C MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J Avondschool voor vaklieden le Middelharnis Lagere Landbouwschool te Sommelsdijk Flakkeese Boerenbond ligt, glijdt de spanning van haar af. Een razende hoofdpijn neemt de overhand. De volgende ochtend roept Anne-Marie Henk in haar kamertje. „Hoe kom jij hier?" vraagt hij verwon derd, „ik dacht, dat je hoog en droog in Rotterdam zat l" Ze vertelt hem wat ze beleefd heeft. „De kaarten heb ik maar bij Annie en Piet gelaten," zegt ze. „Je bent een reuze-meid, Anne-Marieke Wat ben ik blij, dat je weer heelhuids thuis bent. Blijf nog maar lekker even liggen, dat heb je wel verdiend. Maar je snapt zeker wel, dat nu de tijd gekomen is, dat je het werk in deze provincie stop fnoet zetten. Ik zal eens vragen of je niet bij Marten kan komen werken." Ze ligt weer alleen. „Hier vandaan. Hier vandaan, waar ze al haar vrienden heeft. Het zal niet mee vallen." Ze slaapt weer in. Den anderen dag, vroeg in den morgen, staat Hans aan haar bed. „Durf je mee naar Rotterdam, Anne- marieke? De plannen, die je bij Piet hebt laten liggen, moeten er onmiddellijk naar toe." „Hoepel maar op, dan kan ik me aan- kleeden en wat vermommen. Ik kan nog net de ochtendtrein halen." Haar werk begint weer. Dag in dag uit zal het voortgaan, tot den dag der be vrijding, of (Uit: Den vijand wederstaan) De cursus die gewoonlijk de laatste Maart eindigt, duurde nu een maand lan ger, doordat de tram in de afgelopen winter tijdelijk de dienst des avonds moest staken. Zo kwam het dat de leerlingen nu op Dins dagavond 29 April voor de laatste maal in de cursus 1946-1947 bijeen waren. De hier bekend gemaakte en volgens onderstaande opsomming bevordering en diplomering geeft een goed beeld, dat de leerlingen over het algemeen de lessen met succes volgen. Dit is trouwens ook zeer belangrijk, en terecht werd hierop gewezen door den voorzitter der vereniging de Heer M. Gideon en door den directeur der school. Het onderwijs aan de avondschool is er op ingesteld, de leerlingen zoveel te helpen, dat feitelijk alle praktijk-examens in hun vak, door hen afgelegd kunnen worden. Iets wat van grote betekenis is, omdat de grootte van het loon en later de kans om patroon te worden, geheel afhankelijk is van dergelijke examens. Men kan dergelijke examens niet vroeg genoeg doen. De avond werd tevens gebruikt voor het oprichten van een vereniging van oud- leerlmgen van de dag- en de avondschool. Door aansluiting en contact met de Neder landse Bond van Oud-leerlingen van am bachtsscholen kan deze vereniging veel doen voor de ontwikkeling en de samen werking van de verschillende vakgenoten. Deze vereniging zal de plaats zijn waar alle oud-leerlingen elkander ontmoeten 'en werkzaam zijn voor de technische verbete ringen in het vak en daardoor ook bijdragen in de verbeteringen van het vakonderwijs. De heren Boomsma besloten de avond met het vertonen van de fi{m van de reis naar Frankrijk. Met de daarna nog ver toonde gekleurde lantaarn-plaatjes bleek het, dat deze heren niet alleen beschikken over zeer goed documentatie-materiaal, doch tevens op kunstzinnige wijze oog heb ben voor hetgeen de natuur in mooie en grootse scheppingen geeft. Lijst van bevordering en uitreiking der diploma's op Dinsdag 29 April 1947: Timmerlieden, van le naar 2e klasse: P. J. van Dijk, Melissant; L. Markus, Herkingen. Van 4e naar 5e klasse: C. Sprong, Mid delharnis. Van le naar 2e klasse Cmg.: J. Donker sloot, Ooltgensplaat; H. Hoogstraate, N.