STEUNT ONS BLAD MET UW GAVEN 6 Zij zullen het niet hebben* ter voorlichting van zijn navolgers, zo ont stonden ook verschillende illegale bladen. Het werd de bestaande legale pers onmogelijk gemaakt zijn principe te blijven uitdragen. Volgens ons kon geen enkel principieel blad blijven voortbestaan in de bezettingstijd wilden zij dit om de een of andere reden toch', dan moesten zij dingen doen, die zij vroeger nooit zouden hebben willen doen. De taak van de vrije bladen van voor 1940 werd nu overgenomen door de illegale pers. Vrije voorlichting op principiële basis voor ons volk. Dat dit een ernstig wapen was voor de Duitsers blijkt wel uit de vele pogingen der Gestapo om dit apparaat der illegalen onschadelijk te maken. Het is hun niet gelukt, integendeel, de pers breidde zich zo uit, dat hier in ons klein landje de grootste oplagen verschenen van alle bezette landen. „Trouw" was het grootste illegale blad ter wereld. De andere taak der illegaliteit was het verzorgen van onderduikers. Gelukkig waren er vele mannen die weigerden mede te werken aan de Duitse oorlogsindustrie, waren er ouders die hun jongens niet wilden laten vergiftigen in de Nederlandse Arbeidsdienst. Die allen werden, waar het maar mogelijk was, geholpen. En tenslotte de taak, die zeer moeilijk, maar toch niet minder vrucht baar, de sabotage en spionnage, dus de directe hulp aan de Gealliëerden. In enkele woorden is hier in hoofdtrekken verteld wat de taak van de ondergrondse strijders was. Om deze taak maar enigszins te kunnen volbrengen moest er veel werk verzet worden. Het heeft moeiten en zorgen, ja, edel bloed gekost! Duizenden mannen met een moedig hart hebben gewerkt, gezwoegd, geworsteld en zijn gesneuveld in deze strijd. Nederlanders, vergeet de mannen nooit, die sneuvelden in de openlijke doch onge lijke strijd der Meidagen 1940 en zij die ge fusilleerd of vermoord werden in de onder grondse strijd. Zij hebben hun bloed geofferd voor onze vrijheid, draagt daarom hun namen in uw hart. Vertelt ze vol trots aan uw kinderen, maar bovenal, toont uw liefde èn hulpvaardigheid aan de achtergeblevenen. Vele malen hoorden wij de vraagstellen: „Welk nut had dit gehele verzet. Heeft het een dag eerder de bevrijding gebracht?" Misschien niet, maar daar ging het niet om, het was een geestelijk verzet, een weigering om ons geweten in slaap te laten sussen, een zich verzetten tegen lafhartige rechts verkrachtingen. Zo te spreken zou dus be tekenen, dat u niet aanvoelde, waarom het ging, dat uw hart niet meetrilde van veront waardiging over de vertrapte rechten. Klamp u niet vast aan fouten die u zag in het ondergrondse verzet om daarmee dat verzet te kleineren, dat zou laf zijn. Het werk werd door „mensen" gedaan, zou het dan foutloos zijn? Denk er aan het waren „vrij willigers" die deze taak op zich namen, zonder enige zucht tot bevrediging van eigen wensen.-, De laatste maanden traden weer vreemde soldaten ons landje binnen. Zij kwamen ons echter niet de vrijheid benemen, neen zij streden om ons die beroofde schat weer terug te geven. Ja, lezers, de Geallieerde soldaten, waaronder vele Nederlanders, die streden OPBOUW en sneuvelden, hebben hun bloed geofferd voor u, al was uw bevrijding slechts een heel klein onderdeel van hun taak. Wij zullen die volkeren dankbaar moeten zijn en blijven voor dit grote werk: de vernietiging van het duivelse Nat. Socialisme. Al zijn deze soldaten niet onze vijanden, toch hopen wij dat ook zij spoedig weer ons land zulien verlaten, want wij willen weer ons-zelf zijn. Wij willen zelf werken aan de geestelijke en stoffelijke opbouw van ons volk. Onze regering zal vele malen in de toekomst bij de bevriende naties aan moeten kloppen om hulp, maar toch willen we zelfstandig zijn in datgene, waarin we zelfstandig kunnen zijn. Daarom zullen de schouders aaneen gezet moeten wordengeen verdeeldheid, maar eensgezinde ijver om het beoogde doel „een bloeiend Nederland" eens te kunnen bereiken. Onze bede is dan ook dat de Heerser aller volkeren ons wil bijstaan en dat zal Hij, in dien wij als een biddend, hernieuwd volk Hem zouden willen dienen. (Nieuwe spelling). Is het een troost te weten dat zij vielen Voor het recht en vrijheid en ons hoogste [goed. En dat hun dood ons Volk weer zal bezielen Met nieuwe zekerheid en nieuwe moed? De zekerheid, wij zullen dit niet dragen, De heerschappij van hun verdoemde wet. Wij zijn verraden, wij zijn niet verslagen, Steeds sterker groeit alom het fel verzet. Wat baten muren en betonnen cellen Om te smoren 't beste van ons land? Zij zijn de bron, die wateren doet wellen Tot stormvloed, bruisend buiten rand en band. Wat baat de moord aan al dit jonge leven Zij dronken kort, maar diep, uit 's levens bron. Zij hebben door hun sterven meer gegeven, Dan veler jaren soms ons geven kon. Zij vielen naamloos; maar wat zijnhun namen? Zij zijn ons deel, zij zijn ons bloed, zij zijn ons [zaad. Om deze korrels balt een vuist zich samen, In voor van bloed ontkiemt uit hende daad. Zij zullen het niet hebben ons oude Nederland. Het blijft, al is 't verslagen geborgen in Gods hand. Zij zullen het niet hebben de machten van den tijd, al is ons goede Holland Zijn recht en vrijheid kwijt. Zij zullen het niet hebben ons oude Nederland, al hebben zij misdadig heel Rotterdam verbrand. Al hebben zij in Zeeland De Lange Jan vernield, nooit wordt ons oude Neerland door Hitiers geest bezield. De Duitschers hebben Holland door overmacht geveld en trachten het te knechten met leugen en geweld. Zij zullen het niet winnen voor Hitiers derde rijk. Wij houden onze liefde voor 't eigen koninkrijk. Zij zullen het niet hebben, al worden wij geknecht, Wij blijven toch getuigen voor vrijheid en voor recht. Geen anti-semitisme wordt hier geaccepteerd, al wordt het door Seyss Inquart bij ons geïmporteerd. Met al haar schoone woorden, met al haar stom Hou-zee, zij zal ons toch niet hebben de valsche N.S.B. Al tracht zij ons te winnen voor Hitiers volk en staat, het zal haar niet gelukken, Wij kennen haar verraad. Zij zullen ons niet hebben zoo lang Oranje leeft, zoo lang aan Wilhelmina een volk zijn liefde geeft, zoo lang de jeugd blijft zingen het oud Oranjelied, zoo lang krijgt Adolf Hitler ons oude Holland niet.

Opbouw | 1947 | | pagina 15