gehouden. Aanvang 2.30 uur n.m. In December van het afgelopen jaar heeft de afdeling van het Nederl. Rode Kruis enige pakketten verzonden aan de 16 militairen uit deze gemeente, die in Nederl. Indië hun plicht vervullen. Thans mocht de afdeling bericht ontvangen dat deze in goede staat ontvangen zijn. Voor belanghebbenden kan worden gemeld dat door het bestuur van den polder den Ouden Oostdijk bekend wordt gemaakt dat de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1946 en de begroting over 1947 met de daarbij behorende bescheiden alsmede de voorstellen tot vaststelling daar van en tot machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen op de posten van uitgaaf van de begroting tot den 10e Mei a.s. ten kantore van den Secretaris den Heer D. Brugman ter inzage zullen liggen. Van hen die krachtens tot 4-9 van het j ternationaal Schaaktoumooi Zaanstreek - 1 1946" en werd uitgegeven door Jacob van Campen te Amsterdam. Prachtig studie materiaal voor schakers „Neen, onze doden neemt niemand ons af", Zeiden wij tot elkaar, „Dit grote lijden Maakte ons tot één volkt. niemand kan scheiden Die staan verenigd om eenzelfde graf". Hoe weinig maanden en gij ligt terzijde.... Zijn wij voor de herinnering te laf? Hebt gij vergeefs gestreden? Zal uw graf Onvruchtbaar blijven voor de oogst der tijden? Ach, wij zijn klein, die U met bloemen eren, Gevoéd door ons herdenken: ach, zij zullen, Gelijk uw eigen leven, ras vergaan. Maar gij, die trouw waart tot de dood, zult keren En onze bodem met Uw bloei vervullen En elke Mei waken voor ons bestaan. No. 51. Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. In Junj 1946 werd ter gelegenheid van het jubileum der Zaandamse Schaakclub een internationaal tournooi gehouden. Over deze wedstrijd is heel kort geleden een boek geschreven door den bekenden schaak journalist Schelfhout. Er staan vele partijen in, geanalyseerd door Kottnauer. Zoals men zich zal herinneren werd Euwe no. 1 met 91/, punt uit 11 partijen. Op hem volgden dé Zweed Ekström en de Hongaarse mees ter Szabo met elk 8'/ punt. Naast dit inter nationaal tournooi (9 van de 12 spelers waren buitenlanders!) werden ook 2 reser ve tournooien gespeeld. Van Scheltinga won het ene en Van Den Tol uit Leeuwar den het B. reserve tournooi. Het boek bevat naast analyses en partijen aardige beschrijvingen van de diverse ron den én vele geestige caricaturen der deel nemende schakers. Wie Schelfhout kent uit z'n geschriften weet dat hij prettig schrijft enmet kennis van schaakzaken Het boek is keurig verzorgd, heet: „In- No. 50. K. A. K. LARSEN. a b c d e f q h Wit geeft mat in 2 zetten. Sleutelzet in zenden vóór 16 Mei. algem. reglement voor de polder en de Provincie Z.H. bevoegd zijn in'de polder het stemrecht uit te oefenen. Kerknieuws voor a.s. Zondag 4 Mei. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur lees dienst en n.m. 2.30 uur Ds. Steur. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Geref. Gem.: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur leesdienst. Kodak, Dalco, Gevaert en' Arow films. Ver- grooten en afdrukken van uw negatieven. NIEUWE TONGE. Op 14 Mei a.s. hoopt het echtpaar P. v. Alphen-Essen den dag te herdenken, dat zijx 50 jaar in het huwelijk verbonden zijn. Óp 28 Juni a.s. zal de Zangvereen. „Apollo" in de 2e afdeeling deelnemen aan het concours te Middelharnis. De rekening en begroting over het dienstjaar 1946 en 1947 van de polder „Oudeland van Middelharnis" ligt tot en met 2 Mei a.s. bij den Secr. ter inzage. Dcor B. en W. werd aan H. Felsbourg vergunning verleend tot het bouwen van een schuur aan de Z. Achterweg. J.l. 28 April herdachten T. de Jong, B. Mijs de dag van hun 55-jarig huwelijks feest. De beide clubs van N.T.V.V. spelen Zaterdagmiddag op eigen terrein tegen G.S.V. I en II van Goeree. Mej. B. v. d. Veer werd aangesteld als conductrice bij de R.T.M. Zaterdagavond, 3 Mei a.s., zal in de Ned. Herv. Kerk een wijdingsdienst wor den gehouden ter ere van onze gevallenen. Aanvang der dienst 20.15 uur (kwart over acht). Ds. A. v. d. Kooij zal deze dienst leiden. Programma Nat, Herd.-avond Zaterdag 3 Mei. 's Avonds 6 uur: vlaggen halfstok hangen, 6.30: stille tocht naar het graf van de in de gemeente begraven verzetsstrijder. Op stellen op het plein der hulpschool. 7,45: Koraalmuziek vanaf de toren tot 1jz min. voor 8. Om 8 uur wordt 2 min. volkomen stilte in acht genomen. 