- Tonge; D. van Koppen, Ouddorp; M. Ver duin, Middelharnis; A. P. Roodzant, Mid delharnis. Een leerling kon niet worden be vorderd. Smeden-bankwerkers van le klasse cmg. naar 2e klasse cmg.: J. den Boer, Sommels- dijk; J. J. C. van Driel, Sommelsdijk; Joh. van Groningen, Middelharnis. Twee leer lingen konden niet worden bevorderd. Schilders van de le naar.2e klasse: J. L. Kareis, Nieuwe-Tonge; P. Kievit, Som melsdijk; D. Both, Nieuwe-Tonge; A. van Peer, Oude-Tonge. Van le klasse cmg naar 2e klasse cmg.: A. van Asperen, Goedereede; L. van Brus sel, Nieuwe-Tonge; M. Dubbeld, Middel harnis; W. Saarloos, den Bommel; Jan van der Sluijs, Herkingen; Jac. Verhage, Mid delharnis; W. A. J. Baart, Melissant; C. Baart, Melissant; W. Ras, Ouddorp; G. L. Bom, Middelharnis; J. van Buuren, Mid delharnis; P. W. J. van Dongen, Middel harnis; A. L. Hobbel, Ooltgensplaat; G. Hobbel, Ooltgensplaat; A. van Koppen, Ouddorp; J. van Koppen, Ouddorp; M. Tanis, Ouddorp; W. de Vogel, Melissant; W. C. Kastelein, Middelharnis. Autoherstellers van le naar 2e klasse: C. van Balen, Nieuwe-Tonge; L. D. Kie- vit, Oude-Tonge. Vier leerlingen konden niet worden bevorderd. Electriciens van le naar 2e klasse: K. de I Goede, Stellendam. i Metselaars van de eerste naar 2e klasse: J. L. de Berg, Dirksland; J. Nagtegaal, Nieuwe-Tonge; G. van den Nieuwendijk, i Stellendam. Van 2e naar 3e klasse: Chr, de Geus, Herkingen; J. W. de Geus, Herkingen, P. Guldemeester, Dirksland. Van de 4e naar 5e klasse: Joh. de Blok, Stellendam; W. Mackloet, St. a. h. H.vliet; J. van Wezel, Middelharnis. Uitreiking diploma's Avondteken- school. TimmerliedenA. M. A. Lambert, Oude- Tonge. Uitreiking diploma's Cursus voor meergevorderden. TimmerliedenP, H. van den Broek, Sommelsdijk; W. Nieuwland, Dirksland; L. Roos, St. a. h. H'vliet; A. Visbeen, Nieuwe-Tonge; J. Vroegindeweij, Middel harnis. Smeden-bankwerkersA. de Goede, Stel lendam; L. van Groningen, Sommelsdijk; L. M. van Immerzeel, Melissant; G. J. Koppelaar, Middelharnis. AutoherstellersKr. Koning, Middelhar nis; Jan Verhage, Middelharnis. SchildersL. C. Kareis, Herkingen; L. van Wezel, Middelharnis. Aan drie leer lingen kon geen diploma worden uitge reikt. VERZET „O Moeder" klonk zijn laatste kreet Een kreet die haar het hart doorsneed Toen viel hij neer, voor altijd stil Zij zag het en zei: 't Is Gods wil. „En Noach bouwde den HEERE een altaar". (Genesis 8 20). Wij herdenken de bevrijding. Die ons het einde bracht van een gena deloze onderdrukking en verschrikking. Het einde van moord en plundering en knechting van de vrije geest. Wij mochten een nieuw begin maken, in vrijheid. Maar wélk een begin. Opnieuw beginnen in en met een ge schonden wereld, met een geschonden le ven, met een geestelijk ontwortelden mens. In een maatschappelijk samenstel, waar binnen alles hokt en knarst, knapt en kraakt. Door ons hele volksbestaan lopen de bloedsporen en overal vinden we de tekenen van de dood. Zo is het èn hier en op de gehele wereld gesteld en vanuit deze baaiert moet de mens, moeten wij opnieuw beginnen deze wereld te veroveren. Herdenken betekent danken. Danken voor de uitredding door Gods almachtige hand. Herdenken betekent ook bidden om Gods genadige hulp bij het nieuwe begin. En beide gebeurt bij het altaar. Noach maakt ook een nieuw begin. Hij is uit de ark gegaan, die hem droeg en beschuttend omsloot; hij staat hier voor het eerst weer op de aarde, die nu woestijn des doods is. Alle leven is verzwolgen door de zondvloed en om hem heen grijnzen de trofeën van de dood hem tegen. God heeft gericht gehouden en Noach is het ont komen. Hij moet opnieuw beginnen met de verovering van die wereld, die onder dit oordeel bezweek en HET oordeel tege moet gaat. Hoe zal Noach dit nieuwe begin maken, hoe zijn toekomst tegengaan en die van het menselijk geslacht? Noach begint bij het altaar! Daarmee begint hij de „Wederopbouw" van deze wereld. Dat is het eerste bouwsel, een altaar voor den HEERE 1 En hier dankt hij Gods genade, die hèm verschoond heeft. Hier brengt hij het offer, waarin hij betuigt zó zijn eigen leven als dank Gode te wijden. En aan dit danken paart zich het gebed om Gods genadige hulp en bijstand, die hem onmisbaar zijn wanneer hij thans een nieuwe toekomst tegengaat, ja, die toe komst in deze barre woestenij moet ver overen Zo maakt hij het nieuwe begin. Dit is de eerste herdenking van de Bevrijding! Zo gaat hij het leven in. De Heere moet met hem meegaan! Is dit ook óns eerste werk, bij de her denking van de uitredding die God ons gaf: den HEERE een altaar bouwen? Hij heeft ons geslagen met felle slagen, die zo striemend geweest zijn, dat dit levende geslacht altijd de sporen «pn lit tekenen blijft dragen. Geslagen om onze zonde. Wie dit niet ziet is een dwaas. Hoeveel altaren hebben wij reeds ge bouwd. Voor menselijke grootheid, vernuft, techniek, voor onze hartstochten - maar waar staat ons altaar voor den HEERE. Zijn goedheid heeft ons bevrijd, ondanks onze zonde, zo van ons volk, als ook per soonlijk. Beginnen wij dit ootmoedig te erkennen. Noach belijdt in dit offer ook eigen zon de. Ook hij is des doods schuldig en wij met hem. Maar in het offer grijpt het ge loof hier reeds naar het Kruis, waar God in Zijn Zoon verzoening aanbracht. Voor een volk dat schuld belijdt wordt hier reeds het uitzicht geopend op het Kruis, waaraan Christus hangt, Die ook de Middelaar der Schepping is en in Wien God zelfs voor deze wereld nog toekomst geeft. Hier volgt ook: En de HEERE rook die liefelijke reuk. Dat liefelijke zit niet in den offeraar, maar in het ootmoedig schuldbelijden en in het naderen tot God in Christus. In Hem heeft God de ver zoening bereid. Van het Kruis vloeit zelfs alle tijdelijke zegen - voor een krom ett verdraaid geslacht en geeft God de belofte van zomer en winter, van zaaiïng en oogst, tot de Voleinding! Herdenken is: danken en bidden. Dat is: het nieuwe begin. Bij het altaar! Dirksland B. De .Stichting Herstellingsoorden" zorgt voor hen die lichamelijk en geestelijk v/erden gewond in de strijd tegen de bezetter. Na gehouden toelatingsexamen zijn in de eerste klasse geplaatst: P. v. Dam te Ouddorp; A. v. d. Velde te Dirksland; A. J. Wielaard te Melissant; A. v. d. Sluijs te Melissant; M. W. Struik te Herkingen; J. M. v. Eek te Herkingen; P. v. d. Doel, C. v. Driel, J. Vis, Maart v. Vliet, S. Hoog- zand, allen te Sommelsdijk; K. v. Es te Middelharnis; A. v. Gurp, P. Arensman, te Stad a. h. H.; S. v. d. Kroon te N.- Tonge; W. J. v. Dis, D. Fluit, C. v. Eyke- ren te Oude Tonge; Geert Jacobs, Koos v. Oorschot, L. v. Vugt A.Tzn., P. de Wit, te Achthuizen. Den ouders der afgewezen candidaten, die werkelijk landbouwonderwijs voor hun zoon verlangen, wordt aangeraden reeds nu met de voorbereiding voor het volgend examen te beginnen, door hun zoon regel matig les te laten geven in Ned. Taal en Rekenen. Van de le naar de 2e klasse der school zijn bevorderd: J. P. den Braber, O.-plaat; J. JButh, N. Tonge (voorw.); Jac. v. Eyke- ren ,0.