8.15: Wijdingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk. Nat. bevrijdingsdag 5 Mei a.s., 's nam. 7 uur: "Concert door muziek- en zang- vereeniging op de tent. Kerkdiensten Ned. Herv. Kerk: Zon dag 4 Mei a.s.: V.m. 9.30 en nam. 6 uur Ds. v. d. Kooij. Bevestiging nieuwe lid maten. OUDE TÓNGE. In onze gemeente is thans ook een voorlopig comité opgericht met het doel een nieuwe klok te kunnen aanschaffen. Hierin hebben zitting de heren J. v. Oostenbrugge, C. Kamerling, D. v. d. Tol, P. Beijer, A. v. Kampen en Cor Hartman. Binnenkort hoopt men een vergadering te beleggen met de gemeente naren ter nadere bespreking dezer nodige zaak en tevens tot vorming van een door de gemeentenaren gekozen comité. Belangrijk. De vergadering van het Gr. Kruis en Wijkverpleging wordt niet, Zoals op de convocatie vermeld is, gehouden in de Oude School, maar Dinsdag 6 Mei a.s. te zeven uur in de Gem. bewaarschool. De agenda vermeldt naast Jaarverslagen, bestuursverkiezing van de aftredende heren Dr. Parree, C. Gebraad en D. v. d. Tol. Dezer dagen zal een collecte gehouden worden ten behoeve van de blinden, welke wij hartelijk aanbevelen. Op Maandag 5 Mei 1947 hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden dhr. Matse met het onderwerp: „Menselijke optelling; Hemelse aftrekking. Aanvang 6.30 uur. De in deze gemeente gehouden Em- mabloemcollecte bracht op de som van ruim 102,: De installatie van den Weled. heer A. van Dijk, benoemd tot Burgemeester dezer gemeente, zal plaats vinden op Zater dag 10 Mei '47, des v.m. 10.30 uur. D.V. 15 Juni hoopt Ds. L. Kievit van Putten, Voorzitter der Bond van J.V. op G.G. voor de J.V. „Timotheus" op te treden in de morgengodsdienstoefening. Zaterdagavond 3 Mei a.s. zal in het Verenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk een Zangavond worden gehouden ter her denking van de bevrijding 5 Mei 1945. Deze Zangavond gaat uit van het Kerk koor en de Chr. Zangvereniging „Wat lief lijk is en wel luidt" en vangt aan om half 8. Het programma vermeldt een keur van liederen, welke -gedeeltelijk door de beide koren afzonderlijk en gedeeltelijk door de koren gezamenlijk zullen worden gezongen. Als spr. hoopt op te treden de Weleerw. heer Ds. J. Vermaas, Ned. Herv. Pred. te Dirksland. Het geheel belooft een mooie avond te worden en een waardige her-, denking der bevrijding. Een opwekking deze bijeenkomst te bezoeken moge dan ook overbodig zijn. Predikbeurten op Zondag 4 Mei a.s.: Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Son- nenberg, 6 uur dhr. Nijenhuis. Burgerlijke Stand: Geboorten: Mar- garetha Jozina, d. v. A. L. H, Aarnoudse en v. C. A. Verweij; Sara Cornelia Dingena, d. v. Abr. Hartog en v. M. Witvliet; Pieter- nella, d. v. C. v. Noord en v. D. W. Hage; Aagje, d. v. Joh. Vervloet en v. E. D. Los; Hendrik Ansem, z. v. Abr. Fase en G. Chr. van Veen; Willem Cornelis, z. v. Lt. Ge braad en J. Koert; Teunis Cornelis, z. v. Jac. Gebraad en L. v. Noord; Cornelia Gerarda Maria, d. v. A. P. v. Etten en W. Stoop; Jan Pieter, z. v. D. v. Wijk en M. Spuij; Alexander Cornelis Hidda, z. v. N. J. v. Es en E. L. Schrijvers; Dingema, d. v. Lt. Kievit en M. de Vos; Adrianus Corne lis, z. v. M. Tuns en A. Jochems; Anthoniu Clemens, z. v. H. de Boet en W. P. Stam; Hendrik, z. v. C. Both en D. J. Los; Maria Helena, d. v. C. G. Terhoeve en E. J. M. Meijer; Maria Goverdina, d. v. B. v. Wezel en A. M. Tuns; Johannes Hendrikus Nico- laas, z..v. P. de Laat en C. v. Tillo. Huwelijksaangiften: Cornelis v. d. Berge, 25 j., landbouwer en Johanna Fluit, 24 j., zonder beroep beiden wonende te Oude Tonge; Simon Jacobus Breeman 27 j., rij wielhersteller en Arendje Maria v. d. Nieu- wendijk, 24 j., zonder ber., beiden wonende te Oude Tonge; Jacob Hendrik Reijnders, 34 j., schildersknecht en Johanna W'ilhel- mina Maghielse, 28 j., z. ber., beiden wo nende te Oude Tonge, binnen de laatste 6 mnd. te R'dam; Gerrit v. d. Welle, 27 j., landbouwknecht en Jacomijna Fluit, 22 j., Z. ber., beiden wonende te Oude Tonge; Willem v. Noord, 37 j., landb. en Jannetje de Korte, 40.j., z. ber. beiden wonende te Oude Tonge; Johannes Winkels, 33 j., landarb. en Elizabeth Johanna Maria v. Kampen, oud 27 j., z. ber., beiden wonende te Oude Tonge; Leendert Marinus Tiele- man, 23 j., landbouwkn., wonende te Mid delharnis en Elizabeth Maria Stander, 23 j., Z. ber. wonende te Oude Tonge. Huwelijken: Cornelis v. d. Berge, 25 j., landb., en Johanna Fluit, 24 j., z. ber., beiden wonende te Oude Tonge; Simon Jacobus Breeman, 27 j„ rijwilhersteller en Arendje Maria v. d. Nieuwendijk, 24 j., Z. ber., beiden wonende te Oude Tonge; Jacob Hendrik Reijnders, 34 j., schilders knecht en Johanna Wilhelmina Maghielse, 28 j., Z. ber., beiden wonende te Oude Tonge, binnen de laatste 6 mnd. te Rotter dam. Huwelijk ontbonden: Marinus Beeke, 23

Opbouw | 1947 | | pagina 7