-Tonge (voorw.); D. Grootenboer, D.land (met lof); D. Human, Stellendam (voorw.); A. C. Jongejan, M.harnis; C. Knape, S.dijk; G. v. d. Kroon, N. Tonge; M. Lodder, S.dijk; J. P. v. Markensteijn, O.Tonge; W. Mijnders, D.land (voorw.); M. G. v. Nieuwenhuyzen, S.dijk) Fr. Nieuwland, D.land; F. J. v. Peperstraten, Achthuizen; G. v. Rossum, Stad a.h. H.; C. P. Tanis, Ouddorp; L. C. Verweij, N.Tonge; H. Vreeswijk, N.Tonge; J. Vroegindeweij, M.harnis; J. v. d. Wekke, D.land; P. Wessels, M.harnis (voorw.); B. Wielaard, S.dijk; Teun Witte, Ouddorp (voorw.); I. v. Zielst, N.Tonge; Jan Zoon, D.land. 5 leeriingenwerden niet verhoogd. Van de 2e naar de 3e klasse der school zijn bevorderd: E. Arensman, Stad a.h. H. (voorw.); J. v. d. Baan, Melissant; C. Gootjes, Melissant; Joh. v. Groningen, M.harnis; Cor Grootenboer, D.land; M. de Graaff, M.harnis; KI. Groenendijk, S.dijk; D. Hoogzand, S.dijk (met lof); P. Jacobs, Achthuizen (voorw.); H. Korteweg, O.plaat; Joh. v. Loon, N.Tonge; P. v. Loon, Stad a.h. H.; J. Mastenbroek, S.dijk; J. Mijs, Den Bommel; P. Meijer, Ouddorp; Koos van Oorschot, Achthuizen, P. van Oorschot, Achthuizen; A. van Reijen, Achthuizen; T. Tanis, Ouddorp, J. Tim- mers, Poortugaal; B. de Vos, Den Bommel; Hans Wagner, Stad a.h. H.; 2 leerlingen werden niet verhoogd. Spreuk van de week Het iS beter in het kleine groot dan in het grote klein te zijn. Aan het centraal Distributiekantoor 's-Gravenhage Het Bestuur van den Flakkeesche Boe renbond goedgekeurd bij K.B., laatst van 24 December 1924, No. 24: Dat blijkens bij hun ingekomen berich ten aan inwonende zoons van onze leden, en ook aan werkgevers zelf, welke voor de werkzaamheden op hun bedrijf met moto rische kracht, vergunningen worden ge weigerd voor het verkrijgen van overalls, op grond van het feit dat ze niet in loon dienst werkzaam zijn; dat dit naar hunne overtuiging nimmer mocht worden aangemerkt, doch thans nu er een groot te kort is aan werkkrachten waardoor tal van werkgevers gedwongen worden om hunne handen zelf aan het werk te zetten, beslist onrechtvaardig en ontoelaatbaar is. Redenen waarom hij U eerbiedig ver zoekt de distributieorganen kennis te geven dat voor het verstrekken van vergunningen voor kleeding of andere materialen voor de landbouwbedrijven geen onderscheid mag worden gemaakt tusschen werknemers of werkgevers met hunne inwonende kin deren. Het Bestuur van den Flakkeesche Boe renbond voornoemd, De Voorzitter (w.g.) G. J. Buth, De Secretaris (w.g.) A. W. Keijzer, Het vakdiploma beroepsvervoer. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Verkeer en Waterstaat om zoo spoedig mogelijk te komen tot de instelling van een vakdiploma voor het beroepsgoederen- vervoer langs den weg. Het bezit van dit vakdiploma zal een der vestigingseischen zijn, die gesteld worden bij het oprichten of overnemen van een autotransportbedrijf. Met dit vakdiploma volgt het beroepsver voer de vestigingseischen die reeds in vele takken van het middenstandsbedrijf be staan. Meer vrachtauto's op de wereld dan ooit tevoren Een recente telling van het aantal bedrijfs auto's bracht aan het licht, dat er thans op de geheele wereld meer vrachtauto's zijn, I dan ooit tevoren. Waren liet er voor het I uitbreken van den oorlog in 1939 in totaal 8,3 millioen stuks, thans bedraagt het aantal vrachtauto's op deze planeet maar liefst 10,2 millioen stuks of 2 millioen meer. I Dit aantal zal nog in tempo toenemen, want alleen de vrachtauto-industrie in de Vereenigde Staten produceert reeds VI, millioen vrachtauto's per jaar.

Opbouw | 1947 | | pagina 3